ÏÏC "*a"l00r Zii LANDBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. Algemeen OverzIcM. IFLQ9P wmnmmmn, MARKTBERICHTEN. SPORT. Te houden Aanbestedingen OOSTKAPELLE. bassin heeft een opervlakte van niet minder dan 11000 vierkante m en bevat meer dan 20.000 kubieke m water. Het kinderbassin heeft een oppervlakte van 3000 vierkante m. Van een groot thee huis uit, op feen verhooging gesteld, heeft men een bekoorlijk gezicht over het geheel. EEN STEEN VAN 3000 K.G. GEVON DEN. In de steenbakkerij van den heer Z. te Schaik nabij O s s werd Za- termiddag een zeer merkwaardige steen opgegraven. Bij nader onderzoek bleek deze steen gedeeltelijk uit mar mer te bestaan en een gewicht te heb ben van ruim 3000 kg. Hij was twee me ter groot en had een dikte van 1.50 me ter. De steen is overgebracht naar no taris Bijvoet te Bercem, die hem nader zal onderzoeken. EEN KERKDIEF GEARRESTEERD. De gemeentepolitie te Weert heeft naar het Volksblad meldt de hand ge legd op een berucht Duitsch inbreker. In het hotel ,,J" bood de man kleingeld aan tegen bankpapier. De hotelhouder vertrouwde de zaak niet en stelde de politie van één en ander in kennis. Onmiddellijk trok deze er per auto op uit en kreeg het individu een half uur buiten de stad op weg naar Roermond te pakken. Hij gaf voor Th. Fiete te hee- ten. De man had pas noch andere papie ren. Wel beschikte hij over inbrekers- werktuigen en gummihandschoenen. In middels vernam de politie dat er te Ste- venswaart bij Roermond een kerkin- braak had plaats gehad op Vrijdag 9 Juni. De man is ter confrontatie naar Stevensweert gebracht en door den veerman aan de Maas pertinent her kend, Hij bleek ongeveer 100 papier geld bij zich te hebben. De man zal ter beschikking van den Officier van Justitie te Roermond wor den gesteld. PONT OVERBELAST EN OMGESLA GEN. - De pont over de Goot te Kampen is omgeslagen, ten gevolge van overbelasting. Het vaartuig bleek niet bestand tegen een met hooi bela den vrachtauto. De auto is inmiddels op- gevischt. Het gevaar van kantelen van deze ponten is lang niet denkbeeldig meldt Het Volksblad. De arbeiders, di-e dage lijks van en naar het Kampereiland va ren, voor de werkverschaffing, gaan in grooten getale met fietsen op de ponten mee. Het aantal arbeiders, dat geregeld met één boot van het Ganzendiep vaart, be draagt gemiddeld 70. Zwaar overladen trekken de booten dan over den IJsel. Het is hoog tijd, dat de politie hier toe zicht houdt. FELLE BOSCH- EN HEIDEBRAND. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur ontstond brand in het bosch, dat Prins Hendrik als jachtterrein gebruikt, het Elspeterbosch en de uitgebreide heide vlakten tusschen Vierhouten en E1- p e e t. Door den sterken wind aange wakkerd, breidde het vuur zich zeer snel uit. Tientallen hectaren heide en jonge dennen werden verwoest. Ongeveer negen uur was men er bij den Gortelscheweg in geslaagd, het vuur door tegenbranden tot staan te brengen. Dit is de derde boschbrand in week in deze gemeente. Onweersbuien. Boven Zutphen, Almelo en omstreken zi$n Zaterdag enkele onweersbuien, ge volgd door hevige slagregens, losgebar- •ten. De te velde staande halfrijpe ha' ver en rogge hebben hier en daar be langrijke schade geleden- Ongelukken. Een 12-jarige jongen reed Zaterdag up den Catharijnesingel te Utrecht zittende op den bagagedrager van zijn fiets, van links naar rechts. Op een ge geven oogenblik raakte hij in de tram rails en viel vlak voor een met