OÖNHUYS PERZISCHS TAPIJTEN DOLORES DE iENDOZA. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 27 MEI 1933. No. 124. DE LOKAALSPOORWEGEN OP ZUID-BEVELAND. BASY-SHIRAZ F. 15.50 Heriz Tebriz voor lagere prijzen dan machinale karpetten. ZWMEVELMD. moord-bevelahd. NARIGHEID. lbu- i iets en rac- ag. aor- JG, raar ren. aor- feen- srk- 118, C. en De in de vergadering van 13 April '32 ingestelde commissie tot het voeren van onderhandelingen met de spoorwegen over vermindering van het jaarlijks te betalen subsidie voor de Z.-Bevelandsche tramwegen heeft aan de gemeenten en polders, bijdragende aan de N.V. Spoor- wegmaatschappij „Zuid-Beveland" een schrijven gericht met verzoek die zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 Juli a,s. in de vergadering van den Gemeenteraad of polder te willen behandelen en de resul taten daarvan aan de commissie te wil len mededeelen. Aan dat schrijven ontleenen wij het volgende: De commissie wijst erop, dat het wel lang heeft geduurd voordat voorstellen konden worden opgesteld, hetgeen aan verschillende omstandigheden te wijten is. Intusschen is de commissie thans na langdurige en uitvoerige onderhandelin gen, die niet tot overeenstemming ge leid hebben, tot een bepaalde conclusie gekomen. Alvorens deze conclusie na der te omschrijven, geeft de commissie een korte uiteenzetting van de voor naamste punten, die voor het beoordee- len daarvan van beteekenis zijn. De rente-basis der verleende bijdragen. Toen de plannen voor den spoorweg in voorbereiding waren, heeft de toen maals fungeerende directeur, wijlen dr. Jenny Weijerman, aan den heer W. Ka- kebeeke te Goes, als lid van de commis sie voor propaganda, een schrijven ge richt, waarbij de heer Kakebeeke ge machtigd werd mede te deelen, dat in dien men er in zou slagen de benoodig- de gelden te leenen beneden de basis van 6 Vi pet. waartegen de te betalen annuiteiten berekend waren, het daaruit voortspruitende voordeel aan de streek tengoede zou komen. De spoorweg Mij. „Zuid-Beveland" heeft ten slotte ge leend (in 1925) tegen een rentevoet van 5 pet., zonder dat tot dusver aan de be langhebbenden het bovenbedoelde voor deel ten goede is gekomen. Door de Maatschappij wordt het recht van „de streek" op reductie uit dezen hoofde ontkend. Wijlen dr. Jenny Weij erman heeft de betreffende toezegging gedaan, geheel buiten medeweten van commissarissen der Maatschappij. Hij heelt zelf naderhand voorstellen inge diend om de verkregen besparing op ge heel andere wijze aan te wenden dan in den vorm van reductie op de bijdragen van belanghebbenden. De maatschappij neemt het standpunt in, dat de spoor wegen, door niet de benoodigde gelden direct ten behoeve van de N.V. Spoor weg Mij. ..Zuid-Beveland" te leenen, te gen de destijds geldende rentevoet, be paalde risico s hebben geloopen, waar van het voordeel, nu men er toevallig in geslaagd is op goedkooper voorwaar den te leenen, niet aan „de streek" be hoort te komen. Deze opvatting wordt door de com missie niet gedeeld. Wanneer een direc teur eener onderneming onder de in dit geval geldende omstandigheden zooda nige positieve toezeggingen aan de be langhebbenden doet, mogen de belang hebbenden vertrouwen daarin stellen. Dat wijlen dr. Jenny Weijerman hierom trent geen ruggespraak met zijn commis sarissen heeft gehouden, is in hooge ma te te betreuren. Dit neemt echter niet weg, dat bij de belanghebbenden ver wachtingen zijn opgewekt, die van groo te beteekennis zijn bij het treffen van een nieuw accoord. Overschrijding van de bouw kosten. De spoorweg maatschappij „Zuid-Be veland" neemt het standpunt in, dat „de streek" evengoed als dit met de Provin cie Zeeland het geval is geweest, ver plicht zou zijn haar aandeel te betalen in het bedrag, waarmee de bouwkosten de aanvankelijke raming hebben over schreden. Dit standpunt lijkt de commis sie in hooge mate dubieus. Ware de op vatting der Maatschappij juist, dan zou zij direct, nadat de bouwkosten waren vastgesteld, een verhoogde bijdrage van belanghebbenden hebben moeten vor deren, hetgeen nimmer is geschied. Reductie ingeval van opheffing personenvervoer. In de vergadering van 13 April j.l. heeft de heer H. E. Verschoor, hoofdin specteur van de Nederlandsche spoor wegen, medegedeeld, dat de spoorwe gen bereid zouden zijn een reductie van 15 pet. op de bijdragen te verleenen, zonder dat daarbij evenwel sprake zou kunnen zijn van eenige reductie uit an deren hoofde. De vergadering ging daar mede in geenen deele accoord en meen de, dat eerst de andere moeilijkheden behoorlijk geregeld moesten worden, ai- vorens het stopzetten van het personen vervoer zou kunnen worden besproken. De commissie had dan ook geenerlei aanwijziging omtrent de hoogte der re ductie, waarvoor men bereid zou zijn toe te stemmen in het stopzetten van dit vervoer. Zij heeft getracht zich dien aangaande een oordeel té vormen door het rondzenden van een vragenlijst. De ingekomen antwoorden vragen een re ductie van 25 tot 100 pet, maar