95 ct. twlticinl* GOfSCHE COURANTE BELANGRIJKE PRIJSVERMINDERING S. WIENER Co m BINNENLAND. WOLLEN MOUSSELINES ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. LANDBOUW. SPURT. WEER EN WBND. NUMMER 148. TWEE BLADEN. MAANDAG 26 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ZUID-BEVELAHD. KOQRD-BEVELASëD. ZEEUWSCH-VLAANDERE8I W.O. allen per Meter ZIE ETALAGES MIDDELBURG MIDDELBURG. GOES. ELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. SU contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. ONTHULLING THORBECKE- GEDENKSTEEN. Te Den Haag. Op uitnoodiging van het bestuur der Haagsche afdeeling van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, namens mevr. de weduwe J, Hidde Nijland, Ko ninginnegracht 36, die daartoe haar wo ning beschikbaar stelde, waren Zater dagmiddag een aantal personen bijeen gekomen tot bijwoning van de over dracht van een gedenksteen, die in den buitengevel van dit hoekhuis aan den kant van de Javastraat is aangebracht, aangezien mr. Johan Rudolf Thorbecke van zijn vestiging in de Residentie in 1850 af onafgebroken in dit huis ge woond heeft en daarin op 4 Juni 1872 is overleden. De overdracht, waartoe het initiatief is uitgegaan van prof. mr. C. W. de Vries, geschiedde door den eere-voor- zitter van de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, oud-minister mr. P. Rink. De plechtigheid werd bijgewoond door eenige vooraanstaande figuren uit den Vrijheidsbond en nakomelingen van wij len den grooten staatsman. Mr. Rink heeft een herdenkingsrede gehouden, waarin hij er op wees, dat Thorbecke de grondlegger is geweest van de vrijzinnige staatsregeling, waar onder Nederland nu reeds gedurende bijna een eeuw leeft. Spr. wees er voorts op, dat gedurende zijn levensarbeid aan Thorbecke steun, eerbetoon en dankbaarheid maar al te dikwijls is onthouden. Misschien heeft Thorbecke's min of meer stroeve en somtijds eenigszins ongenaakbare hou ding, zoolang hij zich niet in den kring van vrouw en kinderen of te midden van vertrouwden bevond, er toe bijgedragen in het openbare leven eenigen afstand te bestendigen tusschen den geleerde- staatsman en de natie. Maar ongetwij feld hebben daartoe veel meer bijgedra gen een niet-kunnen of niet-willen be grijpen van Thorbecke's bedoelingen. Ook na zijn dood heeft Thorbecke niet de eer genoten, die hem toekomt. Spr. herinnerde aan de moeilijkheden vóór de oprichting van een standbeeld te Am sterdam. Wel hebben warme vaderlan ders een gedenksteen aangebracht in den gevel van zijn geboortehuis te Zwolle. Het is dan ook niet te vroeg, dat ook in Den Haag, in hoe bescheiden vorm dan ook, een duurzaam gedenkteeken het bewijs komt leveren, dat Nederland de groote mannen eert, die een blijven- den invloed hebben uitgeoefend op zijn staatkundige ontwikkeling. Bij Thorbecke's werk van blijvende beteekenis denkt spr. aan de Grond wetsherziening van 1848, en bepaaldelijk die onderdeelen daarvan, welke betrek king hebben op de samenstelling en de functionneering van de vertegenwoordi gende lichamen: Tweede Kamer, Provin ciale Staten en Gemeenteraden. Spr. noemde de hervorming der wet geving op de vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk in deze open bare lichamen het belangrijkste onder deel, en dat het Thorbecke's onverwelk- bare roem is, dat hij dit groote en groot- sche werk ondernomen en niettegen staande bitteren tegenstand, gelukkig heeft voltooid. Het belang van onze volksgemeen schap brengt stellig mede, vast te hou den aan het parlementaire stelsel en aan de beginselen door Thorbecke neerge legd in onze wetgeving op dat stuk. Het stemt spr. tot groote voldoening, dat de tegenwoordige regeering verklaart: „het parlementaire stelsel in ons land te (wil len) handhaven, omdat alleen op die wijze het onmisbare verband tusschen regeering en volk kan worden bewaard. Vervolgens droeg mr. Rink den ge denksteen over aan de eigenaresse van het gebouw. De steen heeft de eenvou dige inscriptie: „Hier woonde van 1850 tot zijn dood, in 1872, Thorbecke." Mevrouw Hidde Nijland heeft met een enkel woord den gedenksteen aan vaard, waarna de voorzitter der Haag sche afdeeling, dr. J. C. Eringaard, dank heeft gebracht aan allen, die aan deze herdenking hebben meegewerkt. AARDBEVING IN Z. BENKOELEN. V.D.