EN HE TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 8 JUNI 1933. No. 133. Li VIES i BINNENLAND. MINISTER COLIJN NAAR ENGELAND. DE NED. TENTOONSTELLINGSTREIN ZEELAND. middelburg. DOLORES DE MENDOZA. walcheren. RAAD VAN KOUDEKERKE. Notulen, Ingekomen stokken. Vaststelling pensioen grondslagen. oofdpiinen verdwijnen snel en zeker door Aspirin rRiE I, tegen I vast- lel. 113. pk. met 'dipl., uli of |e huis- Brie- Blad. BBBB( sn goe- t wee met /an dit neuwe Dom- liddel- over- prima frijwie- tjwielh. plstraat HINES liqui- bll. lijst bzichti- Ikomst, over? ie Ad- imism I'burg. lersche |nd- en Var- |er pd. lever- J. de liddel- |kabel- visch, laring, Firma iddelb. ;ksche ch be- jonge ie met l ge- ucces. BPSKSS aaea ch en ;ch en coffie- liviele ;ch en lie. ïaat- art, ardans sn. Rott. 9.- 9.- Naar het C.B.'verneemt, zal de minis ter-president dr. H. Colijn, leider der Nederlandsche delegatie ter economi sche conferentie, zich Zaterdagochtend via Vlissingen naar Londen begeven, ter bijwoning van de opening der conferen tie op Maandag a.s. Het ligt in de bedoeling van minister Colijn om eiken Zaterdag naar Den Haag terug te keeren en dan op Dins dagochtend den gewonen ministerraad te presideeren, waarna hij zich des avonds met de Harwich-boot weer naar Engeland zal begeven. De officieele opening van den Oran- jetrein (den eersten Ned. Tentoonstel- lingstrein) zal plaats hebben te Utrecht op 12 Juni a s. Voor het publiek is de trein voor het .eerst toegankelijk te Hilversum, den volgenden dag. De deelname is schitterend. Geen vierkanten centimeter is onbezet. De toonaangevers in handel en indu strie schreven in. Er zijn speciale uit gebreide exposities van de K. L. M., de Spoorwegen, het Koloniaal Instituut, de Nederlandsche Pers e.a. Een radio-centrale door geheel den trein en een gezellige restauratiewagen zullen de attractie zeker nog verhoogen. De trein is circa een halven kilometer lang en hij heeft zijn eigen licht- en kracht installatie. Een speciale propagandadienst zal in iedere plaats de komst van den trein aankondigen door middel van een plak- colonne, een groote locomotief met ten der, een filmwagen enz. Zondag a.s. houdt de alg. organisator, de heer Th. R. Neutelings, een causerie voor de microfoon, terwijl de opening voor het publiek te Hilversum even eens door de radio van het station af wordt uitgezonden. De voorbereidende klasse van de Leerschool. Men schrijft ons: Inzake de pogingen tot behoud van de voorbereidende klasse van de leer school, verbonden aan de Rijkskweek school voor Onderwijzers te Middelburg zouden wij gaarne een uiteenzetting ge ven, waar het precies om gaat. Zooals vrijwel iedereen bekend zal zijn is aan de Leerschool steeds verbon den geweest een voorbereidende klasse, waarin de kinderen één jaar vóór het bereiken van den leeftijd, waarop zij leerplichtig worden, fröbelonderwijs genoten. Een soort bewaarschool dus Een bewaarschool, die inmiddels zeer in den smaak viel bij een groote cate gorie stadgenooten. Steeds, tot zelfs in de laatste jaren, was de aangifte van leerlingen groot te noemen. De kinde ren gingen na het beëindigen van het „fröbeljaar" automatisch naar de eerste leerklasse over. In dezen gang van zaken dreigde verandering te komen, daar de Minister van Onderwijs en volgens velen niet ten onrechte van meening was dat het Rijk, met het oog op de alom gebo den bezuiniging zich niet langer kon be moeien met fröbelonderwijs en met in gang van 1 September e.k. werd de voorbereidende klasse dan ook opgehe- Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 58.) -H „En als Perez niet geneigd is u te helpen", zei hij na eenigen tijd, „dan zal ik mijn vrouw verzoeken met hem te