li!!!! aa* GOESCHE COWIÏ» BINNENLAND. ZEELAND. MIDDELBURG. Willi m WIND. NUMMER 137. TWEE BLADEN. DINSDAG 13 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. VLISSINGEN. WALCKEiEN. ZUID-BEVELANG. m ■V, MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. .Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. EEN BROCHURE VAN MR. J. E. W. DUIJS. Bij de firma W. J. Thieme Cie. te Zutphen verscheen de brochure „Ter Oriënteering", eenige beschouwingen maar aanleiding van enkele vragen van democratie, van de hand van mr. J. E. W. Duijs. Hierin betoogt mr. Duijs vervat in 'n zevental stellingen en nader toegelicht, dat de S. D. A. P. zich duidelijk en klaar moet uitspreken onder geen enkele voorwaarde met de communisten te kun nen samenwerken; dat een commissie worde benoemd om na te gaan of de communisten niet onder zoodanigen in vloed staan van een buitenlandsche mo gendheid, dat zij daardoor in een Ne- derlandsch parlement eigenlijk niet kun nen worden getolereerd. Voorts wil hij dat de partij tegenover het Koningshuis hetzelfde loyale stand punt inneme als hare zusterpartijen in Engeland, Denemarken, Zweden enz. De partij moet zich uitspreken, dat zij haar doel niet anders dan met wettige middelen wenscht te bereiken, dat zij zich volkomen stelt op den bodem der legaliteit, dat zij het wettig gezag wenscht te eerbiedigen en dat zij, als ons land in gevaar mocht komen, on voorwaardelijk achter de regeering §t clcl t Ten slotte wil hij dat de S. D. A. P. een commissie zal benoemen om te on derzoeken ,of, gegeven de veranderde internationale omstandigheden, 't stand punt van eenzijdige ontwapening nog wel juist mag worden genoemd. Naar de Maasbode verneemt, zal het stoffelijk overschot van den dezer dagen overleden gezant van Zuid-Afrika, den heer D. J. de Villiers, dat zich tij delijk op de Algemeene Begraafplaats te Rotterdam bevindt, naar Zuid-Afrika worden vervoerd met het stoomschip „Springfontein" van de Holland-Zuid- Afrikalijn, die aan de Zuid-Afrikaansche regeering aangeboden heeft, dit vervoer kosteloos te doen geschieden, welk aan bod aanvaard is. De „Springfontein" vertrekt op 29 Juni van Rotterdam. Naar het C. B. verneemt 'heeft prof. ir. C. L. van der Bilt, in verband met zijn benoeming tot wethouder van Den Haag, aan H. M. de Koningin eervol ontslag gevraagd als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. Prof. v. d- Bilt is te K a p e 11 e geboren, en sinds 1905 hoogleeraar te Delft. Mr. dr. A, L. Scholtens, tot dusver secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken en. Arbeid, die bestemd is om op te treden als secreta ris-generaal van het nieuwe departe ment van Sociale Zaken, is voorloopig belast met de functie van secretaris-ge neraal der departementen van Economi sche Zaken en Sociale Zaken. Naar het ,.Hbld." verneemt heeft de minister van Sociale Zaken den heer A. van Geelen, directeur van den Ge meentelijken Dienst der Arbeidsbemid deling te Utrecht, aangezocht, zich tij delijk te belasten met de leiding der af- deeling werkverschaffing en steunver- leening. XÏXE EEUWSCH MIDDELBURG. Een sociaal-economische ten- toonstelling zou een daad van bezinning en van opbouw kun nen zijn. Men schrijft ons: Onderstaand verzoek werd geformu leerd naar aanleiding van twee onlangs hier ter stede gehouden tentoonstellin gen: die ter herdenking van leven en werken van W. Schütz en die ter her denking van het 35-jarig bestaan der afdeeling Middelburg der S.D.A.P. Op zeer verschillend terrein (en op zeer verschillende wijze) brachten beide ten toonstellingen een stuk Zeeuwsch ver leden in herinnering, 't welk der herle ving in beeld en in gedachten stellig waard was. De vraag echter dringt zich op (en wordt als