twtacH =2* GOtSCHE C0UBAN» BINNENLAND. ZEELAND. Will I! Wiifp. NUMMER 131. TWEE BLADEN. DINSDAG 6 JUNI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-B EVELAND, m ELBUBGSCHE COURANT DagHlad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschr Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. DIRECTEUR GENERAAL VAN HET HOOGER ONDERWIJS. Bij K. B. is bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd tot directeur-generaal van het ondérwijs prof. dr, G. A. Vap Poelje, referendaris ter secretarie van 's-Gra- venhajge, buitengewoon hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam. GARANTIEREGELING KIPPEN- EN EENDHOUDERS. Namens den minister voor oeconomi- sche zaken en arbeid maakt de regee- ringscommissaris voor de uitvoering der garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat besloten is, de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere eieren, tot een gewicht van ten hoogste 35 kg. per. 1000 stuks, eenigermate te verklei nen, door voor het tijdvak van 5 tot en met 10 dezer een gedeelte van het ver lies, ten bedrage van 40 ct. per 100 uit gevoerde kleinere eieren over te nemen. Ten bate van den -«endenhouder is voor eendeneieren het over te nemen gedeelte in het verlies voor bovenge noemd tijdvak vastgesteld op 25 cl. per 100 uitgevoerde eendeneieren. TWEE DIRECTEUREN-GENERAAL AAN „ARBEID". Het Volk verneemt uit den Haag, dat het in de bedoeling ligt om aan het de partement van Arbeid twee directeuren- generaal te benoemen, n.l. een voor so ciale zaken en de ander voor werkloos heidsaangelegenheden. Tot directeur- generaal voor de werkloosheidsaange legenheden zal waarschijnlijk worden be noemd de heer mr. dr. A. A, van Rhijn, referendaris aan het departement van Arbeid. Maandag is in Zandvoort overleden de heer Albert v. d. Kallen, directeur hoofdredacteur van het dagblad „De Gelderlander" te N ij m e g e n. De heer v. d. Kallen is 60 jaren oud geworden. De 16e algemeene vergadering van het Chr. Nat, Vakverbond zal 26 en 27 dezer op „Woudschoten" bij Zeist worden gehouden onder leiding van den heer K. Kruithof uit Utrecht, De Z. L. L. Naar ons bij informatie bleek, is het verkeer op de Zeeuwsche Luchtlijn op Pinkstermaandag, over het geheel ge nomen, vrij druk geweest. Het leeuwen deel viel op het traject Rotterdam- Haamstede, waar gisteren een 40-tal passagiers vervoerd werden. 't Binnenkomend en uitgaand verkeer van het vliegveld-Vlissingen bedroeg Pinkstermaandag ook een 20-tal passa giers. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Comi té van 29 Mei tot en met 3 Juni 1933: Maandelijksche bijdrage: P. V. 1, J. D- 1, J. H. 0.50, Mevr. Wed. J. T. H.- v. d. B. 2,50, S. B. 5, J. F. H. 2, M. J. O. 1, F. v. d. P. 1, P. S. 0.50, J. H. C. J lt zusters Gasthus 5,55, Personeel Gasthuis 1, Meisjesschool 4,67%, J. M. H. 0,50. Wekelijksche collecte 114.99. Wekelijksche bijdrage Gymnasium 1.46. Bijdragen N. V. V. 2.32%, Ge- ref. Meisjesver. Meisjesroeping f 6.80. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is inge komen: Wekelijksche bijdrage Perso neel Fa. Schulte Thieme 1.86. „KUNST S.O.S." Een reddingstentoonstelling in October. Onder eerevoorzitterschap van den burgemeester van Middelburg, den heer M. Fernhout, heeft zich hier ter stede gevormd een Plaatselijk Comité Kunst S.O.S. Deze beweging gaat uit van de Ne derlandsche Federatie van Beeldende Kunstenaarsverenigingen, en zij stelt zich^ ten doel in October een tentoon stelling voor te bereiden, teneinde den bitteren nood, waarin het meerendeel der beeldende kunstenaars verkeert, te lenigen. Voorzitter van het