HENNINGi BIOSCOPEN. RECHTZAKEN. LANDBOUW. KORT ZEEUWSOH NIEUWS. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. Voor een goede FOTO ga ik naar ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURG MARKT C 14, MIDDELBURG Onze ateliers zijn de DRIE PINKSTERDAGEN den GEHEELEN DAG geopend. Bekende moderne uitvoering. Billijke prijzen. GOES Vlissingen. drag van 17.608 in uitgaaf. Het vorig jaar was het batig saldo 1.563. De begrooting werd vastgesteld op een bedrag van 19.336, waarin dan be grepen is de opbrengst van het dijkge- j schot ad ruim 3300. Een paar jaren geleden werd niet noodig geacht om dijkgeschot te heffen, doch gezien de fi- nancieele uitkomst werd nu besloten resp. 2.50, 1.87^, 1.25 en 0.62 K al naar de grondsoort per hectare te hef fen. Nog werd besloten tot verkoop van boomen en tot overdracht van het on derhoud van den weg aan de 3e Verkor ting aan de Provincie, voor een bedrag in eens van 1200. Den vasten werkman J. Kernimen werd een pensioen gegeven van 156 jaars. SCHOONDIJKE. Donderdag had de jaarvergadering plaats van den Genera- len Prins Willempolder te Schoondijke Van de 102 ingelanden waren 79 tegen woordig of vertegenwoordigd. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat is ontvangen een bedrag van 89.672, en uitgegeven 80.560. De be grooting wijst aan in uitgaaf 33.489. Aan de pachters van den Zwinpolder wordt toegestaan hun landen onder hands in te pachten. Het dijkgeschot wordt vastgesteld op 7, 0.50 lager dan vorig jaar per ha.) De vergadering besloot tot het stich ten van een archiefbewaarplaats. RAAD VAN IJZENDIJKE. Brandput op de Markt. IJZENDIJKE. Donderdag vergaderde de raad in spoedeischende vergadering ter behandeling van het voorstel van B. en W. tot het stichten van een brand put op de Markt. B. en W. hebben een dergelijke inrichting bezocht. De kosten zouden ongeveer 1200 bedragen als er op 60 m diepte water wordt aange boord. Zoo geen water wordt gevonden of de inrichting niet voldoet, zal de ge meente niets behoeven te betalen. De heer S c h ij v e vraagt of dit water ook voor andere doeleinden kan dienen. De voorzitter bevestigt dit, zoo dat er tevens een oplossing gevonden is bij langdurige droogte. De motorspuit zal direct op de leiding kunnen worden aangesloten. Voor het werk zijn drie menschen noodig. De heer Van de We ij de vraagt of alleen de Markt gebaat zal worden,, De V oorzitter zegt, dat bij vol doende slangenlengte de geheele plaats geholpen kan worden, daar de spuit sterk genoeg is. Op voorstel van den heer Wijffels zal 24 uren aaneen gepro beerd worden met de spuit of er water genoeg is. Op een vraag of de welput ten rond de Markt niet droog zullen ko men, antwoordt de voorzitter, dat, zoo iemand daarvan last heeft, hij wa ter uit den put zelf kan krijgen Besloten wordt een leening van 1200 tegen 4 pet. aan te gaan en deze in 6 jaar af te lossen. Door de afdeeling K a p e 11 e van de vereeniging Ziekenhuisverpleging werd als bode benoemd in de plaats van den heer J. van Oosten, die bedankte, de heer M. Gelok. B- en W. van S c h o r e hebben benoemd tot brandspuitmeester, den heer J. van Koeveringe Wz. Examens L.O. burg slaagde Vrijdag voor 't acte examen l.o. de heeren A. P. M. Bernaert, D. Blaas, de heeren A. P. M. Bernaert, D. Blaas, J. de Geus, A. Groenenberg, allen te Vlissingen, P, de Wolf te Souburg en J. P. Hoogesteger te Goes. Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagden voor het acte examen l.o. de dames J. F. Contant te Souburg; J. lipse te Middelburg; L. de Graag te Goes; N. J. W. van Hoek te Vlissingen en W. A. ten Kate te Koudekerke. Af gewezen één candidate. Overgangs- en eindlessen Landbouw school te Schoondijke. Ten overstaan van den rijkslandbouw- consulent en in tegenwoordigheid van verschillende vertegenwoordigers vein gemeentebesturen, en Landbouworgani saties, ouders van leerlingen en verdere jelangstellenden, hadden Vrijdag te Schoondijke de jaarlijksche over gangs- en eindlessen der Landbouw school aldaar plaats. Bevorderd van de Ie naar de He klas se: C. Baecke te Hoofdplaat; A. J. Bliek en A. Haverbeke Achzn te Biervliet; P. van Cruyningen, G. Knibbe en W. Quaak Czn. te Zuidzande; J. F. Dees, J. Dhont, en A. Salomé te Groede; A. de Feijter te Waterlandkerkje; J. Haak, E. de Smet en M. E. Bonte te St. Kruis; I. Haartsen en A. Termate teIJzendijke; J. Moggré te Schoondijke; J. Scheele te Eede. Niet bevorderd drie leerlingen. Bevorderd van de He naar de Ille klasse werden: Z. Cornelis Pzn., Nieuw- vliet; J. de Hullu te Retranchement; J. Provoost en J. Haverbeke Eszn., te IJzendijke; P. Quaak Czn. en A. D. Ris- seeuw te Zuidzande; J. P. Risseeuw en J. van Dijke, Groede; en R. J. Scheele, Sluis. Niet bevorderd geene. Bevorderd van de Ille naar de IVe klasse werden: C. Aernaudts Azn. en R. Aernaudts, H. J. van Sluis, Aug. E. Bevorderd aan de universiteit te Utrecht tot semi arts de heer J. P. H Caro. Tot deskundige voor Fransch bij de Mulo-examens te 's-Gravenhage is benoemd de heer T. van der Struijs te Vlissingen. Aan de universiteit te Groningen slaagde voor het artsexamen le deel de heer R. de Haas. Voor het eindexamen der gemeen telijke handelsavondschool te V 1 i s s i n g e n zijn (met aanteekening der behaalde diploma's) geslaagd: Aa. de Bree (E en B); Aa. Buissing (E); W. Diermanse (E A en B); L. van der Hof (E enB); Ne. Huibregtsen (E) Ne. Kommers (E A en B); Ce. Lako (E) L. Lievense (E); Ga. Marijs (E); J, Meij ers (E A en B); Me. de Nooijer (E en B) Ne. de Paauw (E en B); Be. van Rose velt (E); F. van Rosevelt (E); Me- Scheij beier (E afzonderlijke vakken. A en B) Te. Steveninck (E); J. Stroo (E); Sa Velders (E afzonderlijke vakken); Tr Witstein (A); Ne. Ova (A en B); Rombout (B); E is einddiploma; A en B. machine schrijven, verschillende snelheden. Bevorderd aan de universiteit te Utrecht tot doctor in de letteren en wijs begeerte op proefschrift: „Epitetus, het Eerste Boek der Diatriben, inleiding, vertaling en commentaar", mej. H. W. F. Stellweg, geb. te Groede. FLORA. Kiki. We wisten het reeds, en zien het ook in deze film weer: Anny Oudra's ver schijning brengt vroolijkheid. Haar dwa ze capriolen en dolle grappen maken haar tot een van de beste, zoo niet dè beste vrouwelijke komiek, die den laat- sten tijd op het witte vlak verschijnt, maarhaar charme en bekoorlijk heid blijven evenmin onopgemerkt, Eenig in dit genre Hoe levenslustig, immer vroolijk en grappig is zij als Kiki, de kleine vlugge koriste. Slechts één doel, één verlangen: triomfen vieren op het tooneel, beroemd zijn, bejubeld worden; een aanbeden en bewonderde revuester. Ze kijkt vroolijk, of uitdagend, dan weer smeekend, al naar de omstandig heden dit eischen; wie wordt door haar charme niet overwonnen Rap en vlug met allerlei kleedingstukken, komische situaties scheppend. In de garderobe begint haar loopbaan, haar