Kunt Ge niet slapen? AKKER.CACHETS munL/U5De sterke »vei- 35 Gulden BINNENLAND. ZEELAND. WEER IN WIND. NUMMER 140. TWEE BLADEN. VRIJDAG 16 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. invoer van planten, enz. in engeland. "AKKERTJES" MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WAIGHEREN. ZUID-BEYELAND. ttfuiucitifc ELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCK COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ,,De Middelbürgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255Kantoor te GOES: Turf kade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HET ECONOMISCH WERKPLAN VAN NED. INDIë. Het economisch werkplan waarop de Gouverneur Generaal van Ned. Indië mr, B. C. de Jonge, in zijn openingsrede van den Volksraad doelde, wil een over zicht geven van een complex van in den loop van enkele jaren in de begrooting te verwerken economische maatregelen, teneinde met inspanning van alle krach ten het economisch leven voor een ver dere uitputting te behoeden. Restricties of een rijstinvoerverbod werden niet in dit werkplan op hun plaats geacht. Het plan geeft de hoofdlijnen van het economisch beleid en constateert, dat de exporthandelsproducten vooral in waarde sterk verminderden en het ka rakter van den wereldhandel zich wijzig de, dat hierdoor, maar ook door het on ontwikkelde van een groot deel der op de binnenlandsche markt georienteerde Indische bedrijven en van den binnen- landschen handel, de arbeidsgelegenheid niet meer voldoende is om velen een bevredigende taak en een toereikend in komen te verschaffen, waardoor werk loosheid ontstond, welke armoede ver oorzaakte, Hulp naar vermogen moet beschikbaar zijn voor eiken bedrijfsvorm voor zoover deze levensvatbaar blijkt en dié hulp strookt met de regelen van economisch beleid. Aan de bevordering van het binnen landsche goederenverkeer en den inter- regionalen handel moet bijzondere aan dacht worden gegeven. Bij een productenhuishouding met geldschaarschte past een overheid, die de inkomsten int door belastingen of in natura en in arbeid. De reeds vrij diepe en nog verder dreigende terugval in de te ver gaande productenhuishouding kan van twee zij den worden getemperd en deels wor den gekeerd, n.l. van de zijde der geld circulatie en van die der economische activiteit. De eerste manier vereischt aanzienlijke uitbreiding van den omloop van halve centen en wellicht zelfs nog kleinere geldstukken in te voeren. Een onderzoek terzake is opgedragen aan de hoofden van gewestelijk bestuur. Anderzijds ligt het zwaartepunt in den uitvoer van ondernemings- en be volkingsproducten, waardoor Ned.-Indië direct en indirect blijft aangesloten bij het wereldgeldverkeer. Vracht- en an dere tariefsverlagingen en een goede handelsvoorlichting zijn hiertoe de voor naamste middelen. Het werkplan maakt gewag van de werkzaamheden van den tuinbouwcon- sulent te Singapore, waardoor de uit voer van vruchten daarheen in 1932 op liep t0t 150.000. Het voornemen be staat dergelijke consulenten te plaatsen ter bevordering van den fruituitvoer, doch die tevens hun aandacht kunnen wijden aan andere bevolkingsproducten, zooals batikwerk en bevolkingsrietsui- Bevordering van de rijstcultuur wordt van het allergrootste belang geacht. De geldelijke gevolgen van het econo misch werkplan omvatten voor 1933 een bedrag van rond f 750.000, voor 1934 vond 1.350.000. u B,iukens een Bericht van den Rijks- tandbouwconsulent te Londen heeft de Z?J,m!?ister van Landbouw nieu- trekkindS? f ]en .uit£evaardigd met be- Walos in *nvoer m Engeland en