Plaatselijk Comité is ds. M. van Empel, in zijn qualiteit van voorz. van het pl. Crisiscomité; namens het „Kunstmuseum" nam mevrouw B. Berdenis van Berlekom-Fak Brouwer zitting; namens „Voor de Kunst" me vrouw A. van der Veur-Van Wijk; als lid van het Hoofdcomité „Kunst S.O.S." mevrouw M. Evers-Keg. Secretaresse is mej. mr. A. M. J. van Deinse en pen ningmeester J. LA. Barcin van Itter- sum. Naar wij vernemen zijn reeds stappen ondernomen om een comité van aanbe veling te vormen. Zangfeest kinderkoren. Door den ring Zeeland van den Bond van Chr. Zang- en Oratorium vereeni- gingen in Nederland, werd gistermiddag in Schuttershof het tweede zangfeest voor kinderkoren gehouden. Aan dit Zangfeest werd deelgenomen door „Zang vogeltjes" van Wissekerke, dir. A. te Gusinklo; „De Kleine Lofstem", van Kamperland, dir. M. de Mol; „Zang vogeltjes", van Wolfaartsdijk, dir. J. H. Tamminsga; „Excelsior", van Kruinin- gen, dir. M. J. v. d. Berge; „Lentekoor", van Biezelinge, dir. P. Fraanje, Jz.; „Dei- Kinderen Lied", van Heinkenszand, d;r H. Lammers. De voorzitter van den ring Zeeland de heer A. te Gusinklo, opende het feest met een welkom tot de aanwezigen, ter wijl hij verder wees, op het belang van de vorming van kinderkoren, vooral ook als voorbereiding en steun voor de groo- te zangvereenigingen. Vervolgens trad elk koor tweemaal op en gaf telkens twee liederen ten beste. Daar geen onderscheidingen werden toe gekend, zullen ook wij ons van een ge specificeerd oordeel onthouden, doch in het algemeen mag zeker gezegd worden, dat er goed en met toewijding gezongen werd, terwijl ook toon en uitspraak (al blijft deze zorg eiscben) geroemd mogen worden. Evenzoo is een woord van lof wel op zijn plaats voor het ordelijke ge drag van de kinderen, die, wanneer ze zelf niet moesten zingen, rustig op hun plaatsen bleven en aandachtig toeluis terden. Na afloop sprak de heer te Gusinklo nog een slotwoord, waarbij hij zijn te vredenheid uitsprak over het verloop van het feest, en de kinderen opwekte, om de repetities trouw te bezoeken. De Pinksterdagen, De Pinksterdagen hebben in Goes wel veel drukte gebracht, maar over het al gemeen was het toch meer de drukte van het doorgaand verkeer. Slechts 'n enkele zaak en dansgelegenheid had werkelijk veel bezoek, en ook in het centrum der stad heerschte wat meer vertier, doch verder trokken de men- schen per auto's autobussen, motor, fiets, of zelfs te voet, naar buiten, en velen daarvan zochten het water op. Zoo werd het stadsbeeld eigenlijk ge- teekend door de groote warmte, die beide dagen geheerscht heeft. Verder hadden de Pinksterdagen een ordelijk en gelukkig verloop, want zoover aan de politie en aan ons bekend, kwamen in Goes en directe omgeving geen on gelukken en bekeuringen voor. Een onderscheiding. Zaterdagmiddag zijn op het politie bureau in tegenwoordigheid van familie leden en belangstellenden onderschei dingen vanwege de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen uitgereikt aan de heeren J. H. Craemers en C. J. Weeland, die op 8 April een jongen uit het kanaal hebben gered, zulks met ge vaar voor eigen leven. Eerstgenoemde ontving een getuig schrift, een gouden medaille en 75, laatstgenoemde 20. ARNEMUIDEN. Zaterdag werd be kend gemaakt per omroeper dat met ingang van Woensdag a.s. de melkprijs door de crisiszuivelcentrale gesteld is op 9 cent den liter. Thans is de prijs 7 ct. Poldervergaderingen,. NIEUW EN ST. JOOSLAND. Op Woensdag 31 Mei j.l. vergaderden in het koffiehuis „De Roode Leeuw" de volgende polders: Molen. Aanwezig of vertegenwoordigd 6 ingelanden. De re kening 