KERKNIEUWS. ONDERWIJS. VERKEERSWEZEN P. T. T LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. Voor kleins tuinen. TEN GRAVE OF TEN VURE? GOES. ZUID-BEVELAND. IEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. tingsvergadering mede, dat het aantal leden van 63 is geklommen tot 130 a 140, waaruit spr. opmaakt het bijzonder medeleven met deze klasse en met de school in haar geheel. Het bestuur heeft concept-statuten en reglement ontwor pen en ook een arbeidscontract voor de leerkracht, omdat de financiën een meer vaste aanstelling niet zullen toe laten. Ook heeft een deputatie uit het be stuur een bezoek gebracht bij den wet houder van onderwijs om over moge lijkheid van gemeentesubsidie te spre ken, een bepaalde toezegging kon niet worden verkregen. Een der belangrijkste punten was wel de schoolgeldregeling, het bestuur heeft gemeend het schoolgeld te moe ten vaststellen op een minimum van 10 en een maximum van 30 per jaar naar mate van de draagkracht der ouders en volgens een maatstaf door het bestuur aangelegd. De ouders be houden het recht bij het bestuur tegen den aanslag te protesteeren en kunnen dan zoo noodig met hun aanslagbiljet der belasting aanwijzen, dat zij te hoog zijn aangeslagen. De meeste ouders zul len 10 betalen, slechts enkele 30, maar men rekent gemiddeld op 15 per leerling; aangegeven zijn 35 leer lingen. Het schoolgeld zal per kwartaal worden geïnd en wel op 1 September, 1 December, 1 Maart en 1 Juni. Gerekend op een gemiddelde contri butie van 1.50, kan een inkomsten van de leden geraamd worden van 200, aan schoolgeld 540 en dan is er nog een belangrijke bijdrage van 't personeel der school. Een poging om het lokaal voor min der dan J 180 per jaar te huuren is mislukt- Ofschoon de tegenwoordige onderwijzeres zoo noodig het eerste jaar voor niets zou willen werken, meende het bestuur op dit aanbod niet te moeten ingaan, maar een oproep te moeten doen op een salaris van 500. Dit is wel niet hoog, doch men moet roeien met de riemen, die men heeft en niet meer beloven dan men geven kan. De statuten en het huishoudelijk reg lement zijn met enkele kleine wijzigin gen volgens het ontwerp vastgesteld en zoo ging het ook met het ontwerp- arbeidscontract. Medegedeeld werd, dat voor even- tueele vervanging van de leerkracht bij ziekte of anderzins een volontair zal worden aangesteld. Als maximum aantal werkuren per dag is 5 bepaald en per week 26. De vacanties zullen gelijk vallen met die der leerschool. Tot leden der propaganda commissie voor vereeniging en klasse benoemde de vergadering - de dames Damman, Maartense en Minderhoud en de heer Bal' A. Bosdijk en C. Holthuysen. Bij de rondvraag kwamen nog enkele punten van internen aard aan de orde, waarna de voorzitter ,met dank 'voor aller opkomst de vergadering sloot. Plaatselijk crisis-comité. Ontvangsten van 19 tot en met 24 Juni: Maand, bijdragen Geref. Jongelings ver. f 1.75, J. H. J. f 0.50, P. V. f 1, Fa. R. A. P. f 1, Fa. P. f 1, A. L. 1. C. f 1, P. B. f2.50, mevr. Wed. J. T. H.-v. d. B. f 2.50, H. J. C. v. d. W. f 1, mej. wed. B.- v. d. P. f 0.25, F. d. H. f 0.50, P. D. B. f 0.50, P. S. f 0.30, J. W. v. S. f 1, W. J. B. f 1, W. H. fl, C. J. d. K. fl, H. f 1.25, mej. M. J. K. f 0.50, mej. S. f0.40, A. H. M. f 0.25, J. T. Z. f 0.15, E. Ch. C. f 0.50, J. P. L. f 1, mej. A. S. f 0.25, J. W. fl, J. L. f 0.50, dr. J. C. K. f 10, mej. J. E. S. f 0.25, L. J- B. f 0.50, mevr. wed. M. C. H.