BURGERLIJKE STAND. Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. SEMENG0 SSIEUWS. apotheken. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. Riedenpolder onder de gemeente Koe wacht dienst deden, zagen zij een 6-tal personen die een viertal koeien met zich voerden in de richting van de Belgische grens Itomen, Toen zij in de nabijheid van de kommiezen gekomen waren rie pen deze „Halt kommiezen visitatie". In plaats van te blijven staan ging het ge- heele stel er vandoor, doch moesten een eind verder blijven staan aangezien ze voor een weg waren gekomen die met prikkelraad was afgezet. Alsnu volgde inbeslagname van de koeien en tegen den eigenaar, bovengenoemd, der koeien is proces-verbaal opgemaakt wegens het uitlokken van verboden uitvoer naar naar België. Toen de zaak in de morgenzitting aan de orde kwam, twijfelde de Officier van Justitie aan de verklaringen van een tweetal opgeroepen Belgische getuigen en vroeg hij schorsing van de verdere behandeling der zaak om alsnog de kommiezen en de wachtmeester der Kon. Marechaussee, de Thye te hooren die de verdachten destijds een verhoor had afgenomen. De getuigen kwamen thans op de destijds afgelegde verklarin gen terug. °P verzoek van den Officier van Justitie werden de beide getuigen in arrest gesteld als verdacht van meineed. In de middagzitting is de behandeling der zaak voortgezet en zijn de commie zen en de wachtmeester der marechaus- sée gehoord, die allen bij hun destijds opgemaakt proces-verbaal bleven vol harden. Thans kwamen de Belgische getuigen op de in de morgenzitting afgelegde ver klaringen terug. De Officier van Justitie, requisitoir nemende, is van meening, dat de Belgi sche getuigen ontzettend liegen, hij heeft ze willen houden wegéns meineed. Ver dachte heeft zijn vriend v. D, in den arm genomen en de getuigen moesten maar zeggen, dat zij zenuwachtig zijn geweest en zij niet met de koeien naar België moesten. Spr. acht dit onaannemelijk en de koeien moesten de grens over. Waarom moesten de menschen als er niets bijzonders gebeurde, op de vlucht gaan? De Officier vindt het een ernstig ge val en eischt 2 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de vier koeien. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, is van meening dat iemand die in de nabijheid van de Belgische grens woont, nog niet gelukkig is. PI. is van meening, dat niet bewezen is het geen aan verdachte is ten laste gelegd en verzoekt de Rechtbank verdachte vrij te spreken. G. C., 36 j., graanhandelaar te Ste- kene (België), was op 30 Maart 1933 door den kantonrechter te Hulst ver oordeeld tot 250 b. s. 20 dagen hech tenis, terzake van overtreding van de Crisis-Tarwewet gepleegd te Sint-Jan steen op 6 Juli 1932. Voor een ander gedeelte van de tenlastelegging werd hij ontslagen van alle rechtsvervolging. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie was tegen dat vonnis in hoo- ger beroep gekomen, Eisch 500 b- en 100 b. s. 10 d.h, voor elke boete. De verdediger, mr. P. C. Adriaanse meende, dat-verdachte ter goeder trouw heeft gehandeld en vroeg vrij spraak. Ma. La. B., 51 j., zonder beroep, te Sint Jansteen, was op 30 Maart j.l. door den kantonrechter te Hulst gedeelte lijk vrijgesproken en gedeeltelijk ont slagen van alle rechtsvervolging, ter zake van ten laste gelegde overtreding van de Crisis-Tarwewet, gepleegd te Sint Jansteen op 6 Juli 1932. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie was in hooger beroep gekomen. Eisch 100 b. s- 10 d.h. en 50 b. s. 5 dagen hechtenis.. C. de B., 35 j., A. J. van P., 18 j,, F, S., 42 j., J. S., 34 j., en H. van P. 27 j., allen wonende te Sint Jansteen en los werkman van beroep, waren op 30 Maart j.l. door den kantonrechter te Hulst van alle rechtsvervolging ontsla gen ter zake van tenlastegelegde over treding van de Crisis-Tarwewet, met ge deeltelijke vrijspraak tevens. De ambtenaar van het openbaar mi nisterie was in hooger beroep gekomen. Eisch voor de B. 50 b. s. 10 d.h,; voor de 4 andere 25 b. s- 5 d.h. J. R., 45 j., bakker te Zaamslag, was op 25 April 1933 door den kantonrech ter te Ter Neuzen veroordeeld tot 25 b, s. 10 dagen hechtenis, (2 maal), wegens overtreding van de arbeidswet te Zaamslag op 21 Januari. De verdachte en de ambtenaar van het openbaar ministerie waren in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. Dieleman Jr., achtte het ten lastegelegde niet bewe zen en vroeg vrijspraak. A, Z., 23 j., koopman te Axel, was op 25 April 1933 door den kantonrech ter te Ter Neuzen veroordeeld tot f 25 b. s. 25 dagen hechtenis (tweemaal) we gens overtreding van de motor- en rij- wielwet en opgeven van een valschen naam en tot f 10 b. s. 10 dagen hech tenis, terzake van overtreding van de motor- en rijwielwet, gepleegd te Over slag op 13 Maart j.l.. De verdachte en de ambtenaar van het Openbaar Ministerie waren in hoo ger beroep gekomen. Eisch bevestiging van beide vonnis sen. J. M. F., 50 j., koopman te Souburg, was op 5 Mei 1933 door de rechtbank veroordeeld wegens overtredingen van de VleeschkeuringsWet gepleegd te Vlissingen en Souburg op 13 Februari en op 6 Augustus 1932 tot geldboeten van f 30, f 50, en f 15, elke boete te vervangen door hechtenis van 10 dagen. Tegen dat vonnis was de verdachte in verzet gekomen. De eisch luidde thans bevestiging. B. H., 56 j,, arbeider te Kwadendam- me, Hoedekenskerke, was op 7 April 1933 veroordeeld tot f 15 b- s. 5 d.h. ter zake van overtreding van de leerplicht wet, door den kantonrechter te Goes. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging. J. de V., 32 j,, landbouwer te Mid delburg, was op 12 April j.l, door den kantonrechter te Middelburg, wegens gepleegde jachtovertreding gepleegd te Middelburg op 14 October 1932. De verdachte was in hooger beroep geko men. Eisch bevestiging. Hooger beroep. A. L. P., 23 jaar, landbouwer en Ra. Me. P., 29 jaar, landbouwster, beiden te St. Jansteen hebben hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Middelburg van, 8 Mei j.l. waarbij zij wegens wedetspannigheid en belemmering handeling van een ambtenaar zijn veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. genover het Gesticht Groenestein een ernstig ongeluk plaats gehad, dat het 6- jarige meisje C. W. de J., wonende op genoemden weg, het leven kostte. Het meisje zou plotseling, eenige meters voor een naderende autobus hardloo- pende van het trottoir den rijweg zijn overgestoken, met het gevolg, dat zij door de autobus werd gegrepen en over reden. Tijdens het vervoer naar het zieken huis is zij aan de bekomen schedelbasis- ractuur bezweken. BENZINE VOOR WATER AANGE ZIEN. De toestand van het Duitsche dienstmeisje, dat in een perceel in de Stationstraat te Groningen door 'n ongeval met waschbenzine in brand ge raakte en naar het Diaconessenhuis al daar is vervoerd, was Woensdagavond zeer zorgelijk, ,4 Bij het ongeval heeft zich nog een tra gische bijzonderheid „voorgdaan. Een Duitsche jongen, die bij de fam. C. in huis was, heeft uit de badkamer een bakje met waschbenzine, dat hij voor water aanzag op de beide meisjes