carrière, Twistend met haar medeminnares, listig en vlot, bont-omhuld charmeert zij; doet ons enthusiast zijn, de wrekende Kiki, parodieerend Gervinette's optreden. Ook de overige rollen zijn uitstekend. Paul Otto en Hermann Thimig, de ver liefde Leroy, het slachtoffer van de hup- sche, dolle, onbezonnen Kiki. Een film waarmede men zich kostelijk zal amu seeren met aardige wijsjes, en zeer ko misch, die een genoegelijk uurtje ver schaft. Afwisselend als tweede hoofdnummer De Geweldige een knock-out film, met den aarts-knocker William Fairbanks en Diane een romantisch-historische film 1812, Napoleon's tocht naar Rusland Geblokkeerde wegen efl marcheerende troepen, die moeizaam zich een weg banen. Diane trotseert alle moeilijkheden, om haar man te kunnen gaan helpen. Mévil zal haar in veiligheid brengen. Plotse linge overval door vijandelijke patrouil le en gevangenneming zijn het begin van de avonturen. Deze zijn talrijk en vo spanning. Olga Tschechowa en Peter Voss in de hoofdrollen zijn daar borg voor. ELECTRO. F, P. 1 antwoordt niet. (-T-) F. P. 1, mid- en transatlantisc „Knotenpunkt" voor luchtlijnen- Eilanc van staal: hoogtij van technisch kun nen. Conglomeratie van vliegtuig depót en moederschip, radio-station, vuurto ren, hotel. Symbool van moderne we reld! Op dat F. P. 1 de ingenieuse ingeni eur-uitvinder Droste (Paul Hartmann). Tot den bouw in staat gesteld door vriendelijk-vriendschappelijken diefstal vriendendienst, (Hans .Albers), om de aandacht der Lennartz-werf-eigenaars weer op het in vergeten laden geborgen ontwerp te vestigen. En naast, èn onder hem hierarchisch- gewijs zijn subjecten: levend het leven der staalharde arbeidzaam-, der mach tige eentonigheid, en het Heimweh, zich uitend in harmonica-melancholie. Ons wel 't beste van dit schoon film werk, die simpele staaltjes doen en la ten in dat wondere oord, waar alleen Jellaert Gz., Ger. Dellaert Azn. en W. Quaak, IJzendijke. J. J. de Feijter en H. J. Vermue, Schoondijke. Het diploma werd uitgereikt aan: P. Beun te St. Kruis; H. I. Cysouw en A. P. de Putter, Cadzand; P. Dekker, Retran chement; S. van Hoeve en W. Dieleman te Biervliet; J. de Milliano te Water- andkerkje; J. Risseeuw J.Izn., F. J. v. Rosevelt en J. F. v. Rosevelt te Schoon dijke; C. Lannoye, Aardenburg. Toegelaten tot de Ie klasse zijn: A. J. van Hoeve, A. O. J. Haverbeke en J. A. den Hamer te Biervliet; A. I. Becu te Groede; C. L. Pladdet te Zuidzande; A. uteijn en P. Verhage te Nieuwvliet; P. de Hullu en J. Vercouteren te Retran chement; B. A. v. d. Slikke, A. J. Leen- houts en C. Quaak, IJzendijke; P. J. de ^ïiliano, Oostburg; R. de Bruickere, Aardenburg; P. de Backere, St. Kruis; A. Rammondt en J. Vermue, Schoon dijke; J. Koots, Cadzand en J. Boecke, doofdplaat. De V.C.J.C. Hedenavond om 8 uur heeft te Soes- terberg de opening plaats van de Pink sterconferentie van de Vrijzinnig Chr. Jeugd Centrale. Sprekers zijn de heeren J. de Graaf, student te Leiden, voorzit ter van de centrale; dr. J. A. de Koning Utrecht en prof. dr. M. C. van Muorik Broekman. Een gedeelte er van, van 89 uur, wordt door den V.P.R.O via Hilversum (Golflengte 296 M.) uitgezonden. De Vrijzinnigen kunnen dus om 8 uur hun radio op Hilversum afstemmen als zij belang in deze opening stellen. Zondagavond om 6 uur zal men een reportage uitzenden van een gedeelte der Pinkster-conferentie. Op deze con ferentie zal worden opgevoerd een door Anthony Donker voor de