r RECHTZAKEN. ZUID-BEVELAND. TÜ0LEN. ZEEUWSOH-VLAANDEREN W.D. Brlefgeschrief tusschen Jewannes tint Walchere en Jan de Smid nut Goesche Land. DE REGEERINGSVERKLARING EN DE LANDBOUW. Kantongerecht te Middelburg, mmmm heer Smit van gemeentebedrijven be richt, dat zijn pacht met 1 Augustus 1932 eindigde en is de jacht voor 3 jaar aan geboden in een advertentie in de Neder- landsche jager. De heer Smit kon dus moeilijk anders doen dan voor 3 jaar in schrijven en wanner de heer Hoegen van Hoogelande desondanks voor 5 jaar heeft ingeschreven en hem voor dien tijd de jacht is gegund, dan is dit waar schijnlijk alleen te verklaren, dat hem geadviseerd in aldus te doen. Juister zou het geweest zijn, ook den heer Smit te melden, dat de gemeente ook voor 5 jaar wilde verpachten. De heer Smit had 75 meer geboden, wanneer hij ook ko nijnen mocht schieten. Aan den heer Hoegen van Hoegelande had de gemeen te gegund eens een konijn te schieten, een eenigzins rekbaar begrip, dat naar het oordeel der comminsie niet zoo'n verschil behoeft uit te maken, met wat de heer Smit had gevraagd, dat het daar door begrijpelijk wordt waarom de ge meente een bod van 75 voor de ko nijnenjacht versmaadde. Ook is het de commissie niet duidelijk welk bezwaar er tegen bestaat, ook de konijnenjacht te verpachten. Waar naar het oordeel der commissie in deze niet in alle opzichten gehandeld is, zooals zij meent, dat gehandeld had moeten zijn, meent zij, dat de Raad de ze gelegenheid moet aangrijpen om te bewerkstellingen, dat deze zaak haar recht en billijkheid wordt afgedaan en volhardt zij daarom bij het aanvankelijk door haar uitgebrachte advies, waarbi) een lid het voorbehoud maakt eerst nog ie willen vernemen, in hoeverre het ge noemde doodjagen een nadeel in voor het terrein of het bedrijf. Verhuring voormalige hulpkazerne B. en W. stellen voor de zgn. voorma lige Hulpkazerne aan den Zuidsingel op nieuw voor den tijd van drie jaar in gaande 1 April j.l. te verhuren aan de afdeeling Walcheren der Vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" voor 225 per jaar. De Commissie van financiën en die van fabricage vereenigen zich met dit voorstel, doch een der leden der laatst genoemde commissie vraagt of het niet gewenscht is te bepalen dat de gemeen te (met een termijn van 3 maanden) al tijd kan opzeggen en niet moet wachten tot het einde van een huurjaar, daar het wellicht mogelijk is, dat nu de mane ge verdwijnt ook dit gebouw voor andere doeleinden zou moeten dienen of afgebroken moet worden. B. en W. kunnen zich niet voorstel len, dat zich een zoodanig geval zou voordoen, dat niet met eventueele op zegging zou kunnen gewacht worden tot zoodanig tijdstip als zij voorstellen en meenen derhalve, dat aan den huurder ook geen voorwaarde moet worden op gelegd, die bezwarender is dan strikt noodzakelijk is. Zij handhaven daarom hun voorstel. Verhuring gemeentegrond W agenaarstraat. B. en W. stellen den gemeenteraad voor den grond achter het gebouw der Arbeidsbeurs aan de Wagenaarstraat, tot nu toe voor 104 per jaar verhuurd aan C. Weeda, te verhuren aan J, G, Kuijper voor 1.50 per week, eveneens voor een hoenderpark. Naar aanleiding van een opmerking van een der leden van de commissie van fabricage stellen zij nader voor te lezen, dat de grond