W.9de 35 Gulden BINNENLAND. ZEELAND. WEEN EN WIND. NUMMER 146. TWEE BLADEN. VRIJDAG 23 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLBSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. twittctufc ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By conti*, voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHECOUBANT£!££ Uitgeefsters Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent. DE KONINGIN-MOEDER. De N.R.C. kan meedeelen, dat de knieverstuiking van de Koningin-Moe der niet van ernstigen aard is. Op ad vies van den hofarts moet H.M, enkele dagen rust houden. Overigens maakt de Koningin-Moeder het goed. HANDELSREGISTER EN MIDDENSTAND. Voor het 30e Nationaal Middenstands congres, dat op 5 en 6 Juli a.s. te Vlis singen wordt gehouden, heeft de heer mr. dr. H. J. D. van Lier, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, een prae-advies uitgebracht over „Handelsregister en Middenstand". Daarin wijst hij er op, dat reeds bij de mondelinge beraadslaging in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over het ontwerp van de Handelsregisterwet is opgemerkt, dat de aandrang tot de in stelling van 'n handelsregister in hoofd zaak is uitgegaan van den middenstand. Dat de middenstand voor het han delsregister van belang is, valt volgens schrijver niet te betwijfelen, maar aan gezien daarmede nog niet is gezegd, dat het handelsregister ook voor den mid denstand van beteekenis is, wil hij ook bij deze vraag nog in het bijzonder stil staan. Zooals bekend, bestaan de Kamers van Koophandel en Fabrieken sedert de reorganisatie daarvan uit twee afdee- lingen. de afdeeling grootbedrijf, die den groothandel en de nijverheid vertegen woordigt, en de afdeeling kleinbedrijf, waarvan de vertegenwoordigers van den kleinhandel en van de ambachtsnijver heid deel uitmaken. De afdeeling klein bedrijf kan worden beschouwd als de vertegenwoordiging van den midden stand. Schrijver betoogt, dat de grens tusschen den groothandel en de nijver heid eenerzijds en den middenstand an derzijds moeilijk nauwkeurig is te trek ken. Het valt dan ook niet te ontken nen, dat de oplossing, die de wetgever, die zich gesteld zag voor de moeilijk heid om de grens aan te geven tusschen het grootbedrijf en het kleinbedrijf, heeft aanvaard, vrij willekeurig is. De in het handelsregister ingeschreven zaken zijn namelijk voor de betaling van de jaar- lijksche bijdragen gerangschikt in elf klassen naar het in de zaak gestoken kapitaal. De zaken, die vallen in de laagste drie klassen dat zijn die met een kapitaal van niet meer dan 50.000 worden door de wet gerekend tot het kleinbedrijf. De wetgever zelf is overtuigd geweest van de onvolkomenheid van deze rege ling, want hij heeft in de wet correctief mogelijk gemaakt, zooals de prae-advi- seur nader uiteenzet. Op 31 December 1932 waren in den lande in totaal 180.549 zaken in het handelsregister ingeschreven. Daarvan waren er 150.639 gerangschikt in de laagste drie klassen, zoodat ruim 83 pet. van het totaal aantal ingeschreven za ken geacht kan worden tot den midden stand te behooren. De verhouding tusschen de inkomsten, die de Kamers uit het grootbedrijf trek ken en die, welke van het kleinbedrijf worden ontvangen, is een zuiverder maatstaf voor de beoordeeling van de beteekenis, die de middenstand voor de Kamers heeft. Door de gezamenlijke Kamers is over 1932 in totaal aan jaarlijksche bijdragen ontvangen 1.089.416. Daarvan is on geveer 508.254 of ruim 46 pet., be taald door de zaken, die in het klein bedrijf zijn gerangschikt. In deze cijfers ligt eea duidelijke aanwijzing, dat de middenstand voor het handelsregister van groote beteekenis is. Dit geldt in het bijzonder voor de kleinere Kamers. Het aandeel in de totaal-ontvangsten in de drie groote steden bedroeg over 1932 28 