StwittciHfe GOfSCHE COUBANT^ü W9dc ZEELAMD. m RECHTZAKEN. BINNENLAND. „het wk0t li bee morgei" middelbum. boes. vlissin6er. wal6heren. zusd-bevel/m noord-beveland. Will 18 WIK, zeeuwsch-vlaanderem 0.0. zeeuwssh-vlaaeberen w,d. NUMMER 133. TWEE BLADEN. DONDERDAG 8 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeeiiogen 60 ct. p. r. Bij coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschf Coiis-ani"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscfae Dagbladpers Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent. BE KONINGIN NIET NAAR DILLENBURG. Naar aanleiding van het in eenige dagbladen vermelde bericht, dat de Koningin het voornemen zcu hebben de opvoering te Dillenburg bij te wo nen van een historisch tooneelstuk, in verband met de geschiedenis van het land Nassau, is het C, B. gemachtigd mede te deelen, dat dit bericht onjuist en van eiken grond ontbloot is. ONZE LANGE GOLF IN GEVAAR. Naar het „Hbld." vermeldt, is de toe stand op de Internationale Radio-con ferentie te Luzern thans zeer kritiek met Pinksteren wilde men nu reeds onverrichterzake uiteengaan. Er wordt nu echter opnieuw naar een op lossing der moeilijkheden in verband met de verdeeling der golflengten ge zocht, maar de kansen op het behoud van de Nederlandsche lange golf staan zeer slecht.Alle andere landen verzet ten zich tegen behoud van de 1875 m- golf voor Nederland; daartegenover is men bereid ons land een goede korte golf erbij te geven, d.w.z. de lange, voor een korte golf te ruilen. NIEUWE VOORZITTERS DER ANTI-REV. PARTIJ. In de vacatures van eersten en twee den voorzitter van het Centraal Comi té, ontstaan door het aftreden van de heeren Colijn en De Wilde, heeft dit college naar „De Standaard" meldt in zijn vergadering van Dinsdag, op voor stel van den aftredenden voorzitter, be noemd de heeren J, Schouten en ds. M. van Grieken. De heer J. Schouten werd in 1883 te Maassluis geboren, was tot 1903 werk zaam in een bloemisterij. Hij was lid van den Rotterdamschen gemeenteraad en daarna wethouder. Hij is o.a. lid van de Centrale Commissie voor de statis tiek, sedert 1917 lid van de Prov. Sta ten van Zuid-Holland, directéur van de Rotterdamsche Boazbank N.V. en sedert 1918 lid van de Tweede Kamer. DE STEUN AAN HET BLOEM- BQLLENBEDRIJF. Men meldt het C. B.: ter voorberei ding van de uitvoering der maatrege len welke op grond van de landbouw- crisiswet 1933 t.a.v, het bloembollenbe- drijf zullen worden genomen, is opge richt de Nederlandsche Bloembollen kweekers Centrale, gevestigd te Haar lem, Parklaan 87. Krachtens genoemde wet zal een K. B. worden uitgevaardigd, dat o.m, de teelt van bloembollen slechts aan hen die aangesloten zijn bij genoemde cen trale zal toestaan. Er worde op gev/ezen, dat het wen- schelijk is zich thans reeds voor aan sluiting bij deze centrale aan te mel den, opdat stagnatie in de uitvoering der maatregelen worden voorkomen. De aansluiting aan de centrale brengt voor den betrokkene geen kos ten met zich mede- DE OSLO-STATEN TER WERELDCONFERENTIE, De commissie ter herziening der han delsverdragen hield dezer dagen onder voorzitterschap van dr. J. As Neder- bragt haar 112e vergadering ter verdere bespreking van de monetaire en econo mische conferentie te Londen. Deze vergadering werd op uitnoodi- gmg der regeering wederom door eenige niet-leden bijgewoond, t.w. mr. L. J. A. Trip, prof. mr. G. W. J, Bruins, dr. E. Heldring, den heer J, Hardeman, mr. A. W. Hartman, mr. H. C. Hartevelt, ter wijl voorts aanwezig waren prof. I. P. de