V.C.J.C. ge schreven spel „Maar Wij", van Jeugd en Arbeid, dat onder regie staat van Abr, van der Vies. De dichter zal voor de opvoering van uit Zwitserland, waar hij woont, naar Soesterberg komen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Gorin- chem door ds. C- Sundermeijer te Akker en Murmerwoude, vroeger te R i t- t h e m. (Wordt vervolgd). lucht en water de natuur vertegen woordigen. Dat lusteloos lanterfanten in vrije uren, omhangend in ledig verlan gen in de woestijn van zee.zee. In die leegheid moet groeien de af gunst, spoedig blijkend in kleine onna speurlijke symptomen, plots uitlaaiend, in fel schietgevecht van man tot man, juist bij het draadloos contact met de werf; opgebloeide en gegroeide idylle tusschen Claire Lennartz (Sybille Schmitz) en den commandant. Verbro ken: F. P. 1 antwoordt niet. Zal hij blijven zwijgen? Hans Albers bezorgt het antwoord. De te veel we dervaren vlieger vliegt te hulp, trouw den vriend in nood, trouw zijn hoog ge houden liefde, trouw als hem zijn ver gissing blijkt. Meesterlijk dit spel in de latere ge deelten vooral. De gedesillusioneerde, lichtverboemelde, aan lagere wallen afgezakte, over-geavontuurde mensch Hopend, vertrouwend en wachtend niet temin. Stil-verkwikkend, bijwijlen ont roerend spel deze zielestrijd! Paul Hartmann geeft den ingenieur hard als zijn naam en als het staal, waar mee hij schiep. In Sybille Schmitz groeit een actrice met veel toekomst. Peter Lorre, caricatureert, grappig den foto-reporter. „SLOT OSTENDE." Hare Koogheid beveelt! Op een bal van vele gedienstigen, als chauffeurs, koetsiers, koks, e.d. maken Mizzi en Karl kennis met elkaar. Kar. vertelt Mizzi, dat hij bediende in een delicatesse-winkel ss, jen Mizzi deelt mede, dat zij als manicure aan den kost komt. Maar in werkelijkheid is Mizzi de prinses Maria Christine, be woont zij een paleis, en is zij voorbe schikt om de gade te worden van den vorst van Leuchenstein. Maar als Ma ria de volgende morgen voor een venster van haar paleis staat, ontdekt zij, dat ook Karl gelogen heeft, en hij wel lang niet zoo hoog als zij, maar toch luite nant Von Conradi is. Zij laat hem da delijk tot ritmeester bevorderen en vervolgens tot majoor- Minister Heïj nitz, die gehoord heeft, dat Hare Hoog heid verliefd is op een delicatessen-be diende, besluit dat majoor Conradi Hare Hoogheid het hof moet maken om dien delicatessenman uit haar gedachten te bannen. Als Von Conradi die opdracht krijgt, is „Mizzi" juist bij hem, en deze bezweert hem, niet naar de prinses toe te gaan. Ook Von Conradi, die ziels veel van ,,de manicure Mizzi" is gaan houden, gevoelt er niet veel voor, maar Hare Hoogheid beveelt, en hij heeft slechts te gehoorzamen. Men begrijpt, dat het dan misloopt, maar evenzoo is het duidelijk, dat tenslotte Karl en Mizzi toch een paar worden. Een interessante, geestige film, met vlot en pakkend spel van Kathe von Nagy, Willy Fritsch, Paul Hörbiger, en de andere op den voorgrond tredende personen. Van het bijprogramma willen we „Goude Sporen" en „Die lustigen Wei ber von Windsor" noemen. Twee mooie aantrekkelijk kleine films. LANDBOUW. De groote parade, „De groote parade" schildert een ge schiedenis, zoolas er zich in den we- Cassatie. De Officier van Justitie te Middel burg heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 29 Mei 1.1. waarbij F. L. v. R., 37 jaar, bakker te u 1 s t, bij verstek wegens overtreding van de Tarwewet, is