pet.; bij alle overige Kamers te zamen 61 pet. De prae-adviseur bespreekt vervol gens de vrijstellingen van den inschrij vingsplicht, waardoor een niet onbe- langrijk aantal kleinere zaken nog bui ten het handelsregister blijft. Over het geheele land zijn volgens de thans geldende kiezerslijsten 137.894 kiezers voor het kleinbedrijf en 48.219 voor het grootbedrijf, zoodat het aantal kiezers voor het kleinbedrijf 79 pet. be draagt van het totaal aantal kiezers. Uit deze cijfers blijkt ook, dat de in vloed van de omstandigheid, dat bij een grootbedrijfszaak gemiddeld meer per sonen betrokken zijn dan bij een klein bedrijf-zaak, niet zoo groot is als men oogenschijnlijk zou verwachten. De waarde van het handelsregister voor den middenstand is moeilijk met cijfers aan te toon en. Wanneer men moest nagaan op de klachten van dege nen, die de betaling van hun jaarlijksche bijdragen vergezeld doen gaan van de opmerking, dat zij niets aan het handels register hebben, dan zou men geneigd zijn daarover sceptisch te gaan denken. Toch moet men er zich voor hoeden hier te generaliseeren. Gedurende 1932 zijn door de geza menlijke Kamers van Koophandel 27.872 afschriften en uittreksels uit het han delsregister verstrekt, terwijl in 268.976 gevallen dossiers ter inzage werden ge geven. In totaal werden dus in dat jaar 296.848 inlichtingen verstrekt. Het jaar gerekend op 306 werkdagen, is dit ge middeld 970 inlichtingen per dag. Aan de hand van deze cijfers kan wel worden vastgesteld, dat het handelsre gister in het maatschappelijk leven een plaats van beteekenis inneemt. Het is niet na te gaan hoeveel van deze inlich tingen betrekking hadden op midden standszaken. In verband met dit prae- advies, is aan de Rotterdamsche Kamer gedurende een korte periode een on derzoek ingesteld naar de verhouding, waarin inlichtingen werden ingewonnen omtrent grootbedrijf- en kleinbedrijf-za ken. Daarbij is gebleken, dat 65 pet. van het aantal inlichtingen gedurende dat tijdperk betrekking had op zaken, die in het kleinbedrijf zijn gerangschikt. Gerekend naar dien maatstaf mag dus worden aangenomen, dat de meeste in formaties betrekking hebben op zaken, die in het kleinbedrijf thuis hooren. Het gebruik, dat van het handelsre gister wordt gemaakt, is in hoofdzaak van tweeërlei aard. Het handelsregister is n.l. te beschouwen als een instituut ter bevordering van de rechtszekerheid en als een instituut ter bevordering van de handelsbetrekkingen. Heeft het handelsregister geen betee kenis voor de bestrijding van de oneer lijke concurrentie? Men doet goed de waarde van het handelsregister daar voor niet te hoog aan te slaan. Niet alle zaken behoeven te worden ingeschreven en juist onder degenen, die niet voor inschrijving in aanmerking ko men, plegen de leden van het gilde, dat zich op de ongeoorloofde concurrentie toelegt, nog al eens te worden aange troffen. Op het handelsregister als instituut ter bevordering van de rechtszekerheid heeft men het oog, als men het handels register noemt den burgerlijken stand van den handel. Evenmin als de burgerlijke staat van personen door den burgerlijken stand wordt geschapen, wordt de rechtstoe stand van handelszaken door het han delsregister in het leven geroepen. Het handelsregister legt den rechtstoestand van handelszaken vast, maakt dezen voor derden waarneembaar, zooals de burgerlijke stand dat doet ten aanzien van den burgerlijken staat van perso nen. In dit verband bestrijdt de prae-ad- viseur de opvatting van jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris der Haarlemsche Kamer, die indertijd in de stellingen bij zijn proefschrift poneerde, dat het han delsregister ten onrechte de burgerlijke stand van handel en nijverheid wordt genoemd. Vervolgens ontkent mr. Van Lier, dat de wetgever zich aan de juistheid