Vooys, voorzitter van den Economi- schen Raad. De voorzitter heeft mededeeling ge daan van de besprekingen, die te Stock holm zijn gevoerd op de conferentie van het permanente comité van hoofdamb tenaren van staten van de Oslo-groep, welke conferentie eveneens gehouden werd met het oog op de conferentie van Londen. Prinses Juliana heeft gisterochtend onder leiding van het bestuur der Ne derlandsche Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten en van den .Jagermeester der koningin baron ochimmelpenninck van der Oye, een be- zoek gebracht aan het z.g. Vogeleiland U den Hoek van Holland, een natuur reservaat, toebehoorende aan bovenge noemde vereeniging. De gemeentelijke dienst van maat schappelijk hulpbetoon te Rotterdam heeft van 1 Januari tot 29 April 7.693.000 gld. uitgekeerd, benevens 419.000 gld. brandstoffenbijslag; tegen 6.232.000 gld en 283.000 gld, in hetzelfde tijdvak.van 1932. Van 1 April tot 29 April is uitgekeerd 1.814.000 gld. (v.j. 1.577.000 gld.) Woensdag is in den Dierentuin te s-G ravenhage het 75-jarig be- itaan van het korps rijksveldwacht ge /ierd. Besloten werd een telegram var trouw te zenden aan de Koningin. De ïeer Dozy hield de feestrede. De viering ,verd besloten met een gemeenschappe- '.ijken maaltijd. CINEMA „SLOT OSTENBE" - GOES, Vrijdag-, Zaterdag-, Zondag- en Maan dagavond 8 uur (Zondagmiddag 3 uur) brengen wij U; met Karl Ludwig Diehl, Peter Lorre, Herman Speelmans, Een crimineele film naar het tooneelstuk „De Vrouw en de Smaragd", van Harry Jenkins, (Ingez. Med.) DE K. L. M- Weer een stap vooruit. De tentoonstelling op 't vliegveld. Hedenmorgen waren wij in de gele genheid een kijkje te nemen op het vliegveld Vlissingen dat heden weer een grooten stap verder komt als centra van geregeld vliegverkeer. Allereerst heb ben v/ij onder deskundige leiding een be zoek gebracht aan de tentoonstelling in den hangar waar voor oud en jong, en zeker niet het minst voor het opkomen de geslacht voor de schooljeugd zoo veel te leeren is. Men ziet er modellen van de vlieg tuigen zooals zij nu bij de K.L.M, op de Europeesche en de Holland-Indië dien sten in gebruik zijn, maar ook de foto's van de machines, die tot 250 k.m. per uur zullen kunnen afleggen en nacht en dag door vliegend in 4 of 5 dagen de route AmsterdamBatavia zullen vol brengen. Goed genomen doorsnee kieken, too- nen hoe goed de accomodatie, dank zij samenwerking tusschen de K.L.M.de Fokkerfabrieken en de firma Mutters te Den Haag is. De keurige betimmering der nieuwste machines, de practische meubileering, ook voor slaapgelegen heid, de gelegenheid voor het mede voe ren van post en bagage, van hetgeen voor den inwendigen mensch noodig is onder weg. Alles komt zoo duidelijk naar voren, dat wij niet in bijzonderhe den zullen afdalen, maar alleen nog even willen aanstippen dat men er ook kennis maakt met foto's van de plaat sen die men tijdens den tocht kan zien, of tijdens de rusturen kan doorkruisen Van een paar bevriende buitenland- sche maatschappijen zijn er ook enkele modellen. Maar ook verschillende tabellen en graphieken toonen den grootsten voor uitgang van het vliegverkeer op de ver- schilende luchtlijnen. Als wij het hierbij voor vandaag laten dan hopen wij toch reeds voldoende aangetoond te hebben, dat er op deze tentoonstelling voor ieder veel te lee ren is en vestigen wij daarop in het bij zonder de aandacht van leeraren en on derwijzers. Ook brachten wij een bezoek aan het restaurant, dat hedenmiddag te een uur officieel is geopend en dat een zeer prettigen