kOVK MIC' DOLORES DE MENDOZA. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 3 JUNI 1933. No.J30. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. MIDDELBURG. Onze financièele deskundige uit Am sterdam schrijft ons: Op de binnenlandsche beleggings- markt was de stemming goed prijshou dend tot vast, vooral voor staatsobliga- tiën. De directe vrees voor inflatie hier te lande is wel geheel verdwenen. Eenerzijds hebben de beschouwingen in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank hiertoe het hunne bijgedragen, aangezien mr. Trip hierin nogmaals op ondubbelzinnige wijze het inflatie- en het reflatiestreven veroordeelt, en wijst op de noodzakelijkheid van de wederin voering van den gouden standaard in de landen, die hun ruilmiddel losge maakt hebben van het goud. Wel legt ook mr. Trip in zijn jaarver slag den nadruk op het verband, dat be staat tusschen de valuta en de staats financiën, waarbij hij wijst op het groo- te belang van het in orde brengen van de staatshuishouding. Maar juist hierop aansluitend kwam de verklaring van de nieuwe Nederlandsche regeering, waar uit duidelijk de wil spreekt, het niveau van de staatshuishouding te verlagen en niet voor vergaande bezuinigingsmaat regelen en invoering van nieuwe belas tingen terug te schrikken. Ook deze ver klaring heeft op de beurs een gunstigen indruk gemaakt. Ondanks het verdwijnen van de vrees voor inflatie hier te lande heeft de aan- deelenmarkt te Amsterdam in de afge- loopen week een hausse te zien gege ven, van nog veel grootere afmetingen dan die, welke in de voorafgaande we ken was ingetreden. Een werkelijk ste vige basis voor deze sprongsgewijze koersstijging is niet aan te wijzen. Hoofdzakelijk vaart men hierbij in het kielzog van Amerika, waar de inflatie- roes weer hoogtij heeft gevierd. Een der Amerikaansche inflatie-gevolgen is een aanzienlijke stijging der prijzen op de productenmarkten, niet slechts uitge drukt in gedeprecieerde dollars, maar ook in goud omgerekend. Of men hierbij te doen heeft met een verschijnsel dat zich, wanneer de infla tieinjectie een keer heeft uitgewerkt, zal weten te handhaven, is de vraag. In elk geval kunnen verschillende onder nemingen profiteeren van de hoogere thans geldende prijzen. Dit is b.v. het geval met de Ned.. Indische rubberonder- nemingen, die dan ook sterk in koers zijn gestegen. Hierbij moet worden opge merkt, dat de prijsstijging voor rubber, behalve aan de dollardepreciatie, ook. moet worden toegeschreven aan de nieuwe plannen tot beperking der pro ductie, al zijn deze nog niet in een ver gevorderd stadium gekomen. Suikeraandeelen trokken ook groote, voornamelijk speculatieve, belangstel ling. De verbetering van den suikerprijs te New-York zal, wanneer zij aanhoudt, ook een stijging der verkoopprijzen van de Nivas, de verkoopcentrale voor Java- suiker, moeten leiden en deze mogelijk heid wordt thans in de koersen verdis conteerd. Vooral in aandeelen Handels ver. „Amsterdam" nam de koersstijging een sinds lang niet meer gekenden om vang aan. Op één dag bedroeg de koers winst 6 pet. op den daarop volgenden dag weer 14 pet. Natuurlijk kon de ge- heele koersstijging niet behouden blij ven, doordien winstnemingen een druk uitoefenden. Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 55.] HOOFDSTUK VII. De hellebaardiers namen hun ouden chef in hun midden, maar raakten hem niet aan. Drie marcheerden vooraan, drie achteraan en één ter weerszijden. De mannen waren er te veel aan ge wend om hovelingen te zien, die het eene oogenblik in den hoogsten gunst stonden en het volgende in de diepste ongenade waren gevallen, dan dat zij over de arrestatie van Mendoza erg ver baasd waren; bovendien droegen zij hem weinig sympathie toe. Naar hun smaak was hij in de uitoefening van zijn dienst altijd veel te stipt geweest, en zij ver langden naar een jongeren chef, die meer tijd aan eigen genoegens zou be steden en minder aan het inspecteeren van uniformen, en die minder aanmer kingen zou maken op allerlei kleinig heden. Toch was Mendoza altijd recht vaardig geweest en door zijn houding en gedrag had hij zijn ondergeschikten steeds