BINNENLAND. DOLORES DE MENDOZA. ZEELAND. TWEEDE blad van de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant (w.o. de goesche courant) van maandag 29 mei 1933. No. 125. WIJZIGING RIJKSAMBTENAREN REGLEMENT. Strenge maatregelen SALARISREGELING RIJK- EN GEMEENTE-AMBTENAREN. Eén departement MIDDELBURG. Het Abdijconcert. Een Jubileum. Oplichters; VEREENIGING TOT HET BEZOEKEN DER ARMEN TE MIDDELBURG. WALCHEREN. j ting van al of niet verplichte aangeslo- De verplichte aanfluiting, dragen zullen varieeren- tusschen 5 en VROUWENPOLDER. Vrijdagavond 30 per jaar en per woning. De heer had in de voormalige O. L. School een J a n s e zeide het vreemd te vinden, bespreking plaats tusschen B. en W. en Jat adressanten voor deze bijeenkomst het meerendeel der 40 ingezetenen der zijn opgeroepen, te meer daar uit het afdeeling Vrouwenpolder, die zich met adres meer dan voldoende blijkt, dat een adres tot den Gemeenteraad heb-adressanten tegen dwang zijn, als men ben gericht, houdende verzoek niet over 1 een beroep doet op de saamhoorigheid In het Staatsblad is afgekondigd een K. B. houdende wijziging van het Alge meen Rijksambtenarenreglement. O. m. zal thans gelden: De ambtenaar behoort zich te ont houden van het bezigen van vloeken of van ruwe of onzedelijke taal. Het is den ambtenaar verboden om in dienst of bij gekleed gaan in uniform insignes of andere onderscheidingsree- kenen of in dienst uniformkleedingsfuk- ken te dragen, een en ander voorzoover die niet van regeeringswege zijn ver strekt of voorgeschreven of tot het dra gen daarvan niet door Onze Minister Voorzitter van den Raad van Ministers, vergunning is verleend. Dit verbod is niet toepasselijk ten aanzien van vreem de ordeteekeningen met ons verlof aan genomen. Hij onthoudt zich van het uitsteken of hijschen van andere dan nationale of oranje vlaggen. Uit het uiterlijk aanzien van de ambts- of dienstwoning of van 't daarbij behoorend erf mag niets blij ken van de politieke gezindheid van den ambtenaar of zijn huisgenooten. Tijdens schorsing wordt de bezoldi ging voor één-derde gedeelte ingehou den; na verloop van een termijn van zes weken kan een verdere inhouding, ook van het volle bedrag, plaats vinden. Het niet ingehouden gedeelte van de bezol diging kan aan anderen dan aan den ambtenaar worden uitbetaald. Tijdens de schorsing'kan tot den in de strafaanzegging of -oplegging ge noemden datum van ingang van het ont slag de bezoldiging geheel of gedeelte lijk worden ingehouden. Van den datum van ingang van het ontslag af wordt de bezoldiging geheel ingehouden. Het niet ingehouden gedeelte van de bezoldiging kan aan anderen dan den ambtenaar worden uitbetaald. De ingehouden bezoldiging wordt als nog uitbetaald, indien de schorsing niet door een door den strafrechter opge legde straf wordt gevolgd of ook indien en in zooverre op andere gronden als nog tot uitbetaling wordt besloten. De ingevolge het tweede lid ingehou den bezoldiging wordt alsnog uitbetaald indien op de schorsing bestraffing van den ambtenaar met onvoorwaardelijk ontslag niet volgt. Indien de ambtenaar, die met Kon, machtiging een functie als lid van Ged. Staten of van wethouder heeft aanvaard elj in verband daarmede van zijn ambt tijdelijk is ontheven ophoudt lid van Ged. Staten of wethouder te zijn en hij naar het oordeel van het bevoegd ge zag niet in actieven dienst kan worden hersteld, wordt hem eervol ontslag ver leend. Er worden twee nieuwe artikelen in gevoegd, luidende: Voor de toepassing van artikel 97 (regelende het ontslag van vrouwelijke ambtenaren, die in 't huwelijk treden) werdt met de vrouwelijke ambtenaren, die in het huwelijk treedt, gelijk gesteld de vrouwelijke ambtenaar, die in con cubinaat is gaan leven. Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 50. Het gedrang werd grooter bij de tre den van den troon, waar de koning en Mendoza hadden gestaan, want nadat dezen, omringd en beschermd door de lijfwacht, de zaal hadden verlaten, drong de menigte meer en meer daarheen, zoodat Dolores zich nauwelijks een weg er door kon banen. „Zoudt u zoo goed willen zijn me even door te laten?" vroeg zij vriende lijk, ,,Ik ben Dolores de Mendoza". De groep menschen, die haar den doorgang bemoeilijkten, schrokken op en maakten ruimte, Doorloopende, ont moette Dolores den prins van Eboli niet ver van de estrade. De Engelsche am bassadeur, die van plan was zoolang te blijven, als er voor hem iets op te mer ken zou zijn, stond nog naast hem. Do lores sprak den prins aan. „Don Ruy Gomez, ik kom uw hulp inroepen. Mijn vader is onschuldig; dat kan ik bewijzen. Maar het hof moet me aanhooren iedereen moet de waar heid weten. Wilt u me helpen en zorgen dat men naar me luistert?" Ruy Gomez keek met hoffelijke ver bazing naar Dolores bleeke maar be sliste gelaatstrekken. ,,Ik ben ter uwer beschikking", ant- woorde hij, „Maar wat bent u van plan te zeggen? Het hof is vanavond in een gevaarlijke stemming". „Ik wensch me tot iedereen te rich ten", zei Dolores, „Ik ben niet bang, en wat ik heb te zeggen, kan ik niet her halen zelfs al had ik er de kracht toe. Ik kan mijn vader redden „Waarom gaat u dan niet onmidclel- Aan den ambtenaar kan eervol ont slag worden verleend op grond van re volutionaire gezindheid. Voorts kan eervol ontslag worden verleend aan den ambtenaar, die lid is van een vereeni- ging, waarvan de voorzitter van den raad van ministers verklaard heeft, dat zij om de doeleinden, die zij nastreeft, of de middelen die zij aanwendt, de be hoorlijke vervulling van zijn plicht als ambtenaar kan in gevaar brengen of schaden, of die op eenigerlei wijze me dewerking of steun verleent aan een zoodanige vereeniging of van haar uit gaande actie. Voor een dergelijke ontslag verleening is de medewerking of machtiging ver- eischt van den voorzitter van den raad van ministers. Naar vernomen wordt zullen niet al leen zooals reeds gemeld, de dienst der P. T. T. en de radio-aangelegenheden, welke thans onder het departement van Waterstaat ressorteeren, naar het de partement van Binnenlandsche Zaken worden overgebracht, maar zal bij laatstgenoemd departement ook wor den ondergebracht alles wat betreft de materieele positie der ambtenaren, als het Georganiseerd Overleg, de rechts positie en de salarisregeling. Hierdoor wordt verkregen dat het mogelijk zal zijn, de regeling van de salarissen van de rijksambtenaren en die van de ge meente-ambtenaren uit één oogpunt te beschouwen. De ambtenarenrechtspraafe evenwel zal onder het departement van Justitie blij ven ressortteren. Het was gisteren aanvankelijk niet druk bij het ochtendconcert, dat het Middelburgsch muziekcorps onder lei ding van den heer Joh. H. Caro in de Abdij gaf. Later is het aantal bezoekers nog wel toegenomen, maar de groote be langstelling van vroeger jaren was niet bereikt. Men hoort zeggen, waarom niet om 12 uur, maar er was gezien het groot sportgebeuren op dezen dag voor het bestuur aanleiding ook voor de eerste uitvoering dit jaar het vroege uur te kiezen. Zij, die er niet waren, hebben veel gemist en o.a. de gelegenheid voor bij laten gaan om een tweetal nieuwe num mers „Andante religieux" van C. Ga- denne en „Voüte mystique" van F. von Blon te leeren kennen, wat moet in houden ze op hoogen prijs te stellen. Maar ook de andere nummers als Ave Maria en fragmenten uit „Tannhaüser" kwamen weer goed tot hun recht. Zaterdag herdacht de heer D. A_. Steketee den dag waarop hij gedurende 40 jaar werkzaam was in de apotheek van de firma de Blaecke de Ligey