BURGERLIJKE STAND. ORCHIDEEËN LANDBOUW. sTbf V? ,ftn Midde1, dat gemakkelijk BUITENLAND. Algemeen Overzicht. AFLOOP VERKOOPINOEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. MARKTBERICHTEN. iüïEiülKÏEEN* ARNEMUIDEN. Voortreffelijke, zeer pittige chocolade in den vorm van Orchideeën. Iets heel bijzonders van De Staat mag niet ten koste van den lanuoouw profiteeren. „Akker en Arbeid", bijlage der bladen van de arbeiderspers, is van meening, dat de verschillende landbouw- crisiswetten voldoenden tijd hebben ge werkt om haar waarde te kunnen be- oordeelen. Het blad constateert, dat slechts de tarwewet en misschien ook de steun aan de suikerbieten bevrediging gevei., ue andere maatregelen zijn ver re beneden de gewekte verwachtingen gebleven. Deze feiten doen de ontstem ming. zelfs de verbittering onder de boeren en tuinders groeien, er komt een wanhoopslemming onder de plattelan ders, aie zich uit in een steeds sterker wordenden roep om protectie. De boe- ren-organisaties moeten deze klank wel opvangen en zoo ziet men deze ook voortdurend meer dien weg opgaan. De Holl. Mij. van Landb., die dit voorjaar nog graanrechten afwees, laat nu door haar vice-voorzitter zeggen, dat beper king van den veestapel alleen dan voor den boer voordeelig kan zijn, als de landbouwproducten, vooral de graan bouw, door middel van invoerrechten loonend worden gemaakt. (In dit ver band kon ook gewezen zijn op de mee- ningsverandering in de Z.L.M. Hoeveel jaren is 't nog slechts geleden, dat geen meerderheid was te verkrijgen voor een invoerrecht op suiker, terwijl nu het D. B. zich voor heling van graanrechten heeft uitgesproken!) De schrijver van genoemd artikel is van oordeel, dat de ze kwestie in de komende maanden aan de orde zal moeten worden gesteld. Als de regeering gehoor zou geven aan de stemming der plattelanders, dan zullen de bevolking zware lasten worden op gelegd. Bij voorbaat komt het blad te gen dergelijke maatregelen op, ook al omdat de producent er niets bij zou win nen, omdat men niet de prijsverhouding tusschen landbouw- en niet-landbouw- producten kan wiizigen. Als voorbeeld wordt genoemd Duitschland en Frank rijk, die steeds hun invoerrechten heb ben opgejaagd, terwijl desondanks de boeren het daar niet minder slecht heb ben dan hier. Het blad concludeert, dat verbetering van den boerenstand niet allereerst moet worden gezocht door een prijzen-politiek, doch dat moet worden aangestuurd op drastische verlaging van alle vaste lasten, die op boerderij en tuinderij drukken. Er wordt op gewezen, hoe tot dusver nog niets is gedaan voor de hypotheek- boeren, terwijl juist bij stijging der prij zen van de, landbouwproducten de hy potheekhouder de voordeelen daarvan in de wacht zou slepen. Met de pachten zou het precies zoo gaan. Waarom eischen de boeren niet, dat hypotheken, pachten en polderlasten zullen worden verlaagd? Omdat dit de voordeelen van het kapitaal zou aantasten! Daarom maar liever de consumenten belast, w.o. de honderd-duizenden werkloozen, die met enkele guldens per week met hun gezin moeten zien rond te komen! Op het bovenstaande, dat we zeer be kort, doch n.o.m. objectief weergaven, een paar kantteekeningen. Wat in het algemeen over de steunwetten wordt gezegd, achten we juist. Toegegeven zij ook, dat de roep om protectie op het platteland steeds luider klinkt. Dat is