LAATSTE BERICHTEN. BEURSTKESORIETER vaü Vrijdag. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. KERKNIEUWS. BURGERLIJKE STAND. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. SGHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D AMSTERDAM, 16 Juni. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100 Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 97%—97%. Bied. 33 100-4 97%—97%. Certificaten-3 75%75. O. Indië 22 1000-6 87% O. Indië 23 100-6 70%—70%. O. Indië 26 1000-4% 86%—86%. Denemarken Oblig. 1926-5 8080- Zwitserl. Oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96%97%, Duitschl pd. st. 100-7 50%—49%. Duitschl 30 1000-5% 38%— 38%. Amsterdam 1933-5 96% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 85%—87%. Utrecht, prov- 1929-4% 100%100%. Berlijn 1925-6% 25—25. Zeeuws Hyp. B-5 99% Zeeuws Hyp. B-4% 98%98Vs A Amsterd. Bank 114%113% C Rott. Bankver. 85 A Twentsche Bank 101100 A Pref. Gruyter Zn. A, 117%117 A Pref. Jurgens A. 8989% A Ned. Gist en Spirit.fabr. 385%379% A De Schelde N.B. 34 A Ver. Papf. v. Gelder 63%63% C Am. Car Foundry 18%17%, C Am. Smelt Ref. 27%—24%. C Farbenind. I.G. 78%—77%. C U. States St. C. 45%^13%. C North Am. Cy. 28%—26%. A Born. Sum. H.M. 153151. A Linde en Teves Stokv, 74%73%, A Ned. Wol Mij. 73 A Singkep Tin M. 130%122%. A J. C. Japan Ln. 34% A Rotterd. Lloyd 58% A S- M. Nederland 67%65%. A Amst. Thee C.M. 49—39. dienst met een ontvang van 78,903, een uitgaaf van 80.006 en een nadeelig slot (uitkeering der gemeenten Krab- bendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore en Waarde) ad 1103. RAAD VAN IERSEKE, Winkels open 2en Paasch- dag, enz, Geen langer open houden café's. Geen voet bal op straat. Eervol ontslag secretaris. Geen dansver- gunning a.s. festival. IERSEKE. Donderdag vergaderde de raad voltallig. Voorzitter: Burgemeester Gunning. Het bekende adres van den raad van Poortvliet om adhaesie te be tuigen aan een motie van dien raad in zake de landbouwwerkzaamheden werd voor kennisgeving aangenomen. De rooi lijn in den Burenpolder en het straten plan werden goedgekeurd. De nieuwe straat in de Burenpolder zal 10 m. breed worden. De heer K o o m a n maakt den voorzitter er opmerkzaam dat het nieuw te bouwen huis, naast de gasfa briek veel last zal ondervinden van den rook dier fabriek. De gascommissie zal een en ander onderzoeken en desnoods een nieuwe schutting zetten, de oude was bovendien zeer versleten. De voorzitter zal een en ander nader onder de oogen zien. De geldophaler der gasfabriek, Mi. D. Pekaar, vraagt eenige verhooging der jaarwedde. De gascom missie stelt voor deze te verhoogen van 12.50 op 15.per week. B. en W. hebben tegen deze verhooging geen be zwaar, al zijn er wel nadeelen aan ver bonden. De heeren Kooman, Mol, Scheele en Hage kunnen zich er mee vereenigen. De heer Cornelisse is er tegen. Het voorstel wordt aangeno men met 9 tegen 2 st. (de heeren Cor nelisse en Bom). Deze verhooging zal ingaan 1 Juli a.s. De winkeliersvereeniging Handelsbe langen vraagt tweeden Paaschdag, twee den Pinksterdag en tweeden Kerstdag en Nieuwjaarsdag de winkels te mogen geopend, houden tot 10 uur des namid dags (Zondagen uitgezonderd). Met al- gemeene stemmen werd dit toegestaan. De huur van grond van den heer A. C- Stobelaar wordt verlengd tot 1938. Ingekomen is een verzoek van de ver gunningshouders om Zaterdag en Zon dag hun café's te mogen openhouden t-'öt 11 uur ouden tijd. B. en W. stellen voor hierop afwijzend te beschikken. De heeren Hage en Scheele vragen om tegenover dit verzoek welwillend te staan. Ook de heer Kooman is er voor. De heer Hage wijst o.a. op ver gaderingen van vereenigingen, die dan om 10 uur O.T. moeten uiteengaan. Hiertegenover merkt de voorzitter op, dat: dit toch altoos kan geschieden. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken wordt aangenomen met 7 tegen 4 st. Tegen de heeren Scheele, Kooman, de Jager en Hage. Gewijzigd werd o.a, de politieveror dening inzake het voetballen op straat. Dit is in den vervolge op straten en pleinen algeheel verboden. De heer Hage merkt op, dat de jeugd dan heelemaal geen terrein meer heeft. Is er van gemeentewege niet in te voor zien? Wellicht, antwoordt de voorzit ter, kan in de Burenpolder wel eenig terrein worden gevonden, maar, zegt hij, zal de raad, indien eenig gunstig terrein in de kom der gemeente gevonden wordt, deze zaak steunen? De heer Mol is er pertinent tegen. De heer P. de Vey vraagt met ingang van 1 Aug. ontslag als secretaris-ontvan ger en ambtenaar van den burgerlijken stand, wat hem op de meest eervolle wijze wordt verleend. De voorzitter spreekt reeds nu een woord van dank aan den secretaris voor zijn trouwe en nauwgezette plichtsbetrachting. Wat t.z.t. uitvoeriger zal worden herhaald. Het bedrag van zekerheid van den nieuw te benoemen ontvanger zal wor den bepaald op 13000.zijnde pl.m. 10 pet. van de ontvangen gelden. Verhuurd wordt een strook gemeente grond aan den heer P. C. Pols voor 1 per jaar. Bij rondvraag merkt de heer Ph. Bom op, dat bij de lossing van zand van sommige schippers op de haven levens gevaarlijke toeren worden gemaakt. Het materiaal dat wordt gebruikt is absoluut ondeugdelijk. Met de droogte, zegt de heer Bom verder, hebben de boeren gebrek aan drinkwater; dit moeten ze A Houth. Alberts 3737. C Baltimore Ohio 16%15%, A Southern Rlw. 18%17%. C Union Pac. Rr. 91%91%. C Int. Nicek Cy. 13%13. A Koloniale Bnk 74%71% A N.I. Hbk. 1000 64%—61% C Ned. H, M. 1000 69—67 'A Alg. Kunsz. U. 2930-28% A v. Berkels Pat. 23%21% C Calvé-Delft 64%63% A C. Suiker Mpij. 3029 A Ned. Ford A.M. 138%—143%-35 A Philips Gem. B. 164%—160%-62% C Unilever 96%96-95 C Anaconda Cop. 13%11%-12% C Bethlehem St. 24-22%-% C Kennec Copper 15%13%-14% A A.N.I.E.M.—N.B. 231%—230. C Cities Serv, Cy 4—3%-3%. A Kon. Petr. Mpij 168%—163-64%. \C Contin Oil Cy. 10%10%-%. C Shell Union O.C. 6%—5%-5%. A Holl. Amer. Lijn 18 A K.N, Stoomb. Mij. 1616. A Ned. Scheepv, U. 63%61%-62%. A H.V. Amsterdam 228%223-221. A Java Cult. Mij. 140137, A N.I. Suker U. 97%93-95. A Poerworedjo S.O, 6%- A Deli Batavia 149<145-148. C Deli Mij. 1000 .149%—146-143. A Senembah 153152%-151%, C Chicago Milw, 43%-3%. A Amst. Rubb. C. 82%77-78%. A Deli-Bat. Rubb. 33%31%. A Hessa Rubber 38% A Serbadjadi S.R. 21% Prolongatie 1%1%, WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 15 Juni. 16 Juni. Londen 8.43% 8.43 Berlijn 58.90 59.02% Parijs 9.79% 9.79% Brussel 34.77 34.77 Zwitserland 48.07 48.05 Kopenhagen 37.65 37.65 New-York 2.07% 2.08% betrekken van de waterleiding, en dit moet bij den landbouwer Bakker worden afgehaald. Kan dit nu niet gemakkelijker gebeuren? Waar onze voorzitter nu lid van den raad va,n beheer van de Water leiding is geworden, kan hij deze zaak wellicht bevorderen. De heer Mol spreekt namens de gas commissie de wenschelijkheid uit om voor de gasfabriek 250 nieuwe gascom- foren aan te schaffen. Dit zal pl.m. 2000 kosten. De oude gascomforen dateeren van 1911, en zijn radicaal ver ouderd en versleten. Het zal de gas- afname bevorderen. De heer Scheele geeft een duidelijke uiteenzetting van de gasfabriek en hare boekhouding. De gascommissie wil gaarne van den raad een beslissing zien hoe nu te han delen. De heer Cornelisse wil wach ten tot de nieuwe begrooting. Een vol gende vergadering zal de gascommissie definitief een voorstel indienen. Is de motorbrandspuit reeds nagezien en in orde? vraagt de heer Cornells- s e. Zijn in den nacht van 25 op 26 April veel plakmiddelen in beslag genomen, of kalk, of ander materiaal? Waarom zijn bij enkele inwoners