indruk maakt. Een flinke ruimte binnen met triplex bekleeding en keurige eenvoudige meubileering en bui ten aan de zijde van het vliegveld een ruim bordes met makkelijke stoeltjes. Hiervoor zullen de passagiers kunnen instappen en uitstappen voor hun tocht door de lucht want het ligt in de bedoe ling de machines vlak voor het bordes te doen stoppen. Het deel van het veld rond 't restau rant is thans geheel door een hek omge ven en dus van het eigenlijk vliegterrein afgesloten. Het restaurant dat tevens station is bereikt men van af het hek langs een net tegelpaadje en dit alles heeft aan het geheel het aspect waarop wij reeds in den aanvang van dit bericht doelden. Gemakzucht doet op 's levens paan Gewoonlijk niet veel goeds ontstaan. Moienwaternitvoering. Morgen, Vrijdagavond te 8 uur geeft het Middelburgsch Muziekkorps weder een uitvoering op het Molenwater. Rijksarchief. Bij Kon, besluit Js bevorderd bij het Rijksarchief in Zeeland, tot commies M. D. Lammerts, thans adjuhctcommies. Tentoonsèeliingstrein. De z.g, „Oranjetrein" zal 7 Juli a.s. een dag te Goes verblijven. Voor dien zullen echter per annonce nog nadere gegevens bekend gemaakt worden. Giften Wijkverpleging. De Goesche Wijkverpleging ontving in de maanden Februari, Maart, April en Mei 1933 de volgende giften: 3 van 10, 3 van 5, 1 van 3.50, 4 van 2.50, 6 van 2 eh 4 van 1. Zangconcoars. Het jaarlijksche concours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Ver edelt" heeft Zaterdag a.s. te Vlissingen plaats. De deelnemende vereenigingen vertrekken des middags te half één in optocht van het stadhuis, voorafgegaan door het muziekgezelschap „Ons Ge noegen". Er zal een wandeling plaats hebben door een groot deel der stad naar het Grand-Hotel Britannia, alwaar het concours aanvangt, nadat voor het hotel het bondslied is gezongen. Des avonds van 8 tot 10 zal het har moniegezelschap „St. Caecillia" in de tent op den boulevard een concert ge ven. Werkloosheid Ingeschreven zijn thans 1028 werk- loozen, van wie 119 bij de werkver schaffing. Verleden week was het totaal aantal 1065. Een vergadering. De Algemeene Nederlandsche Slagers- bond vergadert alhier op 21 Juni te 9 uur in hotel Britannia, Het sluitingsuur der café's. ARNEMIUDEN, Het met 4 voor en 2 stemmen tegen, die van de heeren H, Cornelisse, anti-rev, en P. A. Baaijens, st. ger,, genomen raadsbesluit, inzake 't verzoek der caféhouders uit deze ge meente (uitgezonderd C. S. van Eenen- naam), om het sluitingsuur der café's in verband me tden zomertijd te ver lengen en waarover de Anti Revolutio naire en Staatkundig Gereformeerde Kiesvereeniging een schrijven gericht hebben aan de Ged. Staten om aan dit besluit hun goedkeuring niet te verlee- nen, blijkt thans reeds van kracht te zijn, gezien de sluitingsuren der café's op de juist gepasseerde feestdagen. BIGGEKERKE. Begunstigd door prachtig zomerweer hield Dinsdagmid dag de Classikale Zendingsvereeniging „Walcheren" op Groot Valkenisse, een Zendingsfeest. Ds, R. ten Kate, van Koudekerke sprak een openingswoord. Zendeling H. Lasschuit vertelde van zijn arbeid op West-Java, Ds. D. J. Vossers van Vlis singen sprak over „Gehoorzaamheid." Zendeling J. Wetstein sprak over zijn arbeid in Nieuw-Guinea, Ds. C. van der Waa sprak een slotwoord. De Chr. Muziekvereeniging „Luctor et Emergo" te Zoutelande begeleidde het gezang. SINT LAURENS. Dinsdag werd alhier de jaarlijksche ringrijderij gehouden in den boomgaard van den heer J. den Boeft, die deze daartoe welwillend had afgestaan. Een elftal rijders