moet worden en blijven ingericht als hoenderpark tenzij B. en W. alsnog een andere bestemming onder daarvoor door hen te stellen voorwaarden goedkeuren. HEINKENSZAND. Donderdag verga derden de Ingelanden van het Water schap ,,'s Heer Arendskerke" alhier on der leiding van den Dijkgraaf Linden- bergh. De rekening over 19321933 werd goedgekeurd, in ontvang op 2.6902 en in uitgaaf op 23,982, De begrooting voor 1933—1934 werd vastgesteld op een bedrag van 33.134 in ontvang en uitgaaf. Besloten wordt de subsidie aan de Spoorweg Mij. Zuid-Beveland terug te brengen met een derde van de thans betaald wordende subsidie. Daar de heer W. van den Dries den leeftijds grens heeft bereikt wordt hem door den Voorzitter dank gebracht, vooral wat hij als gezworene aan het Waterschap heeft gedaan. In zijn plaats wordt ge kozen de heer N, van Stee met 34 van de 63 stemmen, 's GRAVENPOLDER. In de vergade ring van Ingelanden van den Polder Ooster-Zwake op Vrijdag 1.1. werd de rekening over het dienstjaar 1932'33 goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen 1.201. De uitgaven 751. Vastgesteld werd de begrooting voor 1933'34, De ontvangsten en uitgaven bedroegen 1.148. Onvoorziene uitgaven 75.39. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 8 per ha 2 minder dan vorig jaar.) In de vergadering van den Polder Middel-Zwake werd de rekening 1932 '33 goedgekeurd in ontvang op 2.504, uitgaaf 1.361. De begrooting voor het volgende dienstjaar vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 9.194, met een post voor onvoorziene uitgaven van 159,30. Even als vorig jaar werd het dijkgeschot vast gesteld op 8 per ha. OUD-VOSSEMEER. Er is een comité aangewezen, buiten het bestuur, voor uitvoering van de plannen tot het hou den van een bazaar ten bate van het Groene Kruis, waartoe in de jaarverga dering was besloten. Als eere-voorzit- ter werd aangewezen burgemeester J. G. Hamer, tot voorzitter J. Fluijt, tot penningmeester C. A. Ridderhof en tot secretaris A. den Engelsman. GROEDE. Woensdag, j.l. had alhier de algemeene vergadering plaats van stembevoegde ingelanden van het Wa terschap Groede en Baanst. Van de 77 stembevoegde ingelanden waren er 66 opgekomen of hadden zich laten vertegenwoordigen. Met alge meene stemmen werd goedgevonden om het verzoek van den heer J. B. Becu en J. de Hullu, om aankoop van een stukje grond, in te willigen. Tot afgevaardigde van den polder werd tot lid van den dijkraad van den A.dornispolder be noemd het aftredende lid de heer M. J. Middelburg, Juni 1933. Goeie vriend Jan! 'k E je brief prontjes geleze. Van die sikkeretaoris uut Amsterdam ao k nie g'oord. Voo die man is 't mè jammer, dat er mer één vrouwe voor 'm uut werken gaet. Mè je weet, da k over die dubbelde trektementen m'n galle ook al uugespogen Me zü mer ope, dat de nieuwe menisters dae mer is êest van ao! een ende an zulle maeke. Joen, Jan, wat ei je toch te keere gegae tegen dat lange bidden van som- migte domenies. Vee t'erreg. Kiek is ier, 'k dienk er zoo over, dat een do- menie, die probbeert mooi te bidden, weg is en vanself is een gebed nie goed alleene, omdat 't lank is en een kort gebed kan ook 'wè deuge. Nae mien meenienge kunne een lank en een kort gebed aolebei goed zien. En voo die mêenienge è'k grond. Wat was da ge