onderwijs. KORT ZEEUWSCH NIEUWS KERKNIEUWS. AFLOOP YERKOOPtNQElL RECHTZAKEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EH WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. THOLEN. ri V AMSTERDAM, 21 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 100—100%, Ned. 31 1000-4 97%—96%. Ned. 33 1000-4 97%—96%. Certificaten-3 75%76. O. Indië 22 doll. 1000-6 87% O. Indië 23 pndst. 100-6 70%—70%, O. Indië 26 1000-4 86%—86. Denemarken Oblig, 1926-5 8282%. Duitschl. pndst. 100-7 54%54%. Duitschl. 30 1000-5% 41%—42. Zwitserl- oblig. '24-5 9798. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 97%97%. Amsterdam 1933-5 96%96%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 87%86 %l. Utrecht, prov.. 1929-4% 102 Berlijn 1925-6% 24%—25%. Zeeuws. Hyp. B-5 99%99%, Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98%, A Amsterd. Bank 113%113%, C Rott. Bankver. 8585. A Twentsche Bank 98—98. A Pref. Gruyter en Zn. A. 117%117. A Pref. Jurgens A 88%90%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 375 A De Schelde N.B. 34 A Ver. Papf. v. Gelder 63%63%. C Am. Car Foundry 19%19%. C Am. Smelt Ref. 27%—27%. C Farbenind. I.G. 75%75%. C U. States St. C. 46%46. C North Am. Cy. 28%—27%. A Born. Sum. H.M. 149%150%. A Linde Teves Stokv. 7271%. A Ned. Wol Mij. 71%—72. A Singkep Tin M. 134134. A J.. C. Japan Ln. 33%34. A Rotterd. Lloyd 60%61%. A S. M. Nederland 64%66. A A mst. eeThee C.M. 51%—54%. ring van den Ritthemschen Straatweg en naar de straatverlichting. De voorzitter deelt hem mede, dat de straatverlichting in de volgende vergadering afgehandeld zal worden. B. en W. hebben verder het plan om het gedeelte van den Ritthemschen Straatweg, gelegen op het grondgebied dezer gemeente te vernieuwen en te ver- breeden en het gedeelte, gelegen op het grondgebied der gemeente O. en W. Souburg te verbeteren en te verbreeden met ouden steen. De heer Jn. de Pagter wijst op de vele vernielde en versleten vonder leuningen aan het Rammekensvoetpad, en klaagt over de groote snelheid, waar mede de aannemer van het zinkwerk per auto de gemeente doorrijdt. De voorzitter zal deze klachten ernstig onderzoeken. VEERE. Door 'n abuis is gisteren het laatste gedeelte van het raadsverslag weggevallen. Wij plaatsen dit alsnog: Als nawoord zegt wethouder C a s t e 1, dat h'et besluit nu gevallen is en vraagt, op grond van verschillende uitingen op het beleid van den uitvoerder van het werk aan den weg, of de raad het werk weer overlaat aan B. en W. Spreker zegt, dat hij zelf gedekt wil zijn. en zou graag een deskundige er bij zien. De heer Castel krijgt echter het volle ver trouwen van den raad om het werk uit te voeren en de voorzitter zegt, dat de heer Ouwerhand wel bereid zal zijn zijn medewerking te verleenen. RAAD VAN 's-HEER ABTSKERKE. 's-HEER ABTSKERKE: Dinsdag avond vergaderde de raad- Een uitvoe rige discussie ontspon zich over de cir culaire van den gemeenteraad te Poort vliet, betreffende het snijden van tarwe met de sikkel en dorschen met den vle- gel. De Voorzitter zeiae, dat het adres veel goeds bevat, doch vindt dat het practisch niet uitvoerbaar zal zijn indien men wettelijk vastlegt op welke wijze men moet snijden en dorschen. De heer Van W e e 1 e wil aan het adres adhaesie betuigen, en al is dan niet alles mogelijk wat in het adres ge vraagd wordt, men zou toch kunnen bepalen dat alleen dan van de machines gebruik mag worden gemaakt, wanneer men met de hand niet op tijd kan klaar komen. De heer de Jonge vindt veel goeds in het adres, maar brengt naar voren, dat vele werkgevers er financieel slecht voor staan en vindt het een bezwaar dat men door een wettelijk voorschrift meer geld zal moeten uitgeven door met de hand te laten dorschen en snij den. De heer de Roo meent dat het op den weg ligt van de organisaties om ter bevoegder plaatse