35 Gulden zeeland. SPORT-, STRAND- EN REIS- HOEDEN STATEMENERML BINNENLAND. IkSf^l 8C Populair. MUnUU5De sterke- -vei- MIDDELBURG. Fa. WED. C. PATERIK - MIDDELBURG WEER m WW, PUIT thans de LUÏS ZUID-BEVELAND, SCHOUWEN-DUIVELAND. NUMMER 138. TWEE BLADEN. WOENSDAG 14 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. GOES. WALCHEREN. BRANDSPIRITUS >g iets werk, Dan an die Inel en >fdpijn st weer .clelijkl illers n, enz. 1 cent. sluitend: Med.) 214 p., zilv. Ilissin- med. P- verg. an den med. met 1. zilv. den Ileine- Roo, Duve- Ver- 5. P. 6. W. anraad, lerman, Willi- je, Big- aburg, P- Mid- Dom- loude- p. 9 x >om 89 p. 10 p. 3 x p. 29; 28; J. 29; J. Blok, e 9 se- Dom- MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. TWEEDE KAMER. Aideelingen. De Kamer kwam gister slechts even in openbare vergadering bijeen voor de beeëdiging der beide nieuwe leden, de heeren Schilthuis en Kooiman, beiden V.-D., en ging daarna in de afdeelingen voor het onderzoek van verschillende wetsontwerpen. ALLEEN GEZINSHOOFDEN IN WERKVERSCHAFFING. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft besloten dat in het vervolg de daarvoor in aanmerking komende gezinshoofden in de werkverschaffing worden geplaatst- Alle andere werkloo- zen vallen onder de gemeentelijke steunregelingen. Aan de gemeenten, die nog geen steunregeling hebben ingevoerd is door den minister verzocht, daartoe alsnog over te gaan. IN GEVAL VAN MISLUKKING. De Skandinavische landen, Nederland, België en Luxemburg hebben reeds maatregelen getroffen voor het geval, dat de economische conferentie zou mislukken. Reuter meent nl. te weten, dat zij, wan neer de groote mogendheden niet zou den komen tot een concreet besluit, zelf een radicale, onafhankelijke actie zouden ondernemen. Reuter verneemt, dat deze actie zou uitgaan van den grondslag van een economisch blok, dat zoo los mogelijk zou worden gehouden van het overige Europa en bovenge noemde staten en landen zou omvatten VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Vergadering te Utrecht. De algemeene vergadering der Ver eeniging van Nederlandsche Gemeen ten is gistermiddag te Utrecht gehou den. Ruim 300 gemeenten waren ver tegenwoordigd. Als bestuurslid werden gekozen: in de vacatures ontstaan door het aftre den van de heeren C. F. Klaar, secreta ris van Enschedé, en mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek, burgemeester van Bre da (beiden niet herkiesbaar), de heeren mr. G. Jansen, burgemeester van Hen gelo en A. Verdyk, burgemeester van Eindhoven en in de vacatures ontstaan door het aftreden van de heeren M. G. de Kruyff, burgemeester van Franeker en F. C. van Lith, burgemeester van Veghel (de laatste niet herkiesbaar) de heeren M. G. de Kruyff en G. M, Sutorius, burgemeester van Teteringen. Des middags had een ontvangst plaats in de St. Michaelskapel te Utrecht. DE WEELDEVERTERINGS- BELASTING INGETROKKEN. De minister van Financiën heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer me degedeeld, dat hij, daartoe door de Ko ningin gemachtigd, het wetsontwerp be treffende heffing eener weeldeverte- ringsbelasting intrekt. Naar het Hbld. verneemt zal mr. A. Fentener van Vlissingen die 28 Juni a.s, zal aftreden als president van den Hoogen Raad der Nederlanden, vol gens anciënniteit worden opgevolgd door jhr. mr. Rheinvis Feith. In de dan ontstane vacatures van eersten en tweeden vice-president (de andere vice-president mr. C. O. Severs is onlangs overleden) zal worden voor zien door de benoeming van dr. L. E. Visser, tot eersten en mr. J. Kosters tot tweeden vice-president. Blijft dan nog een vacature in het college van raadsheeren, waarin voor zien wordt door een benoeming door de Koningin op voordracht van de Tweede Kamer. Dr. A. H. Vossenaar, hoofdmijnarts te Heerlen, is benoemd tot gouwleider van den Nationaal Socialistischen Bond. Mr. D. Fock, oud-gouverneur-ge- neraal van Ned.