ZEELAND. m BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN MAANDAG 26 JUNI 1933. No. 148. iaaii- prt. VOS, OUT, HEK. DE BETEEKENIS VOOR ZEELAND VAN DEN KEURINGS DIENST VAN WAREN TE GOES. MIDDELBURG. 0OES. WALCHEREN. 4AT, ruim- tman, traat, BS bij it van I Spe- Ikrijg- |t Mi- ;rdas ;n. Zel oot [A" Rott. 9.— 9.— oent- om fares, a: eming Joer, BETALINGSMOEILIJKHEDEN VAN ZAANDAM. De meerderheid van het dagelijksch bestuur van Zaandam heeft zich achter een door de s.d. raadsfractie in te die nen voorstel geplaatst, waarin te ken nen wordt gegeven, dat binnen zeer kor ten tijd de kasmiddelen der gemeente niet meer toereikend zullen zijn om zelfs de meest dringende betalingen, o.m. van rente, loon en steun te doen, en waarbij B. en W. worden uitgenoodigd Ged. Sta ten en de regeering te verzoeken met spoed zoodanige maatregelen te nemen, dat aan de financieele verplichtingen van de gemeente kan worden voldaan nu de gemeente zelf door het inhou den van de uitkeering uit het gemeente fonds daartoe buiten machte wordt ge houden. Morgen zal dit voorstel in den raad komen. DE AVRO VIA KOOTWIJK. Bij wijze van proef met 1 Juli, Naar de N. Rott. Crt. verneemt be staat er alle kans, dat de A.V.R.O. met ingang van 1 Juli bij wijze van proe;: door middel van den Kootwijksc'hen zender zal uitzenden. Hieruit blijkt, dat de regeering de les van de conferentie van Luzern heeft verstaan. Door den krachtigen zender te Koot wijk beschikbaar te stellen, bewijst zij beter dan door iets anders, dat zij groo te waarde hecht aan de golf van 1875 meter. Daar de Kootwijksche zender vee krachtiger is dan die van Huizen (meer dan tienmaal zoo groote energie) zullen de Nederlandsche uitzendingen niet meer zoo gemakkelijk gestoord worden door andere krachtige stations. De Ne derlandsche programma's zullen door ongeveer de helft van Europa kunnen worden verstaan, en daar de A.V.R.O zoowat de beste programma's van Eu ropa uitzend, zullen de andere Euro- peesche landen niet meer zoo licht als voorheen geneigd zijn Nederland van zijn verkregen, oude rechten te beroo ven, aangezien de luisteraars in die lan den nu van die programma's zullen kun nen genieten. RIJWIELPAD.VEREENIGINGEN. Te Alkmaar werd een congres gehou den van de rijwielpad-vereenigingen. Noord-Kennemerland, Gooi- en Eem- land, Twente, Utrecht en omstreken. Walcheren, West-Veluwe en Zuid- Holland onder voorzitterschap van mr. J, P. Bosman, te Alkmaar. De heer P. Louwerse, names de af deeling Walcheren deelde mee, dat als antwoord op een request aan den mi nister bericht werd, dat het rijden met electrische fietsen op rijwielpaden ver boden is. Na ampele bespreking werd besloten voorloopig nog niet tot oprichting van een bond van rijwielpadvereenigingen over te gaan, doch een centrale leiding aan te stellen en federatief samen te werken. Een commissie van 3 personen, M. v. d. Broek (West-Veluwe), mr. dr. J. H. Jonckers Nieboer en een lid van Noord Kennemerland zal dit jaar de leiding uitmaken. Besloten werd volgend jaar te Bar- neveld te vergaderen. De rijksbemiddelaar, prof. Jose- phus Jitta, heeft bij zijn bemiddelings pogingen in het conflict in het visscherij- bedrijf te IJmuiden een voorstel tot op heffing van de staking van de visch- knechts gedaan. door P. POST. I. Het doel dat men bij de keuring van Waren heeft nagestreeft is steeds ge weest, de bestrijding van economisch nadeel door bestrijding der verval- sching en de bevordering van de eer lijkheid in den handel en de bevordering der hygiëne. Welke enorme economische belangen met de bestrijding der vervalsching ge moeid zijn kan blijken uit de volgende berekening. De Utrechtsche huishoudschool bere kende hoeveel een volwassen