tWtttCtftf* GOESCHE COURANTE S. WIENER Co. BADSEIZOEN 1933 eiMENLMD. ZEELAND. NUMMER 125. TWEE BLADEN. MAANDAG 29 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. BADPAKKEN BADMANTELS BADLAKENS BADMUTSEN BADSCHOENEN STRANDPYAMA'S Prima kwaliteiten Lage prijzen SOES. MIDDELBURG. YLISSGNGEM. WALCHEREN. IUID-BEVELAND. weer m nu, ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VBssingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. P- w. Advertentiën 30 ct. per *«gel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgschr Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b|j het Bureau voor Publiciteitswaarcie der Vereeniginjr de Nederlandsche Dagbladper*. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. RF.GEERINGSVERKLARING. Woensdag. Minister-president dr. Colijn zal Woensdagmiddag in de beide Kamers der Staten Generaal een regeerings- verklaring afleggen. STANDBEELD VOOR PRINS WILLEM I TE ROTTERDAM. Vrijdagavond heeft de voorloopige commissie te Rotterdam, opgericht na de huldiging, die dit jaar bij het Vrij heidsbeeld op de Nieuwe Markt is ge- kouden, een vergadering gehouden. Besloten werd op 19 Juni een her denkingsavond te houden naar aanlei ding van den Slag bij Waterloo (18 Ju ni 1815). Voorts zijn besprekingen gevoerd, die geleid hebben tot het besluit om te Rotterdam na verkregen toestemming van het gemeentebestuur een stand beeld voor Prins Willem I op te rich ten. DE LANGE GOLF IN GEVAAR? Te Luzern wordt op het oogenblik de internationale radio-conferentie gehou den, waar ook een delegatie der Ne derlandsche P.T.T. aanwezig is. Zooals werd verwacht, is de van Roe- meensche zijde verwachte aanval op onze 1875 M golf niet uitgebleven. Zoowel „de Telegraaf" als „het Han delsblad" bevatten dezer dagen hei bericht, dat het gevaar niet denkbeel dig is, dat we de 1875 M.-golf zullen moeten afstaan. Plannen worden genoemd voor den ruil met Luxemburg of Spanje. Omtrent deze berichten kon nog geen zekerheid verkregen worden. Het re sultaat der onderhandelingen zal waar schijnlijk zeer spoedig officieel bekend worden. Zaterdag 8 Juli zal te Coevot- d e n een monument voor generaal Van Heutsz v/orden onthuld en ter gelegen heid van dit feit zal de Bond van rid ders der Militaire Willemsorde bene den den rang van officier dit jaar 2ijn algemeene vergadering in dit Drentsche stadje houden. de nieuwe modellen in moderne tinten van onze badpakken zullen U zeker in verrukking brengen Groote verscheidenheid in (Ingez. Med.) opvoering van ,,'t Scheepje" een één- acter na de pauze. Dat men na dien nog niet allemaal huiswaarts ging zal men wel begrijpen. DE HANIJTO. DE WALCHERSCHE ZAXGIDS. De fa. R. M. Smits ondervond ditmaal bij de uitgave van haar nu reeds 30 jaar bekende en onmisbare zakgids eenige stagnatie, omdat niet alle dienstregelin gen even vlug binnen kwamen. Maar thans kan aan de vele aanvragen weer als van ouds worden voldaan. De gids begint met de dienstregeling van den luchtdienst der K.L.M. en heeft speci aal ten opzichte van den spoorwegdienst een verbetering ondergaan, nu weer toestemming was verkregen om ook de aansluitingen met enkele voorname sta tions verder dan Roosendaal te vermel den. FEESTAVOND CRESCENDO. De Middelburgsche Mondharmonica vereeniging Crescendo, directeur de heer I. J. Lindenberg, herdacht Zaterdagavond haar vierjarig bestaan met een feest avond in Mercurius, welke de voorzit ter, de heer W. J. Bos, opende met woorden van welkom, speciaal tot de af gevaardigden van zustervereenigingen. Spr. wees er op, dat het