echter meer gevolg dan uitgangspunt. Boeren en tuinders willen een reclvtma- tig loon voor hun werken en zij zien de mogelijkheid daartoe in verhooging der prijzen hunner producten eenerzijds en in verlaging der lasten, die op hunne bedrijven drukken, andererzijds. Het eer ste „urgentieprogram" koppelde deze twee factoren aan elkander vast. Voort durend wordt gerekestreerd om hulp voor de hypotheek-boeren, om afschaf fing der grondbelasting, om tijdelijke schorsing der sociale lasten, om vermin dering der polderlasten o.m. door steun bij het onderhoud van tertiaire wegen. Ondertusschen heeft de ervaring ge leerd, dat dit laatste wordt afgewezen, omdat de schatkist die inkomsten niet kan missen en voor het eerste, zoo wordt betoogd, kunnen geen nieuwe bronnen van inkomsten worden aange boord. Moet de boer nu hierin maar be rusten, of heeft hij het recht een weg e wijzen, die naar zijn meening zal kun nen leiden tot het doel? Ons dunkt, dat dit laatste moeilijk kan worden ontkend. Is het dan zoon wonder, dat gewezen wnrdi t okrfn dat overaI elders wordt toegepast? De graanbouw kan be langrijk worden uitgebreid, vooral ter vervanging van buitenlandsch veevoe- der. De tegenstelling tusschen akkerbouw en veeteelt moet dan worden verdiscon teerd in den steun aan dien laatsten be drijfstak. We zijn geen bewonderaars van graan rechten, maar wel willen we het platte land afdoende hulp brengen, ook uit een nationaal oogpunt, en met Dr. Colijn, wijzen we geen enkel middel daartoe tevoren af. Hoofdzaak is, dat er gehol pen wordt. Met den dag wordt de toe- s an erger, het laatste weerstandsver mogen raakt opgeteerd. Velen hielden tfni s*aande door hun levende in ventaris wat eigenlijk kapitaal is, stuk ten J bednlfskaP'taal om te zet ten doch hieraan komt ook een eind. JiC/edl,et 15 °Jer bet maximaal-toe- Iaatbere heen, hier en daar zelfs door de boerenleenbanken gehalveerd, zoo dat contanten op tafel zouden moeten worden gelegd. Waar kunnen deze wor den gehaald? Ondertusschen kan niet worden tegengesproken, dat de boer voor zijn producten slechts 61 pet. ont vangt van den prijs van voor den oor log, terwijl de kosten van noodzakelijk levensonderhoud in Amsterdam staan op 138. Dit komt hierop neer, dat het platteland armoede lijdt, terwijl vele an deren, wier inkomen nog altijd op rond 200 is ingesteld, eigenlijk ten koste daar van profiteeren. Dergelijke verhouding is onrechtwaardig, onsociaai en in een staatshuishouding niet duldbaar. Volko men onderschrijven we, wat de Duitsche Minister van Landbouw zei: „De in standhouding van den aan den grond verbonden boerenstand, die de voe dingsbodem der natie vormt, is een le vensbelang. Boeren en landarbeiders mo gen niet slechter leven dan stedelingen en industriearbeiders". Mag het inkomen der laatsten niet omlaag, dan blijft slechts het andere over, dan moet het inkomen der platte landers omhoog. Zelfs een beroep op de honderd-duizenden werkloozen gaat om tweeërlei redenen niet op, ten eerst® omdat de landbouw, in den ruimsten zin genomen ongeveer de helft onzer be volking omvat en, ten tweede, omdat juist door een afdoenden landbouwsteun andere bedrijfstakken mede zouden op leven. Geparafeerd! Het pact van vier is Woensdagavond dan eindelijk toch geparafeerd door de vertegenwoordigers der betrokken Sta ten. Het heeft den volgenden tekst: Verdrag