geworpen, waardoor de kleeren van de meisjes nog heviger gingen branden. (lng. Med.) ONRECHTMATIG STEUN GETROK KEN. De politie te Haarlem is op het spoor gekomen van fraude, gepleegd door leden en bestuursleden van een bij hetN.A.S. aangesloten steenzettersorga nisatie. Eenige leden van deze organisa tie hadden met medeweten van het be stuur schriftelijk verklaard, dat zij werk loos waren, hetgeen evenwel niet het geval was. Deze personen hebben daar door onrechtmatig steun getrokken en de gemeente Haarlem financieel bena deeld. Reeds zijn 4 steenzetters en ook eenige bestuursleden in bewaring ge steld. Er zullen nog meer arrestaties volgen. TWAALF VARKENS EN EEN KALF OMGEKOMEN. In de boerderij van den landbouwer J. B. te Asten ont stond Woensdagmiddag brand, waar schijnlijk veroorzaakt door een defect aan den schoorscheen. In een minimum van tijd stond het met stroo gedekte ge bouw in lichte laaie, waardoor het de echtgenoote van B., die alleen met haar jonge kinderen thuis was onmogelijk was nog een en ander in veiligheid te bren gen. De geheele boerderij met schuur en stal brandde af, inboedel en landbouw gereedschappen gingen verloren, terwijl zes varkens en een kalf in de vlammen omkwamen. Zes andere varkens moes ten later wegens ernstige brandwonden nog worden afgemaakt. De brand ging zoo snel in zijn werk, dat geen der brandspuiten de plaats des onheils tij dig kon bereiken. MEISJE ONDER AUTOBUS GE- LOOPEN. Woensdagmiddag heeft op den Loosduinscheweg te d en H a a g te Poeldurp, Meie 1933. Vriend Jewannes! Noe, wat è'k j'onderlest ezeid van die uusouwens dae man en vrouwe ielk ampart 'n groot trekkement a? Ei je 't eleze van die sikkeretaris van Amster dam? Um meer as acht duzend gullen en z'n vrouwe, die onder z'n staet, ei ok 'n baentje van ruum zes duzend. Is 't nie meer as 'n groot schandaol? Mos zoo ies noe kunne? En stieng 't 'r nie dudelik bie, dat 'r in den Aag an de minnesteries Imeer zukke gevalletjes wazze? Dae moste ze noe van ooger öp is nae kieke. Da's ok 'n meniere van bezunegen. Zoo ies mos nie kunne be- stae. 'k Wier d'r effenof giftig over, toen da'k 't leesden, mè toch bin 'k blie, da'k nie d'n eenigsten bin, die d'r schan de van spreekt. In de regel lees 'k je brief van Saet- terdags sondagsaevens nog is over. Dan luuster 'k eest zoo is 'n bitje nae de radio en dan je brief, 'k Magge wel is 'n ienkelde keer nae 'n domenie luus- tere en noe vaolt 't m'n a'dikkels op, dat 'r taemelik vee domenies binne, die 'n gebed doe van ik weet nie oe lank, Zoo was t'r voe 'n paer weken saevens 'n geriffermeerden an de gank, die ei stae bidde, da'k docht, dat 'r geen end an kwam. Toen docht 'k zoo over Matteeuwi8 zesse vaes zevene: „En als gij bidt, zoo gebruik geen ijdel verhaal van woorden, gelijk de heidenen: want zq meenen, dat zij door hunne veelheid van woorden zullen verhoord worden." Me hek a k zegge, dae bin dome nies, die dan al 'n schrikkelikke veel -eid van woorden è- Dat moste ze nie doe. En as ze praote over God, dan weet iederendeen wè, Wien da'ze be- doele en dan oeft 'r geen lange staert van woorden bie, zoo as: „Gij, Die.."" en dan komt t. Eenvoud, zegge ze, is 't kenmerk van t waere en 'n gebed van n domenie op de preekstoel mot nae mien gedachten ok mè èèl-èèl eenvou dig weze. Geen gescherm mie woorden en nog is woorden. Sommegte domenies dat è'k wel in de gaten, slepe d'r van aolles bie en as ze tuus bin, za' 't al licht is gebeure, dienk 'k, dat ze zegge: „kiek, noe è'k dat en dat toch nog ver- gete." Je zou werèntig