BINNENLAND. ZEELAND. KAMERPLANTEN TUSSCHEN DONKERE HEIDE- HEUVELS. TEN GRAVE OF TEN VURE? MIDDELBURG. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. I" rechtvaar diglijk hun thee of chocolade met cake en krakelingen- Het strijkje in de fraai gegalonneerde jasjes ziet er welvarender uit dan de voorgangers uit vroeger eeuwen dat de den, die voor 5 guldens 's weeks eiken dag van 4 tot 10 te spelen hadden. Het gansche cafébedrijf ziet er misschien op 't oog welvarender uit dan destijds, en toch vrees ik, dat tegenwoordig vele der leden van „Horecaf" hun kas graag zouden inruilen tegen de zwaar gevulde beugeltasch van hun doorluchte voor gangster, de waardinne en admiraals- vróuwe Swartenhont, uit het wijnhuis „de Prins"! Joannes Mirator. De lucht is gedekt op dezen Juniavond, grauw met plekken grijsblauw erdoor. Maar ook zóó, juist zóó, onder dezen somberen hemel is dit heideland mooi, grootsch en indrukwekkend dit land schap van grijzen en bruinen, met het gele fietspad slingerend tusschen de bar re heideheuvels. Wie hier liefelijker bekoringen zoekt, moet in Augustus terugkomen. Dan is het hier niet zoo eenzaam meer als op dezen stillen avond tegen het scheme ren vroeg in Juni. Dan is het sombere heidekleed een kleurige paarse en pur peren tooi geworden, dan straalt de zon er over in gloed en glans, dan jagen wit te wolken langs het blauw en stoeten van vacantiegangers, kleurig en fleurig, trekken over het heipad. Maar nu ligt de heide nog eenzaam, grootsch, ongerept. De vacanties zijn nog niet begonnen, de Pinksterdagen zijn voorbij, nog eenige weken lang zullen het maar enkele vreemden zijn, die dit stille gebied doorkruisen. Overigens is h'et land voor de eigen stille bewoners ervan alleen. Voor hen, die daarginds in de lage rietgedekte huisjes van het dorp wonen, voor hem, wiens bijlslag opklinkt aan den heirand, voor dien andere, die zijn zeis wet voor het laatste avondwerk, voor dien stillen werker daar langs hel pad, die onder de bloeiende vlier zijn houtblokken zaagt. Voor die menschen, de stille, schuwe menschen, die passen bij dit stille, een zame land. Voor de menschen en voor de dieren, de vogels en de anderen ook. Voor dien merel, die ook hier in de tuintjes van de huizen aan den heirand zijn tjuikenden roep en onvermoeibaar lied laat hooren. Voor dien leeuwerik, die alom mijn reis begeleidt met de stil le bekoring van zijn nooit aflatenden zang. Voor dien koekoek, wiens klare zomerroep helder opklinkt over de hei den. Voor den wulp, die hier ergens in 't woeste gebied, waar hij zich bij uit stek thuis voelt, wel nestelen zal en wiens melodieuse fluit in elk geval af en toe te hooren is als het meest eigene en karakteristieke geluid van heide en veen. Voor hen allen, dezen menschen, de ze vogels, is nu de heide. En voor hen, die nog stiller, nog ingetogener zijn, die nog minder van zich laten hooren of zien, die stil verborgen leven in de hui zen of zich verbergen in de struiken, die pas dan zich weer vertoonen zullen of zich zullen laten hooren als ook deze vreemde, onbekende gestalte, die ik ben in het heideland, verder is gegaan. Want ja, voor hen is dit land en.... een oogenblik ook voor mij. Dichtbij is de stoffige groöte weg, waarlangs het, zooals op zooveel wegen rondom Els- peet, geen vreugde is te fietsen, dicht bij is de grintweg, waarlangs wolken van dicht stof worden opgejaagd, zoodra een auto passeert, maar hier is het nieuwe fietspad dwars over de golvende heide Een uiteenzetting van den hui- digen stand van het crematie- vraagstuk. I. Inleiding. Het eerste lid van artikel 1 eener in 1869 vastgestelde Nederlandsche wet zegt: „Elk overleden persoon en dood geboren kind wordt