m Mieleman &Oros BINNENLAND. ZEELAND. fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 28 JUNI 1933. No. 15». DE BETEEKENIS VOOR ZEELAND VAN DEN KEURINGS DIENST VAN WAREN TE GOES. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. maar wel tientallen aardbeien vindt U in de heerlijke Aardbeien-jam Met recht: een vruchtenjam! ZUID-BEVELAND. DE GOUDEN STANDAARD GEHANDHAAFD. Positievë verklaringen van mr. Trip en minister Oud. De president van De Nederlandsche Bank heeft het volgende verklaard aan den Londenschen vertegenwoordiger van de „Ag. Econ. et Fin.": „Er is niets veranderd in onze opvat tingen. Wij blijven er vast van overtuigd, dat de gouden standaard gehandhaafd moet blijven en dat de positie van den gulden, zooals ik die in mijn jaarverslag heb uiteengezet, geheel gezond is en tot geen enkele bezorgdheid aanleiding kan geven." Mr. Oud, de minister van financiën, heeft den correspondent in Den Haag van de „Times" gemachtigd, mede te deelen, dat de jongste geruchten, dat Nederland van het goud zal afgaan, ge heel zonder grond zijn. Integendeel: de Nederlandsche regeering en de Neder landsche Bank zijn vast besloten den gouden standaard te handhaven. MR. K. W. BREVET. Zooals reeds is gemeld, zal wegens 't bereiken van ed leeftijdsgrens, aan den president van het Gerechtshof te Den Haag, mr. K. W. Brevet, zijn functie als zoodanig neerleggen. Een redacteur van de N. Rott. Crt. had met den scheidenden president een kort gesprek, waaraan wij het volgende ontleenen: Ik ben dan een geboren en getogen Zeeuw, al van ouder op ouder, nota belen, die daar gevestigd waren. Mijn heele jeugd heb ik doorgebracht en meer dan dat: in IJzendijke geboren, ging ik in Middelburg school en keerde ook na mijn Leidschen studietijd daar heen terug om mij er als advocaat en procureur te vestigen. Middelburg was destijds bloexender dan thans, al die groote, prachtige huizen waren nog be- woond door de oude families, die toen nog wel bemiddeld waren. Maarer kwam weinig bij en ging veel af: men had een buitenhuis op Walcheren, kin deren studeeren elders, de kapitalen verefden in vele parten. Neen, toenmaals was er een opgewekt leven, ik kende er natuurlijk iedereen en zoo liep het van den beginne af ook goed met de advocatuur; de één stopte mij dit, de ander dat toe. Zoo zou thans een jong jurist in Den Haag niet zelf kunnen beginnen." De heer Brevet is geen voorstander van de groote stad: hoe grooter de ste den, hoe slechter het leven. Ver is men van de vrije natuur, ver ook van het maatschappelijk samenleven, waaraan ieder in een kleine plaats zijn aandeel neemt. In Middelburg bijv. werd men direct in alle zaken betrokken, die voor de stad gewichtig waren, allerlei zijden der maatschappij leerde men kennen, men had al spoedig zitting in velerlei openbare lichamen. Hij is er lid van den gemeenteraad geweest. Het hart blijft trouw aan zijn geboor te grond, al is die thans meer dan dertig jaar verlaten, want bij het wisselen van de eeuw werd mr. Brevet benoemd tot lid van de Rotterdamsche rechtbank. Een prettige bijomstandigheid was het lidmaatschap der commissie van toezicht op het lager onderwijs, een zeer groote commissie, welke vele belangrijke ken nismakingen meebracht. Maar één keer zou deze magistraat van standplaats veranderen, dat was in 1908, toen hij raadsheer werd in het Haagsche Hof. In den beginne heeft hij nog een paar jaar deel uitgemaakt van de strafkamer, die toen nog met zes raadsheeren zat, maar sindsdien diende hij alleen het civiele recht, In 1925 volg- door P. POST. III. Is het te verwonderen, dat ook in het Buitenland de Nederlanders bekend stonden als knoeiers? Dat er een tijd geweest is, dat men van de Nederland sche boter niets hebben moest en onze concurrenten op de wereldmarkt een enorme voorsprong kregen door de be tere kwaliteit van hun artikelen? Is het te verwonderen, dat de Nederlandsche consumenten zelf afkeerig werden van de producten van eigen bodem en aan de buitenlandsche de voorkeur gaven? Langzaam heeft Nederland zich her steld uit deze periode van verval. De boter exporteurs die inzagen, dat het geknoei op den duur leiden moest tot totalen ondergang