-V. f5, F. J. H. f 0.50, J. D. fl, J. A. A. f 0.25, M. S. f 0.25, H. J. W. f 2.50, K. J. f 0.25, P. V. f 0.50, mej. L. H. C. W. f 1, mej. M. J. G. W. f 1, J. F. H. f 2, W. G. f 0.50, A. P. v. D. f2.50, H. A. R. f 0.50, R. E. K. f 1, J. d. K. f2.50, Gez. d. J. f0.50, P. M. f 0.50, L. A. f 0.50, P. J. B. f 1, H. v. M, f 1, J. H. H. f 0.50, ds. A. L. f 1, P. v. S. f 1, fam. N. F. D. f2.50, J. G. V. f 0.50, W. v. A. f 0.50, J. H. f 0.50, F. M. f 2.50, Een uiteenzetting van den hui- digen stand van het crematie- vraagstuk. IV. Tweederlei' ontbindingsproces: b. de crematie of verassching. Stellen we het graf nuchter tegen over wat er in het crematorium te Veis sen gebeurt met een doode, dien wij daar ter verassching brengen. Men zal, uit de beschrijving in de couranten van de plechtigheden die er met beroemde naar Westerveld gebrachte overleden Nederlanders geschiedden, wel weten hoe zulks in de kapel toegaat: de kist staat op een baar en zakt langzaam, onder orgelmuziek, naar beneden. Dan sluiten zich de gordijnen, de plechtig heid het laatste afscheid van den doode, is ten einde. De feitelijke ver assching of verbranding zal nu geschie den. Zij vangt, dit ter weerlegging van praatjes, steeds onmiddellijk aan nadat de kist in de verasschingskamer daalde. Dr. Rademaker, die zelf eenige malen, met toestemming der nabestaanden, een verassching in den oven zelf door een kijkglas observeerde, beschrijft ons het proces in hoofdzaak aldus: P. M. f0.50, P. S. fl, F. v. d. P. fl, E. J. P. f 0.50, F. V. fO.10, A. D. f0.50, C. d. V. f 0.50, J. V. f 0.50, S, B. f5, mej. D. f 0.50, P. S. f 0.50, J. B. f 1, mej. H. f 1, P. B. f 0.50, J. J. O. f 0.50. Wekelijksche bijdrage Gymnasium f 1.44.. Wekelijksche collecte f 97.26. Het gironummer van den penning meester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: wekelijksche bijdrage personeel Fa. Schulte Thieme f 1.86. ONZE STAATSMIJNEN, Belangwekkende gegevens over den omvang-kunstmestfabricage. „Een twintigvijf en twintig jaar ge leden leerden we op school, dat er in de omgeving van Kerkrade en Heerlen steenkolen werden gedolven. Dit werd dan meer als curiositeit verteld," aldus de heer C. Boudewijn in zijn causerie voor de „Ver, van Onderwijzers en On derwijzeressen in Zuid- en Noord-Beve land" gehouden. Reeds in het jaar 1100 werden te Rol- duc ook steenkolen gedolven, aldus zeide spr. verder, maar toch waren er in 1900 nog slechts drie mijnen, met een jaarlijksche productie van pl.m. 300.000 ton, een kwantum, dat thans in zeven da gen gedolven wordt. Reeds eind vorige eeuw bleek, dat de steenkolenlagen zich veel verder uitstrekten, dan men aan vankelijk vermoedde, en daardoor kwam men tot intensiever exploitatie. In 1903 werd aangevangen met den aanleg van de eerste staatsmijn, de „Wilhelmina"; in 1906 volgde de „Emma"; in 1910 de „Hendrik", en in 1915 de „Maurits". Daarnaast kwamen nog een zestal parti culiere mijnen in exploitatie. Er zijn to taal 8 particuliere mijnen, die geheel of gedeeltelijk met vreemd kapitaal wer ken, n.l. de „Dominiale", de „Oranje Nassau" 1, 2, 3 en 4, de „Laura", „Julia" en „Willem Sophie". De „Maurits" is één der grootste en best ingerichte mij nen van de wereld. In 1932 waren 37.000 personen in dienst bij de mijnen, waarvan rond 23.000 bij de staatsmijnen. Aan arbeids- loonen werd bij een millioen gulden per week uitbetaald. Sinds 1918 daalde de opbrengst der kolen van 21.50 tot 6.41 per ton, dus met ca. 70 pet. De kostprijs daalde eveneens met 70 pet. De arbeidsloonen daalden echter slechts met ruim 10 pet. Dat het loonpeil niet verder inzakte, komt doordat de pro ductie per arbeider zooveel grooter werd. Deze steeg n.l. van 0.8 ton tot 2 ton per dag. In de laatste 20 jaren werden 5000 woningen rechtstreeks voor de mijnen gebouwd, plm. 10.000 door bouwvereni gingen en nog een groot aantal door par ticulieren. De mijn „Wilhelmina" levert uitslui tend huisbrandkolen, n.l. stukkolen, an- thraciet, eierbriketten en industriebri ketten, totaal per jaar 1.400.000 