in eene ge sloten kist begraven op eene be graafplaats, overeenkomstig deze wet aangelegd".... enz. enz. Deze bepaling luidt heden ten dage nog zoo. En desalniettemin zijn er in de verasschingsovens van het Nederland sche crematorium in de gemeente Vel- sen, te Westerveld, onder vigeur van die wet reeds aanzienlijk meer dan 5000 overledenen verbrand, en dit aan tal neemt met den dag toe. En toch is de bepaling van de wet van 1869 van kracht. Dit js een onduldbare toestand dat wordt van rechts en van links er kend. Maar van rechts niet al te hard want men weet daar zeer wel, dat een verandering van de wet niet anders zal kunnen zijn dan een wettelijk toe laten van de lijkverbranding. De ge dachte, de wenschelijkheid hiervan, is dermate toegenomen dat het practisch niet meer mogelijk is nu nog terug te gaan. Daarom mag gereedelijk aangenomen en op dit uur is het voor mij het onbe twiste domein, voor mij en de eigen be woners ervan. Aan het einde van deze heideheuvels wachten de donkere bosschen en belo ven nieuwe schoonheid. Maar zoo lang mogelijk, voor het duister valt geniet ik van deze heipracht, deze groote, bruine, bronsgroenen wijdheid onder den gedek- ten hemel. Bij 't scheiden ervan komt even de zon door en zendt een glimp licht door de wolken. Hemelglans over de duistere velden der aarde, groet uit den hoogen aan dit barre, arme, maar toch zoo rijke en wondermooie land, dat daar zoo ligt sinds eeuwen, dat de ge slachten der menschen en der dieren en der bloemen heeft zien komen en gaan in stage wisseling en vergankelijkheid. Dat ook verder, onaangetast door men- schenhand, daar moge blijven liggen als een stuk scheppingsluister van sombere, maar intens bekorende pracht! A. L. B. HET BETALINGSMORATORIUM EN DE NEDERLANDSCHE BELANGEN. Antwoord op vragen van den heer Kortenhorst. De Minister van Economische Zaken heeft geantwoord op de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid den heer Kortenhorst betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot verdediging van de Nederlandsche be langen in verband met het door Duitsch- land ingestelde betalings-moratorium het volgende: Met betrekking tot het standpunt van de Regeering ten aanzien van het door Duitschland ingestelde betalingsmorato rium moge worden verwezen naar de op 11 dezer in de dagbladen verschenen mededeelingen, waaruit blijkt, dat de Nederlandsche Regeering ten volle door drongen is van den ernst der schade, welke uitvoering der plannen van de Duitsche Regeering, Nederland zou be rokkenen, dat, gelijk trouwens vanzelf spreekt, deze aangelegenheid de voort durende aandacht'der Regeering heeft en binnen de grenzen van het mogelijke niets doeltreffends zal worden nagela ten, waardoor de betrokken Nederland sche belangen zouden kunnen worden beschermd. Inderdaad is ook de Regeering van oordeel, dat de door Duitschland getrof fen maatregel de mogelijkheid opent tot een concurrentie op de Nederlandsche markt, die het karakter van valuta dumping zal dragen, indien en voor zoo ver betaling van den Duitschen export met gedeprecieerde Sperrmarken moge lijk zal worden. Waar op het oogenblik hel besluit van de Rijksbank het onderwerp uitmaakt van internationale besprekingen, is de Regeering van meening, dat de ontwik keling van deze besprekingen af te wachten is, alvorens kan worden beslist, op welke wijze de Nederlandsche belan gen tegen de door Duitschland ten dezen gevolgde politiek op de meest doeltref fende wijze kunnen worden verdedigd. HUISVESTING DER DEPARTEMENTEN. De instelling van het nieuwe ministe rie van sociale zaken maakt natuurlijk ook een verhuizing noodzakelijk, maar het blijkt daarmee niet erg te vlotten aldus