GOESCHE COUBANTM 35 Gulden BINNENLAND. ZEELAND. mUINUuJDe sterkc »vei- WEER EN WIND. NUMMER 144. TWEE BLADEN. WOENSDAG 21 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Weer varen BEVORDERING ALGEMEENE TOEPASSING DER NORMALISATIE. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Lil ILIIM IC Model Populair. $r<winci«*l£ MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goe» en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Men zal zich herinneren dat in de win tervergadering van de Prov. Staten van Zeeland, door de toevallige afwezigheid van een lid der-Jinkerzijde, met één stem meerderheid een voorstel aangenomen is geworden, 'een boótdienst op Terneuzen des Zondags stil te leggen. Ware dit besluit de uitdrukking van den wil eener werkelijke meerderheid in Zeeland geweest i wij zouden het be sluit betreuren, maar er ons verder bij neerleggen. Dit was evenwel niet het geval. Het was een ongelukje, dat dit plannetje ver wezenlijkt kon worden. Daarom hadden wij voor dat besluit niet dien e'erbied, welke men in normale gevallen voor een normaal besluit als regel heeft. Zooals men in het verslag der verga dering van de Staten van gisteravond, eldere in dit blad, kan lezen is men nu op dat besluit teruggekomen. De heer Geelhoed heeft, mede namens de heeren De Paauw, Paap, Kalle en Goossens, het voorstel gedaan op de lijn VlissingenTerneuzen des Zondags wederom een morgen- en een avond dienst in te leggen, Met 22j20 stemmen is dit voorstel, na eenig geharrewar, aangenomen. Wij staan met gemengde gevoelens, waarin echter de vreugde overheerscht, tegenover dit besluit. Het is volkomen waar: van admini stratief en parlementair standpunt is bet een monstrum. Het spot met eiken schijn van vaste lijn in regeeringsbeleid. Het is, schijnbaar, een heen-en-weer slinge ren, een hinken op twee gedachten. Zoo kan men het zien, en het is geen onjuiste, maar wel een eenzijdige visi'e. Want tenslotte zijn voor ons de pa pieren en de stukken, de berekeningen en de statistieken, het praten in de Staten, niet het primaire, het alles- overheerschende. Dat is, voor ons, het belang van de zaak zelf, van den dienst, van de Zeeuwen benoorden en bezuiden de Westerscbelde. Nu zij ook dit in het onderhavige ge val weer niet overdreven. Maar toch: de overrompeling en tor pedeering van den Zondagschen dienst op Ter Neuzen heeft bij de Zeeuwen bezuiden de Westerschelde veel teleur stelling gewekt, veel ongerief veroor zaakt. Dat euvel is nu hersteld. En wij kunnen niet anders, dan dit besluit toejuichen: in het zomer-reissei- zoen, als de vacantiegangers weer naar Zeeland komen, zal men ook des Zon dags weer op Ter Neuzen kunnen varen. De bittere bijsmaak van de parlemen tair minder elegante wijze, waarop dit geforceerd, de onhandigheid, op een vo rige vergadering begaan, hersteld moest worden, zal wel wegtrekken: de vreugde over de Jn e'ere herstelde Zondagsdienst moge blijven. De Nijverheidsraad heeft zich tot de geering gewend met een schrijven, waarin de aandacht gevestigd wordt op het werk van de hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland en de daar mede bereikte resultaten. Het hierna volgende is aan bedoeld schrijven ont leend. Zooals Uwer Excellentie bekend zal zijn worden door daarvoor ingestelde commissies voor verschillende afgewerk te artikelen en onderdeelen normalen aangegeven. De samenstelling dier com missies, waarin naast door de overheid aangewezen deskundigen, fabrikanten en handelaren in de betrokken materi alen en onderdeelen, alsmede vertegen woordigers van de verbruikers en van wetenschappelijke instellingen zitting hebben, vormt 'een waarborg, dat met de normalen het beoogde doel, namelijk *?êengaan van onnoodige ver scheidenheid bij de vaststelling van af metingen zoowel als bij die van keurings- eischen tijd en geld te besparen, zal worden bereikt. Normalisatie bevordert een economische productie, die niet al leen voor den fabrikant, maar vooral ook voor den afnemer belangrijke voor- deelen biedt. Tevens zal het algemeen belang bij de bevordering van de nor malisatie, die tot bezuiniging leidt, zijn gebaat. Deze voordeelen zullen echter pas ten volle worden verkregen wanneer het gebruik der genormaliseerde artikelen meer algemeen wordt. Daarom dient naar 's Raads meening het gebruik maken van de door de hoofdcommissie voor de nor malisatie in Nederland opgestelde nor malen zooveel mogelijk te worden be vorderd. Naar de Raad heeft vernomen werken verschillende