persoon gemiddeld moet uitgeven om zich op de goedkoopste wijze te voeden en komt tot een bedrag van 32 cent per dag. Bij de voeding der Belgische vluchte lingen te Arnhem in het najaar 1914 kwam men uit met 30,2 cent per dag en per hoofd. Neemt men aan dat 30 cent voor de noodzakelijke voeding noodig is, dan vertegenwoordigt dit een som van ruim 100 per jaar. Op een bevol king van 10 millioen wordt dus een be drag aan noodzakelijke voeding uitgege ven van één milliard gulden. In werke lijkheid wordt natuurlijk veel meer aan onze voedingsmiddelen ten koste gelegd, t DE GARANTIE VOOR DE ZEEUWSCHE TARWE- ORGANISATIE. Ook om den handel te denken, De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft zich met een adres ge wend tot de Provinciale Staten van Zee land. Aan dit adres ontleenen wij: Het onder dagteekening van 2 dezer door Ged. Staten gedane voorstel in zake garantie der Provincie Zeeland ten behoeve der „Vereeniging Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland" geeft de Kamer aanleiding tot de volgende opmerkingen: Toen ten vorigen jare een dergelijk voorstel aanhangig was gemaakt, heeft de Kamer het verzoek gedaan de zeker heid te verkrijgen, dat er door Ged. Sta ten en hun gedelegeerde voor zal wor den gewaakt, dat de handel terzake evenals tot heden bij de uitvoering van de Tarwewet het geval was, ook in het vervolg niet zal worden uitgeschakeld Al is bij de openbare behandeling door geen der leden in dien geest aan drang uitgeoefend, wel heeft de heer C. P. Vogelaar naar aanleiding van het schrijven der Kamer o.m. gezegd: „Wij hebben van begin af aan gemeend, om den handel, die ook in deze producten zoo een groote rol speelt, in te schake len." Een meening, die door geen der aanwezige leden is bestreden. Zeer zeker, tot heden is de handel bij de uitvoering van de Tarwewet door de G.T.O.Z. niet geheel uitgeschakeld, doch is de Kamer wel ingelicht dan wordt wel steeds meer aandrang uitge oefend dat de handel steeds minder ver goeding vraagt. Werd in 1932 deze ver goeding reeds met een zesde vermin derd, voor 1933 zal zij zelfs iets minder bedragen dan van de over 1931 toe gekende vergoeding. De Kamer meent ook met den mees ten aandrang te mogen vragen aan deze aangelegénheid de noodige aandacht te wijden door bij de openbare behande ling van het voorstel het College van Ged. Staten te verzoeken zich duidelijk uit te spreken hoe dit college staat te genover de vraag van samenwerking met den handel in deze. Blijkens de in het concept-besluit op genomen voorwaarde zal de gedelegeer de eene eventueele overeenkomst tus- schen de „Ver. Gew. Tarwe-Org. Zee land" en de vertegenwoordigers van de Zeeuwsche tarwehandelaren moeten goedkeuren en zal hij daarin wensche lijk geachte wijzigingen kunnen aan brengen. De Kamer is van oordeel, dat het al gemeen belang medebrengt, dat de ge delegeerde bij het uitoefenen van deze bevoegdheid niet alleen ziet naar de belangen van den landbouw, doch ook rekening houdt met de belangen van den handel, want wanneer de tarwe voor den Zeeuwschen landbouw het belang rijkste artikel is geworden, dan is het dit zeker ook voor den Zeeuwschen graan handel. De opname van deze voorwaarde in het concept-besluit kan een gereede aanleiding zijn ook de quaestie van de belangen van den handel bij de discussie over het garantie-voorstel ter sprake te brengen. De Abdij uitvoering. Het was bij den aanvang van de uit voering van het Middelburgsch Muziek korps in de Abdij gisterenmiddag niet druk, maar het aantal bezoekers steeg geregeld en ten slotte kon van een zeer goed bezoek gesproken worden, waarbij het echter op viel, dat nog zooveel zit plaatsen onbezet bleven, wat toch ge maar