ANTOINE ZEEUÜA i§ NNENLAND. MiDDELBUR®. INVITATIE weeë li mm. NUMMER 136. TWEE BLADEN. MAANDAG 12 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Welkom Vreemdelingen m SOES. I yrauinriHtr MIDDELBURG CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. =2* GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1<7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Men meent wel eens schoon wèl erg ten onrechte dat Middelburg en Vlissingen zeer algelegen liggen- Dat lijkt zoo, indien men een gewone land kaart voor zich neemt, maar als men die vervangt door een andere, waarop de middelen van vervoer staan aange geven dan ziet men dra dat deze Walchersche steden in het brandpunt des verkeers liggen! Om met den oudsten vorm daarvan te beginnen: de weg en het water. Over Breskens - Vlissingen - Middelburg - Goes loopt de groote internationale autoweg van België en Frankrijk, naar en door Nederland en Duitschland. Voor 't overgroote deel een weg, die aan haar belangrijke beteekenis beantwoordt behalve dan dat schandaal (het woord is niet te kras) in den Caterspolder. Zwij gen we daarover ditmaal echter, Vlissingen is de Nederlandsche eind- haven van een der zeer gewaardeerde maildiensten op Londen: de Nederland sche post- en passagierslijn „De Zee land" verzorgt haar met fraaie, comfor tabele en snelle schepen. Als gevolg daarvan rijden er dagelijks in beide richtingen twee mailtreinen, die ons met Zuid-Nederland en met Holland bo ven den Moerdijk uitstekende verbindin gen geven. Natuurlijk zijn er nog onder scheidene andere goede sneltreinen ook. De weg het water de rails als vierde in den bond de lucht. Sinds enkele jaren heeft Zeeland een zeld zaam mooie luchtverbinding. Twee jaar geleden enkel van Schouwen-Duiveland (Haamstede) op Rotterdam; verleden jaar doorgetrokken tot Vlissingen, en dit jaar (1 Juli) verlengd naar de Belgi sche kustplaats Knocke. Walcherens vliegveld is uit een verkeersoogpunt het best gelegen van alle Nederlandsche vliegvelden: aan een halte van de elec- trische tram die u in enkele minuten naar Vlissingen of naar Middelburg voert. En de reiziger, die des morgens om half acht met de trarn van de Mid delburgsche Markt vertrekt, gaat om 10 voor 8 de lucht in en zit om tien uur achter z'n kopje koffie op het Leid- sche plein in Amsterdam! Het moderne verkeer heeft gemaakt, dat wij hier niet meer afgelegen liggen. Het vele schoons en bijzonders, dat hier te zien is, maakt dat Middelburg en Vlis singen zeer in trek zijn voor congressen. Het feit, dat in deze twee Zeeuwsche steden het eene congres 't andere op volgt, maakt dat wij onmogelijk een „welkom" voor elk hunner kunnen schrij ven- Het zou door z'n veelvuldigheid vervelend worden, en dat men welkom in Zeeland is, gevoelt men ook zonder dat wel. Met het congres der Algemeene Ver eeniging voor Vreemdelingen Verkeer is het echter anders gesteld. Want de be langen, welke deze nuttige vereeniging voorstaat, loopen Zoozeer samen met onze eigen Zeeuwsche belangen, dat een woord van welkom tot de bevorderaars van het vreemdelingenverkeer niet al leen op zijn plaats, doch zelfs geboden is. Zeeland kan den vreemdeling die er verkeert zeer veel bieden. Schoons, aparts. Oude gebouwen: Middelburg, Veere, Zierikzee, Goes, Vlissingen. Een boulevard met scheepsverkeer als ner gens elders: Vlissingen. Strand, zee, dui nen: Domburg, Zoutelande, Schouwen, Breskens, Cadzand. Bosschen: Dom burg en Oostkapelle. Kleederdrachten: Middelburg en Goes, op marktdagen, en verder heel het platteland van Walche ren en Zuid-Beveland. Zeeland