KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. LANDBOUW. SCHOUWEN-DUIVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. TEN GRAVE OF TEN VURE? uit overweging, dat dit wordt geacht op den weg der landbouworganisaties te liggen. Besloten wordt aan te sluiten bij „Be- thesda" voor de verpleging van eventu- eele lijders aan besmettelijke ziekten te gen een extravergoeding van 50 cent per dag. De onderhandelingen met het Gasthuis te Middelburg worden hierdoor beëindigd, aangezien de aanbieding van „Bethesda" zeer aannemelijk is. Besloten wordt de uit het dorp af komstige oude steen over te nemen voor 125 teneinde deze gedeeltelijk te be stemmen voor verbetering van de Sta tionsstraat en het overschot, dat niet kan worden gebruikt, te verkoopen voor 1 per m3. B. en W. stellen voor ten behoeve van de regeling tot plaatsing van tenten aan het strand een bepaling in de politie verordening op te nemen, en verder deze verordening te wijzigen in verband het plaatsen van voertuigen aan den voet der duinen teneinde consumptie artikelen te verkoopen. In de toelichting wordt gezegd, dat op Hemelvaartsdag ook enkele wagens een plaats hebben ingenomen zonder vergunning, doch dat een ingestelde vervolging geen resultaat heeft gehad. Door een andere redactie te stellen, zal worden getracht hierin te voorzien. De verordening wordt aangenomen. In bespreking komt een door B. en W. ontworpen regeling voor de verhuring van het strand tot het plaatsen van ten ten. Voorgesteld wordt een recht te hef fen: voor houten tenten van /i 6 per sei zoen, 3 per maand en 1.50 per week en voor linnen tenten: 3 per seizoen, 2 per maand, 1 per week en 0.25 per dag. Bovendien voor grootere ten ten en consumptietenten een door B. en W. vast te stellen bedrag. De voorzitter merkt op, dat op het strand van Koudekerke een gedeelte is vrijgegeven, zoodat hij gelooft, dat op ons strand niet zooveel menschen zul len komen. B. en W. wenschen dan ook deze regeling als een proefneming te be schouwen. Voorts achtten B. en W. het wel gewenscht een plaats aan te wijzen waarop ook vergunningen kunnen wor den gehaald en ze hebben den heer Van Ham hiertoe bereid gevonden. Het is de bedoeling des Zondags geen kaar ten af te geven, wel be staat er op andere dagen gelegenheid een kaartje voor den Zondag te be komen. B. en W. achten het practisch niet mogelijk en ook volgens het com tract niet toegelaten het strand des Zom dags te sluiten. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Besloten wordt het Grijpskerksche voetpad van den ligger af te voeren, nu door aanleg van den Hoogelandschen weg een prachtige verbetering tot stand komt en het pad overbodig is geworden. Bovendien zal het aan de gemeente in eigendom toebehoorend perceel hier door verbeterd worden. Besloten wordt de aansluiting van den straatweg naar het Rijwielpad bij Groot- Valkenisse te verbeteren door er een klinkerpaadje te leggen. Na uitvoerige discussie werd beslo ten het loon van den gemeentewerk man met 15 ct. per dag te verminderen en te brengen op 2.25 omdat de in structie voorschrijft, dat de gemeente werkman een loon zal ontvangen van 25 cent boven het dagloon der landar beiders. Nu dit loon is gewijzigd, achten B. en W. het gewenscht eenige nivel leering toe te passen, al wordt daar door het loon nog 50 cent hooger dan dat van de arbeiders. Alleen de heer P. Janse tegen. De rekening van het burgerlijk arm bestuur over 1932 wordt goedgekeurc met een goed slot van 850.24^, waar bij wordt opgemerkt, dat het armbe stuur door pachtvermindering, werk- loozenzorg en hooge kosten van genees kundige hulp voor verschillende perso nen een verlies heeft geleden van ruim 1200. Breedvoerig wordt gesproken over