■mgsm DOLORES DE IEND9ZA. RECHTZAKEN. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 15 JUNI 1933. No. 139. CONGRES A.N.V.V. TE VLISSINGEN. GEEN KLEUR. ,,V Ook de derde dag een groot succes. Woensdagmorgen was het voor de deelnemers aan het congres van de A. N. V. V, vroeg dag, want te half negen zouden de autobussen en touringcars van het Grand Hotel Britannia vertrek ken voor een tocht naar Zuid-Beveland. Het is iets later geworden voor de stoet zich in beweging stelde en toen ging het langs Middelburg, over den Sloedam en langs den rijksklinkerweg naar Goes, waar nu ook slechts werd langs gereden om via Kloetinge en Ka- pelle, Ierseke te bereiken. Daar lagen in de haventjes der ver schillende oesterbedrijven booten ge reed, op een waarvan het muziekgezel schap „Mozart" zijn welluidende toonen deed hooren. De dames en heeren verdeelden zich over de booten, die keurig gepavoiseerd waren en toen ging het de Oosterschel- de op, waar men kon genieten van de mooie silhouetten van Zuid-Beveland met zijn aardige dorpstorens, van Tho- len, van heel in de verte Bergen op Zoom. Maar het hoofddoel was de op varenden te toonen hoe het oesterbe- drijf werkt, hoe de dieren met korren worden opgehaald om ze na te gaan en óf ze opnieuw aan het natte element toe te vertrouwen óf ze mede huiswaarts te voeren en in de oesterputten verder voor aflevering geschikt te maken. Met groote belangstelling hebben al len dit bedrijf gevolgd, maar niet minder de toelichtingen van de deskundigen over de verschillende gevaren, die het bedrijf bedreigen als zeesterren, pokken en helaas thans ook de slippers, tot voor enkele jaren alleen bekend in het bui tenland, maar nu ook hier optredende. Deze parasieten vestigen zich op de oesters en daar zij hetzelfde voedsel als deze gebruiken, doen zij er groote scha de aan. Het bleef voor de liefhebbers van deze delicatesse niet bij het aanschou wen, zij zijn gul door de eigenaars der perceelen onthaald en menige oester verdween in de respectievelijke magen. Na deze belangrijke excursie keerden de booten door de Zandkreek terug naar de haven van Wemeldinge, nadat men ook op Noord-Beveland een blik had kunnen slaan. Jammer dat het schutten nog al op hield en er geruime tijd voorbij ging voor door ieder in de touringcars en bussen kon worden plaats genomen en met deze ten tweede male naar Ierseke gereden. Daar stond aan het begin van het groote dorp de muziekvereeniging, die zich op de Schelde ook krachtig had geweerd, gereed. De congressisten stapten uit en met de muziek voorop ging het naar de zaal van den heer No- let, waar de gedekte tafels gereed ston den voor een lunch, waarvan de hoofd schotel bestond uit het tweede zeepro duct van Ierseke, goede bereide en goed smakende kreeft. Hier heeft de voorzitter van de V.V. voor Zuid- en Noord-Beveland, de heer J. I. van Ballegooijen de Jong, namens zijn vereeniging allen hartelijk welkom geheeten op Zuid-Be veland. Spr. weet dat er onder de be zoekers velen zijn, die ook vorige maal het congres medemaakten, en dat zij nu weer naar Zeeland kwamen, bewijst dat zij het toen goed hadden. Spr. hoop te dat het hen nu zoo mogelijk nog be ter zal bevallen en dat ook de anderen, die voor het eerst komen, een bezoek aan Zeeland nog menigmaal zullen her halen. Men heeft eerst de zoo gereno- Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 64.) Hij lachte om zijn godslasterlijke grap, en de prinses ook, een beetje uitbundig, want zij kon haar blijdschap moeilijk inhouden, „En wie wondde hem?" vroeg zij on verwacht. ,,Je weet alles, dus dat ook wel". „Mievrouw", zei de dwerg, haar vast in de oogen ziende, „wij beiden kennen den naam van hem, die Don Jan wond de, heel goed; tot