Laat Uw kind ^GEZONDHEID DRINKEN" HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. Q)e Pavel devSDrwikest mm Geef het Hero „Perl". Zooveel als het lust. 't Is zoo goed voor haar. Maar verwar „Perl" nooit met an dere dranken - wat voor kleur of smaak daar ook aan gegeven is. Eén kleur en één smaak zijn slechts zuiver en echt, n.l. de natuurlijke! Dat vindt U in Hero „Perl", een zuiver Natuurproduct. Vloeibaar Hollandsch fruit. Drink het tegen dorst - voor gezondheid - aan tafel - of als U uit bent, maar let er op dat 't „Perl" is, de drank van goud - voor jong en oud» die vereeniging, de groepen van de Ko loniale Reserve en van de Zeeuwsche Wandelsportvereeniging, en enkele andere, met slaande trom de Markt op, om nadat het muziekkorps ook in den stoet had plaats genomen, een muzikale ommegang te maken langs de vastge stelde route. Het was een keurig ge zicht al deze sportmenschen in onberis pelijke opstelling door de straten te zien trekken en vooral de kleine ad- spirantjes maken, daarbij een lieven in druk. Alom ondervond de stoet veel be langstelling, hetzij van hen, die zich op straat hadden geschaard of wel van uit de woningen, waar men voor bij trok, In de Abdij brachten de marcheeren- den den turngroet aan de familie Quar- les van Ufford, terwijl ook de burge meester van uit zijn woning den stoet gade sloeg. Na de terugkomst op de Markt, zette het muziekkorps het concert voort en deed Vreemdelingenverkeer de belich ting van het Stadhuis gedurende een uur ontsteken, wat ook nu weer op de reeds aanwezige vreemdelingen diepen indruk maakte- Het bleef tot het eind toe druk op de Markt. De groote dag. Als wij thans schrijven over hetgeen op den dag van de marschen heeft plaats gehad, dan zouden wij ons er met enkele krachtige woorden kunnen afmaken en schrijven: Een succes van begin tot het einde. Men verlangt van ons echter terecht, dat wij van zulkeen belangrijk sportgebeuren uitvoerig mel ding maken en niets is ons aangenamer dan dat. Reeds te acht uur was men met gróote ambitie bezig om de startplaat sen aan te geven en namen twee start- bureaux, een voor de groepen en een voor de afzonderlijke personen plaats op de veranda van de sociëteit de Ver genoeging en een voor de adspiranten, die 25 km zouden loopen, in de melk- salon de Nieuwe Landbouw, van beide deze inrichtingen wapperde de Achil les vlag. Tusschen 9 en tien uur kwamen de verschillende groepen en personen zich daar melden en hun kaarten in ont vangst nemen, terwijl het aantal belang stellenden zich steeds uitbreidde. Even kwart voor tien zette de kranige groep van Achilles zich in beweging, rond de Markt en dan de Vlasmarkt op. Het was de bedoeling, dat men deze groep niet mocht passeeren, want voor alles moest men voorkomen, dat snel heidsmaniakken er een race van maak ten. Te tien uur vertrokken op dezelfde wijze de loopsters en loopers, die niet tot een groep behoorden en daarna deed men successievelijk de verschil lende andere groepen, waaronder die een uitstekenden indruk maakten, af gaan, de 25 km loopers het laatst. Ten slotte volgden o.a. de leden der transportcolonne en de helpsters van het Roode Kruis, onder leiding van den heer J. C, Ludikuse, voor zoover zij niet bij verschillende groepen waren inge deeld. De groote marsch ging langs Vlas markt, Krommeweele, Seisstraat, Seis- plein, naar den Koudekerkschen weg en toen over Koudekerke, Biggekerke, Valkenisse, langs het rijwielpad naar Zoutelande en over Westkapelle naar Domburg. Hier was rust voorgeschre ven en konden ook eventueele lichte verwondingen rustig worden verbonden. De terugtocht ging langs den Noord- weg met een omweg langs de voorzijde van het kasteel Westhove. Bij terugkomst in de stad moest ge- loopen worden door de Noordpoort straat, Korte Noordstraat, Hofplein, Wa- genaarstraat, Balans, Abdij, rond, waar de Commissaris der Koningin met zijn familie een deel der terugkeerenden gade sloeg, weer de Balans, en dan over de Burg naar de Markt- De 25 km loop ging over den Seis- weg en langs Aagtekerke naar Oostka- pelle, waar halt