1932-'33 werd goedgekeurd aan ontvangsten op 136.40 aan uitgaven 114.02. De begrooting 1933-'34 werd vastge- In de vergankelijkheid komt alles tot zijn einde. In de eeuwigheid komt alles weer tot zijn begin. steld op 135.48, met een Dijkgeschot van 450 per H.A. zijnde 1 minder dan het vorige jaar. De staat van water leidingen met situatiekaart werd op nieuw vastgesteld. Mortier e. Aanwezig of vertegen woordigd 7 Ingelanden. De rekening over 1932-'33 wordt vastgesteld in ont vangst op 379.76 en in uitgaaf op 316.26. De begrooting voor het dienst jaar 1933-'34 werd vastgesteld op een bedrag van 385.18 in ontvang en in uitgaaf. Het Dijkgeschot wordt bepaald op 550 per H.A. 50 ct. minder dan het vorige jaar. De staat van waterleidingen met situatiekaart wérd opnieuw vastge steld. A Als dijkgraaf en plaatsvervangend dijkgraaf worden resp. herkozen de heeren J. Durink en Chr. Janse, Beslo ten wordt een volgend jaar het ver voer macadam voor de wegen aan te be steden aarf vrachtautohouders. Johanna. Van de 5 Ingelanden waren er 4 tegenwoordig of vertegen woordigd. De Ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. De rekening over 1932-'33 wordt goedge keurd op 354.62 in ontvangst en in uitgaaf 347.12. De begrooting voor 1933-'34 wordt vastgesteld op 312.17 in ontvangst en in uitgaaf. Het dijkgeschot werd bepaald op 11. De staat van waterleidingen werd op nieuw vastgesteld. Middelburgsche. Aanwezig of vertegenwoordigd 12 Ingelanden. De re kening van 1932-'33 wordt goedgekeurc met 2,525 als ontv. en 2.369 als uit gaaf. De begrooting voor 1933-'34 wordt vastgestelt op 2.537 in ontvangst en in uitgaaf met een dijkgeschot van 8 per ha. Bespreking heeft plaats over een aanslaan van de gebouwde eigendom men. Het bestuur deelt het resultaat mede van een ingesteld onderzoek daar omtrent, en stelt voor dit nog een jaar aan te houden met het oog op de even tueel door de Prov. Staten aan te bren gen wijziging op dat punt in het alge meen Polderreglement. De staat van waterleiding met toelich tende situatieteekening wordt goedge keurd en opnieuw vastgesteld. S u z a n n a. De rekening over 1932 '33 wordt vastgesteld op 1671 ont vangst en op 1384 in uitgaaf. De be grooting voor 1933-'34 wordt vastgesteld op 1.648 en het dijkgeschot op 7 per ha. De staat van waterleidingen werd op nieuw vastgesteld. Nieuwerkerke. Aanwezig 4 van de 5 Ingelanden. De staat van waterleidingen werd op nieuw vastgesteld. De rekening over 1932-'33 wordt vastgesteld op 410 in ontvang en in uitgaaf 386. De begrooting voor 1933- '34 wordt vastgesteld op 444 in ont vangst en in uitgaaf. Het dijkgeschot wordt bepaald op 3.25 zijnde 75 ct per ha meer dan het vorig jaar. Na afloop van het gewone jaarlijksche diner werd een extra dessert verstrekt door den caféhouder De Vos, omreden hij 25 jaar de polders heeft bediend bij de vergaderingen. De familie De Vos werd met dit jubileum geluk gewenscht door den tafelvoorziter den heer F. P Polderdijk. VEERE, Begunstigd door een buiten gewoon mooien avond gaf de muziekver- eeniging Veere's Genoegen, onder lei ding van haar directeur, den heer P. C J. de Graaf, Zaterdagavond, het twee de harer zomerconcerten op de muziek tent aan de Markt. De jachtsport in Zeeland. VEERE. Een belangrijk knoop- en verzamelpunt voor de jachtsport op de Zeeuwsche wateren is onze stad. Niet alleen voor de week-end zeilsport van het eigen volk, maar ook door onze bu ren. Veelal zijn de buitenlandsche be zoekers Belgen, leden der Antwerpsche en Brusselsche yachtclubs, die in aantal niet ver ten achter staan bij, en vaak overtreffen, dat van hun