geïmponeerd. De mannen waren dan ook op dit oogenblik meer geneigd om medelijden met hem te hebben, dan om hem ruw te behandelen, want al konden zij niet gissen wat er was ge beurd, zij waren er toch volkomen zeker van dat Don Jan van Oostenrijk op last van dén koning was vermoord, evenals dit het geval was geweest met Don Carlos, koningin Isabella en tal van an deren. En al zou de koning Mendoza hebben aangewezen de misdaad te be gaan, dan dachten de soldaten dat hij er tenslotte toch niet voor zou behoeven In de industrieele afdeeling ging het nauwelijks minder levendig toe. Hier ga ven aandeelen Philips den toon aan, eveneens met een sprongsgewijze koers stijging. Het deze week betaalbaar ge stelde dividend van 6 pet. kon gemak kelijk ingehaald worden, waarna de koersstijging nog verderen voortgang maakte, al kon deze niet geheel worden gehandhaafd. De uiteenzettingen in de jaarvergadering van Philips hebben wei nig nieuwe gezichtspunten geopend. De directie ging in op eenige punten, die uoor critici van het verslag waren op geworpen, waarbij zij mededeelde, dat het koersverlies, dat ditmaal ten laste van de exploitatierekening is gebracht 400.000 heeft bedragen. Bij de behandeling van de statuten wijziging, die de terugbetaling op de aan deelen van 250 per stuk omvat, heeft zich een uitvoerig debat ontwikkeld met een aandeelhouder, die een voorstel had ingediend tot verhooging van het pri maire dividendpercentage, waardoor het aan aandeelhouders op het in nominale waarde verminderde aandeel uit te kee- ren winstaandeel niet zou veranderen. Het voorstel werd verworpen, nadat het bestuur zijn afwijzend standpunt hierop nader had toegelicht. Wij merken in dit verband op, dat de rendementsmogelijk heden voor de aandeelen, welker nomi nale waarde thans tot 750 wordt ver minderd, vermoedelijk niet zooveel ge ringer zijn dan op de vroegere aandeelen van 1000. Immers is Philips in het laat ste jaar niet in staat geweest, het be drag, dat thans voor de terugbetaling wordt aangewend, in het bedrijf a.an te wenden, terwijl op zulke liquide midde len evenmin een noemenswaardige ren te kan worden gemaakt. De winst van het concern zal dus door de onttrekking van het op de aandeelen terug te beta len bedrag niet veel verminderen en de aandeelhouders zullen een evenredig deel hiervan ontvangen. Aandeelen Koninklijke Petroleum kon den eveneens een aanzienlijke koers winst boeken. Eerst deed zich hierbij, naast de factoren van algemeenen aard, de gunstige invloed gevoelen van be richten uit de Ver. Staten, waaruit bleek, dat natuurlijke oorzaken, n.l. het door dringen van water in eenige honderden petroleumbronnen in het rijke Oost Texasgebied, de zoo zeer gewenschte productie-vermindering bevorderen. La ter in de week ging van het toen gepu bliceerde jaarverslag een stimuleerende uitwerking uit. Blijkens dit verslag is de productie der Koninklijke-Shellgroep weliswaar, als gevolg van de vrijwillig toegepaste productiebeperking, ca. 10 -millioen beneden-die van 1931 gebleven, maar de uitkomsten van het bedrijf zijn niet bij die van het vorige jaar ten ach ter gebleven. De netto-winst heeft 28.30 millioen bedragen, tegen 27.91 millioen vorig jaar. Ook in het afgeloopen jaar is mep niet voor koersverliezen op Ponden ge spaard gebleven; de Koninklijke heeft dus geen gevolg kunnen geven aan haar voornemen, om de 11 millioen, die het vorige jaar aan de reserve waren ont trokken tot dekking van een deel van het koersverlies, waar aan te vullen uit de winst als gevolg van een eventueele stijging van het Pond. Men zal zich herinneren, dat de Koninklijke, bij de Ponden, die als gevolg van bedrijfs- transacties reeds in haar bezit waren, aan het eind van het vorige jaar nog 'n belangrijk bedrag aan Ponden had bij- gekocht, in de hoop, door een koersver- te boeten en het niet lang zou duren of hij werd weer met zijn vorige com mando belast. Het was daarom in hun eigen belang hem met een zekere onder scheiding te behandelen; bovendien strookte dit ook met hetgeen zij Perez tot hun officier hadden hooren zeggen. Zij marcheerden in den pas, met zwa- ren tred en met dat eigenaardige