van vergel ij k en samenwerking. De Duitsche rijkspresident, de presi dent der Fransche republiek, de Koning van Groot Brittanie enz. en de Koning van Italië in het bewustzijn van de bij zondere verantwoordelijkheid, welke hun het feit van hun permanente vertegen woordiging in den Volkenbondsraad te genover den Volkenbond zelf en zijn le den oplegt en welke blijkt uit hun ge meenschappelijke onderteekening der overeenkomsten van Locarno, in de overtuiging, dat de toestand van onbe hagen, waarin de wereld zich bevindt, slechts ter zijde kan worden gesteld door een versterking der solidariteit, welke er op berekend is, in Europa het vertrouwen od den vrede te versterken; getrouw aan de verplichtingen, die door het volkenbondsverdrag, de verdragen van Locarno en het verdrag van Briand- Kellogg aanvaard zijn en nota, nemend van de verklaring over het niet toepas sen van geweld, die te Genève op 11 December 1932 door hun gemachtigden ter ontwapeningsconferentie is afgelegd en op 2 Maart 1933 door de politieke commissie is aangenomen er naar stre vende, alle bepalingen van het Volken bondsstatuut haar volledig effect te ver- leenen, met in achtneming der methodes en procedures welke er in zijn voorzien, en in strijd waarmee zij niet willen han delen, met in achtneming van de rech ten van iederen Staat waarover niet kan worden beschikt zonder de medewer king van de betrokkenen, zijn overeengekomen te dien einde: een verdrag te sluiten. Zij hebben hun gevolmachtigden be noemd, die nadat zij hun volmachten hebben uitgewisseld, en in goeden en behoorlijken vorm hebben gevonden, de volgende bepalingen hebben goedge keurd. Art. 1, De hooge verdragsluitende par tijen zullen zich over alle kwesties, wel ke haar aangaan beraden. Zij verplich ten zich alle pogingen aan te wenden om binnen het kader van den Volkenbond een politiek te voeren van effectieve samenwerking tusschen alle mogend heden tot handhaving van den vrede. Art. 2, T. a.v, het Volkenbondssta.luut, in het bijzonder van de art. 10, 16 en 19, besluiten de hooge verdragsluitende partijen onderling en met voorbehoud van de slechts door de gewone organen van den Volkenbond te treffen beslis singen, alle voorstellen nopens de me thodes en procedures te onderzoeken, welke geschikt zijn deze artikelen een behoorijke werkzaamheid te verleenen, Art. 3. De hooge verdragsluitende partijen verplichten zich, alle pogingen aan te wenden om het succes der ont wapeningsconferentie te verzekeren. Zij behouden zich voor kwesties welke hun bijzonder betreffen, aan het einde der conferentie nog niet opgelost mochten zijn, opnieuw te onderzoeken, door toe' passing van dit verdrag, ten einde ver zekerd te zijn, dat zij op geschikte ma nier worden opgelost. Art. 4. De hooge verdragsluitende partijen bevestigen hun voornemen, met het oog op een binnen het kader van den Volkenbond na te streven oplossing betreffende alle kwesties van economi schen aard, welke voor Europa, in het bijzonder voor zijn economischen weder opbouw van gemeenschappelijk belang zijn, overlerf te plegen. Art. 5. Dit verdrag wordt gesloten voor den duur van 10 iaar, gerekend van den dag van zijn van kracht worden af. Wanneer geen der hooge verdragslui tende partijen den anderen voor den af loop van dit achtste jaar, zijn voornemen mededeelt het verdrag te beëindigen, dan geldt dit als