Vj11 Pinten, aardappelen en iZ&nvl i5 Juli a-s" in werking tre den. Volgens deze moeten levende plan ten en deelen daarvan, behalve zaden, bestemd voor uitplanting, alsmede aard- door den Dienst van het land van herkomst waar in verklaard wordt dat, wat de planten betreft zij grondig onderzocht zijn en gezond bevonden en dat er geen scha delijke insecten, schimmels of ziekten nadeelig voor den land- en tuinbouw, in voorkomen. Bij zendingen aardappelen moet hier aan worden toegevoegd, dat geen wrat- ziekten ooit is geconstateerd op de boer- u u^aar aardappelen gegroeid zijn, noch binnen 2 K.M. daarvan. 14 fW k moeten tusschen 15 Maart en ten ve°^er iVjan eIk 'aar versche groen- van oorfn Va" het certdicaat van oorsprong, aanduidende het land en de plaats, waar die groenten geteeld zijn. Onder versche groenten verstaan de ze voorschriften: uien, tomaten, auber gines en saladegroenten. De algemeene vergadering van de afdeeling Drenthe van de Boeren-, Tuin ders- en Middenstandspartij besloot Woensdag te Assen met groote meer derheid van stemmen mr. Vervoorn zijn eens gedane belofte te doen handhaven en alzoo zijn zetel als verkozen lid der Tweede Kamer te behouden en niet af te staan aan den heer Braat. Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die i Volgens recept van Apotheker Dumont. (Ingez. Med.) DE Z. L. L. 1 Juli opening van den dienst op Knocke. Het programma van de den 24en Juni te houden vóór- propagandavlucht. Zooals men weet, vindt den len Juli a.s. een zeer belangrijke verandering in den dienst der Zeeuwsche Luchtlijn plaats: dan wordt de lijn doorgetrokken naar het vliegveld Knocke en dan wordt het tevens een geregelde dagelijksche dienst, van Knocke- Zoute via Vlissingen-Haamstede-Waal- haven naar Schiphol en terug. De „officieele opening" van dezen dienst is iets eerder gesteld: het is meer een propaganda-vóórvlucht voor ge- noodigden. De Koninklijke Lucht vaart-Maatschappij en het college van Burgemeester en Schepenen van Knocke-Zoute hebben thans, door tus- schenkomst van de K. L. M., de uitnoo- aigingen tot deze officieele vlucht ver zonden. Zij wordt gehouden op Zater dag 24 Juni aanstaande; de genoodigden komen pl.m. 11 uur op het vliegveld Knocke-Zoute aan, waar zij door de ste delijke overheid verwelkomd worden. Daarna vindt een rondrit plaats door Knocke, Het Zoute en „Albert Plage", tot om 1 uur de gasten zich met hun gastheeren aan een lunch vereenigen. Des middags wederom een toer door de omgeving; te vier uur theedrinken en om half zes vertrekken de gasten weer naar Zeeland en Holland. Nieuwe aanlegjsteiger. te Hoedekenskerke. Ged, Staten van Zeeland hebben be richt, dat, met het oog op de uitvoering van het werk, mag worden verwacht, dat de nieuwe aanlegsteiger te Hoede kenskerke van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Wester Schelde in den loop van de maand Augustus a.s. in ge bruik zal kunnen worden genomen. Mr, J. A. Heyse f. Gistermiddag is op zijn buiten „Over- duin" te Oostkapelle plotseling overle den de heer mr. J. A. Heyse, lid der kassiersfirma J. A. Tak Co. alhier. De overledene was 23 Juni 1877 te Zierikzee geboren en bereikte dus den leeftijd van bijna 56 jaar. Behalve aan vele financieele instel lingen en vennootschappen heeft de overledene zijn krachten en gaven ge geven in het belang van de hulpbank en de spaarbank van het Departement van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen resp. als kassier en als vice voorzitter; aan de Vereeniging tot bezoeken der Armen als vice-voorzitter; en vroeger ook in het bestuur