mijn spijt kan ik me thans dien naam niet meer herinneren. Ik weet zeker dat zijn hoogheid dien ook niet meer weet". Het gezicht van de prinses verander de niet van uitdrukking, maar zij bleef hem eenige seconden even vast in de oogen zien, en toen knikte zij langzaam, ten bewijze dat zij hem had begrepen. „Het spijt me dat ik ruw tegen je ben geweest, Adonis", zei ze peinzend. ,,Ik kon je aanvankelijk moeilijk gelooven, en als de prins dood was geweest, zoo als we allen dachten, dan zou je grap schandelijk zijn geweest. „Hier", zei ze, een diamanten broche los makend, „neem dit aan, Adonis je kunt die te gelde maken". De financieele moeilijk heden van de prinses waren van alge- meene bekendheid. Bijna nooit beschik te zij over haar geld. „Ik zal het juweel als mijn kostbaar ste bezittingen bewaren", antwoordde de dwerg dadelijk. meerde oesters kunnen zien en proe ven, thans wachtten de kreeften en spr. hoopte, dat het allen lekker zou sma ken. De burgemeester van Ierseke, de heer H .C. J. Gunning, heette de gasten welkom in zijn gemeente en wees er o.a. op, dat men in Nederland zoo weinig oesters eet, vergeleken bijv. met België. Nu men ze gezien en wellicht voor het eerst geproefd heeft, hoopte spr. dat dit zou veranderen. Ierseke biedt nog meer dan oesters en kreeften, het biedt hen, die rust zoeken, een aangenaam verblijf in hotels of pensions,een'goede gelegen heid om te zwemmen, en ook om van het landelijk schoon en watergezichten te genieten. Spr, bracht allen, die hem bij het organiseeren van den boottocht terzijde stonden, daarvoor hartelijk dank. De voorzitter der A.N.V.V., baron Krayemhoff, bracht met wel geko zen woorden dank voor deze ontvangst en eindigde met een driewerf hoerah op Ierseke en den terugkeer van den bloei der bedrijven. De heer dr. A. G r ij n s, uit Bergen op Zoom, bacterioloog van het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroo men, hield een korte toespraak om de maatregelen uiteen te zetten, die geno men zijn om besmetting van de oesters i.e. met typhusbacillen, te voorkomen en verzekerde, dat men gerust de oesters kan eten, als het certificaat van be- smettingsvrij is te toonen. De heer S c h e e 1 e, de exploitant van de kreeftenvisscherij, deed verschil lende mededeelingen over het ontdek ken van deze dieren in deze omgeving en de wijze van visschen, den tijd waar in dit mag plaats hebben (1 April tot 15 Juni), de maat, die gevangen mag v/orden en de groote concurrentie van het buitenland. Na afloop van den maaltijd was het zoo laat geworden, dat een bezoek aan de oesterputten moest vervallen, men stapte direct in en toen ging het over den Wemeldingschen dijk langs de Zand kreek op Goes af. In de raadzaal van het mooie stad huis, was het de burgemeester, de heer G. A. H a j e n i u s, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, wat hij te liever deed, nu hij het voor de tweede maal tijdens zijn burgemeesterschap schap mocht doen. De eerste maal op Zaterdag 26 Juni 1920 was wijlen baron Tuijl van Serooskerke voorzitter en aan dat bezoek heeft spr. de aange naamste herinnering bewaard. Hij herin nert aan het bezoek toen gebracht aan den vluchtheuvel van zijn toenmaligen ambtgenoot van Wemeldinge, den heer Wabeke. Daar vergeleek baron Van T u y 1 het met het beklimmen van den Olym pus en trok de vergelijking zoo ver dat hij een der aardigste boerinnetjes een flinken zoen gaf, wat spr. hem toen na deed. (Gelach). Spr. wijst op al het moois in Zeeland, spr. woont er nu 30 jaar, maar zijn ba kermat was Den Haag, dus men kan niet van chauvinisme verdenken als hij steeds op bezoek aan Zeeland aan dringt. VELPON is 't allerbest recept Voor elke breuk of. scheur,- VELPON doet steeds onzichtbaar werk .