ONDERWIJS. FINANCIEELE BERICHTEN. VAN EN OVER DE FILM. RECHTZAKEN. VERKEERSWEZEN S P. T. T SPORT. GEMENGD NIEUWS. m N.V. BANK VOOR NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. De enqnete der Nederl. Bank. Vele opgaven komen binnen. Ind. Stoomvaartlijnen- Zwemvereeniging Luctor et Emergo te Middelburg. Rumor in het hotel. Z. V. B. LAUREL E HARDY OP RECORDS. Journaal-snippers. Bioscoop-Programma's. VLISSINGEN. je als dan met de rest van het water te mengen. Loodarsenaat is als droog poeder en als pasta verkrijgbaar. Van het poeder- vormige loodarsenaat wordt een oplos sing gemaakt ter sterkte van 0.3 pet. (dus 3 ons op 100 1. water), van de pasta een oplossing ter sterkte van y2 pet (dus 5 ons op 100 liter water) genomen. De vloeistof wordt met behulp van éen pulvérisateur over het gewas ver spoten. Daar zooveel Paryschgroen als lood arsenaat zware maaggiften zijn, be trachte men de noedige voorzichtig heid. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en bij de hierbij werk zame ambtenaren, alsmede bij de rijks- landbouwconsulenten. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Notarieel Examen, eerste deel, de heer J. L, de Jager te K a p e 11 e, Voor het examen acte L, O. slaag de aan de Gerardus Majelle Kweek school te Dongen, de heeren P. J. E. Th. Maertens te St. J a n s t e e n en P. J. Sarneel te Kloosterzande. De Fransche Academie van Weten schappen heeft prof. dr. P. Zeeman te Amsterdam, aangewezen ter vervulling van den buitenlandschen zetel die was opengevallen tengevolge van het over lijden van Sir Edwin Ray Lancester. Uitgifte van 500.000 aandeelen. De N.V. Bank voor Nederlandsche ge meenten stelt vanaf 1 Juli a.s. voor pu bliekrechtelijke lichamen in Nederland de inschrijving open op 500.000 aan deelen in die bank in stukken van 1000 of veelvouden daarvan (nomi naal) tot den koers van 100 pet. Van deze bank kunnen uitsluitend de Staat, provinciën, gemeenten, water schappen en andere publiekrechtelijke lichamen aandeelhouders zijn. De toewijzing zal geschieden naar ge lang van het binnenkomen der inschrij vingen, met dien verstande, dat inschrij vingen van aandeelhouders voor gaan. Mochten de inschrijvingen van aandeel houders het thans uit te geven bedrag overtreffen, dan zal de toewijzing ponds- ponds gewijze geschieden. Verdere plaatsing van de aandeelen der bank is een dringende eisch, wil zij haar bedrijf in het belang der gemeen ten ongestoord kunnen voortzetten. Ge schiedde deze plaatsing tot nu toe ge leidelijk, thans is het tijdstip aangebro ken, dat een beroep op alle gemeente besturen wordt gedaan. Goed geknipt. Wij namen eenige weken geleden over de niet bepaald malsche critiek van de Opr. Haarl. Crt. over de hantee ring van de schaar door de filmcensuur. Te weten dus: de centrale commissie voor de filmkeuring, maar speciaal dan de manier, waarop volgens het blad ge knipt was in „De Man zonder Naam." Een en ander lokte natuurlijk reactie uit van die commissie. Naar aanleiding daarvan schrijft de Opr- Haarl, Crt. thans het volgende: Tot onze voldoening heeft onze cri tiek (onder den titel De Ridders van de Schaar) op het Jaarverslag van de Cen trale Commissie voor de Filmkeuring een reactie van derzelver voorzitter uit gelokt- Vóór alles maken wij met voldoening melding van de mededeeling, ons door den voorzitter der Centrale Commissie gedaan, dat de door ons gewraakte cou pure in de film De Man zonder Naam niet door de Nederlandsche keurings commissie is aangebracht, zoodat hier voor blijkbaar de Duitsche censuur moet