Neder landsche confrères. Maar Engelschen treft men echter zoo nu en dan toch ook wel aan. Reeds mat Paschen komen velen een veilige ligplaats zoeken achter de sluizen; zij maken dan meestal den tocht door het kanaal van Zuid-Beveland en langs de Scheldestroomen. Maar eerst met Pinksteren vangt het seizoen recht aan. Gedurende deze week-end werden ongeveer dertig Belgische en tien Ne derlandsche jachten, groot en klein, al hier geschut; en dit is, mede door de ongunstige tijdsomstandigheden, nog ver beneden het gemiddelde voor dezen tijd. Zoo gaat het nu door, steeds meer en meer naar wij hopen, zoodat Veere's sluizen tegen het einde der week wer kelijk een bonte mengeling van nationale vlaggen, club-vlaggetjes en wimpels ten toon spreiden- Officieele opening van het nieuwe voet balterrein. WESTKAPELLE, Maandagmiddag, den tweeden Pinksterdag, werd alhier het nieuw aangelegde voetbalveld, achter den ijzeren vuurtoren bij het Noorder vroon, officieel geopend met een vriend- schappelijken wedstrijd van „de Noor mannen 2" van Westkapelle tegen „Udie 3" van Serooskerke; en van „de Noor mannen 1" van Westkapelle tegen „Dom burg 2". Om 1 uur trokken de beide jeugdige elftallen van af het gemeentehuis, on der een vroolijken marsch van het fan farecorps „Oefening kweekt kunst", voorafgegaan met het clubvaandel, naar het nieuwe voetbalterrein. Hier werden redevoeringen gehouden door den voorzitter der „Noormannen", den heer J.. Mol, dien den burgemeester jhr, mr. De Casembroot uitnoodigde den aftrap te geven, waartoe na een enkel woord van gelukwensch werd overge gaan. Allereerst speelden de „Noormannen 2" tegen „Udie 3". De uitslag van dezen strijd was 7-1 in het voordeel der „Noor mannen". De wedstrijd tusschen „de Noorman nen 1" en „Domburg 2" had tot uitslag 1-2. IEkSEKE. Zondagmiddag omstreeks half drie weigerde wegens een storing in de electriciteit de Postbrug te draaien. Het autoverkeer werd verlegd over We- meldinge. Na een groot half uur was de stoornis opgeheven. Opening nieuw sportterrein, WEMELDINGE. Zaterdag had met begunstiging van prachtig mooi zomer weer, de opening plaats van het nieuwe sportterrein. Voorafgegaan door een muzikale wandeling van het muziekge zelschap, mondorgelclub en gymnastiek- vereeniging, begaf men zich door de ge meente naar het sportterrein, aan het nieuwe bouwplan, den Westelijken Ka naaldijk. De heer P. Smit sprak de ge- noodigden toe en spoorde ieder, die maar iets voor sport voelt, aan, om mede te werken aan het doel waaraan dit nieuwe sportterrein ten grondslag ligt. De burgemeester van Wemeldinge achtte het een verblijdend teeken dat hier in Wemeldinge, ondanks de crisis, nog menschen gevonden worden die zoo veel durf, moed en vooruitstrevendheid bezitten, om zoo een naar de eischen des tijds en gunstig gelegen terrein voor de sport te gaan exploiteeren. Daarme de feliciteerde spr. de sportliefhebbers. Wemeldinge is nu een sportterrein rijk, waarop het trotsch mag zijn. Wij spre ken den wensch uit, dat hiervan opvoe dende kracht mag uitgaan en dat straks de sportmenschen die hier geregld oefe nen, gevreesde spelers voor de omgeving mogen worden. Moge de goede ver standhouding die er momenteel tus schen de sportvereenigingen, het ge meentebestuur en de politie bestaat, be stendigd blijven. Het gebruikelijke lint dat het terrein nog afgesloten hield, werd door den burgemeester doorgeknipt, waarna de navolgende spelen werden uitgevoerd, waarvan de uitslag is als volgt: Voetbal: Ierseke IWemeldinge I 51. Ierseke, Wit-Zwart Jun.Wemel dinge Jun. 42. Estafette: Zeelandia, Hansweert, 1. U.D.I., Wolfaartsdijk, 2. Hindernisbaan: P. van Dalen, W.I.K., Wemeldinge, 1. L. Schrier, Zeelandia, Hansweert, 2. G. Schott, Zeel., Hans- weert, 3. 