- Het lijmt, maar heeft géén kleur. :--y. v* C/inge Doorenbos. 't Is 'één CETA -BEVERproduct. (Ingez. Med.) „Neen! Verkoop 't. De koning ik bedoel iemand anders zou 't kunnen zien, als je 't bewaarde". „Dan zal ik 't morgen verkoopen", ant woordde de nar, ongemerkt glimlachend, want hij begreep wat zij bedoelde. „Nog iets", vervolgde zij, „Don Jan zond je niet hierheen om 't nieuws aan iedereen te vertellen. Zijn bedoeling was dat ik 't zou weten vóór iemand anders. Praat er dus met niemand anders over en ga nu heen", Een oogenblik aarzelde hij nog, want hij zou graag aan Don Jan's wensch hebben gevolg gegeven. Hij wist echter dat hem vergiffenis zou worden ge schonken, indien hij, om zijn eigen le ven te redden, het niet deed. De prinses wilde een onmiddellijk antwoord, en het kostte haar niet veel moeite de waarheid te raden. „Zijn hoogheid zond je hierheen om Dona Dolores te vinden, Is 't niet?" „Ja", antwoordde Adonis, „Maar dat is niet gemakkelijk". ,,'t Is onmogelijk. Dacht je soms haar te vinden door hier in dezen hoek te blijven wachten? Adonis, 't is veiliger voor je mij te gehoorzamen dan hem, want dan behartig je tevens zijn belang. Dat weet je. Luister dus. Dona Dolo res moet tot morgen in den waan wor den gelaten dat hij dood is onder geen voorwendsel mag zij ontdekken, dat hij leeft". Op dit oogenblik kwam de officier, die was gaan informeeren, terug, doch ziende dat de dwerg met zoo'n hoog personnage in gesprek was, bleef hij op eenigen afstand wachten. Na het citeeren van een lied van Clinge Doorenbos op de Zeeuwsche stroomen, wenschte spr. allen verder nog prettige dagen in Zeeland toe. De voorzitter, baron Kraijenhoff bracht in enkele dichtregels hulde aan den burgemeester en verzekerde dat allen hoogst dankbaar zijn voor .deze ontvangst en wees er op, dat Goes zoo veel vooruit is gegaan, dank zij de lei ding van den heer Hajenius, spr. hoop te dat deze nog lang zijn ambt zal mo gen bekleeden en eindigde met de beste wenschen voor Goes. De burgemeester bracht de hem ge brachte hulde ten deele aan zijn mede werkers over. Spoedig hadden allen weer in de auto's plaats genomen en ging het nu weer naar Vlissingen, waar men gele genheid had aan het strand, in het wa ter of op den Boulevard te genieten van het hetgeen de badplaats Vlissin gen kan bieden. Het weer had voor den tocht uitste kend medegewerkt en deze dag zal voor allen een onvergetelijke blijven. De officieele maaltijd. In de keurige concertzaal van Brit- tannia stonden de tafels gedekt voor de honderden congressisten en vele gas ten van de A. N. V. V,, toen de ruim 7 uur de officieele maaltijd, die jaar lijks aan het congres verbonden is, een aanvang zou nemen, terwijl op het po dium het trio Höflein-Bekker-Vleugels voor de muzikale afwisseling zorgde. De maaltijd, die uitstekend verzorgd was en vlug werd opgediend, terwijl er een echte opgewekte geest heerschte, begon reeds met een verrassing toen eenige meisjes in Zeeuwsche kleeder dracht aan ieder der aanzittenden een bloempje kwamen aanbieden, wat wel zeer op prijs is gesteld. De voorzitter van de A. N. V. V., ba ron Krayenhoff, heeft nadat staande het Wilhelmus was gezongen een „Leve de Koningin" ingesteld en daarop voorge steld een telegram met betuigingen van verknochtheid en trouw aan de lands vrouwe te zenden, waartoe bij acclama tie besloten werd. Even later heeft de voorzitter nog eens dank gebracht aan de burgemees ters van Middelburg, Vlissingen, Goes en Ierseke voor hun medewerking door officieele ontvangsten enz,, maar niet minder aan de besturen der drie V.V.'s te Vlissingen, Middelburg en Goes voor hun arbeid aan het congres en er op gewezen, dat er nog verschillende