van het handelsregister minder gelegen heeft laten liggen dan aan die van den bur gerlijken stand. Dat niettemin de kans op onjuistheden bij het handelsregister grooter is dan bij den burgerlijken stand, is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de feiten die in het handelsregister worden vastgelegd, veel meer gevari eerd zijn dan de gegevens, die bij den burgerlijken stand worden geregistreerd, terwijl bovendien deze laatste gegevens veel makkelijker te controleeren zijn. Van de zijde van de Kamers van Koop handel wordt alles gedaan om de juist heid van de handelsregisters te bevor deren. De volledigheid hangt echter in laatste instantie van het publiek af. Daarom doet de prae-adviseur een be roep op de medewerking, in het bijzon der van den middenstand. Hij keert zich verder tegen de leemte, dat niet alle zake;"1 behoeven te wor den ingeschreven. Men houdt een deelte van de bevolking ook niet buiten den burgerlijken stand. Een dergelijke regeling strekt inderdaad weinig ter be vordering van rechtszekerheid. Er is dan ook een miskenning van de betee kenis van het handelsregister als bur gerlijke stand van handel en nijverheid, dat de verplichting tot inschrijving zich niet tot alle zaken uitstrekt. Daartegenover staat weer, dat de wet- Wie zegt wat hij wil, moet hooren wat hij niet wil: gever het handelsregister in de latere jaren is gaan aanwijzen als depot van stukken, waarvan de kennisneming voor derden van belang kan worden geacht. De beteekenis van het handelsregis ter als instelling ter bevordering van de handelsbetrekkingen is een afgeleide. Het handelsregister is ter wille van de bevordering van de rechtszekerheid in het leven geroepen, maar kan daardoor tegelijkertijd ter bevordering van de handelsbetrekkingen dienst doen. In 't bijzonder zijn daarvoor van belang de gegevens betreffende de vestiging en opheffing van zaken en omtrent het be drijf, dat zij uitoefenen. Mr. Van Lier toont zich een tegen stander van de richting, die het handels register in een handelsinformatie-bu reau wil veranderen, op grond, dat de overheid zich dan zou begeven op een terrein, dat het hare niet is. Er is geen enkel bezwaar tegen, als overheidsin stellingen optreden en waarschuwen te gen zaken, die zich aan onoirbare prak tijken schuldig maken, maar de werk zaamheid van informatiebureaux brengt waardeeringen met zich, die niet tot de taak van de overheidsinstellingen be hooren en waartoe deze trouwens ook minder goed in staat zijn. Daarna komt mr. Van Lier tot de hoofdvraag: in welk opzicht de bestaan de regeling inzake het handelsregister gewijzigd zou dienen te worden, tenein de dit beter aan zijn doel te kunnen be antwoorden. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat in de allereerste plaats de verplichting tot inschrijving tot alle zaken behoort te worden uitgebreid. Het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot ontheffing van de on derscheiding tusschen handelsdaden en niet-handelsdaden en kooplieden en niet- kooplieden doet ten deze reeds een eerste stap in de goede richting. Daar door zal de werkingssfeer van de ven nootschap onder firma worden uitge breid en de regeling worden ingevoerd, dat elke vennootschap onder firma in 't handelsregister moet worden ingeschre ven. Reeds thans geldt dit voor elke naam looze vennootschap en elke coöperatie ve vereeniging. Tusschen de kleine zakenlieden, wier zaken wel ingeschreven moeten worden en die, waarmede dit niet het geval is, bestaat niet een zoodanig onderscheid in ontwikkeling, dat het doen van de vereischte opgaven voor de eene cate gorie minder bezwaarlijk zou zijn, dan voor de andere. En wat de geldelijke bezwaren betreft, daaraan zou tegemoet gekomen kunnen worden door de laagste klasse van de schaal, op grond waarvan de betaling