lezen wij in de Maasbode. Naar het blad verneemt, was men uitgegaan van de logische gedachte, de departementen van sociale en econo mische zaken in het gebouw aan het Bezuidenhout te laten. Onderwijs, dat daar nu nog zetelt, zou dan het oude departement van Marine betrekken. Minister Marchant schijnt echter deze I I i B UBBM5—MM—WP—M—WH—u worden, dat de voor beide partijen on duldbare toestand door hen, die ter rechterzijde tegen de crematie zijn, bij wijze van struisvogelpolitiek tóch nog maar liever geduld wordt, dan open lijk hun minderheden-onderdrukking op te geven en te erkennen, dat (onder de' noodzakelijke hygiënische en juridische voorzorgen natuurlijk)- den mensch het beschikkingsrecht over zijn stoffelijk overschot niet ontnomen kan en mag worden, Er is een standpunt mogelijk en dat behoeft nog in 't geheel niet een bijzonder materialistisch standpunt te wezen waarop men zegt: m^ak toch niet zoo'n drukte over die zaak. Het stoffelijk overschot eens beminden doo- de, is niet meer dan, wat het woord reeds zegt:.... overschot. Het zal tot stof vergaan, en 't ware slechts stof- vergoding daaraan al te veel aandacht te schenken. Zoo uw gevoel of de voor schriften van den door u beleden gods dienst de begrafenis van dat overschot verlangen doet aldus. En zoo ge er de voorkeur aan mocht geven het te verbranden doet evenzeer aldus. Het overschot is niet hem of haar, dien wij liefhadden. Als gezegd dat is een standpunt. Niet noodzakelijk materialistisch, wel, dunkt ons, wat aan den nuchteren kant. Het zal evenwel niet het standpunt wezen van het meerendeel hunner, wel ke rechtstreeks of zijdelings met dit probleem in aanraking kwamen, want de verhuizing niet t>e wenschen, vooraleer het oude marine-departement gemoder niseerd is, doch daarvoor moet de mi nister van financiën mr. Oud geen geld beschikbaar willen stellen. Er schijnt nu overwogen te worden het departe ment van minister Slotemaker onder dak te brengen in den ouden Octrooi- raad. Tenzij Sociale Zaken dit op zijn beurt ook weer weigert en de drie Ministers blijven, waar ze nu zijn. De Voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de plaats van jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland tot lid van de Tweede Kamer benoemd ver klaard jhr- dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te B a a r n. BESSEN- EN AARDBEIENPLUK OP ZUID-BEVELAND. Gebrek aan arbeidskrachten. In de verschillende dorpen van Zuid- Beveland is op het oogenblik de bessen en aardbeienpluk in vollen gang. Door dat op sommige plaatsen de vraag naar plukkers grooter is dan het aanbod, stelt de afdeeling landbouw van de districts arbeidsbeurs te Middelburg pogingen in het werk om in de behoefte aan arbeids krachten te voorzien door verplaatsing van werkvolk van de gemeenten met minder met bessen en aardbeien beplan te gronden naar de andere gemeenten. De vraag is echter dermate groot, dat naar alle waarschijnlijkheid niet aan alle verzoeken om werkvolk zal kunnen wor den voldaan. De plukkers en pluksters verdienen een behoorlijk loon. zoodat deze ruime werkgelegenheid voor vele gezinnen 'n uitkomst is na den winter met veel werkloosheid. Het onweer van Donderdag. Bij het kort doch vrij hevig onweër, dat gisterenmiddag zich boven de stad ontlastte, is de bliksem geslagen in de schuur van den landbouwer P. Pouwer aan den Nadorst. De bliksem veroor zaakte in de schuur geen brand, doch wel materieele schade. Van een drietal personen, die in de schuur werkten, waren twee na het gebeurde doof, en de derde klaagde aanvankelijk over pijn in het hoofd, maar allen bleven ongedeerd. Een redding. Woensdagavond verkeerde een zwem ster, in het kanaal in nood. De