verkiezings reclame verwijderd en ook reclame borden weggenomen en op welken grond of op welk artikel? Ook de heer Hage vraagt hiernaar en klaagt over het wei nige vergaderen in den raad. Dit is nu de tweede maal van het jaar. De heer de Jager klaagt over teer onder aan den dijk. De heer Scheele wil van B. en W. een andere houding inzake werk- loozen die nog niet uitgetrokken 'zijn. Hij hoopt dat B. en W. hen nog zullen te werk stellen, al zijn ze nog niet uit getrokken. De hjeer Ko oman klaagt over eenige toestanden op rioleerings- gebied op den Dam. Alle vragen worden uitvoerig behandeld. Speciaal hetgeen geschiedde met de reclameplaten en ver kiezingsbiljetten, op den dag der ver kiezingen (26 April) wordt nog 'eens uit voerig besproken. De heeren Hage en Cornelisse bestrijden de toepassing door den burgemeester, die evenwel aan de hand van het desbetreffende artikel zijn houding verdedigt. De heeren zullen nu de beslissing van den kantonrechter afwachten en desnoods de verordening wijzigen. De heeren Kooman en Scheele stellen voor om de arbei ders die werkzaam zijn aan de teering van den weg 0.25 per dag meer te geven, wat' werd aangenomen met 9 tegen 2 st. Tegen de heeren de Koeyer en Cornelisse. Inzake de dansmuziek, die de heer Kooman wenscht voor het a.s. mu ziekfestival, antwoordt de voorzit ter dat hij geen toestemming zal geven De raad heeft de kermis afgeschaft en nu zal hij niet verkapt worden ingevoerd De heeren Kooman, Scheele, d Jager en Ha,ge willen dat de burge meester vergunning voor dansmuziek geeft, en de minderheid ook eens zijn zin heeft. De voorzitter vraagt uit spraak van den raad. Tegen dansver gunning zijn de heeren Bom, Mol, Daane Hartoog, Van es, Cornelisse en de Koe yer. Voor de heeren Hage, de Jager en Kooman. Buiten stemming de heer Scheele. Vluch'thaven aan het Zijpe, BRUINISSE. De minister van Water staat brengt ter kennis van belangheb benden, dat de vluchthaven aan het Zijpe, gemeente Bruinisse, met ingang van 15 Juni 1933 voor het scheepvaart verkeer wordt opengesteld. De haveningang zal gedurende den nacht worden kenbaar gemaakt door 'n rondom schijnend groen licht op den kop van den noordelijken en een rond om schijnend rood licht op den kop van dén zuidelijken havendam. De onderlinge afstand van de lichten is 139 m; de hoogteligging is 8,50 N. A. P. BRESKENS. Alhier wordt op Zaterdag 24 Juni een groote Zangersdag gehou den. Medewerking hieraan verleeneq 15 gemengde koren, 2 kinderkoren, 1 man nenkoor en de Chr. Harmonie Hosanna uit Axel. Zwemdemonstratie. BRESKENS. Op Zondag 2 Juli a.s zal de Rotterdamsche Dames-Zwemclub voor de Zwemvereeniging Scheldestroom alhier een zwemdemonstratie geven. Medewerking hieraan verleenen o.a. de dames Willy den Ouden, G. Klapwijk en G. Brouwers. Des Zaterdags worden de zwemsters door het Gemeentebestuur officiéél ontvangen. NOODLANDING VLIEGTUIG TE OVEZAND. Donderdagnamiddag heeft een vlieg tuig komende van Engeland wegens ge brek aan benzine een noodlanding moe ten maken op een stuk bouwland onder SLUIS. A.s. Zondag zal alhier de 2e Mg gemeente O v e z a n d. De alleen in boor d- en Zuid-Nederlandsche Verbroe-1 zittende bestuurder, de heer M., oud deringsdag worden gehouden, waarbij] Indisch ambtenaar, wist de machine be- Obl.markt H.V.A. - Koninkl. - Rubber Amerika Tabak Markt Suiker Schepen Philips Uniiever Mijnen - als sprekers zullen optreden dr. Borms, Antwerpen, mr. Leuridam, Yperen; Th, Peters, Nijmegen en dr. Moller te Til burg. De redevoeringen worden afgewisseld tocht te vervolgen, door zang en muziek. houden op den grond te brengen, zoodat geen ongelukken plaats hadden. Het toestel is in een schuur opgeborgen. Het plan bestaat zoo mogelijk heden den Belgisch vliegtuig bij noodlanding vernield. ZUIDZANDE. Donderdagavond