in de Kortedelft, thans eigendom van me vrouw wed. J. C. v. d. HarstPeters. I Zoowel van de eigenares als van het personeel, als ook van andere zijde ont ving de jubilaris blijken van belangstel ling en waardeering op dezen dag. Te Arnhem is aangehouden een per soon, die zich alhier bezig heeft ge houden met den verkoop van z.g.n. Sweepstake loten voor 4, welke loten geen waarde bleken te hebben. De man is heden naar hier overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld, als verdacht van oplichting. Een Pool, die zich in het huis van be waring bevond en tegen wien ook ver moedens van oplichting bestaan, is he den over de grenzen des rijks gezet. Ook bezuiniging, In het 27ste verslag van bovenge noemde vereeniging, het 89ste jaar van het bestaan, wijst het bestuur op het groot verlies, dat de vereeniging leed door het overlijden van den heer J. Dronkers, die met groote toewijding en nauwgezetheid een zeer groot aantal jaren de functie van penningmeester vervulde. De vereeniging is hem hier voor erkentelijk. Het verheugde het be stuur zeer dat de heer J. Dronkers jr. zich bereid verklaarde de functie van penningmeester op zich te nemen. In de vacature, ontstaan door het vertrek naar elders van mevr. Sprenger Kolff koos men in het bestuur mevr. V. Schlüterde Nijs. Acht gezinnen of alleen loopende personen zijn in het afgeloopen jaar in geschreven, het getal aanvragers be droeg 66, dat der aanvragen 684, beide 3 minder dan het vorige jaar. De uitgaven voor onderstand liepen terug van 3864.50 in 1931 tot 3820.50 in 1932, het nadeelig saldo bedraagt 927.60. Uit deze cijfers blijkt, dat men voort gaat op den ingeslagen weg der bezui- ging, al stemt dit in een tijd, waarin zoo menigeen behoefte heeft aan steun, wel droevig. Laten wij voortgaan aldus het ver slag de belangen onzer vereeniging,, die door jarenlange werkzaamheid on misbaar is geworden in de Middelburg- sche samenleving, naar onze beste krachten te dienen en anderen op te wekken onzen arbeid geldelijk te steu nen. De brandende vuilnisstortplaats. Ook de regen van Donderdag heeft 't diep ingewortelde vuur op de puinplaats aan den Nieuwlandschen weg niet tot staan kunnen brengen en daarom is Za terdagmiddag de brandweer met de burgerijspuit er op uitgetrokken om na een moeilijke afdaling naar het terrein den strijd tegen het vuur aan te binden. Gedurende twee uur heeft men de brandende massa bespoten en met de kracht van het water diepe putten in den grond gemaakt. Men hoopt nu alle kiemen van vuur te hebben gesmoord, en daardoor een einde te hebben ge maakt aan stank en rook, die veel hin derlijks en onaangenaams ten gevolge hadden. Na afloop van het werk, kostte het heel wat chauffeursbekwaamheid om weder zonder ongelukken op den goe den weg te geraken, lenen. Spr, stelde zich voor dat bij ver- DE WATERLEIDING. plichte aansluiting de verschuldigde be- lijk naar den koning?" vroeg de prins, moeilijkheden vreesde. „Om de liefde Gods, help me en doe wat ik u vraag!" Dolores greep zijn arm, en het spreken kostte haar moeite. „Laat mij toch iedereen vertellen dat mijn vader geen schuld heeft aan den moord. Daarna kunt u me, als u wilt, naar den koning brengen". Zij sprak zeer ernstig en hij weer streefde niet langer. De stemming van het hof voldoende kennende, was hij er zeker van dat alles, wat Mendoza's on schuld kon bewijzen, juist nu in goede aarde zou vallen, en al was hij te loyaal om te wenschen dat de koning van de misdaad zou worden beschuldigd, was hij te rechtvaardig om niet te willen dat, indien Mendoza werkelijk onschul dig was, dit ook zou blijken. „Ga met me mee", zei hij kortaf, nam Dolores bij de hand en leidde haar naar de derde trede der estrade, zoó3at zij over aller hoofden heen kon