ONDERWIJS. LEDER EN VLOOT. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERMDMETER van Donderdag. GEMENGD NIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T. LANDBOUW. BEURS- WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 15 Juni. Zeeuws. Hyp. B-5 99% Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100—100%. Ned. 17 1000-43-2 101—100%. Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 75% O. Indië 22 1000-6 88—87%. O. Indië 23 100-6 70%—70%. O. Indië 26 1000-4% 87%—86%. Denemarken Oblig, 1926-5 7880. Duitschl. 100-7 47—50%. Duitschl. 30 1000-5% 37%— 38%. Zwitserl. oblig. '24-5 98%97%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 96% Amsterdam 1933-5 96%96%, 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 85%—85%. Utrecht, prov. 1929-4% 100% Berlijn 1925-6% 24%—25. berg. Slechts wenscht Philips in beschei den omvang te bewijzen, dat een Ne- derlandsch filmbedrijf, mits op goede basis steunend, levenskracht kan be zitten. De Maasbode vernam nog van be voegde zijde, dat een aantal werkloozen hierdoor eenig inkomen zal kunnen ge nieten. Er is namelijk reeds een tiental stempelaars mededeeling gedaan, dat zij binnenkort zich gereed kunnen houden om als figurant bij deze Nederlandsche filmstudio in dienst te kunnen treden. In de te Leiden gehouden verga dering der Maatschappij voor Ned. Let terkunde werd door het bestuur als lid o.a. gekozen dr. Jos. J. Gielen, leeraar aan de R. K. Middelbare Handelsschool te H u 1 s t en P. J. Meertens te Amster dam geb. te Middelburg, secreta ris van de dialectencommissie der Kon. Akademie van Wetenschappen. Aan de Rijksuniversiteit te is bevorderd tot doctor in de leerdheid op proefschrift „De nische termini voor zonde en teekenis voor onze kennis van bylonische zondebesef", ds. Selms, Ned. Herv. pred. te weert. Utrecht Godge- Babylo- hun be- het Ba- A. van Hans- Zeeuws. Hyp. B-4% 981/298%. A Amsterd. Bank 114%114%. C Rott. Bankver. 85%85. A Twentsche Bank 101 A Pref. Gruyter Zn. A. 119117%. A Pref. Jurgens A 8889. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 390385% A De Schelde N.B. 34 A Ver. Papf. v. Gelder 63%63%. C Am. Car Foundry 19%18% C Am. Smelt Ref. 28%27% C Farbenind. I.G. 77%—78% C U. States St. C. 46%45% C North Am. Cy. 2928%. A Born. Sum. H.M. 154%153. A Linde Teves Stokv. 73%74%. A Ned. Wol Mij. 73%73. A Singkep Tin M- 136130%, A J. C. Japan Ln. 34%34%. A Rotterd. Lloyd 5658%. A S. M. Nederland 67% A Amst. Thee C.M. 51%49. 30 telers op, met 70 gemeten aardappe len. Een commissie werd benoemd be staande uit de heeren Joh. Glerum; P. Karelse en M. Koster met de opdracht een concept-reglement samen te stel len om te komen tot de veiling te Krab- bendijke van aardappelen in samenwer king met Rilland-Krabbendijke en Waarde. Uitvoer van vee uit ons land naar België. De Belgische „Moniteur" bevat het besluit waarbij, wegens de vele gevallen van mond- en klauwzeer, de invoer van vee uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Bel gië tot nader order wordt verboden langs het grenskantoor Aardenburg Middelburg in Vlaanderen. Aan 't St. Canisius college (Gym nasium) te Nijmegen slaagde voor het eindexamen de heer F, van Waesber- ghe te Hulst. Dezer dagen slaagde te Arnhem voor auto-technicus (le ged.) de heer J. W. Knijff te Z a a m s 1 a g. -Aan de Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het le gedeelte van het artsexamen de heer J. M. D. Hage. Te Bussum is in den ouderdom van 80 jaren overleden mevrouw L. J. His- sink-Snellebrand, de pionierster van het huishoudonderwijs voor Indo-Europee- sche meisjes in Nederlandsch-Indië. Het curatorium van de indologische faculteit te Utrecht heeft den heer Thos. Th. Ferguson, oud-hoofdambtenaar bij de Chineesche douane, benoemd tot bij zonder hoogleeraar vanwege het fonds ten behoeve van indologische