bed van Salomo, toen den tempel klaer was, vrèed lank. (1 Koniengen achte van 't vuuftiende vaes toe 't drieën- vuuftigste vaes inkluus en eigentlijk nog ienkelde vaezen d'r achteran). En staet j dae noe één woord te vee in? En kiek noe is in Nehemia twee vaes viere en vuve. Dae staet: Doe badt ick tot Godt van den hemel. Ende ick seide tot den Koning:Nae mien mêenienge was da gebed nie meer dan een zucht, mer ook nie minder. En 't was een goed ge bed en 't wier veröord. Kiek mè op 't ende van 't achste vaes: Ende de Ko ning gafse my, na de goede hant myns Gots over my. En wae waeschoet noe Matteeuwis zesse vaes zevene voo, da jie anaelde? Voor een ij d e 1 verael van woorden. En as jie schrieft, dat 't bidden van sommigte menschen mè ver- gulsel is over verroest iesder, dan öor- dêele 'k nie, voodat dat iesder bloot komt. 'A 'k 't nie zie, zwieg 'k. En da moet jie ook doe, Jan. En a je 't bidden van sommigte menschen kristelijk kleur- seltje en vernis noemt, gaet dat aok vee te verre. Jan, me binne mè menschen, me kieke d'r van boven op. Laete me nie oördeêle da me nie goed kenne. En dort is ier: noe moe je nie kwaed öore, da'k je da schrieve, wan 'k doen 't uu vrienschap en toe je bestwille. Dat leuren an d'uzen is bie ons ook erreg. As Jikkemien van aol die men schen kocht, zou ze zellef genoegt om mit een mandje te gaen. Mè lae m'over die menschen toch mè nie t'ard oor- deele: 't is nie aoles öor om noe van deure toe deure te loopen, a je vroeger aoltied vast werk g'aod eit. En mit aol die blommetjesagosie, da 's bie ons ook een tucht- En ou jie noe die vreemde taele mè voo j'n eige, je weet toch, da'k dae vrêed een ekel an 't Is daerom waer, dat de waereld bedroge wil öore. Laete wulder mer oppasse, da me 't zelf nie doe en 't ook nie gedaen öore, Jan. En noe moe 'k mer is gauw over ons gae schrieve, Affijn, affijn, wat ebbe me Zaeterdagaevend toch moete lache. 'k Docht da Jikkemien d'r wa van kreeg. Dae bleve d'r ienkelde voo 't uus stil stae. 'k Docht: gae je gank mè, j'ocrt dan a vast, da m'n gin ruzie Mè laet 'k 't is prontjes vertelle. Dae kwam d'r een van 't krootje op öoge bèenen de Zeeuw brienge. Ie kwam d'r nie in, mè 't was an de deure: Metellus ei joe in de krante gezet, Jewannes. Je begriept da'k 't drekt ardop moch leze. En wa schreef 'n? Ten êesten docht 'n, dat er eigentlijk gin Jan de Smid bestaet. En weet je, wie d'n docht dat Jewannes is? Da's een ouwe bovenmeester van een durrup in Walcheren, die aoltied in kerreke voor ei moete leze en daerom is 'n zoo goed in den biebel tuus. In z'n schole wier d'r aoltied gebid en in den biebel geleze, mè toen 'n op pensioen was, kwam d'r gauw een griffermeerde schole en daerover is noe dien ouwen bovenmeester kwaed. Dat 'n noe zoo af en toe tegen de griffermeerden ,,uu- pakt", neem Metellus um nie zoo erreg Dierings. Vervolgens werd besloten tot verhooging van het suatiegeld en dit te brengen op 1.50. De rekening werd vastgesteld met een bedrag aan ontvang van 44.675, aan uitgaaf 38.626. De begrooting voor het dienstjaar 1934 werd vastgesteld op een bedrag aan inkom sten en uitgaven van 42.417, met een post van onvoorziene uitgaven van 3.106. De polderlasten, welke 19 per ha bedragen konden met 4 per ha ver minderen en alzoo worden gebracht op 15, (Van