zien. Het was nu niet het oogenblik om aan cere moniën en gebruiken te denken, want er dreigde gevaar in de lucht. Ruy I Gomez richtte zich in zijn volle lengte op, stak zijn hand, waarin hij zijn witte j handschoenen hield, omhoog, om dej aandacht te trekken, zoodat na enkele i oogenblikken die Dolores een uur van j foltering toeschenen, in de zaal stilte heerschte, „Grandes", sprak hij met luider stem, „de dochter van Don Diego de Mendo za staat hier naast me, om u te gaan bewijzen dat haar vader onschuldig is aan den dood van Don Jan van Oosten rijk". Nauwelijks waren de woorden over zijn lippen, of een algemeene luide kreet van blijdschap weerklonk. Maar weer verjdef Ruy Gomez zijn hand en riep: „Luistert naar Dona Maria Dolores de Mendoza!" te gaan tot invoering van een ver plichte aansluiting aan de eventueel naar Vrouwenpolder door te trekken waterleiding der gemeente Middelburg. dan zouden de kosten docr de bevolking van de geheele gemeente moeten wor den gedragen, doch als de kosten zoo als nu het geval is door slechts een 70 De Burgemeester opende de tal hoofden van gezinnen moeten wor- bijeenkomst met een woord van wel kom en uitte zijn vreugde over de groote opkomst. Spr. wees er op, dat het z.i, thans de juiste tijd is om op de goedkoopst mogelijke wijze de aanslui ting tot stand te brengen, te meer daar het vooral van groot belang is over goed en voldoende drinkwater te kun nen beschikken, vooral in het belang der gemeente als bad- en pensionplaats. Spreker sprak er zijn bevreemding over uit dat op het adres tegen de waterlei- den opgebracht, kan men moeilijk van saamhoorigheid spreken. De Burge meester zeide daarop dat uit het adres niet is op te maken dat men te gen de waterleiding op zich zelf is en wat het verhaal van de kosten op alle inwoners betreft, gaat het z.i. niet op de inwoners van den Veerscheweg en den z.g.n. Kattenpolder, die totaal geen belang bij de waterleiding te Vrouwen polder hebben, in de aan de aansluiting verbonden kosten te doen dragen. De gyqi.ii ilijwr— Toen ging hij iets achteruit en keek naar haar, Zij was doodsbleek en haar lippen trilden. Zenuwachtig plukte zij aan de plooien van haar rok, en het duurde eenige seconden, voordat zij kon spreken. „Grandes van Spanje begon zij, en reeds dadelijk kreeg haar stem de noo- dige kracht om helder door te dringen tot zelfs het uiterste einde der zaal. Er heerschte diepe stilte. „Mijn vader heeft zich zelf beschul digd van een afschuwelijke misdaad. Hij is echter onschuldig en zou evenmin zijn hand tegen Don Jan van Oostenrijk op geheven hebben als tegen den koning zelf. Ik kan u niet zeggen waarom hij zijn leven wil opofferen door de schuld op zich zelf te laden. Maar hij beging de misdaad niet. U vraagt mij hoe ik dat weet, hoe ik dat kan bewijzen? Welnu ik, Dolores de Mendoza, zijn dochter, bevond mij ongezien in de kamer van den man, dien ik lief had, was daar, toen hij werd vermoord. Toen hij nog leefde, heb ik hem alles gegeven, mijn hart, mijn ziel, mijn meisjeseer. En van avond ben ik langen tijd bij hem ge weest. Nu hij dood is; zal ik met mijn schande boeten voor mijn vaders leven. Hij mag niet sterven, want hii is on schuldig. Grandes van Spanje Daar u mannen van eer zijt, zeg ik u: hij mag niet sterven, daar hij de daad niet be ging Zij hield op en sloot haar oogen half terwijl zij eenigszins wankelde op de plaats, waar zij stond, zoodat Ruy Go mez naar voren schoot om haar te steu nen, daar hij dacht dat zij flauw viel. Maar zij beet zich op de lippen, en met moeite opende zij haar oogen, om op nieuw de menigte in het gezicht te zien. „Dit is alles", sprak zij op zachten, doch duidelijken toon. „Het is afgeloo pen. Ik ben een verloren vrouw. Help zomer door hen, die op de