mn m over de hul onderwijs. WALCHEREN, M00RD-BEVELAND. Journaal-snippers. Bioscoop-Programma's. areaMWCdBMBf»; 3:^aa&ar=n£ wat veel was, gezegd dat het dan wel vpor wat minder kon, doch juist van toen af moesten de wagens 2 X terug komen; er is maar één wagen gekeurd voor 1 X 5.—. i evens dient er te worden opge merkt dat alleen de remmen der wagens werden gekeurd, wat evengoed door de politie had kunnen gebeuren, daar deze in andere plaatsen toch ook de taxi's keurt. Tot zoover deze twee brieven. Wij hebben ons uiteraard om inlichtingen gewend tot den door de gemeente aan gewezen keuringsdeskundige, den heer E. Visscher. Deze deelde ons het na volgende mede: Toen destijds de eerste taxi's ge keurd moest^i worden, kreeg de heer Visscher een telefoontje van het stad huis, met verzoek zich hiermede te be lasten. Deze keuring moest 2 X Per jaar geschieden; het tarief kon de deskundige naar billijkheid zelf bepa len. Ik vind zoo zeide de heer Vis scher ons deze regeling niet goed. Wanneer de overheid, en terecht, in ziet, dat de taxi's gekeurd moeten wor den, dan is het veel beter den deskun dige dit werk van overheidswege, te gen een zekere vergoeding, op te dra gen, in plaats van hem te zeggen: keurt de wagens maar eens, en laat de taxi houders dat dan zelf maar betalen. In het eerste geval toch kan de deskundige op onverwachte tijdstippen een geregeld en nauwgezet toezicht op de taxi's houden en dat komt aan de vei ligheid van het publiek zeker ten goede! Maar hoe dat zij, de heer Visscher voideed niettemin aan het hem van ge meentewege opgedragene en bracht voor de keuring 10 in rekening. Deze keuring cmvat zoowel de remmen en de stuurinrichting als de verlichting en den motor. Toen is de heer Tissing zich, namens de taxi-eigenaren, kom enbeklagen over de hoogte van de keuringsgelden. De heer Visscher heeft toen gezegd: ik wil dit bedrag met genoegen verlagen op 5, doch dan zorge men ook met een wagen te komen, die den eersten keer goedgekeurd kan worden. Evenwel: het gebeurt dikwijls dat 'n wagen in zóó onvoldoenden toestand is, dat een tweede keuring dwingend nood zakelijk is. Dan komen de kosten tóch op 10 doch, aldus de heer Visscher, dat is de schuld van den taxi-onderne mer zelf. Het is b.v. wel gebeurd dat van een wagen met 4 wiel remmen slechts 2 remmen werkten, terwijl van de andere twee remmen zelfs alle stan gen en verbindingen afwezig waren! Ook is een wagen wel eens voor den derden keer moeten terug komen, doch de totale kosten die ik voor een meermalige keuring bereken aldus de heer Visscher gaan ook dan toch niet boven de 10 uit. Tenslotte: de heele zaak staat thans op losse schroeven. Ondanks de voor schriften weigeren enkele taxi-onder nemers volstrekt zich aan de van ge meentewege voorgeschreven keuring te onderwerpen. Het ware dan ook te wenschen, dat deze geheele quaestie eens ter hand genomen en afdoende geregeld werd. HOE REAGEER IK? Filmartisten die zonder publiek moe ten spelen en eerst bij de première van de film kunnen merken, hoe het op de scènes reageert, willen ook gaarne den indruk weten, dien hun film maken op dat publiek, dat niet de eerste voor stelling in de luxueuse dure theaters kan bezoeken. Greta Garbo ziet haar films dikwijls vijf of zes maal in de kleine bioscopen der buitenwijken. Marion Davies en Norma Shearer hebben 'n eigen bioscoopzaaltje in hun huis, waar zij alle mogelijke menschen uitnoodigen en vragen hun eerlijke mee ning te zeggen maar toch gaan zij nog dikwijls naar de kleinere bioscopen, evenals Wallace Beery, Robert Montgo mery en Ramon Novarro, Hierbij be leefde Lionel Barrymore, die bekend is door zijn uitbeelding in Een vrije opvoeding, Arsène Lupin en Menschen in 't Hotel, een eigenaardig avontuur. Hij zat in èen bioscoop achter twee spraakzame dames, die gedurende