1 KERKNIEUWS. VERKEERSWEZEN P. T. T. KUNST EN WETENSOMAP. ONDERWIJS. LANDBOUW. RECHTZAKEN. hindel ei huveriseid. FINANdEELE BERICHTEN, PERZISCHE REISBRIEVEN Daar kan men mee kijken! KIJK UIT! KIJ K UIT! KIJK UIT! woordje in mede sprak. Thans in deze ernstige tijden heeft men een ernstiger weg en houdt men een zangconcours, 'n edelen wedstrijd voor de 18 leden van den Bond. Ook herinnert spr. er aan, dat ook het eerste concours in 1912 te Vlissingen plaats had onder leiding van den heer Winkelman en ook in de mooie maand Juni, n.l. op den 19den. Dit is nu weer het geval. Meestal komt men op het platteland bijeen, spr. hoopte, dat ook nu het concours ten volle zal slagen en dat men een pretigen middag in „Bri tannia" zal hebben. Jammer dat het weer niet zoo mooi is dan de laatste da gen, maar toch vertrouwde spr., dat het Bondslied aan den Scheldemo.nd, aan Vlissings Boulevard goed zal klinken, hoopte spr. succes voor de ontvangende Spr. stelde zich daarvan veel voor. Ook vereeniging „D. O. V." Spr- wenschte allen toe, dat zij opgewekt en dankbaar huiswaarts zullen keeren en wees er op, dat het aantal vereenigingen indertijd van 4 tot 22 is gestegen, maar nu weer tot 18 gedaald, en wenschte den voor zitter de kracht toe het aantal weer tot 22 en zoo mogelijk daarboven op te voe ren en den Bond door de moeilijke tijden heen te brengen. De heer Flipse, de voor zitter, heeft te Kapelle met zijn korps Apollo" uit Wissekerke groot succes gehad door de) derde maal den zilveren wisselbeker te behalen, en daarmede aan allen een prachtig voorbeeld gege ven. Spr. hoopte, dat de heer Flipse nog lang de leiding moge hebben. Spr. wenschte ten slotte allen een aangena- men dag toe. De voorzitter van den Bond, de heer C. Flipse, verklaarde dat men deze officieele ontvangst op hoogen prijs stelde. Het doel van den Bond „Zang Veredelt" ondervindt niet altijd waar deering. Op dezen dag stelt men daar om deze waardeering destemeer op hoo gen prijs. Spr. hoopte ook zijnerzijds op een groeiend aantal aangesloten ver eenigingen, aan hem en zijn ambitie voor het doel zal het niet liggen. Tot de leden brengt spr. dank voor hun groote opkomst, het is bijna nog niet voorgekomen, dat alle aan een con cours deelnamen. Dank bracht spr. ook aan de beide juryleden, die voor den Bond geen onbekenden zijn en die be kend staan als goede muziekkenners. Hij heette hen bij vernieuwing welkom. Ook spr. herinnerde aan wijlen den heer W. L. Winkelman, als men hem des morgens ontmoette met zijn vroolijke persoonlijkheid, was de geheele dag goed. Zich tot het bestuur der ontvangende vereeniging wendende bracht spr. dank voor de goede voorbereiding van het Concours. De band met Vlissingen was door het niet meer lid zijn van het Mannenkoor wat verslapt, maar hij zal nu weer sterker worden en dan wordt Vlissingen wellicht weer hfct centrum van den Bond. Dank bracht spr. ten slotte aan de exploitanten -van Brittan- nia voor het beschikbaarstellen van de zaal en verklaarde daarna het Concours geopend. De heer A. O v e r w e e 1, voorzitter van D.O.Vheette namens die vereeni ging allen welkom, en bracht dank aan het gemeentebestuur voor de officieele ontvangst; aan Vreemdelingenverkeer, aan de Maatschappij Zeeland en ook aan den burgemeester voor de geschon ken medailles. De vereenigingen wekte spr. op hard te werken, want het zal allen wel te doen zijn om een eersten prijs te behalen. Hierna had de aanbieding van de eerewijn plaats