BINNENLAND. LANDBOUW. KERKNIEUWS. m WEER EN WIND. NUMMER 149. Ian TWEE BLADEN. DINSDAG 27 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ANTI-OORLOGSCH EN ANTI-FASCISTISCH CONGRES. Inval door de politie. EEN REPRIMANDE VOOR SIR HENRY DETERDING. DE NEDERLANDSCHE PERS DOOR DE LUCHT NAAR KN0CKE-Z0UTE. ret- kili- ge- ran en le re ook als loeg ge- jcke- rei- |ing rga- te nog op- als Edat en itie far- 3rdt de zijn pten in- [Be- ging de ling der van fcris. foes be- fen- 15 V ang |tel- re- jda- len luit- Icht I in- ldt, Ige- rte- JS. ïeid iog fon- de Eali- ïid, Iet Iche |het sdi- |iter io- I ha leen ior, En elf en elf de in >ed en oft, ge- pel mg en op en. twittcinte ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 2£ü£ goeschecouqaht^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. UITVOER VAN GOEDEREN NAAR ENGELAND. Bij Kon, besluit is, onder overweging dat het wenschelijk is regelen voor den uitvoer van goederen naar Engeland te stellen, o.m. bepaald: De minister van Economische Zaken is bevoegd goederen aan te wijzen, waarvan de uitvoer naar Engeland zon der daartoe door of vanwege den minis ter af te geven certificaat is verboden. Certificaten worden slechts verleend aan hem, die zich gedurende een door den minister vast te stellen vroeger tijd vak met den uitvoer der goederen naar Engeland heeft beziggehouden, en voor eene zoodanige hoeveelheid dier goe deren als in eene door of vanwege den minister voor allen gelijkelijk bepaal de verhouding staat tot de hoeveelheid gelijksoortige goederen, gedurende het vastgestelde vroeger tijdvak door hem naar Engeland uitgevoerd. Ter bestrijding der kosten, aan het uitgeven der certificaten verbonden, wordt bij het verleenen daarvan een bedrag van ten hoogste 5 ten honderd van de waarde der goederen, waarvoor het certificaat wordt verleend, in reke ning gebracht. Indien bij den uitvoer van goederen de opbrengst meer bedraagt dan de marktprijs hier te lande, vermeerderd met de normale vergoeding voor ge maakte onkosten en eene redelijke winst, wordt aan den belanghebbende bij de afgifte van het certificaat een be drag in rekening gebracht tot het doen van uitkeeringen aan of aan te wenden ten bate van producenten van zoodanig goed. Het bedrag zal, vermeerderd met de heffing niet minder bedragen dan 70 ten honderd en niet meer dan 100 ten honderd van het verschil, in het vorig lid bedoeld. De politie te Utrecht heeft Zondag middag een inval gedaan in het aldaar gehouden congres, belegd door het anti- oorlogsch en anti-fascistisch comité, in wezen een congres van communisten. Door den rechter-commissaris voor strafzaken, den commissaris van politie en eenige rechercheurs werden een aan tal op de bestuurstafel aanwezige papie ren in beslag genomen, o.a. een aantal telegrammen met sympathiebetuigin gen met het congres. Uit den Haag was hiervan inzage gevraagd. De congresleiding wist tijdens de in beslagname wanordelijkheden in de zaal te voorkomen. Het congres nam een motie aan, waar in ten sterkste werd geprotesteerd tegen de inbeslagneming der congres-documen ten. In de stad liepen geruchten van ar restaties doch deze bleken niet juist. Naar aanleiding van de opzienbarende uitlating van Sir Henry Deterding inzake diens wensch naar Nederlandsche infla tie treffen wij een interessante beschou wing aan in de „N. Rotterd. Crt." Zij beschrijft eerst het kleine paniekje, dat door een onverhoedschen aanval op den gulden werd veroorzaakt, en vervolgt »"ooral moest de opzienbarende stijging van den wisselkoers op Parijs (laat op den dag) voor den buitenstaan der een ietwat wonderlijken indruk ma ken. Men voelt dat er hier een verkla- ring noodig is, die trouwens voor insiders voor de hand ligt. De zaak is n.l., dat aanvragen om goud