vernieuwd en blijit het van kracht zonder termijn, waarbij ie dere hooge verdragsluitende partij de bevoegdheid heeft het verdrag te be- eindigen door een te dien einde met een termijn van twee jaar af te leggen 1 verklaring. Art. 6. Dit verdrag, dat geredigeerd is in het Duitsch, het Engelsch, het Fransch en het Italiaansch, waarbij in geval van afwijkingen de Fransche tekst bindend is, moet geratificeerd worden en de ratificatieoorkonden moeten, zoo dra mogelijk, in Rome worden gedepo neerd. De Koninklijke Italiaansche regeering zal ieder der hooge verdragsluitende partijen een geverifieerd afschrift van het protocol inzake het deponeeren doen toekomen, .Lut verdrag wordt van kracht, zoodra alle ratificatieoorkonden zullen zijn ge deponeerd, In het Volkenbondssecretariaat zal het worden Geregistreerd overeenkom stig de bepalingen van het Volkenbonds statuut. Gedaan te Rome op in een exemplaar, dat in het archief van de Koninklijke Italiaansche regeering blijft gedeponeerd en waarvan ieder der hooge verdragsluitende partijen een ge verifieerd afschrift zal worden toege zonden. Op deze oorkonden hebben de ge noemde gevolmachtigden dit verdrag onderteekend. Mussolini heeft deze parafeering ge ïllustreerd met een rede. Het dient er- cend, dat hij wel voor een groot deel de geestelijke vader van het pact is. Mussolini gaf de Fransche regeering een goede beurt. Hij prees haar loyale en moedige houding, en zag wolken weg vagen tusschen beide landen. Over welke uitspraak de Fransche pers zich in de wolken toont. De algemeene stemming is optimis tisch en zelfs de rechts georienteerde bladen, die zich tot nog toe scherp tegen iel pact hebben uitgesproken, toonen zich verzoeningsgezind, nu de Duce in zijn rede de mogelijkheid van een "Yansch-Italiaansche overeenstemming leeft laten doorschemeren. Mede hierdoor is er reden tot ver heugenis! Al is er van veel practisch resultaat nog geen sprake, de hooge verdragluitende partijen verplichten zich en verbinden zich toch in ieder geval voor 10 jaar (dat is, gezien de ïuidige politieke vitaliteit en vivaciteil ïeel lang!) voortdurend contact met el kaar te houden en elkaar op de hoogte houden, en voeling te "houden met den Volkenbond! Te houden! Lofwaardige continuïteit. Hoe dan ook, een basis van pogingen elkaar te verstaan is bereikt. In deze wereld, in dezen tijd geen doode musch, Is bereikt bovendien, niet als spontane uiting, noch als gelegenheids- slot eener conferentie, doch na veel beraadslagens en correspondeerens. Na veel rechtzoekens ook. Met de directe practische opbrengst in ieder geval: de uitgesproken betere Fransch-Italiaansche betrekkingen zee, W. J. Gunter te Poortvliet en Gebr. Kurvinck te St. Annaland. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund n.l. Gebr. Kurvinck te St. Annaland voor 1319. Woensdag werd te Bruinisse aan besteed het maken van twee zinkstuk- ken met steenbestortingen ter verdedi ging van den onderzeeschen oever van de Waterkeering van het Calamiteuze Waterschap Bruinisse. Raming 32200. Laag:te inschrijver J. W. Roelofs te Papendrecht voor 23.600. Overige inschrijvers: J. T. de Waard, Sliedrecht 24880; N- v. d. Linde, Scha- rendijke 24944; A. v. d. Straten, Mijns- heerenland, 25000; J, Lindenbergh, Wemeldinge, 25400; J. G. van Oord, Werkendam, 52439; P. Dekker, Veere, 25996; M. v. d. Velde, Bruinisse, 