paarc bespannen wagen. De voerman kon niet zoo gauw meer inhouden, zoodat het linkervoorwiel over den jongen reed. Ernstig gewond werd de knaap naar de Academische Klinieken gebracht, waar werd geconstateerd, dat hij een rib had gebroken, die in de long was gedron gen. Vrijdag is mej. G. uit Utrecht van een schommel in het natuurbad De Bilt- sche Duinen afgevallen, die geheel van ijzer is geconstrueerd. De ijzeren plaat uy- St°nd' is - door het in be- - tweemaal tegen haar Melkcursus. De eindles van den Melkcursus op Walcheren had plaats op de hofsteden van de heeren L. Davidse, Nieuwland- schen weg te Middelburg en H. J. Vol ers te Veere, die hun koeien voor werk belangloos beschikbaar stelden Ci. vL-va,? den cursus berustte dij ,eef W- Sietema, assistent-Zuivel- Dekker V°°r melkster was mei- vcd£end® personen ontvingen O] k!L w;0,r l coöperatieve zuivelfa briek „Walcheren een diploma: Pieter Vader met 193 p.; Martina Simonse met 188, Catharina Willemse met 187, Tan netje Vader met 187, Jannetje Simonse met 186, Frits Brittelmeyer met 171 en Cornelis Schoe met 163 punten. Na afloop bezichtigden de gediplo meerden de fabriek en ontvingen zij wenken over het nut en volhouden van goede en zindelijke melkwinning. Met voldoening kan men op dezen Cursus terug zien. een dit 'bij op Middelburg büjft eerste klasser. Zooals wij Zaterdagavond reeds per lulletin op enkele plaatsen bekend maakten, heeft het protest van Venlo niet het door die vereeniging gewensch- te doel gehad en heeft de protestcom missie in haar dien avond in Breda ge houden vergadering nadat twee uur be steed was voor het hooren van getuigen, iet protest afgewezen. Middelburg za\ dus ook in het volgende seizoen weer in de eerste klasse uitkomen. Wielrennen., Ook de gister gehouden wedstrijden op de onlangs geopende wielerbaan te Oostburg zijn een succes geweest; 14 renners namen aan de wedstrijden deel, 8 Hollanders en 6 Belgen. In de sprintmatches waren onverwin- -naars Herman (H.) tegen Van Berlo (H.) en Van den Berghe (B.) tegen Ver- haeghe (B.) Bij den achtervolgingswed strijd tusschen de koppels Baart-Dutré (B.) en de ClercqDe Schepper (H.) waren de eersten overwinnaars op 20 m. De klassenwedstrijd over 10 k.m. met 4 klassementen werd eerste De Mulder (B.) met 9 punten; tweede Carpraux (B.) met 9 punten op een ronde, derde: Franssen (H.) met 4 punten; vierde: Van Melis (H.) met 2 punten; vijfde: Tilburgs (H.) en zes: Schoönackers (B.) beiden op 0 punten. De hoofdwedstrijd was een koppel wedstrijd over 60 km met 5 klassemen ten, waaraan 7 koppels deelnamen. Win naars werden: 1. de Mulder-Dutré (B.) 16 punten, op 1 ronde: 2. Schoonackers- Verhaeghe (B.) 12 punten; 3. van den Berghe-Carpriaux (B.) 11 punten; 4. de Clercq-de Schepper (H.) 6 punten; 5. Franssen-van Berlo (H.) 3 punten; 6. Herman-Baart (B.) 1 punt; op 2 ronden: 7. Van Melis-Tilburg (H.) 0 punten. Premiën van fr. 100, fr. 50 en 2.50 werden gewonnen door Verhaeghe en 2.50 cl|Dor de Schepper. Een paar valpartijen hadden plaats als gevolg van het springen van een band, met gevolg, dat een der renners, schoon niet ernstig gekwetst, zich moest terugtrekken. De fanfare uit Breskens luisterde den wedstrijd op met muziek. De volgende wedstrijd heeft plaats op Zondag 2 Juli (den Zondag van Kermis). STRAND ZWANENBURG— VIJGETER. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het verslag van torische sectie, prof. Geyl, hoogleeraar aan de Universiteit te Londen, welke spreker zou worden ingeleid door het i Ned. 2e Kamerlid dr. H. W. E. Moller, j.1 aai aamciuiux «cimag v 1-« den Raad der gemeente Koudekerke, dl® deze sectievergadering ook zou pre- voorkomende in uw geëerd blad van 8 «deeren en de letterkundige Antoon Juni j.L, betreffende het kampeeren Coolen< voor de literaire sectie „dagverblijf" wat Koudekerke's grond gebied is, en omdat uit Middelburg ook zeer velen een bezoek aan het strand De Mechelsche politie en de Belgische Veiligheidsdienst (Sureté) hadden eenige uit Nederland gekomen persoonlijkheden brengen, verzoek ik u mij eenige plaats- ondervraagd en uitgenoodigd, een ver ruimte te verleenen Ik zou gaarne namens vele dagjesmen- schen, die aan het strand gewoon zijn te vertoeven, dank betuigen aan boven- genoemden Raad voor zijn genomen be sluit n.l. om tusschen Zwanenburg en Vijgeter, dat juist het meest bezocht wordt, gratis te mogen kampeeren voor dagverblijf. Laten wij, dagjesmenschen, dit geno men besluit waardeeren door alle mede werking te verleenen! Zoodat de ge meente Koudekerke spoedig overtuigd worde dat op dat gedeelte van 't strand geen controle noodig is, vooral op Zon dagen, wat juist de wensch van voor noemden Raad is. Ruimt na uw dagver blijf alle rommel zooals papier, gebro ken glas etc.) op! Om dat te kunnen bereiken, acht ondergeteekende het wenschelijk dat worde opgericht een kampeervereeniging ZwanenburgVijg eter om door onderling overleg de lei ding zelf ter hand te nemen. Degenen die met bovengenoemd plan sympathiseeren, worden verzocht hun naam op te geven, adres: Groenewoud 45, Vlissingen, of bij gunstig strandweer aan de tent staande bij de Vijgeter. Indien er voldoende sympathiebetui gingen binnenkomen, zal worden bekend gemaaktewanneer en op welk gedeelte van htóijtrand een openluchtvergade ring zUT worden gehouden, waar tevens verdere plannen zullen worden bespro ken. U, Mijnheer de Redasteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Achtend, H. J. Brinkhaus, Groenewoud 45, Vlissingen. klaring te onderteekenen, dat zij zich in geen enkele politieke quaestie zou den mengen. Daarna evenwel heeft de Overheid gemeend, dat gezien den aard dezer bijeenkomst er termen aanwezig waren, sommige sprekers over de grens te laten zetten, te weten, de hierboven genoem den, behoudens professor Burger. Over de motieven tot deze merkwaardige daad kon de Maandagmorgen geen nadere in lichtingen krijgen. a Aanslag op Heimwehrleider. Volgens berichten uit Innsbrück heeft- in verband met een aanslag op den Heimwehrleider Steidle de gendarmerie opdracht gekregen tot strenge bewaking van de grens, teneinde te voorkomen, dat de auto van de daders over de grens vlucht. Te Insbruck zelf is op bevel var» den minister van defensie, dr. Fey, het Bruine Huis bezet. De auto, waaruit de schoten zijn ge- ost is nabij Scharnitz aan de Oosten rijksch-Beiersche grens gevonden. Hedenmorgen zijn bijna alle nationaal- socialistische leiders te Innsbruck ge arresteerd. De grens tusschen Tirol en Beieren is geheel bewaakt, en het ver trek naar Duitschland is niet meer mo gelijk. Op de plaats waar de schoten op dr. Steigle zijn gelost werden 17 kogel gaten gevonden. W oensdag 21 Juni v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg: 't maken nieuw wegvak~ in den Rijksweg no. 58, onder de ge meente 's Heer Arendskerke. Raming 154.000. Zie Staatscrt. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terugge zonden. 