bij de Nederland sche Bank vóór het middaguur moeten worden ingediend, willen ze nog denzelf den dag ingewilligd kunnen worden, iets wat met het oog op de technische behandeling en uitvoering van die aan vragen een alleszins begrijpelijke eisch is. Komen er later op den dag aanvragen om goud binnen dan worden die eerst den volgenden dag afgehandeld. Klaar blijkelijk heeft zich dus gisteren het spel letje herhaald, dat zich ook eenige we ken geleden heeft voorgedaan, toen op een Zaterdagmiddag de speculatie ge heel de vrije hand had met het manipu- leeren van de koersen. Waarbij dan nu noé kwam, dat het buitenland, opge schrikt door^ zekere recente uitlatingen van klaarblijkelijk gezaghebbende, zij het niet voor de gevolgen hunner uitin gen verantwoordelijke, zijden is gaan meehuilen met de wolven in het bosch 3.Mus tot dc ontreddering op de wis~ selmarkt in niet geringe mate heeft bij gedragen. Natuurlijk zullen de speculanten wei nig wil van hun werk hebben en de ang- tig meeloopende beleggers bedrogen uit komen. Want zoodra vanochtend de Ne derlandsche Bank op de gewone wijze met het afgeven van goud voortgaat en aldus blijft handelen in de lijn, welke door haar president met zoo groote stel ligheid is aangegeven en ook van regee- ringszijde is onderstreept, zullen de koersen der daarvoor in aanmerking ko mende buitenlandsche deviezen weer op of nabij hun goudpunt terugkeeren en zal de storm om den gulden weer even snel gaan liggen als hij is opgestoken. Met dat al steekt in de gebeurtenis van gistermiddag een waarschuwing. Voor het publiek om het hoofd koel te houden en vertrouwen te stellen in de vastberaden leiding van regeering en Nederlandsche Bank. En voor degenen, die, hetzij zetelend op den stoel der hooggeleerdheid, hetzij zich bevindend op een vooraanstaande plaats in de za kenwereld, om de verantwoordelijkheid te beseffen niet alleen voor den aard hunner uitlatingen, maar ook voor het moment, waarop zij hun ongetwijfeld goed bedoelde beschouwingen en advie zen wenschen te lanceeren. Tenslotte brengt de belangrijkheid mede, die juist daardoor zoo groot is, omdat zij voor de gevolgen van hun optreden in feite en metterdaad niet aansprakelijk kunnen worden gesteld. Waarbij wij dan nog niet eens willen spreken over de moei lijkheden, die zij dengenen bereiden, die op 't oogenblik te Londen bij de onder handelingen ter conferentie voor ons land een toch reeds zware taak hebben te vervullen". OVERSTROOMINGEN IN TWENTE. Door den zwaren regenval der laatste dagen, krijgen de Twentsche beken bij de Ioozing, ook van het water uit Duitschland overbelasting. Het gevolg is, dat het waterschap de Schipbeek reeds genoodzaakt was, aldus lezen wij in het Handelsblad, de Oortjessluis open te zetten met gevolg, dat de wa terleidingen rondom Hengelo en Borne overvol geraakten. De afvoer op de Al- melosche en Wierdensche riviertjes is gestremd door de geweldige hoeveel heid, die zij te verwerken krijgen. De maximum-capaciteit is reeds be reikt en het gevolg hiervan is, dat de landerijen in de lager gelegen gebieden rond Hengelo en Borne en in de buurt van Wierden onder water komen te staan. Veel aardappel- en roggevelden staan reeds blank en groote complexen hooiland hebben eveneens overlast van het water. Vele landbouwers hadden hun gemaaide hooi nog op het land staan, zoodat aan den oogst groote schade is toegebracht. Verwacht wordt, dat de hoogste waterstand nog niet is bereikt.. Een brug in den weg van Almelo naar Hengelo en eveneens een brug op dien weg van Almelo naar Bornerbroek zijn reeds zoodanig verzwakt,dat daar ge regeld bewaking bij moet geplaatst worden. DE AARDBEVING IN Z. BENKOELEN. We maakten gister melding van het Aneta-telegram, dat Z. Benkoelen op Z. Sumatra en