spreken, want ik heb meermalen op gemerkt dat zij hem bijna alles kan la ten doen wat zij wil. Vrouwen zijn veel handiger dan mannen en hebben midde len tot haar beschikking, die wij niet hegrijpen. Ja, ik zal trachten mijn vrouw voor uw zaak te winnen, want het zou allertreurigst zijn als uw Vader 1 Plotseling hield hij op en Dolores was lichtelijk benieuwd wat hij van plan was geweest te zeggen, want Ruy Gomez was een allerzonderlingste samenstel ling van bijna kinderlijk eerlijke onnoo- zefheid en uit routine voortspruitende wijsheid, waar het de waarheid gold van aangelegenheden, waarin hij niet per soonlijk was betrokken. „U gelooft toch niet aan de schuld van mijn vader?" vroeg Dolores,, vrij moedig uiting gevende aan hetgeen zij vermoedde dat hij dacht. „Meisjelief", antwoordde hij, weer zijn vingerringen om en om draaiende, ter wijl hij zijn handen boven het houts koolvuur uitspreidde, „ik ben nu vijftig jaren aan het hof verbonden en in dien tijd heb ik geleerd dat, wanneer er groo te belangen op het spel staan, de men- schen, die niet de volle waarheid ken nen, dikwijls door den schijn zeer mis leid worden. Ik weet thans van het wa ven. Er werd echter in de aanschrij ving een advies gegeven, waarbij de mogelijkheid bleef bestaan de voorbe reidende klasse te behouden. Populair uitgedrukt luidde het advies: richt een vereeniging op, bekostig zelf de uitgaven en alles kan blijven door gaan als voorheen. Onmiddellijk is men aan den gang ge gaan, er is onder voorzitterschap van den directeur van de Kweekschool een vergadering belegd, waarop zeer veel ouders, die met het doel sympathiseer den, aanwezig waren, er werd een be stuur gekozen en met aanvankelijk 63 leden ging de vereeniging in zee, een aantal dat inmiddels reeds niet onbe langrijk is toegenomen. Door het hoofd van de Leerschool werd een advertentie geplaatst waarin de aangifte weder werd opengesteld en zie, niet minder dan 36 nieuwe leerlin gen werden voor het komende jaar we der opgegeven, terwijl bovendien nog enkele opgaven verwacht worden. Het behoud van de fröbelklasse is hierdoor gelukkig wel als verzekerd te beschouwen Inderdaad gelukkig want met het verdwijnen der voorbereidende klasse, zou een groote attractie voor de school vervallen en in onderwijskringen werd openlijk de vrees geuit, dat het gevaar niet denkbeeldig was, dat bij een geringer wordend aantal leerlingen, de leerschool zelf op den duur het slacht offer zou worden van de befaamde be zuiniging, die steeds nieuwe objecten zoekt. Zeer vele stadgenooten, oud-stadge- nooten en allen, die het wel en wee der Leerschool na aan het harte gaan, zou den het opheffen zeker als een ramp beschouwen. Wij weten zeker, dat een groote categorie Middelburgers hun kin deren graag naar de Leerschool zendt en dat diezelfde ouders niets zullen na laten om die school te steunen. Het lijkt ons hier overbodig de verschillende mo tieven naar voren te brengen, want iedereen, die het aangaat, weet wel waarom men de Leerschool niet wil missen. De taak van het bestuur der nieuwe vereeniging is thans nog „slechts" de noodige fondsen bij elkaar te krijgen, om de onkosten te bestrijden. Die kosten zullen niet gering zijn, maar toch wel niet zoo hóóg, dat men ze niet kan halen. Er zal benoodigd zijn een bedrag per jaar voor: a. huur van de localiteit aan het Rijk te betalen, groot 180; b. aanvulling der leermiddelen, be groot op 70; c. jaarwedde voor de leerkracht (na der te bepalen). Dit laatste bedrag zal beneden het sa laris van een gewonen onderwijzer blij ven. De inkomsten zullen bestaan uit: a. Schoolgelden, die nog niet te ra men zijn. b. Contributie van de leden, c. Donatiën. Tevens zullen pogingen worden aan