onzen landbouw-medewerker.) Naar onze meening ligt het zwaartepunt der regeeringsverklaring voor den landbouw, voor het bedrijfs leven in het algemeen, in onderstaande zinsnede: „Om herstel van de welvaart voor te bereiden, zal ordening van het bedrijfs leven ter aanpassing aan de gewijzigde economische wereldstructuur van Over heidswege moeten worden bevorderd. Zonder hierover reeds in bijzonderhe den te treden, wenscht de regeering vast te stellen, dat hierbij geen enkele maat regel reeds vooraf mag worden buiten gesloten, dus ook niet een eventueele wijziging in onze handelspolitieke me thodes". De economische wereldstructuur heeft zich dusdanig gewijzigd, dat verschillen de economische éénheden zijn gevormd, die alle tot doelstelling hebben in de eerste plaats zooveel mogelijk voor zichzelf te zorgen. Dat komt vooral tot uiting aan de grenzen, waar geweerd wordt, wat men meent te kunnen mis sen, hetzij direct op „sanitaire" gronden, hetzij indirect door het heffen van hoo- ge invoerrechten. De Nederlandsche landbouw, die zich op export heeft inge steld, is van deze buitenlandsche poli tiek nu al jaren de dupe en hij zal dat blijven, totdat hij „zich aan de gewijzig de omstandigheden zal hebben aange past". Naar onze meening kan dit niet anders beteekenen, dan dat hij zooveel mogelijk zal hebben te produceeren voor het binnenlandsch verbruik, om daardoor zoo weinig mogelijk afhanke lijk te zijn van buitenlandsche regee- ringsmaatregelen. Eén ding staat daar bij vast, als een paal boven water, dat dan de productie gelijken tred moet houden met de binnenlandsche behoef te, zoodat luk-raak-produceeren hierbij uit den booze is en vrije cultuur derhal ve niet toelaatbaar is. Om dit te berei ken kan het niet anders, of „van Over heidswege zal ordening van het bedrijfs leven moeten worden.... „bevorderd". Zoo alleen klinkt ons dat laatste woord te zwak, er kon op volgen „of voorge schreven". Dan nog bleef men slechts in de lijn van het reeds bestaande. Het particuliere initiatief kan iets doen, maar niet alles. Het voorbeeld der Wal- chersche melkveehouders is daarvan 'n sprekend bewijs, doch de stok der re geering kan niet worden gemist. Hier heeft de regeering de bedrijfsordening kwaelijk: ie eit eigelijk wel een bitje kompassie mit um. 'k Kan begriepe, Jan, da jie je buuk ook vast moet ouwe van 't lachen. Wa slae zoo'n Metellus de planke toch êelemaele mis, ee- En waerom dienkt 'n noe toch, dat Jewan nes Jewannes nie is? Bel, omdat een boererentenier van de staende kerreke nie zoovee teksten kent. Mè 'k vraege, waerom kan die noe nie nè zoovee bie- belkennisse as een boer uut de grif fermeerde kerreke? En om 'n t'over- tugen, da Jan de Smid wè bestaet, za 't mè beste wéze, da 'm zelleversten mer is schrieft. Dienk jie dat ook nie, Jan? Eén diengen eit 'n me geleerd, 'k Bin 'm d'r dankbaer voor. 'k Ao trouwens ook a van één uu 't krootje g'öore. 