van de Ambachts school en van de Confrère van St. Sebastiaan. Reeds tal van jaren was mr, Heyse commissaris van den Polder Walcheren. De teraarde bestelling van het stoffe lijk overschot is bepaald op Maandag a.s. te half vier op de algemeene be graafplaats te Middelburg. Bij enkele candidaatstelling zijn herkozen tot commissaris van den Pol der Walcheren voor de gebouwde eigen- Tracht het noodzakelijke zoo licht mogelijk te dragen. dommen herkozen de heeren: A. Jero- nimus en A. L. J. Goethals en is geko zen in plaats van den heer A. Barentsen, die ontslag heeft genomen, de heer K. J. van Loo. BRANDSTOFFENAANKOOP. Donderdag werd alhier op initiatief van de Centrale Walchersche Brandstof- fenaankoopvereeniging een vergadering gehouden. De heer J. J o b s e voorzit ter van genoemde vereeniging heette de afgevaardigden van 22 vereenigingen welkom en zette het doel van deze sa menkomst uiteen, n.l. om samen te be spreken de voortvloeiende bezwaren uit de wijze waarop de kolenconventie- Huisbrandcommissie en plaatselijke prij- zencommissies het werken der kolenver- eenigingen trachten te bemoeilijken en het bestaan der vereenigingen bedrei gen. De heer L. P. v. Oorschot uit Vlis singen sprak 'n woord van hartelijken dank aan de C.W.B, en bizonder aan den heer Jobse voor al de genomen moeite om allen bijeen te brengen. Hij toonde op duidelijke wijze aan met voor beelden uit andere bedrijven, hoe tegen woordig de handel bezig is op minder prijzenswaarige manier zich meester te maken van het monopolie voor hunne producten op de markt, ten koste van, en zonder zich eenige rekenschap te ge ven van de belangen der verbruikers, noch zonder eenige medezeggenschap te gunnen aan groote groepen menschen, die in vereenigingen door gezamenlijken aankoop zich van benoodigden produc ten voorzien. Tegenover deze wijze van optreden, wordt men gedwongen maat regelen te treffen in 'n sterke centrale organisatie, om niet alleen te protestee ren, maar om wegen te zoeken waar langs de vereenigingen kunnen ontkomen aan de dreigende gevaren voor het be staan. De heer Roos van Vlissingen is het in hoofdzaak met den heer Van Oor schot eens, doch ziet de toestand nog niet zoo donker in. Hij stelt nog ver schillende mogelijkheden in het licht voor de vereenigingen, en zou zich van al de toegezonden berichten thans nog weinig aantrekken, en voorts door aan te koopen bij die handelaren die niet zijn aangesloten bij de conventie, den h'eelen opzet van de anderen negeeren. Na een geanimeerde bespreking waar aan velen afgevaardigden deelnamen, besloot de vergadering m.a.s. een com- misie te benoemen, bestaande uit 9. per sonen uit de verschillende vereenigingen die de gezamenlijke belangen zullen be hartigen, en die spoedig zullen trachten aan deze vrijheidbeperkende bepalingen een einde te maken. Secretaris van deze commissie is de heer L. P. -van Oorschot, Badhuisstraat 64, Vlissingen. De Penningmeester van het Plaat selijk Crisis Comité (giro 188020) ont ving heden 10 onder het motto „Ter navolging." In de gisteren gehouden verga dering van stemhebbende ingelanden van den ;,de Perponcherpolder" werd de rekening over het dienstjaar 1932- 1933 vastgesteld in ontvang op 2.335 en in uitgaaf op 1.319. De begrooting voor het dienstjaar 1933-1934 werd in ontvang en in uit gaaf vastgesteld op 335 met een post onvoorzien ad 589, terwijl het dijk- geschot evenals over 1932-1933 bepaald werd op 13 per ha. REGELING BRANDSTOFPRIJZEN. Een verweer van de districts commissie- De „districtscommissie", regelende de brandstofprijzen voor