KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. ZWEEDSCHE BRIEF. Bereid uit een edel natuurpro duct met edele KING eigenschappen PEPERMUNT over Serooskerke waren aangekomen. Allen hebben voor zooveel de tijd het toeliet de botermarkt, de groote markt en de Abdij bezocht en zich overtuigd en veelal ook verwonderd over de groo te drukte te Middelburg op Marktdag. Een Koffietafel. Maar er moest ook aan den inwen- digen mensch gedacht worden en daarom was in de bovenzaal van de Sociëteit „de Vergenoeging" een Zeeuwsch- kof fiemaal te gebruiken, dat zich na het verblijf in de lucht uitstekend deed smaken. Tijdens dezen maaltijd heeft de Voor zitter van V.V.V. te Middelburg, de heer J. MOOLENBURGH, allen het welkom toegeroepen en er nog eens op- gewezen wat men te Middelburg kan zien en bewonderen. De heer v. d. PAUW, die de K-L.M, op het congres vertegenwoordigde, zette de wordingsgeschiedenis van de Zeeuw- sche luchtlijn, die nu reeds tot Knocke is uitgebreid, uiteen. Spr. herinnerde aan de opmerkingen op de vergadering van Dinsdag, dat men Zeeuwsch-Vlaan- deren te veel vergeet en zeide, dat men daar moet helpen zoeken naar een goe de gelegenheid om een vliegveld tot stand te brengen. Op de medewerking van de K.L.M. kan men bij voorbaat vertrouwen. Spr. wees op den grooten steun, die de K.L.M. steeds van de V. V.V.'s heeft en bracht hen daarvoor dank. De Voorzitter van de A.N.V.V., de heer baron KRAYENHOFF, antwoord de, dat omgekeerd het Vreemdelingen verkeer veel te danken heeft aan de K.L.M,, de maatschappij, die den naam van Nederland in geheel Europa, ja ook ver daarbuiten, hoog houdt- De heer VAN RAALTE, Voorzitter van Vlissingen, bracht ten slotte dank aan de zustervereeniging te Middelburg voor hare medewerking bij het organi- seeren van de uitgangetjes. Na het noenmaal kon men nog wat op de Markt en omgeving vertoeven, maar niet te ver weggaan, want te half drie was de officieele ontvangst op het Stadhuis. De ontvangst ten raadhuize. Toen alle nog aanwezige congressis ten en dat was nog een zeer groot deel zich in de raadszaal vereenigd hadden, kwamen daar ook de burge meester en vertegenwoordigers van den raad. Toespraak burgemeester. De burgemeester, de heer M. FERN- HOUT, sprak ongeveer als volgt: Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren, Het is mij een recht aangename taak, U allen namens het gemeentebestuur van Middelburg, te mogen begroeten in ons Stadhuis. Vraagt U mij naar de gronden waarop de ingenomenheid met dit bezoek steunt, dan zou ik daarvoor zeer vele motieven kunnen aanvoeren, waarvan ik er maar een enkel noemen zal. Het algemeene motief, zoo al gemeen als de sleutel die op èlk slot past, is dit, dat we het bezoek van een zoo groot aantal dames en heeren aan deze stad, ter kennismaking, wellicht ter nadere kennismaking met hetgeen haar kenmerkend onderscheidt van an dere steden ,stééds op prijs plegen te stellen. Ook de burgerij doet dat en ik weet dus met volstrekte zekerheid namens Middelburg te spreken, als ik U met nadruk welkom heet. Dit blijkt uit de aanwezigheid van de beide wethouders, den gemeente-secretaris, en de raads leden mevrouw Weijl en de heeren van Andel, Cornelisse en v. d- Feltz. Er is ook een b ij zonder motief om U met opgewektheid te ontvangen. Koning Gustaf 75 jaar. Zijn populairiteit, Als sportsman en als mensch. „Weest bereid" Zijn leuze. 