toch kan het een maatstaf vormen voor het enorme economisch belang, dat aan de deugdelijkheid der voedingsmid delen is verbonden. Bij een vervalsching van slechts 1 pet. zou dit reeds een waarde van 10 millioen gulden per jaar vertegenwoordigen. Vóórdat de keuringsdiensten opge richt werden hebben de Gezondheids commissies uitstekend werk gedaan, door voortdurend te wijzen op de meer dan ergerlijke toestanden die er op voe- dingsmiddelengebied bestonden. Van diverse voedingsmiddelen uit den ïandel werden monsters onderzocht en de resultaten aan de verschillende auto riteiten medegedeeld. Zoo berekende Van den Driessen Ma- reeuw in 1903, dat de melk te Utrecht, waar destijds geen keuringsdienst was, volgens zijn onderzoekingen gemiddeld 10 pet. bijgemengd water beVatte, zoo dat in die gemeente jaarlijks ongeveer 80,000 aan water betaald werd, dat als melk geleverd was. Het is niet aan te nemen dat de toe standen in Zeeland in dien tijd veel be ter waren- In het jaarverslag 1922 geeft de di recteur van den Keuringsdienst van Wa ren te Goes de volgende berekening: Als men aanneemt, dat de helft van de voor de consumptie bestemde melk gemiddeld 10 pet. water bevat, 'n schat ting di eook overeenkomt met de resul taten van den Rijkszuivelconsulent in de provincie Zeeland, dan is deze raming legenheid geeft rustig naar de muziek te luisteren. Stil is het echter ook onder de niet-zittenden en volop is er ook nu weer van deze uitvoering genoten. Naar wij vernemen is het gevolg van het drukke bezoek en de waardeering van het gebodene ook in de opbrengst der collecte tot uiting gekomen, zod- dat het bestuur nog niet behoefde over te gaan tot het stopzetten dezer uitvoe ringen. Het mag echter niet veel min der worden. Het bleek ook nu weer duidelijk, dat er velen zijn, die dat be grijpen maar anderzins zijn er nog steeds die voor een gesloten bus alles toelaat baar achten. Eerlijker zijn dan ten slotte nog zij, die zonder iets te offeren weg gaan, maar die profiteeren dan van hen, die wel geven. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. De raad van Goes zal in openbare vergadering bijeenkomen op Vrijdag 30 Juni a.s. des middags te twee uur. In behandeling komen o.a. de hierna genoemde voorstellen. Aanleg tennisbanen. Naar aanleiding van een aanvraag van de tennisclub ,,'t Halve Maantje", te Goes, tot het doen aanleggen van twee tennisbanen (tegelbanen), op het ge meentelijk sportterrein, gaf de stichting „Goesche Sportbelangen", aan B. en W. in overweging, daartoe over te gaan en daarvoor beschikbaar te stellen een be drag van 5000. De te bedingen hu ren zullen de kosten van aanleg en on derhoud dekken. B. en W. stellen den Raad voor, overeenkomstig het verzoek te besluiten. Monumenten-verordening. In de raadsvergadering van 16 Mei 1924 werd op een verzoek van de Pro vinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archaologische Commissie, om over te gaan tot een verordening op de monu menten, afwijzend beschikt. Overwogen werd, dat de verordening geen voldoen de preventieve werking zou hebben, om dat op overtreding als maximum straf slechts een boete van 25 of 10 dagen hechtenis gesteld kon worden. Nu de nieuwe gemeentewet echter een straf maat toelaat van 300 boete of 2 maan den hechtenis, achten B. en W. de wer- ring voldoende preventief, om met vrucht een verordening vast te stellen, die zij den Raad nu ter goedkeuring aan- jieden. Deze verordening bepaalt o.a., dat het, oehoudens vergunning van B. en W„ verboden is, een gebouw of gedeelte van een gebouw, dat door B. en W. op een op te maken monumentenlijst is geplaatst, geheel of gedeeltelijk te sloo- pen of uiterlijk te veranderen. Tapgelegenheden- B. en