ook de stad Benkoelen door een hevige aardbeving zouden zijn ge teisterd. Geen Europeanen. Volgens een Reuterbericht zouden zich onder het gemelde aantal van 67 dooden geen Europeanen bevinden. Als gevolg van de aardschokken is te. Palembang een kamponghuis ingestort. In het Ranausche stortten 40 kampong huizen in, waardoor branden uitbraken. Te K o t a-A g o e n g zijn 270 wonin gen ingestort; 40 personen werden ge wond, en 9 gedood. Kota-Agoeng ligt in de Lampongsche districten aan de Semangko (Keizers) Baai, waarvan de Vlakke Hoek de Wes telijke Landtong vormt. De Indische regeering heeft een tele gram van den resident der Lampong sche districten ontvangen, waarin de schade, aangericht in de onderafdeeling Kota-Agoeng circa 80.000' bedraagt. Te Batavia is Zondagmorgen te 5 h 24 de aardbeving gevoeld, bestaan de uit een serie scherpe schokken. Verder op Java werden te Bandoeng en Serang zware schokken gevoeld. Geen ongelukken werden, tot dusver ge rapporteerd. De ligging van het gebied. Het gewest Benkoelen strekt zich in Zuid West-Sumatra uit in dó richting Het oogenblik waarin ge leeft is het eenige waarover ge vrijelijk beschik ken kunt. Wilt ge iets goeds doen doe het nu. N.W.Z.O. langs de Westkust tot twee graden Z.B. tot aan den uitersten Z.W. punt van Sumatra, den Vlakken Hoek en de nabijgelegen Tandjong Tjina. De Noordgrens van het gewest wordt ge vormd door de Ajer Mendjoeto, de Oos telijke grootendeels door het Barisan- gebergte dat de residentie van Djambi, Palembang en de Lampongsche Distric ten scheidt. Het Barisangebergte be staat hier uit niet meer dan twee dicht langs elkaar loopende evenwijdige ke tens, die grootendeels onder jong-vul- kanisch materiaal zijn bedolven. Het lange lengtedal daartusschen is van afwisselende breedte, maar in het al gemeen smal. In het Noorden wordt dit dal afgesloten door den Ranau-vul- kaan, die in diluvialen tijd een meer op vulde tot het tegenwoordige uitge strekte tufplateau aldaar. Daarop volgt Noordwaarts voorbij den Goenoeng Dempo het plateau van den Boven Moesi dat in het N.W. wordt afgebro ken door den eveneens werkzamen Goenoeng Kaba. Zooals heel Zuid-Sumatra schaarsch bevolkt is, zoo is dat het geval ook met Benkoelen. De statistiek geeft aan 12.5 per vierkante K.M. Men stelle hierte genover Bali en Lombok met 170 in woners per vierk. K.M. De bevol king vormt een conglommeraat van* tal van groepen, die naar Benkoelen zijn geimmigreerd. De laatste volkstelling (van 1930) vermeldde voor Benkoelen 889 Europeanen, 315.813 Inlanders, 5589 Chineezen- en 328 andere Vreemde Oosterlingen. Men herkent in 't Noor den van Benkoelen duidelijk de Minang- kabausche afkomst der bevolking, in 't Zuiden de Lampongsche trekken. Ook andere Maleische stammen uit Zuid- Sumatra hebben zich in Benkoelen ge vestigd. Maar ook Javaansche emigra tie heeft er zich de laatste jaren heen gericht. Prinses Juliana is voornemens zich Zaterdag a.s. voor familiebezoek van Het Loo naar Engeland te begeven. In het verslag aan de Tweede Ka mer van de commissie voor de rijks uitgaven over de verslagen der Alg. Rekenkamer, bedoeld in de Cura<;aosche Comptabiliteitswet, zegt de commissie, dat zij eenige mededeelingen heeft aan getroffen betreffende de controle op het magazijn van openbare werken op Cura sao. Uit die mededeelingen blijkt o.a. dat de in dat magazijn aanwezige voor raden in een tijdsverloop van 10 jaar niet eenmaal waren opgenomen. De commissie aarzelt niet als haar meening te kennen te geven, dat hier van een ergerlijken wantoestand sprake is. Met de Rekenkamer spreekt zij het vertrouwen uit, dat het op nieuw in treden van zulk een toestand door strenge maatregelen wordt uitgesloten. Het Amsterdamsche gemeentebe stuur heeft in het georganiseerd