heeft het vreemdelingenver keer ook n o o d i g. Hard noodig. De strijd om het bestaan is zwaar tegen woordig, overal. Zeeland is geen over wegend-belangrijke industrieprovincie (als we het gebied Terneuzen-Sluiskil- Sas van Gent tenminste even buiten beschouwing laten) en de landbouw flo reert ook niet bepaald den laatsten tijd. Maar onze mooie oude steden, onze raadhuizen, onze torens met hun klok kenspelen, onze Zeeuwsche stroomen en onze stranden en duinen, die behou den we. Het is zaak van vooruitziend beleid, aan de gepaste exploitatie dezer zaken tot bevordering van de welvaart dezer provincie, goede aandacht te schenken. Daarom roepen we de bijeenkomst van het crème der bevorderaars des Ne- derlandschen vreemdelingenverkeers zoo gaarne een hartelijk welkom toe. Wij zijn hier niet exclusief of eenzijdig. Mogen er al eens van enkele recht streeks belanghebbenden stemmen op gaan om onder „verkeer" uitsluitend „naar ons zelf toe" te verstaan zoo is het zeker niet gesteld in de bestu ren der vereenigingen, welke zich de bevordering des vreemdelingenverkeers ten doel stellen. Integendeel: daar verstaat men het in den goeden zin. Daar weet men, dat de taak is: in beweging brengen. Het verkeer van vreemdelingen alom bevorderen. Dan komen ze van zelf ook waar elk ze het liefst heeft. Moge ook dit congres hieraan indachtig zijn! GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. T, b, v. Crisiscomité, De heer J. C. Sneltjes, koperslager op 's Rijkswerf te Willemsoord, heeft een uit tin geslagen beeltenis van Prinses Juliana vervaardigd en aan de prinses aLs eere-presidente van het Nationaal Crisis-Comité ten geschenke aangebo den. De uitvoering, die geheel met de hand is geschied, is bizonder artistiek en de prinses heeft het geschenk gaarne aanvaard. De Heldersche firma J. van Willigen zorgde voor een bijpassende omlensting, geheel in den stijl van het kunstwerk. Ten bate van het Nederlandsch Crisis- Comité zijn afgietsels gemaakt in gips, die tegen den prijs van 2 bij het Crisis- Comité te Den Helder verkrijgbaar wor den gesteld. BELASTING NAAR INKOMEN EN VERMOGEN. Voor het belastingjaar 1933-'34 zullen voorloopige aanslagen overeenkomstig de aangifte kunnen worden opgelegd, in dien een zuiver inkomen van 6000 of meer, of een zuiver vermogen van 100.000 of meer is aangegeven. Tot dusverre waren deze cijfers 7500 150.000 meldt het Handelsblad. De bedoeling van het stelsel der voor- voorloopige aanslagen is, de aanslagbil jetten zoo spoedig mogèlijk in 't bezit der belastingplichtigen te doen komen, zoo dat dadelijk met een geregelde afbetaling kan worden begonnen. Tegen een voor- loopigen aanslag kan men niet reclamee ren, ook al zou men zich bij de aangifte vergist hebben. Men dient daarmede te wachten, totdat men bericht heeft ont vangen op welk bedrag de aanslag de finitief is vastgesteld, Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau J. W. Felix, commissaris van politie te Har derwijk. De voorzitter van het centraal stembureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer, vacature mr P. J. Oud, den heer D. Kooiman te Purmerend. Zaterdagmiddag heeft de Vereeni ging tot bevordering van de belangen van slecht-hoorenden haar 25-jarig ju bileum gevierd met een feestelijke bij eenkomst te Lunteren. Het subsidie aan de K-N,I.L:M. is verminderd van 70.000 tot 50.000 Zaterdagmiddag is onder groote belangstelling een Folkloristische Pop- pententoonstelling die gedurende de vol gende week ten bate van het Crisis-Co mité Amsterdam wordt gehouden geopend. De