verantwoordelijk gesteld worden, die de betrokken passage vermoedelijk niet voor export geschikt heeft gevon den (in de oorspronkelijke versie was de passage wel aanwezig). Het verheugt ons, de keuringscommissie op dit détail dus vrij van schuld te weten. Aan de strekking van ons artikel kan deze rectificatie helaas niets verande ren: kleinzielige Coupures en vertoo- ningsverboden, waarvoor de Nederland sche keuringscommissie wel verant woordelijk is, dwingen ons nog steeds ten scherpste te protesteeren tegen de geborneerde opvattingen, waardoor de keuringscommissie zich bij haar verant woordelijke taak maar al te vaak laat leiden; en, hoewel de commissie zelf de mogelijkheid erkent, „dat zij onder weg ook wel eens gedwaald kan hebben" noodzaakt zij zelve de pers tot ver scherpte critiek op het commissiewerk wanneer zij in het Jaarverslag der Cen trale Keuringscommissie zelfvoldaan constateert, „dat de critiek np werk De Nederlandsche Bank deelt het volgende mede: Aan de door de Nederlandsche Bank tot alle hier te lande gevestigde per sonen, firma's en instellingen gerichte uitnoodiging om van hun vorderin gen op, én belangen in Duitschland, op gave aan de bank te doen is op groote schaal gevolg gegeven. Vele duizenden opgaven van uit alle deelen van het land, gedurende de laatste dagen der vorige week bij de bank binnengeko men en ook heden werden de desbe treffende formulieren nog in groote hoe veelheden bij de Bank ingeleverd. Aan belanghebbenden die tot dusver nog geen opgave indienden wordt dringend verzocht zulks thans onverwijl te doen, opdat de enquête kan worden afgeslo ten, De benoodigde formulieren zijn aan alle kantoren van de Nederlandsche Bank kosteloos verkrijgbaar. Wellicht ten overvloede wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat geen opgave behoeft te worden gedaan van vorderingen vallende onder de „Stillhaltung" (een tusschen verschillen de groepen van bankiers waaronder ook Nederlandsche met hun Duitsche debiteuren getroffen regeling voor par ticulieren zonder belang). Met onder de „Stillhaltung" vallende vorderingen moeten niet worden verward de zooge naamde „Sperrmarken." Vorderingen in „Sperrmarken" moeten wel worden opgegeven, tenzij zij rechtstreeks zijn voortgevloeid uit goederenuitvoer naar Duitschland. Voor de rechtbank te Winschoten stond Maandagmiddag terecht H. W., 33 jaar, vroeger bij het Leger des Heils te Hoogezand, beschuldigd op 18 Maart j.l, een trommel met geld en geldswaardig papier tot een bedrag van 180, toe- behoorende aan het Leger des Heils, zich te hebben toegeëigend. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 8 maanden. Bij Kon, besluit is benoemd tot in specteur der P., T. en T. T. Nauta, thans aangewezen als adjunct-inspecieur der posterijen, telegrafie en telefonie te 's-Gravenhage. Verplaatst met ingang van 1 Juli a.s. de adjunct-commies bij den P. T. en T. dienst, P. W. Suurmond, van het post en telegraafkantoor te Vlissingen naar het post- en telegraafkantoor te Harlingen. De Telegraafdienst uit vliegtuigen geopend. Maandagmiddag heeft de directie van de K. L. M. den telegraafdienst uit vlieg- der commissie sterk is afgenomen, ja bijna geheel verdwenen is." Hoe vatbaar het werk der commis sie nog voor critiek is, moge blijken uit haar gesol met Mamoulian's boeiende film dr. Jehyll and mr. Hyde. Ten be wijze, dat wij met onze critiek waar lijk niet alleen staan, citeeren wij het volgende uit een bespreking van deze film in de Telegraaf: „En men kan zich slechts verbazen over een filmcensuur, die door een