overleg nog tfeen overeenstemming bereikt met de vertegenwoordigers van het gemeen- tepersone'el over de toe te passen loon- korting. Naar de Msb. verneemt, is de voor malige electromotorenfabriek „De Vijf" te Doetin^hem verkocht aan de N.V. „Vredestein" te Loosduinen, zoodat te Doetinche m een rubberindustrie zal worden gevestigd. Commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg. De Minister van Economische Zaken; heeft ingesteld eene commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van versche groenten en fruit en be noemd tot leden dier commissie de hec ren: H. Kruidenier, te Rotterdam; C, Minnaar, te Kruininge n; mr. L. Niemöller, te 's Gravenhage; dr. J. M, Riemens, te Naaldwijk; P. Slot A. P.zn., te Broek op Langendijk; F. V. Valstar, te 's Gravenhage; C. Wagenaar K.zn., te Broek op Langendijk en als voorzitter aangewezen den heer dr. J, M. Riemens, Rijkstuinbouwconsulent, te Naaldwijk. Gerei. Kerk. Beroepen te Groningen ds. G. R, Kuyper te Kralingen. Beroepen te 's Gravenhage-West (5e pred, plaats) mr. G. M. den Hartogh te Hazersnoude. Opening van den dienst aanstaanden Zaterdag. Men weet het nu zoo langzamer hand in Zeeland wel: Zaterdag 1 Juli wordt de Zeeuwsche Lucht Lijn doorge trokken naar KnockeHet Zoute. Er is dan een rechtstreeksche dagelijksche lucht-verbinding tusschen Amsterdam en de eerste van de rij Belgische bad plaatsen aan Vlaanderens kust tot stand gebracht. Zoowel van het verleggen van het eindpunt der lijn naar Knocke-Zoute als van den vasten dagelijkschen dienst in begrepen des Zondags, hebben wij groo te verwachtingen. Immers: van Walche ren gaat men o, zoo graag eens even naar Knocke en verder; en vervolgens is juist een van de groote bezwaren, dat er slechts op bepaalde dagen gevlogen wordt. De overtuigde, de vlieg-enthusi- ast, houdt daar rekening mee voor den aarzelende of voor dengene, waar het vliegen als middel van snelverkeer nog niet binnen z'n horizon verscheen, is eerste voorwaarde tot verbetering de wetenschap; ik kan eiken morgen om 10 voor 8 uit Vlissingen naar Haamste de, Rotterdam en Amsterdam, eiken morgen om 10 h 20 min uit Vlissingen naar Knocke vertrekken. Daarom zijn we te dezen opzichte vol vertrouwen: van 1 Juli tot en met 4 September zal er gevlogen worden van Walcheren, dat zal men eens zien Ter voorbereiding van de opening der Nederlandsche luchtdienst op de Belgi sche kust hadden burgemeester en sche penen van Knocke de groote Nederland sche dagbladen uitgenoodigd, Zaterdag 24 Juni met enkele goede vrienden van de Z.L.L., hun gast te willen zijn. En zoo streek dan verleden Zaterdag een reuze 2-motorige Fokker-vogel, een F VIII met 14 zitplaatsen, op het vlieg veld Vlissingen neer. Piloot was Van Veenendaal; als K.L.M. was natuurlijk de heer A, van der Paauw, met zijn se condant, den heer Dudok van Heel, aan wezig. Verder de heele „landelijke" Ne derlandsche pers, van de Standaard, via N.R.C., Handelsblad, tot de Arbeiders pers. Laatstgenoemde had zelfs de eeni ge vrouwelijke collega geleverd; ze hield zich kranig, zoowel in de lucht als tus schen al dat „manvolk". Van Schouwen-Duivelafid waren aan boord de heer J, Cock, voorzitter van het Luchtvaartcomité, en burgemeester jhr. Roëll, van Haamstede. Op het vlieg veld Vlissingen embarkeerden de heeren Van Woelderen en Smeding, resp. voorz. en secr. van de Ver. tot bev. v. h. vlieg- wezen op Walcheren. Maar eerst moesten de persmannen uit Holland er hier even uit, om ons keurige restaurant stationsgebouw in oogenschouw te ne men Toen trokken de twee zware Lynx motoren ons, onder Van Veenendaals stuurmanskunst, het veld over en de lucht in. Piloot, assistent-piloot en 16 man Dra wees de hoogtemeter 500, 550, 600 m. Twaalf minuten, korter dus dan de tramrit