van rechts naar links zwaaien van heVboven- lijf, van soldaten, die als wapen een lange hellebaard dragen, die aan de punt heel zwaar is. Miendoza liep met de soldaten in den pas en hield zijn hoofd rechtop. Hij was blootshoofds, doch overigens was hij geheel in gala tenue. De corridor, die in verband met zijn breedte en in vergelijking met de groo te afmetingen der zalen in het paleis kort scheen, was ongeveer dertig pas lang en werd verlicht door hanglampen, die bevestigd waren in het beschilder- de plafond. De troep bereikte de dub- 'bele deuren der wachtkamer, die door een lakei werden geopend. Binnen wachtten Don Ruy de Gomez en Dolo res. Ruy Gomez stond op en trok zijn stoel op zij, eenigszins verbaasd door het binnenkomen der soldaten, die an- ders zelden dezen weg volgden. Op het geluid der voetstappen opende Dolores haar oogen, maar als gevolg van het niet heldere licht de kaarsen zag zij Mendo za niet dadelijk te midden der soldaten. Zij schonk weinig aandacht aan den troep, want zij was gewend dergelijke kleine afdeeiingen door de gangen te zien marcheeren, als zij schildwachten aflosten, en daar zij nooit in 's konings particuliere vertrekken was geweest, v/as zij niet verbaasd over de plotselin ge verschijning der soldaten in de wacht kamer. Maar toen Cuy Gomez op zij betering van het Pond de geleden ver liezen te kunnen dekken. Deze valuta speculatie heeft ftiet de verwachte re sultaten gebracht; doordien het Pond opnieuw in koers is gedaald, moest een verder koersverlies geboekt worden van 6% millioen. De kaspositie van de Koninklijke- Shellgroep is nog .krachtiger dan in het vorige jaar. De liquide middelen in ver schillende munteenheden, waaronder begrepen beleggingen in obligaties, schatkistpapier enz. bedroegen begin Mei j.l. berekend tegen de koersen van dat tijdstip het equivalent van meer dan 51 millioen Pond Sterling, gelijk aan 422.80 millioen, tegen 343 millioen in het vorige jaar. Het verslag bevat geen mededeelin- gen over de gevolgen van de deprecia tie van den dollarkoers voor het bedrijf in zijn geheel. Aangezien de Koninklijke- Shell groote verplichtingen in dollars heeft uitstaan, zal zij hieruit aan den eenen kant zeker voordeel trekken, te meer wanneer zij inderdaad de goud clausule niet mocht toepassen. Of zij tot dit laatste, voor zoover dollarobliga- tiën Koninklijke en Bataafsche in Ne- derlandsch bezit betreft, kans zal heb ben, zal door den Nederlandschen rech ter worden uitgemaakt in een proces, dat binnenkort aanhangig zal worden gemaakt, en welks resultaat van prin- cipiëéle beteekenis zal zijn, ook voor andere dollarobligatiën van Nederland sche debiteuren. De andere afdeelingen der beurs heb ben zich bij de algemeene stemming aan gesloten; er trad een scherpe koersstij ging in, die slechts ten deele later te loor ging. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Youngleening 37%, 34%, 36% Ned. Handel Mij. 66%, 70%, 69Vi Philips Gloeilampen 157%, 163%, I6OV2 ex div., 170, 162% Kon. Petroleum 159%, 171%, 167%.. Amsterd. Rubber 79V2, 90%, 88% Ned. Scheepv. Unie 59%, 63„ 61 Handelsv. A'dam 212%, 242%, 229% Javasche Cultuur 139, 150, 141. Deli Batavia Mij. 143, 150, 146% BIJ DARMTRAAGHEID, lever- en gal ziekten, vetzucht en jicht, maag- en darmcatarrh, gezwellen aan den dikke- darmwand, ziekteverschijnselen aan den endeldarm verwijdert het natuurlijke „Franz-Josef'-bitterwater opstoppin gen in de organen van den onderbuik vlug en pijnloos. Door medici t.z. aanb. (Ingez. Med.) NOODTOESTAND IN DEN LANDBOUW. Namens de besturen der samenwer kende Boerenbonden is gister een adres gezonden aan den Minister-Pre sident, betreffende den noodtoestand in den landbouw. Op overwegingen van moreelen socialen politieken en econo- mischen aard is het volgens de meening van adressant noodzakelijk dat ten spoe digste tot het nemen van zeer krachtige maatregelen inzake den landbouw wordt overgegaan. In het adres wordt voorts verwezen naar het program der Boeren bonden met uitvoerige toelichting, ter ging om hen te laten passeeren, nam hij zijn hoed af, dien hij anders als Grande, zelfs in tegenwoordigheid van den ko ning