studiën aan de Rijksuniversiteit te Utrecht in de Chineesche taal en letterkunde. Examen Handenarbeid. De minister van O., K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden: dat de in 1933 te houden examens ter verkrijging van een akte van be kwaamheid in handenarbeid zullen aan vangen op 26 Juli a.s-; dat de commissiën, welke met het afnemen van deze examens zijn belast, zitting zullen houden o.a, te: 's-Gravenhage, voor de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. Voorzitter van deze commissie is te 's-Gravenhage C. Wit te Middel burg. Nadere bijzonderheden in Stcrt, no. 114. Rijkskweekschool voor Onderwijzers (essen) te Zierikzee. Geslaagd voor het eind-examen han denarbeid de heeren W. B. Boot, J. C. J. Catsman, J. J. Klaasse, M. C. Knuist, W. v. d. Linde en J. W. J. Schoonaard. Voor nuttige handwerken de dames: A. M. de Koning, J. P. M. Verjaal en M. Vonk. Bij Kon. besluit is aan den reserve officier van gezondheid le kl: A. J. Crucq van het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, eer vol ontslag verleend uit den militairen dienst, alsmede o.a. aan de reserve-offi cieren van gezondheid 2e kl. A. van Gu- lik, en M. C. J. Pilaar. Bezuiniging bij het leger.. De „Java-Bóde" verneemt, dat de mi nister de verantwoordelijkheid van ver dere bezuiniging bij de landmacht over nam, als gevolg waarvan vermoedelijk nog eenige vermindering wordt doorge voerd bij de cavalerie en bij de bergar tillerie, terwijl een aantal bataljons van vier op drie compagnieën wordt ge bracht. Tezamen een bezuiniging van ruim twee millioen. Het Haagsche Hof heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middel burg, waarbij de landarbeider P. R., te Boschkapelle is vrijgesproken van den hem ten laste gelegde zware mishandeling van C. B. Mei te Boschka pelle. Maandagavond had op initiatief van de landbouw-dorpsvereeniging te Kruiningen een vergadering plaats waar ir. Dorst en ir. v. d. Plassche als mede de heeren Vogelaar en Smallegan- ge van Krabbendijke, en de heer Dui- vekot, veilingmeester ,te Goes, tegen woordig waren en de voordeelen en noodzakelijkheid van het veilen van aardappelen bepleitten. Van de 50 opgekomenen gaven zich Moordaanslag op een doofsiom meisje. Dinsdag werd voor de rechtbank te Maastricht de strafzaak behandeld te gen J. S. te Vijlen-Vaals, gedetineerd die voor korten tijd een moordaanslag had gepleegd op het doofstomme meis je G .te Vijlen. Verdachte had haar met een mes overvallen en haar zes steken toegebracht. Eén trof haar long en een andere de lever. Haar toestand was aanvankelijk levensgevaarlijk doch be terde. Door het O.M. werd tegen ver dachte, die als een bruut bekend staat en die reeds meerdere veroordeelingen achter den rug heeft, twee jaren gevan genisstraf geëischt ter zake van poging tot doodslag. Kantongerecht te Middelburg. In de zitting van 7 Juni zijn veroor deeid wegens: met een rijwiel de linkerzijde van den weg houden: J. C. P. te Middelburg. 0.50 of 1 d. h., V. N., Vlissingen, 3 of 3 d. h.; met een voertuig in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden P. d. W., Koudekerke, 3 of 3 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder fa brieksnummer, fabriek enz., I. W., Am sterdam, M. C. F. S., Breda, 1 of 1 d. h.; afgewerkte gassen van een motorrij tuig anders afvoeren dan door een be hoorlijk geluiddempende inrichting: A. I„ St. Andries (B.J, 3 of 3 d. h.; fietsen in verboden richting: J. de J., Vlissingen, 0.50 of 1 d. h.; met rijwiel rijden zonder licht: W. M., Meliskerke, 5 of 5 d, h.; een rijwielpad buiten noodzaak an ders berijden dan met een rijwiel: J. W., gedom. te Hansweert, 3 of 3 d. h.; een valschen naam opgeven en ven ten zonder vergunning: H. F. S., Olden- zaal, resp. 15 of 15 d. h. en 3 of 3 d. h.; te Middelburg als houder van een motorrijtuig op