26300; Th. Westerhout, Werkendam, 26884; C. v. d. Klippe, Vlissingen, 27770; J. Visser Jr., Sliedrecht 28500; J. van Loon, CDz., Werken dam 28680; J. van 't Verlaat Az., Har- dinxveld 28680; L. Zoetemeijer, Briel- le, 28700; T. de Klerk, Werkendam, 30.600. De Genie heeft Woensdag aanbe steed het bouwen van verdedigingswer ken op den afsluitdijk van de Zuiderzee in den vorm van granaatvrije werken van gewapend beton bij Den Oever. Laagste inschrijver was J. H. Hendriks te Orthen voor 154.800. Goes, Getrouwd: J. Platteeuw 22 j. jm. en P. N. Siepman 24 j. jd.; A, Gorsse 20 j. jm, en S. J. de Kubber 20 j, jd. Overleden: M. Goeree, 59 j-, weduwe van M. Goedhart. 's-Heer Arendskerke. Van 5 Mei7 Juni. Getrouwd: M. Huizen, jm. 24 j. en P. Castel, jd. 23 j.; M. Nijsse, jm. 22 j. en M, Wisse, jd. 21 j.; M. Vermeulen, jm. 27 j. enJ. Wa. de Jonge, jd. 25 j.; K. Luitwieler, jm. 23 j. en M. Goedgebuure, jd. 26 j.; M. de Vos, jm, 30 j. en J. Nieuwenhuijze, jd. 35 jA. Geelhoed, jm. 29 j. en C. Otte, jd. 24 j. Bevallen: M. A. E. Back, geb. Rek kers, z.; L. Remijn, geb. Evertse, d.; C. Wiskerke, geb. Slabbekoorn, z.; K. Imanse, geb. Sandee, z.; J. Menheere, geb. Vette, z.; C. Verbart, geb. de Jon ge, d.; J. Verrijzer, geb. Bazen, z.; E. van de Waart, geb. Buteijn, d.J, K. Wen- driks, geb. Koopman, z. Overleden: E. Otte, vrouw van Q v. d. Weele, 75 j.; J. Traas, d. 9 m.; P. Tolhoek, vrouw van J. Burger, 75 j. RUSLAND. Mattern's vlucht. Te laat. Volgens een radiogram uit Irkoetsk in Siberië is de Amerikaansche oceaanvlieger Mat- tern daar nog niet aangekomen, hoewel hij er volgens de berekening reeds lang had moeten landen. Of Matlern, die slechts voor 24 uur levensmiddelen bij zich had, een noodlanding heeft moeten maken, is nog niet bekend. Het bestuur van de Russische civiele luchtvaart heeft alle vliegvelden op dracht gegeven, terstond naar Moskou te seinen, indien Mattern ergens wordt gesignaleerd. JAPAN. Ontploffingen. Omtrent de ontplof fing in het kruitdepot van het Japansche luchtvaartcorps te Hamamatsoe wordt nader gemeld, dat na elkaar vier hevige ontploffingen plaats vonden. Tot nog toe zijn 16 lijken geborgen, doch hel aantal slachtoffers is waarschijnlijk belangrijk hooger. Verscheidene gebouwen in de omgeving werden zwaar beschadigd. Bij de gehouden verpachting van bouwland van de kerk te Wemeldin ge gelegen in 't Oude-Nieuwland werd geen enkel perceel verpacht. De hoog ste bieders waren 65 per ha terwijl minstens 75 per ha zou moeten gebo den zijn om gunning te krijgen. Woensdagmiddag werd te 's-H eer Arendskerke verkocht een woon huis met schuurtje en tuin, groot 3 a 63 ca. Kooper H. Kerkhove te 's-Heer Arendskerke voor 1540 plus onkos ten. Het waterschap Poortvliet heeft Woensdag aanbesteed het afbre ken van twee duikers en het vernieu wen van twee betonbruggen aan den Noorddijk. Ingeschreven werd door G, K. Krijger te Poortvliet, J. L. Almkerk te Zierik- ber 4.90—5.50, pieterselie 1, selderie wortelen 49, radijs 1.101.30, rabar- 1,90, sjalotten 2.10 alles per 100 bos; bloemen 58 per 100 bos; bloemen 3 5 per 100 pot; witte komkommers 9 12, id. 2 6—8, meloenen 40, bloemkool 69, id. 2e 25, id. 3e 1.502, kropsla 0.502.50 alles per 100 stuks. K a p e 11 e, 7 Juni. Groote veiling: Kruisbessen 4.104 80 per 100 kg. Kleine veiling: aardbeien 1348, roode bessen 50, spinazie 36, - poste lein 1011 alles per kg.; kropsla 1 1.70 per 100 krop; worteltjes 79, ra- manas 2—3 beiden per bos. Bloemen: bolbegonia's 12 per pot; la thyrus 4 per bos. Eierveling: kipeieren 1-90 per 100 stuks. Oostburg, 7 Juni, Veilingsvereeni- ging „Avicultura". Aanvoer 59% kg bo ter; prijs 1.081.43. Amsterdam, 7 Juni Aardappelen, Zeeuwsche bonten en blauwen 0.50 2; roodstar 11.50; Bevelanders 0.500.70; Friesche roodstar 1.20 1.70 per 100 kg. Middelburg, 8 Juni. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering) Boter 0.85. Kipeieren 1.90. Eendeieren 2.25. Ganseieren 7, Kalkoeneieren 4. Aangevoerd door handelaren: Boter 0.80. Kipeieren 1.75. Eendeieren 2. Ganseieren 4. Particuliere prijs: Boter 0.92%. Kipeieren 2.75. Eendeieren f\ 3. Middelburg, 7 Juni. Op de vei ling deden: Zeeuwsche blauwe aardappelen 10 65 per 25 kg; Melothians 6—12, poters, le soort. 48, id. 2e 26, id. 3e 13, doperwten 2632, spinazie 13, pos telein 413, moskrul 23, Wagenaars boon en 4557, stamsnijboonen 56, prin- cessenboonen 2663, peulen 6—34, Roem van Holland 70, uien 5, alles per kg: peen 613, karoten 4,510, uien 25, selderie 16, peterselie 12, ra barber 4.56, radijs 12, rammenas 2 3,5, alles per bos; savoijekool 1, bloemkool 1,510,5, kropsla 0.12, komkommers 711, alles per stuk; zu ring 17—19, per kistje; Fruit: tomaten 1943, blauwe drui ven, Frankethaler, 1.60, aardbeien 23 51, roode bessen 50 Bloemen: struisvederasterplanten 7, pioenen 536 beiden per 10 stuks; pe tunia's 6,5, primula's 2, beiden per stuk: lathyrus 111, anjers 15, leliën 15. karnoffels 1, lupinen 3, irissen 47, ro zen 1011 alles per bos. Middelburg, 8 Juni. Exportveiling Aardappelen (Melothians) 8.50 10.50, drielingen 4.80, poters le soort 4.20, 2e 0.50, kruisbessen 3.80 alles per 100 kilogram. Goes, 7 Juni. Veilingsvereen. Zuid- Beveland. Groote veiling. Kruisbessen 4.40 5.30, id. met meeldauw 2.20 beiden per 100 kg. Kleine veiling: aardbeien 33—48, id. 2e soort 13, tomaten 924, asperges 2e 12, doperwten 2627, peulen 2938, postelein 811, spinazie 2e 2, oude aardappelen 1.30 alles per 100 kg; 462ste STAATSLOTERIJ. 5e klasse. 14e lijst. Trekking van Woensdag 7 Juni. Prijzen van: 5000 18393 1000 12693 14643 400 1808 1378 9946 13654 14672 200 6799 7192 100 2631 7477 9862 11660 15516 17599 17947 PRIJZEN VAN 70. 2914 2919 8408 14017 12234 NIETEN. 9394 9401 9432 9435 10912 10921 10923 10931 10939 6430 8393 8398 8432 8415 8439 8406 19214 19238 ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. ZEIJGER, Markt A 144. De Heer en Mevrouw MEYER HIOOLEN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon HANS ULRICH. Schwesternhaus vom Roten Kreuz Zürich. „Amthof" Bremgarten (Aargau), 7 Juni 1933. Hartelijk dank voor de vele blij ken van belangstelling op 2 Juni ontvangen. M. ROTH. K. ROTH— v. ZUNDEREN. Middelburg, 8 Juni 1933. De ondergeteekende betuigt, ook namens de Familie, zijn hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming, ontvangen gedurende de ziekte en na het overlijden van zijn zoontje IZAK. Inzonderheid aan H.H. Doctoren en verder verplegend personeel van het Gasthuis voor de zorgvul dige verpleging. A. DE LEEUW. Middelburg, 8 Juni 1933. Wegens familie-omstandigheden is de zaak van J. V. REMMER, Korte Delft Middelburg, van Vrijdagmiddag 6 uur tot Za terdagavond 7 uur GESLOTEN.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3