en stelde de burgemees ter een driewerf hoera in voor den Bond en voor het welslagen van het Congres en de heer Flipse een op den bloei van Vlissingen en op den burge meester. De aanwezigen stemden hier uit vol le borst mede in. Thans schaarden bestuursleden en vaandeldragers zich bij de ongeveer 700 zangeressen en zangers, die buiten ston den te wachten en voorafgegaan door •het muziekgezelschap „Ons Genoegen", ging het door een deel der stad naar den Boulevard. Op het terras van Brittannia zongen eerst allen onder leiding van den heer C. Flipse het Bondslied, gecomponeerd door diens zoon, den heer Ed. Flipse uit Rotterdam. Krachtig klonken vooral de vrouwen stemmen bij dit mooie lied, dat met een driewerf hoera op den Bond besloten i werd. j Hierna ving in de groote zaal het con- j cours aan. Van 1 tot- over 6 hebben achtereen gingen steeds in hoogere klasse zich doen hooren. Het geheel maakte een uit stekenden indruk, beoordeelingen lig gen niet op onzen weg, maar op die der jury. Een uitzondering mogen wij maken voor de beide kinderkoren. Dat uit Vlis singen, dat nog slechts 7 weken bestaat, zong goed éénstemmig, dat uit Ierseke liet twee en meerstemmige liederen op zeer verdienstelijke wijze hooren, Tegen half zeven was het concours i ten einde en kon de heer Flipse den uit- slag mededeelen, maar daarvoor bracht I hij dank aan het bestuur van „D. 0, V." i voor de wijze, waarop het zijn groote zorgen aan de voorbereiding heeft be steed, waardoor het concours een goed verloop had, en aan de heeren jury-le den, die hun taak serieus opvatten en niet gul zijn met het toekennen van eer ste prijzen- Toch is er vooruitgang, want tot nu was het hoogste aantal eerste prij zen 4 en thans zijn er 5 toegekend. Spr. deelde daarna mede, dat zijn toegekend: In de 3de afdeeling gemengde koren aan „Vooruitgang zij ons streven" te St. Maartensdijk een derde prijs met 162 p.; aan „Ons Genoegen" te Kats een twee de prijs met 161 p. Tweede afdeeling gemengde koren aan „Oefening baart Kunst" te Goes een tweeden prijs met 175 p.; aan „Nu met hope" te Burgh een tweede met 160 p.; aan „Crescendo" te Hoek een tweede met 152 p.; aan „Haamsteedsch Zangkoor" te Haamstede 'een tweede met 172 p.; aan „Gemengd Koor" te 's-Heer Abtskerke een eerste met 193 p.; aan „Zanglust" te 's-Heer Arends- kerke tweede met 169 p.; aan „Cres cendo" te Kruiningen een eerste met 186 p.; aan „Excelsior" te Ierseke een eerste met 181 p.; aan „Tot Oefening en Uitspanning" te Borssele een tweede met 170 p.; aan „Zang Veredelt" te Schore een tweede met 145 p., en aan „Polyhymnia" te Sluiskil een tweede met 164 p. Tweede afdeeling Mannenkoren aan „Zang en Vriendschap" te Wissekerke een eerste met 181 p. Eerste afdeeling Gemengde koren: aan „Cloetings gemengd koor" te Kloe- tjnge een eerste met 203 p. en „Zang- lust" te Wilhelminadorp een tweede met 145 p. Afdeeling Uitmuntendheid aan „Door Oefening Vereenigd" te Vlissin gen een tweede met 168 p. Eere-afdeeling: aan „Orelio" te Axel een tweede met 156 p. De vereenigingen met de 5 hoogste aantallen punten kwamen bij keuze nog in het bezit van de volgende prijzen: Cloetings gemengd koor een verguld zilveren medaille van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlis singen; „Gemengd koor" te 's-Heer Abtskerke een zilveren lauwerkrans van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland"; „Crescendo" te Kruiningen een zilveren medaille van het Bondsbestuur; „Zang- lust" te 