verrassingen te wachten waren. De heer Van Woelderen, bracht dank voor de woorden tot hem gericht en voor de uitnoodiging aan de leden van het gemeentebestuur en zeide nog een appeltje te schillen te hebben. Spr. heeft als lid van het hoofdbe stuur van de A. N. V. V. maar zonder ruggespraak, gevraagd de vergadering te Vlissingen te houden. Dank brengt spr. aan het afdeelingsbestuur wat hem zoo krachtig heeft gesteund èn in het bijzonder aan de heeren Van Raalte en Metz, doch ook aan hun helpers. Het congres heeft vele nieuwe vriendschap pen doen ontstaan en bekendheid ge geven aan hrt verkeerscentrum Vlissin gen. Spr. besloot met een „op voor de A. N. V. V." De burgemeester van Middelburg, de heer M. F e r n h o u t, heeft er vooral opgewezen, dat hij nog slechts kort in Zeeland woont, maar dat hij als burge meester van Kampen verleden jaar het congres te Zwolle meaemaakte. Hij heeft daar toen den arbeid van den voorzitter kunnen waarnemen en vindt aanleiding een dronk aan baron Krayenhoff te wijden. „Mijnheer", zei de dwerg, „als u hebt ontdekt, waar Dona Dolores de Men- doza op 't oogenblik is, wilt u 't dan aan de prinses van Eboli zeggen, want zij zou 't heel graag weten". De officier boog en kwam toen nader bij. „Dona Dolores de Mendoza is in zijne majesteits werkkamer", zei hij. HOOFDSTUK X. Nadat Ruy Gomez eenigen tijd met Dolores was doorgeloopen, verliet hij haar om zijn weg te vervolgen naar het westelijk einde van het Alcazar, dat ver verwijderd was van de vertrekken des konings, Dolores kwam voorbij de nis en het schilderij, waar Don Jan na het souper den brief van de prinses van Eboli had gelezen. Zij bleef hier even wachten, want zij voelde plotseling dat haar krachten waren uitgeput en dat die haar geheel zouden begeven, als zij niet een oogenblik uitrustte. Leunende tegen het fijn gebeeldhouwde hek, dat de nis, als een altaar afsloot, keek zij naar het schilderij, een der kleinere meesterwerken van Raphael, voorstel lende de Heilige Familie. Na eenigen tijd liep zij door om naar haar zuster op 't terras terug te keeren en om nogmaals naast 't dierbare hoofd van den man, dien zij lief had, neer te knielen en een laatste gebed uit te spre ken, voordat zijn gezicht voor eeuwig zou bedekt worden. Die wensch schonk haar nieuwe kracht om den langen weg door de eenzame gangen te vervolgen. Sinds zij haar vader de vrijheid had doen De burgemeester van Goes, de heer Hajenius, betoogde nog eens, mede aan de hand van een gedicht van Clinge Doorenbos, dat Zeeland geen land is van slikken en schorren, maar een mooi vruchtbaar land, de parel van Neder land. Dit was voor de omzittenden aanlei ding om speciaal te drinken op de eeni ge Zeeuwsche schoone, die in natio naal costuum aan tafel had plaats ge nomen. De vertegenwoordiger van Groningen heeft in 'n aardige speech de leden 'n tot weerziens volgend jaar in Groningen toe geroepen, waarop de opmerking is ge maakt, dat het dag. bestuur nog moet beslissen over de plaats van de volgen de algemeene vergadering. De heer van Ballegooijen de Jong, voorzitter van de V. V, V. voor Zuid- en Noord-Beveland, hield een krachtige propaganda rede voor een be zoek aan dat deel der provincie en zei- de, dat de ijverige secretaris, de heer Houtemaker, steeds bereid is daarover inlichtingen te geven. De heer Penters hield een reden, waarvan het slot was, dat hij een dronk wijdde aan de aanwezige vrouwen. Mevrouw Buisman heeft hierop in wel gekozen woorden dank gebracht en er haar waardeering over uitgespro ken, dat bij de A. N. V. V, de dames op de congressen ook steeds welkom zijn. Ten slotte heeft de heer v- Raalte voorzitter van de afdeeling Vlissingen de aanzittenden „een welbekomsn het U", toegeroepen