hiervoor actie te voeren. Wethouder Braam meent, dat bij alle steunwetten, de bedoeling van den Wetgever voorop heeft gestaan, dat allen die bij een bedrijf betrokken zijn, van den steun moeten profiteeren. In de praktijk komt hiervan echter weinig terecht. Óf een en ander wettelijk kan worden vastgelegd betwijfelt hij echter, Hij brengt hulde aan die werkgevers, die zooveel mogelijk met de hand laten doen, om arbeiders aan het werk te houden. Men besluit met de stem van den heer v. Weele tegen en die van den heer de Jonge blanco, om adhaesie te betuigen Het verzoek van de Landbouwver- eeniging Wolf aartsdijk om adhaesie te betuigen aan een verzoek tot wijziging van de wet op de Vleeschkeuring wordt na eenige bespreking voor kennisgeving aangenomen, de heeren de Jonge en Blok stemden voor. Aan de commissie die tot taak heeft, te bestudeeren met welk percentage de subsidie aan de N.V. Spoorweg Mij. Zuid Beveland moet worden vermin derd, bij opheffing van het personen vervoer, zal worden bericht dat de raad accoord gaat met haar voorstellen aan genoemde maatschappij. OUD-VOSSEMEER. Naar wordt ge meld is de afdeeling „Oud-Vossemeer" van het Nederlandsche Bijbelgenoot schap thans vereenigd met de afdeeling „Tholen", die voor het geheele eiland optreedt als „Eiland Tholen" en waar voor de volgende bestuursleden zouden aangewezen zijn: ds. Wolfensberger, voorzitter, dr. Veltenaar, secretaris, beiden te Tholen; de heer de Vries te Poortvliet, penningmeester en als be stuursleden mr. A. J. van der Hoeven, mej. Cense, mej. Wolfensberger te Tho len en ds. A, Vreugdenhil en de heer J. J. G. Hamer, burgemeester te Oud-Vos- semeer.. N. VOSSEMEER. De ingelanden van het Waterschap De Polders van Nieuw - Vossemeer hebben besloten zonder hoofdelijke stemming tot het voeren van verweer door het Waterschap tegen den voormaligen secretaris-penningmeester, en eveneens tegen de opheffing van de vordering van het door het Waterschap gelegde beslag van zijn bezoldiging. De 500ste. HAAMSTEDE. Als bewijs van het toenemend luchtverkeer op de K.L.M.- lijn RotterdamHaamstedeVlissingen kan dienen, dat deze lijn, sedert de her opening op 1 Mei j.l., Maandag 19 Juni haar 500ste passagier vervoerde. OUD-VOSSEMEER. Het zoontje van den heer P. de W. alhier, had, naar het „Volksblad" meldt, het ongeluk uit de schuur te vallen. Hij kwam op den vloer terecht en bleef bewusteloos liggen. De plaatselijke geneesheer dr. Ver met, constateerde een ernstige hersen schudding. In het bericht over het aantal te werkgestelden bij de werkverschaffing te Westkapelle is abusievelijk ge meld 144 personen; dit aantal bedraagt 114 personen. Waar het te Kapelle herhaal delijk is voorgekomen dat bij verschil lende aardbeientelers de chips werden weggehaald van de perceelen, is het thans gelukt om den dader op te spo ren, welke heeft bekend. A Houth. Alberts 37 C Baltimore en Ohio 1 A Southern Rlw. 19% C Union Pac. Rr. 94 C Int- Nickel Cy. 14% A Koloniale Bank 76—' A N.I. Hbk, 1000 63—6 C Ned. H. M. 1000 67 M A Alg. Kunstz. U. 30% A v. Berkels Pat. 23% C Calvé-Delft 63%66 A C, Suiker Mpij. 30% A Ned. Ford A.M. 140- A Philips Gem. B. 161 C Unilever 97%96% C Anaconda Cop. 13.' C Bethlehem St. 28i C Kennec Copper 15% A A.N.I.E.M.—N.B. 2 C Cities Serv. Cy. 4% A Kon. Petr. Mpij. 1 C Contin. Oil Cy. 11 C Shell Union O.C. 6Ji A Holl. Amer. Lijn 19 ïeer L. Dronkers, leer De heer Zuiderveld recteur te Middel Aan de Unive slaagde voor het can geleerdheid mej. H Heemstede. Aan de Chr. Noi ten slaagde voor het mej. M. J. Coppoolse Aan de unive Utrecht voor het cai denis de heer A. J. iet doctoraal exam gedeelte mej. A. C. Geslaagd aan Amsterdam voor he' wis- en natuurkunde de, de heer W. Meij< Mej. L. Zwage de aardrijkskunde as dagschool te Huls! lijke functie beno Meisjes-lyceum te Ai De raad nam alle