W. geven den raad in overwe ging, volgens voorstel van den direc teur der Waterleiding Mij. Zuid-Beve land, over te gaan, tot het doen aan brengen van 12 tapgelegenheden voor het vullen der sproeiwagens, kostende 10 per jaar, benevens het huren van een standpijp met sleutel, kostende 20 per jaar. Tot heden werden de sproeiwagens gevuld door middel van een gewone standpijp op de brandkranen. De direc teur der Waterleidings Mij. heeft ech ter bezwaar om op deze wijze voort te gaan en deelde bij 'n persoonlijk on derhoud met B. en W. mede, dat de aanleiding tot zijn veranderde zienswijze te dezen opzichte is gelegen in het feit dat in den zomer van het jaar 1932 dr werkman, die met het bedienen van den sproeiwagen is belast, eenige moei- ijkheid heeft ondervonden bij het be dienen van de standpijp bij gelegenheid van het innemen van water door mid del van een der aan den 's-Heer Hen waar watertoevoeging van 1570 pet, en meer werden geconstateerd en er ge meenten aangetroffen werden, waar bij na geen onvervalschte melk werd be monsterd, niet te hoog te noemen. Vol gens opgave van bovengenoemden zui- velconsulent bedraagt het gebruik per inwoner in Zeeland gemiddeld 14 liter per Boofd, per dag, zoodat in Zeeland jaarlijks voor een bedrag van ongeveer 2% millioen gulden aan melk wordt be steed. Bij een water toevoeging van 5 pet. werd er dus per jaar voor 125.000 aan water betaald dat als melk geleverd was. Ook een kleine verbetering in het vet gehalte heeft een enorme economische oeteekenis. Indien 'het vetgehalte der melk onder invloed van het toezicht, slechts 0,1 pCt. steeg dan vertegen woordigt dit op den 22 millioen liter melk, die in Zeelands jaarlijks wordt verbruikt een hoeveelheid botervet van 22000 kg. Bij een prijs van 1.50 per kg vertegenwoordigt dit reeds een waarde van 33000 per jaar. Het wekelijksch verbruik van meel voor de broodbereiding bedraagt vol gens een' onderzoek in 1910 ingesteld door den directeur-generaal van den Arbeid. 1,81 kg meel per hoofd per week overeenkomende met ongeveer 150 kg brood per hoofd per jaar. Bij een broodprijs van 7 cent per 400 gr. vertegenwoordigt dit een waarde van 26,25 per jaar. drikskinderendijk geplaatste brand kranen, tengevolge waarvan plotseling een groote hoeveelheid water is weg- geloopen, hetgeen den druk op het net in een deel der stad belangrijk heeft doen verminderen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat klachten zijn ingekomen van waterverbruikers, o.m. van de N.V. Stoomwasscherij „De Zon" waar men vooral last heeft ondervonden van het optreden van het bekende roestwater- verschijnsel- B. en W. betreuren het in dezen tijd bij de vergadering te moeten aanko men met deze verhooging van uitgaven, zulks te meer,, waar er gedurende de 21 jaren, dat de waterleiding in werking is, nimmer klachten met betrekking tot de tot dusver gevolgde methode van vulling der sproeiwagens werd verno men en alleen het bovenvermelde klaarblijkelijk uitzonderlijke feit den directeur der waterleiding maatschap pij aanleiding heeft gegeven om hierin verandering te brengen. Arbeidsbemiddeling. Nu de verordening voor het agent schap der arbeidsbemiddeling door Ged Staten is goedgekeurd, moet een com missie van toezicht worden benoemd, bestaande uit een voorzitter, 2 leden werkgevers en 2 leden werknemers. In de bestaande commissie hadden zitting: als voorzitter: G. A. Hajenius Leden-werkgevers: A. de Bruine en G Hollestelle. Leden-werknemers: C C. van der Does en M. Schrijver. In verband daarmede bevelen B. en W. den raad aan voor de benoeming van voorzitter: 1. den heer G. A. Ha jenius, burgemeeste; 2. den heer A. L. van Melle, wethouder. Door de organisaties zijn