4. Maakt bet kort STOPZETTEN OF De kas van het plaatselijk Crisis-co mité te Middelburg is leeg. Dat wil zeg gen, dat wij niet meer helpen kunnen hen, die het toch zoo zeer noodig heb ben; want alleen aan hen wordt hulp verleend. De zaak staat zoo, dat al maanden aaneen ongeveer 260 verdeeld werd, terwijl er alles bijeen maar 160 per week inkomt. Dus moest er elke week 100 bij uit onze reserve. Nu is die re serve uitgeput. De penningmeester heeft voorgesteld in 't vervolg eens in de 14 dagen te geven wat de menschen tot nu toe elke week ontvangen. Dat zal wel moeten en dan krijgen zij tenminste nog iets. Een half ei is, naar beproefd Hol- landsche wijsheid, beter dan een leege dop. Maar als dat ei dan zoo heel klein is Of moeten we misschien de heele zaak stopzetten en allen, die het moei lijk hebben, maar aan hun lot overlaten, totdat ze grauw zien van gebrek? Dat kunnen de menschen in Middelburg, die nog iets voor een ander over hebben, toch niet willen? Laten allen die nog iets kunnen missen, eens zien of ze voor dit werk nog iets meer kunnen geven. We willen zoo graag er mee voortgaan, omdat er in zoo veler nood eenige hulp gebracht worden kan. Daartoe hebben we aller steun noodig. Op dien steun doen we met vertrouwen opnieuw een beroep. De voorzitter van het plaatselijk Crisis-comité: BWtWWW,w*"*:B*w*W!* ■■■lil i De Economische Wereld conferentie. Vanmiddag zou Koning George V van Engeland de economische wereldconfe rentie te Londen openen met een rede die de radio de wereld om zou ver spreiden. De volgorde van de werkzaamheden is nog niet definitief bekend, doch zal volgens de „Daily Telegraph" aldus zijn: 1. crediet- en valutakwesties; 2. verhoo ging der goederenprijzen; 3. hervatting der kapitaalbeweging; 4. opruiming der internationale handelsbeperkingen; 5. organisatie van de productie en van den handel. De taak om na de oeconomische we reldconferentie een semi-permanent li chaam voor de controle van de uitvoe ring der door de conferentie genomen besluiten in te stellen, zal worden over gelaten aan den Volkenbond, of, wat waarschijnlijker wordt geacht, aan een enkele mogendheid, bijv. Engeland. De stabilisatie der valuta. Parallel met de economische wereld conferentie, loopen de onderhandelingen tusschen Engeland, Amerika en Frank rijk over de stabilisatie der valuta. Zij zijn Zondag in het gebouw van de Bank van Engeland begonnen. ,In aansluiting hierop ward een bespreking gehouden in het ministerie van financiën, waaraan de leiders der centrale circulatiebanken, van Engeland, Frankrijk en Amerika deelnamen. Behandeld werd de kwestie van een valuta compensatiefonds. Een door Ame rika ingediend voorstel tot vorming van een gemeenschappelijk compensa tiefonds werd verworpen. Niettemin zul len de Vereenigde Staten, volgens de „Daily Mail" ter behartiging van hun eigen belangen, zelf een valuta-com pensatiefonds vormen. De besprekin gen hadden voorts betrekking op de vaststelling van den goudprijs, waarbij Frankrijk de kwestie aan de orde stel de, van den terugkeer van Engeland en Amerika tot den gouden standaard De Britsche vertegenwoordiger wees er op, dat het herstel van den internatio nalen handel voorwaarde was voor den terugkeer tot den gouden standaard, Amerika steunde ten deele dit Britsche standpunt. Dan zijn er nog in direct verbanc met 'n en ander - handels- en oorlogs schulden. Hierover wordt ook druk geconfe reerd. Zoowel te Washington (met de gezanten) als te Londen. Volgens