autoriteiten, die artikelen betrekken, wel mede, om de voor de normalisatie gegeven voorschriften in de practijk toe te passen. Er zijn echter andere, vooral bij de provinciale en ge meentelijke overheid, die, hetzij omdat zij het belang van normalisatie niet vol doende inzien, hetzij om andere redenen, bij het doen van bestellingen levering volgens de normalen, voorzoover deze reeds bestaan, niet voorschrijven. De Regeering heeft naar aanleiding van het schrijven van den Nijverheids- raad aan de provinciale- en gemeente besturen medegedeeld, dat er naar haar oordeel zeker aanleiding bestaat aan het voorstel van dien Raad uitvoering te geven. Een toepassing toch van de nor men, vastgesteld door het normalisatie bureau, beteekent een besparing van productiekosten en bezuiniging voor den consument. De Minister van Binnenlandsche Za ken deelt dan verder in de betreffende circulaire het volgende mede. Indien deze normen internationaal zijn vastgesteld zal een snelle toepassing daarvan bovendien de industrie, ook bij den export, in staat stellen beter tegen buitenlandsche industriën te concurrec- ren. De Nederlandsche nijverheid is ech ter alleen dan in staat, volgens de vast gestelde internationaal aangenomen nor men te leveren, indien zij van levering in het binnenland verzekerd is. Zoowel het belang der industrie als dat van den consument is er derhalve bij gebaat, indien de voorschriften der normalisatie commissie zooveel mogelijk navolging vinden. Ik zal het zeer op prijs stellen indien uw college er toe zou willen medewer ken dat met de voorschriften van de normalisatiecommissie zooveel mogelijk wordt rekening gehouden. Bij het schrijven is gevoegd een door genoemde hoofdcommissie samengesteld overzicht, waarin eenigszins geprési- seerd is aangegeven voor welke groepen van overheidsorganen de verschillende groepen van normalen in het bijzonder van beteekenis zijn te achten. BEZUINIGING BIJ DE KEURINGSDIENSTEN. De Msb. verneemt, dat de bezuini ging bij de Keuringsdiensten door het Rijk zal worden doorgezet. Echter stelt het departement een onderzoek in naar het aantal eventueel te ernstig door de salarisregeling gedupeerden en wil het trachten daarin, zoo mogelijk bij over gangsmaatregel te voorzien, DE INSUBORDINATIE OP DE „EVERTSEN", Aneta meldt uit Soerabaja: De Zeekrijgsraad heeft 34 opvarenden berecht van Hr. Ms. Evertsen, beschul digd van opzettelijke ongehoorzaamheid, n.l. het niet baks-gewijs aantreden, later gevolgd door het niet-opvolgen van een persoonlijk door een officier gegeven bevel. De kwartiermeester A. van der Meu- len is veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf met ontslag uit den dienst, De kwartiermeester M. Keulen tot 10 maan den gevangenisstraf met verlaging in rang; de kwartiermeester De Vries, de korporaal-machinisten Van der Peel, Everaard, Nooyens, de korporaal-torpe domaker Lievens elk tot tien maanden gevangenisstraf plus ontslag uit den dienst. De matrozen der eerste klasse Le- maire, Nordmann, De Wolf, van Leeu wen, Thomassen, Kapitein, Bleywijk, Laurens, Bos en Kersten werden veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, plus ontslag uit den dienst; de matrozen tweede klasse Bouwman, Goode, Rense, de telegrafist Hamstra, de seinersmaat Linga, de stokers-olieman Rietveld, Van Gelderen, Peters, van Haarlem, de sto kers Vermeer, de marinier Keus werden veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf. De olieman Ezech, de stoker Dekker, de tamboer Vergouw werden veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf, allen zonder ontslag uit den dienst. De matrozen De Wit en Roel- vink tot acht maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. Verstand, gevoel en geest, Zijn zelden op één feest. Een goed karakter is een groote gave. Alle vonnissen luidden met aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hechtenis. HERDENKING VAN DEN SLAG BIJ WATERLOO. In Parkzicht te Rotterdam heeft Dins dagavond een herdenking plaats gehad van den slag bij Waterloo. De bijeenkomst die georganiseerd was door het voorloopig comité tot viering van nationale gedenkdagen, heeft zeer veel belangstellenden ge trokken. De voorzitter van het voorloopig comité, mr. W, A. C. van Dam, heeft de bijeenkomst geopend met een rede, waarin hij o.m. gewezen heeft op de Be teekenis van den slag bij Waterloo. Spr. verzocht de aanwezigen een oogenblik op te staan om hulde te brengen aan de Koningin. Daarna heeft mr. dr. H. H. A. van Gijsland