-Indië, lid der Eerste Kamer zal Maandag 19 dezer den 75-ja- rigen leeftijd bereiken. Op zijn verzoek zal deze dag zooveel mogelijk onopge merkt^ voorbijgaan. Mr. Fock zal dan ook zijn verjaardag niet in Den Haag, doch bij familie in het buitenland door brengen. De Boxmeer Bacon Cie. N.V. te Den Bosch zal 'Zaterdag a.s. jhaar margarinefabrieken geheel stopzetten. Al het personeel, zoowel technisch als administratief, is met ingang Van ge noemden datum ontslag aangezegd. In den Wippolder te Delft wordt een speelweide voor de jeugd ingericht, groot 2-5 ha. Werkloozen hebben de omrastering aangebracht. In het programma van de feesten welke zullen worden gehouden ter eere van 't 700-jarig bestaan van Arnhem als stad, is een sterrit opgenomen voor motorrijders en automobilisten, te hou den op Zondag 23 Juli a.s. Gestart mag worden op elke wille keurige door den deelnemer te kiezen plaats, mits deze op z'n minst 100 km van Arnhem is verwijderd. Het Hoofdbestuur van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft een adres inzake de omzetbelasting gezon den aan de Tweede Kamer, waarin ern stige bezwaren worden geuit tegen dit ontwerp, en er op wordt aangedron gen dit ontwerp niet aan te nemen, ter wijl een ander ontwerp hiervoor in de plaats wordt voorgesteld. Een grove tactische fout. Ter oriënteering diene vooraf, dat wij inzake de Belgisch-Vlaamsche quaes- tie niet tot de Groot-Nederlandsche scherpslijpers behooren. Men kan dat weten uit hetgeen wij vroeger, te hooi en te gras, wel eens over deze zaak schreven. Desalniettemin wijzen wij hier op wat onzes inziens een grove tactische fout, om niet van een affront te spreken, ge weest is. De Belgische kolonel L. Pulinx, directeur-generaal van het Belgisch- Luxemburgsche Toeristenbureau, heeft het bestaan in de te Vlissingen gehou den jaarvergadering van de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een voordracht te houden op zichzelf zeer belang wekkend en vriendelijk genoeg in de Fransche taal. Ziet, dat is nu toch wel heel erg mis. België is een tweetalig land, waar de Vlaamsche Nederlandsche) taal al thans naar buiten geacht wordt gelijk gerechtigd met de Fransche taal te zijn. De taal van ons Nederlanders is ons Nederlandsch, en wanneer een ver tegenwoordiger onzer bevriende twee talige zuider-buur op een vergadering van ons komt spreken, dan dient hij dat alleen beleefdheidshalve reeds in onze taal te doen! Maar ja onze quasi polyglottistische ijdelheid speelt ons hier misschien ook wel parten! Nog grooter verwondering mocht het evenwel baren dat de voorzitter der A, N. V. V., baron Krayenhoff, den spre ker die zijn Fransche rede althans door enkele Nederlandsche beleefd heidswoorden deed voorafgaan nota bene in het Fransch antwoordde! Ons dunkt, dat de wellevendheid hier toch wel te sterk de overhand heeft ge had op het gevoel van toch stellig niet meer dan gepast Nederlandsch zelfbe wustzijn. lige" fiets. Jaren lang nut en ge noegen, slechts voor Geeft Zeeuwsche handen werk. (Ingez. Med.) De bevolking van Zeeland. Blijkens het Provinciaal Blad no. 32 bestond de bevolking van onze provin cie op 31 December 1932 uit 124.993 m. en 124.582 vr., totaal 249.575 zielen. De bevolking van Vlissingen bestond uit 10.693 m. en 10.971 vr„ totaal 21664; Middelburg 8738 m. en 9751 vr, totaal 18.489; Ter Neuzen 5292 m. en 5324 vr., totaal 10.726; Oost- en West- Souburg 2396 m. en 2818 vr., totaal De wil is de ziel van allen arbeid. 4714; Ritthem 340 m. en 312 vr., totaal 652; Breskens 1554 m. en 1556 vr., totaal 3110; Groede 1114 m. en 1139 vr., totaal 2283; Schoondijke 999 m. en 965 vr., totaal 1964; Oostburg 1275 m. en 1406 vr., totaal 2681. Voor de Joodsche Vluchtelingen. Bij de verantwoording der ingekomen bedragen voor de Joodsche vluchtelin gen zijn enkele regels uitgevallen. Het totaal bedrag blijft hetzelfde. Daaronder waren dus reeds begrepen de volgende bijdragen: L. O. 2.50, C. P. O. 10, J. J. A. v. E. 1, H. A. E. 2.50, Mej. N. N. 1, J. H. C. 1.50, G. H. 5, N. M. v. d. K. 3.50, H. J. v. G. 1, C. A. M. 1, Gebr. R. 2.50, mr. J. M. P. 5, mr. F. J. S. 5, J. B. 1, M. J. J.—W. 5, mr. P. D. 10. Het A. N- V. V.