-Aneta meldt uit Batavia: Een hevige aardbeving werd Zondag morgen vroeg in Zuid Benkoelen ge voeld. Tot dusver is bekend geworden, dat 67 personen zijn gedood. Ook in de hoofdstad deed de hevige aardbeving de huizen schudden. Jhr. R. A. Quintus, oud-notaris te Een slecht humeur is verkoudheid Groningen, is op 83-jarigen leeftijd Jer ziel; een geestelijke rammeling overleden. werkt a/s aspirine De nieuw benoemd verklaarde communistische Tweede Kamerleden de heer Schalker en Effendi, hebben hun benoeming aangenomen. Geef richting aan en steek tegelijker tijd over, als de auto ongeveer naast U is, de meeste hebben tegenwoordig vier remmen Chauffeur in overtreding. De politie maakte proces-verbaal op tegen den taxi-chauffeur F. C. v. d. V., te Goes, die met zijn taxi recht voor den uitgang van het station stond, ter wijl hij niet voldeed aan het bevel der politie om den in de politieverordening vermelden afstand in acht te nemen Het ongeluk op de „Ierseke 30". IERSEKE. Zondagmorgen is de heer P. C. Pols, die ernstig werd verwond, tengevolge van een val van den mast, in het ziekenhuis te Goes aan zijn ver wondingen overleden. KORTGENE. Zaterdagavond gaf het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" een concert in de tent op de Voorstraat onder leiding van den di recteur A. B. Holster. Er was ditmaal veel belangstelling voor het concert- BRESKENS. De Bond van Christe lijke Zangvereenigingen in O. en W Zeeuwsch-Vlaanderen hield Zaterdag middag een Zangersdag op de weide van den heer A. Manneke alhier. De vele zangvereenigingen, waaron der dames-, gemengde- en kinderko ren, in totaal plm. 650 deelnemers, voerden de vele nummers zeer goed uit. Het geheel werd opgeluisterd door de Christelijke Harmonie Hosanna uit Axel. Ds. W. H. Kelder sprak een openings woord. Ondanks het zeer felechte weer, waardoor het programma eenigszins gewijzigd moest worden, is deze dag voor den bond een succes geworden- Extra trams en vele bussen voerden des avonds de zangers weer huis toe. (Ingez, Med.) Verkoop Rijwielbelastingplaatjes, De verkoop van de rijwielmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 193331 Juli 1934 zal op de kantoren der posterijen op 24 Juli beginnen. Zeeuwsch drankweercomité. In een Zaterdag gehouden verga dering is opgericht het Zeeuwsch drank weercomité. Deze oprichting is een ge volg van de splitsing van het Vroegere Zeeuwsch-Brabantsche Comité. Het bestuur van het Zeeuwsche comi té is als volgt samengesteld: ds. H. Bur ger, Nieuw- en St. Joosland, J. Le Mai- re, Schoondijke en L. C. Voorbij, Zaam- slag. Zonnestraal collecte. De Zaterdagmiddag gehouden speld jes verkoop ten bate van „Zonnestraal" heeft 423-06^ opgebracht of ongeveer 40 meer dan verleden jaar. Woest rijden. Hedenmorgen kwam een wielrijder met grooten vaart van af het Koor kerkhof de Abdij in rijden en reed daar bij een scholierster aan. Het liep dit maal vrij goed af, maar het is weer een bewijs, dat men ook bij die poorten niet voldoende kan uitkijken, want een soort van wielrijders schijnt nu eenmaal zich om de voetgangers niet te bekom meren. Aphorïsmen betreffende het verkeer. Een welmeenend weggebruiker-auto mobilist geeft de volgende 10 geboden voor 't verkeer in Goes: Geen beter plaats om een kletspraat je te houden, dan midden op den weg, bij voorkeur op het kruispunt bij de Ju- bileumbank. Laat uw kinderen vooral veel op straat spelen, er zijn tóch twee zieken huizen in Goes. Als ge gaat wandelen, loopt dan zoo veel mogelijk naast elkaar op den rij weg, ge zijt toch een vrij Nederlander. Automobilisten, denk er om, dat wa gens van v. Gend Loos en van de Gemeente-Reiniging er aparte verkeers regelen op na houden, en dat zij harder zijn dan Uw spatborden. Als het Kerkplein vol vrachtwagens staat, tracht dan een agent te ontdek ken, die het zaakje daar regelt. Er is een belooning voor uitgeloofd. Aan de Kade bij de brug is een perma nente dagsocieteit; dezelve verplaatst zich met de windrichting; wacht voor windstille dagen. Zét Uw kar of auto vooral dicht bij een hoek, liefst niet aan den kant; de aanrijder is waarschijnlijk toch verze kerd. Motorrijders, zet alsjeblieft- den uitlaat open. Lawaaimaken is altijd een teeken van flinkheid geweest. Rijdt op Uw fiets vooral hard uit een zijstraat den hoofdweg op er komen in Nederland toch 100.000 menschen per De gemeenten 's Heer Abts- kerke en Kerkwe r v e zijn toege treden tot de regeling, neergelegd in het Werkloosheidsbesluit 1917. Zaterdag gaf de Mond-accordeon- vereeniging Kapelle-Biezelinge een welgeslaagd concert op het Marktplein te Biezelinge, Met de Staatscourant van 24 Juni zijn verzonden afdrukken van de statu ten betreffende het Wit-Gele Kruis, R. K. Vereen, voor Volksgezondheid en ziekenverpleging, gevestigd te Axel. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Sas van Gent, L. W. G. Hoefnagels. Zaterdagavond is op 75-jarigen leeftijd overleden de oudste predikant der Ned. Herv. Gemeente te Schiedam, ds. P. C. A. Halffman. In 1885 werd hij candidaat van de classis Zeeland en op 6 September 1885 deed hij zijn intrede in Den Bommel, vanwaar hij in 1889 naar Koudekerke ging- Op 2 October 1892 kwam hij te Schiedam. In 1925 vierde hij zijn 40-jarig ambtsjubileum, waarbij hem de orde van Oranje Nassau verleend werd. Het glas-in-lood-raam, geschonken door het Delftsch Studenten Corps, ter plaatsing in het koor der Nieuwe Kerk, wordt op 1 Juli onthuld in tegenwoor digheid van reünisten en genoodigden. Geref. Kerken. Drietal te Vrouwepolder-Gapinge (al- phabetisch) C. Houtman, cand. te Schie dam, A. W. T. Nijenhuis, hulpprediker te Middelburg en J. W. Tunderman, hulp prediker te Rotterdam (Katendrecht). Vrijdagavond hield de afdeeling W olfaartsdijk van de Z. L. M. een algemeene vergadering. Op een adres van de vereeniging aan de plaatselijke smeden om verlaging van het tarief van hoefbeslag, en dit te brengen van 3 op 2.40 hebben de smeden in een zeer uitvoerig schrijven afwijzend beschikt. Als afgevaardigden uaar de Alge meene vergadering werden benoemd de heeren J. C. Koert en J. Klompe. De heer Jan Klompe zou gaarne door de Z. L. M- een poging zien gedaan om de hofsteden ook van licht en kracht te voorzien door de P.Z.E.M.. De heer Jac. Klompe besprak de noodzakelijk heid om de landbouwproducten te ver- koopen, onder koopbriefjes, waarvan de voorzitter het nut aantoonde. De heer A. Koert zou gaarne maat regelen zien genomen tegen aanvoer van aardappelen uit omliggende ge meenten, die als Wolphaartdijksche aardappelen worden verkocht, en alzoo de goede naam van die aardappelen in gedrang brengen. Veulenkeuring. Met een enkel woord willen wij er ook hier aan herinneren, dat de jaarlijk- sche veulenkeuring van „Hippos", de vereeniging van Walchersche paarden fokkers, a.s. Donderdag op het Molen water te Middelburg plaats heeft en ver wijzen wij verder naar de betreffende advertentie in dit nummer. Kanotocht Triton. Triton, de jonge Middelburgsche Ka- noërs Vereeniging trof 't gister. Met de deelname: tenslotte 18, met de vooruit- gangers mee en ook wel met het weer. Geen stralende taiidzomerzon; lucht die alleen maar dreigde, een en kel spatje regen niet te na geschreven, en warm, ook op het water. Om 9 uur van hier naar Veere; daar eerste aanleg: limonade of koffiedrin ken; delibereeren op den boeier van technische leiding en reddingsbrigade: zullen we 't wagen de sluizen door, het Veersche gat links om naar Schenge polder, Z. Beveland's N. W. hoek? Dus geschiedde. Monter frisch aspect op de Sluiskaai, in de diepte: wat toe vallig passeerende jachten; daarvoor, daarom, daartusschen kano's, veel-kleu- rige insecten. Op Schengepolder ba den, zwemmen, picnic-en, luieren: ge zelligheid van gezellige menschen. Met afnemend tij laat op den middag der Weg zurück. Enkele minder zee- waardigen op sleeptouw; anderen tegen den fikschen golfslag Veerewaarts; ka nosport in zwaarderen en natteren zin; never mind voor wie sterk, goed kanoër, en goede-kanobezitter is. Tegen half negen Middelburg in zicht, even later debarkatie aan diverse stei gers- Dankbaar voor veel, ervaring-rij ker voor een volgenden keer. Voetbal. GoesDe Zeeuwen 12. In den vriendschappelijken wedstrijd dien Goes I tegen De Zeeuwen I speel de, probeerde zij dezelfde opstelling van vorige week en duidelijk bleek nu, waar de tegenpartij zooveel sterker was, dat de