gewend om den gemeenteraad te bewe gen, de vereeniging te doen deelen in de subsidie die jaarlijks voor het bewaar- schoolonderwijs wordt uitgetrokken. Het behoeft geen betoog dat het be stuur binnen zeer korten tijd bij de Mid- delburgsche ingezetenen, die met het hierboven omschreven plan sympathi- seeren, zal aanklappen en wij hopen in derdaad niet te vergeefs, want met het opheffen van de Leerschool, zou een zeer nuttig instituut op onderwijsgebied uit onze stad verdwijnen en een mooie traditie om hals worden gebracht. Wij willen ten slotte nog hieraan toe- re van de zaak niets, maar het zou me niet verwonderen dat er vóór morgen avond een heele boel veranderd zal zijn. Een man, die werkelijk zoon afschuwe lijke misdaad heeft begaan als die, wel ke uw vader ons allen bekende, acht het zelden dienstig zoo'n bekentenis af te leggen, en elk jong meisje, dat werke lijk de fout zou hebben begaan op zoo'n onvoorzichtige wijze verliefd te zijn ge weest op een prins van den bloede, zou veel te verstandig zijn om dat op zoo'n dramatische wijze als u dat heeft ge daan, tegenover alle Grandes van Span- jes te erkennen". Hij keek van terzijde naar Dolores en glimlachte vriendelijk. Maar ernstig schudde zij slechts het hoofd ten ant woord, hoewel zij verbaasd was over het geen hij zei en toch was zij benieuwd of er niet heel veel menschen aan het hof zouden zijn, die dachten zooals hij. Maar zij zweeg, want haar gedachten waren steeds bij den man, die haa,r eenige levensdoel was geweest en die nu op den vloer van die sombere kamer op de bovenste verdieping lag uitge strekt. De deur ging open en een kamerheer trad de wachtkamer binnen. „Zijn majesteit wenscht Dona Dolo res de Mendoza in particuliere audiën tie te ontvangen", zei hij. Ruy Gomez stond op en bracht Dolo res naar de antichambre. HOOFDSTUK VIII. Dolores had geen toespraak voorbe reid, waarmede zij zich tot den koning zou wenden en evenmin had zij reke- voegen, dat in Apeldoorn, waar ook de voorbereidende klasse werd opgeheven, een dergelijke vereeniging werd opge richt en met succes 1 Laat Middelburg nu eens toonen, dat het niet achteraan komt als het er om gaat een school, waaraan behoefte bestaat, te behouden! Der Vereeniging wenschen wij inder daad succes toe KOUDEKERKE. Gister vergaderde de raad. Voorzitter de burgemeester, de heer A. Bakker. Alle leden aanwezig. De notulen werden z. h. st. goedge keurd. Direct daarna ging de raad in geheime zitting. Ingekomen is een K. B. tot intrekking van het raadsbesluit van eenige onbe woonbaar verklaarde woningen. Een verzoek van het centraal archief en inlichtingenbureau inzake Maatschap pelijk Hulpbetoon, om er zich bij aan te sluiten- B. en W. stellen dit voor. Alle verzoeken om collecten worden daar behandeld. De VOORZITTER zegt, dat de instel ling ook zeer de sympathie heeft van de overheid. De kosten zijn 5. De heer DE RIJKE meent, dat die 5 kunnen worden gespaard. In de pers wordt genoeg gewaarschuwd tegen som mige collecten. De VOORZITTER zegt, dat 't beter is de collecte door B. en W. te doen wei geren. Er zijn collecten geweest die be ter niet hadden gehouden moeten wor den. Als we toen waren ingelicht, was dit voorkomen. Vele Walchersche ge meenten zijn aangesloten. De heer SANDERSE gelooft, dat de aansluiting zijn nut zal hebben. Hij be veelt deze aan. De VOORZITTER zegt dat de inlich tingen uitvoerig gegeven worden. De heer DE RIJKE meent dat een verplichte aanvraag van een collectant drie weken te voren moeilijkheden kan ondervangen. De VOORZITTER zegt dat men soms niet weet, bij wie men moet infor- meeren. Het voorstel van B- en W. (wel aan sluiten) wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Het bekende