de voorstelling allerlei schandaaltjes over hem vertelden. Na afloop dankte hij de beide vriendelijke toeschouwsters voor de nauwkeurige inlichtingen over zijn privé leven, die hem zelf nog niet be kend waren. Zelden worden de filmstars in de kleine bioscopen herkend. Men ver wacht niet, ze daar te zullen zien en daar zij er ook niet op gesteld zijn her kend te worden, kunnen zij meestal on gezien komen en gaan. Alleen Jean Har low, die door haar beroemde platine- blonde haar steeds de aandacht trekt, gelukt het zelden ongemerkt een bios coop te bezoeken. Helen Hayes, die reeds sinds jaren een groote bekendheid op het Ameri- kaansche tooneel had en pas korten tijd in Hollywood is, waar zij het eerst in de film De Misstap van Madeion Claudet de hoofdrol vervulde en ver volgens met Clark Gable speelde in De Tot zooverre de van gemeentewege aangewezen deskundige, de heer Vis scher. Wij zouden daaraan nog willen toe voegen, dat ook ons een deugdelijke regeling dezer geheele materie hoogst gewenscht voorkomt. Het is vol strekt geen hoofdzaak dat de haren nu eens keurig gekloven worden „of de gemeente dan wel de spoorwegen op 't Stationsplein vergunningen mogen ge ven", en dergelijke. Dat is klein gedoe, waaraan wij geen behoefte hebben. Wij moeten in Middelburg zien te krijgen, binnen den kortst mogelijken tijd: een goed georganiseerd taxisysteem. Met nette wagens, goed onderhouden, keu rige chauffeurs, taxameters wijl juist die het kenmerkende van een taxi uitmaken ,enz. Natuurlijk óók met een degelijke keuring van gemeentewege,. Is dat alles nu (voorzoover het thans nog niet bestaat, want voor een deel voldoen de huidige taxi's natuurlijk wel aan de gestelde eischen) niet eens vlot en soepel afdoende te regelen, door de gemeentelijke overheid en de taxi-on dernemers gezamenlijk aan één tafel te doen plaats nemen? Zou dat niet de voorkeur verdienen boven hakketakken en muggeziften? Tenslotte willen toch allen binnen redelijke grenzen hetzelfde, n.l.: het goede? Poldervergaderingen, NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrij dag vergaderden alhier de polder N. e n St. Joosland. Aanwezig waren 16 ingelanden of gemachtigden, uitbren gende 23 stemmen. De zakelijke zeker heidsstelling van den ontvanger-griffier werd goedgekeurd. De rekening over 1932'33 werd goedgekeurd en vastgesteld op 3404 in ontvang en in uitgaaf. Het batig saldo was 298, 3106. Bij de behandeling der begrooting werd bij den post wegen behandeld een verzoek van den heer J, Durinck e-a. om verharding van een wegsgedeelte onder aan den zeedijk ter lengte van ongeveer 100 m, met steenslag. De meerderheid van het bestuur stelt voor hieraan te voldoen. Na breedvoe rige bespreking wordt met 12 tegen 11 stemmen besloten dat gedeelte niet te verharden. De begrooting werd goedge keurd jen vastgesteld op 3398 in ont vang en in uitgaaf. Het dijkgeschot wordt bepaald op 11 zijnde 50 cent per ha minder dan het vorige jaar. De staat van waterleidingen in on derhoud bij den polder wordt opnieuw vastgesteld. Het volgend jaar zal ge tracht worden het vervoer van steen slag voor de wegen aan te besteden aan de vrachtautohouders in deze gemeente. De polder Oud Sint Joosland. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 7 ingelanden door 6 personen. De ze kerheidsstelling van den ontvanger griffier werd goedgekeurd. De rekening over 1932-'33 werd goed gekeurd en vastgesteld op 1658 in ontvangst en 1616 in uitgaaf. De be grooting voor het dienstjaar 1933-'34 wordt vastgesteld in ontvang en in uit gaaf op 1490, met een Dijkgeschot van Witte Non en met Ramon Novarro in de Chineesche Bruid zegt, dat zij er niet gemakkelijk aan kan wennen, zon der publiek te spelen, maar het toch 'n eigenaardige gewaarwording vindt, na een groote première het applaus in ont vangst