panischen angst bezeten werd voor on ze onbevlekte zieltjes, en ze gedoemd vreesde door het aanschouwen ^van de zege van ondeugd over deugd men kan zich slechts verbazen, dat 'n film censuur, die een afzichtelijk monster product als „Frankenstein" met slechts een enkele coupure doorliet, het noodig vond opzet en inhoud van Mamoulian's film zoo te veranderen, dat zelfs Ame- rika's opperfilmcensor Will Hays er van verbleeken zou. Enfin, men kan nu ge rust zijn: dr. Jehyll gaat in ons land ten minste niet ten onder, „jaren gaan voor bij, jaren van berouw en boete" en „diep moge dan de mensch gezonken zijn, een kiem van goedheid blijft slui meren in de geschokte ziel", „de arnre verdoolde vindt ten slotte den weg naar een nieuw geestelijk evenwicht" en zelfs „de belooning zal hem niet onthouden worden" zooals het dan alles roerend heet in den filmtekst, die het einde van de film verbindt met een uit den film gelicht fragment(!). De deugd krijgt dus toch wat der deugd is, onzen zieltjes zal mr. Hyde géén schade doen". „Men kan", zoo constateert de recen sent van de Telegraaf in hetzelfde arti kel, „dan ten leste zien, hoe trouw de filmcensuur voor onze brave en door den demon onaangeroerde zieltjes gewaakt heeft, en er zelfs een artistieken moord voor over had". Het spijt ons, de tevreden stemming onzer vaderlandsche filmkeurders op de ze „plompe wijze" met „invectieven" (gelijk de voorzitter der keuringscomis- sie het ons misprijzend verweet) te moe ten verstoren: de daden zoowel als de woorden der Centrale Commissie voor de Filmkeuring nopen er ons toe, aldus beslist het blad- tuigen officieel geopend. Aan boord van de P.H.A.I.F. werd een telegram aan de bladen verzonden, waarin werd mede gedeeld, dat de telegraafdienst op 500 meter hoogte boven Alphen aan den Rijn in werking was gesteld. De Aerodio zorgde voor een snelle expeditie van dit bericht. Baloeran, (uitreis) p. 18 (1 v.m.) Kaap del Armi. Slamat, (thuisreis) 19 van Singapore. Chr. Huygens, 19 v. Wight te Amster dam. Marnix van St. Aldegonde, (uitreis) p. 16 Perim. Maandagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging in hotel „De Nieu we Doelen" onder voorzitterschap van den heer W. de Graaf. Zooals te begrijpen, betreurde men het vertrek van den heer Geervliet uit Mid delburg, hoe men hem ook zijn promo tie van harte gunt. De V oorzitter heeft ten dezen woorden van dank, hulde en geluk- wensch gesproken. De secretaris, de heer Zandee, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het aantal gewone leden bedraagt 103, tegen vorig jaar 107, gezinsleden 9 en 6, adspiranten 17 en 16. De secretaris zou het logisch achten, dat waar de zwemsport steeds meer be oefend wordt, ook het ledental zou stij gen, maar dit schijnt echter niet samen te kunnen gaan. De secretaris herinnert verder aan den jaarlijkschen zwemwedstrijd, aan den kanaalwedstrijd en aan dien voor het Zeeuwsche kampioenschap, De secre taris wijst aan het slot van zijn verslag ook op het vertrek van den heer Geer vliet en hoopt, dat het gelukken zal het ledental der vereeniging op te voeren. Volgens het vervolgens uitgebrachte verslag van den heer Geervliet, als tech nisch leider der reddingsbrigade hebben na te korte oefening 8 leden aan het examen deelgenomen doch met succes. Na den wedstrijd op 9 Juli had de be tooging voor het reddend zwemmen plaats. Leden van de brigade maakten de tochten der Middelburgsche vacantie- school, en van de Geref. Knapenver- eeniging mede en waren present bij de gondelvaart en bij den kanowedstrijd, ge lukkig moest