verzoek van Poortvliet om adhaesiebetuiging aan een adres aan de Tweede Kamer. B. en W. stellen voor geen adhaesie te betuigen. De Ver. v. Ned. Gemeen ten is de weg voor dergelijke adressen. Trouwens een dergelijk verzoek zou eerst op den weg liggen der organisaties Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. Z. h. st. goedgekeurd. Aankoop strooken grond. Aan de orde is de aankoop van ver schillende strooken grond. Aldus besloten. Presentiegeld raadsleden. Voorgesteld wordt f 2 per vergade ring. (tot nog toe 2.50), ingevolge een besluit bij de begrooting, waarbij de post is gebracht van 200 op 160. De heer SANDERSE zegt dat het be drag van 160, dat uitgetrokken is, moet worden verdeeld over het aantal zittingen in het jaar. De VOORZITTER zegt dat dit voor stel de zuivere consequentie is. Door het voorstelSanderse werden die 160. opgemaakt. Het bezuinigingsmotief ning gehouden met haar gevoelens ten opzichte van hem, toen zij zich in de ka,mer bevond, waar zooeven Mendoza was ondervraagd. Een oogenblik stond zij stil, verblind door het vele licht, na zoo lang in de veel donkerder wacht kamer te hebben gewacht. Nooit was zij in 's konings werkkamer geweest, die zi) zich heel anders had voorgesteld. Zij had gedacht da,t het een kleine kamer was, somber, kil en met overal slordig neergegooide boeken en papieren. Het vertrek was daarentegen zoo ruim, dat men het bijna een zaal kon noemen, hel der verlicht en door een groot houtvuur verwarmd. De wanden waren met prach tig geweven behangsel bekleed, en op een dezer was, in strijd met den goeden smaak, een enkel groot schilderij opge hangen, van de hand van Titiaan, Phi lips geliefkoosden meester. Dolores bloosde, toen zij in het gezicht van de onbeschaamde Venus de trekken her kende van de prinses van Eboli. Van uit den stoel, waarin de koning in den regel zat, kon hij dit schilderij zien. Overal in de kamer zag men mooie voor werpen van goud en zilver, van jade en lapis lazuli, die het licht opvingen en weerkaatsten, maar alles stond er in een soort smakelooze overvloed, waar door de schoonheid van elk ding niet tot haar recht kwam en Dolores kreeg een gevoel van in een omgeving te zijn gekomen, die haar onaangenaam aan deed, die haar drukte. En hoewel haar moed niet verminderd was, scheen de lucht van de kamer haar het denken en spreken te bemoeilijken. Toen zij binnen kwam, zag zij den koning en profiel, gezeten in zijn groo- wordt dein niet bereikt. De heer DE KROO is 't met den heer Sanderse eens. De heer MOENS wil indien 't noodza kelijk is het presentiegeld er aan geven. Doch aan de salarissen is ook nog niet getornd. Dan moet ook het presentiegeld niet worden verlaagd. Spr. vond het voorstel der a.r, fractie destijds een po litieke comedie. De heer LORIER betoogt dat die 160.in ieder geval vaststaat. Zes vergaderingen is de laatste jaren veel te weinig; we moeten meer vergaderen; wij wenschen dit niet te doen ten koste der kas. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Sanderse z.h.st. aangenomen. Hulpovereenkomst bij brand. B. en W. stellen voor met Middelburg een hulpovereenkomst bij brand aan te gaan voor één jaar. De heer LORIER zegt dat de a.r. in beginsel met B. en W. mee kunnen gaan, vertrouwend dat B. en W. zoo weinig mogelijk er van gebruik maken. De heer MOENS zou een oefening van Middelburg in deze gemeente willen. De kosten zullen vermoedelijk heel weinig zijn. De VOORZITTER zal de mogelijkheid onderzoeken. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. Intrekking onbewoonbaar verklaring. Aan de orde is de intrekking der on bewoonbaarverklaring van het pand B 48. Aldus besloten. Comptabiliteit. De heer LORIER zegt dat deze af- en overschrijvingen niet zijn na te gaan. Wat toch zeer gewenscht is. De VOORZITTER zegt dat als de le den besluit voor besluit in hun begroo ting aanteekenen, men goed bij blijft. Er kunnen op de secretarie inlichtingen worden gevraagd. De heer LORIER zegt dat anders een financieele commissie moet ingesteld. We hebben weinig tijd gehad de stukken te bestudeeren. De heer DE KROO wenscht een om schrijving van de posten der werkloo- zenzorg. De raad heeft hier toch recht op. Spr. wijst op werken, die door de werkverschaffing worden uitgevoerd waar de raad niets van weet. De VOORZITTER zegt in den raad meer dan eens gevraagd te hebben om werkobjecten. De raad kan niet verlan gen dat hij stukje voor stukje vastlegt hoe de werkverschaffing geschieden moet. Ook kan toch niet iedere af- en over schrijving worden toegelicht. Men kan toch inlichtingen krijgen tér 'secretarie, dan moet er meer geld komen. Als het aantal werkloozen toeneemt De heer LORIER zegt dat de raad toch beter ingelicht kan worden. Dat kan in andere gemeenten toch wel. Zoo kun nen we 't niet bijhouden. De VOORZITTER: Dat ligt dan toch heusch meer aan den raad dan aan B. en W. De voorstellen worden z.h.st. goedge keurd. Hierna werd gepauzeerd. Bouwverordening. Aan de orde is de wijziging van art. 7f der bouwverordening. Z.h.st. goedgekeurd. Parkeerverbod Rijwielpad. B. en W. stellen voor een parkeerver bod in te voeren op het rijwielpad aan den voet der duinen. De VOORZITTER zegt, dat de over tredingen tot nu toe wel zijn geweest bij de „Vijgeter", doch 't is beter dit uit ten stoel op eenigen afstand van het vuur, waarnaar hij strak keek. Eerst merkte hij haar aanwezigheid niet op. Antonio Perez zat aan de tafel druk te schrijven en hij keek van terzijde even naar haar, toen hij de deur achter haa,r hoorde sluiten. Alvorens te naderen, maakte zij haar eerste heel diepe ré vérence en toen bij de tweede haar rok weer over den vloer ruischte, keek Phi lips langzaam om zich heen. Toen volg de zijn suffen blik haar, terwijl zij zich in een kwartcirkel bewoog om vlak voor hem de derde révérence te maken. Zij was heel mooi, toen zij stond te wachten tot hij iets zou zeggen. Zij keek hem onbevreesd aan met een blik van koele verachting, een blik waarmee nie mand hem ooit had durven aankijken en waarin een gloed van toorn uit haar diep liggende, grijze oogen straalde. In dien de secretaris niet in de kamer wa re geweest, dan zou zij het eerst heb ben gesproken, zonder de hofetiquette in acht te nemen. Aandachtig keek Phi lips haar aan, haar in stilte vergelijkend met de jonge, onbewogen, saaie koningin en met de prinses van Eboli, wier eenigs- zins grove schoonheid snel verwelkte. De prinses toch was zeer veranderd sinds Titiaan haar zeer flatteuze portret had geschilderd, en hoewel eerst dertig jaar oud, was zij reeds moeder van veel kin deren. Steeds keek Philips naar het mooie meisje, dat daar vóór hem stond te wachten, en het verbaasde hem dat haar schoonheid hem niet eer was op gevallen. „Gaat u zitten, Dona Dolores", zei hi) met gedempten stem, die echter niet stroef klonk. „Ik ben blij dat u bent ge- T\ r A 1 BAY ERl TABLETTEN \J|I/ Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 iabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cis- (Ingez. Med.) te breiden tot het heele rijwielpad. Aldus besloten. Steunregeling werkloozen. Aan de orde zijn de bekende voorstel len over een steunregeling der werkloo zen. B, en W. stellen voor het verzoek der S. D. A. P. voor kennisgeving aan te nemen. De heer SANDERSE mist bij de stuk ken het advies der contact-commissie. Temeer bevreemdt spr. dit, omdat wet houder Stoppels voorzitter er van is. Dit advies is toch noodig, waar is 't? De VOORZITTER heeft gemeend, dat 't bij de stukken lag. Spr. verzocht den secretaris 't te halen, hetgeen geschiedt. De contact-commissie acht 't noodza kelijk dat tot twee steunnormen wordt besloten. Voor de industriearbeiders vindt zij de normen te laag. De heer DE KROO licht dit nader toe. 