-Congres. Den Vreemdelingenverkeer congressis" ten ter eere baadde gisteravond, den onverwacht zomerschen, schoon wat killen avond ons Stadhuis in floodlight. Eerste begroeting in onze stad voor wie van ver kwam. Om te vergaderen, èn belangrijker misschien nog Zee land en dan natuurlijk Middelburg te zien, te kennen, er van te houden. Voor sommigen een weer-komst; voor enkelen de eerste impressie; wat dient beter daartoe dan deze belichting, lijnen en diepten toonend anders niet-opge- merkt gepasseerd? Op de volle, niet te volle Markt ge noten zoo velen, ook van de grama- foon-carillon-muziek en de padvinders pijpers op den choertorentrans. In zoo goed mogelijk bewaarde stilte, met claxongetoeter en hondengeblaf als eenig onwelkome afwisseling. Volkomen zwijgen blijft nu eenmaal 'buiten vier muren, een illusie! De klokkenklanken vloeiden nog te veel ineen, bleven te ijl, te ver; de pad vinders hadden het applaus-succes als immer waar zij, dankbaar-gewaardeerd, meewerken. Totover elven bleef de verlichting. Héél spoedig was er toen weer de ge wone leegheid van dat uur. Bij beschikking van den minister van Justitie is opnieuw benoemd met ingang van 8 Juli 1933 tot plaatsver vangend lid der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat-notaris- sen te Middelburg: R. Gerritsen, ont vanger der Registratie en Domeinen en Hypotheekbewaarder te Middelburg, Zwemmen aan 't Sas. Begrijpelijk is gedurende de achterlig gende weken een druk gebruik gemaakt van de zwemgelegenheid aan 't Sas en ook in de Schelde en op het strand heb ben duizenden genoten van zee- en zon nebaden. De laatste dagen doen echter hard nekkige geruchten de ronde, als zou het water er in verband met de „ziekte van Weil", niet te vertrouwen zijn. Men ver telde zelfs, dat er waarschuwingsborden geplaatst waren. Daar deze geruchten van allen grond ontbloot zijn, en het water aan 't Sas en van de Schelde niet het minste gevaar voor de gezondheid oplevert (integendeel), spreken wij ze gaarne tegen. Men make dus een druk gebruik van deze schitterende zwemgelegenheden en vooral: niet alleen „baden", maar leert ook „zwemmen Pas dan geniet men tenvolle'van het water en.... het kan zoo goed te pas te komen WESTKAPELLE. Het aantal werkzoe kenden bij het agentschap van de Ar beidsbemiddeling alhier ingeschreven be droeg op 10 Juni 1.1. nog 168. Twee we ken geleden bedroeg dat aantal 173. Bij de werkverschaffing zijn te werkgesteld 107 personen. RAAD VAN WESTKAPELLE., WESTKAPELLE. Onder voorzitter schap van den burgemeester, jhr. mr. De Casembroot, kwam Dinsdag de Raad al hier in voltallige zitting bijeen. De voorzitter deed mededeeling van zijn bespreking met ir. Stevens over het zoo mogelijk niet werken bij de werkverschaffing op bid- en dankdag, (Ingez. Med.) naar aanleiding van de behandeling van een adres aan den raad door de kerk besturen in een vorige vergadering. De heer Stevens had geen bezwaar deze da gen te vervangen door andere. Ook bleek de raad geen bezwaar te hebben een dag te stellen, en wel den Vrijdag, waarop men zijn vuilnis kan deponeeren op de aangewezen vuilnisplaatsen. Het bekende adres van het gemeente bestuur van Poortvliet, werd voor ken nisgeving aangenomen.. Van het gemeentebestuur van Mid delburg, was een schrijven ingekomen, dat de gemeente Westkapelle 357,14 verschuldigd was voor het bezoeken van het gymnasium door één leerling. Aan mej. D. W. den Hollander werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend als helpster bij het onderwijs in de nuttige handwerken, met ingang van 1 Juni 1.1. Als helpster bij genoemd onderwijs werd daarop m. a. st. be noemd mej. J. Lous Jd., de eenige sol licitante met ingang van 15 Juni. De rekening 1932 van het Burgerl Armbestuur sluit met ƒ4712 aan in komsten, waaronder een batig saldo van 5.45; de uitgaven bedroegen ƒ4.167. De begrooting van het Burgerl. arm bestuur voor 1934 sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 2.167. Daarop gaat de vergadering in gehei me zitting over tot het behandelen van ingediende reclame's baatbelasting en schoolgeld. Bij de rondvraag zeide de heer L. Minderhoud het wenschelijk te achten, dat aan het gemeenteschuurtje een goot aangebracht werd; de heer Lous zou gaarne zien, dat de Groene weg thans wat opgeknapt werd, daar deze geheel stuk gereden is. Beiden kregen de toezegging dat hieraan aan dacht zal geschonken worden. RAAD VAN ZOUTELANDE. Verharding duinweg. Straten- plan-Korieweg verworpen, Ontwerp-uitbreidingsplan, ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag ver gaderde de raad alhier voltallig. Naar aanleiding van de mededeeling, dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben onthou den aan het besluit tot verkoop van grond aan den heer W. M. Desson, om reden dat de Duinweg nog niet is ver hard, stelde de heer V e r h a g e voor B. en W. op te dragen zoo spoedig mo gelijk maatregelen te nemen ter verhar ding van den Duinweg. Dit voorstel werd niet gesteund. Na bespreking, waarbij bleek dat allen voor verharding zijn en het alleen nog gaat over de vraag wie de kosten zal dragen, werd op voorstel van den voorzitter besloten deze zaak nogmaals aan B. en W, over te geven voor advies. Besloten werd aan het bekende adres van Poortvliet geen adhaesie te betui gen. Tegen de heer Verhage. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur van Westkapelle besloot de raad den onderhoud van het Pauluswegeling aan de gemeente West kapelle over te dragen. Verder werd besloten, dat lijders aan besmettelijke ziekten zullen worden ver pleegd in „Bethesda" te Vlissingen. De gewone verpleegprijs zal hiervoor met 0.50 worden verhoogd. Een verordening op de heffing van rechten ingevolge art. 21 van de be smettelijke ziektewet 1928 werd vast gesteld. Het voorschot op de vergoeding in gevolge art. 101 der L.O. wet 1920 werd vastgesteld op 1060. Het ingediende stratenplan van de N. V. Bouwbureau J. Korteweg, Breda, werd op voorstel van B. en W. ver worpen. De inspecteur van de volksge zondheid had geadviseerd om dit stra tenplan niet goed te keuren. De heer Adriaanse kon zich met de ziens wijze van B .en W. niet vereenigen en vond het niet erg edel nu er menschen met een uitbreidingsplan komen, dit niet te laten uitvoeren en dan zelf met een uitbreidingsplan voor den dag te komen. De heer Verhage wilde dit plan in Middelburg, 14-VI-'33. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 17.6 °C (64 °F); laagste 12.7 °C (55 °F). Heden 9 h: 16.3 °C; 12 h: 20.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 765 mm; iaagste 760 mm. Hoogste barometerstand 767.3 mm te Nordöyan; laagste 757.3 mm te Vardoe. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige, O, tot N. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur, tuur. Zon op: 4 h 40; onder 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Maan onder: 12 h 18. L.K.: 14 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later. (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Wo. 14 7.07 19.25 1.13 13.19 Do. 15 8.07 20.24 2.09 14,22 Vr. 16 9.09 21.25 3.09 15.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. (Zomertijd.) Wo. 14 8.54 21.14 Do. 15 9.46 22.05 Vr. 16 10.42 23.01 Laagwater. 2.13 14.31 3.09 15.33 4.06 16.33 s ui! Uw rozen en planten - Een halve flesch op 'n emmer zeepsop. Spiritusverkoopkant. „Bergen op Zoom-Delft*. (Ingez. Med.) het vanwege de gemeente te maken uit breidingsplan opnemen, 'eventueel ge wijzigd, De heeren Verhage en Adriaanse stemden tegen het voor stel van B. en W. Hierna werd een nieuwe bouwveror dening vastgesteld. Op voorstel van B. en W. werd be sloten hen te machtigen tot het laten ontwerpen van een uitbreidingsplan. De kosten zullen ongeveer 200 bedragen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1932 werd goedgekeurd. De ontvangsten bedragen 7472 en de uitgaven 5414. Na aftrek van de pos ten van vorige dienstjaren en de kapi- taalposten blijkt echter dat het batig saldo over 1932 maar 44,055 bedraagt. Besloten wordt aan ds. Verheul, Gouda 13,50 te restitueeren als te veel be taald voor van de gemeente gekochte grond en 11,01 aan verscheidene per sonen wegens teveel betaald schoolgeld. Bij den post „Belooning brandweer personeel", dien verhoogd moest worden tengevolge van den laatsten brand, sprak de voorzitter zijn tevredenheid uit over de diensten door personeel en ma terieel der brandweer bij genoemden brand bewezen. KLOETINGE. Maandag had de wed. v. L., wonende aan den Kapelschen weg het ongeluk in haar woning te vallen, waardoor zij haar been brak. Na naar het ziekenhuis te zijn overgebracht, en aldaar verbonden te zijn, kon zij weer naar huis worden vervoerd. Elecfrisch Gemaal. DREISCHOR. Een gewichtig besluit is Zaterdagnamiddag j.l. in de vergade ring van Ingelanden van den Dreischor- polder genomen. Het in 1882 gestichte stoomgemaal zal vervangen worden door

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1