'k Docht da griffermeerd in kerreke ook griffermeerd in de polletiek was en da s nie waere. Dat leste bestaet eigentlijk nie: dat êet gewoon „antie". Noe, dae za 'k noe verder wel om dienke. Mè den dwaelenden Metellus ao mien van nog vee meer dwaeliengen moeten over- tuge, wa jie, Jan. En noe eit 'n op J leste van z'n brief van aoles onder 't gat gekrauwd, dae 'k niks van begrie pe en dae 'k m'n eige dan ook niks van antrekke. Affijn, dae moet dan mer is iemand tegenschrieve, die meer letters g'eten eit as ik. En noe is êel wat an ders. Je zk meschien ook wè wete, dat deu de greote branden, die m'n een paer jaer gelee g'aod ienkelde kaerels zoo lollig waere om onze stad Brandenburg te noemen, 'k Vond vrêed flauw. Mè noe zouwe ze werentig weer een reden kriege. Je moe wete, op de stasmispit an de Nieuwelansche wegt stoke ze viertjes en blussche, o mè. 'k Dienke, dat dat gebeurt op verzoek van vreem- deliengenverkeer, dat aol die rook wil laete diene as een sein voo de bute- lansche otoos, da ze Middelburg nae- dere. Mer in de stad m'n in korten tied ook drie brandjes g'aod- Eén dien gen kü je daer êel goed bie leere. Dat is: dat die kaerels van de spuiten een soort van alleve duvels bin: 't belletje gaet om te waeschoen en vuuf menuten laeter staen ze werentig a bie den „bevorderd", doch bij de tarweteelt en de bietencultuur is de ordening voorge schreven. Bij de in de lucht hangende beperking van onzen veestapel zal de eerste methode wellicht kunnen worden gevolgd door b.v. een premie te stellen op het scheuren van grasland, wat auto matisch zal gebeuren, als de akkerbouw producten loonend zullen worden ge maakt, doch bij de even urgente kwestie van regeling onzer aardappelcultuur in verband met binnenlandsch verbruik, zal daarmee niet kunnen worden vol staan en zal moeten worden voorge schreven. De nieuwe machtigingswet geeft groo- te bevoegdheden ten opzichte van cri sisproducten, doch het spreekt vanzelf dat alles afhangt van de wijze, waarop deze zal worden toegepast. Het wil ons voorkomen, dat dit slechts op juiste wij ze zal kunnen geschieden, als daarbij een vast plan voor oogen staat. Dit za gen we gaarne gepersonifieerd in een kundig directeur-generaal van den land bouw. Bij de toepassing vein dat alles „mag geen enkele maatregel reeds vooraf worden uitgesloten". Deze zinsnede is onmisbaar, want gaat men werkelijk stelselmatig tot ordening van het be drijfsleven over, dan zullen middelen moeten worden aangewend, waarvan een „vrije Nederlander" tot dusver nog niet heeft gedroomd, al zullen oorlogs herinneringen hierbij worden opgewekt. Het valt ons mede, dat daarop nog eens nadrukkelijk wordt verklaard, dat zelfs, dus, voor een eventueele wijziging van onze handelspolitieke methodes niet zal worden teruggedeinsd. Het Kabinet heeft zich „moeten bepa len tot mededeeling van de hoofdlijnen van zijn beleid", wat intusschen niet wegneemt, dat voldoende bouwsteenen zijn aangevoerd, waaruit een kundig meester een schoon gebouw zal kunnen optrekken. Verhandeling van door Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw aangetaste kruisbessen. (fff) Het is in den laatsten tijd in Zeeland voorgekomen, dat door Ame rikaanschen kruisbessenmeeldauw aan getaste kruisbessen worden verhandeld. Deze kruisbessen verkoopt men uit de hand en brengen alsdan een hoogeren prijs op dan op de veilingen is te ver krijgen. Hoewel niet vaststaat met welke be doeling de aangetaste bessen worden gekocht, ligt het vermoeden voor de hand, dat men deze tracht uit te voe ren. Hierbij zij aangeteekend, dat het ver voer van aangetaste kruisbessen is verboden bij art. 14 van de Meeldauw- wet, terwijl ingevolge art. 17 van ge noemde wet het vervoer is toegestaan naar door den minister aangewezen in richtingen waar deze bessen worden verwerkt tot pulp voor de bereiding van jam. Aangezien de naar bedoelde inrichtingen vervoerde bessen moeten voorzien zijn van aanduidingen betref fende gewicht, verzender, bestemming (inrichting) en ziekte (meeldauw) van de bessen, is bestrijding van frauduleu- se verhandeling mogelijk door strenge controle op het vervoer. 