16 Juni, Koning Gustaaf's jaardag! Toen de koning zeventig werd is hij door zijn volk hartelijk gehuldigd, zijn hem schitterende geschenken aangebo den, maar de koning meent, dat dit on der de huidige omstandigheden niet her haald behoort te worden, zooals hij in December, toen hij 'een kwart eeuw ko ning was, ook verzocht heeft van dat jubileum geen werk te maken. Men heeft dezen wensch natuurlijk geëerbie digd, er worden geen feestelijkheden op touw gezet en er wordt geen huldeblijk aangeboden. Al viert dan heel het volk in zijn hart den vijf-en-zeventigsten ver jaardag van zijn koning mede. Want koning Gustav neemt werkelijk een plaats in de harten van de meerderheid zijner onderdanen in, omdat hij als de mocratisch vorst van dit democratische land velen sympathiek, omdat hij als hoogstte ambtenaar in den Staat alge meen geacht en omdat hij als mensch geliefd is. Men kan gerust zeggen, dat niemand in Zweden zoo in den goeden zin van het woord populair is als „Kungen", als de koning. Dat hij waarschijnlijk 's werelds beste tennisspeler van boven de zeven tig is, pakt de sportieve Zweden. Zij zijn terecht tfrotsch op hun ,,Mr. G.", wiens prestaties even goed in de sportrubrie- ken van de bladen vermeld worden als die van andere uitblinkende sportslie- den, zij critiseeren zijn spel en bespre Dat is dit: dat G ij het zijt, dat het de aanzienlijke, de invloedrijke Algemeene Nederlandsche Vereeniging v. Vreem delingenverkeer is, die ons komt be zoeken, We worden hier zeker niet vergeten door Congresseerende Vereenigingen en organisaties. We verheugen ons in een vrij bedui dend Vreemdelingenverkeer en we zijn de afdeeling Middelburg en hare gena- buurde zuster-afdeelingen te Vlissingen, Domburg, op Schouwen en elders, er kentelijk voor hetgeen ze rechtstreeks of zijdelings ter bevordering daarvan doen. Aan dien dank wil ik ook nu gaarne expresselijk uiting geven. Maar M. d. V., dat de groote, de ver dienstelijke Ned. Ver. v. Vreemdelingen verkeer in Zeeland, in Middelburg eeni- gen tijd vertoeft, en zoovele Vrouwen en Mannen van geoefenden blik, van gevormden smaak, van ruimen Neder landsche reis-ervaring, naar hier bracht, dat waardeeren we toch wel zeer bij zonder en we noteeren Uwe komst onder de verheugende gebeurtenissen van 1933. Want we hebben nu de gelegenheid en in deze onderdeelen valt het bijzon dere motief voor onze ingenomenheid te splitsen we hebben nu de gele genheid U iets te geven, iets te zeg gen en iets te vragen. Iets te geven, want we vertrouwen, dat Ge hier een en ander vinden zult van hetgeen Ge hier zocht. In deze oude stad van historie en tra ditie, van aantrekkelijke bouworde ook, is meer interessants te zien, in hare om geving valt er meer schoon te genie ten, dan men vanuit de verte in Holland of in het hooge Noorden wel denken zou en dan veelal wel bekend is. Ik zal geen poging doen, om U dat te schetsen. U ontvingt daarvan al een aantal in drukken, die U tot herneiuwd bezoek opwekken. We vertrouwen, dat U hier iets g e- zien, gehoord, ervaren en o.n- d e r g a a n zult hebben, dat U verrij king en genot heeft gebracht. Het loffelijk streven, de zoo rijk ge varieerde schoonheid van het eigen land niet langer te veronachtzamen naast 't genieten van de scheppingsschoonhe den en -rijkdommen die het buitenland biedt; het systematisch wekken en po- pularisseeren van be'angstelling voor natuurmonumenten van oudere en nieu were bouwkunst, zooals het belichaamd is ook in Uwe Vereeniging; het toene mend snel-tourisme, dat zich beweegt in grootere vrijheid dan men vroeger gekend heeft; dit alles bezorgt ook iet wat meer uit het centrum liggende ste den en streken, toenemende daadwerke lijke belangstelling voor het schoon dat hen siert. En nu wilden we U dit zeggen: In het streven van Uwe vereeniging, die gesteund door de verbluffende ver meerdering van tóuristische mogelijkhe den, in de bevordering van dat tourisme en van de kennis van het eigen land, zoo groot aandeel heeft gehad, zie we naast waarden van sociaal-eco- nomischen aard, van spor tieve n, van