niet handelend worden op getreden. Dit was wel het geval toen op 21 Augustus twee Vlissingsche red sters een drenkeling uit zee hadden op gehaald, en de leden van de brigade hulp verleenden bij het opwekken der levensgeesten. De wintercursus was niet druk be zocht, maar toch slaagden op 1 Maart alle 8 candidaten voor het medisch ge deelte van het diploma. De heer Geervliet brengt ten slotte Vicky Baum's beroemd boek „Men- schen in het Hotel", is met al die ster ren, niet bepaald onder rozengeur en maneschijn verfilmd. Van wat er zoo langzamerhand bekend is geworden, schijnen de dames en heeren lang niet allemaal zoo dol op elkaar te zijn, als de bioscoopbezoeker zich graag Holly wood voorstelt. Zoo moet 't volgens Filmliga levensgevaarlijk zijn, de bei den heeren Barrymore aan een zelfde film te laten medewerken, vanwege een eenigszins nadrukkelijke incomptabilité d'humeur. Doch het ergste was het evenwel ge steld met de beide vrouwelijke hoofd personen. „Da werden Weiber zu Hya- nenDe correspondent van Cine- Magazine, weet te berichten, dat de uiterste, schoon vergeefsche, moeite werd gedaan om Greta Garbo en Joan Crawford nimmer gelijk te laten repe- teeren. Vooral deze- laatste scheen te genover die Göttliche, een agressivi teit aan den dag te leggen, welke naar blasphemie zweemde. Voortdurend bleek zij wanneer Garbo eveneens in het studio werkte een dringende be hoefte te hebben aan inspireerende mu ziek, tot welk doel zij gramofoonpla- ten met de luidruchtigste schlagers liet afdraaien. Men houde daarbij in het oog, dat Garbo alleen bij de volmaak- ste stilte kan spelen. Iedere gelegenheid nam de kleine en aimabele „Flammchen" te baat om de reeds zoo zwaar bezochte Gruschins- kaja te beleedigen en te irriteeren. Vol gens dezelfde „oorlogscorrespondent" legden haar meest krasse, „echt-vrou- welijke", venijnigheden het echter vol ledig af tegen de hautaine onaandoen lijkheid van haar tegenstandster, wier legendaire zwijgzaamheid aldus tot ver pletterende strategie werd. Alleen bij het proefdraaien 's avonds van de op genomen fragmenten luchtte mrs, Fair banks Jr. haar opinies omtrent Garbo's talenten en persoonlijke eigenschappen op een wijze, welke de meest vooraan staande critici beschaamd maakte. Maar ook in dit geval bleek het resul taat niet evenredig aan de moeite Garbo verscheen nimmer. dank aan allen, die hem bij den propa ganda avond steunden. De penningmeester, de heer Minder hout, wijst er in zijn verslag op, dat het saldo in kas steeg van 108.84 tot 125.95, dank zij 'een klein goed slot van den wedstrijd als gevolg van de vele be- langlooze hulp. Ook de propagandaavond leverde een overschot voor de kas op. Besloten werd dit jaar in afwijking met andere jaren een onderlingen wedstrijd te organiseeren en wel op Zaterdag 15 Juli, en na verkregen toestemming bij de gemeentelijke zweminrichting. Vol gende jaren hoopt men dan weer een gewonen wedstrijd te houden, nu wil men eens eigen krachten meten. Bij de verdere besprekingen kwam o.a. naar voren de wenschelijkheid, dal meer leden der vereeniging mede doen aan den Scheldebekerwedstrijd en op perde een der leden om dit aan te moe digen door een afzonderlijken prijs be schikbaar te stellen voor de leden, die deelnemen. Ook de progaganda voor meer leden kwam nog weer ter sprake. De uitslag van de op 18 Juni te Schor e door de P. V. „De Blauwe Doffer" te S c h o r e gehouden wed vlucht vanuit Pont St. Mazense (Fr.), afstand 258.50 km, los 7.10 h, sterke Z. wind, luidt als volgt: le en 2e prijs A. Krombeen; 3e en 7e