te nemen voor haar spel van weken te voren, dat voor haar nog slechts een herinnering is. Zij gaat graag later nog meermalen de films zien, om dat zij tusschen de toeschouwers veel sterker de reactie van het publiek aan voelt, dan haar dat vroeger achter het voetlicht mogelijk was. Dit is wat alle filmspelers als het be langrijkste beschouwen: een voortdu rend contact met het publiek, dat zij niet graag willen verliezen. Critiek kan zeer opbouwend zijn en er is geen zui verder criticus dan de gemiddelde be zoeker. FILMGEBROEDERS. Eén van de succesrijkste films van dit jaar onderscheidt zich niet alleen door een uitgezochte „ster bezetting" maar beteekent tevens een voortzetting van een experiment, dat de Metro Gold- wyn met haar misdadigersfilm Arsène Lupin de koning der Dieven begon. Daarin traden n.l. de beide kunstenaars Lionel en John Barrymore, stammend uit één der bekendste acteurs-families van Amerika, voor de eerste maal te zamen voor de camera op, ofschoon elk afzonderlijk reeds sinds jaren een voor aanstaande plaats in Hollywood in neemt. In Menschen im Hotel speelde John de rol van Baron voor Gaigern den gen- tleman-oplichter en Lionel het op zijn laaste beenen loopende boekhoudertje, dat de weinige hem nog gegunde le vensdagen tot de uiterste grens genie ten wil. Broeder-acteurs plegen gemeenlijk, hoe verdienstelijk op zichzelf ook, voor het voetlicht slecht samen te werken- Walace en Noah Beery hebben het eens tien jaar geleden geprobeerd. Het was uit familieoogpunt een interessante film, maar de film had toch niet het succes, 5.50 per ha of 50 cent minder dan het vorige jaar. Ook hier wil men het ver voer van steenslag voor de wegen, een volgend jaar aanbesteden aan de vrachtautobezitters alhier. De staat van waterleidingen in on derhoud bij den polder wordt opnieuw vastgesteld. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. Herstel Dorpsstraat. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag ver gaderde de raad voltallig onder leiding van burgemeester J. W. A. Stute. Van Ged. Staten is een schrijven in gekomen op de klacht over het gering aantal tewerkgestelden bij het maken van den nieuwen weg. Bij geregelden aanvoer van zand en keislag zullen meer menschen aangenomen worden, doch het aantal zal ver beneden de verwachting van den raad blijven. Van den raad van Poortvliet is een adres ingekomen om bij de regeering aan te dringen te bevorderen, dat de landbouwers, die steun ontvangen, zoo veel mogelijk handenarbeid zullen laten verrichten. Op die manier hoopt men de werkloosheid te doen verminderen. De heer Dees voelt veel voor zulk een oplossing, doch hij acht beter een adres van de vereeniging van Neder- landsche gemeenten, daar enkel Zeeland zeker niets bereiken zal. Verschillende leden betuigen hiermee instemming. Het adres wordt met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. In een vorige vergadering is aan gebr. Van den Berg toestemming verleend voor een radiocentrale. Dit verlof wordt ingesteld op naam van W. van den Berg. Met 4 tegen 3 stemmen wordt beslo ten gedurende de kermis eenige straten te onttrekken aan het openbare verkeer. B. en W. zeggen toe, dat voor het kerk gebouw geen vermakelijkheden zullen geplaatst worden. De post oninbare posten schoolgeld wordt vastgesteld op 10.30 en honden belasting op 22. Bij het punt „bestratingswerkzaamhe den" nemen alle leden aan de besprekin gen deel. Niemand kan zich met de voor gestelde plannen (vernieuwen Kruis straat, vernieuwen trottoir Voorstraat en herstel Dorpsstraat) vereenigen. Wet houder Van Dis verdedigt de voor stellen zeer uitvoerig en legt er vooral den nadruk op, dat het eene object aan het andere vastzit en bovendien het ge heele plan het voordeeligst voor de ge meente is. Willen de heeren hem niet volgen, dan raadt