Oosterhoff, hoofdredacteur van „de Rijkseenheid" gesproken over: „De nieuwe staat". In deze voordracht heeft spr.. een pleidooi gehouden voor den corporatieven staat. De volgende spreker was de heer H. Behrens, kolonel van het Ned. Indische leger. Tenslotte heeft ds. T. J. Hagen, ge reformeerd predikant te Delft, een slot woord gesproken. Al deze redevoeringen werden her haaldelijk luide toegejuicht. Met begeleiding van muziek van de harmonie-kapel van den Rotterdamsche Lloyd zijn vaderlandsche liederen ge zongen. Een sterke politiemacht was rond „Parkzicht" opgesteld. De Koningin heeft gisteravond ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de rijksveldwacht voor het paleis Het Loo 160 manschappen van het derde district van de rijksveldwacht staande onder commando van den districtscom mandant F. H. A. H. Tielens, geinspec teerd, waarna de manschappen voor de Koningin hebben gedefileerd. De overdracht van den gedenk steen in het sterfhuis van Thorbecke te Amsterdam op Zaterdag 24 dezer ,zal met het oog op de beperkte ruimte binnenshuis, plaats hebben voor eenige genoodigden, Het bestuur van de centrale van hoogere gemeente-ambtenaren, waarvan het secretariaat gevestigd is te 's-Gra- venhage, heeft in een adres aan den mi nister van sociale zaken ernstig bezwaar gemaakt tegen de wijze waarop blijkens de circulaire van den minister van Bin nenlandsche Zaken d.d. 1 Juni j.l. be treflende bezuiniging op de kosten van van de Warenwet, bezuinigingen op de rijksuitgaven voor de gemeentelijke keu ringsdiensten worden voorgenomen. i De voorstellen van B. en W. van H a a r 1 e m over de salarisverlaging van het gemeentepersoneel zijn in het ge organiseerd overleg verworpen. In het Dinsdag te Arnhem ge houden congres van de Ned. Banketbak kers Vereeniging is besloten een tele gram aan de regeering te zenden, waarin gepleit wordt voor een betere regeling van de winkelsluiting, speciaal op den Zondag. Bij de bestuursverkiezing-werd in de vacature, ontstaan door het aftreden van den penningmeester, den heer J. W. Deenik uit Sneek, gekozen de heer K. Zuidhof uit Groningen. De felicitatie bleeit uit! Een te dezer stede woonachtige fami lie ontving dezer dagen per post een fe- licitatiekaart, die 23 Jan. 1922 uit Yerseke was verzonden. Collectrice Staatsloterij. Nadat kort geleden het kantoor der Nederlandsche Staatsloterij te Ter Neu zen was opgeheven, is thans ook datzelf de kantoor te Zierikzee gesloten. In plaats daarvan is met ingang van gisteren hier ter stede een kantoor ge opend en tot collectrice aangesteld mevr, A. Laernoes. Vlissingsche Burgerwacht. De heer M. van der Beke Callenfels, die 5 jaar commandant is geweest van de Vlissingsche Burgerwacht, heeft deze functie neergelegd. In zijn plaats is tot commandant benoemd de heer C. Rühl, gepensionneerd kapitein ter zee. KOUDEKERKE. Maandag is op het strand te Koudekerke, aangespoeld een in verrestaat van ontbinding verkeerend lijk vermoedelijk manspersoon, het is in de duinen begraven. RAAD VAN DOMBURG. Aischeid wethouder Reijn houdt. Vrijstelling laad- verbod hooger 3 m 70. DOMBURG. In de Maandagavond gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werden de geloofsbrie ven van het nieuw benoemde raadslid den heer M- Janse in orde bevonden en tot zijn toelating besloten. De Voorzitter zeide dat nu, door het zitting nemen van het nieuwe raads lid, de heer Reijnhoudt als raadslid en wethouder zal aftreden, dit de laatste vergadering is, die hij zal bijwonen. Hij betreurt, dat het wethouderschap van den heer Reijnhoudt zal ophouden, in de 20 maanden, dat hij dit ambt ver vulde heeft hij steeds een buitengewone ijver, voortvarendheid en idealisme ge toond, nimmer was hem iets te veel, steeds heeft hij veel klachten moeten aanhooren, maar hij heeft op bewonde renswaardige wijze zijn werk, onder soms zeer moeilijke omstandigheden verricht. Spr. zegt hem daarvoor, ook namens de ingezetenen hartelijk dank Hij hoopt, dat de heer Reijnhoudt nog velé jaren nuttig in deze gemeente mag werkzaam zijn. De heer E 1 o u t sloot zich aan bij de woorden van lof door den Voorzitter tot zijn mede-wethouder gericht. Hij vreesde bij het optreden van den heer Reijnhoudt, dat zijn jeugdigen leeftijc hem nog in den weg zou hebben ge staan om de bezonnenheid die vooral in deze moeilijke tijden van een wethouder geëischt worden, te verkrijgen, thans kan hij verklaren dat hij den heer Reijn houdt zeer heeft leeren waardeeren in zijn werk en hij met leedwezen afscheid