KORT ZEEUWSOH NIEUWS. KERKNIEUWS. 3EURSTHERM0METER van Dinsdag. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. ONDERWIJS. SPORT. LANDBOUW. BEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. TH0LEN. AMSTERDAM, 20 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—-100%. Ned. 17 1000-4% 100% Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 74%75%. O. Indië 22 1000-6 87% O. Indië 23 100-6 70% O. Indië 26 1000-4% 86%—86%. Denemarken Oblig. 1926-5 80%82. Duxtschl. pndst. 100-7 54%—54%. Duitschl. 30 1000-5% 41—41%. Zwitserl. oblig. '24-5 97 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9797%. Amsterdam 1933-5 96%96%. 's-Gravenhage 1929-4% 100%—100% Rotterdam 1926-1930-4% 87%—87% Utrecht, prov. 1929-4% 102 Berlijn 1925-6% 24—24%. Zeeuws. Hyp. B-5 100%99%. Zeeuws. Hyp, B-4% 98%98%. A Amsterd. Bank 113113%- C Rott. Bankver. 85 A Twentsche Bank 9998. A Pref. Gruyter en Zn. A. 117% A Pref. Jurgens A 8888%. A Ned. Gist- en Siritisf. 378375. A De Schelde N-B. 34 A Ver. Papf. v. Gelder 63%63%. C Am. Car Foundry 18%19%. C Am. Smelt Ref. 25%27%. C Farbenind. I.G. 76%75%. C U. States St. C. 45—46%. C North Am. Cy. 27%—28%. A Born. Sum. H.M. 150%—149%. A Linde Teves Stokv. 7172. A Ned. Wol Mij. 71—71%, A Singkep Tin M. 125134. A J. C. Japan Ln. 34%33%. A Rotterd. Lloyd 60% A S. M. Nederland 65%64%. A Amst. Thee C-M. 5451%. van circa 2 kg Veeva per vierk. meter moet worden toegepast. Het hiervoor benoodigde Veeva zal door de N.V. gratis en franco wal-Veere, geleverd moeten worden, maar de gemeente moet zich met de kosten voor werkloon enz. belasten. De voorzitter merkt op, dat in den brief van de N.V. Veeva gesproken wordt van „2000 kg" teer, terwijl de ar bitrage-commissie duidelijk heeft ge schreven „de benoodigde" teer, en stelt voor dit onder de aandacht van de N.V. te brengen, ten einde tegenvallers en moeilijkheden beter te vermijden. De weg is, volgens spr, in een slechte con ditie, in de bochten zijn groote groeven, die een gevaar opleveren voor het ver keer, zoodat het zoo niet blijven kan. De heer Simonse vraagt of er soms al een berekening door B. en W. is ge maakt om eventueel te zien of men niet tot het aanleggen van een anderen weg kan overgaan. De heer C a s t e 1 licht toe, dat Veere zich moet neerleggen bij het oordeel van de arbitrage commissie, maar gaat zelf niet geheel accoord met dat oordeel. Zijns inziens ligt de fout heelemaal niet aan de onderlaag, daar deze er nog zoo ligt als in het begin, maar de fout zit hem juist andersom. Door den heer Job- se, zegt spr., zijn proeven genomen, die ook niet bleken te voldoen. Voordien is er trouwens nog over beraadslaagd of de oude keiweg daar al of niet kon blijven liggen. Toen werd besloten de keilaag om te keeren, hetgeen ook ge schied is. Ook de 35003600 kg wals is met overleg gebruikt. Spr. vindt, dat wij in het schuitje zit ten en maar mee moeten varen ook. Verder wordt er gesproken over 1000 vierk. meter, maar de heer C a s t e 1 heeft een begrooting opgemaakt en is tot 1200 vierk. meter gekomen, hetgeen niet overeen kan komen met de hoeveel heid teer die gebruikt moet worden. Spr. heeft nog een staatje opgemaakt van de te maken onkosten voor herstel zooals bedoeld is door de commissie en is gekomen tot een slotsom van 255 welke hij definieert. De weg is echter in den tusschentijd weer veel minder ge worden, zoodat de onkosten waarschijn lijk hooger zullen zijn. De voorzitter stelt voor deze dan maar op 300.te brengen, het geen men goed vindt. Na nog eenige discussie merkt de voorzitter op, dat Veere te goeder trouw is geweest, evenals de N.V. Vee- va, dus is het niet uit te maken, wien de schuld treft. De beste oplossing is dan om volgens de uitspraak van de arbi trage commissie te handelen en de N.V. Veeva de teer gratis en franco wal Veere te laten leveren, waardoor de ge meente alleen de onkosten voor het wal sen en loon te betalen heeft. De heer Gideonse is van