de werkverschaffing. Verschillende le den achten den gang van zaken, zooals deze momenteel plaats heeft, niet zoo als het behoort, daar de werkverschaf fing een duiventil wordt beschouwd. Uit de opgemaakte gegevens blijkt voorts dat het aantal dagen in werkverschaf fing doorgebracht niet bijzonder groot is, doch dat het voornamelijk regenach tige dagen zijn, waarop de toeloop het grootst is. Gelet op den tijd, dien aan breekt en waarin meer werk in den landbouw komt, achten verschillende leden het gewenscht eerlang tot stop zetting over te gaan. Een voorstel van B. en W. om ingaande 30 Juni voor alle in de werkverschaffing geplaatste per sonen het aantal dagen te halveeren en met ingang van 14 Juli de werkver schaffing geheel stop te zetten, wordt aangenomen. De Voorzitter zegt dat de oude begraafplaats er door het lange gras niet oogelijk uitziet, en zou hierin gaar ne verbetering zien gebracht door overleg met de Kerkvoordij om het on derhoud voor rekening der gemeeente te nemen. Hij acht den toestand niet in overeenstemming met de netheid van het dorp. Aldus besloten. In de rondvraag wijst de heer Pop p? op het pad in „Kaasboer" waarin spoedig verbetering zal worden ge bracht. De heer P. Janse vraagt de aan dacht voor de circulaire, van de com missie voor werkloozenzorg door de kerken en zou gaarne de zekerheid hebben, dat men hiertegenover niet af- ijdig staat. B. en W. hebben reeds geschreven, dat ondanks gedane oproeping, geen animo bleek te bestaan van de zijde der jeugdige werkloozen, doch wanneer aanmelding geschiedt, er alsnog werk van zal worden gemaakt. De verwachting voor het komende seizoen. DOMBURG. Wij lezen in het „Dom- aurgsch Badnieuws": Wat zal ons 't seizoen 1933 brengen? Die vraag is ons al zoo vaak gesteld en steeds als nu moesten wij er het antwoord op schuldig blijven. In den „goeden ouden tijd", die nog maar een paar jaren achter ons ligt, kon men zich lang vóór Juni wel aan voorspellingen over 't komende seizoen wagen, maar in deze sombere tijden valt er zelfs nu nog weinig van te zeggen. Naar huizen vooral naar kleinere goedkoope was nog al vraag en vele van deze zijn dan voor één of twee maanden verhuurd, doch met de aan vragen voor hotels en pensions loopt het nog niet druk. Nu is men over 't algemeen, in ver gelijking met vroeger, met het bespre ken van logies niet zoo haasig, daar men wel weet, dat ook bij wat latere be spreking, nog wel wat goeds te vinden is, maar wat Juli betreft, wordt 't nu toch tijd en mocht de aanvragenstroom wel wat grooter worden. Ook met aanvragen uit Duitschland is het nog vrij treurig gesteld gedurende de laatste weken ontvingen wij er en kele meer dan verleden jaar over de overeenkomstige weken maar het blijft toch maar bij „enkelen". WESTKAPELLE. Vrijdagavond hield de kolenvereeniging „Helpt Elkander' onder leiding van den heer J. Stoel, 'n buitengewone ledenvergadering, welke door 80 leden was bezocht. De Voorzitter herdacht bij de opening der vergadering het overleden bestuurslid, den heer L. Minderhoud, als voorzitter der vereeniging, aan wien de vereeniging voor een groot deel te danken had, dat deze tot zoo grooten bloei is gekomen. Spr. zette "daarna het doel dezer bui tengewone ledenvergadering uiteen, n.l. de leden in te lichten over het gevaar, voor de kolenvereenigingen bij de aan eensluiting van de brand stoffenhande laars met de groote kolenleveranciers. De vereenigingen zouden in 1933 niet meer brandstoffen mogen betrekken, dan zij in 1932 hebben gehad. Zij moe ten de brandstoffen verkoopen of uit deelen aan de leden tegen den prijs door de handelaars, of de uit hun mid den gekozen of aangewezen kolenvem ters vastgesteld. Zij zouden geen nieu we leden mogen bijboeken. Spr, deelde mede, dat de verschillen, de vereenigingen in Walcheren, Z. en N. Beveland tegen deze onbillijkheden, die het verdwijnen dezer vereenigingen beoogen, actie willen voeren. Na over en weer daarover bespre kingen gevoerd te hebben, gaf de ver. gadering het bestuur volmacht in deze met de andere vereenigingen samen te werken. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer L. Minderhoud, werd als bestuurslid gekozen de heer J. Minderhoud Lz, Op voorstel van den voorzitter werd besloten in de eerstvolgende leden vergadering in bespreking te nemen de aanvraag van de Koninklijke goedkeu ring op de statuten der vereeniging. HAAMSTEDE. In overleg met het Ge meentebestuur is dezer dagen een uit 13 leden bestaand Vrijwillig Motorbrand weercorps opgericht. Benoemd werden afe brandmeester Hk. Brandenburg, als onderbrandmeester, J. D. van Nieuwen- huize en als Secretaris-Penningmeester, H. van 't Veer, De nieuwe aanlegplaats van de Prov. boot te Zierikzee. Wij lezen in de Zeeuw: ZIERIKZEE. De drijvende aanleg plaats voor de Prov. boot te Zierikzee nadert hare voltooiing. Ze komt te liggen in het verlengde van de tegenwoordige, „Het Luitje". De nieuwe zal bestaan uit een ponton, lang ongeveer 31 m bij een breedte van 7 m, verbonden met den vasten wal door een stalen vakwerkbrug ter lengte van 24 m en breed tusschen de leuningen 4 m. De brug ligt evenwijdig aan de lengte as van het schip, zoodat 't bezwaar van de tegenwoordige aanlegplaats, dat de auto's enz. op de aanlegplaats moeten draaien om de boot op te kunnen rijden, blijft bestaan. Een tweede brug, lang ongeveer 11 m uitsluitend bestemd voor het voetver- keer, van de ponton naar den Westha- vendijk geeft den reizigers gelegenheid bij hooge waterstanden, wanneer het Luitje is ondergevloeid, den wal droog voets te bereiken. Ter verkrijging van een goede lig plaats voor de ponton, die ook bij zeer lage waterstanden drijvende moet blij ven, was het noodzakelijk van den West- havendijk, over ongeveer 50 m lengte, een gedeelte weg te nemen. Zonder het treffen van eenige voor zieningen op „Het Luitje" zou het niet mogelijk zijn de nieuwe aanlegplaats te bereiken. Deze zullen bestaan in 't over bruggen van de paardentrap en het ver smallen van de kolenbergplaats. Na de indienststelling van het nieuwe motorschip, dat 12 dezer te wa ter is gelaten, kan de kolenbergplaats geheel verdwijnen. Zonder tegenslagen zal de ponton met bruggen in den loop van de volgende week door de aanneemster dezer wer ken, de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, naar Zierikzee worden ver voerd, en zal de aanlegplaats in de tweede helft van Juli in gebruik kunnen worden genomen. SCHERPENISSE. In de gehouden raadsvergadering werd onder de inge komen stukken behandeld een schrijven van de Bank voor Ned. Gemeenten met het verzoek tot het nemen van een aan deel in de Bank a 100, noodig voor haren uitbouw. In verband met de tijds omstandigheden werd dit stuk voor ken nisgeving aangenomen. Aan de Middel bare Technische school te Haarlem is verschuldigd 46.06. Als lid der gezond heidscommissie is door den Commissaris der Koningin benoemd de heer D. van der Maas. De lijst met vragen, toege zonden door een commissie uit de ker ken van Nederland om moreelen steun aan werkloozen, zal worden ingevuld. In de begrooting 1932 werd een wijzi ging gebracht door verhooging van den post subsidie aan de werkloozenkassen met 12 en de Bank voor Nederl. Ge meenten met 12.16. En in die voor 1933 werd de uitgavenpost steunverlee- ning gebracht op 2930. RAAD VAN ZUIDZANDE. ZUIDZANDE. Zaterdagmorgen ver gaderde de raad. Afwezig de heer P, Luteijn. Het adres van de provinciale com missie voor werkloozenzorg