en niet minder een „tot weerziens". (Men zie verder het Eerste Blad) ontstoken huid is veelal het gevolg van het feit, dat de middelen, gebruikt ter bestrijding of voorkoming daarvan, niet doeltreffend waren. De practijk zal U leeren, dat het gebruik van Vasenol wond- en jkinderpoeder en Vasenol wond- en kinderpasta de aangewezen middelen zijn, ter voorkoming of gene zing van een ontstoken of gesmette huid. De Vasenolprep araten zijn speciaal voor de teere huid van den zuigeling vervaar digd. Ze oefenen een verkoelende en pijnstillende werking uit en bescher men de huid tegen het indringen van vocht. De huid blijft gezond, soepel en gaaf. De Vasenol-preparaten zijn in el ke drogisterij of apotheek verkrijgbaar. (Ingez. Med.) In hooger beroep heeft Woens dag zooals reeds kort gemeld - voor het Haagsche Hof terecht gestaan de 31-jarige architect L. A. C,, uit Bresken s, die door de Middelburg- sche Rechtbank is vrijgesproken van den hem te laste gelegde lich. letsel door schuld, tegenwelk vonnis het O.M., bij die Rechtbank appèl aanteekende. Ver dachte had n,m.l. als architect een be- stekteekening gemaakt van een winkel huis te Schoondijke welk werk door den metselaar P. A. de Ligny te Schoondijke werd uitgevoerd. Aan dit huis was een balcon ontworpen dat in gewapend be ton moest worden uitgevoerd. L. ging overeenkomstig de gegeven opdracht te werk, doch toen hij zich korten tijd la ter met gereedschappen op dit balcon bevond, stortte hij naar beneden en werd zoodanig gekwetst,, dat hij geruimen tijd zijn beroepsbezigheden niet kon uit oefenen. herkrijgen, had zij het recht naar haar eigen leed terug te keeren, maar onder weg, terwijl zii vlug en met lichten tred doorliep, begreep zij zelf niet hoe zij de kracht had gehad alles te doorstaan, wat deze avond haar had gebracht. Maar de jeugd beschikt over een groote veer kracht, grooter dan zij zelf weet. Toen Dolores den laatsten doorgang bereikte, die uitliep op het terras, hoorde zij haastige voetstappen achter zich, en een in een mantel gehulde vrouw had haar spoedig ingehaald, Het was de prinses van Eboli, die, na den dwerg te hebben verlaten, zich naar Don Jan's vertrekken spoedde, om zich te over tuigen dat de dwerg haar niet had be drogen, of wel zich op de een of andere wijze had vergist. Dolores had haar mantel met kap in de troonzaal verloren. Trots het half duister herkende de prinses haar en hield haar staande, „Ik heb overal naar je gezocht", zei ze. „Waarom ben je toch van me weg- geloopen?" „Het was mijn blinde zuster, met wie u liep", antwoordde Dolores, die dade lijk haar stem herkende, en uit hetgeen haar vader had medegedeeld, begrepen had wat er was gebeurd. „Waar gaat u heen?" vroeg ze zonder de prinses tijd te geven een vraag te stellen. „Ik zocht naar je, om je te vragen vanavond bij mij te blijven". „Ik wensch bij mijn vader te blijven, die ik onder geen voorwaarde alleen wil laten. Ik dank u wel voor uw vrien- J delijkheid". „Maar je vader werd kort geleden Verd., deswege ondervraagd, zeide de teekening in haast te hebben gemaakt en daardoor de ombuiging van de schui ne trekspanten aan den verkeerden kant (den muurkant) te hebben aangebracht. De getuige L., verklaarde overeen komstig de instructie te hebben ge werkt; alleen had hij in plaats van be tonijzer van 8 mm., materiaal van 10 mm dikte gebruikt. Uit de teekening kon getuige niet opmaken dat deze foutief was. Als deskundige werd in deze zaak ge hoord de heer I. A, van Cruijningen, ci- viel-ingenieur te Oostburg. Deze zeide, da< hij op het eerste gezicht waarnam, dat de teekening niet deugde. Behalve de hierboven genoemde fout bleek het ijzer aan den onderkant in plaats van aan den bovenkant te