van onzen export vroegen om een boterwet. Doch ook de consumenten wensch- ten bescherming tegen de knoeiers. In Rotterdam werd in 1893 een ge meentelijken keuringsdienst" voor waren opgericht, die later verschillende an dere gemeenten tot voorbeeld strekte. Ook 'ti Zeeland trachtte men aan het de de benoeming tot vice-president en in 1929 tot president van het Hof, waar van hij aanvankelijk de derde kamer presideerde. Na het overlijden van mr. Gratama nam hij het presidium der tweede kamer op zich, die speciaal de civiele en merkenzaken van de Rotter damsche en Dordtsche rechtbank in ap pèl behandelt. Vroeger werden de mer- kenquaesties uitsluitend door de eerste kamer behandeld, doch toen twee jaar geleden een groote ophooping van deze zaken ontstond, werd besloten, de mer kenzaken evenals de civiele zaken, ge ografisch over de kamers van het Hof te verdeelen, zoodat de eerste kamer van het Hof de Haagsche en Middel- burgsche quaesties kreeg en de tweede kamer de Rotterdamsche en Dordtsche. Het stellen der leeftijdsgrenzen acht mr. Brevet zeker juist ten aanzien van de rechtbanken. Die hebben het tegen woordig zóó druk, dat een rechter op zijn zeventigste jaar bepaald aan aftre den toe is. De Hoven hebben het aan merkelijk gemakkelijker. Zij krijgen al het materiaal bewerkt voorgezet en be hoeven weinig anders te doen, dan de gronden, waarop men meent een vonnis te kunnen aantasten, aan hun juistheid te toetsen. „Ik zie met voldoening op mijn loop baan terug, waarin overigens ook het onmisbare geluk zijn rol heeft gespeeld. De collegiale samenwerking heeft mij den arbeid tot een genoegen gemaakt." Men zal op de burgerlijke zittingen van het Hof het vertrouwde gezicht mis sen van den president, die met zoo ken nelijke aandacht de betoogen volgde, maar somtijds ook zoo oolijk keek, als wilde hij ergens een loopje mee nemen. INHOUDEN CONTRIBUTIE VAN VAKVEREENIGINGEN, De heer Boon heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat bij de uitbetaling van overheidsgelden, die aan de werk- loozen via de vakvereenigingen worden uitbetaald, door sommige vakvereenigin gen wekelijks van den steun wordt inge houden de contributie voor de gewone kas der vakvereeniging, en, zoo ja, tus- schen welke minima en maxima bewe gen zich dan deze inhoudingen? II. Is het juist, dat deze inhouding van de steungelden voor contributies feite lijk een niet te ontkomen verplichting is, omdat bij weigering de werklooze van zijn lidmaatschap wordt geroyeerd, waarna hij een lager steunbedrag zou ontvangen dan wanneer hij bij een vak vereeniging is aangesloten, zoodat hij daardoor in slechtere financieele condi tie zou komen? III. Zoo ja, acht de regeering het dan verantwoord, dat een deel van de gel den voor de werkloozenverzorging, die door de regeering worden verstrekt, op deze wijze noodgedwongen moet worden besteed en is zij bereid hiertegen maat regelen te nemen en aan dezen misstand een einde te maken? ROTTERDAM-LLOYD-RAPIDE. Het m.s. „Dempo" wordt Woensdag 28 Juni 's morgens 7 uur te Marseille verwacht. De aansluitende Rotterdam- Lloyd-Rapide zal Donderdag 29 Juni te 6.58 uur v.m. te Roosendaal, te 8 uur te Rotterdam (D.P.) en te 8.28 uur te 's Gravenhage (H.S.M.) aankomen. Namens den A.N.W.B. heeft aan den vooravond van het 50-jarige be staan van dien Bond de heer A. G. H. Opscholtens, lid van het Alg. bestuur, een krans gelegd op het graf van den den heer W. J. Lugard, in leven lid van het dagelijksch bestuur en hoofd redacteur van „De Kampioen". Verschil lende leden van het bestuur, consuls en andere belangstellenden woonden de plechtigheid op Nieuw Eik en Duinen bij. l/hh i i/CTeawniT .ttmw reae&gsagc geknoei paal en perk te stellen. In 13 gemeenten had men melkverordeningen terwijl in sommige gemeenten tevens in de algemeene politieverordening en kele bepalingen waren opgenomen in verband met de bereiding en verkoop van brood. In sommige gemeenten werd het toezicht op de naleving der ver ordeningen opgedragen aan eenige in de plaats gevestigde apothekers, die in dit opzicht verdienstelijk werk deden. In de meeste plaatsen werd het toe zicht opgedragen aan de plaatselijke politie. Hoewel