S. WIENER Co. binnenland. weid en mm. ST00MWASSCHERIJ „ZEELAND" NUMMER 141. DRIE BLADEN. ZATERDAG 17 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. De brochure van mr. Duys. m REGENMANTELS VANAF I 6.75 IN ALLE KWALITEITEN Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk, (Ingez. Med.) ZEELAND. MIDDELBURG. GOES. WxQvïnciHU $etvw$ch# MIDDELBURÖ5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 7.5 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Wij gaven dezer dagen reeds een summier overzicht van den inhoud der brochure, welke Thieme Cie te Zutphen uitgaven: „Ter oriënteering, eenige beschouwingen naar aanleiding van enkele vragen van democratie, Door mr. J. E. Duys." Het spreekt vanzelf, dat zulk een be langrijk document van iemand, die tien tallen jaren tot de vooraanstaande so ciaal-democraten behoorde en nog be hoort, aller aandacht overwaard is. Het geniet deze dan ook, op velerlei wijze, in woord en geschrifte. Men kan op tal van wijzen op den inhoud dezer brochure reageeren. In de eerste plaats zouden wij de vraag willen stellen, vraag, die in zulke gevallen zoo dikwijls opkomt, of men zulk een geschrift los van de persoon des schrijvers moet of mag beschouwen. Ons dunkt dat zulks in dit geval ge boden is: het gaat hier om zeer alge- meene en principieele vragen, en dan doet de persoon des schrijvers, zijn eventueele, veronderstelde bedoelin gen en wat dies meer zij, minder ter zake, mits zijn bevoegdheid tot oordee- len, op grond van kennis der feiten, in het algemeen slechts vast sta. Dat de heer Duys in de Tweede Ka mer vaak de venijnige grapjas, de grappige interruptor, de handige poli ticus, minder de theoreticus, de filosoof van de partij was, mag verwondering doen baren over het plotseling ter we reld brengen van een geesteskind, dat bezonnenheid tot vader en het be wustzijn van een noodzakelijke om zwaai naar rechts tot moeder schijnt te hebben het doet voor ons alles thans niets ter zake. De vraag is slechts: wat zegt de heer Duys, wat wil hij, en op welke gron den? Welnu, kort en goed zegt de heer Duys dit: „Ik blijf vasthouden aan het ^so cialisme als politiek levensideaal. Maar ik zeg desalniettemin: wij moeten nooit of te nimmer meer lonkjes gaan geven aan de commu nisten. Dat zijn geen Nederlanders, die dienen wij buiten onze gezichts feer te stellen. Verder moeten wij onze kinderachtige afkeerigheid van ons Koningshuis afschaffen. Dat is onzin. De Koningin die wij nu als staatshoofd hebben regeert zóó correct, zoo echt-democratisch precies volgens letter en geest van de grondwet, dat het dwaas is haar niet volledig te erkennen zoo als wij dat b.v. met een pre sident van een republiek ook zou den doen. Vervolgens moeten wij ons helder en klaar uitspreken om trent de vraag: revolutionair of niet? Niet zeggen: ,,'t kan vriezen en 't kan dooien", maar: klaar en onomwonden verklaren, dat wij het wettig gezag steeds wenschen te eerbiedigen. En tenslotte, ten aanzien van het leger: als ons land in gevaar mocht komen, dan staan wij onvoorwaar delijk achter de regeering. Elke gedachte aan sabotage van een mo bilisatie veroordeelen wij onher roepelijk en nadrukkelijk. En ten allerleste: laten we nu eens ernstig en rustig er over denken, of die eenzijdige ontwapening geen on zin is: als je „er op slaan moet"., dan moet je dat niet met een eierle peltje maar met wapens doen".. Ziedaar, een beetje in onze eigen woorden, maar overigens in 't kort sa mengevat, wat de heer Duys stelt. Wie de wijze van bestrijden, de wijze van voorlichting der met name de huidige arbeidspers kent, zal van deze brochure moeten getuigen dat het een even moedig als verstandig woord is. Op dit woord zal een reactie moeten volgen, Als men een zware kei in een tobbe water werpt, dan moet het hoog opspatten dat kan niet anders. Naar onze meening kan de S.D.A.P. slechts twee dingen doen. Of zeggen: vriend, wij danken u zéér dat ge ons onze feilen zoo helder en klaar voor oogen hebt gesteld, en wij zullen ons beijveren ons in de toekomst naar uwe waarlijk zeer wijze woorden te ge- j' Of en dit is de andere moge lijkheid: trachten de brochure onder stroomen drukinkts te verdrinken, on der daverende redevoeringen te begra ven. Wij vermoeden en vreezen dat het den tweeden kant uitgaat, dat men den heer Duys haarfijn zal uitleggen, dat alles wat hij schreef