veroordeeld tot eene geldboete van 10 of 5 dagen reldkrijg zeker vele afgespeeld hebben. Eenige Amerikaansche jongemannen gaan enthousiast naar Europa, om daar den Duitscher te remmen. Na africhting en een tijd van werkloosheid achter het ront, ondergaan ze dan den vuurdoop ;n ondervinden daarbij, dat de strijd niet anders is dan een moord op groote schaal. Van de drie vrienden keert er slechts één naar Amerika terug. Doch deze liet niet alleen één zijner beenen in Frankrijk achter, maar ook zijn hart, en hij keert er weer terug om daar het meisje te zoeken en ook te vinden dat hem lief werd- Het spel, dat in deze film gegeven wordt door de hoofdpersonen, Renée Adoree, John Gilbert en Karl Dane, is zóó gevoelig en gaaf, als zij in weinig films gaven en zeker nog niet overtrof fen .De inhoud zóó meesleepend, dat men elk beeld van deze lange geschiedenis met spanning volgt en nauwelijks be seft, dat er een paar uur mee heengaan- En ook de weergave der aanvallen, bombardementen, gevechten van man tegen man, zijn nog in geen andere oor logsfilm beter weergegeven. Als geheel een machtig werk, dat iedereen zeker nog eens voor een tweede maal zal wil len zien, om het dan weer met evenveel belangstelling te volgen als de eerste maal. Vooral de weergave van den strijd heeft met het geluid zeer veel gewon nen. En wie dit filmwerk nog in het ge heel niet zag, mag deze gelegenheid ze ker niet laten voorbij gaan. Niet alleen omdat het een grootsch en zeer belang wekkend werk is, maar ook omdat „De groote parade" zijn waarde zal blijven behouden als een memento hechtenis, met vernietiging van het von nis van den Kantonrechter te Hulst, waarbij van alle rechtsvervolging was ontslagen. Hooger beroepen. Th. F., 58 j., filiaalhouder te S t o p- p e 1 d ij k heeft hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis van den Kanton rechter te Hulst, waarbij hij terzake van overtreding van de Tarwewet is veroor deeld tot 15 of 5 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie teekende eveneens hooger be roep aan. Eveneens teekende hooger beroep aan P. A. v. W., 28 j., bedrijfsleider teHon- t e n i s s e, tegen het vonnis van den Kantonrechter te Hulst, waarbij hij we gens overtreding van de Tarwewet is veroordeeld tot 25 of 5 dagen hech tenis. De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie kwam eveneens in hooger be roep. Rijwieldief. Voor de Bredasche rechtbank stond Donderdag terecht de 27-jarige J. A. M- V., metselaar uit Tilburg. Hem werd ten laste gelegd, te Breda en omgeving een vijftal rijwielen te hebben weggeno men. Al deze rijwielen behoorden aan personen, die bij het ter kerke gaan hun rijwiel bij de kerk hadden neergezet. Het O.M. eischte een gevangenisstraf van 2 jaar met bevel tot teruggave van de gestolen rijwielen. Roekeloos gereden. Voor de arr. rechtbank te Breda stond Donderdag terecht een 24-jarig inge nieur uit Parijs, genaamd M. M., geb. te Rome. Hem werd ten laste gelegd op 7 Mei j.l. te Terheyden met zijn auto hoogst onvoorzichtig en roekeloos te hebben gereden, zoodat hij in aanrijding kwam met een van uit de richting Bre da komend motorrijtuig, bestuurd door den heer Th. J. A. Janssens met als duopassagier diens echtgenoote. Beiden werden hierbij tegen den grond geslin gerd en bekwamen zwaar" lichamelijk letsel. Het O.M. eischte tegen verdachte een geldboete van 750 s. een hechtenis- straf van drie maanden. ALHAMBRA „Madchen in