van de verschuldigde retributies gere geld is, te splitsen in dezen zin, dat bij een kapitaal van niet meer dan 1000 voor eerste inschrijving 2.50 betaald wordt en voor jaarlijksche bijdrage 1, terwijl dan bij een kapitaal van meer dan 1000 doch niet meer dan 10000, evenals thans voor de eerste inschrij ving 5 en aan jaarlijksche bijdrage 2.50 verschruldigd is. Bovendien zou bepaald kunnen wor den, dat, overeenkomstig de gedragslijn, die reeds thans door meerdere Kamers wordt gevolgd, geen retributies zijn ver schuldigd, wanneer de eigenaar der zaak gedurende laatstverloopen drie belas tingjaren in de inkomstenbelastingjaren is aangeslagen naar een inkomen, dat beneden een bepaald bedrag blijft, het welk in verband met de algemeene da ling van het levensniveau b.v. op 1500 te stellen ware. Aldus zou niet alleen de inschrijving van de zaken, die thans nog buiten het handelsregister blijven, door de betrok kenen, wat de geldelijke zijde van zaak betreft, volkomen aannemelijk zijn gemaakt, maar zouden bovendien nog bezwaren, die zich bij de tegenwoordige regeling hebben doen gevoelen zijn on dervangen. Ook de uitzondering voor de minder jarigen behoort te vervallen. Indien deze, zonder dat zij handlichting hebben be komen, aan het bedrijfsleven deelnemen, moet dit uit het handelsregister blijken. Slechts de uitzondering voor de pu bliekrechtelijke lichamen ware met het oog op het bijzondere karakter daarvan als overheidsinstelling te handhaven. De inschrijving van de zaken, door deze li chamen gedreven, is noch voor de rechtszekerheid, noch voor de bevorde ring van de handelsbetrekkingen van belang. BEZUINIGING Ingrijpende voorstellen aan den Haarlemschen Raad, B. en W. van Haarlem stellen den raad voor met ingang van 1 Juli a.s. op de bezoldiging van het gemeentepersoneel 8K pet. te verhalen als bijdrage in de pensioenpremie. Voorgesteld wordt een zelfde bedrag op de salarissen der wethouders te ver halen. Verder tot opheffing met ingang van 1 September a.s. van het openbaar voor bereidend L. O. en van de subsidierege ling voor het bijzonder L. O. en van het openbaar vervolgonderwijs. Het gevolg hiervan zal zijn, dat ook de bijdragen voor het bijzonder vervolgonderwijs vervallen. Tenslotte stellen zij voor de voor waarden te aanvaarden van het rijk ter verkrijging van het rijkssubsidie ten be hoeve van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Wordt dit voor stel aanvaard, dan zullen tengevolge daarvan de leeraren de jaarwedderege- ling krijgen die geldt voor de Rijks Hoo- gere Burgerscholen. Het ligt in het voornemen van Prinses Juliana de Jaarlijksche Al gemeene Vergadering der Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, welke dit jaar te Rotterdam wordt gehouden, de vergadering op Vrijdagmorgen 23 Juni bij te wonen. Ter vervanging van den heer Bil- ciuresco die met 1 Juli a.s. als gezant van Roemenië bij ons Hof aftreedt, is als zoodanig benoemd de heer Constantin Visoianu. De Koningin heeft een Belangrijke bijdrage geschonken aan den Nederland- schen Militairen Bond, die zich de op richting van tehuizen ten doel stelt. Voorts deed H.M. een belangrijke gift toekomen aan de Koloniale school voor meisjes en vrouwen, teneinde het voort bestaan van deze nuttige instelling te helpen verzekeren. ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JULI A.S. PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Denk aan Zonnestraal. Ieder weldenkend mensch zal gaarne medewerken om een Zonnestraal te brengen aan zijn medemenschen. Daar toe kan hij Zaterdag een steentje bij dragen door een gave aan de Zonne straalcollecte, die bijna overal en zoo ook hier dien dag plaats heeft. Ofschoon het ons haast overbodig lijkt, willen wij er toch nog eens aan herinneren, dat de ze collecte bestemd is voor den arbeid onder hen, die hersteld zijn van t. b. c. maar weer moeten leeren werken en dit langzaam aan, om weder in hun behoef te te kunnen voorzien. De zich gestadig uitbreidende Zonnestraal inrichting met haar gezonde ligging, haar goede tehui zen, haar practische werkplaatsen, biedt hier voor de gelegenheid. Door de kas der vereeniging flink te helpen stijven, zal het werk kunnen voortgaan en komt het wellicht tot de hoog noodige uitbrei ding. Men geven dus gul. Onweer en regen. Ook Goes heeft gistermiddag zijn deel gehad van den hevigen regen en het onweer, dat over een deel van ons land trok. Enkele straten en pleinen stonden al spoedig blank en vooral in de Korte Nieuwstraat, waar de loozing dikwijls te wenschen overlaat hadden een paar bewoners van het in huis komende wa ter te lijden. Het onweer vernielde alleen, naar ons ter oore kwam, een telefoontoestel en een paar dakpannen, doch trok verder over, zonder schade aan te richten. In de Donderdag j.l. gehouden vergadering van stemhebbende ingelan den van den Goeschen polder werd de rekening over het dienstjaar 1932-1933 vastgesteld in ontvang op 9.858 en in uitgaaf op 4.925. De begrooting voor het dienstjaar 1933-1934 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 10.347 met een post onvoorziene uitgaven ad 4.453. Dijkgeschot wordt niet geheven. kil IklfM IC ModeI Populair. MUnUUjDe sterke, „vei- lige" fiets. Jaren lang nut en ge noegen, slechts voor Geeit Zeeuwsche handen werk. (Ingez. Med.) Middelburg, 23-VI-'33. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 20.3 °C; (69 °F); laagste 13.1 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.1 °C; 12 h: 17.9 °C. 12 mm regen. Hoogste barometerstand 758 mm; laag ste 756 mm. Hoogste barometerstand 770.0 mm te Var doe; laagste 749.6 mm te Hamburg. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelijk op klarend, later opnieuw kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 39; onder; 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 4 h 16; onder: 22 h 24. N.M.: 24 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juni. Hoogwater, Laagwater. (Zomertijd.) Vr. 23 2.26 14.49 8.51 21.16 Za. 24 3.06 15.25 9.25 21.56 Zo. 25 S 3.44 16.00 10.03 22.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Vr. 23 4.17 16.45 9.52 22.19 Za. 24 4.57 17.23 10.29 22.58 Zo. 25 5.36 17.58 11.09 23.35 Met de Staatscourant zijn verzon den afdrukken van de akten betreffen de de Stoomvaart Mij. „Zeeland N.V. te Vlissingen. VEERE. Naar men ons meldt heb ben zich voor de inschrijving op de be staande weegbrug aan de Spuikom al hier geen gegadigden aangemeld. Deze zal waarschijnlijk aan een paar leden worden verkocht, terwijl de nieuwe weegbrug 8 Juli gelegd zal worden. Deze zal er een van 15 ton zijn, met een draagvermogen van 20.000 'kilo. HANSWEERT. De 21-j. werkman P- S., die Maandag j.l. bij de sluiswerken alhier van 'n hoogte van ongeveer 8 m is gevallen, en daarbij ernstige in- en uitwendige kneuzingen bekwam, is gis teravond in het ziekenhuis te Goes aan de gevolgen der bekomen verwondin gen overleden. Hevig onweder. WEMELDINGE. Na een kort doch hevig onweder dat gistermiddag boven deze gemeente losbarstte, is het paard van den landbouwer S., dat kort tevo ren in de weide was gebracht, dood ge vonden. Een vijftal telefoonpalen be nevens een boom werden in de nabij heid waar het paard lag, gedeeltelijk versplinterd. COLIJNSPLAAT. De kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente al hier verspreidt bij de ingezetenen een circulaire over „Rustoord", het tehuis voor ouden van dagen te dezer plaatse. De uitgaven ervan overtreffen elk jaar in belangrijke mate de inkomsten. In den loop der jaren is de reserve, die de Diaconie bezat, ingeteerd. De kerkeraad

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1