ledental in het afgeloopen jaar wel iets is gedaald, doch de financiën goed zijn, nl. is er een goed slot van 85. Als blijk van waardeering voor hetgeen directeur en pianist voor de vereeniging doen, bood spr. hen ieder een lampekap aan. Verschillende vaste medewerksters en -werkers had den bloemen en geschenken in ontvangst te nemen en dit was ook het geval met den voorzitter zelf. „De kleine band" van de- zusterver- eeniging „St. Caecilia" wisselde de uit voering der feestvierende vereeniging met eenige keurig uitgevoerde nummers af. De heer Alofs bood namens deze club een mand bloemen aan, terwijl de heer L. Vermeulen namens „Avedo" compli menteerde. Crescendo had een programma van een 12 nummers voor een groot deel po pulaire muziek. Het is feitelijk niet meer noodig te melden, dat de uitvoering er van goed was. Dit was ook het geval met de tweede Laatste dag. De laatste dag van de Hanijto is, zoo als wij veronderstelden, nog een drukke dag geworden, al was het bezoek gedu rende de middaguren matig. Totaal is de Hanijto door pl.m. 9000 personen be zocht. De officieele sluiting der tentoonstel ling had om tien uur plaats. Hierbij was o.a. ook de burgemeester van Goes, de heer G. A. Hajenius, tegenwoordig. Toen alle exposanten zich te tien uur in den stand van de firma Douwe Eg berts vereenigd hadden, nam de leider der tentoonstelling, de heer Tosi Facino, voor het laatst het woord. De heer Tosi zeide, dat, al is de tentoonstelling voor organisator en exposanten niet in alle opzichten geslaagd, mede door den slechten Donderdagmiddag was het be zoek geringer dan hij gehoopt had toch zoude allen aan Goes een aange name herinnering bewaren. Dank bracht hij aan den burgemeester, die hem in al le opzichten terwille was, en zijn erken telijkheid betuigde hij aan de fa. Douwe Egberts, die zoovelen gastvrij in haar stand ontving. De burgemeester, wees den hem gebrachten dank af. Hij kwam niet steeds uit louter plicht, maar ook uit genoegen, om de ontspanning, die de Hanijto bood. Spr. drukte zijn bewon dering uit voor den leider, den heer To si. en zeide, dat hij velen, die hij ook op deze tentoonstelling verwachtte, tot zijn spijt er niet gezien had. Is het succes niet zoo groot als de leider hoopte, al dus spr., men is toch tevreden, en het publiek heeft dingen ontdekt, die men hier niet zou zoeken. Met blijdschap constateerde spr. tenslotte, dat alles or delijk verloopen is en men zich stipt aan de voorgeschreven bepalingen hield. Namens exposanten voerde nog de heer P. v. d. Roer het woord. Spr. druk te zijn dankbaarheid uit voor de gast vrijheid te Goes ondervonden. Het was een gezellige tentoonstelling, die allen wisten te waardeeren. Hulde bracht hij daarom aan de Goesenaars, en voorts aan de fa. Douwe Egberts, die de expo santen steeds zoo vriendelijk ontving Voorts uitte spr., in een geestige speech zijn waardeering voor de vlugge dien stertjes, die hij, namens de exposanten, een cadeau onder enveloppe overhan digde. De heer Tosi verklaarde hierna de expositie voor gesloten. Amusementsavond „Kunstvrienden" Naar een advertentie in ons vorig nummer meldde, zal „Kunstvrienden' morgenavond in „De Prins van Oranje' een amusementsavond geven. Deze avond komt in de plaats voor de op voering van het tooneelspel „Beurs- koorts", dat door ziekte van één der leden niet kan doorgaan. Een zeer ge varieerd en aantrekkelijk programma, zal gegeven worden. Santosfonds. De opbrengst van den bloempjesver koop voor het Santosfonds was alhier 218.50. Pas op uw gedachten als gij alleen