toezichthoudster der Gemeente lijke Zweminrichting mej. W. Vader Sinke, het gevaar ziende, sprong onmid dellijk te water en mocht het geluk smaken de drenkelinge behouden aan den wal te brengen. Mej. VaderSinke is lid der Middel- burgsche Reddingsbrigade. RAAD VAN ST. LAURENS. Inrichten kinderspeelplaats. Hulpverleeningsovereen- komst bij brand. SINT LAURENSi. Woensdagavond vergaderde de raad voltallig. De Voorzitter, burgemeester Van 't Hoff. deelt mede, dat bericht is ontvangen, dat zoowel de normale als de extra-subsidie ingevolge het Werk loosheidsbesluit 1917 over het eerste kwartaal 1933 35 bedraagt. De bijdra ge ingevolge art. 104 der L. O. wet 1920 over het jaar 1931 aan de gemeente Vrouwenpolder bedraagt 79.12. Voor literatuur over de crematie is, zoo pro als contra, van een ontzagwekkenden omvang. Aannemende, dat het vraagstuk der lijkverbranding voor velen voldoende interessant zal wezen, zij hier een kor te uiteenzetting van den huidigen stand ervan gegeven. Zij berust voor een deel op een boekje, geschreven door collega dr. L. A. Rademaker, redacteur van „Het Vaderland" en lid van het hoofd bestuur der Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding, Wanneer wij zoo in ons eigen kleine kringetje rondzien, dan is voor óns de vraag geen vraag: wat doen wij met het stoffelijk overschot onzer afgestorve nen? Want het eeuwenoude ligt voor de hand: wij dragen het grafwaarts, en laten het onder de koele aarde aan de natuur over, het tot stof te doen ver gaan. Met een schoone of sinistere sym boliek al naar men 't neemt zeg gen wij: het wordt aan de schoot der aarde weder toevertrouwd. Het is een diepgewortelde gewoonte. Maar natüürlijk is het niet, althans niet meer of minder dan de andere wijzen van doen, welke andere tijden en an dere volken kennen. De begrafenis i s niet het eenige middel. Wij herinneren ons hoe er Indianenstammen zijn, die „Crematie en het crematorium te Velsen; voor en tegen" door dr. L. A. Rademaker. 's-Gravenhage, Martinus Nijhoff 1933. IVe druk. twee leerlingen op het gymnasium te Middelburg moet over 1932 door de gemeente ƒ714.08 worden bijgedragen. Het bekende adres van de gemeente Poortvliet wordt op voorstel van B- en W. voor kennisgeving aangenomen en een schrijven van de Centrale voor werkloozenzorg door de kerken, waar in verschillende inlichtingen worden gevraagd, in handen gesteld van B. en W, ter afdoening. Daarna komt aan de orde het ontwerp voor de hulpverleeningsovereenkomst bij brand, aan te gaan met de gemeente Middelburg. De heer H a m e 1 i n k vraagt of de bepaling in de overeenkomst, dat de gemeente zich verbindt de brandweer en het brandweermateriaal aan zooda nige eischen moet voldoen, dat de ver plichtingen naar behooren kunnen woi- den nageleefd, geen financieele bezwa ren voor de gemeente zullen meebren gt n, De Voorzitter deelt mede, dat voor zoover kan worden nagegaan d:t niet het geval zal zijn, Z. h. st. wordt besloten een overeenkomst aan te gaan met Middelburg, vooHoopig voor den tijd van een jaar. Naar aanleiding van het verzoek van het Centraal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbe toon te Amsterdam om aansluiting bij deze instelling tegen een contributie van 5 per jaar wordt besloten tot aan sluiting. Op 't verzoek van 't hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Po litiebond te Harderwijk om teruggave van een bedrag van 5 aan den vorigen gemeenteveldwachter wegens door hem betaalde vergoeding voor het verloren geraken van den aan de gemeente toe behoorenden chronometer, welke thans is teruggevonden, stellen B. en W. voor hierop (afwijzend te beschikken, (doch indien hier door den betrokkene prijs op