neemt. De heer Reijnhoudt dankte den Voorzitter en den heer Elout voor de vriendelijke en van waardeering getui gende woorden, hij dankt hen, de leden van den raad en den secretaris voor de aangename samenwerking, met ieder van hen persoonlijk heeft hij in die betrek kelijk korten tijd vriendschapsbanden aangeknoopt. Hij hoopt dat het den Raad gegeven moge zijn om in de zeer moeilijke tijden die wij misschien nog tegemoet gaan, Domburg met wijsheid en kracht te besturen. Aangenomen werd een contract met de P.Z-E.M. voor de levering van stroom voor het pompstation voor de waterlei ding, waaromtrent de Voorzitter en de heer Elout uitvoerige inlichtingen ver schaften. De heer de Visser wilde aan Ged. Staten vrijstelling vragen van het ver bod om wagens hooger dan 3.70 m te laden, welk verbod soms groote moei lijkheden veroorzaakt. De heer G e 1 d o f zou wel bezwaar hebben wanneer het laden op grootere breedte werd toegestaan, daar dit zeer lastig voor het verkeer zou zijn. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Geldof, werd besloten de gevraagde vrijstelling te verzoeken. De heer Westenburger bracht een woord van hartelijken dank aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening en de Ambtenaren van dat Bureau voor de buitengewoon vlotte wijze waarop een groot aantal Pensions en Hotels nog vóór de Pinksterdagen zijn aangesloten aan de Waterleiding. De heer G e 1 d o f vroeg, of er met de kermis |nog een draaimolen komt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat nieman d ebreidwasn,RH-riaaM-lH dat niemand bereid was met een ge wonen draaimolen te komen, waaruit de heer G e 1 d o f de conclusie trok dat het Marktgeld te hoog was. De heer de Pagter informeerde naar de brandspuit, waarop de Voor zitter mededeelde dat nog kort ge- ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN JULI A.S. PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS lige" fiets. Jaren lang nut en ge noegen, slechts voor Geeft Zeeuwsche handen werk. (Ingez. Med.) Middelburg, 21-VI-'33. Dinsdag hoog ste lucht temperatuur 16.6 °C; (62 °F); laagste 11.9 °C (54 °F). Heden 9 h: 13.5 °C; 12 h: 15.3 °C. 8 mm regen. Hoogste barometerstand 753 mm; laagste 750 mm. Hoogste barometerstand 763.0 mm te Haparanda; laagste 747.3 mm te Yar mouth. Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind uit Z. richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nog kans op regen- of onweersbuien, iets warmer. Zon op: 4 h 39; onder; 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 2 h 44; onder: 21 h 48. N.M. 24 Juni, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Wo. 21 1.09 13.38 7.38 19.57 Do. 22 1.49 14.16 8.17 20.37 Vr. 23 2.26 14.49 8.51 21.16 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Wo. 21 2.52 15.24 8.37 21.05 Do. 22 3.36 16.06 9.17 21.42 Vr. 23 4.17 16,45 9.52 22.19 leden een oefening gehouden is, en de motor geregeld wordt nagezien. De heer Brand vroeg nog herstel van bestrating, in het bijzonder rond de brandkranen, waarop de Voorzit ter mededeelde dat zooveel mogelijk de straten na het opgraven worden her steld, maar dat, hoewel in dezen alle medewerking van aannemer en straat maker wordt verkregen, niet alles ge lijk kan geschieden. B. en W. zouden in dezen echter voorzieningen treffen. RAAD VAN RITTHEM. Benoeming gemeente-secreta ris. Straatverbetering. RITTHEM. Maandagmiddag j.l, kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van Burgemeester P. W.' ter Haar. Een voorstel van B. en W. om de door den te benoemen, ontvanger te stellen zekerheid, vast te stellen op minder dan 1/10 van den gemiddelden jaarlijkschen ontvang, volgens de vastgestelde ge meenterekeningen over de laatste vijf jaren, en alzoo te bepalen op tenminste 1000' werd zonder discussie en z.h.st. aangenomen. Hierna volgde de gister gemelde be noeming tot geeentesecretaris van den heer P. Daniëlse. Met algemeene stemmien werd be noemd tot agent der Arbeidsbemidde ling, tevens belast met het toezicht op de Werkloosheidsverzekering en tot secretaris-penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur de heer J. Anker, vo lontair ter secretarie, alhier. De bouwverordening werd vastgesteld, zonder discussie. Bij de rondvraag informeert de heer Van de Putte of de Polderopzichter het toezicht op het onderhoudswerk aan de gemeentegebouwen op zich wil ne men. De voorzitter antwoordt toe stemmend. Verder vraagt spr. naar de verbete-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1