onderstaan de personen aanbevolen: voor leden werkgevers: A. de Bruijne en G. J, Hollestelle; voor leden-werknemers: C. C. van der Does, A. Labruijère en C H. Lobbezoo. Uitgifte haventerreinen, B. en W. geven den Raad in overwe ging aan hun college macht te verleenen tot het verhuren van de opslagterreinen gelegen aan weerszijden der haven. Zulks mede naar aanleiding van een verzoek van den heer Jac. de Dreu, om in huur te mogen hebben een gedeelte van het opslagterrein aan de Oostzijde van de haven. In het concept besluit wordt o.a. be paald, dat de huursom niet minder mag bedragen dan 0.25 per m2 per jaar. De directeur van Gemeentewerken stelt de zen prijs voor in een door hem uitge bracht rapport, en tevens om voor klei ne oppervlakte, beneden 200 m2 0.40 per m2 vast te stellen, met als termijn minstens 1 en hoogstens 10 jaar. Keuringsdienst van Waren. De directeur-scheikundige van den Keuringsdienst van Waren, den heer L H. van Berk, verzocht aan B. en W. eer vol ontslag uit zijn functie met ingang van 1 Sept. a.s. B. en W. geven den Raad in overweging het gevraagde eer vol ontslag te verleenen onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten. Ingebruikgeving schoolokalen. Omdat het bestaande tarief voor het in gebruik geven van schoollokalen niet voldoende opbrengt om de daaraan verbonden kosten ook maar eenigszins te dekken bieden B. en W. den Raad 'n nieuw verhoogd tarief ter vaststelling aan, luiddende, voor één gewoon lokaal, van 1 April tot 30 Sept. per uur 30 ct. en van 1 Oct. tot 31 Maart, vóór 16 uur 35 ct. en na 16 uur 40 ct. per uur; voor één gymnastieklokaal, van 1 April tot 30 Sept. 40 ct., van 1 Oct. tot 31 Maart, voor 16 uur 45 ct. en na 16 uur 50 ct., per uur. Eenige der financieele gevolgen zijn dat „Volharding" nu betalende voor het Volgens deze berekening wordt dus in Zeeland jaarlijks voor ruim 6 milli oen gulden aan brood geconsumeerd. Blijkens het jaarverslag van den Keu ringsdienst van Waren te Goes over 1922 werden in het laboratorium on derzocht 643 monsters brood en hier van 218 monsters ondeugdelijk bevon den. Nemen we aan, dat de ondeugde lijke monsters brood gemiddeld 5 pCt. te licht waren, dan vertegenwoordigt dit een bedrag voor Zeeland van ruim 1 ton per jaar. Van de overige voedingsmiddelen laat zich moeilijker het nadeel in geld waarde berekenen, dat aan den con sument berokkend werd door de ver valsching. Dat dit bedrag aanzienlijk moet zijn, blijkt ook wel uit de onder zoekingen die in 1922 door den Keu ringsdienst zijn ingesteld. De meest uit- eenloopende artikelen, zooals azijn, ca cao, limonade, waschmiddelen enz. enz. waren voor 20 tot 55 pCt. ondeugde lijk. Het spreekt van zelf, dat een nauw keurige opgave van het economisch na deel, dat de vervalsching van voedings middelen veroorzaakte niet te geven is, doch uit de genoemde cijfers kan wel een inzicht verkregen iworden in het enorme economisch belang, dat aan 'n goed ingericht toezicht op het levens- middelenbedrijf verbonden is. Behalve economisch werd ook mo reel groot nadeel toegebracht door de vervalsching gymnastieklokaal per jaar 52.50, dan 163.80 zal betalen. Voor de vereeni ging „Goes" luiden deze cijfers resp. 30 en 93.60. B. en W. deelen den Raad tevens me de, dat zij aan den heer Aarts, overeen komstig zijn verzoek, wegens lichaams gebreken, eervol ontslag hebben ver leend als concierge der openbare scho len A. en C. en de bewaarschool, en dat het niet in hun voornemen ligt, in deze vacature te voorzien, doch voortaan 't schoonhouden der lokalen aan schoon- maaksters(kers) zal opgedragen worden, waardoor een belangrijke besparing wordt verkregen. De locaalspoor. B. en W. geven den Raad in overwe ging accoord