heeft alhier een Belgisch sportvliegtuig ten 'N NIEUWE STRATOSFEERVLUCHT. Prof. Piccard is naar Amerika ver trokken om daar een nieuwe stratos- feervlucht te maken. In Amerika zal hij waarschijnlijk de beschikking krijgen gevolge van den mist een noodlanding over een ballon van 15000 kub. meter, moeten maken op een korenveld- Bij waarmede hij een hoogte van 18000 m de daling werd het toestel grootendeels hoopt te bereiken, vernield. Twee inzittenden, de heeren Jansen en Thijssen uit Antwerpen en Deurne werden slechts lichtelijk ge wond. De heer Jac. Coomans te S c h e r- p e n i s s e heeft ontslag genomen als I knape van het Cloveniersgilde, wegens ouderdom. De crisiszuivelcentrale deelt mede, dat voor de week van 18 tot en met 24 Juni de prijs van het crisisbotermerk op 1 en die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 1.10 per kg is vastgesteld. \)J>/ 1. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort rt/TL—-jy (Ingez. Med,] EEN ORIGINEEL EN AARDIG IDEE. Hooggeachte Redactie, Mag ik U voor het onderstaande een plaatsje vragen in het provinciale hoofd blad Bij voorbaat hartelijk dank. Over eenige weken zal naar wij hopen Koningin Emma haar 75sten verjaardag vieren. Gelet op den hoogen leeftijd der geliefde vorstin, alsmede op de tijdsomstandigheden is het te ver wachten, dat de blijdschap van ons volk zich niet door groote feesten zal ken merken. Niettemin zullen tallooze Ne derlanders dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Nu kwam ik op het denkbeeld, aan het vorstelijk kroonjaar de volgende attentie te verbinden: De provinciale hoofdbladen en groote plaat selijke couranten verzoeken hun be richtgevers ten plattelande en den amb- tenaren van den B. S. in de steden op- Part. Synode der Geref, Kerken. 1 gave van de namen der mannen en Woensdag vergaderde te Middelburg] vrouwen in hun gemeente, die op den- de Part. Synode voor Zeeland der Geref. zelfden dag als de Koningin-Moeder 75 Kerken. In het moderamen werden naar jaar worden. Ze publiceeren die namen de Zeeuw meldt, gekozen: ds. A. C. Heij,] (onder goedkeuring der betrokkenen) in praeses; ds. D. Scheele, le scriba; ds. A. hun kolommen; voor Zeeland dus in de Scheele, assessor en ds. S. Groeneveld, Pr, Zeeuwsche Middelburgsche Courant. 2e scriba. (In mijn woonplaats Domburg is bv. een Tot afgevaardigden naar de in Augus- man, wiens naam zou kunnen worden tus te houden Generale Synode werden bekend gemaakt). benoemd de predikanten: A. C. Heij te] Feestcomité's en buurtcommissies Koudekerke en A. Scheele te Kapelle willen dan wel gaarne zorgen, dat voor primi en dr. J. van Lonkhuizen te Zie-| en rondom de jarigen op dien dag wat Wettig gedeponeerd.) aan het varen was, in de Mark gevallen en verdronken. Zijn kameraadjes keerden zonder iets te zeggen huiswaarts, en eerst toen de moeder 1% uur later ging informeeren, kwam men het geval aan de weet. Branden. Donderdagmiddag is, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld, de dubbele boerenwoning, be woond door de landbouwers B, en D„ gelegen onder Zuidwolde afgebrand. Ongelukken. Het 8-jarig dochtertje van den land bouwer K. te D e W ij k is toen zij van school kwam onder een auto geraakt en vrijwel onmiddelijk gedood. MELKAUTO DOOR EEN TREIN GE GREPEN. Donderdagmorgen is op den onbewaakten overweg aan den Munsterweg, in de gemeente Ado r p, een melkauto door een personentrein, die naar Groningen ging, gegrepen. Het voorstuk was juist de rails gepasseerd, zoodat de chauffeur ongedeerd bleef. Het achterste gedeelte van den wagen, waarop 300 liter melk werd vervoerd, werd vernield. De melk ging verloren, BINNENBRANDJE. Donderdag middag is de brandweer uitgerukt voor een binnenbrand aan de Ieplaan te D e n Haag, ten huize van den heer G. J. v. d. B. De 