ton. De andere drie leveren uitsluitend industrie kolen, totaal 5.850.000 ton. Bijna 2.000.000 ton wordt tot cokes verwerkt. Als nevenbedrijven worden twee co- kesfabrieken en een stikstofbindingsbe- drijf geexploiteerd. De cokesfabrieken produceeren per jaar 8.5 a 9 millioen m3 cokesovengas. De helft van dit gas wordt in eigen bedrijf aangewend en een deel wordt gedistribueerd over Limburg en een deel van Noord-Braband. Het buizennet is ruim 200 k.m. lang. Kunstmestbereiding. Om het overblijvende kwantum gas productief te maken werd aan de mijnen een stikstofbindingsbedrijf verbonden, dat uit cokesovengas en lucht (stikstof, zuurstof, koolzuur), de volgende kunst meststoffen produceert: zwavelzure ammoniak, ammonsalpeter S. M., am- monsulfaatsalpeter S. M. en natronsal peter S. M. De productie bedraagt per jaar resp. 145.000, 47.000, 12.000 en 2000 ton. In de zoutloodsen kan ca. 65.000 ton meststoffen worden opgeslagen. Verder is er een verladingsgebouw, waarin per „In de verasschingskamer bevindt zich alleen een soort rijdende hefboom met zeer lange tilarmen. Dit werktuig loopt op rails en in die rails is dicht bij de ovenopening een draaischijf aangebracht, zooals men die ook op stations voor het omzetten van den locomotief kan vinden. Zoodra de kist beneden is, geldt al ler aandacht eerst den oven. Werpt men een blik door het kijkglas, dat zich te genover de ovendeuren bevindt, dan ziet men daar een geweldige warreling van steekvlammen, voortgebracht door gas. De oven is een roodgloeiend steenen bed, met een rooster, ook van steen, tot draagvlak. Om te weten, of de oven de vereischte temperatuur heeft, leest men den pyrometer af. De beste temperatuur ligt bij de 1000 graden. Grooter verhit ting belemmert eer het proces dan dat het dit bevordert. Alsnu worden de lange armen van het heftoestel onder de kist geschoven en de kist naar den aveningang toegedraaid. Voor echter de ovendeuren eenige se conden opengaan, wordt de houten kist welke de zinken omgeeft, weggenomen. Om de zinken kist bevinden zich twee smalle banden met zegels toegemaakt. Nu worden de banden doorgesneden en kan het overschot aan den oven worden toevertrouwd. Op de kist wordt eerst nog een vuurvaste steen 'gelegd, gegrift uur 80 ton in wagons kan worden ver laden. Na gereedkoming van het Juliana- kanaal zal ook per schip verladen kun nen worden. Deze nationale industrie produceert thans voldoende kunstmest om in elke behoefte van den Nederlandschen bo dem te voorzien, terwijl dit Nederland- sche product, aldus de heer Boudewijn, minstens gelijkwaardig is aan het beste dat het buitenland biedt, en in prijs ze ker niet hooger, SCHORE. Het ligt in de bedoeling, dat de ouden van dagen uit deze gemeente op Zaterdag 8 Juli a.s. een reis maken naar Breda en omgeving. Hét betreffen de comité bestaat uit de heeren J. G. van Nieuwenhuijzen, burgemeester (voor zitter), W. Karelse, A. Bruijnzeel M. Smits, J. Overbeeke, C. van de Repe en J. Hendrikse. SCHORE. Maandagmiddag is het stof felijk overschot van P. Snoep, die Don derdag aan de gevolgen van de bij het ongeluk op de sluiswerken te Hans- weert bekomen verwondingen is over leden, ter aarde besteld. De belangstel ling was zoowel uit de gemeente Schore als uit Hansweert groot. Een krans van het personeel en een bloemtak van de directie van de sluiswerken dekten de baar. De kist werd gedragen door de makkers van den overledene. SINT KRUIS. Zaterdag vierde het muziekgezelschap „Elk naar zijn Krach ten" haar gouden jubileum. Het gehee- le dorp was in vlaggen. Door de tijds omstandigheden had men besloten, dit feest in eigen krng te vieren, en niet, zooals gebruikelijk, een festival te hou den. Om één uur vereenigden zich in een