door de kerken beoogend, den moreelen steun aan werkloozen te bevorderen, wordt na ampele bespreking voor kennisge ving aangenomen. Met het voorstel van B. en W. van Oostburg om het batig slot van den Een uiteenzetting van den hul digen stand van het crematie- vraagstuk. III. Tweederlei ontbindingsproces: a, het graf. Waarlijk, men moet zich, om 'n eer lijk oordeel ook over den ethischen en den aesthetischen kant der crematie te kunnen en mogen vellen, onomwonden voor oogen stellen, wat de werke- 1 i; k 1. e i d van het ontbindingsproces in het graf is. Wij ont'eenen aan Ra lamakers be- s hriiving die met opzet zoo sobe*- mo gelijk gehouden werd, het volgende: „Wat gebeurt er in het graf? Onder zoekingen van de beroemde artsen dr. Brouardel, du Mesnil en anderen ge ven een antwoord in woord en beeld. Het graf verteert ook onze dooden, na 1030 jaren (dit hangt van allerlei omstandigheden, 'gesteldheid van den bodem, watertoestanden, klimaat enz. af) meestal tot asch. Niet altijd. Er zijn gronden waarin het overschot verdroogt of in de z.g. lijkwas overgaat, waar door het ontbindingsproces eindeloos wordt verlengd. Tallooze gedierten verrichten het verbrandingsproces ontbinden is langzame verbranding in het graf, ja er bestaat een zeer merkwaardige studie over die dieren (P- Mégnin. La faune des cadavres, G. Masson, Paris). Een lijkfauna dus! Deze fauna be staat uit verschillende microben-groe pen, die elkaar opvolgen en hun werk zaamheid door een uitzending van kwa lijk riekende gassen aankondigen. Deze gassen waarschuwen de opvolgers, dat de ontbinding ver genoeg gevorderd is voor hun beurt. Mégnin 'vond acht ontbindingsperio des, gekarakteriseerd door een bijzon dere fauna van „travailleurs 'de la mort". In de eerste periode zijn het de vliegen van het soort Musea, Curtone- vra, Calliphora en Antomya, die ge woonlijk reeds voor de dood is ingetre den de ziekenkamers binnendringen en hun eieren in den stervende neerleg gen. Uit de eieren komen zeer vraat zuchtige larven, die na 8 tot 15 dagen het insect voortbrengen. Zoodra lijklucht merkbaar is, komen andere vliegen opzetten (de hucilies en sarcophagen), die ook eieren leggen. Na 3 tot 6 maanden ontstaan vette pro ducten, die weer geheel andere insec ten aanlokken. Het zijn kleine kapel len, wier larven geheel met haar be dekt zijn. Zij blijven ongeveer 3 maan den. Zoo heeft elke ontbindingsperiode haar eigenaardige dieren. Wanneer het lijk geheel is uitge droogd en geen gistingsproducten meer ontstaan, komen er weer dieren om de hardgeworden deelen: vezels en peezen, te verslinden. Hun stofachtige keuringsdienst voor vee en vleesch te verdeelen naar het ingebrachte keur loon en niet naar het aantal zielen, gaat de raad accoord. Op verzoek van Oostburg zal het ge meentebestuur dier gemeente worden gemachtigd, de Nederlandsche Varkens centrale te machtigen tot het heffen van de rechten van huisslachtingen be doeld in artikel 6, sub 2 der Crisis- Varkenswet. Het bekende adres der gemeente Poortvliet tot steunverleening aan den landbouw en tot bestrijding der werk loosheid maakt een punt van langduri ge bespreking uit. Bij de bespreking is er een strooming waar te nemen, die er veel voor voelt om adhaesie te be tuigen, doch anderen voelen er niet veel voor. Over het voorstel van den heer Lako om adhaesie te betuigen staken de stem men, zoodat in de volgende vergadering de eindbeslissing zal vallen- Aan mejuffrouw M. W. Bakker wordt overeenkomstig haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres met ingang van 1 September a.s. De Voorzitter deelt mede dat een wachtgeldster zal moeten worden benoemd uit de door den minister ver strekte lijst. Wanneer men hierin niet mocht