Voor kleine tuinen. INGEZONDEN STUKKEN. BEVGLKING. Van onze Adverteerders. BURGERLIJKE STAND. fPttoreyifflraa TWEEJARIGE BLOEMPLANTEN ZAAIEN, Weer kunnen verschillende bloem planten worden gezaaid. Nu zijn het de zoogenaamde tweejarige planten welke aan de beurt zijn. Dit zijn plantensoorten welke in dezen zomer nog een roset van bladeren, aan een kort gedrongen stengelstuk vormen, en daarmee over winteren. In het tweede jaar bloeien de meeste soorten zeer rijk en vormen dan zaad waarna ze gewoonlijk afsterven. Hiertoe behooren o.a. Campanula me dium, een groot bloemige klokjesbloem in kleuren wit, rose en blauw. Ze bloei en omstreeks Juni'Juli, dus beginnen nu. Door tijdig de uitgebloeide bloemen weg te nemen krijgen we ze vaak een tweede keer in bloei. De zware bloem stengels moeten aan een kort, stevig stokje worden aangebonden. Een forsch groeiende tweejarige soort is Hesper*s matronalis of bloem van Damast, in kleu ren wit en lila. Een mooie tweejarige bloemplant is Agrosstemma coronaria of het bekende prikneusje. De bladeren hiervan zijn witwollig, waarboven de karmijnroode bloemen fraai uitkomen. Ook het bekende vingerhoedskruid of Digitalis is een tweejarige plant. Zelfs op beschaduwde standplaats b.v. onder boomen bloeit deze hooggroeiende plant nog zeer goed. Ook Coreopsis grandi- flora kan men tot de tweejarige planten rekenen. Deze wordt ongeveer 40 c.M. hoog en bloeit zeer rijk met enkele gele bloempjes. De op dunne, elegante steelt jes geplaatste bloempjes zijn zeer ge schikt voor het vullen van lange, slan ke vaasjes. Een der hoogstgroeiende soorten onder de tweejarige bloemplanten is wel de stokroos of Althaea rosea, vooral de dubbelbloemige zijn zeer mooi, AI deze soorten ka,n men omstreeks Mei, Juni zaaien. Waar we zaaien schermen en sproeien we regelmatig opdat het ont kiemende zaad niet kan verbranden of verdrogen. De jonge plantjes worden tij dig verspeend en op gelijke wijze ver zorgd, Later planten we ze met kluit op een goed bemest raba,t uit waar ze tot- aan den herfst blijven staan. Dan krijgen ze hun plaats in den bloem tuin. De nu uitgebloeide vergeetme- nietjes of Myosotis worden ook twee jarig gekweekt. Men kan nu eenige plantjes op een gespit grondstulcje neer leggen. Het zaad valt er da,n vanzelf uit en na eenige weken zien we de jonge plantjes opkomen, welke ook op de bo ven aangegeven wijze kunnen worden behandeld. Van mooie violensoorten kun nen we nu zaadbolletjes plukken en de ze in een schotel onder glas na laten rijpen. Zorg echter da,t de zaadjes niet weg kunnen springen. Viooltjes zaaien we in Juli op een vochtige, beschaduw de plaats. A, G, „EEN ONVEILIGE SCHIETBAAN" TE THOLEN Mijnheer de Redacteur! Het zij ons, bestuursleden van de Schietvereeniging „Koningin Wilhelmi- na" te T h o 1 e n, vergund te antwoor den op het berichtje „Een onveilige schietbaan", voorkomende onder het plaatselijk nieuws in de Thoolsche Cou rant van 19 Mei 1933. Een ingezonden stuk, door ons aan laatstgenoemd blad ter plaatse aangeboden, werd door dert redacteur van dat blad geweigerd. Dat zeer alarmeerend bericht eischt wel eenige nadere uiteenzetting. De vergunning tot oprichting van een sehietbaan werd door den toenmaligen Minister van Oorlog bij schrijven van 28 April 1911 onder No. 166 verleend en onder de volgende voorwaarden: le. Het Dep. van Oorlog verleende een subsidie, groot 850. 