cultureelen, van nationalen aard, zoovele andere, ook ideëelewaarden belichaamd, dat we het een voorrecht achten haar bestuur en zoovele hare leden te mogen begroeten om uiting te geven aan onze waardeering voor den omvangrijken arbeid door de Vereeni ging, trots vele en gecompliceerde be zwaren in allerlei opzicht onder Uwe even bezielende als elegante leiding M, d. V. met zooveel succes tot dusver verricht. ken zijn kansen en wanneer de koning op de banen van Bastad of Sarö speelt, volgt men hem met een aandacht, die niet zoozeer den persoon als wel voor al den vaardigen en knappen tennis speler geldt. Hij schijnt nimmer ver moeid te worden, hij speelt door terwijl jongere tegenstanders uitgeput raken en de rest van den dag geen cent waard meer zijn, hij speelt lot zijn adjudant hem er opmerkzaam op moet maken, dat de trein over veertig minuten gaat en dat aan dezen dag niet nog een dag kan aangeknoopt worden, zooals dat den vorigen dag is gebeurd. Dat gaat vrij wel telken jare zoo, wanneer de koning in het mooiste hotel van Zweden, de wondere Skanegarden van Bastad lo geert om er te tennissen op de ideale banen van dit Noordsche Torrento, om er te genieten van de heerlijke natuur en het verre uitzicht over de open zee. En het is gebeurd, dat de koning een nog onbeslisten match moest afbreken om dat zijn trein om zoo te zeggen al on der stoom stond, en dat hij toen zijn tegenstanders voorstelde de prijzen in vredesnaam dan maar eerlijk te deelen. Maar al spreken mr. G.'s prestaties op de gladde banen van de tennisstadions dan wel in 't bijzonder tot het groote publiek, dat zich voor sport, en eigen lijk voor sport alléén, interesseert de achting, de liefde van tallooze an deren heeft koning Gustav zich verwor ven door zijn nobele karaktereigen schappen, door ziin optreden, dat zoo eenvoudig en geheel vrij van pose is, door heel zijn wezen, dat den democra- tischen Zweed wel moét bekoren. Ook wilden we U iets vragen. Het is dit: moge de A.N.V.V.. die 'n zoo ruim hart heeft voor alle deel- len van het land, hare bijzondere aan dacht b 1 ij v e n geven, aan de bevorde ring van de verkeersmogelijkheden ^n van de verkeerspraktijk in dit deel van het Vaderland, dat even afgedacht van de K.L.M. nu niet zóó vlug bereikbaar aan een weinig extra vriendschap van Uwe vereeniging, aan toeneming van 't Nederlandsche vreemdelingen verkeer, behoefte gevoelt. M.a.w. b 1 ij f t Zeeland, blijft Wal cheren op het hart dragen, gelijk Ge reeds doet èn gelijk wij hier, U M. d. V. en Uwe Vereeniging als op de handen hebben willen dragen en, behooren ook deze congresdagen weer tot het verleden, op 't hart zullen blijven dragen. U zult me willen toestaan aan den bloei van Uwe Vereeniging, aan het sla gen van haar voortreffelijk werk, aan Uw voorspoedig presidiaal bestier M, d. V. zoo aanstonds namens het gemeen tebestuur van Middelburg een dronk te wijden, Deze woorden hadden groote instem ming. De Voorzitter, baron KRAYENHOFF zeide, dat het bekend is, dat de heer Fernhout niet alleen een voortreffelijk burgemeester, maar ook een goed re denaar is. Spr, had eerst een heele ge schiedenis van Middelburg na gekeken om er over te spreken, maar na dat hij de heer Fernhout aan den officieelen maaltijd had gehoord, is hij daarvan te ruggekomen en wil spr. zich bepalen tot de nieuwste geschiedenis en het heden. Spr. zeide daarom, dat de heer Fernhout verleden jaar te Kampen ook de Vereeniging ontving en het nu hier weer doet. Spr. kent den heer Fern hout persoonlijk en weet daarom Mid delburg met zijn nieuwen burgemeester te mogen gelukwenschen. Op de ge stelde vraag kan spr. stellig verklaren, dat de A.N.V-V, Middelburg piet zal vergeten, en ook niet Walcheren, dat een parel