is gehouden om dan over den Noordweg Middelburg weer te bereiken. Natuurlijk hadden de groepen en af zonderlijke personen alom veel bekijks. Maar vooral ook zij, die Walcheren niet of slechts weinig kenden, hebben hun oogen goed den kost gegeven en zij die wij spraken, waren vol bewondering over het parcours en over het vele mooie dat ons eiland biedt en hoopten er nog eens terug te kunnen komen, tusschen drie uur en half vier, kwa men de loopers van de 25 k.m. alle be- ouden te Middelburg terug, zonder een waren er ongeveer 70. Zij waren niet oververmoeid en de adspiranten van Achilles gingen na een korte rust terug naar den Noordweg om met de leden de stad in te marcheeren. Het totaal aantal loopers bedroeg 546 het totaal aantal uitvallers slechts 3' en het Roode Kruis had zijn hulp ver leend aan ongeveer 60 personen. Tusschen 5 en 6 uur was het zeer druk op de Markt en toen kwamen daar geregeld aan de deelnemenden aan de 40 km., de meesten blijkbaar onver moeid, verschillende groepen nog in de zelfde keurige houding, waarin zij des morgens waren gestart. Aan dit groote succes heeft zeker ook het voor zulk een sportgebeuren „ge knipte weder" ten zeerste medegewerkt, droog weer, een niet te brandend zon netje, geen wind van beteekenis, het kon niet beter. Zij, die zich bij de commis sie op de bovenzaal van de sociëteit aanmeldden ontvingen daar een herin- neringskruis en de ouderen allen ook een enveloppe met een fotokaart van een mooi plekje in Middelburg of op Walcheren, aangeboden door den heer Corn. Henning. Het is hier wel de plaats om te vermelden, dat de heeren J. B. Diesch te Middelburg en J, P, Roosendaal te Domburg aan alle deel nemers een kaart beschikbaar stelden met plattegrond van Walcheren er op. In verband met het vertrek van en kele groepen voor dat de prijsuitdeeling plaats had, heeft men toen ook direct den prijs voor den oudsten deelnemer, een beker aapgeboden door den heer N. de Jong, uitgereikt aan den heer B. Rombout uit Roosendaal, die 65 jaar oud is en zonder zichtbare vermoeienis na de 40 km. den prijs in ontvangst nam met de karakteristieke woorden: Ik ben voor deze sport 40 jaar te vroeg geboren. Des avonds te 8 uur, was de boven zaal geheel gevuld met deelnemers en andere belangstellenden, die de prijs uitdeeling kwamen bijwonen. De heer P. C. de Hamer wees er op, dat de marsch dus weer tot het ver leden behoort en hij durfde wel zeggen, dat zij een groot succes is geweest. Al vorens tot de prijsuitdeeling over te gaan wees spr. op het groot aantal deelnemers en het zeer geringe aantal uitvallers, waar uit blijkt, dat quanti- teit en qualiteit uitstekend wa.ren. Dat het succes zoo groot was dankt het comité in de eerste plaats aan de deel nemers, maar verder wil spr. verschil lende dankbetuigingen uiten. In de eerste plaats aan Vreemdelin genverkeer voor het ontsteken van de belichting van het Stadhuis; vervolgens aan de muziek vereeniging Crescendo; aan de K. N. A. U. voor het verleenen van toestemming voor het medeloopen zonder .'voorschrift van lidmaatschap; aan de afdeeling van het Roode Kruis voor de belanglooze medewerking; aan de schenkers van prijzen, aan de jury leden, aan hen, die belangloos hun auto beschikbaar stelden en aan de politie. Overgaande tot de prijsuitdeeling deelde spr. mede, dat Achilles mede had geloopen buiten mededinging (luid applaus). In de eerste plaats deed de heer de Hamer mededeeling, dat de eerste prijs voor de verst komende groep, een ver guld zilveren kruis van de K, N. A. U. was toegekend aan Op Stap uit Hil versum, dat 202 km moest afleggen, de tweede prijs, een zilveren medaille van den heer J. Lagaay, aan de Koloniale Reserve uit Nijmegen, die 181 km ge- tufd heeft en de derde prijs, een zilveren medaille van de Voetbalvereeniging Middelburg aan de Delftsche Wandel sportvereeniging, die een afstand van 141 km had gespoord. De prijs voor de grootste groep, een bronzen medaille van het K. N. G. V. kwam toe aan de Vlissingsche Turnver- eeniging te Vlissingen, die met 56 per sonen deelnam. Bij den prijs