Uniform" Voorafgegaan door de Ufa-film „Rauschgift", een spannende tendens film met Hans Albers in de hoofdrol, draait in Vlissingen met de Pinksterda gen de veelbesproken Duitsche film „Madchen in Uniform" (Meisjes in uni- Gekleurde spreeuwen. Een vogelkundig vraagstuk, waarbij o.a. de fruitteelt groot belang heeft, is de quaestie waar de spreeuwen van daan komen, die in den pluktijd vaak zoo schadelijk zijn in kersenboomgaarden. Een gedeelte dezer vogels is ongetwij feld uitgebroed in de streek, waar zij de schade doen, maar anderen zijn van el ders aangevlogen. Zelfs jonge, nog maar kort te voren uitgevlogen spreeuwen verplaatsen zich in Juni reeds over groote afstanden. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen tracht nu iets meer te we ten te komen over de trekbewegingen dezer vogels. In verband daarmede zijn thans te Wageningen eenige honderden jonge spreeuwen kort voordat zij uit het nest vlogen aan linker- of rechter zijde zwart gekleurd. De kleur is op zoo- Dit is in vele opzichten een zeer danige wijze op de veeren aangebracht, - - - - (jat vogels daarvan niet den minsten hinder ondervinden. Deze jonge spreeu wen, die aan één zijde hun natuurlijke kleur (grijs) vertoonen en aan den an deren kant zwart zijn, vallen onder hun soortgenooten natuurlijk sterk op. De zwarte kleur blijft zichtbaar totdat de eerste rui intreedt, dat is tot September. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen verzoekt allen, die daartoe in de gelegenheid zijn, waarnemingen te doen over het voorkomen van deze eenzijdig gekleurde spreeuwen en daar van mededeeling te doen met opgaven van plaats, datum en aantal. is in merkwaardige film. Bijvoorbeeld: de re gie was in vrouwenhanden, naar een tooneelstuk van een vrouw werd de film geschreven, en.... er spelen alleen vrouwen in mee. Maar dat is tenslotte toch ook nog maar bijzaak. Hoofdzaak is de inner lijke inhoud van de film. En die is, met haar verwezenlijking of uitbeelding op het doek, bijzonder mooi en goed. „Kostschool" ware misschien een be tere Nederlandsche naam voor deze rol prent geweest. Want dat is het: 't leven op een meisjeskostschool in een Noord- Duitsche stad. Wij kunnen niet uit er varing, noch zelfs tweede-hands, we ten of beoordeelen, of het hier vertoon de de werkelijkheid nabij komt, Is dat wel het geval, dan is het vreeselijk, ziel- vermoordend zooals dit Pruisische hon ger- en drilsysteem op ontvankelijke kinderzielen moeten werken. En inder daad werkt op Manueia (Hertha Thiele). Als een demon loopt de directrice door de zalen van haar kazerne, tot zij ten slotte de nederlaag lijdt doordat de lief derijke Fraulein von Bernburg (Doro thea Wieck) haar inzichten doet zege-' vieren. Doch slechts door een zeer dra matisch gebeuren Een prachtige film, met een goeden, nobelen ondergrond. De bietenvlieg dit jaar Jn Limburg minder gevaarlijk. Naar men aan de Msb. uit landbouw- kringen mededeelt bestaat er dit jaar minder gevaar voor de plaag der bie tenvlieg, dan we in voorafgaande jaren gekend hebben in Limburg. Zoowel het blad der suikerbiet als dat der voeder biet is nagenoeg geheel vrij van eitjes of larven dezer gevreesde vlieg. Al mocht ook bij gunstiger weergesteldheid de plaag toch nog optreden, zoo zal de schade van minder beteekenis blijven, aangezien de plant dan reeds grooter en krachtiger is geworden en het blad niet

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2