stukken voor ken nisgeving aan. Bij het plan van het Grand Hotel, doet de heer PORTHEINE de vraag stellen o: het hotel nu werkelijk gebouwd za worden. H De VOORZITTER zegt, het is, B. en W. niet bekend, dat het niet zal ge beuren. De heer ONDERDIJK vernam van den architect, dat de aanbesteding bepaald is op Zaterdag of Zaterdag a.s. Een adres van H, Hendrikse zal ter visie worden gelegd. Van de afd. Middelburg van den Bond van Bouwvakarbeiders een verzoek om een bijslag op de werkloozenuitkeering voor de tweede helft van 1933. De VOORZITTER stelt voor dit ter af doening in handen van B. en W. te stel len. De heer PAUL ligt het verzoek nader toe; het gaat om de kastrekkers niet bij de steuntrekkers achter te stellen. Spr, vraagt of de toestand inzake de werk loosheid zoo is, dat het kan. Het zou dan moeten gelden voor alle kastrek kers. De heer ONDERDIJK zegt dat als men de zaak aanhoudt tot de volgende vergadering, men verwachtingen opwekt die niet kunnen worden ingelost. Het is juist dat deze menschen weinig trek ken, slechts ruim 11. Een tweede kwestie is echter de fi- van twee curatoren van het gymnasium met het verzoek ook eens rekening te houden met den groep anti-revoluti onairen en Gereformeerden. Het schijnt zoo traditie te worden, dat het college bestaat uit 3 Chr. Hist, en 3 liberalen. Do» heer v. d. FELTZ zegt dat hem van zulk een traditie niets bekend is, en dat hij zoo n traditie ook zeer zou betreu ren. Tot curatoren worden benoemd in de vacature-P. Dumon Tak, de heer mr. ih. Portheine met 16 stemmen tegen 1 op den heer mr. J. F. van Deinse, en in de vacature wijlen ds. J. de Visser, den heer ds. L, B, Tjebbes met 16 stemmen en 1 blanco. 4. Benoeming van; a. 1 lid van het Bestuur der Gods huizen (vac. M. H, Boasson). b. 1 lid van het Bestuur der Gods huizen (vac. E. H. P. Peek). In het bestuur cfer Godshuizen be noemt de raad in de vacature- M. H. Boasson, den heer mr. F. B, Evers met 13 stemmen, tegen vier op den heer mr. M, C. v. d. Minne; en in de vacature wijlen E. H. P. Peek, den heer H. J. Vroom met algemeene stemmen, 5. Instelling Commissie van Bijstand Gemeente-Bedrijven, De heer PORTHEINE zegt, dat deze kwestie meermalen besproken is, maar dan heeft de toenmalige wethouder het nancieele zijde; men heeft nu in 5 maan- onnoodig geacht, maar het nieuwe col- Te Overslag is in den ouder dom van 57 jaar overleden de heer .1 de Buist, pastoor aldaar. In verband met zijn gezondheids toestand heeft ds. W. Bax, Ned. Herv. predikant te Maastricht, besloten tegen het einde van dit jaar eervol emeritaat te vragen. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te 's-Gravenpolder ds J. G. N, van Hoogstraten te Boxmeer. NEDERLANDSCHI C De Nederlandschi dit jaar zijn congr< 20 tot 22 Juni, Dinsdagavond zij: mende congressiste ontvangen en daan door den voorzitte singen. Ten Stadhuize h ficieele ontvangst bestuur plaats, bij monde van den bur gemeester, den heer C. A, van Woelde- ren, die vooral ook den vertegenwoordi ger van den Belgischen Beenhouwers- bond welkom heette en daarna wees op de wenschelijkheid van goede verstand houding tusschen overheid en slagers, wat te Vlissingen leidde tot oprichting van het Coöperatief openbaar slacht huis. Spr. gaf een historisch overzicht van het slagersbedrijf in vroeger eeuwen speciaal te Vlissingen, wat met groote belangstelling werd gevolgd. De burgemeester besloot met zijn bes te wenschen voor het slagen van het congres. De heer W. Schaal, voorzitter van den Bond, bracht dank voor de ont vangst, stelde ook de goede verhouding tusschen overheid en slagers op hoogen prijs. Vooral bracht hij den Burgemees ter dank voor het mooie historische overzicht. Nadat de eerewijn was aangeboden, begaf men zich weer naar Britannia, waar een prettige avond georganiseerd was. m Heden (Woensdag) morgen