's-Heer Arendskerke een zilve ren medaille van de V. V. V. te Vlis singen en „Excelsior" te Ierseke een dis tinctieve van den heer C. M. van Die- men te Dordrecht, Aan de beide kinderkooren bood de voorzitter een medaille aan, en wensch te daarna allen een goede reis huis waarts. Des avonds was er voor hen, die nog niet weg waren in de zaal van Brittan nia e'en gezellig samenzijn, terwijl op den Boulevard het muziekgezelschap St. i Caecilia zich liet hooren. Niet ds. Scheele te Middelburg maar ds. A. Scheele te Kapelle is be noemd tot lid der Prov. commissie voor werkloozenzorg uitgaande van den Raad van Kerken. Gerei. Kerken. Cand. J. A. Mulder te Goes heeft het beroep naar Haamstede aangenomen. door TORAVO II. Alexandrië. Oh! wat is dat alles interressant! Gis teren ging ik met kennissen van mme, D. naar Alexandrië. maar vandaag ben ik alleen gegaan. Dat is vrij wat pretti ger èn ik wist nu den weg al zoo'n beetje. Om drie uur ben ik van boord gegaan, met vele waarschuwingen van mme, D, om toch voorzichtig te zijn. Natuurlijk had ik weer een tegenslagje op de trap naar beneden, waar ik struikelde over een paar treden tegelijk. Ellendig ge woon: een bediende die toeschiet, koop lui aan het eind van de trap, die „ho! ho!" roepen en lachen héél naar, als je er alleen opuit gaan zult en nét je gezicht in de goede plooi hebt getrok ken! Ik had een boek gekocht: „Arabic without a teacher". Ik moest heel wat brieven posten voor de dames en had goed onthouden „fein sandook el bosta? (waar is een brievenbus?) want niet iedere politieagent verstaat Fransch of Engelsch. En ziedaar het leek net echt: fein sandook el bosta? vroeg ik. Maar.... daar kwam een stortvloed van klan ken ik had er niet op gerekend, dat de man in die taal antwoorden zou! Ge baren, een Fransch, een Engelsch woord lachen, knikken tegen elkaar en 't eind was dat de politieman een voor bijganger die er nog al intelligent uit zag erbij sleepte, die me tenslotte naar de brievenbus bracht, 't Is idioot, als je dan ook geen enkel woord verstaat! Ik kreeg toen zoo'n plezier in 't geval maar intusschen hield ik mijn hart vast! zulke vreemde dingen, een omge ving waar letterlijk alles verschilt met wat je kent griezelig in één woord- Op de kade een dringende massa van koetsiers, gidsen en chauffeurs, die met werkelijk sierlijke gebaren buigen en coquetteeren met hun witte tanden je moet alles met een koninklijk gebaar afwijzen en recht voor je uitkijken met stijf toegeknepen lippen. Ik hield mijn tasch aldoor stijf vast; ze zijn zóó bru taal en steken hun handen in je zak als je niet oppast! Ik zette een geweldig hautain gezicht en keek zoo minach tend als ik kon dan hebben ze re spect! Toch betwijfel ik geen oogenblik, dat ze me voor den mal hielden of uit scholden misschien best mogelijk, verstond ze toch niet! bedriegen zouden ze me zeker als ze kans kregen. Ik heb nooit zulk rapaille gezien. En vuil dat ze zijn, vuil.... om van te klappertanden! Bedelaars, de wisse laars, de gidsen, ze zijn niet anders dan een hoop vodden, lappen vol vlekken, Te Scheveningen is Zaterdagmid dag plotseling overleden de bekende bariton-zanger Joh. Nelissen. Op 70-jarigen leeftijd is Zondag overleden de bekende kunstschilder en etser Etienne Bosch. Dr. Wilhelm Furtwangler, Naar de Pruisische pedrsdienst der N, S.D.A.P. verneemt, treedt met het be gin van het nieuwe speelseizoen dr. Wil helm Furtwangler, die tot nu toe slechts als gast