KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. RUSSISCHE BRIEVEN. wa m Holland's boomgaarden. Na tuurlijker, gezonder kan 'tniet. Edel, rijp Hollandsch fruit. Fruit van wereldvermaardheid. Daarvan - en alleen daarvan - wordt Hero „Perl" gemaakt. Probeert U eens een fleschje. Let op die prachtige gouden kleur, dat volle edele aroma en drink dan Uw eerste glas langzaam uit. U proeft het direct: dit is gezondheid - met volle teugen! De ideale drank bij uitstapjes en sport. 3)e !?ave£ der 2)raitkm mggggm schap heeft gediend en de vergadering benoemde hem tot gedelegeerd commis saris der Vennootschap. Een vredesprijs van !rs. 10.009. Ter bevordering van de vredesgedach- te heeft de „Université du Parthénon" te Parijs een prijs van frs. 10.000 ge sticht, die eenmaal per jaar in October zal worden toegekend voor een onuit- geven roman, welks inhoud een zinne beeldige voorstelling geeft van den toe- komstigen wereldvrede. De mededinging staat open voor alle Fransch schrijven de auteurs. Prof. dr. P. Zeeman. Naar Havas uit Parijs meldt heeft de commissie van de Fransche Academie van Wetenschappen besloten voor te stellen den Nederlandschen correspon- tend, prof. dr. P. Zeeman, voor te stel len als candidaat ter vervulling van den buitenlandschen zetel, die was open ge komen wegens het overlijden van sir Edwin Ray Lankester. Non-stop tooneel. Van 16 Juni a-s. af, zullen in den Ti- voli-Schouwburg te Rotterdam, een se rie voorstellingen gegeven worden met Adolphe Engers als gast. Voor het eerst zullen hier, evenals in Engeland gedu rende den zomer, twee voorstellingen per avond gegeven worden. Het voor deel van deze regeling is geheel aan de de zijde van het publiek. Men hoeft nu niet den avond te rekken met vervelen de lange pauze's. Integendeel zullen deze voorstellingen precies op tijd aanvangen en zonder pauze worden gespeeld.Alleen met een kleine pauze tusschen de laatste twee bedrijven. En als laatste en zeker wel voornaamste voordeel is het moge lijk de entree-prijzen sterk te reducee ren, hetgeen in de huidige omstandighe den zeker valt te waardeeren. "71 De Adv,-Gen. bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch eischte tegen J. J. v, G., arbeider te Oss wegens inbraak en diefstal bij C. Verhoeven aldaar 3 jaar gevangenisstraf. V erd. ontkende alles en vroeg onmid dellijk in vriiheid gesteld te worden, waarvoor het Hof geen termen aanwezig oordeelde. Er zal op 9 September a.s. te Goes een Provinciale N-O.G.-dag gehouden worden, zoo wordt medegedeeld, waar voor de bijzonderheden nog wel nader zullen vermeld worden. De G.P.Oe- een der grootste aannemers van Rusland. Moderne slavernij. Al 't werk door gevangenen. 16 Uur zwaren arbeid, De „verkoop" van ingeni eurs, Een paar jaar geleden was de geheele wereld in rep en roer door de onthullin gen betreffende de toepassing van ge dwongen arbeid op de houtaankappin- gen in Rusland. Er vonden veel protest- meetingen plaats, de kranten wijdden aan het onderwerp een paar beschou wingen, waarin alles door elkaar gehas peld was en bergen „kljoekwa" te vin den was (kljoekwa" is een soort bessen; met dit woord duidt de Rus den onzin aan, dien de vreemdelingen over Rus land, de Russische toestanden, verhou dingen en gewoonten debiteeren en die in het Westen als „informatie over Rus land" beschouwd wordt). Daarna bleef natuurlijk alles bij het oude. De vrien den van de bolsjewiki in het buiten land ontkenden natuurlijk het bestaan j ^dwongen arbeid in Rusland- Dat leidde tot allerlei nieuwe debatten en de zaak bloedde dood, Intusschen bleef de gedwongen arbeid bestaan breidde de G.P.Oe. haar werk zaamheden uit. Duizenden menschen worden elke week in Rusland gearres teerd en naar het noorden