1500 meter: L. Schrier, Zeel., Hansweert, 1; H, W. v. d. Linde, U.D.I., Wolfaartsdijk, 2. Hoogspringen: J. Har- denberg, voetbalvereen. Wemeldinge, 1; Joh. Griep, Zeel., Hansweert, 2. Prijs beste athleet: L. Schrier, Zeel., Hans weert. Ringrijden: F. Adriaanse, Wemel dinge, 1; Maatje Minnaard, idem, 2; Jac. van Stel Jasz., 3; Joh. Minnaar Jz., 4; Joh. Hamelink Jz. 5. (Ingez. Med.) Middelburg 6-VI-'33 Zaterdag, Zondag en Maandag: hoogste luchttempera tuur 31.2 °C; (88 °F); laagste 15.8 °C (61 °F), Heden 9 h: 19.9 °C; 12 h: 23.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand 768 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand 767,9 mm te Hernösand; laagste 745.1 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige wind uit N.O. rich tingen, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, behoudens geringe on weerskans, waarschijnlijk iets koeler overdag, Zon op: 4 h 43; onder 21 h 15. Licht op: 21 h 45. Maan op: 19 h 50; onder: 2 h 43. V.M.: S Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S =r springtij). Juni. Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Di. 6 12.32 24.51 6.40 18.55 Wo. 7 13.18 7.28 19.48 Do. 8 1.40 14.08 8.16 20.41 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. Laagwater (Zomertijd.) Di. 6 1.51 14.22 8.26 20.50 Wo. 7 2.43 15.14 8.26 20.50 Do. 8 3.37 16.11 9.12 21.40 KAPELLE. Begunstigd door heerlijk zomerweer hield de Bond van Harmo nie en Fanfarekorpsen in Zeeland op 2en Pinksterdag ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan van het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapelle zijn con cours. Om 12 uur had de ontvangst plaats ten gemeentehuize van het Bondsbestuur juryleden, voorzitters en directeuren der deelnemende vereenigingen. Burge meester Bierens sprak een hartelijk wel komstwoord. Inzonderheid werd den voorzitter van den Bond gecomplimenteerd, alsook de voorzitter van de jubileerende vereeni ging, den heer H. Blok, aan wien dit korps zooveel is verplicht en te danken heeft. Alsnu werd een historisch overzicht gegeven van het ontstaan en de geschie denis der vereeniging. Geschetst wer den de moeilijkheden bij de oprichting. Met 16 werkende leden werd begonnen, waarvan er heden nog 3 muzikanten zijn en de kleine trommelslager, welke mede jubileeren en een staat hebben van 25 dienstjaren. Als de muzikant, welke den machtigsten stoot gaf en nog een medewerkend lid is, die er zijn mag, werd genoemd de heer J. Tollenaar. Van de bestuursleden bleven tot op he den, de voorzitter en de heer W. K. C. Schrier. Thans zijn er 28 werkende le den. De voorzitter van den Bond, de heer C. Flipse van Wissenkerke, sprak een woord van dank voor deze warme be langstelling. 23 vereenigingen waren tegenwoordig 2 zonden bericht van niet aan den oproep te kunnen voldoen. Als voorzitter van de plaatselijke feestcommissie voerde de heer. J. F. Meeuse het woord. Spr. herinnerde aan het meeleven met het 20-jarig be staan der vereeniging, de liefde voor „Ons Genoegen" werd getoond, en is nu niet verflauwd, de band welke bindt is nog hechter en sterker. Ten slotte voerde de heer H. Blok 't woord. Spr. was getroffen door al de toegebrachte hulde. Spr. kan al dien lof niet in ontvangst nemen, want veel, zeer veel, moet worden toegekend aan den wakkeren volijverigen Bondssecretaris, den heer v. d. Griendt, en wat „Ons Ge noegen" betreft, komt al die lof toe aan

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1