voorhoede het zwakste punt is van het Goesche elftal. Ook vorige week wezen we daar reeds op, hoewel toen zesmaal gescoord werd. Thans daarentegen, maakte men slechts één doelpunt, en dit was nog een geluksgoal, daar de bal uit een mislukt schot van v. d. Klooster, toevallig voor de voeten van Antonisse kwam, die nu een zeer gemakkelijke doelkans kreeg. Verder werden in den heelen wedstrijd door Goes slechts een drietal goedgerichte schoten gelost, resp. door Van Hese, Bak en Goedbloed, die echter door den kee per der Zeeuwen fraai gekeerd werden. De Zeeuwen drukten hun beter spel uit door een magere 2 doelpunten, waar van het eerste uit een goed schot van Debra l$wam, terwijl het tweede na een hopeloos gemis van een aantal Goese- naars, uit een scrimage gescoord werd. Over het geheel bleef achterhoede en middenlinie van Goes voldoen.' al dienen deze spelers vooral hun aangeven beter te verzorgen en voorts het spel meer open te houden. Ook moeten alle spelers hun opstelling met meer zorg kiezen; er moet altijd minstens één man zijn, naar wien de speler, die den bal heeft, gemakkelijk kan trappen, zelfs al wordt ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JULI A.S. PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Middelburg, 26-VI-'33. Zaterdag en Zondaghoogste lucht temperatuur 20.6 °C; (69 °F); laagste 12.6 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.1 °C; 12 h: 11.3 °C. Zaterdag/Zondag 1.2 mm, Zondag/Maan dag Vi mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand 760 mm; laagste 753 mm. Hoogste barometerstand 766.7 mm te Reyckjavik; laagste 745.3 mm te Wisby. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, meest N. wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht enkele re genbuitjes, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: 4 h 41; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 7 h 48; onder: 23 h 33. E. K.: 30 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Ma. 26 4.19 16.31 10.38 23.08 Di. 27 4.5Ó 17.07 11.10 23.44 Wo. 28 5.34 17.47 11.45 24.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 26 6.12 18.29 11.44 24.11 Di. 27 6.47 19.02 12.19 24.45 Wo. 28 S 7.22 19.40 12.54 de aanval er iets door geremd. Beter een korte pas naar een eigen, vrijstaanden clubgenoot, dan een langen trap, op goed geluk, ver naar voren, want in de meeste gevallen zal dan de tegenpartij er beslag op leggen. Intusschen bleek wel, dat met de hui dige voorhoede weinig te bereiken zal zijn. Een omzetting van v. d. Klooster nu eenmaal de beste middenvoor die Goes heeft naar het midden, zou de aanval in elk geval iets krachtiger ma ken. De laatste minuten werd dat ook nog geprobeerd, maar de tijd was toen nog tekort om er van te kunnen profi- teeren. De Noormannen II te Westka pelle hebben Zaterdagavond op hun eigen voetbalterrein en vriendschappe lijken wedstrijd gespeeld tegen O.V.V. I. van Oostkapelle. De uitslag was 3-6, in het voordeel van O.V.V. I. Donderdag 22 Juni speelde op haar terrein, „U.D.I. II" te Serooskerke tegen „Zanddijksche Boys I" een vriendschap pelijken wedstrijd. Ruststand 20. Eind stand 6-0. Woensdag speelde „U.D.I." III tegen „Sparta" I uit Middelburg. Ruststand 2-3. Eindstand 3-7. Zaterdag speelde „U.D.I." I uit, tegen „A.S.C.'T te Arnemuiden een beker wedstrijd. Ruststand 2-3. Eindstand na 15 minuten verlenging 3-4 in het voor deel van „U.D.I." I. Zeeuwsche Korfbalbond. D. O. S. moest zich j.l. Zaterdag te Ierseke tegen „Volharding" met een ge lijk spel 22 tevreden stellen en „Zee vaartschool" won van „Madjoe" (beiden te Vlissingen) met 32. A.s. Zaterdag kwart over vier speelt D. O. S. op het Sportterrein Nadorst te gen „Zeelandia" van Hansweert en „Madjoe" te Vlissingen tegen „Volhar ding". Wandelsport. Zondag werd opnieuw de jaarlijksche wandeltocht van 50 km der verg. No- viomagum te Nijmegen gehouden, die ook in ons gewest alom bekend is. Be gunstig door fraai weer verschenen c.a. 1100 deelnemers aan den start. O. a- werd deelgenomen door een afdeeling van de Zeeuwsche Wandelsportvereeni- ging te Middelburg, die ondanks het ongewone heuvelachtige parcours zonder uitvallers de finish bereikte, om

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1