verbannen, waar zij onder vreeselijke omstandighe den zwaren, de krachten van een ge woon mensch verre overtreffenden ar beid moeten verrichten, honger lijden en een vroegtijdigen dood in de moe rassen van het poolland, in de oerwou den, in de bergen vinden. De G.P.Oe. is nl, niet alleen de waak hond van het sovjet-regime, de politieke politie van Stalin, zij is tegelijkertijd een der grootste aannemers van Rusland. rarticuliere aannemers bestaan in Sov jet-Rusland niet. De werkzaamheden wor en verricht door allerlei staatsin- se ragen en bureaux, waar een bureau- j 3 heerscht. Wanneer een «taat" *an-en trusts (eveneens staatsinstellingen) een werk aanbeste de kan°'t 'r l'11 ^V0^t dit. precies als in de kapitalistische landen, per adverten tie m een der staatsdagbladen aange Aan de St. Franciscuskweekschoo te Breda slaagde voor het examen akte L.O. de heer A. A. v. d. Walle te H u 1 s t en aan de R.K. Kweekschool Voor on derwijzeressen te Moerdijk slaagde voor genoemd examen mej. J. Wijk te Ovezande. Eind-examens Rijks-Kweekschool voor onderwijzers(essen) te Zierikzee. Geslaagd de dames G. Kloote, Zierik zee; A. de Koning, Bruinisse; en de heei;en: J. Klaassen, Zierikzee; M. Knuist, idem; W. v. d. Linde, Dreischor en J. Schoonaard, Burghsluis. Geëxamineerd 6 candidaten. Mondeling examen onderwijzer(es. Behoudens onvoorziene omstandighe den, zal het mondeling gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer(es) wor den gehouden te: 's-Gravenhage: in het gebouw van de openbare lagere school, Colenzostraat no. 2, op alle werkdagen van 12 Juni tot en met 5 Augustus a.s,, te beginnen des voormiddags om 8.30 uur voor vak J en om 9 uur voor de overige vakken. HIJ WILDE ZICH INWENDIG REI NIGEN, i Een 37-jarige Chinees, ver blijf houdend in een lotfement aan de Atjehstraat te Rotterdam heeft een glaasje lysol gedronken. Hij had dit ontsmettingsmiddel even te voren bij een drogist gekocht om zich te reinigen. In hoogst ernstigen toestand is de man naar het ziekenhuis vervoerd. TUSSCHEN WAGEN EN MUUR. De 38-jarige knecht J. R. te Bred a, had Dinsdag het ongeluk bekneld te ge raken tusschen een wagen en een muur. Hoewel R. zijn werkzaamheden aan de laadplaats bij het station voort wilde zetten, bleek hem dit toch onmogelijk. Spoedig zakte hij ineen en bleek dat de milt gescheurd was. De man is aan de gevolgen overleden. R. was gehuwd en vader van vijf kinderen. DRIE BOERDERIJEN EN EEN BAK KERIJ VERBRAND. Woensdagmid dag ontstond brand in de broodbakkerij annex boerderij, van den heer G., gele gen in het gehucht Greffeling nabij A 1- p h e n (N.B.) Aangewakkerd door den feilen wind eri mede tengevolge van de groote droogte, sloeg het vuur over naar twee naastgelegen boerenwoningen, be woond door de families v. d. E. De brandweer van Alphen kon niet voor komen, dat zoowel de broodbakkerij annex boerderij als de beide boerenwo ningen geheel afbrandden. Ook de in boedels gingen grootendeels verloren. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag viel het 8-jarig zoon tje van den heer W. te Tilburg bij het achterna loopen van een bal in het Wilhelminakanaal. Ofschoon door een kondigd. De staatsbureaux, die zich met dergelijke werkzaamheden bezig hou den, worden uitgenoodigd hun voor waarden mede te deelen. Wanneer de werken in een streek verricht moeten worden, waar de G.P.Oe- belangen heeft, dan zendt de G.P.Oe. ook haar voor waarden in. Deze voorwaarden zijn steeds de laagste. Meestal deelt de G. P.Oe. in het geheel geen bedrag mede; zij schrijft eenvoudig, dat zij het werk 10 of 20 pCt. goedkooper zou doen dan de allerlaagste inschrijving. Bovendien verplicht zij zich het werk in een korte- ren tijd te voltooien dan elke andere ondernemer. Onder dergelijke