Middelburg-Vlissingen, duur de de vlucht; toen een paar van die mooie bochten, waarbij het toestel schuin op z'n vleugels ligt en de aarde schijnt te draaien; een kort schokje als de wielen den grond raken, en we taxie den uit op het „Vliegplein van de Zoute", zooals het daar heet. Nu niet, zooals verleden jaar op de verkenningsvlucht, midden in het water. Van ons verblijf in Knocke behoeven wij geen breedvoerig verslag te doen: daarvoor is die plaats den Zeeuwen te bekend en te eigen. Ontvangen werden we door burge meester Desmit, met zijn schepenen; namens minister Forthomme was aan wezig de heer Crabbe: voor de douane wat heel vlot verliep directeur Crispeels; verder zagen we den heer Cavens weer, als vertegenwoordiger (Ingez. Med.) M'burg, 27-VI-'33. Maandag: hoogste luchttemperatuur 17.4 °C (64 °F)j laagste 14.2 °C (57 °F). Heden 9 h: 15.1 °C; 12 h: 16.1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 762 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 765.5 mm te Valencia; laagste 745.8 mm te Helsing- fors. Verwachting tot morgenavond: Meest matige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tij delijke opklaringen, nog kans op enkele regenbuien, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: 4 h 41; onder 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 9 h 04; onder 23 h 45. E.K.: 30 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Di. 27 4.56 17.07 11.10 23.44 Wo. 28 5.34 17.47 11.45 24.24 Do. 29 6.15 18.27 12.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni, Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Di. 27 6.47 19.02 12.19 24.45 Wo. 28 S 7.22 19.40 12.54 Do. 29 7.59 20.15 1.23 13.33 dier machtige maatschappij „Soc. Immo- bilière Le Zoute"; van wat wij in Neder land zouden noemen den Rijksstudie dienst voor de luchtvaart was er prof. Allard, hoogleeraar aan de universitei ten van Brussel en Luik (en tevens de eerste gebrevetteerde Belgische vlie ger.) Nu weet men uit ondervinding, dat het arrangeeren van „een dagje uit en 'n stukje eten" onzen Zuiderburen wel toevertrouwd is. Veel behoeft daarover hier dus niet gezegd te worden; aan de eenvoudige lunch, in het schitterende „Pavilion du Lac" geserveerd, zijn ver schillende toespraken gehouden, waar bij burgemeester Desmit een dronk op onze Koningin, burgemeester van Woel deren een heildronk op den Koning onzer gastheeren instelde, terwijl allen het welslagen van de nieuwe luchtver- binding en de bloei van Knocke wensch- ten en profeteerden. Van twee bijzondere zaken zij hier echter nog melding gemaakt: de groo te en doeltreffende inrichting, door 'n Nederlandschen ingenieur ontworpen, welke al het afvalwater van heel dat groote badplaats-complex zuivert en kristalhelder weer aflevert, en vervol gens de prachtige 18-hole golfbaan, welke er is aangelegd. En het Casino dan, dat moderne bouwwerk, opvallend van buiten, schoon, zeer schoon van binnen? La ten we daarover zwijgen de lust zou u, o lezer, eens kunnen bekruipen om op 12 minuten vliegens afstand een gokje te gaan wagen. En dat voor een Nederlander! Foei! We hebben in het Clubhuis van de Golf een kopje thee gedronken; daar na brachten de auto's ons weer naar 't vliegveld en, ondanks den miezigen re gen en het natte veld, kwamen we weer kwiek boven. Vermoedelijk in verband met het slechte zicht vlogen we nu laag: 100150 m boven Zeeuwsch-Vlaande- ren en de wateren der Westerschelde. Om een uur of zes waren we weer aan den grond in Vlissingen. De passagiers voor Haamstede stapten daar over in een F VII, die voor den gewonen lijn dienst juist op vertrekken stond, en de grootere F VIII ging met z'n 14 man de lucht en de regenwolken in, voor Rot terdam en Amsterdam-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1