Z. en N. Be veland verzoekt ons opname van het volgende: „In het verslag van de Zaterdag 1.1. gehouden vergadering van coöperaties en kolen vereenigingen op Zuid- en Noord-Beveland wordt o.a. geschreven: „dat men algemeen verontwaardigd was, dat men (de handelaren) de ver' eeniging totaal genegeerd had." (Bij 't vaststellen der brandstofprijzen). Hiertegenover zij opgemerkt, dat de handelaren in Brandstoffen een op dracht kregen, waarbij o.a. het volgende bepaald was: le. dat de plaatselijke of gewestelijke kleinhandelaren, al of niet vereenigd, de minimum-verkoop prijzen opmaken en aan de Huisbrandcommissie, welke de conventie uit haar midden aanwees, schriftelijk ter goedkeuring voordra gen; 2e. dat de plaatselijke handelaren uit haar midden een prijzen-commissie aanwijzen, enz.; 3e. dat door de plaatselijke prijzen- commissie worden opgemaakt redelijke verkoopdetailprijzen, zoowel voor le veringen via het pakhuis van den han delaar als voor levering direct uit een aangekomen wagon of schip. Zoowel de kleinhandel als coöperaties zijn ver plicht deze prijzen, indien die door de Huisbrandcommissie zijn goedgekeurd, te volgen, op straffe van verdere uit sluiting van levering door de conven tieleden. Tot zoover de bepalingen. De handelaren op Z. en N, Beveland hebben dus niet anders gedaan dan hun was opgedragen. Voorts hebben zij de prijzen der brandstoffen zoo laag ge steld, dat slechts een alleszins billijke winst gemaakt kan worden. Vergelijken wij deze prijzen b.v. met die te 's-Gra- venhage vastgesteld, en ook door de groote coöperatie „Eigen Hulp", aldaar, berekend, dan zien we dat dezen winter de prijzen, voor eierkolen en anthra- ciet b.v., op Z. en N, Beveland van 10 tot 20 ct. per hl lager zullen zijn dan te 's-Gravenhage. Dat deze prijzen billijk zijn vastgesteld blijkt trouwens ook uit het feit, dat zij door de Huisbrandcom missie zijn goedgekeurd. Verder zij opgemerkt, dat de groote kolenlichamen, w.o, ook onze staats mijnen, tot deze regeling kwamen, om aan den werkelijk onhoudbaren toestand en de unfaire praktijken op het gebied van brandstoffenleveranties een eind te maken, voornamelijk omdat deze praktijken terugslaan op den gang van zaken bij de mijnen, met als gevolg: groote verliezen, werkloosheid, e.d Vandaar dat de handelaren op Z. en N, Beveland, volgens genoemden opdracht gaarne medewerkten om aan dezen toe stand, één der crisisverschijnselen, een einde te maken, Intusschen is wel duidelijk, dat, in dien andere kolenleveranciers (in dit geval de coöperaties- „gunstiger bepa lingen" verkrijgen zooals in het ver slag beweerd wordt (bij levering uit schip of wagon b.v.) daarmede de ge- heele regeling op losse schroeven komt te staan, en ook de handelaren zich vrij zullen gevoelen, en zullen zorgen, dat deze „gunstige bepalingen" ook aan hun afnemers ten goede komen- Maar alsnog dient afgewacht te wor den, of de conventie inderdaad van den ingeslagen en tot heden gevolgden weg zal afwijken. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het crisiscomité heeft deze week 74.6214 opgebracht. De gasfabriek. Burg. en Weth. doen aan den raad mededeeling, dat zij aan de Imperial Gass Association te Londen kennis heb ben gegeven, dat de gemeente in geen geval bereid is zonder meer de bestaan de concessie ongewijzigd te hernieuwen. In verband met een schrijven van de maatschappij en met het oog op het niet gereed zijn van een rapport van de des kundigen, stellen zij den raad voor in ieder geval voor 1 Juli de bestaande concessie op te zeggen. Later kan de raad dan besluiten over overname dan wel het aangaan van eene nieuwe concessie. Vingers afgezaagd. N. en St. JOOSLAND. De klompen maker D. de K., alhier had het ongeluk met zijn rechterhand in aanraking te komen met een door motorische kracht in beweging gebrachte zaag, waardoor drie vingers en zijn duim werden afge zaagd. De geneesheer was op dat mo ment juist afwezig, zoodat' hij direct per auto, naar het Gasthuis te Middelburg is gebracht. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer J. J. C. v. d. Graaff, correspondent van de Stichting Vrederust, vergaderde de hier gevestigde afdeeling van de Stichting Vrederust. Naar de aanstaande jaarvergadering op 3 Juli a.s. werden afgevaardigd de .hee- ren Iz. Cornelisse en C. Hoogerheide, kil lkiri| IC Model Populair. lige" fiets. Jaren lang nut en ge noegen, slechts voor Geeft Zeeuwsche handen werk. (Ingez. Med.) Middelburg, 16-VI-'33„ Donderdag: hoogste lucht temperatuur 18.8 °C (66 °F); laagste 12.7 °C (55 °F). Heden 9 h:' 13.4 °C; 12 h: 19°C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 765 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand 764.1 mm te La Coruna; laagste 743.7 mm te Reyck- javik. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind, meest uit W. richtingen, half tot zwaar bewolkt, wel licht eenige regen of onweer, iets koe ler, vooral in het Noorden. m Zon op: 4 h 39; onder 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 1 h 18; onder 14 h 48. N.M.: 23 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Vr. 16 9.09 21.25 3.09 15.22 Za. 17 10.10 22.32 4.05 16.23 Zo. 18 11.12 23.32 5.04 17.25 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Vr. 16 10.42 23.01 4.06 16.33 Za. 17 11.40 24.05 5.03 17.33 Zo. 18 12.42 6.01 18.32 als secundus P. van Belzen en J. Krij ger Czn. Jn de a.s. winterperiode zal voor de afdeeling, naar toerbeurt een Hervormd predikant) optreden. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo. De voorzitter herdacht hierna het overleden lid der afdeeling den heer A. Dingemanse, en schetste hem als een getrouw bezoeker der vergaderingen en een ijverig werker voor de Stichting Vrederust die hij jaarlijks als afgevaar digde bezocht. Hierna sluiting. HOEDEKENSKERKE. Onder buiten gewoon groote belangstelling vond gis ter de begrafenis plaats van het 8-jarig zoontje van E. alhier, welke j.l. Maan dagnacht bij den toen plaats gehad heb benden brand, op zoo'n noodlottige wijze om het leven is gekomen. De kist was met een palmtak gedekt van het onderwijzend personeel en de schoolkinderen, terwijl de klasse van de school, waartoe het knaapje behoort had in den stoet met het onderwijzend per soneel mede liepen. Op de begraafplaats sprak ds- Huls bergen woorden van troost, tot den diep bedroefden vader en moeder en verdere familieleden, terwijl hij namens de na bestaanden de burgerij dank bracht voor het ondervonden medeleven, in deze zoo diep treurige dagen. Diep onder den indruk verlieten allen daarna de begraafplaats. HANSWEERT. Het motorschip „De Hoop" hetwelk 'n geregelden dienst on derhoudt tusschen Hansweert en Ter- neuzen is Donderdagmorgen tijdens dik ken mist nabij Hoedekenskerke om hooggevaren en blijven zitten. Sleep boothulp is in de nabijheid om te trach ten het schip met hoog water vlot te brengen. Men heeft het schip „Vier Ge broeders" gecharterd om de goederen over te brengen. De Z. Bevelandsche Gascentrale Oosteinde. KRABBENDIJKE. De rekening over 1932 van de Zuid-Bevelandsche gascen trale Oosteinde sluit voor de gewonen

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1