omstan digheden wordt het werk steeds aan de G.P.Oe. gegund, te meer daar de direc tie van de trust, die zelf onder voort durend toezicht van de G.P.Oe. staat, het veiliger vindt goede vrienden met de G.P.Oe. te blijven: een oneenigheid met deze instelling kan voor iedereen in Rusland zeer onaangename gevolgen hebben. Er blijft dus niets anders over dan het voorstel van de G.P.Oe. aan te nemen en met de leiders ervan een overeenkomst te sluiten. De G.P.Oe. levert hout aan de Russische centrales, die hout uitvoeren, zij levert zalm aan de bureaux, die conserven naar Enge land en andere landen exporteeren, zij graaft kanalen, legt wegen aan, verricht alle denkbare en ondenkbare werk zaamheden. Zij doet alles zeer goed koop, snel en goed. Op haar werken vinden nooit stakingen plaats, zij heeft nooit gebrek aan werkkrachten, kent geen financieele moeilijkheden, waar mede de overige staatsondernemingen in Rusland altijd te kampen hebben. Kortom, zij is de meest ideale aannemer, die de aanbesteder zich wenschen kan. Wel weet natuurlijk iedereen in Rus land, op welke wijze de G.P.Oe. het werk verricht, maar de Rus is onder het sovjet regiem aan ellende gewend geraakt. De G.P.Oe, kan zeer goedkoop wer ken, omdat al het werk door gevange nen verricht wordt. Gebrek aan werk krachten kent de G.P.Oe. niet, omdat zij eiken dag zooveel menschen arres teeren kan als zij maar wil. De gedwongen arbeiders (naast elkaar wer ken als slaven: boeren en professoren, fabriekarbeiders en ingenieurs, bisschop brugwachter en d enmarechaussée B, alle pogingen in het werk werden ge steld om het knaapje te redden, kwam de hulp te laat. TWEE KINDEREN LOOPEN ONDER EEN AUTO, Woensdagmiddag zijn een broertje en zusje H. te Amers foort, die plotseling uit het bosch ach ter een stilstaande vrachtauto opliepen, door een passeerende auto gegrepen. Het 7-jarig meisje bekwam een sleu telbeenfractuur en een gebroken arm, terwijl het 4-jarig jongetje een boven armbreuk en een hersenschudding op liep. De toestand van het jongetje is zeer ernstig. VERKEERSONGELUKKEN. Op den hoek Wateringschelaan-Koudsche- dijk onder de gemeente Leimuiden is een motor, waarop de gebroeders N. en L. T. uit Rotterdam gezeten waren, in botsing gekomen met een vrachtauto. Het gevolg was dat de duo-passagier te gen den grond werd gesmakt en bewus teloos bleef liggen. Het bleek dat hij drie ribben had gebroken en een der longen was gescheurd. De bestuurder van den motor kwam er zonder letsel af. PINKSTERDRUKTE. - Op den eer sten Pinksterdag zijn door de Neder- landsche Spoorwegen van Amsterdam uil 8000 menschen meer vervoerd dan een jaar geleden. Definitieve cijfers, welke een beeld zouden geven van de geheele intensi teit van het spoorwegverkeer met Pink steren, zulks mede in vergelijking met vorige jaren, kon men niet verstrekken. De hotels te Scheveningen waren alle uitverkocht. De Pier werd overdruk be zocht en er werden gedurende de beide Pinksterdagen 11000 zeebaden genomen, VLOT GEZONKEN. Dinsdagavond is te Lent een vlot, waarmede acht ijzer' vlechters materiaal naar de Waalbrug' werken vervoerden, door onbekende oorzaak plotseling gezonken. Het geluk te ijlings toegeschoten hulp zeven van de acht drenkelingen op den wal te brengen. De achtste man evenwei, de 28 jarige ijzervlechter P. kon men niet meer tijdig bereiken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. VERKEERD AANGESLOTEN! Wij lezen in het Vaderland: Dinsdag wilde iemand voor een voornamen, gast een kamer in Grand Hotel bestellen belde. Mag ik even den chef de réception spreken? Onzeker antwoord. Ik wilde graag een kamer aan zee hebben, maar toe, roept u even den chef de réception. Weer onduidelijke klanken. Maar heeft u dan geen kamer meer en is de chef de réception uit? Nogmaals onzekere taal. Maar met wien spreek ik dan toch? i Portier van gevangenis, mevrouw. pen en dieven, philosophen en zwervers, schrijvers en koelies) krijgen geen loon, zoodat de onkosten van de G.P.Oe. be perkt blijven tot de kosten van voedsel, in den regel een stuk zwart brood en wat .