aanduidingen na het onder houd met Phillips gegeven door den Ita- laanschen ambassadeur, is het waar schijnlijk, dat Engeland en Italië op 15 Juni gedeeltelijk zullen betalen. Een de initieve beslissing is echter nog niet genomen. Het Kamerlid dr, Moller uit België gezet. Te Mechelen was voor Zaterdag en Zondag een landdag belegd door de Ne- derlandsche Unie, gepresideerd door prof. dr, H. Burgers uit Amsterdam, en v. Empel. waar o.a. spreken zouden voor de his- BELGIE. Diefstal in het station Knocke. Gedurende een korte afwezigheid van een dienstdoenden ambtenaar aan de kas op het spoorwegstation te Knocke is 'n bedrag van 25.000 frank ontvreemd. Slechts enkele minuten na de ont vreemding werd deze ontdekt. Onmid- delijk stelde de politie een onderzoek in, dat leidde tot de aanhouding van A. V., die ook het geld in zijn bezit had, DUITSCHLAND. Incidenten Kath. Gezellendag. Bij geruchte verluidt dat het in den af Za terdagnacht in verband met den katho Heken Gezellendag in München tot in cidenten is gekomen. De voor Zondag vastgestelde laatste bijeenkomsten zijn afgezegd. Ook de tegen Zondagochtend vastgestelde godsdienstoefening in de groote hal van het tentoonstellingspark is door kardinaal F'aulhaber afgelast. De deelnemers zijn gesommeerd zoo spoedig mogelijk naar huis terug te keeren. POLEN, Brand. - In het dorp Mikolow, bij Kielce, brak een groote brand uit die snel om zich heen greep. Het vuur tast te 27 boerenhofsteden aan, die alle af brandden. Drie personen liepen ernstige brandwonden op. RUSLAND. Mattern's tocht. De Amerikaansche vlieger Mattern is volgens een officieel radiobericht uit Chabarowsk Zondag voormiddag op het vliegveld aldaar ge land. SPANJE. Voor een nieuw kabinet. Na den leider der Spaansche radicalen, Lerroux, ontving de president der Spaansche re publiek Zondag den radicaal socialist Mareslino Domingo wien hij belastte met de vorming van een nieuw kabinet. Het is niet bekend, waarom Lerroux de op dracht niet heeft gekregen. Men volgt de pogingen tot regeeringsvorming met algemeene spanning en toenemende op winding. ITALIË. Het eskader van Italië. In de Ita- liaansche marinevlieghaven Orbetello is thans alles in gereedheid voor den start van het groote eskader voor den tocht naar Noord-Amerika. Vier en twintig vliegtuigen en 96 man bemanning wach ten op het signaal voor den start. Er heerscht een koortsachtige stemming van afwachting en spanning. Naar ver luidt zal, wanneer de weersomstandig heden gunstig zijn, het sein voor den start waarschijnlijk Woensdagmorgen worden gegeven. TURKIJE. Spoorwegongeluk. Tengevolge van de overstroomingen van den laatsten tijd is de Tauris-express van Adana naar Angora nabij Eskisjehir ontspoord, zoo dat verscheidene wagens uit de rails liepen. Er zijn 12 reizigers gedood; er worden er ongeveer vijftig vermist; men vreest dat zij verdronken zijn. VER. STATEN. Vreeselijk vliegtuig ongeval. i Nabij de terreinen der wereldtentoonstelling te Chicago heeft Zondag een vreeselijk vliegtuigongeluk plaats gevonden, waar bij de piloot, de mecanicien en 8 passa giers werden gedood. Het vliegtuig was opgestegen met tentoonstellingsbezoe kers, die tegen gereduceerden prijs in de gelegenheid werden gesteld rond vluchten te maken. Nabij het dorpje Glenview stortte het vliegtuig plotseling naar beneden. Op hetzelfde oogenblik sloegen groote vlammen aan verschillende zijden uit de romp. Ongeveer 5900 automobilisten die het ongeval hadden