zegge, dat 'r bin, die meene: „oe langer oe beter". En dan ei j'r ok, die ouwe d'r zoo'n eigenaor- dege meniere van bidden op nae. Schreeuwe manlieve, da je 't van ier toe an Waerde wel oore kan, Vreed! Ik vinde 't mooier as ze vraegende bid de en dan vooraol; kort en bondig, zon der aolderlei kwispels, Over bidden esproke, dae dienk 'k noe aneens over. Dae bin gemeenten, dae ze de zittegen van de raed mie gebed opene. Dat schient dan zoo te zitten, dat de meerdereid z'n eigen vroom voor wil doe en dan mot den burregemeester of 'n wil of nie, toch bidde. Zoo'n raffeltje, dat aoltoos nèt eender is, nèt as dat de kleine guus doe: „Eertje, zegen deze spijze drank amen," Voe zu'k 'n gedoe stae noe voe mien t gebed te ooge. As die brave gemeen- teraedsleen b'oefte om 'te jbidden, laete ze 't dan tuus doe, liek as dat 'r wee in Matteeuwis staet: „wanneer gij bidt, gaat in uw binnenkameren." Mè nee, in die „binnenkameren", dae zie de menschen d'r niks van en o, m'n goeie man, dae bin d'r zoo vee, die bid deomdat de menschen 't mè oore zouwe- Da's zoo'n soortement vergul- seltje, dae ze d'r eigen mee bekwispele, mè voe de gene, die goed kieke, komt 't verroest' iesder, dat 'r onder dat ver- gulseltje zit, voe den dag. Bie aolderlei gelegendeden, daé mo' je mè is erg in motte ze bidde, om d'r zaeksje mè zoo'n bitje kristelik kleurseltje te geven, 'k E dae a vee over edocht, mie ik kan zoo n bidderie dikkels nie anders noe- me as.kemédie. Want voe mien is bidden te ernstig, om 't overaol te passé r} °nPasse bie te.... misbruken. Over n stuit kwam den domenie is bie m n en toen a me 't over de werk- mansvereenege. 'k Bedoele de Kriste- likke landerrebeiersbond. 'k Zei tegen z'n, da'k nie begreep, waevoe da'ze dat noe den Kristelikken bond noemden, want dat 'r toch 'n eelenboel errebei- ers lid van wazze, die nèt zoo min kristelik bin as de katte. Teminsten wat owe ze dan kristelik believe te noemen. En 'k noemden d'r zoo'n stik o: wat óp. Een was t'r bie, die weun ier nog mè 'n jaer of anderaolve en die was op 't durp, dae d'n vandaen kwam, lie van de sosijalistischen bond. 'k Wou mè zegge, dat dat Kristelikke om 'n aer wee mè zoo'n vernisje was. En toen zei d'n, den domenie: „Smid", zeit 'n, „mun nus vul deze pit". „Wat zei je noe?' vraeg ik. En toen zei d'n 't nog is: „mun' nus vul deze pit". Da's Latijnsch, zei d'n, „en dat beteikent: „de waereld w: bedroge worde."„Da's 'n waer woorc domenie", zeg ik, „Dan binne die La tienders d'r goed achter. Dan is 't bie ulder nèt as ier Toen dat een wig waer, 'k sebiet op-enoteerd. En noe moe jie is zegge Jewannes, of dat geen mooie spreu is: munnus vul deze pit*). De waerelc wil ommers bedroge worre?! Mie ao dat dikkels zoogenaemde kristelikke gedoe. Want noe kom 'k wee vrom op die Kristelikke landerrebeiers. 'k E d' is 'n krantje van eleze, mè ies biezom der kristelks è'k 'r ne in evonde, as dat den een of den aren d'r zoo is 'n tekst deur éne gooit, die 'n gebruke kan, mè da's mè spelen mie woorden Schien! Om je de waereid te zeggen oefden d'r nie vee an te veranderen om d'r 'n sosijaal bladje van te maeken Mè.... kristelik! Want: 't Stieng d' toch boven?!.... Munnus vul' deze pit (En gooit er nog 'n boel andere pitten van da soort ok mè goed toe.) Is dat bie julder ok zoo erg mie volk an de deure? Twint dat Jaonetje op 'n voemiddeg op zolder bezig was mie schoonmaeken, mos ze mè eventjes vier keeren achtermekare nae benee. 