vier wielen, zonder ver gunning van B. en W., op den openba ren weg postvatten met het doel dit motorrijtuig te huur aan te bieden: C. A Houth. Alberts 3737. C Baltimore Ohio 16%16%, A Southern Rlw- 19%18%. C Union Pac. Rr. 93%91%. C Int. Nickel Cy. 14%13%. A Koloniale Bnk. 77%74% A N.I. Hbk.. 1000 64—64% C Ned. H. M. 1000 69%—69 A Alg. Kunstz. U. 29—28%-29% A v. Berkels Pat. 23%24-22% C Calvé-Delft 65%64% A C. Suiker Mpij. 3130 A Ned. Ford A.M. 140%—139%-38 A Philips Gem. B. 168%165%-62% C Unilever 97%—97%-96% C Anaconda Cop. 14%13%-% C Bethlehem St. 24%24%-23% C Kenec Copper 16%15%-% A A.N.I.E.M.—N.B. 230—231%. C Cities Serv. Cy 4%4. A Kon. Petr. Mpij. 171%—169%-68. Contin. Oil Cy. 11%—11%-10%, C Shell Union O.C. 6%6%. A Holl. Amer. Lijn 18 T., C. W., D. V., allen te schuldigverklaring aan de zonder toepassing van Ch. M., O. Middelburg overtreding straf; te Middelburg wateren buiten de bak ken: P. J. B., Middelburg, 1 of 1 d. h.; te Vlissingen zich in een openbaar plantsoen op het gras bevinden: A. J. W. S., Breda, ƒ0.50 of 1 d. h. te Vlissingen op de stoep van een ge bouw zitten: A. R., Vlissingen, 1 of 1 d. h.; te Biggekerke zonder vergunning van B. en W. met eenig voorwerp een vaste plaats op een weg innemen: C. J. B., J. v. O., P. B., M. de R., M. v. H., allen te Vlissingen, vrijspraak. K.N. Stoomb. Mij. 16%16. Ned, Scheepv. U. 64%64-63%. H.V. Amsterdam 230%228-229. Java Cult. Mij. 141%140. N.I. Suiker U. 98%—98-97. Poerworedo S.O. 6% Deli Batavia 156148-150. Deli Mij. 1000 153%—149-150. Senembah 156151-155. Chicago Milw. 4%4. A Amst. Rubb. C. 86%—84-81%. A Deli-Bat. Rubb. 36%33%. A Hessa Rubber 38% A Serbadjadi S.R. 24%21%. Prolongatie 1 1 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 14 Juni. 15 Juni. Londen 8.46% 8.43% Berlijn 58.80 58.90 Parijs 9.79 9.79% Brussel 34.81 34.77% Zwitserland 48.07% 48.07 Kopenhagen 37.80 37.65 New-York 2.07% 2.07% VLISSINGEN. Heden zijn met de ferryboot 500 bad gasten van de Belgische kust meegeko men en werden 25 auto's overgezet, VEERE. Woensdagmiddag is het zeiljacht „Zwalker", uit Rotterdam, eigenaar J, den Hartogh, even beneden Vrouwepol der gedurende een vrij hevigen Oosten wind gestrand. Spoedig was assistentie ter plaatse en mocht het de Clinge 9 ge- ukken het jacht vlot te slepen en be houden binnen Veere te brengen. De „Zwalker" is er gelukkig goed af gekomen, daar het jacht buiten het ma ken van wat water overigens geen averij heeft opgeloopen. AARDENBURG. Het comité dat op Zaterdag a.s. de Wielerwedstrijden organiseert, heeft, dank zij inteekening der ingezetenen op een lijst, voorloopig reeds 50 uitge trokken voor prijzen. Burgemeester Overmaat heeft een medaille ter be schikking gesteld, terwijl nog andere prijzen zijn toegezegd. DE LOTING VOOR DE DIENST PLICHT 1935. Bij de hedenmiddag in de Rolzaal te Den Haag gehouden loting voor den dienstplicht voor de lichting 1935, werd getrokken No. 3817, onder welk nummer in het register der gemeente Amster dam, dat voor deze loting wordt ge bruikt, staat ingeschreven Theodorus Marinus de Mey, geboortedatum 28 April. De aanwijzing van de dienstplichtigen m iedere gemeente of groep van ge meenten vangt dus aan bij dezen naam of indien deze naam in het register dier gemeente niet voorkomt, bij den daarop alphabetisch volgenden naam. Donderdagmorgen is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij, eigendom van de fa milie H. aan den rijksweg ArnhemNij megen, te Eist. Met groote moeite slaagde de brandweer er in het woonhuis te behouden. Een groote bergschuur waarin veel landbouwwerktuigen, ging geheel in de vlammen op. Hedenmorgen vroeg is in de Dort sche Kil bij Dubbeldam een motor schip van Joh. v. d. Vliet uit Oude T o n g e in aanvaring gekomen met een roeiboot, waarin een persoon was ge zeten. De roeiboot sloeg om, en de in zittende