der lokalen der openbare school het be stuur met de werkende leden der feest vierende vereeniging, alsmede het ge meentebestuur en verdere genoodig- den- De eeré-voorzjitter, burgemeester D h o n d t opende het feest met een korte toespraak, waarin hij er zijn blijd schap over uitsprak, dat de vereeniging, opgebouwd en onderhouden uit kleine beurzen, zich toch 50 jaren had weten staande te houden. De voorzitter, de heer J. J. Beun, gaf een overzicht van het bestaan der vereeniging. Na het officieele gedeelte, werd een muzikale wandeling door de gemeente gemaakt, gevolgd door kinder en volks spelen, die verder den geheelen namid dag en avond werden voortgezet. De dag werd besloten met dansen, waartoe in de verschillende café's gelegenheid werd gegeven, y In de vacature van wijlen den heer Jac. van Putte, werd a,ls Kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente te Staveniss e benoemd de heer M. Plansoen, thans notabele. Daardoor moet er binnenkort weer in een vacature van notabele voor zien worden. Geref. Kerk, J. W. Tunderman, hulpprediker te Rotterdam (Katendrecht) is beroepen te VrouwepolderGapinge. Geref. Gem. Ds. R. Kok te Veenendaal is beroe pen te Goes. Bij Kon. besluit zijn wederom tij delijk benoemd aan de R.H.B.S. te Neu zen tot leerares mej. M. H, van Eek en tot leeraar C. A. Campagne, met het nummer der verassching. Deze steen wordt later met de asch in de urn gedaan als identiteitsbewijs. Even te voren is het stoken van den oven g e- s t a a k t. Doodstil wacht de gloeiende oven. De deuren gaan open, het heftoestel wordt door den leider vooruitgeschoven en snel leggen de lange, ijzeren armen hun last in het zacht-rose gekleurd ge welf, om zich daarna zoo vlug mogelijk terug te trekken. Onmiddellijk worden de deuren gesloten. De handeling duurt nauwelijks eenige seconden, zoodat de warmtegolf zelfs geen tijd heeft om maar iets van zijn gloed aan de buiten atmosfeer af te staan. Diep greep deze handeling ons aan, maar het was een ontroering van groot- sche schoonheid. De middag was al ge vorderd en het begon op den laten na jaarsdag reeds te schemeren, toen het openen van den oven plotseling de vi sie gaf van een horizon zooals die fel gloeien kan op mooien zomeravond. En toen de kist kwam ingevaren, weer spiegelden de kleuren van dien horizon zich in het zink en overtooverden deze laatste mensch'enwoning met een ont roerende schoonheid. Évén maar. want, voor de deuren zich nog hadden kunnen sluiten, zag men het teere hulsel reeds wankelend bezwijken. Toch zal ons dit Aan de St. Ursula kweekschool te Boxtel slaagde voor het examen L. O. de heer G. J- Dieleman teTerneuzen De heer W. Vrijlandt te Bier vliet slaagde aan de universiteit te Utrecht voor het candidaats-examen theologie. In de Zaterdag zeer geanimeerde gehouden vergadering der afdeeling Tholen van het N.O.G., te Scherpe- n i s s e, was ook de heer Spinnaaij, ge delegeerde van het Hoofdbestuur aan wezig, De leden waren talrijk opgeko men. De hoofdschotel van deze vergade ring was het bespreken van den be schrijvingsbrief voor de Alg. Vergade ring, in het begin van Augustus a.s. te Utrecht te houden, naar welke vergade ring de heer van Liere uit Tholen als afgevaardigde zal gaan. Ook werd de Provinciale bijeenkomst op 9 September, te Goes te houden, ruim besproken. De heer A. J. van de Velde, vroe ger te M iddelburg, thans directeur van het post-, telegraaf en telefoon kantoor te Geldermalsen, is als zooda nig benoemd te Aalsmeer. Riddersporen, rotsplanten en klimplanten. In onze tuinen bloeien thans de ridder sporen of Delphiniums en waar ze staan vallen ze direct in het oog. Hoe zou het ook anders kunnen. De forsche bloem stengels en de mooie kleuren, vooral blauw