slagen, kan aan den minister ont heffing van deze verplichting worden verzocht.. De Voorzitter is evenwel van oordeel dat deze kans gelijk staat met een lot in de sweep-stake. De heer le R o ij informeert of in de sloot achter de dorpstraat buizen mo gen worden gelegd, en zoo ja, van wel ke diameter deze moeten zijn. De Voorzitter zegt, dat B. en W. den diameter hebben bepaald op 70 cm. Aangezien niet alle perceelen, die aan deze sloot belenden, tegelijk tot 't plaatsen van buizen overgaan, zal voor elk speciaal geval een regeling worden gemaakt. De voorwaarden worden in de eerstvolgende vergadering medege deeld. AARDENBURG. In het bericht over de rekening van het algemeen armbe stuur in ons blad van Vrijdag, staat ver meld, dat Sint Jan voor elk gezinslid 2.20 ontving. Dit moet wezen fi 220. Viering Dankdag, De kerkeraden der Ned. Herv. Ge meenten te Biggekerke, Zoutelan- de en Meliskerke en de kerkeraad van de Geref. Kerk en die van de Geref. Ge: meente te Meliskerke zijn naar men ons meldt met elkaar overeen gekomen om den Dankdag te vieren, niet op den eer sten, maar op den laatsten Woensdag van November. De drie groepen in Westkapelle doen ook zoo. Als de oogst aan kant is, is er plaats voor danken. De hoop is, dat nog andere gemeenten op Walcheren zullen volgen, opdat er een heid kome in de viering van den Dank dag, waarmee de overheid en het maat schappelijk leven rekening kunnen hou den,. De 118e gewone vergadering van de Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk zal 19 Juli door dr. G. J. Weyland van Veere, als president worden ge opend. Een consultatiebureau ter bestrijding van kanker. In aansluiting aan een dezer dagen in de dagbladen verschenen oproep van 't Fonds 1918 ter Bestrijding van Kanker, aan het Nederlandsche Volk, met ver zoek om steun en bijdragen wordt thans uitwerpselen laten ze achter: het is het stof. dat de beenderen van oude lijken dekt. Eindelijk, als slechts beenderen over zijn, verschijnen de schildvleugelige in secten, de Tenebris en Ptinus, die weg vreten wat de zeven voorafgaande doodwerkersgroepen overlieten. Hoe geraken deze dieren twee me ters diep in goed gesloten, stevige kis ten? Onder den invloed van vocht en gronddruk komen spoedig barsten in de planken, waardoor breede toegangs wegen ontstaan. Zeker is, dat ze hun weg van het aardoppervlak vinden, ge leid door de opstijgende geuren. Wij zouden nog veel meer van Még- nin's afgrijselijke fauna kunnen vertel len, maar we meenen met het boven vermelde te kunnen volstaan, om aan te toonen, da de rust van de aan de aarde toevertrouwde dooden een zeer betwistbaar karakter heeft. Onder den kerkhofgrond word om onze dooden een ware onderaardsche veldslag gele verd. R. heeft met opzet de beschrijving van het grafproces zoo sober mogelijk gehouden. Wie daar meer van weten wil, leze de afgrijselijke rapporten van dr. T. Zaayer over zijn bevindingen bij de lijken van de Leidsche vergiftigings zaak. (Kon. Bibliotheek-". Aldus de nuchtere werkelijkheid over het ontbindingsproces onder de aarde. medegedeeld dat te 's Gravënhage sinds enkele maanden in voorbereiding is de oprichting van een consultatiebureau voor Kanker. Dit Bureau, dat een onderdeel vormt van de afd. 's-Gravenhage van de Ver eeniging „Het Nederlandsche Kankerin stituut", beoogt het geven van adviezen, eventueele behandeling aan hen die lij den of meenen te lijden aan kanker en hoopt belangrijk te kunnen bijdragen tot de kankerbestrijding door de ziekte tij dig te herkennen, waardoor genezing eerder mogelijk kan zijn. De zetel van het bureau zal gevestigd zijn in de Diaconessen-inrichting Brono- vo. Aan de universiteit te Amsterdam, slaagde voor het cand. examen in de rechtsgeleerdheid de heer N. Blok. Aan de (Katholieke Middelbare Handelsdagschool) te Hulst zijn voor 't eindexamen geslaagd: D. Baart en J. Baart, Hulst; D. Colsen, Ter Hole; I. v. d. Hagen, Hulst; G. Meert, Koewacht; P. v. d. Meyden, Ter Hole; A. Reyns, St. Jan Steen; P. de Schrijver, Lams- waarde; G. Staal, Graauw; G. Verman dei, Koewacht; D. Vriens, Ter Hole; J. Wullems, Walsoorden. Unie van Chr. onderwijzers. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Walcheren der Unie van Christe lijke onderwijzers in de melksalon De Landbouw te Middelburg een open bare vergadering, waar de secretaris der Unie de heer A. P. Jungcurt te 's Gra- venhage vroeger onderwijzer te Vlissin gen sprak over: „De rechtspositie van den bijzonderen onderwijzer". Na de gebruikelijke opening leidde de héér A. Schout te Serooskerke den spreker met een kort woord in. Deze wees eerst op de groote onwetendheid, die er bij vele bijzondere onderwijzers bestaat wat hun rechtspositie betreft en waardoor vele slachtoffers vallen. Voor al in dezen tijd is *het zeker voor hen noodig te weten hoe het met hun rechts positie staat, om die te kunnen verdedi gen en te verbeteren. Daar het onderwerp een uitgebreid terrein bestrijkt stipt de spreker enkel de hoofdzaken aan om bij de gedachten- wisseling zoo noodig in bijzonderheden te treden. Het is niet aan allen onderwijzers be kend, dat hun rechtspositie, behalve in de onderwijswet, ook steun vindt in het burgerlijk wetboek. De arbeidsovereen komsten tusschen werkgever en werk nemer, daarin voorgeschreven, gelden ook voor de onderwijzers. Verder zijn behalve de genoemde on derwijswet het ook de koninklijke be sluiten en de pensioenwet, dié de rechts positie der onderwijzers bepalen. De heer Jungcurt besprak vervolgens de subsidievoorwaarden voor de bijzon dere school, de akten van benoeming, de wachtgeldregeling, de commissies van beroep en de verlofbesluiten, voor zoo ver die in betrekking staan met de rechtspositie van de onderwijzers. Tal van voorbeelden aan de practijk ont leend werden ter verduidelijking gege ven. Dankbaar voor 't geen hierbij verkre gen is, wees hij ook op eenige leemten in de wetgeving ten opzichte van de rechtspositie. De spreker ried ieder, die bij het on derwijs werkzaam is, ten sterkste aan zich aan te sluiten bij een onderwijsor ganisatie, die, bijgestaan door een rechtskundig adviseur, zoo noodig de belangen van den onderwijzer kan be hartigen. In het bijzonder beval hij de Unie van Christelijke onderwijzers aan. Eenige personen uit de vergadering gaven zich als lid dezer vereeniging'op. Van de gelegenheid tot vragen stellen en gedachtewisseling werd ruim ge bruik gemaakt, waarbij 'het gesprokene op sommige punten nader werd toege licht. Binnenkort verschijnt bij N. Sam- som N.V., uitgever, Alphen a. d. Rijn: Landbouwuitvoerwet 1929 en de krach tens of naar aanleiding van die wet ge troffen regelingen, verzameld en uit de officieele stukken, toegelicht door mr. H. J. J. Scholtens, hoofdcommies bij het departement van Economische Zaken en Arbeid. Steun aan de kippenhouderij. Namens den Minister van Economi sche Zaken maakt de regeeringscommis- saris voor de uitvoering van de garantie regeling 1933 ten behoeve van de kip pen- en eendenhouerij bekend, dat^ be sloten is voor de week van 26 Juni tot en met 1 Juli de verliezen voor de pluimveehouders op de kleinere kippen eieren tot een gewicht van ten hoogste 55 kg per 1000 stuks, gedeeltelijk over te nemen ten bedrage van 40 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Het over te nemen gedeelte in het verlies op eendeneieren is vastgesteld op 25 cent per 100 stuks uitgevoerde eendeneieren.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6