oordeel, dat, waar er onder het werk naar ge keken is, de heele schuld bij de Veeva- producten schuilt. De heer Simonse zegt, dat de raad zich bij het oordeel van de arbitrage commissie moet neer leggen, maar de lieer Gideonse op pert, dat hij bang is weer met het pro duct de Veeva te beginnen. De heer W outers wil van de heele zaak met de N.V. Veeva af zijn en stelt voor den keiweg weer in zijn oorspronkelijken vorm te herstellen in plaats van het teer product te gebruiken, hetgeen geen bij val vindt. De heer Gideonse wil de bochten in den weg verbeterd zien en vindt, dat hij dan weer in orde zal zijn. Wethouder Van Be ver en gaat daarmede niet accoord, evenmin als de heer Castel, die er op wijst, dat verleden week drie fietsers omver gerold zijn, waardoor hij den Raad wil doen overtuigen, dat de weg werkelijk alle aandacht vergt, daar anders nog wel eischen tot schadever goeding ingesteld zullen worden. De voorzitter wil zich bij de uit spraak van de arbitrage-commissie neer leggen, hoewel hij zelf niet overtuigd is, maar dit over het hoofd wil zien, daar te eenen male niet te bewijzen meer valt wien de schuld treft. Spreker vraagt of de Raad zich kan vereenigen met de strekking van het rapport, waarop geen beslissend antwoord volgt. De heer Blind vraagt hoeveel teer er noodig is. De voorzitter zegt, dat het aantal vaten op vijftien begroot werd, maar dat er acht en twintig gebruikt werden: de vaten zijn niet van dezelfde grootte. De heer Van Beveren zegt, dat de raming op 1000 M2 uitkwam, maar dat bet bleek, dat er 1400 M2 wa ren. De voorzitter merkt tevens op, dat de raming van de N.V. Veeva, als zouden 2000 kg teer noodig zijn hem nogal raadselachtig voorkwam, dus moest men er op wijzen, dat zij de benoodigde teer, dus circa 2 kg per M2 plus wat in de twee bochten gelegd moet worden, le vert. Op >een desbetreffende vraag ant woordt de heer Castel, dat de vorige maal 760.08 werd uitbetaald. De voorzitter vraagt, of dé Raad dan nu de consequenties aanneemt om 300 uit te leggen. Hierna volgt een uitvoerige discussies waarbij de heer Gideonse voor stelt de Veeva wel te laten komen, maar er gens anders voor te gebruiken, bijvoor beeld zijpaadjes of zoo, waarop de voorzitter toelicht, dat dit niet mo gelijk is, omdat alleen geleverd wordt om een tweede proef te nemen op de zelfde plaats. De heer Gideonse vindt, dat de weg toch van het najaar stuk zal gaan, daa,r er waarschijnlijk meer bieten aangevoerd zullen worden dan vorig jaar en dat er wagens ge maakt worden, die veel zwaardere las ten vervoeren. Een warme discussie volgt, waaraan de voorzitter^een einde maakt, door op te merken, dat de N.V. Veeva nooit last van het rapport zal hebben, daar daar in gezegd wordt, dat geen enkel wegdek het op de bestaande onderlaag kon hou den. Als de Raad het besluit van de ar bitrage commissie niet aanneemt, dan is het alleen in het voordeel van genoem de maatschappij, daar deze gratis en franco wal Veere moet leveren. Hierna komt de voorzitter met het volgend voorstel: een bedrag van 300 beschikbaar te stellen voor het in orde maken van den weg; de N.V. Vee- va de benoodigde teer te laten leveren gratis en franco wal Veere, onder ga rantie, dat, indien mocht blijken, dat binnen twee jaar het product het niet houdt, de N.V. Veeva aan de gemeente de gemaakte onkosten zal restitueeren. Bij weigering van de N.V. Veeva om op deze voorwaarden in te gaan het herstel van den weg op andere wijze ter hand te nemen, Dit wordt met vijf tegen één stem aangenomen, tegen de heer Wou ters. De voorzitter sluit de discussies hier over met de opmerking, dat het wel een teer onderwerp geweest is. WESTKAPELLE. Zaterdag j.l. be droeg het aantal werkzoekenden bij 't agentschap van de Arbeidsbemiddeling alhier ingeschreven 182, d. i. sinds de vorige week 14 meer. Bij de werkverschaffing zijn thans te werk gesteld 144 personen. GEMEENTERAAD VAN BORSSELE De locaalspoorweg BORSSELE. De