vergadering van V.V.V., waarin de mogelijkheid van aan sluiting aan de waterleiding is bespro ken, voor aansluiting waren. Spreker is van oordeel, dat zonder het hebben van goed drinkwater de welvaart, die thans in opkomst is, ten ondergang gedoemd is, zoodra gebrek aan goed water zich zal doen gevoelen. De heer H. Pol derman zeide niet te kunnen be grijpen waarom B. en W. deze bijeen komst noodig hebben geoordeeld, als dat College geen anderen 'weg weet, dan de voorgestelde, adressanten dien weg nog veel minder kunnen aangeven, adressanten zijn niet tegen de water leiding op zich zelf, doch tegen het feit, dat men verplicht wordt tegen zijn wil aan te sluiten. De Burgemeester zette nader uiteen waarom het B. en W. wenschelijk voorkwam deze verga dering te beleggen, zij wenschten o.m, te weten hoe de gesteldheid ten op zichte van deze aangelegenheid bij de ingezetenen is, alvorens zij den Raad een of ander definitief voorstel doen. Men weet toch even goed als spr., dat voer verwezenlijking van deze aange legenheid geld noodig is en B, en W. zien geen kans de voor aflossing en rente benoodigde gelden op andere wij ze dan de invoering van een verplichte aansluiting beschikbaar te krijgen. De heer de B r u ij n vroeg hoe groot de kosten van aanleg zijn, en de heer T i 1 r o e of de kosten niet gemeente lijk gedragen kunnen worden, daar toch ook anderen dan de inwoners van de kom Vrouwenpolder van het water zul len genieten. De Burgemeester deelde mede dat de totale kosten wor den geraamd op 12500, op welk be drag z.i. bij uitvoering van het grond werk in werkverschaffing plus minus 1000, kan worden verlaagd. De ge raamde kosten aanhoudende zal gedu rende 30 achtereenvolgende jaren een bedrag van 1000, noodig zijn voor ren te en aflossing, waarvan de gemeente 200 zal dragen en zij de resteerende 800, zal moeten vinden van de aan sluitingen. Voor degenen, die in den zomer water zullen halen zonder aan gesloten te zijn zal een afzonderlijk ta rief worden vastgesteld, waarvan de winst ten goede zal komen ter verlich- ding door personen is geteekend, van heer J. Polderman wees op het feit wie het hem bekend is, dat zij in den dat het z.i. nu geen tijd is de inwoners altijd zonder water zitten en die toch al reeds voor zeer zware lasten zitten nu nog eens een nieuwe last van 5 tot 30 per jaar op te leggen. De heer J. M e s u zeide het college B. en W. niet meer te kunnen he me nu de zaal te verlaten". Vriendelijk leidde de oude prins haar de treden af. Nog eenigen tijd nadat zij had gesproken, bleef er stilte heerschen, maar langzamerhand hoorde men de menschen zachtjes weer met elkaar pra ten, en wat Dolores voorzien had, ge beurde: daar weerklonk de hoonende lach van een vrouw, toen zij passeerde; zij zag hoe de oudere dames haar ont weken en hole de jonge haar aankeken met een nieuwsgierigheid, alsof zij een wild dier was, gevaarlijk om te naderen, maar toch wel de moeite waard om op een afstand te bekijken. Maar de mannen ontweken haar geenszins, en zij hoorde hen zeggen, dat zij een dappere vrouw was, die den moed had door zulke middelen haar vader te redden. Zij hoorde woorden van spon tane instemming, en één hunner zei hardop, dat hij voor een meisje met zoo'n trouw hart zou willen sterven, terwijl een ander verklaarde, dat hij, als zij Don Jan kon vergeten, haar dadelijk zou willen trouwen. En het werd niet op oneerbiedigen toon gezegd; integen deel, het was ernstig gemeend en men sprak door bewondering gedreven. Eindelijk had zij de deur bereikt, en Opkijkende naar het vriendelijke gezicht van den ouden prins, vroeg zij: „Heb ik zijn leven gered? Zal rncn mij gelooven?" „Men gelooft u", antwoordde hij. „Maar uw vaders leven is in handen van den koning. U moet onverwijld