1 brand. En omda ze drekt mi vee fossie d'r een gröote plasse waeter in klesse, kü j'eigelijk bienae gin groote branden meer En daedeur kunne z'ook uut- pluze oe den brand gekommen is. En noe ao je vroeger een spreekwoord: deu den brand, uut den brand. Mè da kan noe in Middelburg nie mi bestae, be- griep je me, Jan? En zoo kan een goeie spuite nie alleenig een brand blussche, mer ook wel is brand vorkomme. Zaeterdag veertien daegen ao 'k in êest 'n bitje 't lendeschot, 's Middags gieng 'k vanself nie kuire, mè 'k zette m'n eige zoo makkelijk meugelijk en 'k las in een romanschen boek over bie- belsche persóonen. Dae kwam Suzan van Maties om nae de liedjes uut de radio te luusteren. Da doe ze wè mêer, wan da dienk is één boenk meziek. Dae luusterd' ik vanself nie nae, wan 'k ao aol m'n essens nöodig om in dien boek de boel uut mekaore t'ouwen. Mè toen de meziek klaer was, zei Suzan in êest: Gröotevaoder, jie weet nie goed, wat mannelijk en vrouwelijk is. 'k Docht da 'k een slag in m'n gezicht kreeg, 'k Wou overende vliege, mè 't was in m n len den: uust 'n bitje. Wa dienk je wè, Jan. Dae bei j'in de sestig en je bin jaeren boer geweest en daer oor je zoo ies van zoo'n klein nist gezeid. Zoo, zei 'k, wee jie dat dan somstemet wè. En jae oor, dat wiere z'op schole geleerd- k Docht de waereld loopt op z'n ende. En we rentig ze wou 't m'n uu gae legge. Mè k zei: Oudt dat mè voo je. Da bolde vanself nie en kwaed liep ze naer uus. Noe 'k dae van de weke is over ge- praot mit Endrik. En werentig dat leere ze net op schole. Mè 't was nie zoo raor a'k docht. Je moe wete z'en verzonne, dat ook de woorden mannelijk en vrou welijk bin. Endrik eit er vee over ver teld, Je moe begriepe, Jan: 't wuufje van een olifant is een mannetje en aole rotten en muzen bin vrouwelijk. En daer is een boom, die is vrouwelijk geweest en mannelijk g'öore en de zunne is vrou welijk bie ons en mannelijk in Frank- riek. En noe bin d'r die 't vrêed stom vinde, a je 't net andersom durft te zeggen. Je begriept wè, Jan, dat wulder - sfs£'je' - r~ - (Ingez. MedL) In de zitting van 31 Mei heeft de Kan tonrechter veroordeeld wegens: met een motorrijtuig in een bocht buiten, niet de rechterzijde van den weg houden: J, J, v. d. H- te Koude- kerke 10 b. s. 10 d.h,; met toewijzing van de civiele vordering van getuige L. v. d. H.j met een motorrijtuig rijden zonder licht en zonder dat nummer en letter behoorlijk verlicht waren: M. K. te Big- gekerke 3 pl. 2 b- s. 3 pl. 2 d.h,; met een rijwiel rijden met zoodanige snelheid, op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer werd in ge vaar gebracht: L. V. te Middelburg 5 b. s. 1 week tuchtschool; C. H. J. van O. te Middelburg 15 b. s. 3 d.h.; J. H. v. d. H- te West Souburg 15 b. s. 3 d.h.; C. A. de B. te Middelburg 20 b. s. 5 d.h.; A. O. te Middelburg 