in verschillende nuances, steken flink boven de meeste andere planten uit. Het zijn ook planten die van licht en ruimte houden, en waar hieraan gebrek is, ontstaan slechts slappe bloemstengels. Ook verlangen ze een goed bemesten grond en waar ze slecht bloeien is hierin vaak de oorzaak te vinden. De planten moeten vooral tijdig worden aangebonden opdat de stengels door wind en zwaren regenval niet tegen den grond worden geslagen. Wanneer ze straks zijn uitge bloeid kunnen we ze direct afsnijden om nog van een tweeden, zij het dan ook minder rijken, bloei te genieten. Ook kun nen we ze direct na den bloei heel goed verplanten, waarbij zware planten tevens kunnen worden gescheurd. Tal van vroegbloeiende vaste planten welke nu zijn uitgebloeid kunnen we, indien noo dig, nu ook verplanten en scheuren. Op deze wijze kunnen we handelen met Pri mula veris, Arabis alpina, Dianthus plu- marius of grasanjer, Doronicum of voor- jaars zonnebloem, Phlox subulata, Saxi- fraga of steenbreeksoorten, Ameria of zeegras e.a. We kunnen deze planten ook tot het najaar op een afzonderlijk hoekje planten om ze dan weer, met kluit, in den bloementuin te plaatsen. Op de vrijkomende plaats planten we dan eenjarige bloemsoorten als Asters, Vio lieren, Nemesia, Ageratum, Alyssum Benthami, Antirrhinum of leeuwenbek jes, Nemesia strumsa, Lobelia erinus, Pe tunia, Verbena, Phlox Drummond! enz. Wie aldus handelt heeft een bloemrij ken tuin tot in den nazomer. Aan onze klimrozen ontstaan nu krachtige jonge scheuten welke soms hinderlijk kunnen zijn voor de passage. Toch snijden we ze maar niet zonder meer weg. Immers zijn enkele dezer scheuten noodig om naderhand bij het snoeien de planten ge deeltelijk te verjongen. Daarom is het wenschelijk om enkele der sterkste nu aan te binden, de rest kan worden weg geknipt. Ook andere klimplanten vragen onze aandacht. Van Clematissoorten binden we de ranken aan voordat ze in elkander groeien. Ook de wildgroeiende ranken van Polygonum Auberti worden geregeld aangebonden, waarbij we van oudere planten de hinderlijke ranken wegsnijden. schouwspel bijblijven als moedig trotsch invaren in een wonderschoone vurige grot. Wij spoedden ons dadelijk naar het kijkgat, maar van het zinken huis was niets meer over, het bleek reeds in dampen opgegaan en door den hoogen schoorsteen vervlogen. Wij zagen nu 'een menschelijke gedaante, rustig liggend in een vlammenbed, doch die vlammen wa ren wel zeer levendig, groot en klein, wit en gekleurd. In de crematie-litteratuur lazen wij van mededeelingen over vlamlooze, wit gloeiende lijken, die in den gloed lang zaam wegteerden tot blanke asch. Zó,ó gaat het te V'elsen niet. De hooge tem peratuur leidt tot zelfontbranding der lichamen en het zijn werkelijk vlammen, ontstaan door de brandende gassen van 't ontbindende weefsel die de omzetting voltrekken. Z e 1 fontbranding, want nog maals; vóór het stoffelijk overschot in den oven komt, wordt het stoken vol komen gestaakt en het b 1 ij f t gestaakt gedurende het geheele proces. Geen brandstofvlam raakt aan den doode. Vele malen hebben wij voor het kijk glas gestaan en processen gevolgd, maar nimmer ook maar iets bevestigd gezien van de stuitende verhalen, die onder hel publiek de ronde doen Na een driekwart uur wordt het reeds De kersentijd op Zuid-Beveland is begonnen.. Evenals in de Betuwe is ook in 't Goesche land de kersenpluk begonnen en zijn de boomgaarden vol luid rumoer en geroep om de spreeuwen te verjagen terwijl een net van touwen, waaraan ke tels, pannen en ander ratelend ma teriaal zijn verbonden van uit één cen traal punt bediend, het mogelijk maakt het noodige lawaai te maken om die las tige bezoekers te verdrijven uit de hoo rnen met rijpende