voor de verstkomende adspiranten-afdeeling, een bronzen me daille van Uit het VolkVoor het Volk wees de heer de Hamer nog eens op de groote prestatie yan de jongeren en deelde mede, dat de prijs toekwam aan Zeelandia te Hansweert, Na ook nu nog den naam van den oudsten deelnemer te hebben gemeld, kwam spr. tot de voornaamste prijzen, die toegekend waren door heeren die op verschillende plaatsen de groepen had den gecontroleerd, om na te gaan welke groepen den besten indruk maakten. Het maximum daarbij te behalen punten was 30. De Zeeuwsche Wandelsportvereeni ging te Middelburg kwam met 25 hs punt in het bezit van den eersten prijs, een beker van den heer C, J, M. Hackenberg. Deze mededeeling verna men de leden met luide toejuichingen, en hun leider, de heer P. F. Goossens, aanvaardde den prijs met de woorden: Achilles heeft ons geleerd wat wande len is. De afdeeling der S.D.O.A. alhier en die der Koloniale reserve te Nijmegen adden een gelijk aantal punten. Bij raden naar paar of onpaar, verwierf eerstgenoemde den tweeden prijs een plaquette van den heer L. H. C. baron van Randwijck, laatstgenoemde den derden prijs een plaquette van de Kon, Fabriek Gerritsen en van Kempen. Ten slotte bood spr. namens de re gelingscommissie onder luid applaus 'n beker aan Achilles aan. De heer K. de Vries, voorzitter van den Zeeuwschen Athletiekbond, wenschte Achdles geluk met dit mooie slot van haar jubileum feesten. Door de groote deelname en het mooie weder &en schitterend succes geworden. Dit verheugt spr. ten zeerste, mede omdat hij wel eens een kijkje achter de schermen bij de voorbereiding heeft ge had en weet hoe de heeren van comité en bestuur hebben moeten werken aan de voorbereiding. Achilles is klein be gonnen, maar door en onder de leiding van aller vriend Jan Bal tot een der Êjootste gymnastiekverenigingen te Middelburg uitgegroeid. Spr. hoopte dat de heer Bal op dezen weg zal voortgaan en Achilles onder zijn leiding haar der de lustrum zal mogen herdenken. Deze vereeniging huldigt een breede opvat ting en blijft niet bij gymnastiek en ,ath- Ietiek, maar pakt ook gaarne een nieu wen tak van sport aan, zooals nu de wandelsport. Spr, wees ten slotte op de groote propaganda voor het mooie Wal cheren, dat van dezen dag zal uitgaan, want zij, die weer naar elders terug keerden zullen zeker propaganda ma ken bij hun kennissen voor een bezoek aan ons eiland. De heer De Hamer dankte spr. en zeide dat ook deze over den heer Bal geen woord te veel heeft gezegd. De heer F. D ij k s 1 a g, sergeant-ma joor instructeur van het N.O.I.L., een der leiders van de groep der Kol. Reserve, zeide, dat de vorige spreker feitelijk het gras reeds voor zijn voeten had wegge maaid. Na er op gewezen te hebben, dat moeilijkheden inzake het onder dak brengen van zijn groep, zoo goed werd opgelost, mede dank zij den heer Bal, verzekerde spr. bij Achiiles een regeling te hebben aangetroffen als voordien ner gens. Een zeer goeden maatregel vond spr. het dat Achilles zelf een kwartier eerder vertrok en gaf alle vereenigin- gen, die zulke marschen organiseeren, den raad dit voorbeeld te volgen, Spr. wees er op, dat zijn groep voor haar doen te langzaam heeft geloopen, om dat men als militair zich oefent indien het vaderland roept, vlug ter plaatse te zijn. Uit het op deze woorden volgende applaus, merkte spr. tot zijn groote vreugde, dat men op Walcheren begrijpt wat de militairen zijn. De heer W. A. de Groote, voor zitter der Zeeuwsche Wandelsportver eeniging, zeide, dat er voor hem geen sprietje meer is overgebleven. Men zal begrijpen, wat het voor zijn vereeniging zeggen wil, die nog maar enkele weken geleden is opgericht, om den eersten prijs te verwerven. De leden zijn gewoon met een snelheid van 8 tot %y2 km te loopen, maar spr. erkent van Achilles veel te hebben geleerd. Spr. brengt hul de aan den heer De Hamer en waar zijn vereeniging het plan heeft volgend jaar een marsch te organiseeren, riep hij de hulp daarvoor in van den heer De Ha mer en de andere heeren. Ook verder wenschte spr. Achilles steeds succes