ONDERWIJS. RECHTZAKEN. FINANCIEELE BERICHTEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN. BEKENDMAKINGEN. Wij installeerden o. a. „OLD DUTCH INN" Rembrandtsplein Amsterdam LIDO' Leidscheplein Amsterdam Prinsengracht 709-713 AMSTERDAM Leidschestraat 73 Fabriek Lijnbaansgracht 234 Tel. 46408-46409 Dir. F. J. ZEEGERS „OLD DUTCH" Coolsingel Rotterdam „OLD DUTCH CORNER" Buitenhof 's-Gravenhag B GOES. 9» N.V. t WOONHUYS O (Ingez. Med.) brengen ondergeteekenden bovenstaan- den wensch der schipperij onder de aan dacht, in de hoop, dat termen mogen worden gevonden deze doorinwilliging aan te bevelen. De kermis. AARDENBURG. De kermis, die een rustig verloop had is weder achter den rug. Zaterdagmorgen, goot het water, zoodat de wieler-weg-wedstrijd in het gedrang dreigde te komen. Gelukkig ech ter voor de sportliefhebbers klaarde het weder des middags op, zoodat de start even over het vastgestelde uur kon plaats hebben. In pl.m. anderhalf uur. waren de pl.m. 50 km verreden, waar toe eenige keeren de toer Markt, Hee- renweg, Lange Weg, keeren te Draai brug weer terug en keeren op de Markt, moest afgelegd worden, De wedstrijd is zonder incidenten verloopen. Even na afloop van dezen wedstrijd kwam een klein donderbuitje de rijders wat verfrissching brengen. Spellen en kramen op de Markt worden ieder jaar minder in aantal, doch de dansvloer in de verschillende dansgelegenheden ver mindert nog niet, in tegendeel. De cri sis schijnt hierop geen invloed te heb ben, De Zaterdagavond, waarop naar de traditie de getrouwden er op uitgaan, bracht nog al wat leven op straat, De uitslag van den wedstrijd is als volgt: le aankomer in den hoofdwedstrijd M. Borssle te Balgerhoeke die den eersten prijs benevens den beker won; vervol gens R. de Zeldere te Waarschoot, M, Willems, te Lembeke, G. Roose te Oede- len; 5e J. de Smet te Knocke. A. de Clerck te Aardenburg was 7e en de 2e Hollander C. v. d. Kerkckhove uit Oost burg was 11e. Er namen plm. 30 rijders aan den wedstrijd deel. Voor de Aardenburgsche club waren 5 afzonderlijke prijzen uitgeloofd die achtereenvolgens behaald werden door A. de Clerck te Aardenburg le pr. en med.; C. v. d. Kerckhove te Oostburg; H. Hol te Aardenburg; A. Guegere te Oostburg; en L. Verhierre te Aarden burg. Geslaagd voor 't machinisten diplo ma C. theoretisch gedeelte de heer N. P. A. de Hamer, leerling van de ,,De Ruijterschool" te V 1 i s s i n g e n. - Met ingang van het nieuwe cur susjaar zal de voorbereidende klasse van de Leerschool der Rijkskweek school voor Onderwijzers(essen) te De venter worden opgeheven. De leerlin gen gaan over tot de eerste klasse, ter wijl een onderwijzer op wachtgeld wordt gesteld en in een bestaande va cature niet wordt voorzien. Geslaagd te Hengelo voor het eindexamen Gymnasium, afdeeling A de heer W. A. Veenhoven, VEREENIGING VOOR HANDELS ONDERWIJS TE MIDDELBURG, De jaarvergadering. Zooals wij Zaterdag reeds in het kort meldden hield de bovengenoemde ver- eeniging Vrijdagavond na het uitreiken van de diploma's der Handelsavond school haar algemeene vergadering. De waarnemende voorzitter, de heer mr. v. d.' V e u r heette speciaal wel kom den heer A. Verhage, oud-leeraar der school, die aan spr. verklaarde de school nog steeds een warm hart toe te dragen,en den heer Graafhuis, oud administrateur der vereeniging. Ook nu sprak de voorzitter