vruchten. De vlag is bij den ingang geplaatst, uitnoodigende opschriften zijn aange bracht, verkooptafels opgesteld, kortom alles is gereed om de gasten te ontvan gen die van de heerlijke vruchten wen- schen te genieten, zoo versch geplukt van den boom. Verscheidene pachters hebben ook hier in de laatste jaren geleerd de be zoekers zooveel mogelijk terwiile te zijn. Zoo zagen we in een der mooie bon gerds onder Kloetinge kartonnen doosjes welke bestemd waren om, gevuld met kersen, mee huis-toe te worden geno men. Voor toeristen, vereenigingen, clubs enz. heeft Z.-Beveland in de ko mende weken weer een aparte attractie, waarvan behalve de kersenboer, nog meerderen, die belang hebben bij het verkeer, kunnen profiteeren. Sinaasappelen uit Zuid-Airika. De eerste verscheping Zuid-Afrikaan- sche sinaasappelen, besta,ande uit 30.000 kisten, is te Southampton aangekomen, zeer ten nadeele van de sinaasappelver bouwers in Spanje, welk land jaarlijks 8 a 10 millioen kisten naar Engeland uit voerde, doch nu lijdt onder het voor keurstarief, dat op de conferentie van Ottawa aan den sinaasappel der Zuid- Afrikaansche Unie verleent is. De halve oogst in Valencia zou zich nog aan de boomen bevinden, terwijl de normale Spaansche oogstperiode toch vrijwel voorbij is. Men verwacht, dat de invoer van Zuid-Afrikaansche sinaas appelen in Engeland ongeveer 3 millioen kisten zal bedragen. Behalve Zuid-Afrika is ook Palestina een ernstige concurrent op de sinaas- appelmarkt voor Spanje, Palestina heeft van December tot midden Mei ruim 4 millioen kisten sinaasappelen naar En geland uitgevoerd en hoopt het volgen de seizoen 6 millioen te bereiken. Lathyrustentoonstelling. Ook de Koningin-Moeder en Prins Hendrik schonken voor de 6e Nationale Lathyrus-tentoonstelling die op 7, 8 en 9 Juli a.s. te Aalsmeer gehouden zal worden een zilveren medaille. Nederlandsche slachtvarkens naar België. De Belgische regeering heeft toege staan, dat vanaf dezen Maandag slacht varkens uit Nederland mogen ingevoerd worden voor het abattoir van Ander- leght-Cureghem bij Brussel. Deze invoer uit geheel Nederland mag alleen plaats hebben langs het station Esschen. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opge nomen wekelijksche openbaarmakingen i.z. het Handelsregister betreffende Zee land, ontleenen wij het volgende: Wijzigingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). Coöp. Veilingsvereeniging „Walche ren" W.A., Kanaalweg V 113a, veilen van land- en tuinbouwproducten, eie ren, enz. Stat. gew. N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co., Achter de Houttuinen Q 30, hout moeilijk nog eenige menschelijke gedaan te te onderscheiden, 't Is een brandende massa van onzekere hoedanigheid ge worden, die zich steeds meer ten vure offert en uiteenvalt in kalkzouten, welke nog lang in de aschruimte kunnen na gloeien en verteren. Daar worden deze later zorgvuldig met doeltreffend ge reedschap verzameld. m Tenslotte: Onze eind-indruk? Nog dikwijls staat ons de vurige oven voor oogen en wij herinneren ons telkens, dat de eerste indruk van het vlammenbed aangrijpend en grootsch was, en dat sommige ver schijnselen ons vreemd ontroerden, zon der echter bepaald: pijn te doen of af schuw op te wekken, omdat ten slotte de pure, al-reinigende vlam, die elke wanstaltigheid in reine asch verteren deed, allesoverheerschend was- twijfeld, ook de oven predikt de nietig heid, de beklemmende nietigheid van den mensch, maar wij voelden tegelijk een zekeren, meesleependen eerbied voor den geest, die bevolen had, dat zoo met zijn stoffelijk overschot gehandeld zou moeten worden". Aldus het verhaal van den ooggetuige dr. Rademaker.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6