hij aan desnoods het trottoir te laten vervallen. Met 5 tegen 2 stemmen wordt zijn voorstel verwor pen. De heer Dees stelt voor alleen over te gaan tot het herstel van de Dorpsstraat en verder het havenplateau in orde te brengen. Dit wordt aangeno men met 5 tegen 2 stemmen. Het personenvervoer van Wolphaarts- dijksche veer naar Goes zal stopgezet worden. B. en W. stellen voor om vast te houden aan het voorstel van de com missie om de vergoeding, die de ge meente moet blijven betalen, te bepalen op 33,055 pet. De spoorwegen willen dat percentage stellen op 30 pet. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. dat men er van verwachtte ,„Ik geloof, dat de menschen in de verwachting leef den, dat wij elkaar wederzijds 't tooneel zouden afsplen en dat zij teleurgesteld waren, toen zij zich in die verwachting bedrogen zagen", gaf Wallace onlangs als zijn meening te kennen, toen er we der van een gezamenlijk optreden spra ke was. „In ieder geval hebben wij het met onze combinatie niet ver gebracht, ter wijl wij elk afzonderlijk ons over onze sucessen niet te klagen hebben". Naar bekend zal zijn, hebben ook de broeders Charlie en Syd Chaplin het samen geprobeerd; in hoeverre dit een succes is geweest, valt zoolang na dato moeilijk meer uit maken. Daarentegen zal men zich Syd waarschijnlijk nog wel herinneren als vertolker van de titel rol in De Tante van Charlie; wat Char lie betreft hier is commentaar over bodig. Tot de weinige uitzonderingen be- hooren de vier Marx Brothers. Die zijn nog nooit anders dat tezamen opgetre den (hier te lande zijn hun films niet in vertooning gebracht) en zij zijn zoo op elkaar ingesteld, dat de een het nood zakelijk complement op den ander ge worden is. MARLENE DIETRICH EN DE DUITSCHE FILM. De Paramount bevestigt het bericht, dat zij opnieuw met Mariene Dietrich en met Joseph von Sternberg een con tract heeft afgesloten. In September zal Joseph von Stern berg met de regie van een nieuwe Mar iene Dietrichfilm aanvangen, daarna zijn reeds de plannen vastgelegd voor een tweede film. De betrekkelijke Duitsche instanties zijn er niet best over te spreken. Leest wat zij schrijven: „Hoezeer de Duitsche filmvrienden ook weten te waardeeren, dat Mariene Dietrich voor het wereldconcern van de Paramount behouden blijft, zoo zal toch in nationale Duitsche kringen, dit bericht niet zonder eenige bedenkingen Voor het examen voor machinist en motordrijver bij de binnenvaart zijn geslaagd de heeren C. A. Boutkan voor dipl. A machinist, J. H. Gooijen voor di ploma V. D. en machinist en motordrij ver, J. J. Beenhakker voor dipl. V. D. machinist, J. Roest voor dipl. V. D. ma chinist, alle leerlingen voor de binnen vaart te V I i s s i n g e n. BESTRIJDING DER GEVOLGEN DER JEUGDWERKLOOSHEID. Tegen Maandagmiddag had de com missie Zeeland van de Landelijke Com missie ter bestrijding van de gevolgen van jeugdwerkloosheid de gemeentebe sturen en andere daarvoor in aanmer king komenden uitgenoodigd tot een vergadering in de sociëteit St. Joris te Middelburg. De voorzitter, de heer mr. P. D i e- 1 e m a n, heette de de niet talrijke aan wezigen welkom en wees er op, dat deze provinciale commissie een onder deel is van de districtscommissie voor de drie zuidelijke provincies, waarvan de Commissaris der Koningin in Noord Brabant voorzitter en de heer drs. F. van den Hout te Den Bosch secretaris is. Spr. wees er op, dat men van de wijze van werken hier nog weinig weet, maar dat het doel zeker zeer sympathiek is en hij daarom gaarne tot medewerking be reid is. Spr. wees ook op het gevaar dat de jeugdige werkloozen tot moede loosheid vervallen. Hierna stelde spr. mej. W. H. Harttorff, adj. secretaresse van de landelijke commissie aan de ver gadering voor en gaf haar het woord tot het houden eener inleiding. Mejuffrouw