tentoonstelling omvat de oude kleederdrachten in Overijssel. De verveners in Overijsel en de veenarbeiders hebben de bemiddelings voorstellen van den rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Josephus Jitta aangeno men. De verveners hebben toegezegd geen rancune-maatregelen te nemen, zoodat heden den arbeid in alle veenderijen zal worden hervat- Een 50-tal directeuren van ge meentewerken uit verschillende Neder landsche steden hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan Antwerpen, waar zij ten stadhuize officieel werden ont vangen. Zij bezochten het werk van de tunnel onder de Schelde, de Raden en de maritieme werken. Niets valt moeilijker terug te vin den, dan verloren vertrouwen DE RONDVLUCHTEN DER Z. L. L. Een der ernstigste gebreken van de Zeeuwsche Lucht Lijn noemden wij verleden jaar het ontbreken van een gezellig restaurant met een genoeglijk zitje op 't v.v. Vlissingen. Hoe zal men zeggen, een ernstig gebrek Zeker. Niet om dat kopje koffie of glaasje pilsener, hetwelk men er tapt. Dat is volmaakt bijzaak. Maar de hoofd zaak is: dat men het publiek trekt. Want er is maar één ding effectiever om de vlieglust te bevorderen, dan het zien vliegen en dat eene is zelf vliegen. Maar, en ziehier de belangrijk- leid van den schakel: dat tweede komt van het eerste Gelukkig is dit jaar dit gebrek geheel hersteld. Een keurig, frisch restaurantje met een royaal tegelterras ervoor is op het vliegveld Vlissingen verrezen; na tuurlijk zal men daar, als er gevlogen wordt, gaan zitten kijken enals men dan die Fokker-machines zoo rustig ziet stijgen en dalen, dan ontwaakt dra de lust naar den luchtdoop En wie eens gevlogen hééft, die heeft de lust te pakken. Ter gelegenheid van de opening van het restaurant-stationsgebouw (in de vliegloods komt 1 Juli de douanepost) heeft de K.L.M. Vrijdag, Zaterdag en Zondag rondvluchten boven Walcheren (Middelburg en Vlissingen) georgani seerd. Aanvankelijk stond men er klaar blijkelijk nog wat onwennig tegenover; Vrijdag hebben 13 en Zaterdag slechts 7 personen den luchtdoop ontvangen. Het weer werkte trouwens ook niet erg mee helder zonnig zomerweer schijnt op de besluitvaardigheid om den grooten stap in het luchtruim dan maar te wagen, een gunstigen invloed uit te oefenen. Maar Zondagmiddag, toen het even lekker weer werd, ging het dadelijk beter: 50 personen hebben toen een vlucht ge maakt. In totaal 70 in 3 dagen. Het is niet overweldigend veel. Maar we zouden zeggen: houdt niermêe vol K.L.M. Het is een van de doeltreffend ste propagandamiddelen! Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Comité van 6 tot en met 10 Juni 1933: Maandelijksche bijdrage kantoorper soneel P.Z.E.M. te Middelburg 10.043. P. M. 0.50; Wekelijksche collecte 100.85. Bij ons bureau te Middelburg is ont vangen: Wekelijksche bijdrage personeel Schulte Thieme 1.86. HET V.V.V.-CONGRES EN ONZE STAD Dinsdagavond 10*>11 stadhuis verlichting met een verrassing Donderdag marktbezoek, recep tie etc. Vanavond komen de congressisten der A.N.V.V. te Vlissingen aan en tot en met Vrijdag zijn zij der Zeeuwen gast. Het is misschien nuttig, hier even in herinnering te brengen, in hoeverre onze goede stede met dit congres van doen heeft. Morgen(Dinsdag)avond dan, wordt, ter eere van de gasten, de verlichting van het stadhuis ontstoken. Daarbij zal het echter niet blijven: het bestuur i V.V.V. alhier heeft, in samenwerking met enkele ingezetenen, voor twee ver rassingen gezorgd, welke het ook den Middelburgers geraden doen zijn, te ko men kijken enDe gasten komen pl.m. 