F. Modde; 4e, 6e en 11e Gebr. Mollet, allen te Hans- weert; 5e Gebr. Smallegange, 8e en 9e M. Willemstein te Schore; 10e J. P. Theenaart, Hansweert. Eerste duif 10.20.39 h. Laatste duif 10.56.33 h. Zondag j.l. hield de postduiven Vereeniging „Zeelandia" te Middelburg een wedvlucht vanuit Pont St. Maxince (Fr.). Afstand: 254 km. In concours 75 duiven. De duiven zijn in vrijheid ge steld om 7 u. 10 m. met Z. W. wind. De eerste prijswinnende duif is geklokt om 10 u. 20 m. 30 sec. De prijzen zijn behaald als volgt: le, 7e. en lie pr. D. M. Klaassen; 2e pr. F. Rijsdijk; 3e en 8e pr. W. v. Loenhout; 4e en 5e pr. R. Dirven; 6e pr. W. J. Adri- aansen; 9e en 10e pr. S. Versluis; 12e en 13e pr. J. Poortvliet; 14e pr. P. Pan- tus; 15e pr. P. J. Marcus. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 17 Juni. Afd. 1. KamperlandGoesche Boys 2 (gest.) Afd. 2. Nieuwdorp's-H. Arendskerke 2 4-1. Hansw. Boys 2Kapelle 2 51. x Afd. 3. Wit-ZwartWemeldinge 22, Rilland 2—Kapelle 1 (gestaakt). Kruiningen 2Ierseke 2 211- Wedstrijduitslagen van Zondag 18 Juni. Westelijk ElftalOostelijk elftal 11. Prom. en degradatie-wedstrijden. 's-Heer Arendskerke—Heinkenszand (afgekeurd.) 3e Klasse B. Steen 2Stoppeldijk 2 35. Zooals men zich zal herinneren brach ten de bekende Amerikaansche komie ken Stan Laurel en Oliver Hardy eeni- gen tijd geleden een bezoek aan Euro pa. In Londen, waar de ouders van Laurel woonden, vertoefden zij het langst, en van die gelegenheid maakte Columbia Gramophon Cy. gebruik om de stemmen van dit tweetal op de ebo nieten schijf vast te leggen. Deze plaat is sinds korten tijd in Hol land verkrijgbaar. Het koekoek-melo dietje, dat reeds sinds jaren in alle lan den der wereld voor de bioscoopbezoe kers aanleiding is om een gemakkelijker houding aan te nemen, zoodat zij onge dwongen en naar 'hartelust (kunnen lachen, opent één zijde van de plaat en onmiddellijk daarna hooren wij de be kende stem zeggen: „Ladies and Gent lemen this is Oliver Hardy speaking". Hij probeert enkele woorden te zeggen over zijn indruk van Europa, doch spoe dig wordt zijn toespraak onderbroken door enkele bekende geluiden en even als in hun films weten wij reeds voor wij hem hooren zeggen: „I think my friend Mr. Laurel wants to speak to me", dat thans de andere helft van het tweetal zich met de opname gaat bemoeien en zijn vriend geen kans zal geven zijn taak ernstig te volbrengen. Het wordt een zeer humoristische dialoog afge wisseld door hopeloze pogingen van Har dy om de zaak tot een ernstig einde te brengen. Het geheel doet ons denken aan de tientallen kluchten, die wij reeds zagen .Zóó goed herkennen wij de stem en de uitroepen, dat wij voor onze oogen een scène zien afspelen. Met enkele schampere opmerkingen aan het adres van zijn vriend, introdu ceert Hardy op de andere zijde het or kest. „We leave behind us a musical me mory" zegt hij en dan hooren wij een dansnummer, waarvan het leitmotiv is het koekoeksmelodietje, dat wereldbe kend is uit de door M. G. M. uitgebrach te films van Laurel en Hardy. -o Vrijdagavond speelde Vios te Mid delburg een vriendschappelijken wedstrijd tegen A. S. C. I en II ge combineerd. De uitslag was 44. Zaterdagmiddag had de wedstrijd Vios IRitthem I plaats. Voor dezen wedstrijd had de heer P, de Koning, alhier een zilveren medaille beschik baar gesteld. Deze kwam in het bezit der thuisclub, doordat Vios na 2 maal verlenging den speeltijd met 32 won. POSTAMBTENAAR GEARRES TEERD. Zaterdagmiddag heeft de po litie te Den Haag wegens frauduleu ze handelingen gearresteerd een onder geschikt ambtenaar bij den P. T. T.