in sommige gemeenten uit stekend werk werd verricht voldeed deze toestand toch in veel opzichten niet. De hoogste boete die geëischt kon worden op grond van de gemeen telijke verordening was 25. Fabri kanten en leveranciers die niet in de plaats zelf gevestigd waren, kon men meestal met de gemeentelijke verorde ning niet treffen. Controle op de hy giënische toestanden buiten de gemeen ten had men niet. Er waren fabrikanten, die tweeërlei soort artikelen maakten en wel voor gemeenten met en die zon der keuringsdienst. Het platteland was geheel weerloos te gen de praktijken der knoeiers. De voed sel schaarschte in den oorlogstijd werkte er toe mee, dat de vervalschingen steeds ergelijker en brutaler werden en de be hoefte aan een ingrijnen door het' Riik STERTOCHT VAN DEN A. N. W. B. Zaterdag bestaat de Algemeene Ne derlandsche Wielrijdersbond, de groote organisatie op het gebied van tourisme in Nederland, 50 jaar. Een der onderdeelen van de feeste lijkheden, die ter eere van dit gouden jubileum plaats hebben, is een stertocht voor de beoefenaars van verschillende takken van sport te land en te water. Voor Zeeland komen voor deelnamen gezien de afstanden, die in de voor waarden zijn opgenomen alleen vliege niers, automobilisten en motorrijders in aanmerking. Het doel van den stertocht is, dat al le ongeveer 1500 deelnemers Vrijdag morgen tusschen 10 en 12 op het vlieg veld Schiphol te Amsterdam aankomen en zich daar aan ejen gemeenschappe lijke koffietafel vereenigen. Voor de controle zijn alom posten aangewezen, waar de deelnemers, die met de kleuren van den A. N, W. B. ge sierd zijn, zich moeten melden, wat kan geschieden van af Donderdagmorgen 6 uur. Voor Zeeland zijn vier posten aange wezen, waar men zich ook in den nacht van Donderdag op Vrijdag zal kunnen melden. Die posten zijn te Middelburg ten huize van den consul, den heer mr. P. C. Adriaanse, Lange Delft H 15; te Sluis in het Bondshotel ,,'t Hof van Brussel" eigenaar de heer F. A. Hiller, Kade; te Terneuzen bij den heer A. W. Brons, Westhoekstraat 52 en te Zierikzee in garage Anker, Havenplein A 325. Deze posten zullen kenbaar zijn aan de ontplooide bondsvlag en des nachts aan een steeds brandend licht. Al zal Zeeland wel niet het meest van dezen stertocht merken, zoo leek het ons gewenscht eenigszins uitvoerig het doel van een en ander uiteen te zetten. Eventueel zoekenden naar de posten zal men nu met een aanwijzing ter wille kunnen zijn. DE VOLKSZANGSCHOOL. De Volkszangschool der Vereeniging Uit het VolkVoor het Volk zal dit jaar haar gebruikelijke openbare les voor de vacantie niet geven. De reden daarvan is, dat men in October a.s. het 50-jarig bestaan der school eenigszins feestelijk hoopt te herdenken en dit met de opvoering van een zangspel, waarvan de voorbereiding reeds in vol len gang is. Nederlandsch Fabrikatenhuis. De twee tentoonstellingsdagen van het Nederlandsch Fabrikatenhuis wer den gisteren geopend met een lezing door den directeur, den heer Bom, over het onderwerp „Hoe bevorder ik de Ne derlandsche Welvaart Spr. betoogde, dat vooral de hulp der vrouw, als koopster, noodig is om de Nederlandsche industrie te redden en de werkloosheid in eigen land te bestrijden. Hoewel echter reeds enkele jaren een campagne wordt gevoerd voor Neder landsch fabrikaat, en elk van de nood zakelijkheid om de eigen industrie te steunen nu wel overtuigd is, zijn er toch nog winkeliers, die wel een mooie kaart op hangen met de aanbeveling „Koopt Nederlandsch fabrikaat", maar die tege lijkertijd bijna uitsluitend buitenlandsche artikelen etaleeren.. Spr. doet daarom nogmaals, uit naam van de 400.000 Nederlandsche werkloo- zen een beroep op de vrouwen om door het koopen van Nederlandsch fabrikaat, deze menschen aan werk te helpen. Wij willen geen bekrompen nationalisme, al- steeds sterker werd gevoeld. Wel zel den is 'een wetsontwerp met grooter sympathie door alle partijen der Volks vertegenwoordiging ontvangen dan de Warenwet. In beide kamers werd deze wet zdnder hoofdelijke stemming aan genomen. Het land werd in 21 keurings districten verdeeld en goed ingerichte laboratoria opgericht en geschikt per soneel aangesteld. In