zitten. Zelfs in dien de ombuiging naar de andere zijde had plaats gehad, zou nog het werk bal con ineengestort zijn. Soortgelijke ver klaring werd ook afgelegd door den heer Van Ommeren, Technisch Ambte naar bij de Arbeidsinspectie te Middel burg. Het O.M, waargenomen door den ad vocaat-generaal, mr. Brants, zeide uit de gehoorde verklaringen te moeten con- cludeeren, dat het vonnis der Recht bank niet kan worden gehandhaafd. Im mers het ongeluk is te wijten aan een ernstige constructiefout welke aan ver dachte te wijten is. Deze had, indien hij geen zekerheid had omtrent de solidi teit van het door hem ontworpen werk, deskundig advies moeten inwinnen. Het is nu betrekkelijk goed afgeloopen. Hoe ongaarne ook meende de advocaat- generaal, dat voor deze ernstige nala tigheid den verdachte straf moest wor den opgelegd. Mitsdien concludeerde hij tot vernietiging van het vrijsprekend vonnis en tot veroordeeling van ver dachte tot 1 maand gevangenisstraf. Arrest 26 Juni. Cassatieberoepen verwopen. De Hooge Raad der Nederlanden heeft verworpen het cassatieberoep in gesteld door J. de T., 20 j., chauffeur te Arnemuiden, die bij vonnis van de ar- rondisstements-rechtbank te jMiddel- burg wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld, is ver oordeeld tot 25 b. s. 10 d.h. Eveneens het cassatieberoep inge steld door F- L.,-37 j„ landbouwer te Meliskerke. die bij vonnis van de recht bank te Middelburg, terzake van over treding van de Jachtwet, is veroordeeld tot 25 b. s. 5 d.h. en verbeurdverkla ring van het niet in beslaggenomen ge weer of 15 b. s. 5 d.h,, een en ander met bevestiging van het vonnis waar van hooger beroep met uitzondering van de straf. De brand a. b, van de „Batavier VIII". De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake den brand a.b. van het m.s. „Batavier VIII" liggende te Bordeaux. De Raad is van oordeel, aldus Het Handelsblad, dat de oorzaak niet in de electrische installatie moet worden ge zocht, Immers, hier is duidelijk gebleken, dat de haard van den brand in of bij de papiermand was gelegen. Deze mand stond onder het schrijfbureau, hetwelk tegen den wand van de hut stond. De kapitein verklaarde niet de ge- ïét%Wf}A W!iÊpjtJs WiïM swmm (Ingez. Med.) naar de gevangenis gebracht in den westelijken toren. Hoe zou je dus bij hem kunnen blijven?" ,,U bent wel goed ingelicht", zei Do lores kalm, „maar uw man is zooeven naar hem toe gegaan om hem in vrij heid te stellen. Ik gaf Don Ruy Gomez het bevelschrift, dat de koning mij per soonlijk ter hand stelde, en de prins was wel zoo vriendelijk er zelf mee naar den westelijken toren te gaan. Mijn vader is onvoorwaardelijk op vrije voeten ge steld". De prinses keek Dolores strak aan, terwijl deze sprak, maar het was heel donker in de gang, en in den avondwind flikkerde de lamp zoo, dat zij bijna uit woei. De eenige verklaring, die de prin ses aan Mendoza's invrijheidstelling kon geven, was dat de koning al wist dat Don Jan leefde en buiten gevaar was. In dat geval zou Dolores het ook wel weten. Maar dat kwam er niet zoo erg op aan, hoewel zij had gehoopt dat het nieuws voor het meisje een paar dagen zou kunnen worden geheim gehouden. Als het lichter was geweest, zou zij echter aan Dolores' droevige gezicht wel hebben gezien dat zij zich vergiste. „Dus je vader is vrij! Natuurlijk, dat was wel te verwachten, maar ik ben blij dat het zoo gauw is gebeurd". „Ik geloof niet dat het bepaald te ver wachten was", antwoordde Dolores eenigszins verbaasd en was benieuwd of er misschien een eenvoudiger middel zou hebben bestaan om hetzelfde te verkrijgen, wat haar slechts door zulke buitengewone middelen was gelukt. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5