raad kwam 19 Juni in voltallige zitting bijeen. Hij stelde de beantwoording van een ingekomen schrijven der Centrale, voor werkloo- zenzorg van de vereeniging van kerken in handen van B. en W. Met 4 tegen 3 stemmen verklaarde de raad zich ac coord met het rapport der commissie inzake opheffing personenvervoer op de lijnen der spoorwegmaatschappij Zuid- Beveland. Tegen stemden de heeren M. de Regt, S. Almekinders en P. Dekker- De aan den minister ingezonden wij ziging der verordening op de winkel sluitingswet (kapperszaken dagelijks 1 uur langer open te stellen) bleek door den minister niet goedgekeurd. Hij wou wel toestemming geven voor alleen den W oensdagavond. De raad besloot daarop de verorde ning aldus te wijzigen. Met algemeene stemmen besloot de raad het aan B. en W. verleende cre- diet voor werkverschaffing met 500 te verhoogen. Waar Zaterdag de aan besteding had plaats gehad voor bouw en inrichting van een ambtswoning voor den burgemeester, moest thans de raad een beslissing nemen over de gun ning. Daartoe ging men eerst in beslo ten zitting. Na afloop deelde de Voorzitter het volgende mede: Het bouwen is ge gund aan den timmerman Schijf te Drie wegen voor 5010, het schilderwerk A Houth. Alberts 37— C Baltimore en Ohio 1717%, A Southern Rlw. 18%19%. C Union Pac. Rr, 92%94, C Int. Nickel Cy. 13%—14%. A Koloniale Bank 72%76. A N.I. Hbk. 1000 62%—63. C Ned. H.M. 1000 67%—67%, A Alg. Kunstz. U. 30—30%-31. A v. Berkels Pat. 23%23%. C Calvé-Delft 6463%. A C. Suiker Mpij. 30—30%. A Ned Ford A.M. 137%—140%-39%, A Philips Gem. B. 167%—169-67%. C Unilever 96%98-97, C Anaconda Cop. 1314-13%. C Bethlehem St. 26%—28%-27%. C Kennec Copper 15%15%-%. A A.N.I.E.M.N.B. 228%—227%. C Cities Serv. Cy 44%-4%, A Kon. Petr. Mpij. 168%—170%-69. C Contin. Oil. Cy. 11%—11%-% C Shell Union O C. 6%—6%-6%. A Holl. Amer. Lijn 19 A K.N. Stoomb. Mij. 1616% A Ned. Scheepv. U. 60%-r-61%-62Va. A H.V. Amsterdam 226%232-228. A Java Cult, Mij. 138140. A N.I. Suiker U. 94%94%. A Poerworedjo S.O. 66%-6%. A Deli Batavia 148-147-145. C Deli Mij. 1000 147%—148%-147. A Senembah 154-153-150. C Chicago Milw. 44%-4%. A Amst- Rubb. C. 83—86%-84%. A Deli-Bat. Rubb. 3539%, A Hessa Rubber 36%40%. A Serbadjadi S.R. 23%26%. Prolongatie 1 1 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 19 Juni. 19 Juli. Londen 8.43% 8.44% Berlijn 59.00 59.02 Parijs 9.79% 9.79% Brussel 34.75 34.75 Zwitserland 48.03 48.04 Kopenhagen 37.55 37.60 New-York 2.04% 2.02 easqj: aan I. de Muynck te Borssele voor 510. Deze twee waren de laagste inschrijvers- Men besloot op de gemeentebegroo- ting een post van 6500 te brengen voor aankoop grond, bouw- en inrich ting der ambtswoning, aanleg water leiding inbegrepen. Boven dit bedrag mag in geen geval gegaan worden en mogelijk bijkomende kosten moeten dus door den burgemees ter zelf betaald worden. De burgemeester verplicht zich een jaarlijksche huur te betalen van 350, terwijl hij de onderhoudskosten voor zijn rekening neemt. Ierseksche Trawler op strekdam. IERSEKE. Vrijdagmiddag is onder de gemeente 's Gravenzande een trawler uit Ierseke, op een strekdam geloopen meldt de Zeeuw. Het vaartuig was op den mosselvangst geweest en men was voornemens den Nieuwen Waterweg binnen te loopen. De voorsteven schoof bijna geheel over den dam heen, en bleef toen op de palen van den dam hangen. Waar het juist eb werd, was het nu onmogelijk om 't vaartuig vlot te krij gen. Bij het vallen van het water, kwam hel vaartuig bijna geheel uit het water te liggen, zoodat men te voet over den dam het vaartuig kon bereiken. Het schip is waarschijnlijk niet beschadigd, omdat de zee nogal rustig was. Het gebeurde was evenwel voor de familie Bom nogal een groote tegenslag, door het overboord werpen van de la ding is de vangst van eenige dagen ver loren gegaan. Deze vangst vertegenwoor digde een waarde van plm. 200. WISSENKERKE. Maandag vierde mej. T. van Heel, wed. van M. Noord hoek, omringd