is in ge noemd hotel de algemeene vergadering van den Bond gehouden, waarop wij morgen nader terugkomen. den reeds 70.000 van de 130.000 aan steun uitgegeven. De eenige gunstige kant is, dat de werklooze aantallen dalen, inplaats van stijgen zo.oals verleden jaar. Er zal dus niets overblijven, integen deel zal men er aan het einde van het jaar geld bij moeten vragen. Ook op an der gebied heeft men financieele moei lijkheden voor de gemeente De heer DEN HOLLANDER wijst erop dat bij^ de kastrekkers de gezinsinkom sten niet, en bij de steuntrekkers we worden afgetrokken. De heer ONDERDIJK zegt dat er toch kastrekkers zijn, die minder hebben dan de steuntrekkers. De heer WONDERGEM zegt, dat de vraag niet geldt iemand met inkomen hebbende kinderen, omdat die ook geen steun zou krijgen. Het voorstel van den voorzitter wordt z.h.st. aangenomen. 3, Benoeming van: a, 1 lid van het College van Curatoren over het Gymnasium (vac. P. Dumon Tak). b. 1 lid van het College van Curato ren over het Gymnasium (vac. ds. J, de Visser), De heer MES komt bij de benoeming lege blijkt er anders over te denken, en dit in den geest van art, 60 der ge- rncentewet, Als zulk een verzoek om een deel der verantwoordelijkheid over te nemen van B. en W. komt, kan men niet anders doen dan het inwilligen. Spr. vraagt of men niet te veel aan commis sies zal krijgen, en of fabricage niet met deze commissie kan worden vereenigd. De heer VAN DER FELTZ staat ook verbaasd over dit voorstel, want hij heeft bij de personen der leden van het college nimmer den wenk ontdekt. Spr. zegt, dat hij gaarne wil medehel pen tot een goede verstandhouding tus schen het college van B. en W. en den raad. Men zal nu voorstellen krijgen samengesteld tusschen het college en de bekwaamste leden van den raad, dit acht spreker voor het prestige van heel den raad ongewenscht. De wethouder zal dan eenige „luid- sPrekers" hebben en zijn verantwoorde lijkheid mindert er door. Spr wil geen commissie van bijstand met den wethou der als voorzitter, maar een losstaande, dit is in een kleinere gemeente beter. In een gemeente als Amsterdam met 45 raadsleden is het iets anders. (De vergadering duurt voort). w. van ucn 1/unn.vx -nuu» T thans nader als volgt vastgesteld: ver trek Den Helder Donderdag 29 Juni; aankomst Ponta Delgada Vrijdag 7 Juli vertrek Ponta Delgada Maandag 10 Juli; aankomst Trinidad Zaterdag 22 Juli; vertrek Trinidad Dinsdag 25 Juli; aankomst Paramaribo Vrijdag 23 Aug., aankomst Curasao Dinsdag 8 Augustus. Woensdagmorgen is op het traject Toepniza-Radomir, (Bulgarije) een ern stig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij zes personen werden gedood en 13 zeer ernstig gewond. In een tunnel kwam een personentrein in botsing met een lorrie, die uit tegenovergestelde richting kwam en waarmede zich 20 wegwerkers naar hun werk begaven. Hiervan werden er zes gedood. Geslaagd te Goes voor het Espe ranto examen de dames: P. S, Boudens te Goes; te Wolfaartsdijk mej. E. M. Westplate; te St. Laurens de heer G, van Loo. Bij het in Mei j.l. gehouden examen voor rijksklerk bij het dienstvak der Registratie en Domeinen zijn geslaagd J. Ph, Ilmer te Middelburg en C, Sanderse te Vlissingen, beiden klerk ten kantore van de Bewaring van de Hypotheken, enz. te Middelburg. Geslaagd aan de universiteit te Amsterdam voor de gezamenlijke tenta- mina in de natuurwetenschappelijke vak ken van het eerste gedeelte candidaats- examen in de geneeskunde de heeren: H. G. Bisschoff, J. H. de Bruyn, J. E Enklaar, P. G. Hoorweg, C. W. T. Itt- mann, S. J. de Jong, en D. M. de Wilde Tot opvolger van den heer A. Zui derveld, die met 1 September den dienst verlaat, is tot directeur der Rijkskweek school te 's-Gravenhage benoemd de DE ZONDAGSLUITING DER CAFE'S TE SEROOSKERKE. Hedenmorgen werd voor het Kanton