mejuf frouw en den heer Van Hoek met en kele woorden toe. Hierna las de secretaris, de heer J. W. Kögeler, het jaarverslag voor, waar aan wij het volgende ontleenen: Het onderwijs aan de scholen had re- gelmatigen voortgang en kon zich op bevredigende wijze ontwikkelen. Wel ontkwamen de scholen ook niet aan den invloed der bezuinigingsmaatregelen, waardoor het wenschelijke dikwijls achterwege moest blijven, doch tot nu toe bleef men voor aantasting van vi tale onderwijs belangen gelukkig ge spaard. De bevolking der scholen bleef vrijwel stationnair, hetgeen blijkt uit de in het verslag opgenomen cijfers, Het aantal leerlingen van de 5-jarige H.B.S.A. (Hoogere handelsschool) be droeg bij den aanvang van het kalender jaar 90 tegen 88 begin 1931, Op 31 De cember was het aantal 103, De Middelbare Handelsdagschool (Handelsschool met 4-jarigen cursus) had begin 1932 9 leerlingen, tegen 15 begin 1931, de nieuwe cursus begon alleen met een 4e klasse bestaande uit 5 leer lingen. Deze afdeeling zal na afloop van dit cursus jaar worden opgeheven. De ze opheffing is te beschouwen als een natuurlijk gevolg van de later in het le ven geroepen H.B.S.A. en de aan het 'einddiploma daarvan verbonden groo- tere voordeelen. De handelsdagschool in haar geheel telde bij den aanvang van den cursus 1932 op 1933 108 leerlingen, tegen 98 bij den aanvang van den vorigen cursus. Van deze 108 leerlingen kwamen er 53 va'n buiten Middelburg t.w, uit Vlis- singen 16, uit Kamperland 4, uit Seroos- kerke 2, uit Goes 10, uit Kapelle 1, uit Souburg 3, uit 's-Heer Arendskerke 2, uit N. en St. Joosland 2, uit Kruiningen 2, uit Koudekerke 3, uit Krabbendijke, Oostkapelle, Domburg, Aagtekerke, 't Zand, Waarde, Ierseke en Heinkenszand ieder 1. De Handelsavondschool telde aanvang 1932 72 leerlingen in de eerste afdeeling en 34 bij den daarop aansluitenden ver volgcursus en 4 bij den cursus voor het staatsprak tijkdiploma. De school begon in September met 109 leerlingen, tegen 117 het vorige jaar. Onder hen zijn de er 12 van buiten Mid delburg, Op aandrang van de regeering moest het aantal lesuren tot 10 worden terug gebracht en zijn de schoolavonden nu alleen Maandag, Woensdag en Vrijdag, doch gezorgd is, dat er op de vrije avon den meer huiswerk te maken is. In de vacature van den heer Verhage is niet voorzien evenmin als in die van den heer D. Kruider, de andere leera ren namen de lesuren over. Mede ten gevolge van het vervallen van de 3e kl. der 4-jarige dagschool zijn de heeren dr. W. S. Unger en mr. F. W, Adriaanse op wachtgeld gesteld, laatstgenoemde heeft later 4 uur handelsrecht te geven ge kregen toen de 4e klasse der H.B.S.A. gesplitst is. Gedrag en vlijt der leeringen gaven geen reden tot klachten. Zelf toonden de leerlingen der dagschool een toene mende werklust. Tengevolge van de verschillende be zuinigingsvoorschriften van den Minis ter moesten de uitgaven voor onder houd van het gebouw en voor het aan schaffen van leermiddelen tot het uiter ste worden beperkt. Het jaar 1932 kon ondanks alles nog zonder geldelijke zorgen worden beëin digd. Alleen is het maximum der Prov. subsidie verminderd, doch de uitgaven bleven daar beneden. Het aantal leden verminderde en aales moet gedaan worden om tot verhooging der contribu tie of toetreding als lid op te wekken. Het roei van het bestuur was steeds om de nadeelige