door hare kinderen, haar negentigsten geboortedag. Doofheid is het eenige voor haar las tig gebrek. Onweder. SCHERPENISSE. Tijdens het korte maar hevig onweder, dat zich Zondag morgen boven onze gemeente ontlastte is de bliksem ingeslagen in de woning van den heer J. V., zonder echter brand te veroorzaken. Met wat materieele schade liep alles goed af. De garnalenvisschers hebben in de afgeloopen week te Brouwers haven aangevoerd 5350 kg groote garnalen a 10 cent en 4000 kg kleine garnalen a 1 cent. De te Brouwershaven ge houden collecte voor de stichting Te huis voor alleenstaande Blinden van alle gezindten in Nederland te Wolfhe- zen heeft opgebracht 32.40. Aan de grens te Koewacht is het groote vlasmagazijn met inhoud en machinerieën van J. van Overloop ge heel door brand vernield. De kerkvoogden der Ned. Herv, gemeente té Stadskanaal zijn en bloc afgetreden, meldt de N.R.Crt. Dit staat vermoedelijk in verband met oneenig- heid inzake de tractementsverlaging van een predikant. Bestuurders van de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam, hebben naar het „Handelsblad" meldt, op voorstel van curatoren benoemd tot lector in de Christelijke geloofsleer aan de Doopsgezinde Kweekschool dr. W. Leendertz en tot lector in de Chris telijke zedeleer aan die school ds. F. J. de Holl. Reglement op de predikants- tractementen. In buitengewone zitting heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk, terwijl ook de Raad van Beheer tot het geven van inlichtingen vertegenwoordigd was, het wijzigingsvoorstel voorloopig aangeno men. Het komt hierop neer, dat het be drag der verhooging van 160 op 120 gebracht werd. De Particuliere Synode van Dren the van de Geref. Kerken, heeft tot af gevaardigden naar de Generale Synode te Middelburg benoemd de predi kanten ds. N. Duursema te Nieuw-Am- sterdam en ds, T. L. Kroes te Ruiner- wold, Geref. Gem, Tweetal te Tholen ds. M. Heikoop te Utrecht en ds. J, D. Barth te Borsselen. Obl.markt Aku Unilever Tabak Rubber Schepen Kouinkl. Markt Suiker Amerika - Philip» (Wettig gedeponeerd Slooping Korenmolen, De windkorenmolen onder de gemeen te Zuiddorpe wordt, naar de „N. R. C." meldt, gesloopt. Vermindering van het zeegras. Verschillende laboratoria aan de Eu- ropeesche kusten hebben den laatsten tijd vastgesteld, dat het zeegras voort durend minder voorkomt. Men spreekt zelfs van een gevaar voor uitsterven van deze plant. Het microscopische onder zoek heeft aan het licht gebracht, dat deze planten door een ziekte zijn aange tast, waartegen men nog geen middel kent. Men kan slechts hopen, dat deze ziekte verdwijnt, voordat het geheele gebied, waar het zeegras voorkomt, aangetast is en dat dan de natuur weder het hare zal doen, om de voortplanting te bevorderen. Het eerst is de vermindering van het zeegras vastgesteld twee jaar geleden in het laboratorium van St. Servant in Frankrijk. Sedert heeft men het ver schijnsel aan alle deelen van de Euro- peesche kust waargenomen en onlangs ook aan de Amerikaansche kust. De schade, hierdoor aangericht is zeer groot, te meer daar tegelijk met het uitsterven van het gras ook verschillende viscb- soorten uitsterven of ten minste verdwij nen. In Frankrijk b.v. heeft men een ver mindering van de garnalen opgemerkt, zoodat de garnalenprijzen sterk gestegen zijn. Ook zes of zeven andere soorten van visschen en schaaldieren zijn aan 't verdwijnen. Aan sommige kuststations is de laat ste maanden de oogst van zeegras tot 200 ton toe geringer geweest dan vroe ger. In 1870 heeft een dergelijk verschijn sel zich reeds aan de Europeesche kust voorgedaan. Ook toen is de ziekte over geslagen naar Afrika en Amerika. Eerst na jaren verdween de ziekte en kon het zeegras opnieuw terrein winnen. De „Willem van Oranje" film. Betreffende de groote geluidsfilm „Willem van Oranje" kan nog worden medegedeeld, dat als regisseur zal op treden de heer G. J. Teunissen, die hier te lande bekend is door zijn films „Pie rement" en „Vrijdagavond". In het begin van de volgende maand zal een aanvang worden gemaakt met de opnemingen in de nieuw gebouwde studio's van de N V. Philips te Eindho ven. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis: dat de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd: bij vonnis van het kantongerecht te Rotterdam van 18 Mei 1933 aan F. Rijnburg, hotelhouder, wonende te St. A n n a 1 a n d, Voor straat, voor een termijn van een half jaar, ingegaan op 2 Juni 1933. In vrijheid gesteld. De Rechtbank te Middelburg heeft in vrijheid gesteld M. de C., huishoudster, te Vlissingen, die onlangs door de poli tie ter beschikking van de Justitie is ge steld als verdacht van diefstal. Brandstichting. Het O.M, bij de Arr. rechtbank te Winschoten heeft tegen den gedetineer den 25-jarigen J. L., schoenmaker te As sen, verdacht van opzettelijke brand stichting te Veenhuizen, twee jaar ge vangenisstraf geëischt. Uitgeleverd. Maandag heeft de Justitie te Mid delburg op verzoek aan de Belgische Regeering uitgeleverd zekeren M. v. D., die onlangs door de politie te Aarden burg is aangehouden als verdacht van diefstal van diverse zilveren voorwerpen, gepleegd in België'. Hedenmorgen verdronk te Bat- hem in de Oude Schipbeek de onge veer 45-jarige landbouwer W. J. R. De ongelukkige is vermoedelijk bij het wa terscheppen te water geraakt. Hij laat een gezin met vier kinderen achter. Uit Krems wordt gemeld, dat in verband met den Maandag gepleegden aanslag op de hulpcompagnie in totaal 19 personen zijn gearresteerd, w,o. de plaatselijke leider der nationaal-socia- listische partij, Mosel, die er van wordt beschuldigd, de daad te hebben gepleegd. Ook de naam van een tweede beschul digde zou reeds bekend zijn. Den overi gen gearresteerden wordt medeplichtig heid ten laste gelegd. De toestand van de bij den aanslag gewonden is bevredigend. Men hoopt dat ook de zwaar gewonden in leven zullen blijven. De Bondsleider van de Oostenrijksche Heimwehren, vorst Starhemberg, publi ceert een oproep, waarin hij opwekt tot rust en discipline. Voor het candidaatsexamen in de rechtsgeleerdheid slaagde aan de uni versiteit te Amsterdam, de heer W. Lambooy. Dezer dagen slaagden te Arnhem voor het P. B. N. A.-diploma sterk stroommonteur, de heeren H. Geensen te T e r n e u z e n en L, de Vos te O t h e n e. Geen volontairs bij het L. O, Vrijdagavond heeft de gemeenteraad van Almelo ondanks verzet van B. en W. besloten een bezoldiging toe ie kennen aan de volontairs bij het open baar lager onderwijs. Thans hebben B. en W. een schrijven aan de hoofden van scholen gezonden met de mededeeling, dat met ingang van den nieuwen cursus in Augustus a.s. geen volontairs meer tot de open bare scholen worden toegelaten. Zeeuwsche Korfbalbond, Uilslagen van Zaterdag 17 Juni: Zeelandia (Hansweert)Madjoe (Vlis singen) 8-1. Volharding (Ierseke)Zeevaartschool (Vlissingen) 2-2. Zaterdagmiddag speelde de Korf balver. IJerseke tegen de Zeevaartschool te Vlissingen op het terrein van IJerseke, eind 2-2 Om het open Golf-kampioenschap- Te Zandvoort is Zondag het open- golfkampioenschap van Nederland ver speeld, waaraan zoowel professionals als amateurs uit ons land en uit het bui tenland konden deelnemen. 36 speleers kwamen uit. Auguste Boijer, de kampioen van het vorig jaar, moest den titel afstaan aan zijn landgenoot Marcel Dallemagne, Kampioen werd Dallemagne met een 'totaal score van 143. Tweede Boijer met 149, Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Mei 33 bedroeg in de provincie Groningen en Friesland geen, Drenthe 2, Overijssel 3, Gelderland 1, Utrecht geen, Noord-Hol land 1, Zuid-Holland 7, Zeeland 54 (Axel 1, Baarland 1, Cadzand 1, Clinge 2, Eede 15, Hontenisse 2, St. Jansteen 7, Koewacht 9, St. Kruis 3, St. Maartens dijk 1, Ossenisse 2, Overslag 1, Oudelan- de 1, Oud-Vossemeer 1, Poortvliet 1,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2