zijt; pas op uw humeur als gij in den huiselijken kring zijt; pas op uwe woorden als gij in gezelschap zijt. Een Jubileum. De heer F. E. van der Reepe her denkt heden den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de kassiers firma Wibaut Zonen, thans Rotter- damsche Bankvereeniging, De jubilaris mocht zoowel van de zijde der directie als van het personeel en van particu lieren veel blijken van waardeering in ontvangst nemen en zijn verdiensten zijn officieel erkend door de toekenning van den gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Rijwieldief aangehouden. Te Goes is aangehouden een man, die een fiets wilde verkoopen, welke hij bij het kantoor dei Maatschappij „Zeeland" had weggenomen. De man is aan de justitie te Middelburg voorge leid. Een Tentoonstelling. De tentoonstelling van teekeningen van werkloozen heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen en er waren dan ook zeer mooie stukken bij als een bewijs van het succes van den gehouden cursus. ARNEMUIDEN- Onder leiding van den heer P. Meliefste gaf de muziekvereeni- ging Arne's Genoegen, Zaterdagavond haar eerste goed geslaagde, zomercon- cert op het Marktplein. Zangersfeest. DOMBURG. Op Hemelvaartsdag hielc de Ring Walcheren van den Ned. Chr. Bond van Zangvereen. haar Jaarlijksch Zangersfeest op Westhove. Hoewel het weer in alles tegenwerkte, mag deze dag, wat zang en onderlinge samen werking betreft toch welgeslaagd hee- ten. Ook waren nog plm. 400 betalende bezoekers aanwezig, Ds. Van der Wiel, Ned. Herv. pred. te Oostkapelle sprak het openings woord, waarna hij voorging in gebed Hierna zongen alle koren gemeenschap pelijk Ps. 42 vers 15, onder leidinj van den heer J. C- F. v. Kamer. Daarna werd aan de afwerking van het programma begonnen. Bijzonder de aandacht trokken de vereenigingen Soli deo Gloria te Middelburg (dir. de heer J. C. F. van Kamer) en Soli deo Gloria te Serooskerke (dir. de heer Francke Ook de vereeniging „Valerius" te Veere en „Crescendo" te Gapinge, onder hun respectievelijke directeuren de heeren Broerse en Suurmond, leverden ver dienstelijk werk. Jammer was, dat een der vereenigingen wegens de slechte weersgesteldheid, niet volledig aanwe zig was en zoodoende niet kon optre den. Aan het eind zongen alle koren nog gezamenlijk eenige verzen van Gez. 7. Nadat ds. van de Wiel een slotwoorc had gesproken, zongen alle aanwezigen het laatste vers van den avondzang w-aarna het zangersfeest door den pre dikant werd gesloten met dankgebed. Het Chr. Muziekkorps van Zoutelan de verleende zijn medewerking door zoo nu en dan eenige muzikale afwis seling te geven. Brand. VEERE. Vrijdag is in de vischmeel fabriek en garnalendrogerij van den heer J. uit Stellendam, gelegen aan den Lan gedam alhier, brand uitgebroken. De brand, die in de opslagplaats der gar nalen moet zijn ontstaan, liet zich aan vankelijk niet ernstig aanzien. De be drijfsleider, de heer V., die inmiddels door een der omwonenden was gewaar schuwd, nam de blussching dadelijk ter hand, doch moest de hulp der brand weer inroepen, die spoedig ter plaats verscheen. Deze mocht er in slagen den brand tot den achterkant van het ge bouw te localiseeren en was de situatie spoedig meester, zoodat de blusschers omstreeks half acht weer konden in rukken. Het dak boven den vuurhaard is ge deeltelijk vernield, maar de machineka mer heeft niets te lijden gehad, zoodat de materieele schade gering genoemd mag worden en het bedrijf zelf niet ge stoord zal worden. Omtrent de öorzaak tast men nog in iet duister, maar vermoedelijk