alle gemeenten werd een repressief toezicht op waren ingevoerd. Thans kon de strijd tegen ver- valsching en bedrog worden aangebon den, die door de Keuringsdiensten met zeer veel tact, doen met onverbiddelijk heid werd gevoerd. De eerste jaarverslagen van de Keu ringsdiensten maken den indruk, dat hier een ware Augiusstal moest worden schoongemaakt. In 1922 werden in Zee land 125.941 artikelen ter plaatse ge keurd. Hiervan werden 404 partijen af gekeurd en vernietigd. Hieronder bevon den zich groote partijen o.a. een partij bouillonblokjes van ongeveer 2 millioen stuks 9925 kg gedroqgde groenten, 110.100 kg vruchtenpulp enz enz. De vervalschers werdien door de rechter lijke macht met hooge boetes gestraft'. Als maximum boete kon thans op grond van de warenwet 2000, geeischt wor den. In de jaren 1923 en 1924 werd 173 processen verbaal opgemaakt en een 1 -d^?*1 13112 ai" 1-npte dus spr., en geen chauvinisme, en wij hebben dan ook geen tolmuren opge richt, maar nu anderen dat deden moe ten we ons verweren. Zelfverdediging is eerste plicht. De reclame voor het Nederlandsche fabrikaat wordt nog veel te slap ge voerd, aldus spr., er moet meer samen werking zijn tusschen handel en in dustrie; de distributie moet verbeterd worden, en de eigen artikelen moeten kenbaar zijn door namen, merken en verpakking. Weiger naamlooze artike len, aldus raadde spr. aan, de herkomst is nooit te raden. Spr. wees in deze verder op de waar de van reclame en besloot met een over zicht te geven van de exposeerende fir ma's en de artikelen die ze op de markt brengen. Goes en het hakenkruis. Ook Goes heeft gisteren een klein nationaal-socialistisch relletje gehad. Onder de kramers en leurders, die des Dinsdags de stad plegen te bezoeken, was er gistermiddag één, die zich met een hakenkruis insigne getooid had, en zich voorts minder vleiend over de jo den moet uitgelaten hebben. Dit zou dan weer een gevolg geweest zijn, van de hatelijke opmerkingen van een paar jo den over zijn „swastika". Hoe dan ook, de Joodsche kooplieden molesteerde den nationaal-socialist, van het station af, en bij de jubileum-bank kwam het tot een „treffen", waarbij het hakenkruis-insigne het onderspit dierf. Toen kwam een heilssoldaat langs die de gemoederen wist te kalmeeren en den heeren erop wees, dat de één als jood in Nederland vrij kan leven, maar dat de ander zich ook vrij met een swastika moet kunnen tooien. Waarmede nationaal-socialisme, ha kenkruis-kwestie en jodenvervolging, voor Goes weer tot het verleden be hoorden. Waarschuwing. De commissaris van politie verzocht ons opname van het volgende: Het Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon voor Nederland, waarschuwt dat onder den naam „Ned. Land- en Stads- zending" in den laatsten tijd werkt een „Comité", dat voorgeeft Zending ten doel te hebben. De leiders Jan Willem Verbeek en Dirk van Tol, laatstelijk in woonwagens verblijvend te Renkum staan niet gun stig bekend. Gecolporteerd wordt met een blaadje „Zendingsblad ten dienste van de Ned. Land- en Stadszending", dat tegen den prijs van 10 cent wordt verkocht. De opbrengst strekt geheel ten eigen bate, Verbeek neemt personen in dienst, aan wie hij een door hem geteekende legitimatiekaart ter hand stelt. Steun aan genoemd „Comité" in welken vorm ook, is ten eenenmale af te raden. RAAD VAN AAGTEKERKE. AAGTEKERKE. De raad kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. Afwezig de heer P. de Visser. Naar aanleiding van het adres van de gemeente Poortvliet inzake steun aan den landbouw en werkverruiming voor de landarbeiders, zeide de Voor zitter, dat deze kwestie op zich zelf al moeilijk te regelen was, meer op den weg der Landbouwvereenigingen lag, en zoo dit niet geschiedde, dan nog altijd beter door bemiddeling van de Ver- v. Nederlandsche Gemeenten zou kunnen geschieden, om welke redenen B. en W. voorstelden het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kodde zou het wel een voordeel vinden wanneer min der met machines gedorscht werd. De heer Wisse meende, dat men tegen- opgelegd. Tegen een landbouwer te Oud Voss'e- meer werd een boetie geeischt van 1500. Boetes van 800, waren geen