16-jarige zoon was op een tusschenzolder op de bovenste etage be zig met amateur-fotografeerarbeid en gebruikte daarbij een electrische lamp op een rieten tafel. Toen hij voor eeni- gen tijd naar beneden ging, liet hij de lamp branden. Bij zijn terugkeer stond de tusschenzolder in lichterlaaie. Met dezen zolder brandden eenige aangren zende vertrekken op die verdieping uit. Ned. Herv. Kerk. Ds. S. Goverts te Gameren is beroe pen te Poortvliet. Geref. Kerken. Tweetal te 's-Gravenhage-West (5e pred.pl.) mr. G. M. den Hartogh, te Ha- zerswoude; en C. J. Sikkel, te Amster dam-Zuid. rikzee en W. H. v. d, Vegt te Goes, se cundi en de ouderlingen G. P. Pouwer j te Middelburg en E. Tange te Rilland- Bath, primi en B. H. Lavooy te Middel burg en K. Polderman te Meliskerke, secundi. Aangenomen werd het voorstel der] classis Middelburg inzake de emeriti- predikanten. vreugde en vroolijkheid heerschen, zon der geldelijken last voor de betreffen- den. Het zou dunkt me de nationale stemming en ook H. M. goed doen. Hoogachtend, Uw dw. dnr. M. A. Romijn. [Uit het door ons gestelde opschrift boven dit ingezonden stuk blijkt reeds, Middelburg. Van 14 tot 16 Juni. Ondertrouwd: A. Steijn 30 j. en C. de Rijke 30 j.; H. Baurdoux 27 j. en N. Schuit 30 j. Bevallen: J. Davidse geb. Antheunisse z. Goes. Ondertrouwd: F. C. Ventevogel, 20 j., jm. en M. J. van Stee, 20 j, jd, te Yerse- ke. Yerseke. Bevallen: J. A. Lamper geb. Clement z. Aan de Kerk van .Wemeldinge werd hoe aardig wij dit denkbeeld vinden financiëele steun toegezegd om voor één jaar een hulpprediker te benoemen voor Evangelisatie-arbeid onder de schippers. De Kerken van Borssele en Driewe- Gaarne zullen wij in onze kolommen de namen van hen, die met H. M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus a.s. 75 jaar worden, vermelden, teneinde aldus aan de verwezenlijking van het sympa- gen ontvingen steun om weer tot het thieke plan van den heer Romijn mede beroepen van een predikant te kunnen te werken, Red.] overgaan. Ter afdoening van enkele zaken zal de Synode op Dinsdag 27 Juni, des mor- I voortzetten. .ie», h»ar verjaderini] GEMENGD NIEUWS. Verdronken. Donderdagavond is de 23 jarige van Z. uit Eindhoven bij het zwemmen in het Wilhelminakanaal te Best ver dronken. Donderdagmiddag is het 8-jarig zoontje van den heer K. te Ginneken welke met drie vriendjes in een bootje Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. school te Kruiningen de heer T. C. van Duyn te Coevorden. Hooger beroep. De Officier van Justitie heeft hooger beroep aangeteekend tégen het vonnis der Rechtbank van 9 Juni j.l. waarbij L. W, van D., 25 jaar, koopman te Clinge, Kapelleburg, terzake van ten laste ge legde uitlokken van verboden uitvoer is vrijgesproken. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 16 Juni deed de Po litierechter uitspraak in de j.l. Dinsdag behandelde zaak tegen S. M. D., 35 j., zonder beroep te Aardenburg, verdacht geweest van het uitlokken van vernie ling door iemand die in haar dienst stond. De Politierechter sprak de verdachte vrij van het haar ten laste gelegde. Om verzekeringspremie te bemachtigen. Een arbeider, die van deskundige zij de het' advies had gekregen een stijven pink, dien hij bij het werken regelmatig verwondde, te laten wegnemen, heeft dit advies gevolgd, doch voor hij zich liet behandelen nam hij een verzekering, waarbij voor het verlies van een pink 1500 werd uitgekeerd. Nadat de verzekering gesloten was gewerd de pink geamputeerd. Bij de ver zekering werd voorgegeven, dat dit ver- lies door een ongeluk was veroorzaakt, doch het bedrog kwam uit. De man werd door de Haarlemsche Rechtbank, en het Amsterdamsche Hof thans de zelfde straf opgelegd, wegens oplichting veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2