- dienst. Hij is in bewaring gesteld. GEHEIME ZENDER ONTDEKT. De Rijksradiocontröledienst heeft Maan dag een geheime radiozendinrichting in beslag genomen ten huize van den heer C. v. S. te 's-Gravenhage. FELLE BRAND IN CAFé. Maan dagavond heeft in de Koningstraat te Haarlem, een felle uitslaande brand gewoed op de bovenverdieping van het café van den heer H. Het bovenhuis stond spoedig in lichter laaie. De echt- genoote en eenige kinderen die boven waren, konden zich ternauwernood in veiligheid stellen. De bovenverdieping brandde totaal uit, niets kon worden ge red. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een der kinderen in een onbewaakt oogenblik met lucifers speelde. PARTIJ DIAMANT VERDUISTERD VOOR EEN WAARDE VAN 11.000. Naar de Maasb. verneemt is door een juweliersfirma bij de politie van het bu reau Singel te Amsterdam aan gifte gedaan van verduistering van een partij diamant ter waarde van 11.000 contra een persoon aan wien zij deze partij in consignatie gegeven had. Deze persoon zou in relatie zijn getreden met een Duitscher, die hem de partij, volgens zijn verklaring afhandig zou hebben gemaakt en ermee zou zijn ver dwenen. ONTVLUCHTE VERPLEEGDE PLEEGT MOORDAANSLAG OP 'N VROUW. Maandagmorgen omstreeks half tien is te Zijen, gemeente V'ries, door den verpleegde "uit de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, J. H. L., een moordaanslag gepleegd op de 40|-jarige echtgenoote van den arbeider J. G., die alleen thuis was. De vrouw werd door messteken zeer 'ernstig aan hals en beide polsen verwond. Zij is in ernstigen toestand overgebracht naar het ziekenhuis te As sen. Eerst des middags heeft de mare chaussee den dader in een roggeveld tus schen Peest en Norg gevonden. Hij be kende den aanslag te hebben gepleegd. De man die vorige week Vrijdag uit de rijkswerkinrichting was ontvlucht, en Het filmwerk „The Conquerors", dat vooral aangeeft, hoe door wilskracht en energie den strijd tegen crisis en de pressie kan worden overwonnen, zal door Loet C. Barnstijn's Standaardfilms te Den Haag niet onder den naam „De Roulette des Levens", doch als „De Op- marsch der Wereld" in Holland wor den uitgebracht. Binnen afzienbaren tijd reeds zal de première voor Nederland plaats vinden. In de Metro Goldwyn Mayer film Downstairs (de nieuwe chauffeur) naar een manuscript van den acteur zelf, speelt mede, de jonge actrice Virginia Bruce, met wie John Gilbert zich ge durende de opnamen verloofde en niet lang daarna in het huwelijk trad. De première van Het testament van dr. Mabuse. welke film in Duitsch land verboden in zijn tegenwoordige samenstelling, zal eerst in het komend winterseizoen plaats vinden. De bekende regisseur Darryl Zanuck, die o.a. de buitengewone succesfilm „The Singing Fool" vervaardigde, is door United Artists geëngageerd voor verschillende van haar nieuwe produc ties en zal zeer binnenkort met de op namen van een harer grootste films voor het volgend seizoen aanvangen. (Opname als „Ingezonden Mededeelingen") Alhambra. Deze week I: „Een maand van Liefde" met Kay Fran cis en William Powell en II: „Cir cus-Schaduwen" met Liane Haid en Oscar Marion. Luxor. I: Deze week fZa., Zond. en Ma.) „De Zwarte Schaduw" met Mac Clark, James Hall en Marie Prevost. II: „Het Fluitconcert van Sansouci" (Ufa) met Otto Gebühr Renate Müller en Hans Reh- mann. (Dins., Wo. en Don.) I: „Pa ria's" met Buck Jones. II: „Een Traan en een Lach" met Renate Müller en Gustav Fröhlich.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7