2e. In verband met deze subsidiever- leening moest de schietbaan worden op gericht onder toezicht van den Direc teur der Normaal-Schietschool. 3e. De vereeniging moest de baan ter beschikking stellen van den Minister van Oorlog, wanneer deze dat wensche- lijk achtte, welke bepaling na 15 jaren verviel. De eischen, gesteld voor het inrich ten van de Thoolsche schietbaan, waren niet zwaarder dan die voor andere schietbanen. Blijkens een in het archief der vereeniging berustend schrijven van den directeur der Normaal-Schietschool d.d. 13 Juni 1910 no. 1211 moesten op een baan van 200 m twee schietpoorten worden geplaatst op een afstand van 150 en 200 m van de schietschijf. Daar er de laatste jaren uitsluitend op een af stand van 100 m wordt geschoten, is een schietpoort dan ook niet noodig. Be richtgever zal, wanneer hij bekend is met andere schietbanen en hare inrich ting tot de ontdekking komen, dat de meeste, zoowel militaire als particulie re, op de baan van 100 m niet van een schietpoort zijn voorzien. In het artikeltje staat ook nog, dat f2S-OK56 W LEVER'S 2EEPMAATSCHAPPIJ NV. VLAftROtNCOl bij het gebruik van het geweer M 95 met zijn groot doordringingsvermogen en lan ge draagkracht personen, die zich in de achter de schietbaan gelegen polders, zelfs in Brabant bevinden, zouden kun nen worden getroffen. Maar als inder tijd in 1911 de baan goedgekeurd werd ook in verband met de veiligheid achter den kogelvanger, dan is die veiligheid vandaag den dag nog evenzeer gewaar borgd. Het bericht zegt verder, dat de eisch zeer zwaar was en een groot financieel offer eischte; bedoeld wordt zeker van de vereeniging. Berichtgever kan zich geruststellen. De kosten van aanleg bedroegen 993,hiervan werden door het Dep. van Oorlog 850,betaald als subsidie terwijl aan giften van de Thoolsche bur gers 140,werd ontvangen. De kos ten voor de kas der vereeniging kunnen dus niet zwaar zijn geweest. Dat de schietbaan gevaar oplevert, is onjuist. Voor den waarnemingspost is 'n wal grond opgeworpen, welke althans nog aan de eischen voldoet. Hoe de be richtgever er dan ook toe komt te be weren, dat het zich bevinden in den kuil (waarnemingspost) levensgevaarlijk is, is ons een raadsel. Wij verblijven, Mijnheer de Redacteur, U dankend voor de afgestane plaats ruimte. Met de meeste hoogachting, Het Bestuur van de Schietvereen. „Koningin Wilhelmina": w.g. H. JANSEN, wnd. Voorzitter. L. v. d. VATE, Secretaris. C. ZACHARIASSE, J. H. BAL, J. ELSACKER, Bestuursleden [Indien eenige courant opname wei gert van een ingezonden stuk, hetwelk bedoeld is als verweer tegen iets dat in die courant stond, dan kan, naar goede zede, een andere courant overwegen of het haar, in het algemeen belang, ge- wenscht voorkomt den inzender(s) gele genheid tot verweer in'haar kolommen te bieden. Aangezien, blijkens den aan hef er van, de Thoolsche Courant opna me van bovenstaand stuk weigerde, heb ben wij het hier, voor zoover dit den za- kelijken kant van het verweer betreft, opgenomen, Red.] MIDDELBURG. Ingekomen: S. Machielse, dienstb., van Delft, Los- kade P 257. C. S. den Hollander, dienstb., van Serooskerke (W.), Dam G 77. J. Duine, dienstb., van Arnemui- den, L. Delft B 151. L. Geluk, stoker K.N.M., van N.O.I., Blindenhoek C 46 E. W. Neugebauer, van Domburg, Verwerijstraat M 38. -r A. J. de Leeuw, van Utrecht, Hendrikstraat 69. J. Velds, fotograaf, van Eindhoven, Bagijn- hof E 151. G. de Block, dienstb., van Vlissingen, Korte Geefe K 346, E. P. A. Hajen, kinderjuffrouw, van Vlissin gen, Kinderzorg S 42a. A. M. Reiter, dienstb., van Amsterdam, K. Heeren gracht _M. 277, M. van Gilst, dienstb,, Vlissingen, Markt C 10. P. Verhage, landb.knecht, van Koudekerke, Segeers- weg V 106. A. Mesu, veldarb., van Vrouwenpolder, Veersche weg T 268. L. Wisse, dienstb., van Vrouwenpolder, Noordweg R 2. J. Stevense, los werk man, van Norg, Schuitvlotstraat N 209. M. L. Thalenaar, dienstb., van N. en St. Joosland, Molenwater M 273. P. Sanderse, monteur, van Haarlem, Hee rengracht 37. J. Davidse, tuinbaas, van Duitschland, Eigenhaardstraat P 207. J. Nagelkerke, veekoopman, van 's Heerenhoek, Wal B 72. C. Kole, controleur suikerfabriek, van St. Lau rens, Meidoorlaan S 151*a. A. Boone- Vernooijs, van Arnemuiden, Noordweg S 209a. J. den Boeft-Olijslager, van St. Laurens, Langeviele K 383. J, Olij- slager, timmerman, van O. en W. Sou burg, Langeviele K 383. M. Nagelker ke, veekoopman, van 's Heerenhoek, Teerpakhuizenstraat P 29. J. M. W. Verspoor, dienstb., van Vlissingen, Burg B 22- mr. F, J. Schlüter, rechtsgeleer de, van Paramaribo, Hotel Abdij A 51. J. Leijnse, slager, van Koudekerke, Lange Giststraat F 175, J. M. C. den Boer, van Amersfoort, Lange Burg B 1. B. Boasson, koopman, van Rotter dam, L. Noordstraat L 181. J. van Kooten, verpleegster, van Davos, Noord plein M 292. Vertrokken: R. Stouthamer, db„ van Heerenstr. H 148 naar Vlissingen, Koudekerksche- weg 13. E. van Roo, verpleegster, Mo lenwater M 260, Rotterdam, Coolsingel 117. P. C. de Klercq, Gravenstraat I 194, Broek op Langedijk Dorpstraat 188. A. W. Becks, dienstb., Noordweg R 46, Haarlem, Malvellstr. 32. P. de Keijzer, KL Vlaanderen M 150 Scherpenzeel, Dorpstraat A 80. C. M. van Hal, kapt. Infie, L. Noordstraat C 26, Bergen op Zoom, Bolwerk Noord 49. C. F. van Sluijs, Markt K 163, Amersfoort, stich ting Zonschild. M. de Regt, predikant, Molstraat F 84, Dinteloord, Ger. Pasto rie. C. J. van Mallsaeke, landarb.knecht, Segeersweg V 106, Zoutelande. J. Ste vense, Schuitvlotstr. N 209, Oostkapel- le, Schoonoordweg. C. W. M, Zomerdijk, matroos K. N. M., Jodengang R 213di, Vlissingen, Kasteelstr. 36. B. Boasson, koopman, L. Noordstraat L 181, Ant werpen. P. Vermaas, koopman, Wal B 38, Koudekerke, 't Zand, Koudekerk- sche weg 97. T. Vroegop, Zach. Janssen- straat W 117 naar Vlissingen Dijkstraat 75. M. A. W. Geselschap, inspecteur der registratie, Rouaansche Kade G 119, Oegstgeest, Oranjelaan 8. C. Scheerens, Lond. Kade H 58, Knocke. G. van Ge- mert, Heerenstraat H 122, Vlissingen, Groote Markt 23. F. Wanderen, Ja cob Catsstr. W 98, Vlissingen, Noord straat 56. B. Stegink, aannemer, Rou aansche kade G 132, Haarlem, Amster- damsche Vaart 6. H. H. van Veen, Hee renstraat H 131, Bergen op Zoom, Vre derust. N. de Nood, Noordweg R 10, Serooskerke B 132. J. M. L. J, v. d. Brink, verpleegster T 224, Utrecht, Adr. van Ostadelaan 64bis. F. van Sluijs, dienst boden, Molenwater M 257, Arnemui den, Zuidwal C 123. A. H. J. Stein, Dam G 78, Nijmegen, Berg en Dalscheweg 19. M, Paauwe, kellner, Domburg Schuit- vlot Q 266, Goes, Westsingel 113. A. de Lange, chauffeur, Schoorsteenvegers- singel Q 86, den Haag, de Sillestr. 