verdronk. Vermoed wordt dat dat de verdronkene P. R. is, afkomstig uit Dubbeldam. Men heeft de roeiboot als zijn eigendom erkend. De Vossische Zeitug meldt: de ^Rijksdag- en Landdagfractie der S.P.D keeren zich scherp er tegen, dat de naar Praag uitgeweken voormalige partijlei ders, hun bureau aldaar Rijksleiding der S.P.D. noemen. In de fractie bestaat groot neiging de leiders van dit bureau, Wels, Breit scheid, Stampfer en Vogel uit de partij te sluiten. De leiding der S.P.D. zou dan vermoedelijk door Loebe worden waar genomen. Het voor rekening van Joego Sla vië te Hamburg gebouwde zeilschoo schip „Jadran" dat Woensdag uit Ham burg naar zijn haven van bestemming Adria vertrok, is Donderdagmorgen aanvaring gekomen ter hoogte van het Borkummer Rif, met het Engelsche stoomschip „City of Yokohama", meten de 7000 ton, en op weg van Oost Azië naar Hamburg. Na eenige onderbreking kon het stoomschip zijn reis voortzetten. Het is nog niet precies bekend wat voor schade het zeilschip, groot 750 ton, en getuigd als driemastschoeneer, heeft op geloopen, doch de schade schijnt tame- ijk groot te zijn. - De onderhandelingen voor een de finitieve regeling der schuldenkwestie tusschen Engeland en Amerika zullen zoo spoedig mogelijk te Washington worden geopend. Volgens de Morning Post kan reeds zeer binnenkort het ver trek eener Engelsche delegatie naar Washington worden verwacht. De Engelsche gedeeltelijke betaling van 10 millioen dollar in zilver kost het Britsche departement van de schatkist bij den huidigen zilverprijs slechts onge veer 1,6 millioen pond, inplaats van de millioen pond, die in Roosevelt's nota worden genoemd. De Amerikaansche vlieger Mat- tern, die na een vergeefsche poging om Nome in Alaska te bereiken, naar Cha- barowsk moest terugkeeren, zal binnen den korts mogelijken tijd opnieuw star ten o mvia Alaska New-York te bereiken MARKTBERICHT. Middelburg, 15 Jun i. Op de veiling waren 38000 eieren aangevoerd: Kipeieren 5052 kg 1.26; 5254 kg 1.44; 5456 kg 1.51; 56—58 kg 1.73—181; 58—60 kg 2.04—2.10; 60—62 kg 2.15—2.22; 61—64 kg 2.23; 6668 kg 2.32; bruine: 5860 kg 2.19; 60—62 kg 2.27; 62—64 kg 2,35; eendeieren: 1.91; ganseieren: 5.00. Aku fcfc Suiker Rubber Philip* H.VJL Tabak Koninkl. Markt Uniiever Amerika Schepen Mijnen - (Wettig gedeponeerd.) kwam. De auto met steenen reed in het Winschoter Diep en de vier passagiers gingen mee de vaart in. Zij werden alle vier gered. BLIKSEM IN CAFé GESLAGEN. Dinsdagnacht is tijdens een hevig on weer de bliksem geslagen in het café van den heer S. te Maren. Het dak liep aanzienlijke schade op. Hoewel zich veel rook ontwikkelde is geen brand ontstaan. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. JONGENSRUZIE, DIEPE STEEK WONDEN TOEGEBRACHT. Woens dagmiddag hebben op den nieuwen Ub- bergschenweg te N ij m e g e n twee jongens van resp. 12 en 14 jaar hoog- loopende ruzie gekregen. De jongste heeft daarbij een mes getrokken en den oudste drie diepe steekwonden toege bracht in borst en buik. De getroffene is bewusteloos in het gras gevallen en werd daar later door voorbijgangers ge vonden. Nadat hij voorloopig was ver bonden, is hij naar het Canisiuszieken- huis overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. De dader, die na de daad ge vlucht was, is aangehouden. VERZAMELING OUDE MUNTEN GESTOLEN. Door insluiping heeft men zich Donderdagmiddag tijdens de afwezigheid van den bewoner toegang verschaft tot de woning van J. D. aan de Schiekade te Rotterdam. Men heeft het heele huis overhoop gehaald en een groote verzameling oude munten gestolen. Daaronder zijn Hol- landsche, Romeinsche, Amerikaansche, Afrikaansche, Spaansche, Portugeesche, Russische, Oostenrijksche, Duitsche, In dische, Byzantijnsche Muntstukken en munten uit Afghanistan en Hyderabad. De verzameling vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 2000. 