ophield, en boog beleefd zijn hoofd toen Mendoza voorbij kwam. Hij hoopte dat Dolores haar vader niet zou zien, maar doordat hij zelf toonde den ge vangene te herkennen, werd haar aan dacht opgewekt. Met een gil sprong zij overeind. Mendoza draaide zijn hoofd om én hield halt, wat de soldaten on willekeurig ook deden, en deze lieten de dochter van hun chef, die zij alle kenden, door. „Vader!" riep zij uit, en trachtte zijn hand te grijpen. Maar hij duwde haar weg en wendde zijn gezicht naar de deur vóór hem. „Aansluiten! Voorwaarts marsch!" riep hij met zijn strengen commando stem. De mannen gehoorzaamden, Dolores zachtjes op zij duwende. Na echter twee passen gedaan te hebben, gaf Ruy Go mez door een hand op te steken hun te teeken om halt te houden; de andere hand legde hij op den schouder van den jongen officier. Ruy Gomez was een van de gewichtigste personages in Spanje; hij was de major-domus van het paleis en zijn gezag was bijna onbeperkt. Maar de officier had directe orders van den koning en voelde zich verplicht die let- terliik uit te voeren. „Zijne majesteit heeft mij doen gelas ten Don Diego zonder verwijl naar den westelijken toren te geleiden", zei hij. „Ik verzoek daarom uw excellentie ons te laten doormarcheeren". Ruy Gomez' hand rustte nog steeds met een zachten druk op zijn schouder. „Dat zal ik niet laten doen", zei hij 1 beslist, „en indien u zou worden berispt wegens het niet onmiddelijk! nakomen Brand bedreigt ons bosch-bezit! De meeste branden ontstaan door nonchalant weggegooide lucifers, door brandende siga retten-of sigaren-eindjes. Het istoch ook Uw devies, nietwaar (Ingez. Med.) wijl den Minister-President met nadruk verzocht wordt, aandacht voor den toe stand in den landbouw te hebben. DE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. De „Java Bode" verneemt, dat de Mi nister van Koloniën zich in principe ac- coord heeft verklaard met korting op de pensioenen, mits de uitwerking in over leg met hem geschiedt. BUITENLANDSCHE STUDENTEN AAN NED. UNIVERSITEITEN. De heer Westerman heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gevraagd of de Mi nister kennis draagt van het feit, dat zich als gevolg van de in een naburig land genomen maatregelen in den laat- sten tijd aan verschillende Nederland sche Universiteiten buitenlanders heb ben laten inschrijven tot het volgen van colleges. Verder vraagt hij of de Mi nister met de opvatting kan instemmen, dat het volgen der colleges door deze buitenlandsche studenten onder de be staande omstandigheden in geenen deele zal mogen leiden tot het resultaat, dat genoemde studenten na het afleggen van bepaalde examens in staat zullen wor den gesteld de reeds overvoerde arbeids markt voor intellectueelen in Neder land nog verder te belasten ten nadeele van afgestudeerde Nederlanders, en of de Minister niet van meening is, dat in het huidige tijdsgewricht eveneens zoo veel mogelijk behoort te wordên tegen gegaan, dat bovenbedoelde studeerende buitenlanders door het geven van les sen in hun onderhoud trachten te voor zien, waardoor de levensomstandighe den van tal van Nederlandsche intel lectueelen nog meer verzwaard worden. In het Staatsblad is opgenomen 'n K. B„ waarbij wordt ingesteld een cen traal bureau van bijstand, dat de Ka mers van Toezicht over de notarissen en candidaat-notarissen zal bijstaan bij het toezicht op de nakoming van de in art. 73a der wet op het notarisambt neergelegde verplichting der notarissen tot boekhouding. Het bureau bestaat uit een voorzitter en tenminste twee deskundigen door de Kroon te benoemen. Vóór 1 Maart van elk jaar maakt het centraal bureau een staat van kosten op, welke het toezicht op de nakoming van de verplichtingen der notarissen tot boekhouding ové'r het afgeloopen jaar heeft medegebracht. Het gezamen lijk bedrag der kosten wordt door het centraal bureau omgeslagen over alle in het Rijk gevestigde notarissen. (Ingez. Med.) van uw plicht, zeg dan dat Ruy Gomez de Silva u dat heeft verhinderd, en vrees niets. Vader en dochter mogen niet op deze wijze van elkaar scheiden". „Ik heb mijn dochter niets te zeggen", zei Mendoza ruw, maar