't Bevreemdt spr. dat de commissie taal noch teeken van B. en W. heeft gehoord. Dat is niet erg vleiend. 't Spijt spr. ook dat 't stuk bij de stuk ken ontbrak, 't Zou daarbij worden ge legd. Spr. beveelt de voorstellen der contact-commissie aan. Een landarbeider is iets anders dan een industriearbeider; vandaar tweeërlei steunnormen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. niet die tweeërlei steunnormen overne men. Zij voelen er niets voor daarin al lerlei differentiatie uit te laten komen. B. en W. hoeven niet met de commissie in correspondentie te komen; zij vragen alleen om advies dat al dan niet geac cepteerd wordt. De heer SANDERSE betoogt, niet te begrijpen dat er geen sprake is van een meerderheid- en minderheids-advies, waar de heer Stoppels toch ook voor zitter der contact-commissie is. Spr. begrijpt niet, dat B, en W. niet inzien, dat een industriearbeider grootere behoeften, dus meer uitgaven, heeft. Hij heeft ziekenfonds, verplegingsfonds, enz. De huur op 't Zand verschilt in doorsnee 1.50 per week van die op het dorp. De industriearbeiders hebben zich grooten- deels verzekerd in zieken- en verple gingsfonds, daarbij komt nog dat een landarbeider de beschikking heeft over voortbrengselen van eigen bodem. Zoo zijn er meer verschillen. Waar er wel twee loonnormen zijn, zijn twee steun normen logisch. Spr. beveelt die twee steunnormen aan, laten B. en W. dit overnemen. Wat de normen zelf betreft: we gaan nog meer in de richting van versobering dat zal nu na de verkiezingen blijken. Koudekerke is geen plattelandsge meente meer, doch een gemeente met bewoners van verschillenden aard. Hij wijst op extremistische uitingen, die die nen ook hier voorkomen te worden. Een bedrag van 8 per week acht spr. goed voor de landarbeiders, doch voor de industriearbeiders is zeker ƒ11 noodig. T.o.v. verder steun per gezinslid kan spr. zich neerleggen bij het voorstel van B. en W. De VOORZITTER zegt nooit van plan komen, want ik heb u veel te zeggen". Zonder zijn pols van de armleuning van den stoel, waarin hij zat, op te hef fen, bewoog hij zijn hand en wees met zijn langen wijsvinger naar een laag stoeltje, dat licht bij hem stond. On willig kwam Dolores naar voren en ging zitten. Perez keek peinzend op en vergat een oogenblik zijn schrijverij; hij herinnerde zich niet dat het ooit aan iemand, behalve de prinses van Eboli, vergund was geworden in 's konings werkkamer te zitten. De koningin kwam nooit. Dolores zat met de handen op haar knieën gevouwen, rechtop, op den rand van haar stoel. „Dona Dolores is bleek", merkte de koning op. „Breng haar een glaasje hart sterkende likeur, Perez, of een glas port". „Ik dank uwe majesteit", zei het jon ge meisje snel, „ik heb niets noodig". Maar heel minzaam antwoordde Phi lips: „Ik zal uw dokter zijn, en sta er op dat u het geneesmiddel zult gebrui ken, dat ik u voorschrijf". Hij wendde zijn oogen niet van haar af, terwijl Perez op een gouden presen teerblad het glas aanbood. Het was on mogelijk om te weigeren; daarom bracht zij het naar haar lippen en nam een teugje. „Ik dank uwe majesteit", herhaalde zij, „en ook u, mijnheer", zei ze ernstig tot Perez, zonder hem aan te zien, als of hij een lakei was. „Ik heb u veel te zéggen en u tevens eenige vragen te stellen", vervolgde de koning langzaam, maar uiterst minzaam. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5