te gaan met het voorstel der betreffende commissie, inzake stop zetting van 't personenvervoer door de Spoorweg Mij. Zuid-Beveland en verla ging der subsidie met 33.055 pet. Verhuur woning. B. en W- stellen den Raad voor, de voormalige directeurswoning van het gasbedrijf Oosteinde te Krabbendijke te verhuren aan den heer J. Vader Jr. voor 400 per jaar. IN MEMORIAM MR, J, A. HEYSE. In het „Domburgsch Badnieuws" schrijft E.: Op de buitenplaats „Overduin" onder Oostkapelle, overleed 15 dezer mr. J. A, Heyse, in leven president-commissaris der N.V, Domburgsche Zeebadinrichting en lid van het bestuur van de Domburg sche golfclub, welke beide functies de overledene gedurende een lange reeks van jaren bekleedde. Met den heer Heyse is heengegaan iemand, die steeds een warme belang stelling toonde in alles wat de belangen van Domburg als badplaats betrof en zich toen zijn gezondheidstoestand zulks nog toeliet steeds persoonlijk van alles op de hoogte stelde. Hij de ambachtsheer van Domburg was dan ook als geen ander niet- inwoner, thuis in Domburgsche toestan den en verhoudingen. Toen, nu kort geleden, de overledene de commissarissen-vergadering der Zee bad-inrichting wederom presideerde en zich zelfs voornam ook de algemeene vergadering op 19 dezer bij te wonen, hoopten zijn medebestuursleden op een blijvende verbetering van zijn toestand. Helaas is deze hoop niet bewaarheid en moest de algemeene vergadering on zer vennootschaap geleid worden door den waarnemend voorzitter jhr. P. J. Boogaert, die in zijn openingswoord hul de bracht aan de nagedachtenis van den overledene en er terecht op wees dat mr. J. A. Heyse als president-commis saris der Domburgsche Zeebad-inrich ting moeilijk zal zijn te vervangen. RAAD VAN BIGGEKERKE, Verhuring strand tot plaatsing van tenten. Geen kaarten- afgifte op Zondag. Klinker paadje straatweg-rijwielpad. Stopzetting werkverschaffing. BIGGEKERKE, Vrijdagmiddag verga derde de raad voltallig. Mededeeling werd gedaan van het verslag van den agent der arbeidsbe middeling, wat den voorzitter aanleiding gaf dezen dank te zeggen voor het vele werk dat hij heeft verricht. Aan de gemeente Middelburg is voor het Gymnasium verschuldigd over 1932 357.04, aan de gemeente Vlissingen voor uitkeeringen ingevolge de L. O.- wet 16.46 over 1930. Aan de gemeente komt een aandeel toe in het goed slot van den Vleesch- keuringsdienst over 1932 van 27.73. Het adres van de gemeente Poortvliet wordt voor kennisgeving aangenomen, Door het bedrog van enkelen, waren eerlijk gezinde fabrikanten en handela ren vaak tegen hun zin, uit lijfsbehoud, gedwongen aan deze knoeierijen mede te doen. Vooral in die artikelen waar de winstmarge gering was, was het door deze unfaire concurrentie vrijwel on mogelijk op eerlijke wijze winst te ma ken. Vandaar dat de bonafide fabrikan ten en handelaren zeer groot belang hadden bij een goede handhaving der Warenwet. Aan het tot stand komen van ver schillende Koninklijke besluiten heb- oen zij dan ook een groot aandeel ge had en verschillende K. B„ betrekking hebbende op de deugdelijkheids eischen van sommige artikelen zijn tot stand gekomen uit hun initiatief. Ook de hygiënische gevaren, die uit het gebruik van levensmiddelen voort vloeien kunnen groot zijn. In 1911 kwamen in Berlijn 111 vergif- tigings- met 53 sterfgevallen voor ten gevolge van het gebruik van alcohol houdende dranken, die billijk in prijs waren gemaakt door vermenging met den goedkooperen maar giftigen me thylalcohol. Ook hier te lande werd deze verval sching enkele malen geconstateerd, maar door het bij tijds ingesteld onder zoek zijn nadeelige gevolgen voorko men.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5