toe. De heer De Hamer dankte ook beide laatste sprekers en sloot hiermede het officieele gedeelte van dit samen zijn. Vóór den aanvang van de bijeen komst, was reeds aan Achilles namens de caféhouders op de Markt een beker aangeboden als waardeering voor het geven van het concert op de Markt. De heer Corns. Henning heeft 's mor gens bij,het vertrek der loopers een 22- tal foto's van groepen opgenomen en des middags prijkten deze reeds in de etalagekast. Ook is het vertrek op de film ver eeuwigd. ,De Nederlandsche Industrie". Onbekendheid met de Nederlandsche producten en met de fabrikanten die deze vervaardigen, is vele malen oor zaak dat te veel buitenlandsche artike len worden gekocht. Een betrouwbare gids bij de keuze van in Nederland ver vaardigde producten, en om tevens den weg te wijzen tot wien men zich daar voor kan wenden, is het Adresboek van de Nederlandsche Fabrikanten, „De Ne derlandsche Industrie", waarvan de elfde, vermeerderde uitgave verschenen is bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij N.V. te Leiden. Aan de uitgave van dit Adresboek, in groot formaat verschenen, en aanzien lijk uitgebreider dan de vorige uitgave, is weder veel zorg besteed. Tevens is een in rubrieken gerangschikt register toegevoegd, benevens registers in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal, waardoor ook buitenlanders dit boek kunnen raadplegen. Elk fabrikaat van Nederlandschen oorsprong is thans in dit Adresboek te vinden. DAME DOOR TRAM VERMORZELD. Vrijdagmiddag is op de Josef Israels- laan te Den Haag een bejaarde dame, door een uit Wassenaar komende H. T. M. van de lijn LeidenWassenaar Den Haag gegrepen en gedood. Omtrent deze noodlottige aanrijding vernam de Msb. nader, dat het slacht offer is de 67-jarige mevrouw Douari- ère A. M, S. geb, B., wonende Roelof straat te 's-Gravenhage. Mevrouw S. liep van het Boschpad in de richting Neuhuyskade en lette volgens ooggetuigen niet op de uit de richting Wassenaar snel naderende tram. Zij werd door de tram een eindweegs meegesleurd en werd zwaar verminkt opgenomen. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Volgens het voorloopig politieonder zoek treft den trambestuurder geen schuld. EEN AFWISSELING OP EEN RE GENDAG. Bergsche Hoek heeft Donderdagmorgen op origineele wijze 'n ontzaggelijken stroom vreemdelingen ge trokken. Een inwoner van Bergsche Hoek had een opslagplaats gemaakt voor duizenden autobanden, afkomstig van den brand, die eenige maanden ge leden te Rotterdam heeft gewoed. Deze banden heeft hij Donderdagmorgen ter vernietiging doen aansteken. De rubber verwekte echter zoo een geweldige rookmassa, dat honderden uit Rotter dam en omliggende gemeenten naar WAARSCHUWING Hero „Perl" is een zuiver Natuurpro duct, zonder eenige chemische toevoeging. De gouden kleur en de zuivere, frissche smaak zijn er door de natuur aan gegeven- Hero „Perl" bevat geen alcohol. (Ingez. Med.) Bergsche Hoek trokken. Het bussen- verkeer werd hierdoor zeer vertraagd. Spoedig arriveerde de brandweer van Hillegersberg en Terbregge, zelfs is de in de vorige week in gebruik genomen autospuit van Schiebroek gekomen. De hilariteit in Bergsche Hoek was zeer groot. De cafés maakten intusschen goe de zaken. FRAUDULEUS INVULLEN VAN STEUNLIJSTEN. In verband met het frauduleus invullen van steunlijsten te Haarlem, waarop steenzetters zich werkloos hadden gemeld, terwijl dit niet het geval was, voor welk feit deze week reeds eenige personen terzake van valschheid in geschrifte en oplichting zijn aangehouden, zijn Vrijdag nog drie arrestaties verricht. Het vermoeden is niet ongegrond, dat nog meerdere arre staties zullen volgen. BRUTALE INBRAKEN. Woens dagavond werd op twee plaatsen in H i 1- v e r s u m op brutale wijze ingebroken. Om kwart voor elf is in een perceel aan de Sterrelaan de dader door de geopen de tuindeur de achterkamer binnenge komen en ontvreemdde uit een aldaar staande kast een geldkistje inhoudende ongeveer 50 gulden en een spaarbank boekje. Toen de inbreker het huis ver liet, werd hij door de bewoners gehoord, die in een aangrenzende kamer met ge sloten tusschendeur zaten te kaarten. Hij wist echter spoedig in de duisternis te verdwijnen, evenals de dader die een uur later met hulp van een ladder door een openstaand raam in de slaapkamer van een perceel aan de Eikenlaan klom. De bewoners, die in een vertrek bene den zaten, hoorden hem loopen. Zich ontdekt ziende, verdween de man langs denzelfden weg als hij gekomen was. Hij heeft niets kunnen meenemen. 