10 b. s. 10 dagen hechtenis; niet op de eerste vordering der daartoe bevoegde ambtenaren zijn rij bewijs vertoonen: Ch. de B. te Middel burg 3 b- s. 3 d.h.; openbare dronkenschap: A. K. v. T. te Amsterdam 10 b. s. 10 d.h.; A. v. d, H. te Vlissingen 10 b. s. 5 d.h; A. J. v. F .te Vlissingen 10 b. s. 10 d.h.; J. M. te Arnemuiden 10 b. s. 5 d.h.; te Middelburg op verboden plaatsen voetballen: P. A, Ph, te Middelburg: be risping; te Vlissingen zonder vergunning ven ten: J. v. M. te Vlissingen 3 b, s. 3 dagen hechtenis; te Vlisingen met een rijwiel rijden, terwijl hij zich aan een motorrijtuig vasthoudt: P. P. 'te Vlissingen 5 b. s- 1 week tuchtschool. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes heeft veroordeeld wegens overtreding Leer plichtwet: A. H. L,, Krabbendijke 3 of 3 dgn.; eieren van wild rapen en vervoeren: P. J. B; J. P. B., Wilhelminadorp, beris ping; auto op openbaren weg onverlicht la ten staan: J. F. d. C., Goes, 3 of 3 dgn.; te Goes zich op gras van plantsoen bevinden: M. S-, Kloetinge, terug aan ouders; onreinheden in rioolput laten loopen: F. d. V., Goes, 10 of 10 dgn.; overtreding Keuringsverordening: Goes, G. M. T., Goes 3 maal 5 of 3 maal 5 dgn.; te Borssele openbare vermakelijkheid houden: G. v. d. V., Goes, 2 of 2 dgn; zonder vergunning woning doen bou wen: D. v. M., Kapelle, vrijgesproken; dat nooit uut mekaore kunnen ouwe. Mè trekt t'er j'n eige mè niks van an, öor, wan domenies en avvekaoten wete 't ook den eit van den tied nie goed. Die moete d'r ook dikkels voor in een boekje kieke. Mè toch moete de guus dien onzin op schole leere en wulder moete d'r belastienge voor ellepe be- taele, Jan. Jae, de meesters meug' op schole nie mi slae, mè de geestelijke marteliengen gaen deur, öor. 'k G'ioove wè, as die meesters oud oore en ze locpe net as ik zoo'n bitje niks te doen, da ze toch wel is dienke: wat en me de guus dikkels gepienigd mit aolderlei onzin voo niks- As mien konsensie me zukke nepen gaf, ao 'k geen rust of dure, 'k 'E 't ook in 't krootje verteld en m'n zwaeger Kurnelis noemde 't god deloos en ie zei: ze motte de guus mè liever biebeldruk leere leze net as vroe ger. Ie zei, dat den slechten tied zou bluve, as de schoolmeesters da bleve leere. Noe da's vanself klienkklaeren onzin, wan aol de Nederlanders legge nie onder een oordeel, omdat de mees ters gek doe. Mè noe moe je wete, dat Endrik me laeter ook nog verteld eit, dat 'n op een vergaederienge geweest was, daer ook een meneer was, die vrêed geleerd was in d'Ollansche taele. Jae, die ao wel een vreemde taele of zeven achte moete leere om z'n eige taele goed te kennen. Dae moe je nie zot over dien ke, Jan. Noe, die meneer gaf niks om mannelijk en vrouwelijk, zeid 'n. Endrik docht, da ze mit die kwellienge noe wel een bitje zouwe minnezeere. 'k Ope 't voo d'erreme guus. M'n lenden waere gelukkig gauw be ter, öor. Jikkemien eit er wa van die brune watte opgeleid en daer ao z'êest wat rukigoed op gedae. 'k Docht, da m'n vel verbrandde, mè 't ielep goed. Me bin noe aolebei goed gezond en ook de fermielje. M'Ope, da 't julder ook gaet. Me wensche je vanself ook een plezierige Pienkster. J'ebbe aolebei de groetenisse van ons aolebei. Je goeie vriend, Jewannes. ■li i

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6