is er een vonk onder een der zakken terecht gekomen, die aldus brand veroorzaakt can hebben. Verzekering dekt de schade. Schuur afgebrand. ZOUTELANDE. In den nacht van Za terdag op Zondag is alhier afgebrand de schuur van den heer J. M. Zes stuks rundvee zijn verbrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend. RAAD VAN DRIEWEGEN. DRIEWEGEN. In de raadsvergadering van Vrijdag j.l. waren alle leden aanwe zig. Na bespreking, ging de raad accoord met het voorstel der Commissie van onderhandeling over het percentage der vermindering van de subsidie aan de Zuid-Bevelandsche Tram. Aan het ver zoek van Poortvliet over bestrijding der werkloosheid werd adhaesie betuigd voor zoover daarin werd aangedrongen om het het oog op den regeeringssteun de verplichting op te leggen tot een in evenredigheid van de grootte van het ledrijf aan te nemen getal arbeiders. De rekening van den Vleeschkeurings dienst over 1932 en. de begrooting voor 1934 werden goedgekeurd. Aan den Gemeente-Ontvanger en Secretaris Penningmeester van het Bur gerlijk Armbestuur, den heer E. A. van der Bent werd op zijn verzoek met 1 Juli 1933 eervol ontslag uit die betrek- cingen verleend, onder dankbetuiging voor de vele en getrouwe diensten aan de gemeente bewezen. De borgtocht voor den nieuwen ont vanger wordt vastgesteld op 2000. OVEZANDE. In de op 27 dezer ge- ïouden vergadering van Ingelanden van iet Waterschap waren 18 ingelanden present of vertegenwoordigd. Over de vermindering van de tram- lijdrage werd besloten, met het voor stel der Commissie a.ccoord te gaan. Op het verzoek van B. en W. dezer gemeente, tot het delven der binnen- slooten met subsidie van Rijk en Ge meente werd afwijzend beschikt. De keurd in ontvang met 11514 en in gekeurd in ontvang met 11514 en in uitgaaf met 10276. De begrooting voor 1933- 34 werd vastgesteld met 10959 in ontvang en uitgaaf. De polderlasten werden be paald op 14 per ha. voor schotbare gronden en op 12 per ha. voor de vroonen. OUDELANDE. In de Vrijdag alhier ge houden jaarvergadering van Ingelanden van het Waterschap Baarland c.a. wa ren aanwezig 40 personen, uitbrengende 44 stemmen. Instemming werd betuigd met het standpunt der commissie der Locaal- spoorwegaangelegenheden, welke ruim 33 pet. reductie der subsidie wil, terwij' de spoorwegmppij 30 pet. wil toestaan, De rekening van den dienst 1932-'33 werd goedgekeurd, welke sluit met een batig saldo van 7.577. De begrooting van den dienst 1933-'34 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van 33.187, met een post voor onvoorziene uitgaven groot 2.933. De ambtenaren zullen 4 pet. pensioen bijdrage moeten gaan betalen. Een subsidie van 25 pet. wordt toege staan voor het in werkverschaffing .be delven van slooten door de gemeenten Baarland en Oudelande, tot een maxi mum van 500 voor beide gemeenten te zamen. Het dijkgeschot werd gebracht op 17 per ha (vorig jaar 20), dat der vroonen blijft op 12 gehandhaafd. Zangersfeest en Concours. WEMELDINGE. Op Hemelvaarts dag hield de Ring „Zeeland" afd. van den Bond van Chr. Zang- en Oratori- umvereenigingen in Nederland zijn 19e zangersfeest, tevens concours in de „Brouwerij'-Boomgaard, welwillend af gestaan door den heer L. Dominicus Toen om elf uur de voorzitter de heer A. te Gusinklo het feest opende met gebed, nadat gezamenlijk het Bondsliec gezongen was, regende het reeds van 's morgens af, en is de hoop dat de zon zou doorbreken niet verwezenlijkt waardoor het aantal bezoekers slechts een duizendtal was. Van de 41 aange sloten vereenigingen met 