Harttorff, die in den afgeloopen winter reeds over het doel vein den arbeid sprak in een bijeen komst in het ontspanningslokaal te Middelburg, wees er thans o.a. op, dat in Nederland ongeveer 100.000 werk loozen zijn tusschen de 14 en 24 jaar en zette daarna de wordingsgeschiedenis van het landelijk comité uiteen. Het is zeer moeilijk alles van uit Amsterdam te overzien en te regelen en daarom zijn de districten ingesteld, waaronder dat voor de zuidelijke procinciën. Men kan de jeugdige werkloozen verdeelen in hen, die na genoten onderwijs nog niet aan het werk konden komen, zij, die hetzelfde ondervinden na een vakschool te hebben bezocht en zij, die reeds werk hebben hebben gehad, doch nu zijn ont slagen. En dit treft die jongemenschen juist in de moeilijkste levensjaren, waardoor zij met groote gevaren be dreigd worden, Zij krijgen het gevoel van klaploopen. Men moet alles doen om hen te bereiken en het is ook voor de gemeenschap goed hen niet te laten loopen, want in de eerste plaats is dat in strijd met de verantwoordelijkheid en in de tweede plaats dreigen zij tot onverschilligheid te vervallen. Het doel moet zijn in de eerste plaats hen bezig te houden, zoo eenigszins mo gelijk met werken al is dit dan ook een surrogaat. Maar daarnaast moet men streven naar algemeene ontwikkeling. Spr. acht dit van even groote beteeke- wofden ontvangen. Mariene Dietrich is op 't oogenblik de beroemdste Duitsche filmster ter we reld. Deze verder in de handen van 'n Amerikaansch concern te weten, kan ons niet met geestdrift vervullen, wan neer men denkt aan de vele Kitsch, voor welke deze Duitsche vrouw de laatste jaren is misbruikt. Een Duitsche kunstenares, en daarbij nog een met een wereldreputatie, wenscht men in een Duitsche sfeer, in een Duitsche pro ductie te zien spelen! Mariene Dietrich mag over den oceaan ter kennis nemen, dat heden ten dage voor een Duitsch ar tiste, wanneer zij zich verder als een Duitsche wil gehandhaafd zien, niet het dollar-contract de voornaamste over weging inag zijn, bij het afsluiten van een engagement. Het is na de nationale revolutie absurd, dat onze beroemdste filmactrice in een vreemd land en on der vreemde leiding in het Engelsch, in- plaats van in haar moedertaal filmrol len speelt, in plaats van zonder acht te slaan op honorariumkwesties haar ta lent en haar roem in dienst te stellen van haar eigen volk. Overigens: nadat in de N. S. Spio reeds de vraag is ge steld geworden, of in het nieuwe Duitschland de invoer van filmwerken van dergelijke Duitsche kunstenaars nog op prijs gesteld zal worden, die het stof van het vaderland van hun voeten geliefden af te schudden. Het is nog te betwijfelen, of het Duitsche publiek in de toekomst Mariene Dietrich nog zal blijven aanschouwen, zoolang zij nog de dollars verkiest, v Poor dear Mariene! o De laatste film van Greta Garbo voor haar vertrek uit Hollywood, zal nu spoedig in Holland vertoond worden. Deze is gebaseerd op een tooneelstuk van Pirandello, „As you Desire me" en wordt in Holland in circulatie gebracht onder den titel „Het raadsel van het Verleden." Greta Garbo speelt hierin nis, want er is ontspannende ontwikke ling en ontwikkelende ontspanning. Jammer dat de regeering dit niet inziet en voor ontspanning geen subsidie geeft evenmin als zij voldoet aan het verzoek de betrokkenen van eenig zakgeld te voorzien. Men moet bij dit alles on schools te werk gaan en waar noodig ar beiden langs de jeugdorganisaties, die met de jonge menschen goed bekend zijn. Na uiteengezet te hebben hoe men het werk in de groote steden heeft georga niseerd, zeide spr., dat men dit in mid- delgroote steden niet geheel kan navol gen. Het is goed de jeugdige personen te laten werken, maar men moet zorgen dat dit geen werk is, waardoor men weer andere menschen, die werk