681. J. C. Drabbe, dienstbode, Kinderzorg S 42a, Vlissingen, Koningsweg 39. P. Dumon Tak, Groenmarkt D 17-18, den Haag, Van Hogenhoucklaan 60. H. A. Petrie, Lange Gortstraat K 31, N. O. Indië. Gedurende de maand Mei zijn in de gemeente VROUWENPOLDER. Ingekomen: P. Luitwieler, landb. kn. Gapinge B. 127 uit O. W. Souburg. A. Bommelje, landb. kn. Gapinge B. 118 uit Koude kerke. H. Huige, landb. kn. B. 86 uit Serooskerke (W.). M. Joziasse, dienst bode, Gapinge A. 85 uit Laurens. R. Geertse, dienstbode, Gapinge A. a c uit Oostkapelle. S. Mlaljaars, landb. kn. Gapinge B 82 uit Oostkapelle. A. Bie- rens, echtg, van A. de Nood, Gapinge B 93 uit St. Laurens. A. Goedegebure, echtg, van P. Mesu, Gapinge B 113 uit 's Hr. Arendskerke. Vertrokken: A, Mesu, veldarb. Gapinge B 113 naar Middelburg, Veerscheweg T 268. T. Tis- sink, landb. kn. A 90 naar Serooskerke (W.) B 3. L. Wisse, dienstb. Gapinge B 73 naar Middelburg, Noordweg R 2. W, Kuzee, dienstbode, Gapinge B 127 naar Veere, Weverijstraat 59. Adr. Besuijen, landb. kn. Gapinge B 106 naar Kbude- kerke C 102. D. de Bree, landb, kn., Gapinge B 118 naar Grijpskerke B 100 J. A. Gideonse, dienstbode, A 85 naar Oostkapelle, Grijpskerksche weg B 121. Jac. Janse, landb.. kn., A 101 naar Se rooskerke, (W) B 97. J. van Keulen en gezin, landb. kn. Gapinge, B 119 naar Serooskerke, (W.) B 10. J. Langebeeke en gezin, rustend landbouwer, Gapinge B 85 naar Serooskerke (W.) Noordweg A 45. C. de Visser, dienstbode A 91 naar Serooskerke (W.) B 130. F. Be suijen, landb, kn. Gapinge B 106 naar O. en W. Souburg, Ritth.weg B 414 a. j, Dingemanse Azn., landb. kn. Ga,pinge B 73 naar Wassenaar, Wassenaarsche- slag 12. ETEN, EN GOED ETEN. We eten allemaal! Verlaten we het iets, dan helpt onze maag het ons wel herinneren. En doen we het dan nog niet, dan plagen we ons zelf maar. Maar goed eten, zoo eten, zooals we dat onder de huidige omstandigheden moeten, dat doen er maar weinig. Ver gelijkt U maar eens: De zakenman is gisterenavond laat thuis gekomen en vanmorgen een be langrijke bespreking. Vermoeid en ner veus opgestaan. Waar vandaan moet de kracht en de energie komen om de besprekingen tot een succes te bren gen? Dat hangt van z'n ontbijt af! De jongen gaat eiken dag naar school. Hij is bleek, lusteloos en on heilspellend kalm. Van school nemen gaat niet. Vooruit moet hij. Wat dan? De dochter is bleek, bloedarm, wordt als teer en gevoelig beschouwd; ze zou ook graag met haar vriendinnen mee doen. Alleen een sterke energievormen- de voeding kan haar volkomen gezond maken; want mankeeren doet haar niets. Ze kwijnt alleen, omdat de voe ding die oogenschijnlijk goed is, toch niet volkomen voldoet. Moeder heeft een drukken dag ach ter den rug. Manlief komt thuis en ziet graag een opgewekt, vriendelijk