namen aan den wedstrijd deel. Om 8 uur werd aange vangen, en mede dank zij het mooie weer, heerschte er onder het lommer van de hoornen den geheelen dag een gezellige drukte. Toen des middags de burgemeester op het terrein verscheen en door den voorzitter, den heer A. Dingemanse was toegesproken, werd om den door hem beschikbaren prijs gere den, welke ten deel viel aan P. Mal- jers. Daarna werd gereden om den prijs van den ambachtsheer van Brigdamme, den heer A- de Vries en den prijs van den keeper van de Middelburgsche voetbalvereeniging, den heer C. Vijge boom, welke beide ten deel vielen aan P. Verhage. De uitslag van de gewone ronde is als volgt: le Prijs P, Vader, met 15 ringen; 2e P. Maljers, 10 ringen; 3e A. Heule, 10 ringen; 4e A, Dingemanse, 10 ringen; 5e J. Reijnierse, 9 ringen; 6e P. Verhage, 8 ringen; 7e J. Gevaal, 7 ringen; 8e C. van Slooten, 7 ringen; 9e G. Ce vaal, 6 ringen; 10e F. Wisse, 6 ringen; lie D. de Visser 4 ringen. NISSE. Dinsdagavond j.l. vergaderde de raad. Afwezig de heer Joh, van Die re. Het adres der gemeente Hardenberg dat de vorige vergadering werd aange houden, werd verworpen. Aan het adres van Poortvliet zal ad- haesie worden betuigd met de aanvul ling, dat 't speciaal op groole landbouw bedrijven van toepassing is. Aan M. Eekhardt en A. Witkam zal over 1933 eene tegemoetkoming in de kosten ex. art. 13 L.O.-Wet worden betaald 9 per kind. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur 1932 werd goedgekeurd. Ont vangsten 7.041, uitgaven 3,282, Inzake de vermindering der subsidie der N.V. Spoorwegen Maatschappij Z.- Beveland wordt besloten toe te stem men in de door de commissie voorge stelde vermindering. De pensioengrondslag van den graf delver werd opnieuw vastgesteld. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. WOLPHAARTSDIJK. Woensdag vergaderde de raad dezer gemeente. Met kennisgeving was afwezig de heer Overbeeke. Over het verzoek, om een - bijdrage van 5 voor een huldblijk, aan te bie den aan den A.N.W.B., werd gunstig beschikt. Tegen de heeren Snoodijk en Van Wel. Op een verzoek om gebruik te mogen maken van een der lokalen van de openbare school te Oostkerke tot het geven van Zondagschoolonder- wijs, werd met a. st. gunstig beschikt. Het bekende adres van den raad van Poortvliet betreffende werkverruiming werd voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld werd het uit te keeren bedrag aan de bijz. scholen over 1931 De pensioengrondslag van den secre taris-penningmeester van het Burgerl, Armbestuur, werd nader vastgesteld. Wat betreft de subsidievermindering van de spoorweg Mij. Z.-Beveland, werd besloten op voorstel van B. en W. zich met 't advies van de commissie van belanghebbenden te vereenigen. Wat be treft den aankoop van bouwterrein aan den Achterweg, werd besloten, na breedvoerige besprekingen dit aan te houden tot de volgende vergadering. RAAD VAN KORTGENE. Benoeming secretaris uitge steld, Benoeming wethouder. Woensdagavond vergaderde de raad. De waarnemende burgemeester, de heer L. J. Dorst, is wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. Voorzitter de tweede wethouder, Iz. Boot (Staatk. Geref.) Verder zijn alle leden aanwezig. Ingekomen het bekende schrijven van B. en W. van Poortvliet, inzake adhae- siebetuiging aan de regeering om steun- verleening aan landarbeiders, wordt voor kennisgeving aangenomen. Het dagelijksch bestuur van de Z. L. M. vraagt om subsidie van 371.79 waarvan aan de gemeente een bedrag van 240 terug komt, zoodat er pl.m. 130 subsidie voor