25 FIETSEN VERBRAND. Woens dagavond is in de werkplaats van den rijwielhersteller A. C. W, aan de Adria- nastraat te DenHaag brand uitgebro ken, bij het herstellen van een carrier. Het vuur deelde zich mede, aan een voorraad benzine en al spoedig stonden de werkplaats, de daarvoor gelegen win kei en een kantoortje in lichten laaie. De heer W. en een knecht moesten over haast de vlucht nemen. De werkplaats en de winkel zijn totaal uitgebrand en daarbij zijn de carrier, een motorfiets en 25 fietsen verloren gegaan. Alles was verzekerd. BEENTJE TUSSCHEN DE SPAKEN. Het 2-jarig dochtertje van P. S. te O u d d o r p zat bij haar moeder achter op de fiets en kwam met een beentje tusschen het wiel en werd zoodanig verwond, dat het voor onderzoek naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. GEEN VOORRANG VERLEEND. Woensdagmidag had op den hoek van de Van Zeggelenlaan en de Jan Wapstraat te den Haag een aanrijding plaats tus schen een vrachtauto, bestuurd door den 20-jarigen F, W„ en een motor met zij span van de politie. Van laatstgenoemd motorrijtuig werd de carburator vernield, terwijl de agent-bestuurder een pijnlijke linkerknie bekwam. Tegen den bestuur der van de vrachtauto is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het niet ver- leenen van voorrang. VRACHTAUTO IN DE VAART. Tusschen Waterhuizen en Foxham is Woensdagmorgen een met steenen be laden vrachtauto op een andere vracht auto geloopeT', toen deze auto, gelad n met hooi, vsn een boerderij alda -.r Spanje bestelt Fokker vliegtuigen. De Lineas Aereas Postales Espanolas (L.A.P.E.), te Spanje een regeerings- maatschappij, die als normale handels onderneming geëxploiteerd wordt, be stelde voor uitbreiding van haar vlieg tuigpark, dat reeds vier Fokkers telt, drie nieuwe Fokker F. VIII-3_m. vlieg tuigen, uitgerust met Armstrong Sidde- ley „Double Mongoose" motoren. Deze machines bieden plaats aan 10 passa giers en 2 piloten. Goedkoope treinen, goedkoope tarieven. Evenals verleden jaar is ook nu we der het reclameboekje der Nederland sche Spoorwegen verschenen, waarin men alle goedkoope treinen en goed koope personentarieven voor de Zo mermaanden Juli-September 1933 aan treft. Ditmaal is een volledig overzicht der goedkoope treinen in alphabetische volgorde gerangschikt naar de plaats van vertrek, opgenomen. Een aparte rubriek bevat een opgave van de vele attracties (bezienswaardigheden, auto- en boottochten etc.) in verschillende plaatsen van bestemming, waarvoor de reizigers der goedkoope treinen reduc tie genieten. B.vendien wordt nog de aandacht geve,-,:gd op de goedkoope tarieven, welke i'ij uitstek geschikt zijn voor het maken van uitstapjes in ons land gedu rende het a.s. Zomerseizoen. Het boekje, wederom goed verzorgd, en geillustreerd met foto's van verschil lende plaatsen, welke de goedkoope treinreizigers kunnen bezoeken, zal van 20 Juni a.s. af aan de stations verkrijg baar worden gesteld. Men kan dus van te voren op gemakkelijke wijze reis plannen voor den a.s. zomer vaststellen. Onderscheidingen aan gezagvoerders. Als bewijs van waardeering voor het bijhouden en inzenden van meteorlogi- sche journalen ten dienste van het Kon, Ned, Meteorologisch Instituut zijn bij Koninklijk besluit de volgende onder scheidingen toegekend: de gouden medaille aan de gezag voerders: C. E. Plugge, van de Mij. „Nederland" G. J. Ba-r-ids" van de Holland Amer'1:* i_ijn"C O. van Noppen, van de „Koninklijke Hollandsche Lloyd" ■ie zilveren medaille aan de gezag voerders: K. J. van d Laan en P. J. Bakker van de Mij. federland"; W. van He- mert van de „HollandA*r.e Lijn"; G. 1 Braun van df- „Konink lijke Holla 'sche Lloyd' J. Lap en W. P. V- Meerkerk van de „Rot terdams' e Lloyd"; W. Piket en F. J.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2