't Begon mie 'n veint mie lampepoesters en zoo,; toen een mie 'n ammonika; 'n stuitje laeter 'n wuuf mie pepiere rozen en eindelienge kwam d'r 'n jongen mie Oostburg. Van 13-20 Mei. Getrouwd: H. P. Boekhout jm. 24 j. met M. W. Moer man, jd. 24 j.; Johs. J. Riteco jm. 25 j. met S. C. Moerman, jd. 21 j. Overleden: W. Verplanke, echtgen. van S. M. Westdorp, 74 j. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van den heer M. J. van Pien- broek, Pottenmarkt. Goes. Ondertrouwd: J. Platteeuw, jm. 22 j, te Wolphaartsdijk en P. N. Siepman, jd. 24 j. Bevallen: W. Rejack geb. Corstanje z- Vlissingen. Van 1824 Mei. Ondertrouwd: P. C, Bouwman, 26 j. en H. Hekhuis, 22 j.; F. L. M, Tournoij, 27 j. en M. K. Bevers, 22 j. Getrouwd: L. A- Lenoir, 30 j. en T. M. Blanken, 28 j.; W. van Aalst, 24 j, en J. Sio, 24 j. Bevallen: M. P. Steenhaard, geb. Hoo- gesteger, d.; E. M. Nieuwersteeg geb. de Block, z.; M. A. L- Bahlke, geb. Mül Ier, d.; N. M. Gooijen, geb. Groen, d.; J. J. Jacobs, geb. Kats, d.; N. Brusselman, geb. de Nooijer, d. Overleden: K, L. Aarssens 85 j. wedn. van A. Klaassen; J. F. Op den Zieke, 79 j., man van N. Labrijn. Kloetinge, Van 1421 Mei. Ondertrouwd: A, C. van Liere, 28 j. en J. Beenhakker, 27 j. Bevallen: A. C. Dekker, geb. de Wit te, levenl. z. Borssele. Van 1420 Mei. Ondertrouwd: A. H. Tromp, 21 j. te Eindhoven en A. Kake- bcckc) 24 j« Getrouwd: P. Walhout, 28 j. en C. Ruster, 25 j. Bevallen: C, Bal, geb. Ars, z. Overleden': P. J. Valkier, vrouw van J. van Schaik. Wissenkerke. Van 1324 Mei. Getrouwd: M. J. Fi- lius, 25 j. en J. J. Bouterse, 25 j.; M1. P Kouwer, 25 j. en T. J. Goulooze, 22 j.; J. Kastelein, 38 j. en E. Heijstek, 21 j. Bevallen: C, M. Wisse, geb. Geluk, z. Overleden: H Schippers, echtgen van C. Heijboer, 87 j. De Districts-Arbeidsbeurs voor de gemeenten tusschen Ooster- en Wester Schelde zendt ons de volgende aanvra gen: Binnenland: GRONINGEN, voor dameshoedenma gazijn, etaleur-decorateur, moet reeds als zoodanig in 1ste klas modemagazijn gewerkt hebben, bij voorkeur 22—25 jaar, f 100 per maand, dadelijk voor om bepaalden tijd, reiskosten worden ver- ë°eLEEUWARDEN, kappersbediende, goed kunnende scheren en volledig be kend met dameswerk (watergolven on- duleeren en permanenten) dad., 20 per mnd. plus kost en inwoning, voor vast. TERNEUZEN, 3 ketelmakers, dad. 50 ct. per uur, voor 1—2 maanden, dag contract, reiskosten n.o.t.k. ZWOLLE, schrijfmachine-monteur bekend met alle machines (tel-reken- machines, dublicators enz.), voor onbep. tijd, aanbiedingen schriftelijk met af schrift van getuigschriften. Vakafdeeling Hotelpersoneel. Geplaatst kunnen worden: afwasch- meisjes, 2e buffetjuffrouw, kamermeisjes enz. enz. Verder kunnen geplaatst worden dienstboden voor dag en nacht, goed kunnende koken. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis tricts Arbeidsbeurs te Middelburg. Mei. 30 Koudekerke, Inspan, Loeit. 30 Goes, Rijwielen, de Kok. 31 Koudekerke, Huis en inboedel, Loeff. 31 Oostkapelle, Huis en Land, Blaupot ten Cate. Juni, 1 Middelburg, Huizen, v. d. Harst. 1 Middelburg, Huizen en Bouwterrein, Blaupot ten Cate. 1 Krabbendijke, Huis, Oele. 7 's-Heer Arendskerke, Huis, Jonkers. 9 Heer Abstkerke, Hoefje, Jonkers. 13 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. Koudekerke, Land, Struve. Kapelle, Land, Kram. gewonen agosie. En pertaol dat da volk soms is! As je niks van d'r koopt, vloe- ke ze soms en ze zouwe je kompleet dwienge om wat te nemen. Den Affe- kaot zei, dat 'n schandaol is en dat de velwachter dae nae kieke most, want in de pelisie verordenienge, zeit 'n' dae stae dudelik in, dat ze zonder ver lof van den burregemeester nie magge leure. En as de vèlwachter geen tied eit (want vèlwachters 't soms aol- derieselikst druk!!) dan mos de burre gemeester d'r z'n eigen mie bemoeie. Die kan toch eel goed wete, oe da't 'r toegaet. 