wordt gesteld een bedrag van 0-50 kan worden vergoed, zijnde 5, ver minderd met de reparatiekosten van den chronometer ad 4.50. Z.h.s. wordt hiertoe besloten. Inzake het schrijven van het bestuur der Godshuizen te Middelburg om met andere gemeenten een bedrag van 0 40 per inwoner ineens en voor één maal te betalen voor liet gebruik van een in te richten barak voor besmet telijke ziekten, wordt besloten nog geen definitief besluit te nemen, in verband met onderhandelingen, welke nog plaats hebben met een andere inrichting, waar de voorwaarden wel voordeeliger zijn, en gezien ook het voorloopig uitstel, dat de minister in verband met de on gunstige tijdsomstandigheden heeft ge geven. Voor kennisgeving wordt voorts aan genomen het verzoek van de plaatse lijke geitenfokvereeniging om de mee ning van den Raad te mogen kennen over het in een Provinciaale verorde ning vastleggen van een verbod om bokken ter dekking te hebben, die niet in een stamboek zijn ingeschreven. Z.h.s. wordt besloten 5 bij te dra gen aan het comité Huldeblijk A.N.W. B. 1933. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering door den heer Hamelink gestelde vraag om te komen tot een kinderspeelplaats, meenen B. en W., dat dit van particulieren dient uit te gaan, doch zij meenen, dat er wel aan leiding bestaat, wanneer noodig, van gemeentewege eenigen steun te ver- leenen. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag van den (heer Hamelink, betuigen de leden hun sympathie met het inrichten van een dergelijke speel plaats. Wat betreft de in de vorige verga dering door den heer Riemens gestel de vraag over de wenschelijkheid om te komen tot de stichting van een ver- -««e yi» b—B^— hun dooden hoog boven in de boomen van het oerwoud neerleggen; hoe er op de Zuidzee-eilanden stammen zijn, wel ke hun dooden in fraai versierde kano's den wijden oceaan opzenden; wij her inneren aan de oude Egyptenaren, die de lijken hunner afgestorvenen balsem den, zoodat hun mummies na duizenden jaren nog te voorschijn gehaald konden worden. En, mocht ge zeggen: dat zijn of onbeschaafde stammen, of eeuwen oude culturen, welke we beide in be schaving reeds vooruit zijn dan wij zen we u op de zeemansbegrafenis: het stoffelijk overschot van den kameraad wordt in sterk, nieuw zeildoek gewik keld, langs de beenen twee zware ge wichten, Dan naaien bootsman en zeil maker de lijkwade toe, de vaderland- sche driekleur dekt den gestorvene en, na een korten lijkdienst en ommegang wordt hij met een „een-twee-drie in Godsnaam" aan den oceaan toever trouwd, waarop hij het leven liet. Dan zijn er, vanaf de grijze oudheid tot op dezen dag ook nog volkeren, die hun dooden verbranden. Ook in het equatoriale deel van het Koninkrijk der Nederlanden geschiedt dat heden ten dage, onder goedkeuring der overheid: op Bali is de plechtstatige lijkverbran ding inheemsch. Zooals men ziet: het is allerminst de eenige natuurlijke weg, zijn dooden naar Europeesche zede te begraven. HOE VERZORG IK MIJN Een kleurenfoto van Uw planten met verzorgingsaanwijzing kunt U GRATIS bekomen bij de Bloem- en Zaadwinkels die POKON OPLOSBARE KUNST MEST voor kamerplanten verkoopen a 40 cent per flesch van H.*P. BENDIEN,. Naarden. (Ingez. Med.J, eenigingslokaal, meenen B. en W-, dat ook dit van particulieren dient uit te gaan, doch dat een dergelijk gebouw gezien de behoefte, welke er aan bstaat, zeker een algemeen belang is en er wel aanleiding zal zijn, eventueel van ge meentewege steun te verleenen. De Voorzitter deelt nog mede,, dat de werkverschaffing met ingang van 3 Juni j.l. is stopgezet. Daarna wordt voorloopig vastgesteld een wijziging van den ligger van wegen en voetpaden. Het bedrag der vergoeding, bedoeld in art- 101 der L.O.