is van Nederland, Waar de burgemeester aan tafel sprak van de gezegelde stukken, die hij moest tee kenen ,wil spr. hem een foto van het Stadhuis genomen op Dinsdagavond aanbieden, waarop hij ook het zegel niet vergat. Spr. is overtuigt, dat zoo ooit zeker onder de leiding van den heer Fernhout, Middelburg nieuw leven zal zijn in te blazen. Herinnerend aan den Dinsdagavond zeide spr., dat het belicht stadhuis ongelooflijk mooi is. Met de beste wenschen voor Middel burg en zijn burgemeester besloot spr. onder applaus. De keerzijde van de foto bevat bo venaan een plakzegel, waarover baron Krayenhoff zijn handteekening plaat ste en daaronder staat ongeveer: In aangename herinnering aan den zoo sympathieken burgemeester van Kam pen, thans van Middelburg aan den dag waarop hij op nieuw het congres van de A.N.V.V. op zijn stadhuis ontving en aan den onvergetelijken indruk die het 's avonds laat verlichte stadhuis bij alle congressisten heeft achtergelaten. Lang moge Middelburg dezen hoogst ver dienstelijken en zoo charmanten burge meester behouden. De Voorzitter van de A.N.V.V., tevens persoonlijk vriend (w.g.) Krayenhoff. Nog voerde het woord de voorzitter van Middelburg, de heer mr, J. MOO LENBURGH, die er op wees, dat de heer Fernhout aan den maaltijd zeide, zelf nog bijna vreemdeling hier te zijn. Het bestuur der V.V.V, beschouwt hem echter geenszins als zoodanig, hij heeft getoond het Vreemdelingenverkeer 'n goed hart toe te dragen en de indruk, die men van hem heeft, is een zeer aan- Het is bekend, dat de koning nimmer een waarlijk berouwvollen gestrafte ge weigerd heeft gratie te verleenen, ook al waren de autoriteiten, die hun ad vies over het verzoek tot gratie moes ten geven, er niet altijd voor. En men weet ook, dat de koning vrijwel altijd tijd weet te maken voor zaken, die zijn aandacht vragen. Het gebeurt maar zel den, dat hij een uitnoodiging om een belangrijke tentoonstelling te openen of een groot feest bij te wonen aan den. kroonprins moet doorzenden, en mi nisters, die laat in den avond of zeer vroeg in den morgen over staatszaken moesten confereeren, waren steeds even welkom, omdat de koning zijn plicht boven alles stelt en de padvin- dersleuze „Weest bereid" tot de zijne gemaakt heeft. Het niet onbelangrijk deel van den werkdag van koning Gustav wordt in beslag genomen door staatszaken, door de geregelde vergaderingen met den raad van ministers, waaraan vaak langdurige voor-besprekingen vooraf gaan, door het onderteekenen van de tallooze stukken, door representatie, maar toch vindt de koning altijd weer tijd en gelegenheid om tentoonstellin gen, die hij als staatshoofd opende, la ter nog eens als particulier persoon te gaan bekijken, om geregeld eiken dag te gaan tennissen, om in de koninklijke domeinen op jacht te gaan of om te gaan visschen bij Tullgarn, waarna hij dan 's avonds uitrust bij het weven van kleeden of het spelen van een partijtje bridge, waartoe hij een enkele maal zijn minister-premier Per Albin Hansson als partner uitnoodigt. En hoe vaak ge ONDER CONTROLE VAN HET LAB. Dr. v. HAMEL ROOS 8. HARMENS A'DAM WORTH A CROWN (Ingez. Med.) gename en wijst op een goede samen werking in het belang van de stad. - Nadat ^enkele ververschingen (waren aangeboden, waren de congressisten in de gelegenheid om onder leiding van den gemeentearchivaris, dr. W. S. Un- ger, de Oudheidskamer en de Vier schaar te bewonderen, maar toen was het weer tijd om te vertrekken. De thé- Het bestuur van Vreemdelingenver keer te Middelburg bood als slot van het verblijf te Middelburg in de groote benedenzaal van de Sociëteit „St. Joris" en daaraan grenzende tuin en veranda een goed verzorgde „thé complet" aan, die allen zich goed lieten smaken. Het was alleen jammer, dat de tijd drong in de eerste plaats voor hen, die nog aan den tocht naar Schouwen wil den deelnemen, en daar in twee groe pen per K.L.M.