gevolgen van de be zuinigingsvoorschriften voor het onder wijs zooveel mogelijk te beperken en ook voor de toekomst zal dit doel steeds voor oogen staan. Het verslag besluit met dank aan den inspecteur, dr. S. Elzinga, aan directeur ij leeraren en aan de administratieve hulp, mej. Rugers. Over het geheel ge nomen kan het bestuur met voldoening op het afgeloopen jaar terugzien. Het verslag werd met applaus goed gekeurd. De voorzitter bracht den secre taris dank voor de uitvoerige uiteenzet ting van de lotgevallen der vereeniging en voor zijn velen arbeid. De penningmeester, de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, bracht het financieel verslag uit. De rekening der dagscholen sluit! met een totaal'in ontvang en uitgaaf van 75.423.15; die der avondschool van 18.153.37; die van de vereeniging met 796.33, w.o. goed slot ad 154.11. Op de balans komen de gebouwen voer ter waarde van 8275,53. Op voorstel van de financieele com missie vereenigde de vergadering zich z.h.s. met de rekeningen. De voorzitter bracht den pen ningmeester dank voor zijn accuraat be heer. In de financieele commissie be noemde de vergadering in plaats van den heer L. Leijdesdorff, den heer W. L. M. P. Thieme. De vergadering herkoos bij acclama tie tot bestuurslid den heer Ifoegen van Hoogelande. De voorzitter wees nog eens op het moeilijke, dat sommige leerlin gen der avondschool meermalen te laat komen, en op het zware werk voor de leeraren, die des middags en ook des avonds les moeten geven. Spr. wenscht allen toe, dat zij na een welverdiende vacantie weer met lust zullen voort- werken. Vooral aan den directeur, die ook veel administratief werk heeft, brengt spr. grooten dank en ook aan de administratrice. De heer Stofkoper bracht on der applaus dank aan den heer v. d. Veur voor voor de wijze waarop hij de ze bijeenkomst geleid had. De directeur, de heer mr. de Jong, bracht mede namens de leeraren dank voor de waardeerende woorden, die en kele malen aan hun adres zijn gericht. Hij verzekerde dat de belangen van de school hem zeer ter harte gaan en bracht dank voor den steun, die hij nu reeds twee jaar heeft mogen ondervin den. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden: P. M., te Middelburg 5 b. s. 5 d. h.; met een rijwiel daarmede een weg, in verboden richting berijden: Te. B., te Vlissingen 3 b. e, 3 d. h,; met een motorrijtuig rijden, zonder twee onafhankelijk van elkaar krachtig werkende remmen: N. G. v. H., te Mid delburg 3 b. s. 3 d. h.; met een rijwiel rijden, zonder één rem: A. K., te Zoutelande: Bekrachting van het vonnis waarvan verzet 5 b. s. 5 d. h.; met rijwiel rijden, zonder licht: J. P., te Nieuw- en St, Joosland 5 b. s. 5 met een motorrijtuig een rijwielpad be rijden en niet op de eerste vordering der daartoe bevoegde ambtenaren zijn nummer- en rijbewijs vertoonen: J. de S., te Breskens 2 maal 3 b. s. 3 d. h. voor iedere boete; met een motorrijtuig rijden, zonder be hoorlijk zichtbaar nummer met letter: H. P. V-, te Oost- en West Souburg 2 b. s. 2 d. h. openbare dronkenschap: J. de R., te Vlissingen 101 b. s, 10 d. h.; C. B., te Vlissingen: W. D., te Oost- en West burg; L. I. L., te Koudekerke ieder 15 b. s. 15 d, h.; H. L., te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. idem bij herhaling: W. L. S., te Mid delburg 3 d. h.; niet voldoen aan de verplichting op