naar zijn majesteit gaan. Zal ik met u meegaan? Ik geloof wel dat hij u zal ontvangen, als ik het hem verzoek. „Wat zou ik den koning te zeggen hebben?" vroeg Dolores. „Hij was in de kamer heeft alles bijgewoond hij kent de waarheid." Zij besefte nauwelijks wat ze zei. van grijpen, vroeger kon er niets en nu in een tijd van depressie kan alles ge beuren, de waterleiding is er hoofdza kelijk noodig voor de pensionhouders en de Vreemdelingen, welnu laten die dan de kosten dragen, doch niet degenen die er totaal geen belang bij hebben, laat staan iets aan het vreemdelingen verkeer verdienen. De burgemeester lichtte toe, dat het juist in de bedoeling van B. en W. ligt degenen,, die het meest belang bij de waterleiding hebben ook het meeste te doen betalen. De heer J. Polderman wees er op, dat het Vreemdelingen-verkeer in verband met de in de lucht hangende salarisverlaging eerder zal verminde ren dan toenemen. De heer J a n s e wees er op dat het adressanten volkomen koud laat of er waterleiding komt of niet, zij zijn alleen tegen dwang t.o-z. van het al of niet aansluiten. Mej. Duvekot wees er op, dat er geen behoefte aan water is, zij vindt het meer dan treurig, dat men gedwon gen wordt aan iets te moeten betalen, waar men geen behoefte aan heeft. De burgemeester zeide, dat hij nog elk jaar klachten in ontvangst heeft moeten nemen dat er geen water is en hem steeds en steeds weer de vraag gesteld geworden is of hij, waar er zoo dicht bij, n.l. 't pompstation aan de Oranjezon, water is, er niet voor kan zorgen dat een waterleidingkraan naar Vrouwenpolder wordt gelegd, en nu B. en W. het daarheen willen lei den dat ieder een waterkraan in zijn huis kan krijgen is men er fel tegen en is er ineens meer dan voldoende water» deze tegenstrijdigheden gaan zijn be grip te hoven. De heer L. Duvekot zeide niet te gen de waterleiding te zijn, doch tegen het opleggen van dwang inzake de aan sluiting en wijst er op, dat de werkman die al een laag loon verdient en som wijlen nog niet in staat gesteld wordt dat lage loon te kunnen verdienen niet HOOFDSTUK VI. Ruy Gomez was op zijn wijze even loyaal als Mendoza, maar zijn loyaliteit was van een geheel andere soort, want zij werd getemperd door een diploma- tieken geest, die haar in gewone om standigheden meer bruikbaar maakte, en haar object was in zijn geheel veel meer een beginsel dan een persoon. Mendoza had geen begrip van een monarchie als iets abstracts, zonder een concrete persoonlijkheid, vertegen woordigd door koning Philips; Ruy Gomez echter kon zich de wereld niet voorstellen zonder de Spaansche monar chie, doch zag heel goed de zwakheden van zijn souverein in en betreurde diens misdaden. Zelf w.erd hij nog al gemak kelijk om den tuin geleid, zooals dik wijls met goede menschen het geval is zoo was hij het geweest, die den lto- nintf aan diens nieuwen secretaris, An tonio Perez, had deholpen maar toch was hij vanaf het moment, dat Mendoza Don Jan's dood had aangekondigd, over tuigd geweest dat de daad bedreven was öf door Philips zelf, öf op diens be vel, en dat Mendoza zich dapper had opgeofferd om zijn meester te dekken. Wat Dolores had gezegd, bevestigde slechts zijn eerste oordeel, voor zoover het haar vaders eer betrof. Wat zij om trent zich zelf had medegedeeld, ge loofde hij hetgeen echter niet belette, dat hij haar heldenmoed bewonderde. Al zou Dolores in werkelijkheid tien maal slechter zijn dan zij had verkozen zich voor te doen, zou zij in zijn oogen nog een toonbeeld van deugdzaamheid zijn, vergeleken met zijn eigen vrouw en hij wist nog niet eens de helft van hetgeen de prinses deed, was zelfs ge heel onkundig van haar verhouding tot den koning, (Wordt vervolgd!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5