1600 leden waren 33 ver. opgekomen met plm. 1400 leden. De jury bestond uit de heeren Leo Mens, Leiden, Joh. J. Ponse, Rot terdam en Joh. H. Caro, Middelburg Middelburg, 29-V-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste 1 u c h t temperatuur 19.7 °C (67 °F); laagste 10.6" °C (51 F). Heden 9 h: 13.1 °C; 12 h: 16 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste baro meterstand 767 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand 768.4 mm te Thorshavn; laagste 757.8 mm te Boeda pest. Meest zwakke wind uit N. richtingen, ïalf tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 4 h 49; onder 21 h 06. Licht op: 21 h 36. Maan op: 8 h 42. E.K.: 1 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Mei. Ma. 29 Di. 30 Wo. 31 Hoogwater. (Zomertijd.) 5.12 17.30 5.55 18.11 6.39 18.56 Hoog- en Laagwater te Mei. Hoogwater. (Zomertijd.) Ma. 29 7.03 19.24 Di. 30 7.42 20.03 Wo. 31 8.24 20.44 Laagwater. 11.27 24.00 12.04 24/43 12.47 Wemeldinge. Laagwater. 12.35 1.04 13.11 1.44 13.54 welke de volgende punten met diplo ma's toekende: Derde afdeeling. Diploma A. „Looft den Heer", Wol- faartsdijk 309 p.; „Tot Nut en Genoe gen" Nieuwdorp 303 p-l „Hosanna Wissenkerke 296 p.; Diploma B. „Soli Deo Gloria Kat- tendijke 287 p.; „De Lofsteip", Zierik- zee 277 p.; „Sursum Corda", Hoede- kenskerke 276 p-; „Ons Genoegen Heinkenszand 272 p.; „Halleluja Groe- de 265 p.; „Sursum Corda", Tholen 264 p.; „Zang Veredelt", Anna Jacobapol- der 263 p.; „Hosanna", Krabbendijke, 259 p.; „Sweelinck", Oostburg 258 p.; „Looft den Heere", Oud-Vossemeer 258 p.; „Looft den Heer", Heinkenszand, 254 p. Diploma C. „Vooruitgang zij ons Stre ven", Oosterland 246 p.; „De Lofstem^, Wemeldinge 233 p.; „Sursum Corda Geersdijk 218 p. Tweede afdeeling. Diploftia B. „Looft den Heer", 't Zandt (Koudekerke) 333 p.; „Zingt den Heer een nieuw lied", Zaamslag 333 p.; „Excelsior", Terneuzen 330 p,; „De Lofstem", Goes, 300 p.; „Excelsior", Rilland-Bath, 295 p. Diploma C. „Crescendo", Kruiningen 292 p.; „De Lofstem", Nieuwdorp 288 p.; „Advendo", Biezelinge 283 p.; „Soli Deo Gloria", Souburg, 281 p.; „Looft den Heer", Poortvliet, 275 p.; „Soli Deo Gloria", Ierseke, 271 p.; „Soli Deo Glo ria", Kamperland 252 p. Eerste afdeeling. „Asaf", Axel, 320 p.; „Hosanna", Vlis singen, 312 p., beiden diploma C. Ter verduidelijking der punten en di ploma's diene dat 210, 252, 294, 336 p. in de 3e afd. gem. 5, 6, en 7 een le, 2e en 3e prijs of diploma A, B of C betee- kent, en in de 2e en le afd. telkens 1 punt hooger is. Zij die diploma A beha len gaan naar een hoogere afdeeling en die geen C behalen naar een lagere. Een moeilijke opklimming dus. Aan het einde dankte de Voorzit ter, de heer Dominicus voor het be langloos afstaan van zijn mooien boom gaard, de Jury voor haar zware taak en al de vereenigingen voor haar mede werking en sloot na gezamenlijk zingen van Gez. 180 vers 1 met dankzegging. WOLFAARTSDIJK. Zaterdag hield de Vereeniging Tavenu haar jaarverga dering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat er in het afgeloo pen jaar een druk gebruik is gemaakt van het gebouw voor het vergaderen van verschillende vereenigingen enz., zoodat de financieele uitkomsten gun stig zijn. Als bestuursleden werden her kozen de heeren M. de Vos, H. .van Iwaarde en M. Kloosterman. Aan de aandeelhouders werd 5 pet. rente op de obligaties uitgekeerd. WOLFAARTSDIJK. In de Vrijdag gehouden vergadering van de weegbrug „de Hoop", werd het dividend vastge steld op 12 pet.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1