werkzaam was. als eerste kapel meester definitief in het verband der Berlijnsche Staatsopera. Hij is in deze functie voor den tijd van 5 jaren geën gageerd. De heer D. H. Quist, voorheen te Goes, thans te Semarang is geslaagd voor het examen-hoofdakte. Voor de te Amsterdam gehouden examens in de sociale economie, organi satie en techniek van den handel en fis- deratief examen van het Nederlandsch caal recht, als onderdeelen van het fe- Instituut van Accountants en de Neder- landsche Organisatie van Accountants, is geslaagd de heer J. A, Pieterse van Wijck te Vlissingen. Bij beschikking van den minister van economische zaken en arbeid is, met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, benoemd tot tijdelijk assistent aan de landbouw- hoogeschool te Wageningen ir. L- J. A. de Jonge, aldaar, vroeger te Vlis singen. s Aan de Gem. Kweekschool voor onderwijzers(essen) te Dordrecht, slaag de voor het examen akte L. O. mej. J. C, Kram te Kapelle. Voor het examen akte L. O. slaagde aan de St. Gerardus Kweekschool te Bergen op Zoom mej. A. Rammeloo te Philippine, Voor het eind-examen der Hoogere Handelsschool te Rolduc slaagde de heer M. Wijffels te Y z e n d ij k e, De Kroon heeft goedgekeurd het besluit van den raad te Hoofdplaat strekkende om de O. L. school op de wijk Slijkplaat over te dragen aan het R. K. Kerkbestuur in die gemeente. Akte-examens L. O. Rijkskweekschool te Middelburg, Za terdag slaagden de heeren A. van Iren, Middelburg, A. de Kam en G. J. van Oorschot, beide te Vlissingen en de da mes J, H. Bakker en G. Mange, beiden te Middelburg, afgewezen een vrouwe lijke candidaat. gescheurd en verkleurd. Hun bloote beenen altijd bedekt met wonden en met eeltplekken; hun gezichten behaard en hoé! evenals hun armen en borst. Werkelijk je wordt er onpasselijk van! Ben je eindelijk door die vuile horde dan loop je een hobbeligen weg af, en al ga je rechtsaf, links of rechttoe altijd wordt je door de douanen tegen gehouden. Overal sperren boomen den weg af. De vrouwen moeten een heel blok omloopen om bij de visiteuse te ko men en hoe dié je daar „visiteert" is wel heel shocking; de oudere dames wa ren dan ook erg verontwaardigd. Hierna passeer je een tweede stel douanen, die vragen of je bij de visiteuse bent ge weest en dan mag je eindelijk de stad in. Ik heb nu op mijn paspoort ook een handteekening en stempel van de Alex- andrijnsche Douanen leuk is dat. Ik stapte dadelijk in de tram, want de wijken bij de havens zijn van de al ler slechtste soort en daar kan je on mogelijk alleen doorheen; zelfs al heb je mannelijk geleide dan wordt je soms lastig gevallen. Die Arabische wijk is erg interessant; bouwvallige huizen, waarbij onze Drent- sche plaggenhutten schitterend zouden afsteken op de eerste /erdiepin'5 zakt al alles in elkaar Keel een verdie ping, soms twee verdiepingen, benge len er maar zoo'n beetje bovenop, vast gebonden met touwen en rot tan heusch, ik overdrijf niet planken. Christelijke kweekschool te Middel burg, Zaterdag slaagden alle 6 manne lijke candidaten nml. de heeren J. C. Abrahamse, E. M. Bakker, beide Kou- dekerke, J. van Belle en C. Klap, beide Vlissingen, J. Janse, Souburg en L. C. J. Kooiman, Westkapelle. Te Haarlem is opgericht de Neder- landsche bloembollenkweekers centra le ter voorbereiding van de uitvoering der maatregelen welke op grond van de landbouwcrisiswet 1933 ten aanzien van het bloembollenbedrijf zullen worden genomen- Tot voorzitter is