gelegd bij artikel 72 tweede lid der kies wet: Aa. C., geboren J. te Middelburg; Ea, F., geboren T., te Middelburg; C. J. M., te Middelburg; Ca. L., tijdelijk te Amsterdam ieder 0.50 b. s, 1 d. h.; P. v. ,1., te Middelburg J. W. B., te Middel burg, Pa. Ma. .B,, geboren M., te Middel burg allen ontslag van rechtsvervolging; te Vlissingen venten zonder vergun ning: W. v. N., te Amsterdam 0.50 b. s. 1 d, h. te Vlissingen met een rijtuig stil blij ven staan naast en tegenover 'een reeds stilstaande handkar op den weg, waar door het openbaar verkeer kan worden belemmerd, na gedaan verzet: P. de V., te Oost- en West Souburg: Bekrachting van het het verstek vonnis, behalve de straf. (Geen straf). Te Vlissingen als bestuurder van een rijwiel op openbaar terrein rijden op een voetpad. Na gedaan verzet: L. v. d, B., te Brussel: Bekrachtiging van de bij veistek gewezen uitspraak 10 b. s. 10 d. h. N.V, Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen. Zaterdagmiddag had in hotel „Britan nia" de algemeene vergadering van aan deelhouders plaats onder voorzitter schap van den heer T. H. de Meester, president-commissaris. Er waren 8 aan deelhouders, uitbrengende 4853 stemmen aanwezig. Zonder discussie of hoofdelijke stem ming vereenigde de vergadering zich met het reeds gepubliceerde verslag, de winst- en verliesrekening en de balans. Ook het voorstel om de winst ad 20.177.55 op nieuwe rekening over te brengen kon de goedkeuring van aan deelhouders wegdragen. De heeren W. Kakebeeke en ir. J. A. Kalff, waren als commissaris aan de beurt van aftreding. De vergadering her koos eerstgenoemde bij acclamatie, De heer Kalff had bedankt wegens zijn be noeming tot minister van Waterstaat. De voorzitter wees er op, da tdit nie in de stukken is bekend gemaakt en met voorziening in deze vacature moet wor den gewacht tot volgend jaar- Bij de rondvraag wees de president er op, dat aandeelhouders gaarne dividend zien, maar veelal moeten zij dit missen. Commissarissen zouden ook niets liever zien, dan dat dividend werd uitgekeerd. De maatschappij heeft weder met vele moeilijkheden te kampen gehad en dit o.a. in erge mate tengevolge van de lage koersen van het Engelsch pond. O.a. is dit lastig bij het uitgeven van doorgaan de reisbiljetten. Dit heeft de volijverige directie grootendeels ondervangen door het opmaken van een 14-daagschen schaal. Vooral daardoor heeft de maat schappij niet te groote schade van de moeilijkheden ondervonden en heeft zij niet alleen geen verlies geleden, zooals de meeste scheepvaartmaatschappijen, doch zelfs nog iets overgehouden. Spr. hoopte, dat deze directie nog lang voor de „Zeeland" behouden blijft. Een der aanwezige aandeelhouders sloot zich geheel bij de aan de directie gebrachte hulde aan. 60-jarig bestaan Ned. Schaakbond. In verband met het feit, dat de Ne- derlandsche Schaakbond, welke dit jaar zijn 60-jarig bestaan viert, op initiatief van Haagsche schakers, te 's-Graven- hage is opgericht, heeft de Bondsraad besloten de jubileumfeesten in Den Haag en Scheveningen te doen plaats vinden. Het bestuur heeft voor bijstand en ad vies betreffende de uitvoering der fees telijkheden, een eere-comité in het leven geroepen, bestaande uit de navolgende 5 oud-voorzitters, resp. •onder-voorzitter van den N.S.B.: mr. Joh. J. Belinfante te 's-Gravenhage; mr. A. Reub te 's-Gra- venhage, jhr. H. Strick