„soep". De wetten op den arbeid gelden voor de G.P.Oe. niet- Ieder ge vangene krijgt een taak, die berekend is op 16 uur zwaren arbeid. Wie zijn taak niet ten uitvoer heeft gebracht, krijgt zijn homp brood niet. De gevan genen worden in kerken of barakken ondergebracht, zij moeten verder zelf voor alles zorgen, zij bouwen zelf hun gevangenissen, de bewaking bestaat ook uit gevangenen, Kleeren en schoeisel krijgen de gevangenen niet. Zoolang de kleeren en schoenen, die de ongeluk kige slaaf tijdens zijn aanhouding aan heeft gehad, heel zijn, ziet hij er min of meer menschelijk uit, daarna loopt hij in lompen gehuld, zonder schoenen en dat bij vreeselijke koude. Het gevolg is, dat er onder de gevangenen van de G. P.Oe. allerlei ziekten woeden, dat het sterftecijfer ongekende afmetingen heeft bereikt. De G.P.Oe. trekt er zich echter niets van aan: zij kan immers zooveel nieuwe slaven krijgen als zij maar wil. Q Naast deze werkzaamheden houdt G.P.Oe. zich met een zeer winstgeven de zaak bezig: zij verkoopt ingenieurs, allerlei deskundigen met universitaire opleiding, professoren enz, aan de on dernemingen, die er behoefte aan heb ben. Prof. Tsjernawin, een der grootste Russische deskundigen op het gebied van visscherij, een man wiens groote verdiensten op dit gebied door de sov- jet-overheid herhaaldelijk erkend is, die een groote rol gespeeld heeft bij de re organisatie van de visscherij in het hooge noorden, en die ondanks al deze verdiensten toch door de G.P.Oe. ge arresteerd werd en tot slaaf gemaakt, geeft in zijn beschrijving van hetgeen hij zelf meegemaakt heeft, eerst als lid van de directie van trust, die de vis scherij in de IJszee heeft geleid, en la ter als slaaf van de G.P.Oe., die even eens verkocht werd, veel bijzonderhe den van dezen handel in menschen (en daarbij in hoogbeschaafde menschen, de bloem van de Russische maatschap pij, geleerden met een groote reputatie schrijvers van standaardwerken!) De handel is een van de bronnen van in (Ingez. Med.) SCHOENFABRIEK AFGEBRAND. Woensdagnacht ontdekte men brand in de schoenfabriek van J. S. d. V. in de Hoofdstraat te Kaatsheuvel. Met zeer veel moeite wist men het slapende gezin van den eigenaar, die zelf op reis was, te wekken. De moeder, acht kin deren en een grootmoeder, gelukte het wakker te krijgen. De vlammen sloegen in een minimum tijds over de geheele lengte van de fabriek uit het dak, en komsten van de G.P.Oe. De verkoop van de ingenieurs, professoren enz. le vert de G.P.Oe. een zuivere winst van 4 millioen roebel per jaar op. De positie van deze verkochte inge nieurs en andere deskundigen is zeer vreemd. Prof. Tsjernawin moest bijv, toen hij eens door de G.P.Oe. aan een onderneming voor 3 maanden verkocht was, op bevel van zijn tijdelijke eige naars college geven in ichthyolo- gie, techniek van vischvangst, jacht op zeedieren, hydrologie. Voor zijn colleges kreeg hij 50 kopeken per uur. Voor dat geld moest hij zijn voedsel koopen en alle andere uitgaven bekostigen. Het salaris werd aan de G.P.Oe. betaald. Na afloop van zulk een tijdelijke pacht wordt de ingenieur of professor opnieuw eigendom van de G.P.Oe. Is er geen ge pen, graafwerk verrichten, in de vree selijke toendra werken- Hij wordt dan, evenals de overige gevangenen, door de opzichters geranseld, staat bloot aan allerlei menschonteerende straffen, aan vernederingen, die voor hem natuurlijk kwellender zijn dan voor een boer uit een afgelegen dorp of voor een anal- phabeten arbeider. Hoe vreeselijk het bewustzijn, verkocht te zijn, ook is, de intellectueelen zijn blij, wanneer zij vernemen, dat vertegenwoordigers van deze of gene groote trust naar het G. P.Oe.