verzoek geformuleerd), of het niet mogelijk zijn zoude, op bree der plan en op stelselmatiger wijze het stedelijk en Zeeuwsch verleden dier 19e eeuw samen te vatten en voor oogen te voeren. Het huidige Middelburg heeft, te mid den van haar statigheid, slechts het le ven van een provinciaal marktstadje behouden; de moderne economische ontwikkeling heeft slechts in zeer be perkte mate haar medegevoerd. Het Middelburgsch verleden der 19e eeuw toont evenwel een ander beeld! Het Middelburg der 19e eeuw is een dier groote steden der voormalige Republiek, die (te vergeefs) uitzien naar het her winnen, in het nieuwe Koninkrijk der Nederlanden. Dan de oude generale stapelpositie die oud-Holland en Zee- land's handelsmacht ten grondslag strek te. De Nederlandsche Handel Maat schappij richt haar indische afscheep naar, en zet haar veilingen op te Am sterdam, Rotterdam en Middelburg. Tot diep in de 19e eeuw is reederij en handelsvaart overzee vanuit Middel burg gedreven. Uit het interessante werkje van den sociaal zeer verlichten medicus S. S.. Lo- ronel komt een beeld van de stad naar voren, dat in zeer veel opzichten principieel afwijkt van het huidige: een 19e-eeuwsch Middelburg met alle allu res van een „groote stad", blijkend uit den afzet der stedelijke bestuurshuis- houding, de groepeering van het be drijfsleven, de samenstelling der stan den en de ordening der volksklassen. In hoeverre met een stedelijke cultuur? Als de 17e-18e eeuwsche steden zet 19e- eeuwsch Middelburg langs de Noorder duinstrook van het eiland haar rij bui tenverblijven uit. Het 19e eeuwsch Mid delburg werd in de 70er jaren in wel ke mate, is nog niet onderzocht ge grepen door de ondernemingskoorts van het Griinderwesen, waarmede het mo derne kapitalisme Nederland definitief in bezit kwam nemen; het heeft zijn ty pische tijdsfiguur gehad (als een Zeeuw- sche Pincoffs) in D. Dronkers; het heeft van nieuwen bloei gedroomd (met een allure, aan het huidig provinciestadje vreemd!) bij den aanleg van de nieuwe scheepvaartverbinding en de aansluiting op het West-Europeesche spoorwegnet. Dit alles betreft een hoogst suggestief en nog weinig onderzocht tijdvak van 19e eeuwsch Middelburg. Het te doen herleven moet mogelijk zijn; van zoo re cente historie bewaren archieven en ver zamelingen overrijk materiaal. Méér dan een zinrijke aanleiding is aanwezig: de in bedrijfsstelling van den doorge trokken Zeeuwschen spoorweg: de vol tooiing van den aanleg van het Wal- chersch kanaal; de opening der Vlissing- sche havenwerken. Een tentoonstelling van 19e eeuwsch Middelburg (en Wal cheren) ter gelegenheid van de 60-jarige herdenking dezer gebeurtenissen waren met reden te organiseeren. Wien de tentoonstelling der Zeeuw- sche letterkunde (1925) onvergetelijk in herinnering gebleven is, zal het nut en de waarde van deze gelegenheden klaar voor oogen staan. Door een juiste en eerlijk-volledige belichting van het so ciaal-economisch verleden stijgt het his torisch besef en krijgt het heden dieper perspectief. Daarenboven is een cri- tisch-herdenkend voor oogen voeren van een tijdvak, hetwelk onze tijd diep gestempeld heeft, op het tegenwoordige oogenblik van heroriënteering naar een volks-nationaal streven een daad van bezinning en van opbouw. de stedelijke oudheidskamer be waart het statige 19e eeuwsche draag- teeken van der stede zeeloods. „Middelburg voorheen en thans. Bijdrage tot de kennis van den voorma- ligen en tegenwoordigen toestand van het armwezen aldaar" (1859). Boycot van Duitsche waren. De hier gevestigde afdeeling van den Nederlandschen Bond van Arbei ders in de Slagers- en Aanverwante be drijven heeft in haar gister gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de boycot