-wet 1920 wordt voor de school met den Bijbel over 1931 vastgesteld op 575, zijnde 11,53 per leerling, verminderd met de door het schoolbestuur geïnde schoolgelden. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1932 wordt goedge keurd met een bedrag van 733 in ontvang en 387 in uitgaaf. KRUININGEN. Blijkens het verslag over 1932 van de gezondheidscommissie te Kruiningen (gemeenten Baarland, 's- Gravenpolder, Hoedekenskerke, Yerse- ke, Kapelle, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore, Waarde en We- meldinge) was de algemeene gezond heidstoestand gedurende het verslagjaar zeer gunstig. Het aantal roodvonkgevallen was iets hooger (36, v. j. 30) waargenomen in de 'gemeenten Krabbendijke en Kruiningen. De resultaten van het onderzoek naar de infectiebronnen der 8 voorgekomen typhusgevallen (v. j. 6) waren vrijwel steeds negatief. Verder kwamen voor 1 geval van diphtheritis en 1 geval van poliomyelitis anterior acuta. Dit jaar zijn enkele ziekten waargeno men met meer of minder epidemisch ka rakter. Te Kapelle-Biezelinge kinkhoest en bof (parotitis); te Krabbendijke en Waarde parotitis epidemica en tussis convulsiva; te Rilland-Bath influenza. Het verloop was zeer goedaardig RAAD VAN WEMELDINGE. Voorstel spoorweg-commissie aangenomen. Het wacht gelders vraagstuk. WEMELDINGE. De raad dezer ge meente kwam Woensdagmorgen te elf uur bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer Keijzër, Dë heeren J. Dominicus en De Jonge zijn 'af wezig. Ingekomen* Ingekomen is o.a. de nieuwe bouw verordening, die B. en W. den raad ter inzage zullen zenden. Verder het schrij ven van de Centrale Commissie voor werkloozenzorg door de Kerken. Daar de gemeente op dit oogenblik geen werk- loozen heeft, doch deze komen kunnen, stellen B. en W. het schrijven ter af doening in handen van B, en W. te stel len. Aldus besloten, na een opmerking van den heer Lindenberg h, dat de raad tegenover het beginsel sympathiek staat. Voorts is ingekomen het bekende adres van Poortvliet, dat gezien de be moeiingen in deze door de Ver. van Ned. Gemeente voor kennisgeving wordt aan genomen. Locaalspoor. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het voorstel der commissie willen accepteeren. Het spijt B. en W., dal het treintje dan zal verdwijnen, maar gezien, dat er zeer weinig gebruik van gemaakt wordt, zal deze oplossing het beste zijn. De gemeente betaalt plm. 809, zal dus ruim 200 bezuinigen. De heer Lindenberg h wil de tram liever behouden. Misschien wordt er later meer gebruik van gemaakt. De bezuiniging is van geen beteekenis. Men heeft hier indertijd zijn best gedaan om deze verbinding te krijgen. De voorzitter, merkt op, dat B. en W. niet in hoofdzaak om de bezuini ging denken, maar omdat mede blijkt, dat de tram overbodig is. De heer Wabeke wil het voorstel aanvaarden. De menschen reizen liever per kus. Het trammetje gaat leeg heen en weer. Anders wordt de dienst ten slotte toch stopgezet. En het goederen vervoer blijft behouden. De heer Lindenbegh zegt, dat er nu en dan toch wel gebruik van gemaakt wordt. Verder kan de spoorweg den dienst zelf niet stopzetten, want hij is contractueel gebonden. De heer C ij s o u w betreurt de ver dwijning, maar ziet dit toch als de beste oplossing. De heer Lindenbergh merkt nog op, dat men dan ook weer geheel af hankelijk wordt van de bussen. Mogelijk gaat daar dan de bezuiniging weer aan weg. De voorzitter wijst er op, dat Ged. Staten de tarieven voor de bussen moeten goedkeuren. Ook B. en W. zul- len in deze een waakzaam oog houden. Het voorstel van B. en W. wordt hier'

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6