-kamp zijn gekomen om hen te koopen. De gekochte ingenieurs worden vaak aan het hoofd van bedrijven geplaatst. De gekochte is vaak een man met een groote reputatie op zijn gebied, iemand tegen wien de vrije ingenieurs en chefs van afdeelingen opzien. Het gebeurt vaak, dat vreemdelingen, die zaken met Sovjet-Rusland doen, zulk een gekoch- ten ingenieur om raad vragen, zonder te vermoeden, dat het een slaaf is. Na tuurlijk mag noch hij zelf, noch iemand anders aan de vreemdelingen vertellen dat die hoogbeschaafde man, de groote geleerde, de deskundige, de professor door de trust eenvoudig gekocht is. De verkochte ingenieurs staan onder voortdurend toezicht van de G.P.Oe, Bij de minste klacht van de tijdelijke eigenaars wordt de chef van een bureau de leider van een groot bedrijf, de pro fessor op zeer ruwe en vernederende wijze door een onwetenden agent van van redding van het gebouw kon geen sprake zijn. De brandweer wist de be lendende perceelen te behouden. Het woonhuis, dat ontruimd was, liep slechts waterschade op. Van de fabriek bleven alleen de muren overeind staan. Door het uitbranden der fabriek ko men voorloopig 40 arbeiders en arbeid sters zonder werk. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. de G.P.Oe. gestraft. De vrije collega's weten dat alles, hoewel het den ver kochte ten strengste verboden is met iemand over zijn leven te spreken. Na afloop van den arbeid keert de persoon, die overdag een voorname positie in een groote onderneming inneemt, naar zijn gevangenis terug- Sommigen hun ner krijgen van de G.P.Oe, verlof hun studie voort te zetten, voorzoover dit onder dergelijke omstandigheden moge lijk was, er zijn zelfs verkochte profes soren, die, bij wijze van een bijzondere gunst, verlof krijgen aan wetenschappe lijke tijdschriften mede te werken en hun artikelen met hun naam te onder teekenen. Natuurlijk is het weer de G. P.Oe., die de vergoeding voor het ar tikel toucheert. Een enkelen keer komt liet zelfs voor, dat een verkochte „spets" (deskundige) een wetenschappelijk boek schrijft, dat door een der staatsuitge verijen bij de G.P.Oe. aangekocht wordt. Iedereen irt Rusland leeft onder voort durende bedreiging, wegens vermeen de „sabotage" vervolgd en ter dood ver oordeeld te worden. Dat gevaar is voor de verkochte ingenieurs bijzonder groot. De geringste tekortkoming, de kleinste vergissing is voldoende om van sabota ge beschuldigd te worden. Prof. Tsjer nawin vertelt het volgende geval: De ingenieur Trester stond aan het hoofd van de G.P.Oe. te Moermansk. Het was een deskundige van den eersten rang en bovendien iemand, die bij iedereen eerbied wist af te dwingen. Door ver schillende omstandigheden heeft de bouw van de twee huizen twee weken langer geduurd dan de G.P.Oe. voor geschreven had. Dat was voldoende om hem van sabotage te beschuldigen. Hij werd veroordeeld tot opsluiting in een isolator (een der ergste gevange nissen, die de menschelijke fantasie kón bedenken) gedurende een jaar. De tsje- kist, die den ingenieur naar den isolator moest brengen, schoot den gevangene onderweg uit baldadigheid neer. Der gelijke ongemotiveerde moorden vinden in het noorden vaak plaats. Officieel heet het, dat de gevangene een poging deed te ontvluchten, waarbij de tsjekist den 'vluchteling neerschoot. En de moordenaars blijven natuurlijk onge straft. Het leven van een slaaf is niet veel waard. Dr. BORIS RAPTSCHINKSKY.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7