ge zicht. Hoe kan ze dat klaar spelen, als ze er niet voor zorgt tegen alle ver moeienissen opgewassen te zijn door haar lichaam een uiterst gemakkelijk verteerbare en sterke voeding te ge ven? Grootvader is mistroostig. Pracht weer. Maar hij voelt zich niet goed?' Z'n spijsverteringsorganen willen niet meer zoo mee. Hij heeft iets bijzonders noodig. In kleine hoeveelheid, maar zeer voedzaam en toch licht verteer baar. In al die gevallen en men zou de ze voorbeelden tot het oneindige kun nen vermeerderen is de gewone voe ding onvoldoende. Verwondert U dat? Maar denkt er dan eens aan, dat de haast en jacht van ons moderne leven veel meer van ons vergt,, dan ooit te voren, tehwijl ons voedsel er zeker niet beter op is geworden? Stil gezeten heeft de wetenschap niet. De bovenstaande feiten waren be kend, Men heeft dan ook getracht de compensatie te vinden door te komen tot voedingsmiddelen, die, in sterk ge- concentreerden vorm een uiterst hoo- ge voedingswaarde hebben. Er kan met niet genoeg nadruk op gewezen wor den, dat men onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden meer voedsel moet hebben dan vroeger. Welke dein die middelen zijn? Als een der beste geldt wel Ovomaltine. Dat is een extract uit de beste voedingsmiddelen, waaraan de ballaststoffen onttrokken zijn. Een pro duct als Ovomaltine is geen luxe, maar voor velen een noodzakelijkheid. Wolphaartsdijk. Van 131 Mei. Getrouwd: J. Korstanje, jm. en J. van Boven, jd.J. Kardux, jm. en M. Over- beeke, jd.; A. van den Dorpel, jm. en M. Breeweg, jd.; J. Westerweel, jm. en P. Verhulle, jd.; P. Zuijdijk, jm. en J. J. Wa genaar, jd. Bevallen: Ch. Wagenaar, geb. Meij- aard, d.; T. Braam, geb. Sanderse, d, J. Tavenier geb. Hannewijk, d.; C. Kole, geb. Nieuwenhuise, z. Overleden: C. Bliek, vrouw van F, den Engelsman, 58 j.; P. Wagenaar man van J. van Schaaf, 48 j,; J. Verburg wedn, van D, Remijnse, 81 j. Kattend! jke. Van 131 Mei. Bevallen: A. E. Meijer geb. Holle mans z,; M. Grootjans geb. Beenakker z.; G. J. van Sabben geb. Smits z. Overleden: C. Staal 79 j- ongehuwd. Wissenkerke. Van 28 Mei3 Juni. Ondertrouwd: J. C. Breas 31 j. en B, Verhey Pols 25 j. Bevallen: P. C. Koole geb. Marcus- se d. Overleden: M. P. Verburg 76 j. echtg, van H. Versluijs; L. C. Leendertse 78 j. echtg. van W. de Looff. Aardenburg, Van 20 Mei3 Juni. Getrouwd: A. M. Cauwels 23 j. en M. L. de Zwart 22 j. te Sluis; C. v. d. Tak 25 j. te Sint Pancras en M- A. Pieters 22 j.; D. P. de Smit 26 j. te Sluis en M, J. Zandée 22 j.; J. ae Zeeuw 21 j. te Retranchement en J. M. Rabout 22 j. Overleden: G. A. Kölmeyer z- 1 mnd.; M. L. Verstraete 77 j. geh. met C. Bonte. Groede. Over de maand Mei. Getrouwd: J. Wolfert, 23 j. j.m. met J. M. Robijn 20 j. j.d. Bevallen: J. L. Verduijn geb. Den Beer d.; G. J. Jansen geb. Verherbrugge d.; M. D. K. Aarnoutse geb. Pladdet z,; N. J. Steijaert geb. Robijn z.; A. E. de Rooij geb. De Feijter d.; F. H. de Gar- deijn geb. Visser d. Overleden: J, Ghijsels 80 j. wed. van H. Elfrink, Eleclt. Drukk. G. W. den Boer, MTrnrg. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopü wordt niet terugge zonden. 4. Maakt het kort Jfeem

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8