gezien, spoedden zich uit alle richtingen naar de plaats, waar het toestel neer kwam, doch elke hulpverleening was onmogelijk, daar het vliegtuig aan alle kanten fel brandde, en men het door den gloed zelfs niet naderen kon. Pas toen de machine ge heel was uitgebrand, slaagde men er in de tien dooden te bergen. De lijken wa ren geheel verkoold en verminkt. CUBA. Geslaagde Oceaanvlucht. De Spaansche militaire yliegers Barberan en Collar, die Zaterdagochtend vroeg uit Sevilla zijn gestart voor een Oceaan- vlucht naar Cuba en Mexico, zijn te Camaguey op Cuba geland. De vliegers wilden trachten het lange afstandsrecord op hun naam te brengen. CHINA. In de lucht gevlogen. In de pro vincie Tsjatsjar is een Cineeschh kruit magazijn in de lucht gevlogen. De uit 22 bestaande wacht is om het leven ge komen. Zaterdag werd in het café van den heer W. Westerbeke te Westkapel- 1 e door notaris mr. P. Loeff in het open baar geveild voor den heer D. Verhulst Lz., alhier: 1. Een huis met steenen schuurtje en tuin; aan het Noord-Kerkepad B 12, groot ruim 2 A.; 2. 0,2860 H.A. bouwland en sprink, achter het Tramstation; 3. 0,4420 H.A. bouwland aan den Noordweg. En voor den heer A. Theune A.Lz. 4. Een huis met erf en tuin aan het Noord-Kerkepad B 152, groot 3 A. 28 c.A, Alle perceelen zijn door te laag bod ingehouden. Notaris Jonkers heeft publiek ver kocht een hoefje bestaande uit woon huis met schuren, stal, varkenshok en erf te 's-H e e r-A btskerke groo$ 10 aren 30 centiaren, Koopster Mej. J. C, Verhulst-Kooman te Geersdijk voor 1880. Middelburg, 12 Juni Kléine vei ling. Tomaten 1343, tomaten 1433, beiden per k-g.. Exportveiling aardbeien 1932 per 100 kg. Goes, 10 Juni. Veilingsvereen. „Z.- Beveland". Groote veiling. Kruisbessen 4.705.20. Id. met meeldauw 3 per 100 kg. Aardbeien, Dutch Evern 18.30 per 100 kg. Kleine veiling. Aardbeien 2031, id. 2e soort 1318, idem uitschot 4, dop erwten 1521, idem 2e soort 36, peu len 1923, spinazie 2, asperges 2e soort 11, alles per 100 kg. Bloemkool 2.303, idem 2e soort 1.50, kropsla 1.60, witte komkommers 7, alles p. 100 stuks. Rha- barber 4,60, bloemen: anjelieren 23, korenbloemen 7, alles per 100 bos. Ho ning 3134 per 100 pot. Rotterdam, 12 Juni. Op de vee markt van heden waren aangevoerd: 623 vette runderen, 477 vette- en graskalve ren, 533 schapen en lammeren en 674 varkens. Prijzen voor: vette koeien: le kw. 49 59, 2e kw. 3040, 3e kw. 2630; kal veren: le kw. 8090, 2e kw. 4060, 3e kw. 2540; schapen: le kw. 816 per stuk, andere 812 per stuk; varkens: 5 e kw. 2931, 2e kw. 2528, 3e kw. 22 —24. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon: van blauw: 3710 kg, prijzen 4055; van Groningsch 3000 kg, 4055; van Hol- landsch geel 7400 kg, 4050. De markt was stil, geheele aanvoer verkocht. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe en bonte 11.50, Zeeuwsche eigenheimers 0.300.50, Brielsche dito 0.300.75, Bravo's 1.102, Red Star 0.901.40, Malta (Spring) 1314. Voeraardappelen 0.200.25, alles per hl. Aanvoer redelijk, handel kalm. Italiaansche 68, Westlandsche nieu we 1012, dito kleine 618. Buitenlandsche granen: Maïs la Plata aangek, oogst dispon. 66, aangekomen 64, Dito nieuw disponibel 67, aangeb. 65, stoomend 6566. Donau Galfox dis ponibel naar kwaliteit 5861. Russische Mixed disponibel 67. Amsterdam, 10 Juni. Aardappe len. Zeeuwsche bonten en blauwen 0.50 1.50, id. roodstar 1.20-1.50. (Alg. Hbld.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3