-vliegtuig naar Haam stede zijn overgebracht, maar ook voor de anderen, omdat zij nog naar Vlissin gen terug moesten om zich voor te be reiden voor de thuisreis per trein. Het congres, dat mede dank zij het schiterende weer, maar vooral ook door de uitstekende organisatie van de sa menwerkende vereenigingen te Vlissin gen, Goes en Middelburg zoo uitstekend geslaagd is, was officieel ten einde. Naar Schouwen. Slechts een 18-tal personen zijn door de lucht naar Schouwen vertrokken, waar zij ontvangen zijn door het bestuur van Vreemdelingenverkeer voor Schou wen en Duiveland. Te Zierikzee had men gezorgd voor carrillon bespeling, voor een concert en voor verlichting van den haven. Heden had een rondrit per auto over het mooie noordelijkste eiland van den Zeeuwschen archipel plaats en daarna keerden ook deze congressisten weer met de K.L.M, naar Vlissingen terug of vlogen naar Rotterdam, in beide ge vallen met het doel om ook huiswaarts te keeren en nog eens rustig na te den ken over alles wat Zeeland te land, op het water en in de lucht te genieten had gegeven- Tollensprijs. De Tollensprijs, die volgens de statu ten van het Tollensfonds éénmaal in de 5 jaar wordt uitgereikt aan één of meer onzer vaderlandsche schrijvers of dich ters, wier werken in proza of poezie gedurende genoemd tijdsverloop uitge geven, zich deze onderscheiding hebben waardig gemaakt, is in 1933 aan den heer Arthur v. Schendel toegekend. Vacantiecursus van den Provincialen Onderwijsraad van Friesland. De vacantiecursus, die de Provinciale Onderwijsraad van Friesland alle jaren organiseert, wordt dit jaar gehouden op 1, 2 en 3 Augustus in het mooie Kanse larijgebouw te Leeuwarden. Dr. P. Terp stra, conservator aan de Rijksuniversi teit te Groningen, geet een inleiding (met proeven) over het onderwerp: „Hwet der oan in klüntsje to sjen is"; architect G. Feenstra van Arnhem spreekt over beurt het in 't winterseizoen niet, dat men 's morgens in het ochtendblad een kort berichtje vindt, waarin meegedeeld wordt, dat de koning den vorigen avond den een of anderen schouwburg of de opera heeft bezocht En heeft hij niet persoonlijk bij bezoeken aan antiquairs en kuntshandels tallooze fraaie stukken oud zilver aangekocht voor zijn collec tie, die een der beste ter wereld, zou zijn Het is wel vooral als mensch, dat de koning zich veler aanhankelijkheid heeft verworven. Ontelbare anecdotes kan men vertellen, die van koning Gus tav een juister beeld geven, dan lange beschouwingen dat vermogen te doen, anecdoten, waaruit blijkt hoe nobel en eenvoudig, hoe vriendelijk, hoe vol be grip voor menschelijke feilen, hoe wijs de Zweedsche koning is. Soldaten op manoeuvre, die stilletjes feen kaartje legden en door den koning betrapt wer den, heeft hij berispt, door ze er glim lachend op te wijzen, dat ze van kaar ten al heel weinig begrip hadden. Maar een andere soldaat, een boerenjongen van Visby, kan er prat op gaan, dat hij beslist langer is dan zijn koning, omdat koning Gustav, verbaasd over 's mans enorme lengte, eens tijdens een oefe ning schouder aan schouder met hem is gaan staan om te zien, wie van hen beiden nu wel de langste was. En een Stockholmsche werkster vertelt gaarne haar avontuur met „Kungen." De ko ning was een tijdje geleden zonder ad judant naar Norr Malarstrand geauto'd om er zijn kleinzoon Lennart Bernadot- te, die daar met zijn jonge vrouw een „De forhalding twisken Fryslan en de moderne boukinst"; T. v. d. Zee, leer aar in de geschiedenis aan de Rijks H. B. S. te Sneek over: „Uteringen fen Frysk ide alisme en