10 uur van een boottocht met de „Zeeland" per autocar uit Vlissingen de verlichting zal vermoedelijk 10'<11 uur ontstoken zijn. Donderdag brengen de congressisten vervolgens een bezoek aan de Markt te Middelburg; 1 uur lunch, half drie offi cieele receptie ten stadhuize, half vier theedrinken in St. Joris (aangeboden door V.V.V, Middelburg). Voor Dinsdagavond heeft het weinig zin, maar mogen wij voor Donderdag heel Middelburg vragen, de vlalggen uit te steken? Dat fleurt het stadsbeeld altijd op! De brandende puinplaats. Gisterenavond stond de puinplaats aan den Nieuwlandschen weg weer in brand en maakte de rook hei passee- rende automobilisten vrij lastig. Coöperaties en kolenvereenigingen Zaterdag werd in café Nationaal te Goes, een vergadering gehouden van Coöperaties en Kolenvereenigingen, ter aespreking van de, door de zgn. district commissie voor Zuid- en Noord-Beve land vastgestelde kolenprijzen, en wei- te ook reeds gepubliceerd zijn gewor den. De voorzitter van de coöperatie „Ons Belang u.a." te Goes, op wiens initiatief deze vergadering was belegd, heètte de ruim 50 afgevaardigden, vertegen woordigende 25 vereenigingen, tellende 5000 leden welkom. In het bijzonder den heer Talsma, prop. van den Centralen Bond van Ver- bruiks-coöperaties, en den heer Stok, chef van de afd. Brandstoffen, van de groot-handelsvereeniging „de Handels kamer". Hij zette verder in het kort het doel van deze vergadering uiteen, en gaf daarna het woord aan den heer Talsma, die aantoonde, dat tegenwoordig een geest waarneembaar is die streeft naar saneering van diverse bedrijven. Duidelijk blijkt dit ook uit de saneerings-plannen van het bakkers-be drijf. Overal worden schijnbaar aanval len voorbereid, om den verbruiker te plukken. Sterke centrale organisatie van ver bruikers, zal daar alleen het hoofd aan kunnen bieden. Zie in dit verband naar de Handelskamer, wat deze heeft kun nen doen, inzake saneering Bakkers-be drijf nl. de oprichting van. eigen meel fabrieken. Ook de coöperatieve kolenhandel zal zich meer en meer centraal moeten or- ganiseeren. De heer Stok zette uiteen dat uit di verse buiten- en binnenlandsche mijnen een conventie was gevormd, die tame lijk sterk schijnt te zijn. Uit deze conven tie is weer een z.g.n. huisbrand-commis sie gevormd, welke de detailprijzen re- geld. Zonder toestemming van die huis brand-commissie kunnen geen detail prijzen vastgesteld worden. Verder kan geen vereeniging of handelaar meer ko len betrekken, dan in 1932 is afgenomen geworden, en dan ook nog van dezelfde mijn. Nu heeft de Handelskamer na ver schillende gehouden conferenties met de conventie en de huisbrand-commissie verschillende gunstige bepalingen kun nen verkrijgen voor de Coöperaties. Een van de gunstige bepalingen is, dat een andere prijs kan vastgesteld worden voor rechtstreeksche levering uit wagon of schip. Verder dat in stre ken v/aar coöperatieve vereenigingen in hoofdzaak brandstoffen leveren, de ze invloed zullen hebben op het vast stellen van de detail-prijzen, en, waar dit laatste op Zuid- en Noord Beveland zoo is, komt het hem zeer vreemd voor, dat de handelaren de prijzen heb ben vastgesteld, en die blijkbaar ook goedgekeurd zijn door de huisbrand commissie. Op deze inleidingen volgde een zeer drukke bespreking, waaruit bleek, dat men algemeen verontwaardigd was, dat men de Vereenigingen totaal genegeerd had. Verder dat de vrijheid van handelen voor de vereenigingen ten zeerste wordt belemmerd, wat tot gevolg zal hebben dat de verbruikers de dupe zullen worden. Aan 't slot van de