heb ben, dupeert, Wat het platteland betreft, acht spr. samenwerking van verschillende ge meenten in een centraal punt voor het geven van cursussen enz. zeer aan te be velen, waarbij het er ook van afhangt of men de geschikte leiders kan vinden. Ten slotte zijn er de schriftelijke cursus sen, waarvoor de 3.50 subsidie per werklooze ook gebruikt mag worden, mits men gezamenlijk werkt en dan zoo mogelijk ook onder leiding. Het is goed om te doen uitkomen, dat zij, die aan de ontwikkeling meedoen, cursisten zijn en geen werkloozen. Spr. riep ten slotte aller medewerking in, die men als mensch dient te geven. De heer W. P. Edelman, wethou der van onderwijs te Vlissingen, zette jn den breede uiteen hoe men te Vlissin gen te werk is gegaan. Toen daar in 1931 de werkloosheid grooten omvang ging aannemen, stelde men een onder zoek in wie aan cursussen zouden wil len deelnemen, dit bleken er een 80-tal te zijn. Men zocht en vond leerkrachten en toen de cursussen werkelijk zouden aanvangen, waren er 150, waarvan al leen het bezwaar was, dat zoovelen tot de metaalarbeiders behoorden. Het aan tal deelnemers steeg tot 200 bij een to taal aan werkloozen van 1100. Men heeft o.a. gewerkt in de richting van het exa men voor de binnenscheepvaart en bij het kort geleden gehouden examen slaagden van de 12 candidaten er 7 voor schriftelijk en mondeling en nog 4 an deren alleen voor schriftelijk. Het is wel typisch, dat juist de ouderen geregeld de cursussen bezoeken en er zijn er on der hen, die nu pas teekenen leeren. Op vragen van den voorzitter, zeide spr. nog, dat de kosten te Vlissingen voor 1933 geraamd zijn op 3800, waar van de gemeente 25 pet. moet betalen en dat de leeftijden varieeren van 16 tot 50 jaar, enkele daarboven. De heer dr. J. G. Ramaker, ge meentesecretaris van Breskens, ziet geen groote kans om ten deze op het platteland iets te bereiken. Spr. vroeg of de mogelijkheid ook bestaat om de betrokkenen een ambachtsschool te doen bezoeken. De voorzitter meent, dat het in Zeeuwsch-Vlaanderen wel mogelijk zal zijn cursussen te houden, want men heeft in beide deelen een burgerschool, een ambachtsschool en een lagere land bouwschool. De heer F. van Spanning uit Vlissingen, zegt dat er in Zeeland onge veer 6000 werkloozen zijn, doch tijdens de winterperiode in den landbouw on- i mi ii m i—mi samen met Erich von Stroheim, Melvyn Douglas en onzen jongen landgenoot Roland Varno. George Fitzmaurice re gisseerde. Henny Porten treedt te Berlijn op in het tooneelstuk, dat in Den Haag werd vertoond tijdens haar gastvoor- stellingen en dat getiteld was: Heute, um Fünf. Te Berlijn wordt het vertoond onder den titel: Yvonne en Eva. Bovendien is een aanvang gemaakt met een groote Duitsche volksfilm, waarin Henny Porten de hoofdrol zal vervullen. Johnny Weissmuller, die zich bij de kust van Santa Monica traint, is be noemd tot lid van de reddingsbrigade van deze plaats. Het overhandigen van zijn insigne werd door zeer velen bij gewoond en men verwacht, dat nu een groot aantal baadsters om hulp zullen roepen om zich speciaal door Johnny te laten redden. Het plan van de Metro, Ernst Lu- bitsch te winnen voor de regie van de nieuwe film met Greta Garbo, „Konin gin Christine", is mislukt. Lubitsch heeft een nieuw contract met Paramount ge sloten. Hij maakt voor deze maatschap pij de film „Design for living" en daar na een film, die de mannen rondom madame Dubarry behandelt, naar een scenario-ontwerp van hem zelf. (Opname als „Ingezonden Mededeelingen VLISSINGEN. A 1 h a m b r a. Deze week I; „Dokter X" (Metro Goldwyn Mayer) met Laurence Tibett. L u x o r. Deze week I: „Es gibt eine Frau die dich niemals vergisst (Ufa) met Lil Dagover en Ivan Petrovich II. „Mensch erger je niet" met Max Adalbert.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6