van Linschoten te 's-Gravenhage, mr, G. C. A. Oskam te Rotterdam en W. A. T. Schelfout te Amsterdam. De Bondswedstrijden zullen van 31 Juli tot en met 4 Augustus te Scheve ningen worden gehouden. Aan deze wedstrijden wordt een meester-tournooi verbonden, waaraan de schaakmeesters Bogoljubouw. Flohr en Maroczy zullen deelnemen, terwijl het in de bedoeling ligt de 5 hoogst uitkomende deelnemers van den strijd om het kampioenschap voor Nederland hieraan toe te voegen. De kampioenswedstrijden worden ge houden van 1523 Juli a.s. EEN LEGAAT VOOR „TOT STEUN" De vereeniging „Tot Steun" ontving een legaat van 5000 gld. van wijlen mevrouw Van Schaick, overleden te Rotterdam. Het legaat zal worden bestemd ter dek king van het tekort, waardoor het mo gelijk zal zijn niet over te gaan tot slui ting van één der tehuizen van de stich ting, waarvan eerst sprake was. OP 'T NIPPERTJE. Vrijdagmiddag is een vrachtauto uit Delft, komende uit de richting Coolsingel te Rotterdam met een flinke snelheid tegen de brug bij de Meent gereden, op het oogenblik dat deze reeds bijna een halve meter de hoogte in was gegaan. De beide voor banden van den auto werden vernield. Van de brug werd een ijzeren plaat ver bogen. De bestuurder verklaarde de roode waarschuwingssignalen door de weerkaatsing van het zonlicht niet te hebben gezien, noch het bellen van den brugwachter te hebben gehoord. ZEILJACHT OMGESLAGEN. Za terdagavond waren de 25-jarige A. v. R. en de 30-jarige J, v. D., beiden uit Vlaardingen, in een zeiljacht op de Maas aan het zeilen. Door een plot- selingen rukwind sloeg het zeiljacht om, waardoor de beide inzittenden te wa ter geraakten. Het mocht den keurder v. R. gelukken A, v. R. uit het water te halen. De heer v. D. verdween in de diepte. Zijn lijk is nog niet gevonden, v. D. was ongehuwd, GEREDDE BEMANNING. Volgens een mededeeling van Esbjerg zou de be manning van den nabij de Deensche kust gezonken IJmuider stoomtrawler „Spaarnestroom" per scheepsgelegen heid via Antwerpen naar IJmuiden terugkeeren, doch blijkbaar werd inmid dels van dit plan afgezien, daar de ge redden reeds per trein zijn gearriveerd. De oorzaak van den ondergang van het schip is toe te schrijven aan een ont ploffing in den condensor. Geen der op varenden heeft bij de ramp eenig letsel bekomen. De schipbreukelingen waren vol lof over de behandeling aan boord van den logger „Herman Jacobus" en tijdens het verblijf in de haven van Esb jerg, waar het den menschen aan niets ontbroken heeft. OVERVAL OP ALLEENWONENDE DAME. Zaterdagnacht heeft een overval plaats gehad op de weduwe B, V. te T e g e 1 e n. De dader die het blijk baar gemunt had op de brandkast, die in de slaapkamer stond, sloeg de te bed liggende dame met een nachtspiegel op het hoofd. Toen het slachtoffer om hulp riep nam hij terstond de vlucht. Twee uur later was de vermoedelijke dader, de 24 jarige A. van E. uit Tegelen, reeds door de politie gearresteerd. Hij bleef ontkennen, maar de politie meent over voldoende bewijzen te beschikken. De dame heeft ernstige, maar niet le vensgevaarlijke wonden opgeloopen. VAN WISSEN DOOD GERED; TREIN VERNIELT AUTO, - Vrijdagnacht is op den spoorwegovergang aan de Bur gemeester Reigerstraat te Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Om even 1 uur waren de boomen juist gesloten daar de nachttrein uit Amsterdam