't Is voe de burgerie 'n groo- ten overlast en nae da'k oore, is t op are durpen a'dikkels nie vee beter, al binne d'r dan ok, dae ze wè degelik 'n schriftelikke vergunnege motten Mè ja, oe gaet 't op de durpen soms! D'r is 'n pelisieverordenienge, mè geen mensch, die d'r over dienkt, dat 'n d'r is en die 't zouwe mótte doe, die niepe d'r oogen toe, of ze dienke bie d'r eigen: „lae mè waaie!" 'k Gloove nooit, dat dat in Middelburg zoo gaet. En mie dat leurvolk is 't vee erger as vroeger neturelik. En mie de blomme tjes! Weet je, wat of 'k bedoele? Van die blommetjes, dae de jonge misjes mie langs de straete loope. Blommetjes voe dit, blommetjes voe dat. Je weet wè! 'k Most overlest nae stad en 'k was op z'n besten in de Voorstad of 'k a a' twee van die dametjes op m'n lief (bie wieze van spreken). De Emma-bloem! 'k Lees den in de Middelburgsche krante, dat die kollekte in den Aag nog geen ne gen en aolf duzend gullen op'e brocht a' en dae stieng bie, dat dae de giften van de Koninklikke fermielje bie be- grepe wazze, A' 'k 'r goed over dienke is dat bedrag van bienae negen en aolf duzend gullen nog nie zoo vee voe 'n Emmabloem kollekte. Je mo nie ver- gete. den Aag is geen durp; dae schien vee riekdom te weunen. Nee, vee vinde 'k 't nie. En dan lees 'k wel is over de bie- draegen voe dat Krizis-kommetee. Da's j ok vee geschreeuw en weinig wol ewist. j Dae wazze in 't begun groote firmaas j die reuze bedraegen gavve, mè de riek dom, za'k mè zegge, die was doof an die kant. Den Affekaot zei: ,,'t Is 'n kind mie 'n lam andje." Mè noe bin k eigentlik den draed 'n bitje kwiet. 'k A' 't zoo even over de durpen. Dae wor zoo licht ezeid: ,,'t is goed genoegt voe 'n durp" en dae moste de gemeentebe sturen tegen apostele. De leën van de gemeenteraed, dat motte kaerels weze en geen.... papbroeken- As z'in de raed komme, dan motte ze belove, dat ze de belangen van de gemeente goed waer zulle neme. Ze belove t mie n staele gezicht. En as ze goed en wel op 't gemeen'uus zitte? Gemeente-belan gen?! Wat zou 't! Ze zitte d'r dikkels te kaekelen over belangen van ulder pertij of van d'r éigen, Ze dienke soms: ~,lae 'k op passé, anders wuppe ze me d'r mie 'n volgende verkiezeg' uut." 'k Dienke wel is: „wat spoke ze daer op 't gemeent'uus toch uut?!" Op sommegte durpen moppere de gemeenteraeds- leën d'r wel is over, dat ze nie genoegt te kommedeeren mè ik voe mien g'loove dat 'r bin die nog vees te vee te zeggen 'n Lid van den raed mot 'n veint weze uut één stik, „Gemeentebelang!" dat mot in d'r ooren klienke as 'n klokke. Ze motte d'r voe zurge, dat aolles d'r pront uut ziet. Mè flauwe smoesjes (vierkoope over 'n erreberge, die sondags toe mot en aol zu'k gezoek, da's bie mien geen g e- meente belang. Noe jie. 't Zou d'r nae mien gedachten op sommegte dur pen nie vee broerder toe gae as t'r glad is geen gemeenteraed was. Jewannes ze spele op de gemeent'uzen dikkels ok: „Munnus vul deze pit," De schoonmaek is verbie. In den uzen mag 'k nie komme en op are plekken alleenig op m'n kousens. 'k Wensche julder 't beste van je vriend Jan de Smid. Jan zal dezen verstandigen predi kant niet heelemaal goed gehoord heb ben: „Mundus vult decipi" zal het wel moeten wezen. Maar verstaan heeft Jan het wel! Red.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7