133 BROWNINGS EN 3400 PATRO NEN GEVONDEN. Het was de poli tie te Enschede ter oore gekomfen, meldt het Handelsblad, dat naar het sta tion Hengelo eenige zeer zware, koffers waren vervoerd door verdachte personen en dat deze koffers daarop per auto naar Enschede waren gebracht. De politie te Enschede stelde een onder zoek in en ontdekte in een garage in een Belgische auto 133 brownings en 3400 scherpe patronen. Vier personen, een Belg en drie Nederlanders, werden in een hotel aangehouden. Ze zijn later weer in vrijheid gesteld. De revolvers, de patronen en de auto zijn in beslag ge nomen. 60.000 FRANCS AAN EEN VER KEERDE UITGEREIKT. Een te Heerlen wonende Poolsche Israëliet, had aan zichzelf, toen hij nog in het Saargebied was, per aangeteekenden brief een bedrag van 60.000 francs over gemaakt, Hij had blijkbaar geredeneerd, dat het veiliger was, het geld per post naar Heerlen te sturen dan het zelf mee te brengen. Zijn bedoeling was dan het geld, dat met de aanwijzing „Poste Restante" was verstuurd, te Heerlen aan het postkantoor af te halen. Toen de man H. geheeten, echter om den brief kwam, deelde men hem mede, dat deze brief reeds was afgegeven meldt de „Limb. Koerier." Aan het loket h'ad zich een landsman van H, vervoegd, die eveneens H. heette en die de vraag, of een aange- teekende zending van 60.000 francs mis schien ook voor hem bestemd was, be vestigend beantwoordde. Hem had men toen den brief gegeven. Eerst later bleek, dat deze in verkeerde handen was gevallen- Aangifte bij de politie volgde en deze stelt thans een onder zoek in, dat tot dusver nog niet tot re sultaat leidde. AAN BRANDWONDEN OVERLE DEN. Het 27-jarige dienstmeisje P. D. dat zware brandwonden had opgeloopen bij een brand ten huize van de familie C. te Groningen is thans overleden. TJALK IN BRAND. Donderdag avond zag men op de Oranjesluizen en op den Waterlandschen Zeedijk tusschen Schellingwoude en Burgerdam een tjalkscheepje, dat in brand stond. Een felle vuurgloed steeg van het vaartuig op en zware rookwolken verspreidden zich over het water. Op de verschillen de kanten gegeven brandalarmen is de drijvende motorspuit uitgevaren. Later bleek, dat de schipper en zijn gezin de tjalk verlaten hadden in een roeibootje en ongedeerd den vasten wal hadden bereikt. Het schip was met hooi gela den; tegen 11 uur stond het nog in lichtelaaie. Er dreef brandend hooi op het buiten-IJ. Vermoedelijk is de brand door broeiing in het hooi ontstaan. De tjalk is geheel verloren gegaan. Ongelukken. Woensdagavond is op den rijksweg te We 1 1 e r 1 o o i de landbouwer Joh. de R., die met zijn rijwiel zonder eenig teeken te geven den weg overstak, door een passeerende auto gegrepen. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar hij spoedig na aan komst overleed. Naar is komen vast te staan, treft den bestuurder van de auto geen schuld. De 7-jarige A. B. uit de Tweebosch- straat te Rotterdam is in die straat van een sleeperswagen gevallen en heeft een der achterwielen over het lichaam gekregen. Met inwendige kneuzingen is de jon gen in het ziekenhuis opgenomen. Op den Hondweg te Nieuwer- A m s t e 1 geraakte Donderdagmiddag een 6-jarig meisje bij het onverwachts oversteken van den weg onder een auto. De kleine kreeg van een der wie len een klap tegen het hoofd. Met een ernstige hersenschudding werd het meis je naar een ziekenuis overgebracht. Het 5-jarig dochtertje der familie deR. Hoensbroek geraakte on der een auto. Met gebroken ledematen en een zwa.re hoofdwonde werd de kleine naar het ziekenhuis gebracht.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7