gerecht te Middelburg behandeld de zaak tegen een der caféhouders te Serooskerke wegens het openhouden van zijn café op Zondag. Het O.M. eischte niet bindend verkla ring der verordening, waarmee de kan tonrechter heeft ingestemd. BURGEMEESTER VAN KORTGENE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester van Kortgene B. J. van Oeveren, thans gem. secretaris van Bruinisse. De heer Van Oeveren is 4 Dec. 1886 te Ouwer- kerk geboren en van Chr. Hist, begin selen. Bij de Dinsdag door notaris H. R. Struve gehouden veiling in het café van den heer Westdorp te Serooskerke werd publiek verkocht de Hofstede „Banenburg" aan den Schellachschen weg te Vr ouwepolder bestaan de in woonhuis en schuren en verderen timmer, erf, tuin en bouw- en weiland, groot 5.5043 hectaren. Koopers J. en A Wattel Jz. beiden te St. Laurens voor 9980. St. Macceuce, mcsiauu „u\j xv, le pr. W, van Haver 10.27;.2e pr. P. Miunaard 10.39; 3e pr. W. van Haver 10.43; 4e pr. P. Leidenberg 10.46; 5e pr. D. van Boven 10.50; 6e pr. Frits Nieu- wenhuize 10.54. Wedvlucht van Orleans. Afstand 427 km los 7.30. le pr, S. Paauwe; 2e pr. A. Pols; 3e pr. Joh. Bom; 4e pr. A, Zoeteweg; 5e pr, C. J. v. Es; 6e pr. Van Kogelenberg. Postduiven. Zaterdag hield de Postdui'venvereeni- ging „de Telegraaf" een prijsvlucht uit Orleans (Fr.), afstand 418 km. In con cours 52 duiven. Los 7 uur, Zuid Westen Wind. Bewolkt. Aankomst: le prijswinnaar 1,23,4)5 u.; aatste 2,24,22u.; le, 3e, 4e, 5e, en 13e J. de Buck, Middelburg; 2e Van Belzen, Arnemuiden; 6e J. Sturm, Colijnsplaat); 7e K. Schroevers, Arnemuiden; 8e en 10e E. Polvliet, Middelburg; 9e en 11e Kodde, Veere; 12e J. van Maaren, Mid delburg. De Nederlandsche sprinter Chr. Berger nam Zondag deel aan athletiek- wedstrijden te Berlijn. Hij werd eerste op de 100 meter in 10.6 sec- voor Borg- meijer met 10.8 sec, Ook de 200 m won hij en wel in 22 sec. Tweede op dit nummer werd Jonath met 22.1 sec. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit js herbenoemd als kantonrechter-plaatsvervanger kanton Middelburg mr Heyse. in het J. J. Verspreiden van opruiende geschriften, Het O.M. bij de Haagsche rechtbank eischte bekrachtiging van het vonnis bij verstek gewezen, waarbij de meubelma ker A. M. ter zake van het verspreiden van een opruiend geschrift is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Smakelijk eten! Voor de rechtbank te Maastricht hebben vijf personen terecht gestaan, die in Meerssen, Beek, Geleen en Sit- tard aan enkele winkeliers suiker ver kocht hebben tegen den prijs van 30 tot 33 gulden de 100 kilo. De suiker, die in de bekende suikerzakken verpakt was, bleek een mengsel van wit zanc en zaagsel waar bovenop een laagje suiker was gestrooid. Het O M. eischte tegen vier van de verdachten 4 maanden gevangenisstra: en tegen een, die vier maal van de par tij was geweest 16 maanden gevangenis straf. Economische wereldconferentie, Britsch voorstel. De Britsche minister van financiën Neville Chamberlain, heeft gisteren in de sub-commissie uit de monetaire com- missie welke zich bezig houdt met de onmiddellijke (ter onderscheiding van de permanente) maatregelen inzake finan cieele reconstructie, een resolutie inge diend inzake prijspeil en credietpolitiek. Daarin wordt het volgende betoogd: lo. het is noodzakelijk om een her stel teweeg te brengen in het wereldpeil van de groothandelsprijzen der goede- ren, voldoende om een economische op brengst te bieden aan den producent van primaire goederen en om het even wicht te herstellen tusschen de produc tiekosten en de prijzen in het algemeen; 2o. optreden op monetair gebied is een der essentiëele factoren om een her stel der wereldprijzen te verkrijgen. Fundamenteele monetaire voorwaarden zijn dat de deflatie ophoudt, dat er goed-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 4