zijn woorden schenen hem toch te hinderen. „Don Diego", antwoordde Ruy Go mez, „evenveel slechter als haat is, ver geleken bij liefde, evenveel slechter is de daad, waarvan gij u zelf hebt be schuldigd, vergeleken bij wat ook uw dochter zou hebben gedaan. Gedreven door louter menschelijkheid neem ik de verantwoordelijkheid op mij, u te zeg gen, dat u hier een poos met uw doch ter alleen zult blijven, om van elkaar afscheid te nemen". En zich tot den of ficier wendende: „Ga met uw mannen buiten de deur wachten, mijnheer. U( hebt mijn eerewoord dat uw gevangene niet zal ontsnappen, en u handelt op mijn gezag. Zoodra, het tijd is, zal ik u roepen". Hij sprak op een toon, die geen tegen spraak duldde, en werd dan ook ge hoorzaamd. De officier verliet met zijn soldaten de kamer en Ruy Gomez sloot de deur achter hen. Zelf ging hij door de andere deur naar de gang, waar hij wil de wachten. Zijn orders werden zoo spoedig uitgevoerd, dat Mendoza zich als bij verrassing met zijn dochter al leen bevond. In zijn wanhopige stem ming nam hij kwalijk, wat Ruy Gomez had gedaan, want het was een inmen ging in familiezaken. Met samengetrok ken wenkbrauwen en gekruiste armen stond hij Dolores aan te kijken. Slechts vier uren waren er verstreken, sinds zij in zijn eigen woning met elkaar hadden gesproken en een menschenleven van ellende lag er thans tusschen dat oogen blik en nu. VERPACHTING JACHT ORANJEZON. Op nieuw brengen burg. en weth. de kwestie van de verpachting der jacht bij de Oranjezon naar voren, omdat Ged. Staten gemeld hebben, dat de beslissing ten deze feitelijk bij den raad behoorde. Burg. en weth., die den jacht van 1 Augustus 1932 tot 1 Augustus 1937 ge gund hadden aan den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande voor 350 per jaar, stellen den raad nu voor hetzelfde te doen van 1 Augustus 1933 tot 1 Au gustus 1937. De commissie van financien meldt, dat zij ook na ontvangst van andere inlich tingen van burg. en weth., niet overtuigd is van de onjuistheid van haar aanvan kelijk aan den raad uitgebracht advies. Want al moge het waar zijn, dat de heer Hoegen van Hoogelande bereid was voor 5 jaar te pachten en de heer Smit slechts voor 3 jaar had ingeschreven, dat wil daarom niet zeggen, dat de heer Smit niet bereid zou zijn geweest zich eveneens voor 5 jaar te verbinden. Is de comminsie goed ingelicht dan is het tegendeel waar. De heer Smit toch, die reeds van 1 October 1931 tot 1 Augus tus 1932 pachter was geweest, had toen reeds gevraagd of hij die jacht niet voor langer kon pachten, wat hem toen is geweigerd. Op 13 Juni 1932 kreeg de Nadat hij haar had weggeduwd, had Dolores gezwegen. Zij stond naast een stoel, met een hand er op leunende, doodsbleek, met donkere kringen onder haar oogen en bijna kleurlooze lippen, die echter vastberaden waren gesloten. Het scheen haar toe dat thans, terwijl zij na,ar haar vaders gezicht keek en wachtte op den klank van zijn stem, het hevigste conflict in haar hart woedde en wat Mendoza betrof, hij was liever weer naar den koning teruggekeerd om opnieuw onder de oogen van Antonio Perez te worden gemarteld, dan hier te staan en gedwongen te zijn haar te zien en aan te hooren. In zijn oogen was zij, naar aanleiding van wat men hem had verteld, een geschandvlekte vrouw, die hem dag in, dag uit, gedurende twee ja ren had bedrogen. En voor haar was hij de ter dood veroordeelde moordenaar van den man, dien zij trouw en in alle onschuld had lief gehad. Maar toch had zij nog getwijfeld en daarom haar goeden naam aan flarden gescheurd, in de hoop zijn leven te redden. Het eene oogen blik zag zij als in een vreeselijken droom zijn gewapende hand den uitval op Don Jan doen in het volgende voelde zij instinctmatig dat hij zoo iets nooit zou hebben kunnen doen en dat alles door een ondoordringbaren sluier van raad selachtigheid was omgeven. Nooit wa ren er misschien twee onschuldige men- schen geweest, die zoo weinig wisten wat ieder had gedaan. „Vader", sprak zij eindelijk met tril lende stem, „kunt u niet tot me spreken, als ik de kracht kan vinden u aan te hooren?" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5