een der krachtigste wapenen is, die, mits systematisch en weloverwogen gehan teerd, tegen het Duitsch fascisme kun nen worden aangewend, en waarin het vertrouwen wordt uitgesproken, dat haar leden zich zullen onthouden van het koopen van Duitsche waren. Een vleiend oordeel. Onder het opschrift „Middelburgs propagandamateriaal" lezen wij in „Ons Nederland", officieel orgaan der A.N V.V.: „Een der beste folders die wij den laatsten tijd van e e n V. V. V. ontvingen, is stellig het nieuwe vouwblaadje van de actieve Middelburgsche V.V.V. Een van goede illustraties voorzien drukwerkje, met Als het schoonheidsgevoel eenmaal is ingeboet, heeft het leven zijn bloe sem verloren. fraai en goedverdeelde letters gedrukt door drukkerij Den Boer. In dit kleurige foldertje zijn zelfs de advertenties van de vier hotels zoo smaakvol inge deeld, dat ze in tegenstelling tot de reclame in de meeste andere propagan- dawerkjes, niet misstaan. De talrijke fo to's geven een goed beeld van Middel burgs schoonheid. De folder verschijnt in 4 talen. Volksconcert, Het muziekgezelschap „Hosanna" hoopt a.s. Donderdag, 's avonds half ne gen, een volksconcert te geven op de Groote Markt. Het programma vermeldt de nummers: l. „Gloire et Puissance!", marsch, Pr. Francois. 2. „Franzosische Lustspiel", ouverture, Keler Bela. 3. „Au Paradis de Roses", grande valse. W. van Perck. 4. Marion", Suite de Ballet, Sam. Vles- sing. 2. Prélude; b. Rigaudon; c. Badi nage; d. Intermezzo; e. Gavotte; f. Ron do finale. Pauze. 5. „Variété sur le Calife de Bagdad", arr. G. Gadenne. 6a. „An Rose", Reve rie, Wentzel; 6b. „Ave Maria", Gounod. 7. „Fantaisie Ballet", L. Montagne. 8. „Fantaisie Romantique", Legende, L. Montagne. 9. „L'Union fait la Force", marsch, Allier. Bij de Werkloosheid stonden thans totaal ingeschreven 1009 en 117 in de Werkverschaffing. Vorige week bedroeg dit 1028, een vernyndering van 19. ARNEMUIDEN. Van Maandag af, wordt de melk door de slijters geleverd voor 7 cent den 1., Woensdag werd ze nog verkocht voor 9 en 8 cent den 1. Binnenbrand. ARNEMUIDEN. Eenige bewoners van de Langstraat bemerkten een brandlucht Zondagmorgen. Na onderzoek bleek de brand ontstaan te zijn in een der kamers van de voormalige Geref. pastorie, thans bewoond door den kolenhandelaar C. de N. Met emmers water en een minimax was deze brand spoedig ge- Dluscht. Het bleek dat reeds een gat in den zolder gebrand was. Vermoedelijk is de brand in den schoorsteen ontstaan, waardoor een balk vuur gevat heeft. Doordat men er zeer vlug bij was, werd erger voorkomen, VEERE. Het in besloten vergadering van den Raad dezer gemeente behan delde voorstel van den Burgemeester om het land oon de noordzijde der ha ven, eigendom van den heer D. Kasse Dzn., voor de gemeente aan te koopen, ten einde verdere bebouwing uit te slui ten, is met 6 tegen 1 stem verworpen. GROOTE BRAND TE HOEDEKENSKERKE. 8-jarig jongetje omgekomen- Hedennacht te half drie is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in de arbeiderswoning van M. E. te H o e- dekenskerke. Het 8-jarig zoontje van-E. kwam daarbij in de vlammen om; een ander kind kon slechts met moeite door het zolderraam worden gered. Ver zekering dekt de schade. Men meldt ons nog nader: De brand werd tusschen 2 h en half drie ontdekt, door de familie Eckhardt die door het knetteren van de vlam men wakker werd. Het vuur bleek toen reeds te woe den in de achterzijde van het huisje en op den zolder, terwijl de naast gelegen garage in brand stond. Van de zes kin deren sliepen er twee boven. Het oud ste van deze twee, de 9-jarige Marinus ontdekte men voor het dakraam, en men wist dat jongetje naar buiten te helpen. Den 8-jarigen Andries hoorde men nog roepen, dat hij iets