de gemeente komt, waarvan dan weer tegemoetkomende afdragen komen van andere gemeenten, zoodat de gemeente hier geen strop aan kan hebben. De heer S a 1 o m oppert bezwaren om een gemeentelokaliteit te geven. De heer Hollestelle zegt dat er in een vorige vergadering overwogen was om de gymnastiekzaal niet meer af te geven. Spr. stelt voor eerst de les uren van den te openen landbouwhuis- houdkundigen cursus aan te vragen. Wegverbetering, Zoolang de weg KortgeneGeersdijk niet provinciaal is, komen de lasten op rekening van de gemeente Kortgene. De begrooting wordt door een post van 847.05 aan werkloon, gewijzigd. Middelburg, 8-VI-'33. Woensdag hoog ste lucht temperatuur 27.8 °C; (82 °F); laagste 15.8 °C (61 °F). Heden 9 h: 19.3 °C; 12 h: 23.1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 765 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand 769.9 mm te Blacksod; laagste 750.1 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige N.O, tot O. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe onweer kans. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46. Maan op: 22 h 40; onder: 3 h 55. V.M.: 8 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juni. Hoogwater. (Zomertijd.) 8 1.40 14.08 9 2.34 14.58 10 S 3.26 15.50 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. (Zomertijd.) 8 3.37 16.11 9 4.33 17.05 10 S 5.27 17.57 Do. Vr. Za. Laagwater. 8.16 20.41 9.04 21.37 9.54 22.29 Laagwater. Do. Vr. Za. 9.12 21.40 10.04 22.35 10.57 23.29 Benoeming secretaris. Hierover wordt eerst in geheime zit ting beraadslaagd. Bij de daarna weer openbare zitting stelt de heer S a 1 o m voor om een secretaris te benoemen, nadat er even tueel een burgemeester benoemd is, Dit wordt aangenomen. Benoeming wethouder Op voorstel van B. en W. wordt een tijdelijke wethouder benoemd. Bij de eindstemming krijgt de heer De Looff 4, en de heer Salomé 2 stemmen. De heer De Looff neemt zijn benoeming aan. Bij de rondvraag vraagt de heer Sa lomé, waarom de muziekvereeniging eerst wel en daarna weer geen toestem ming kreeg om een concert te geven op Hemelvaartsdag. De voorzitter zegt, dat het con cert ook op een anderen dag gegeven kon worden. De heer Salomé vraagt, of er hier sprake is van macht of van machtsmis bruik. De heer W o 1 s e noemt het „een uni cum". De schietvereeniging „Willem III" vraagt om subsidie voor het in orde brengen van haar afgekeurde baan. De heer W o 1 s e stelt voor praead- vies in te zenden naar B, en W. Vischstrooperij'. KUITAART. Tijdens de Pinksterda gen waren alhier vier Belgische heeren aan het hengelen op den Vogel. De ge meente-veldwachter uit Hengstdijk had opgemerkt, dat zij op 'n uur tijds veertig ondermaatsche karpers gevangen had den. Bij hun vertrek werden zij door hem met den rijksveldwachter gecontro leerd, waarbij bleek dat de hengelaars, hadden. 272 ondermaatsche karpers in hun bezit De politie heeft proces-verbaal opge maakt. SLUIS. Naar het Dagbl, van Nbr. ver neemt is de toestand van den heer J. Berkers, burgemeester dezer gemeente die een week geleden in België een on geluk trof, waarbij hij ernstig werd ge wond en 'n been brak, thans goed vooruitgaande. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Hulst heeft hooger be roep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Hulst, waarbij A. C. de B., 53 jaar, molenaar te Koe wacht is ontslagen van alle rechtsver volging ter zake van te laste jffelegde overtreding van de Tarwewet, gepleegd te Koewacht,

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1