volmaakt overbo dig was, want dat immers de S.D.A.P. tóch al op het ineerendeel der stand punten stond, welke hij haar nu slechts schijnbaar wil gaan laten her-innemen, enz. enz. In het eerste geval voorzien wij een mogelijkheid voor de S.D.A.P. om, zoo als de heer Duys ook zegt te willen, een echte ware volkspartij te worden, die enkele en misschien wel de voornaam ste harer meest afstootende eigenschap pen voor andere Nederlanders hiermee verloren zal hebben.. En in het andere geval voorzien we, dat de S.D.A.P. door gescharrel tusschen haar rechter- en linkervleugel, aan innerlijke twee dracht naar beide zijden zal afbrokke len en misschien ten gronde gaan. Wij achten de groote verdienste van de brochure-Duys, dat haar schrij ver daarin blijk heeft gegeven objec tief over de grenzen van eigen eng par- tijbewustzijn heen te kunnen zien, te kunnen begrijpen en op zijn juiste waar de schatten wat bij and eren inner lijk leeft. Maar wij vreézen dat deze brochure in de boezem der eigen partij toch niet de uitwerking zal hebben, die er aan toekomt. Dat de S.D.A.P. ons veroorloove, te verklaren, dat wij, indien deze laatste onderstelling juist zal blijken te zijn, dit als goede Nederlanders zouden be treuren. Want als de S.D.A.P. den weg dien de heer Duys haar nu wijst, op gaat, dan zal zij met de, wat zij dan noemt „burgerlijke" partijen heel wat vlotter kunnen samenwerken, op heel wat aangenamer voet kunnen komen te staan, dan thans wel het geval is. In het vorenstaande hebben wij ge tracht, voorzoover dat den mensch mo gelijk is, vrij van kleine politieke bij overwegingen de brochure van den heer Duys op haar juiste waarde te schatten. Of wij goed gezien hebben: dat zal de toekomst leeren. Daarop kan nie mand vooruitloopen wij niet, en de heer Duys niet. Ook daarover zullen we het wel eens zijn. Een bewijs van gekken is géén be wijs. li (Ingez. Med.) BROEDERSCHAP DER NOTARISSEN IN NEDERLAND. De Broederschap der Notarissen in Nederland hield Vrijdag zijn negentig sten jaarvergadering aan boord van het m.s, „Christiaan Huygens" te Amster dam. Na de openingsrede va nden voorzit ter, dr. Ph. B. Libourel, besloot de ver gadering tot het verzenden van een te legram van hulde aan de Koningin. Nadat het jaarverslag van den secre taris en de rekening en verantwoording van den penningmeester waren goed gekeurd, werd het bestuur aangevuld met de volgende leden, de heeren H. G, v. Nouhuys te 's-Gravenhage, C- M. J. Mostert te Roermond en E. v. Dissel te Goes. Besloten werd voorts Middelburg aan te wijzen als de plaats waar de eerstvolgende jaarlijksche algemeene vergadering zal worden gehouden- Goedgekeurd werd het voorstel van 't hoofdbestuur om in 1934 van de jaar lijksche contributiën der leden 15 pCt. af te zonderen ten behoeve van het on dersteuningsfonds. DE LANDBOUWCRISISWET 1933. Controle commissie. Een Kon. besluit is afgekondigd, waarbij met ingang van het tijdstip, waarop art. 25 der Landbouw-Crisiswet 1933 in werking treedt, wordt inge steld de in dat artikel bedoelde Cen trale Commissie. In deze Centrale Commissie moeten naast degenen, die ambtshalve lid zijn, zitting hebben: een vertegenwoordiger van den met de zaken van den Land bouw belasten minister; een vertegen woordiger van den minister van Finan ciën; een vertegenwoordiger van elk der drie Centrale Landbouworganisa ties; een vertegenwoordiger uit de krin gen van den middenstand. Uit de leden der Centrale Commissie worden door den met de zaken van den Landbouw belasten minister een voorzitter en een onder-voorzitter aan gewezen. De Centrale Commissie is bevoegd zich met alle openbare besturen, col leges, autoriteiten of andere personen rechtstreeks in verbinding te stellen. Zij, alsmede haar voorziter en de door haar ingestelde sub-commissies zijn bevoegd ambtenaren, deskundigen, of andere personen, op wier voorlichting prijs wordt gesteld, tot het geven daar van uit te noodigen. De Commissie brengt maandelijks aan den met zaken van den Landbouw be lasten minister een beknopt verslag uit omtrent de hoofdzaken harer verrichtim gen en den stand harer werkzaamheden in de afgeloopen maand. De leden der commissie hebben zit ting tot 1 Januari 1934. DE RIJKSMIDDELEN IN MEI 1933. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1933 bedroeg 35.819.914 tegen 37.740.701 over de maand Mei 1932. Het één twaalfde gedeelte der raming over het geheele jaar bedraagt 31.840.200. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste vijf maanden van 1933, vergeleken met die over de eerste vijf maanden van 1932. 1933 1932 Grondbel, 2.595.351 2.464.860 Pers. bel. - - 46.770 Ink. bel. - 33.303.589 - 43.124.985 Verm. bel. - 5.706.987 - 7.129.162 Div. en T. - 2.332.558 - 3.191.396 Inv. recht - 26.245.630 - 31.682^732 Opc. inv.r. - 6.971.976 - Stat. recht - 780.060 - 890.031 Zout - 929.495 - 1.011.122 Geslacht - 2.706.120 - 2.788.722 Wijn - 438.104 - 674.155 Gedistill. - 12.300.074 - 13.815.169 Bier - 3.886.219 - 4.121.765 O. ac. bier - 130.584 '- Suiker - 20.503.859 - 22.594.374 O. acc. suik. - 2.362.984 - Tabak - 9.547.492 - 12.090.838 Goud, zilv. - 259.443 - 307.541 Zegelrecht - 6.099.146 - 7.037.347 Reg. recht - 4.714.428 - 4.922.931 Succ. recht - 14.042.797 - 15.748.484 Domeinen - 1.563.654 - 1.996.406 Etaatsloterij - 234.822 - 235.031 Loodsgeld. - 1.433.872 - 1.423.877 deze opnieuw zal hebben bedankt, zal tot Kamerlid worden benoemd ver klaard de heer Rutgers van Rozenburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het huis van bewaring en de Rijkswerkinrichting voor vrouwen te B r e d a J. A. Glaudemans, adj.-direc teur bij de strafgevangenis te 's-Gra venhage. Ten vervolge op de mededeeling in de Nederl. Staatscourant van 11 Mei j.l. maakt het ministerie van Buitenl, Zaken bekend, dat Chili op 1 Juni j.l. heeft geratificeerd de op 27 Juli 1929 te Genève gesloten verdragen betref fende de verbetering van het lot der gewonden en zieken bij de legers te velde en betreffende de behandeling van krijgsgevangenen. Bij haar talrijke pogingen, om een project voor het studenten-werkkamp 1933 te vinden, is 't de kampleiding ge bleken, dat door het groote aantal werkloozen de projecten, die voor het werkkamp in aanmerking bleken te ko men, thans in werkverschaffing kunnen worden uitgevoerd. Hierdoor zal het studentenkamp dit jaar niet doorgaan. De raad van Doetinchem be sloot zijn medewerking te verleenen aan de tot standkoming van een nieuwe industrie aldaar, die aan 400 arbeiders werk zal verschaffen, zoodat dan de werkloosheid in deze gemeente zoo goed als opgeheven zal zijn. Omtrent den aard der industrie kan nog niets worden medegedeeld. De raad van Almelo besloot gis teravond te voldoen aan het verzoek van het N.O.G. en den Bond van Ned. Onderwijzers om volontairs, werkzaam aan de openbare lagere scholen in die gemeente, bezoldiging toe te kennen. B. en W. hebben gedreigd nu terstond alle volontairs op de scholen af te schaf fen. Vrijdag en heden heeft te Henge- 1 o (O.) de algemeene jaarvergadering plaats van den Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland. De voorzitter van den B. B. N. hield een toespraak, waarin hij een overzicht gaf van den toestand in het bedrijfs leven en in het bijzonder de kwestie auto-spoorwegen behandelde. Spr. zeide, dat de bond zeer krachtig zich zal ver zetten tegen een aanslalg op de vrijheid van het bedrijf. 159.089.253 177.297.705 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Mei 1933 een opbrengst van 6.203.876 tegen een be drag van 7.493.496 over Mei 1932. De inkomsten ten bate van het „We- geenfonds" gaven over Mei 1933 een opbrengst van 2.064.343, Rijwielbelas ting 28.832. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. De piloten der K.L.M. hadden, zoo als bekend is, einde Mei hun ontslag aanvragen tegen 1 Juli ingetrokken, na de toezeggging, dat hun grieven bij de commissie van advies, welwillend en ernstig onder het oog zouden worden gezien. De vereeniging van verkeers vliegers heeft thans een uitvoerig be zwaarschrift, deze commissie toege zonden. De commissie is samengesteld uit de heeren: mr. C. J, H, Schepel, lid van den Hoogen Raad; ir. J. Blackstone, lid van den Raad van Beheer der K.L.M. en den Oceaanvlieger Evert van Dijk. Bij K. B. is aan dr. H. Colijn op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van den Zuiderzeeraad. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, ont staan door het bedanken van minister Slotemaker de Bruine, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard jhr. mr. Beelaerts van Blokland, vice-presi dent van den Raad van State. Wanneer ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 JULI A.S. PER KWARTAAL OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS GRATIS Middelburg. Abdijuitvoering, Het is Zaterdagmorgen en de malsche, voor buiten welkomen, regen valt met stroomen neer. Zeker niet het meest ge schikte weder voor een verblijf in de Abdij. Maar nog deze week is gebleken, dat het weer zich spoedig kan herstel len en daarom willen wij niet nalaten te herinneren aan de uitvoering, die het Middelburgsch Muziekkorps morgen hoopt te geven in de Abdij van 12 tot 1 uur. Het programma vermeldt zeer gaar ne gehoorde en voor deze omgeving zoo geschikte nummers, o.a. Ave Maria van Gounod en.... Men koope zelf een programma. Het komt ons gewenscht voor er nog eens op te wijzen, dat deze uitvoeringen alleen kunnen plaats hebben, als de col lecte de kosten dekt. Als wij goed be luisterd hebben, dan ontbrak daar de eerste maal nog wel wat aan. Zoo dit voort blijft gaan, zal het bestuur wel met deze uitvoeringen moeten stoppen. Een aanvulling. Bij de vermelding van het slot van het congres van vreemdelingenverkeer, en wei bij de thé in St. Joris, maakten wij een fout, die wij gaarne herstellen. De firma's Papegaaij en Petersen heb ben een tweetal Walchersche boerin netjes aan de aanwezigen een proef van profeetenbrood en Zeeuwsche letter- koek ter kennismaking doen aanbieden v/at zeer op prijs is gesteld. Middelburg, 17-VI-'33. Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 25 °C (77 °F); laagste 13.8 °C (57 °F). Heden 9 h: 14.1 °C; 12 h: 14 °C. 11.7 mm regen. Hoog ste barometerstand 761 mm; laagste 749 mm. Hoogste barometerstand 764.1 mm te La Coruna; laagste 733.8 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond Meest matige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk nog regenbuien, wei nig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 39; onder 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 1 h 29; onder 16 h 02. Zondag 18 Juni, Zon op: 4 h 39; onder 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op 1 h 41; onder 17 h 18. ,N.M. 23 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later. (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Za. 17 10.10 22.32 4.05 16.23 Zo. 18 11.12 23.32 5.04 17.25 Ma. 19 12.10 24.24 6.04 18.21 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Za. 17 11.40 24.05 5.03 17.33 Zo. 18 12.42 6.01 18.32 Ma. 19 1.06 13.43 6.59 19.30 De ontvanger der rijksbelastingen te IM i d d (e 1 b u r g verzoekt ons be lastingplichtigen in herinnering te bren gen, dat vóór eind Juni het dan ver schuldigde deel van den aanslag in de grondbelasting 1933 behoort te worden voldaan. IN EN OM GOES, Maakt het den toerist ge makkelijk. Er wordt door velen, met onze V.V.V. aan het hoofd, reclame gemaakt voor een bezoek aan en tochtjes door Zuid-Beveland. En inderdaad zijn door Zuid-Beveland, hetzij per auto, motor, fiets, of te voet tal van aantrekkelijke routes op te stellen. Jammer is daarbij echter dat men op zoovele van die routes voor groote moeilijkheden komt te staan wat het volgen van den weg betreft. Langs de primaire wegen gaat het wel. Daar vindt men meest, op kruispunten waar twijfel kan ontstaan, A.'N.W.B. en K.N.A.C.-borden, die den zoekende te recht helpen, maar op zoovele andere kruispunten, met vrijwel volkomen ge lijkwaardige wegen, en soms kilome ters van de naastgelegen woning ver wijderd, is niets te vinden wat den toe rist „wegwijs" maakt. En zelfs komt men die kruispunten tegen op wegen, die de korste verbin dingen tusschen twee gemeenten vor men. We denken b.v. aan Heinkenszand t's Gravenpolder, 's Gravenpolder Kapelle, Hoedekenskerke-Baarland, en nog zoovele anderen. Het is zóó erg, dat zelfs geboren Bevelanders de kortste- of mooiste-wegen, die van het eene naar het andere punt voeren, dikwijls niet weten aan te wijzen! Met geringe kosten is voorts in deze leemte te voorzien, b.v.: een stevig bord je aan een boom bevestigd, of een paar bordjes aan een paal. Mooi behoeft hel niet te zijn, als het maar duidelijk is! En wanneer elke gemeente zorgt voor de eigen voornaamste kruispunten, dan worden de lasten al heel lichts, staan in elk geval niet tegenover de lusten. Want alles wat den toerist het trekken naar en bepaalde plaats gemakkelijker maakt, kan die plaats alleen ten goede komen. Wij hopen, dat zij die in deze iets ikunnen doen, dat niet nalaten zullen!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1