niet vinden kon doch het bleek door den rook en de vlammen niet mogelijk het kind hulp te bieden. Pas toen de brand gebluscht was, vond men het geheel verkoold lijkje. Met het huisje van Eckhardt ver- i brandde nog de garage van De Ruijter, j waarin o.a. twee auto's stonden. Ver- i dere uitbreiding wist de brandweer te j voorkomen. Alleen een der auto's was verzekerd. De verslagenheid in het dorp is na tuurlijk algemeen. RAAD VAN KAPELLE. Overname van straten door Ged. Staten niet goedge keurd. Aankoop van mo torspuit in het verschiet. KAPELLE. De raad dezer gemeente kwam Maandagmiddag twee uur in openbare vergadering bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester, den heer Bierens. De heeren Van Liere en Fraanje waren afwezig. De Voorzitter deelt mede, op een vraag van den heer De Jonge gedaan in de vorige vergadering, dat de P.Z.E.M. geen extra regeling wil treffen voor de twee lichtpunten bij het brandspuit huisjes. Verder zegt spr. naar aanleiding van een vraag van den heer Van Liere, dat de gemeente in 1932 voor de werk verschaffing 2583,18 uitgaf; in 1933 bedroeg dit tot heden 3629.92, Van de gasfabriek kwam een schrijven in, dat de gemeente bijna 56000 kub. m gas af nam. Spr. wijst er op, dat men nu dicht de 60.0003 nadert, waarna de gemeente één ct. per m3 minder zal gaan betalen. Thans moet, daar men onder de gega randeerde afname blijft, resp. bijbetaald worden 255,30, 32.42 en f 51.10 of totaal 338.82. De heer Wisse maakt aanmerking op de garantie voor het buurtschap Dijkwal (bijbetaling 255.30) en meent, dat deze zeer hoog gesteld is. De V oorzitter deelt voorts mede, dat een schrijven inkwam van de Ver. van Ned. Gemeenten, om vragen om ad- haesie van andere gemeenten, niet rechtstreeks maar middels de ver. te be antwoorden. Spr. leest daarna het be kende adres van Poortvliet, om maatre gelen tegen de werkloosheid op het platteland, voor. Daar de Ver. van Ned. Gem. deze kwestie reeds in behandeling heeft, besluit de raad het verzoek Poort vliet v. k. g. aan te nemen. De heer De Jonge vraagt, of ook het idee niet besproken is, om de tuin ders die 's zomers b.v. 2 man aan het werk hebben, 's winters bij wijze van werkverschaffing, op kosten van de ge meente ook 2 man te geven. Dat zou een bezuiniging zijn en nut voor de toekomst hebben. De Voorzitter merkt op, dat de voorzitter der verg. reeds uiteenzette, dat er bij de regeering op aangedrongen zal worden om de menschen op het platteland zooveel mogelijk in hun werk te laten. Spr. heeft dan ook den indruk dat de nieuwe regeering, in gezamenlijk overleg, wel tot de beste oplossing zal komen. Productieve arbeid in de bedrij ven zal in elk geval nog nuttiger zijn dan het werken aan watergangen. De heer De Jonge hoopt, dat de voorzitter het idee warm zal houden. Bij de ingekomen stukken is verder een schrijven van Ged. Staten, waarin het besluit van den raad tot overname van de Julianastraat, Wilhelminastraat en Vroonlandschestraat, niet goedge keurd wordt, uit financieele overwegin gen. De kosten zouden voor de gemeen te plm. 5000 bedragen, waartegenover slechts de gift van 500 staat. Ged. Sta ten willen evenwel nadere goedkeuring overwegen indien de gemeente ter sup pletie zou overgaan tot het heffen van een baat- of straatbelasting. De voorzitter merkt op, dat de gemeente meende tot een gemoedelijke oplossing te komen, doch Ged. Staten zeggen, het moet maar uit zijn. B. en W. zullen de kwestie eens bekijken. Het moet daar tot een oplossing komen, want de toestand laat in alle opzichten te wenschen over. De menschen hebben geprofiteerd van den goedkoopen grond en moeten dan maar iets mee betalen. De heer Wisse: Zoo goedkoop is de grond er anders niet geweest! De voorzitter wijst er op, dat de grond, als er een goede straat, riolee- ring enz. gelegen had, toch weer duur der geweest zou zijn. Voorts is o.a. nog ingekomen bericht van Ged. Staten, dat de gemeente in de kwestie met Eversdijk, betreffende het dempen van een sloot, waar E. alsnog 30 cm grond opgebracht wilde hebben, in het gelijk is gesteld, daar zij in alle opzichten aan haar verplichtingen vol daan heeft. De voorzitter zet uiteen, dat de Middelburg i3-VI-'33. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 14.3 °C (58 °F); laagste 12.2 °C (54 °F). Heden 9 h: 12.8 °C; 12 h: 14.5 °C. 10 mm regen. Hoog ste barometerstand 760 mm; laagste 757 mm. Hoogste barometerstand 766.8 mm te Haparanda; laagste 754.8 mm te Yar mouth. Verwachting tot morgenavond Matige tot zwakke wind uit Z. rich tingen, meest licht of half bewolkt, wei nig of geen regen, iets zachter. Zon op: 4 h 40; onder 21 h 20. Licht op: 21 h 50, Maan op: 24 h 58; onder; 10 h 50. L.K.: 14 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Di. 13 6.09 18.31 12.25 Wo. 14 7.07 19.25 1.13 13.19 Do. 15 8.07 20.24 2.09 14.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. (Zomertijd.) Di. 13 8.02 20.28 Wo. 14 8.54 21.14 Do. 15 9.46 22.05 Laagwater. 1.17 13.35 2.13 14.31 3.09 15.33 gemeente verzocht heeft de kwestie door een onpartijdig -deskundige te la ten beslissen. Dit is gebeurd, met het ge volg, dat Eversdijk niets meer te vor deren heeft. De heer De Jonge: Maar als Evers dijk straks water van den weg voor zijn huis krijgt? De voorzitter: Dan zijn we men- schelijk genoeg om daarin te voorzien. Als dat langs minnelijken weg gaat. We hebben b.v. gedacht aan een straatje met een gootje. De heer De. Jonge merkt op, naar, aanleiding van een mededeeling van den voorzitter, dat de Waterleiding Mij. haar tarieven verlaagd heeft, dat de menschen langs den Postweg het water duurder betalen dan in de kom. Spr, vindt dat onbillijk. Kan de gemeente het niet bijpassen? De voorzitter dacht dat ze het zelfde betaalden. Spr. zal het eens on derzoeken. Hiêrna wordt de begrooting 1933, naar aanleiding van een opmerking van Ged. Staten, nader vastgesteld. Dit betreft hoofdzakelijk verhooging van den post werkverschaffing. Ook de begrooting 1932 wordt nader gewijzigd vastgesteld. Vervolgens is aan de orde het ver zoek van de landbouwver. te Wolfaarts- dijk, om de verordening op den keurings dienst voor vee en vleesch te wijzigen. De vo orzitter deelt als meening van B. en W. mede, dat het onbillijk zou zijn, tegenover de slagers, wier inrich tingen thans aan de eischen voldoen, het betreffende art. te schrappen. Ook de dir. van het slachthuis en de inspecteur voor de Volksgezondheid adviseerden afwijzend te beschikken, waarmede B. en W. zich vereenigen. De heer Eversdijk vindt het jam mer, dat ook alle noodslachtingen naar Goes moeten. Kan dat in de gemeente niet gebeuren De voorzitter merkt op, dat men elders ook eens probeerde het in de ge meente te doen, doch de slagers er weer tegen waren. De heer Wisse oppert de mogelijk heid, dat de gemeente bij de noodslach tingen regelend optreedt. De voorzitter wil het eens met den heer Baak overleggen. Mogelijk kan met de slagers een overeenkomst getrof fen worden. Het adres van de landbouwvereeni- ging te Wólfaartsdijk wordt hierna z. h. st. voor kennisgeving aangenomen. Voorts is aan de orde een verzoek van de Centrale Commissie voor Boom- kweekerscrediet, of de gemeente bij eventueele aanvrage, haar medewerking wil verleenen bij het verstrekken van credieten. B. en W. stellen voor, de ge vraagde medewerking te verleenen, doch onder voorbehoud, elk geval afzonder lijk te zullen beoordeelen. Bij aange->

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1