na derde, toen een auto uit de richting Wilhelminapark aan kwam rijden. De automobilist, een Utrechtsch student, baron B,, uit D en Haag afkomstig, is door den boom heengereden en tegen den tweeden boom (die aan de Malie baanzijde dus) tot stilstand gekomen. De bestuurder, die de situatie waarin hij verkeerde, begreep, verliet ijlings zijn wagen en redde zich daardoor van een wissen dood. De trein werd wel sterk geremd, doch greep den wagen en sleurde hem een tiental meters mede. De auto werd vrijwel geheel vernield, doch de chauf feur was ongedeerd gebleven, dank zij zijn snelle vlucht. Direct werd met het opruimings- werk begonnen, maar de trein onder vond ongeveer nog drie kwartier ver traging. Behalve dat de auto vernield is, heb ben natuurlijk ook de boomen ernstig geleden; zij zijn geheel verbogen. Ongelukken. Zaterdagmiddag is te Oegstgeest de 29-jarige motorrijder G. J. T. uit Zandvoort in de bocht van het Groene Kerkje opgereden tegen een auto. Met zeer ernstige hoofdwonden is de motor rijder naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Een bus van de A.T.O.-dienst Leeu wardenAlkmaar, is op den overweg te Schooreldam door de locomotief van de stoomtram AlkmaarWarmenhuizen aangereden. De 4 inzittende passagiers en de chauffeur kwamen met den schrik vrij en konden hun reis in een andere bus vervolgen. De autobus was zwaar beschadigd. Dezer dagen werd te Kruinin gen een aanbesteding gehouden voor vernieuwing en het onderhoud van den Zeedijk van het Waterschap Kruiningen. Inschrijvers: M. Hoogesteger, te We- meldinge 2794; J. P. Cornelis, te Hoofd plaat 2757; L. van Boven, te Ellewouts- dijk 2720; J. Verkuyke, te Ellewouts- dijk 2712; P. Andriessen, te Wals oorden 2700; A. Warren, Ossenisse 2685; J. M. Dekker, te Papendrecht 2683; aan wien het werk werd gegund. De rijkswaterstaat heeft het maken en leveren van een reserve-drijfkist voor de drijvende aanlegplaats in de Oostbuitenhaven te Ter Neuzen ge gund aan de N.V. Scheepsbouwwerf „de Merwede" v.h. Van Vliet en Co. te Hardinxveld voor 999. HERKEURING VOOR DEN DIENST PLICHT. De burgemeester van Goes brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de herkeuring van de voor de lichting 1934 dezer gemeente ingeschreven per sonen, door of omtrent wie een nieuw geneeskundig onderzoek is aange vraagd, zal plaats hebben op Vrijdag 23 Juni 1933, des voormiddags 11,30 uur, te Breda in het gebouw, openbare school aan de Middellaan 62 (bovenlokalen). Vorenbedoelde ingeschrevenen, die mochten wenschen het onderzoek el ders te ondergaan, kunnen zich daar toe schriftelijk wenden tot den Voor zitter van den Herkeuringsraad, Plein 5, 's-Gravenhage. Het verzoekschrift kan ongezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Verschijnt de ingeschrevene niet voor den keuringsraad, dan wordt de aan vraag om een nieuw geneeskundig on derzoek, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn wettigen vertegenwoordi ger, als vervallen beschouwd, behou dens uitzonderingen. Indien het vanwege den herkeurings raad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de inge schrevene voor geschikt gehouden. De uitspraken van den herkeurings raad worden in het openbaar medege deeld. Goes. 16 Juni 1933. De Burgemeester. HAJENIUS. Elec. Drukkerij G. W. den Boer,. M'burjJ.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6