benoemd mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. De rechtbank te Zutphen heeft Vrijdag de zaak behandeld tegen den communist J. W. V. aldaar, gedetineerd als verdacht van majesteitsschennis, ge pleegd tijdens de verkiezingen. De offi cier van justitie eischte 5 maanden hech tenis. Het verzoek van den verdediger om verdachte in vrijheid te stellen werd afgewezen. Uitspraak over 14 dagen. Valsche guldens vervaardigd, De 30-jarige koopman N. B. ie Leiden, is door de Rechtbank te, 's-Gravenhage terzake van het opzettelijk vervaardi gen van valsche Nederlandsche munt speciën (guldens), en het opzettelijk uit geven daarvan, als waren deze echt en onvervalscht, veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. In hooger beroep te recht staande, verzocht verdachte, ge zien de motieven die hem tot dit mis drijf hadden gebracht een lichtere straf. De advocaat-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof, concludeerde Zaterdag tot bevestiging van het vonnis. Leerplichtwet en strafwerk. Voor het Arnhemsche gerechtshof heeft Donderdag de zaak tegen een rijks werkman te Deventer gediend, die we gens overtreding van de leerplichtwet was veroordeeld tot 5 boete of 3 da gen hechtenis. De zaak betrof het vol gende geval: Het dochtertje van ver dachte ging naar school, maar werd door een onderwijzer weggestuurd omdat zij geen strafwerk had gemaakt. De ver dachte wilde dat niet; volgens hem diende de onderwijzer het strafwerk op school te laten maken. De onderwijzer bleef echter op zijn standpunt en liet het kind niet op de school toe. De vader werd nu vervolgd wegens overtreding van de leerplichtwet: het niet zorgdra gen, dat zijn dochtertje de school be zocht. Deze zaak diende in hooger beroep voor de rechtbank te Zutphen, die het vonnis van den kantonrechter bevestig de. In cassatie verwees de Hooge Raad na vernietiging van het vonnis, de zaak naar het Hof te Arnhem. De advocaat- generaal vorderde thans vrijspraak van den verdachte. Uitspraak 22 Juni. Meineed. In de Vrijdag gehouden zitting der rechtbank te Assen werd in een mishan delingszaak van J. T. en H. S. te Nieuw Weerdinge de getuige de 18-jarige H. S. als verdacht van meineed gevangen ge nomen. Veesmokkelen aan de Grens. Zaterdag j.l. werd voor de rechtbank te Brugge de smokkelzaak van vee be handeld, waarbij twee maanden geleden vijftig koeien door de kommiezen waren aangeslagen, welke langs den weg van Retranchement naar België frauduleus waren ingevoerd, In deze zaak waren 25 personen gedagvaard als medeplichti- zeildoek, alles wat maar geschikt is om dat zoodje bijeen te houden, wordt ge bruikt. Erkertjes en balcons hangen scheef, gestut door stokken van onde ren; je begrijpt niet dat niet de eerste de beste windstoot het vieze gedoe in een doet storten. Als je dergelijke straattooneeltjes als ensceneering op de planken zag, zou je 't overdreven vinden. Dié kleuren, dié draperieën, dié viezigheden, dien rom mel, dat gewirwar door elkaar je staat met open mond te kijken! 