individualisme"; M. Bonnema, arts te Oudehaske over: „Petrus Cam per"; Y. K. de Boer, cand. nots. te Gro ningen, over: „It erfrjucht yn Fryslan yn earder tiden" en mr. J. v. d. Schaaf van Beetgumermolen over: „It Frysk amptlike tael". De laatste dag wordt be steed aan een excursie met autobussen over de verbindingsdijk naar Westfries land, waar o.a. J. Winkelman, voorzitter van „It Boun fen Fryske selskippen bü- ten Fryslan" zal spreken over: „Perspec- tiven fen de Fryske biweging". De secretaris van den Onderwijsraad J. H. Brouwer te Hardegarijp, verstrekt aan belangstellenden gaarne verdere in lichtingen. Geslaagd voor het machinisten diploma C praktisch, de heer G- Porte- gies. Geslaagd voor het machinisten diplo ma C theoretisch gedeelte, de heer P. W. G. Eekman. Geslaagd voor Radio Telegrafist 2e klasse, de heer P. J. Kokelaar, allen leerlingen van de „de Ruijterschool" te Vlissingen. Examen L.O. Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagden Donderdag de heeren: J, van Rooijen, Biggekerke; J. R. van Strien, Terneuzen; L. de Visser, Aagte- kerke; A. Wattel, Serooskerke; A, J. Wisse, Aagtekerke en P. v. d. Woestijne, Aagtekerke. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden Donderdag de heeren: J. W. Pieters, D. C. Sorel, W. J. van der Maden, A. A. van Damme, allen te Vlis singen; J. M. Traas te Goes en G. J. M. Heeren t?e Middelburg. Kantongerechtvan Goes, De Kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens overtreding: te We- meldinge venten zonder vergunning H. J. J. D., Goes,./ 10 b. s, 10 d.h., afisvoren te Goes, M. R„ Amsterdam, G. K„ Nij megen, 3 b. s. 3 d. h. Overtreding Tarwewet 1931G, E. Goes, 5 b. s. 5 d. h„ A. R., Ovezande, C. R., Kwadendamme, M. R„ Ovezande, 5 b. s. 5 d. h., A. B„ Kwadendamme, f 15 b. s. 15 d. h., P. V., 's Heer-Abts- kerke, P. C. K., 's Heer Arendskerke, 0.50 b. s. 1 dag, J. V., Kloetinge vrij gesproken. Te Kapelle op Zaterdag van een week mest op straat vervoeren in bebouwde kom der gemeente, J. d. W., Biezelinge, 0.50 b. 1 dag, met rijwiel veiligheid van verkeer in gevaar brengen, M. V., Biezelinge, l'O b. s. 10 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder rem men: E. T. H., Kruiningen, A. V., Hein- kenszand 5 b. s. 5 d. b.; met rijwiel linkerzijde van een weg moderne flat op de bovenste verdieping van een der groote huurkazernes be woont, te gaan bezoeken. En nu liet de werkster de lift, waarmee de ko ning naar boven ging, onderweg stoppen om er ook mee naar boven geheschen te worden. De vrouw werd bleek of vuurrood toen ze den langen heer in de lift herkende, den vriendelijken ouden heer, die haar met enkele woorden zeide, dat ze natuurlijk mee mocht om dat er immers plaats genoeg was in de lift. En een ander maal op een der groo te koninklijke eendenjachten overkwam het een paar drijvers, die zich afvroe gen, waar „de ouwe heer" gebleven was, dat ze uit een boschje in de nabij heid het laconieke antwoord: „Die zit hier" kregen. Trouw dienen de communisten telken jare bij den Rijksdag een motie in om Zweden tot een republiek te maken. En telkenmale wordt dan weer gek scherend gezegd, dat de koning tot pre sident gekozen zou worden, wanneer 't communistische voorstel aangenomen werd. En waarlijk, er zou niemand an ders te vinden zijn, die zoo de achting van het Zweedsche volk geniet, van so ciaal-democraten zoo goed als van con servatieven, die zoo een figuur gewor den is, die boven de partijen staat en allen om zich kan vereenigen, als koning Gustav. En dit te weten moet wel een groote voldoening en een groot geluk zijn voor dezen man, die zijn vijf-en- zeventigsten verjaardag viert. Stockholm, 12 Juni- Bertil J.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6