langdurige bespre kingen werd besloten, met algemeene stemmen, een commissie van aktie uit de vergadering te benoemen, welke commissie zal trachten verbetering voor de vereenigingen te verkrijgen. Deze commissie bestaat uit 7 leden uit de ver schillende deelen van Z. en N. Beveland. Als secretaris werd de commissie toe gevoegd den heer J. S. Visser, Bierkade 3, Goes. Verder besloot de vergadering dat de vereenigingen voorloopig zelf standig geen stappen zullen doen in de zen en ook niet zullen gaan naar 'n ev. nog te houden vergadering met de brandstoffenhandelaren, die Zaterdag is uitgesteld. Excursie van „de Bevelanden". Zaterdag ondernam de Oudh. Vereen „De Bevelanden" onder leiding van den heer P. C. de Gelleke een Historische Excursie naar Antwerpen, De belang stelling onder de leden voor deze ex cursie was zeer groot. Met twee volle autobussen arriveerde men om 9 uur te Antwerpen, waar „De Bevelanden" ver welkomd werden door het bestuur van Mevrouw, een specia liste uit Parijs zal zich te Uwer beschikking stel len voor een geheel kostelooze demon stratie van de methode ANTOINE voor ge laatsverzorging bij Fa. F. 1. MURK-KIMMEl Lange Delft B 121 'Middelburg, Telefoon 201 van 15 tot 17 Juni. Wij noodigen U hierbij uit, een uur vash te stellen, waarop het U convenieert, onze demonstratie bij te wonen. PARIS. (Ingez, Med.) Middelburg, 12-VI-'33. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 18.2 °C (64 °F); laagste 12.4 °C (55 °F). Heden 9 h: 13.3 °C; 12 h: 13.5 °C. Zaterdag/Zondag geen, Zondag/Maan dag 1.3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand 767 mm laagste 759 mm. Hoogste barometerstand 768.0 mm te Andanes; laagste 754 mm te Groningen en Hannover. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk veranderlijk, later meest uit Z„ rich tingen, aanvankelijk nog betrokken met eenige regen, later afnemende bewol king, iets zachter overdag. Zon op; 4 h 40; onder 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 24 h 46; onder 9 h 30. L.K.: 14 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juni. Ma. Di. Wo. 12 13 14 Hoogwater. (Zomertijd.) 5.13 17.35 6.09 18.31 7.07 19.25 Laagwater. 11.36 24.17 12.25 1.13 13.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Ma. 12 Di. 13 Wo. 14 Juni. Hoogwater. (Zomertijd.) 7.12 19.37 8.02 20.28 8.54 21.14 Laagwater. 12.43 1.17 13,35 2.13 14.31 den Oudh. Vereeniging „Antwerpen". De excursie stond onder leiding van de heeren F. Claes, conservator der Musea „Steen- en Vleeschhuis" en van het „Brouwershuis", L. Kesteloot, secre taris van Antwerpen's Oudheidkundi gen Kring, Jos de Beer, penningkun dige. Een bezoek werd gebracht aan de Onze lieve Vrouwe kerk, vervolgens aan St. Paulus, en de St. Carolus ker ken, het Steen- en Vleeschhuis met de coratieve kunsten en zeer rijke verza ling oudheden der middeleeuwen en herinneringen aan het verleden der stad Antwerpen en aan den „Spaanschen tijd". Na de lunch reed men naar Museum Plantijn. Dr. Maurits Sabbe geleide de deelnemers persoonlijk. Daarop het torengebouw (den Antwerpschen sky- scrapes of wolkenkrabber) 23 verdie pingen hoog met prachtig panorama op de Scheldevallei. Het panorama maakte een oogenblik indruk, de Gulden Spoor (alias Museum Claes). Het was voor de Oudheidkundige Vereen. „De Bevelanden" een succes volle tocht. De secretaris, de heer A. M. Wessels kon nieuwe leden inboe ken. Te 8 uur vertrok men uit de Schelde stad. Een herhaling van den tocht, met leden die verhinderd waren, is niet uit- gesotlen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1