zeldzaamheid. Het spreekt vanzelf dat leVensmiddelenvervalsching geen loo- nend bedrijf meer was en ook geëindigd is met een volledige capitulatie van de knoeiers. Doch op hygiënisch igebied kon goed werk verricht worden. Al spoedig be ginnen de jaarverslagen te gewagen van verbeteringen die geconstateerd werden. De toon der verslagen wordt optimisti scher en er komt schifting in den chaos. Alle gezondheidsschadelijke waren wer den in beslag genomen en vernietigd, en het duurt niet lang of ze zijn totaal van de markt verdwenen. De melklokalen moesten aan voorge schreven hygiënische eischen voldoen, zoodat het verkoopen van melk uit woon- en slaapgelegenheden tot het ver leden behoort. Ook het gebruik van kraanbussen voor den verkoop van melk en melkproduc ten op den openbaren weg werd alge meen ingevoerd, terwijl in de bussen met een grooteren inhoudsmaat dan 15 Liter roerders werden aangebracht. De voer tuigen werden voorzien van een gele genheid tot het stofvrij opbergen der melkmaten. In meerdere plaatsen kwam de verkoop in handen van menschen die Prima jam 55 ets. p. pot. Huishoudjam 35 ets. p. pot. (Ingez. Med.) woordig reeds zoo aan banden gelegd was, dat het niet noodig was zelf nog om meer regelingen te vragen. Het adres werd daarna, m. a. st. voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd gelden beschikbaar te stellen ten behoeve van het aanschaf fen van nieuwe gordijnen en het uitbrei den van leermiddelen voor kennis der natuur ten behoeve van de Lagere school voor onderwijs op Geref. grondslag. Op een verzoek van het Vleeschfonds besloot de raad geen slachthuisrechten te doen betalen door hen. die van het slachthuis gebruik maken voor nood- slachtingen, wanneer die noodslachtin- gen zijn afgekeurd- Naar aanleiding van een ingekomen schrijven werd besloten voor verpleging van besmettelijke ziekten aan te slui ten bij het ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. RAAD VAN RILLAND-BATH. RILLAND-BATH. Maandag vergader de de Raad. Afwezig met kennisgeving de heer Van 't Leven, De V oorzitter deelt mede, dat den Ontvanger ten behoeve der zekerheid stelling hypotheek is verleend op on roerend goed, de akte is gepasseerd en de vereischte stukken in het bezit der gemeente zijn, zoodat de beëediging kan plaats hebben. De voorzitter wenscht daarop den heer De Goffau namens den Raad geluk met zijn ambtsaanvaarding. Het bekende adres van den Centralen Bond van kerken inzake steun aan jeug dige werkeloozen wordt ter afdoening in handen gesteld van B. en W. Ten behoeve van een in het najaar te houden bazar ten bate van de Afd. Rilland-Bath van „Het Groene Kruis" worden enkele lokalen der O.L. School te Rilland afgestaan, en daarvoor geen vergoeding te berekenen, aangezien het hier betreft een belang der geheele bur gerij. M.a.st. wordt besloten te voldoen aan het verzoek der Vereeniging tot bevor dering van de verkrijging van onroerend goed door Landarbeiders te Rilland- Bath om te besluiten, in verband met verdwenen verschillende kleine bedrijf jes. Algemeen werd de nattenfilter inge voerd. Ook het consumptie-ijs besluit werkt uitstekend. Vólgens dit besluit mag de bereiding van vanille-ijs niet an ders plaats hebben dan in lokalen, die aan bepaalde hygiënische eischen vol doen. Voor den verkoop is een vergun ning noodig af te geven door den Burge meester, en deze vergunning wordt niet verstrekt, tenzij het lokaal voldoet aan de eischen van het Consumptie-ijsbe- sluit. Dergelijke vergunningen zijn ook noo dig voor het uitoefenen van huisin dustrie b.v. garnalenpellen, zoodat ook hier strenge controle uitgeoefend kan worden en hygiënische wantoestanden kunnen worden voorkomen. Een zwarte plek blijft nog altijd de toestand der stallen. Alle bereidplaatsen van voedingsmiddelen zijn onderworpen aan strenge bepalingen betreffende de hygiëne. Alleen de bereidplaats van melk, de koestal niet. Oorspronkelijk schijnt hiervoor wel een plan bestaan te hebben, maar door te genwerking uit bepaalde kringen is het wetsontwerp weer teruggenomen. Zeer te betreuren is het, dat de boeren in deze zaak, hun belang niet inzien.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5