't Is zóó pittoresque, zoo exotisch, werkelijk zóó mooi! Op straat rollen kinderen allerge- noegelijkst door het vuil. Overal zitten of liggen bedelaars en verminkten. Zoo zag ik een stakker zonder beenen hij had nog stompjes met lappen om wonden, maar zóó dat de botten zicht baar waren! Hen kroop over de straat; met zijn handen zich vastklemmend aan de straatsteenen sleepte hij zich voort. Ontzettend, zoo'n gezicht! Dan zijn er winkeltjes waar de raar ste dingen op stoelen of zoo maar op straat dooreen gesmeten, te koop lig gen. Je kunt begrijpen wat een bonte mengeling van kleuren, van licht en schaduw. Ik keek in pikdonkere ka mers en dan plotseling in een hel door de zon verlicht slopje, waar vrou wen sloofden; in cafeetjes met alleen mannen, zuigende aan lange pijpen. Aan tafeltjes speelden ze om geld. Voor vele weggebruikers ie dat 'n nieuwtje. Die maken er /Py namelijk een gewoonte van omniet uit te kijken. 40 gen. De rechtbank heeft behalve gevan genisstraffen voor allen een gezamen lijk te betalen boete geëischt van 170.000 frank. Handelsregister. Aan de in „Handelsberichten" opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zee land ontleenen wij het volgende: Nieuwe inschr ij vingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg), C. N. Botting, Lange Burg B 24, han del in manufacturen, meubilaire goede ren en aanverwante artikelen- E.: C. N. Botting, Vlissingen, (3533). Wijzigingen Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Cafés „Nationale" Goes, Groote Markt 30. Uitgetr. comm.: H. H. Jonkers, En schedé, Oesterkweekerij „Eendracht" N.V.j Korboot „Voorwaarts" N.V.; Korboot „De Schelp" N.V.. Yerseke, Havendijk resp- oesterkweekerij, exploitatie kor boot en expl. korboot. Stat. gew. D. de Pree Mzn., Colijnsplaat. Voor straat A 123, schoenmakerij, zadelma kerij en stoffeerderij en den handel in schoenen, zadels, meubilair en aanver wante artikelen, alles in den ruimsten zin des woords. Zaak omgezet in eene vennootschap onder firma. Handels naam gew. in: Firma D. de Pree Zo nen (B.P.) Venn.: D. de Pree Mzn. (H-V.) J. P. en M. D. de Pree. N.V, Verpleeghuis, Wijkverpleging voor zieken of lichamelijk of geestelijk hulpbehoevenden. Stat. gew. Westelijk Noord-Brabant (Breda). Weegbrug, St. Philipsland B 80. Uitg. bestuurslid: A, M. van Dijke, Benoemd comm.: W. C. van Nieuwenhuijzen, St. Philipsland. Weegbrug, St. Philipsland, Oude- weg. Uitgetr. best.-lid: A. M. van Dijke. Be noemd comm.: H. van Iwaarden, St. Philipsland. Opheffingen: Zeeuwsche Eilanden (Middelburg). J. D. Jens, voorheen C, L. Hendrikse, Segeerstraat H 72, handel in fijne vleeschwaren. Bevorderd tot Assistent le klasse de Assistent bij den Postdienst J. Wa genaar te Eindhoven postkantoor, voor heen werkzaam aan het post-, telegraaf en telefoonkantoor te Middelburg. Ingetrokken de verplaatsing van den Adjunct-referendaris bij de Poste rijen, Telegrafie en Telefonie J. E. van Beesel van Amsterdam naar het Inspec tiebureel Middelburg met ingang van 1 Juli 1933. Ned, Hoogterecord verbeterd. Reserve eerste luitenant-vlieger jhr. H. J. M. van Asch van Wijck heeft in den avond van 8 Juni opnieuw te Soes- terberg een hoogtevlucht uitgevoerd met een Fokker-jager D XVI met Panter- motor. De berekeningen welke sedert dien zijn uitgevoerd hebben uitgewezen, dat een hoogte van 9.587 m. volgens standaard-atmosfeer is bereikt, meldt de „Telegraaf". Hierdoor is het bestaande Nederlandsche hoogterecord verbeterd. ïnd. Stoomvaartlijnen, Indrapoera (thuisr.) p. 10 (1 v.m.) Sagres. Baloeran (uitr.) p. (9 v.m.) Ouessant. zJohan de Witt, 10 v- Amst. te Batavia Marnix van St. Aldegonde (uitr.) 9 v. Genua. Hanzebank in liq. Naar de Msb. verneemt, ligt het in de bedoeling van de Hanzebank in liq. om na de reeds gedane vijf uitkeeringen van 10 pet. binnenkort een zesde uitkeering te deen van 2% pet.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7