het is wel duidelijk, dat daarbij geen rekening is gehouden met de sub I en II ontwik kelde argumenten. Het personenvervoer is van zeer ge ringe beteekenis en kan, nu het ver voer per autobus sinds het in exploita tie komen van den spoorweg, zoozeer geperfectioneerd is, door behoorlijke autobusdiensten zeer goed vervangen worden. Het komt de commissie dan ook voor, dat indien voor de overige moeilijkheden een redelijke oplossing gevonden zou worden, ten aanzien van deze reductie geen al te hooge eischen gesteld moeten worden. Wil men een voor alle betrokkenen redelijke oplossing bereiken, dan dient men er zich rekenschap van te geven, dat de wederzijdsche partijen door den huidigen crisistoestand ernstig getroffen zijn: de streek door de landbouwcrisis en de spoorwegen door de vervoercri sis, die het beperken van het verlies op de zoo nadeelige Zuid-Bevelandsche ringlijn tot een klemmende noodzaak maakt. De commissie heeft er dan ook naar gestreefd, zonder de juistheid van de over en weer aangevoerde argumenten op een goudschaal af te wegen, over eenstemming te bereiken en is daarbij gekomen tot de navolgende becijfering: De bijdragen van de streek hebben voorzoover de vijftigjarige annuiteit be treft, bedragen 70.326.61; Rekening houdende met de verlaging van den rentevoet van 6)4 pet. op 5 pet eenerzijds en anderzijds met de over schrijding van de bouwkosten, heeft de Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 49.) Toen herinnerde zij zich de tranen, die zij zoo kort geleden in zijn oogen had gezien, zijn bevende stem, toen hij haar zei dat zij zijn alles was geweest sinds haar moeders dood, en hoewel hij den man had gedood, dien zij lief had, schrok zij bij de gedachte hoe hij moest hebben geleden door haar eerverlies. Want hierop kwam alles neer. Geen man, noch vrouw, noch meisje zou met zulke bewijzen in handen nog aan haar onsehuid gelooven. Misschien zou de wereld Don Jan wel geloofd hebben, omdat hij bemind was en men hem had vertrouwd. Inez was nu rustiger geworden en de beide meisjes zaten in een droevig stil zwijgen naast elkaar. Zij hadden den dwerg vergeten; die was verdwenen en wachtte misschien ergens ongezien in de buurt, in geval hij haar van nut kon zijn. „Wiaar was je al dien tijd?" vroeg Inez. „Heb je iets kunnen zien?" „Ik was in de aangrenzende kamer", antwoordde Dolores. „Gezien heb ik niets; wel gehoord, ook dat hij viel". Inez sidderde en drong zich meer te gen haar zuster aan. „Kunnen we vader niet helpen?" vroeg zij, „Kunnen we niets iets zeggen, iets doen? We moeten hem toch hel- Penj,°res ook al is hij schuldig". „Ik zou mijn leven willen geven, als ik hem kon redden. Dat weet God! Hij was krankzinnig, toen hij de daad om mijnentwille beging, daar hij dacht dat Don Jan mijn goeden naam bezoedeld had, en overmorgen zouden we ge trouwd zijn geweest! God in oen he mel, heb medelijden!" „Kunnen we dan heelemaal niets doen?" vroeg Inez, meer tot zich zelf dan tot haar zuster sprekende. ,,'jZou- den we niet kunnen zeggen dat we hier waren, en dat 't niet vader was, die 't deed, maar iemand anders? Mis schien zou er wel iemand zijn, die ons geloofde. Als wij den rechters zeiden, dat we er zeker, absoluut zeker v, zijn dat hij het niet deed, geloof je dan niet maar dan," viel zij zich zelf in de rede „dan kan 't alleen de koning zelf zijn geweest." „Alleen de koning zelf," herhaalde Dolores alsof zij droomde. „Dat zou vreeselijk zijn," vervolgde Inez. „Maar we zouden ook kunnen zeggen dat de koning hier niet was dat 't iemand anders was iemand dien we niet kenden". Onverwachts stond Dolores op, als of zij plotseling een besluit had geno men, terwijl Inez voortging met spreken en meer en meer verward raakte in de détails van een plan, dat zij trachtte te vormen, hoe langer hoe meer bij het j bedenken van onwaarheden den draac j harer eigen gedachten verliezende. Maar Dolores hoorde niet wat ze zei. „Neen, lieve Inez," sprak zij tenslot te op vasten toon. „Jij kunt niets doen, maar ik wel. Je hebt me op de gedach te gebracht van iets, dat ik zou kun nen doen dat misschien mogelijk is dat misschien iets zou helpen. Laat me even denken." Onbeweeglijk als een standbeeld stond zij na te denken over den stap, dien zij van plan was te doen indien die eenige hoop gaf haar vader te redden. streek te veel betaald 8.728.75. De juiste bijdrage zou dan geweest zijn 61.597.86. In de 12 jaren, die reeds verloopen zijn is er te veel betaald 12 X 8728.75 is 104745.welk bedrag terugbe taald zal moeten worden. Indien dat ge schiedt in mindering van de nog te be talen 38 annuiteiten bedraagt de jaar- lijksche annuiteit 5.92842 pet. van 104.745.— of 6209.72. Blijft een nog door de streek te beta len bedrag van 55388.14. Op de aldus gereduceerde bijdrage heeft de commissie ten slotte na veel onderhandelen toegestemd in een re ductie van 15 pet. ingeval van stopzet ting van het personenvervoer, bedra gende 8.308.22. Zoodat in de toekomst de bijdrage zou bedragen 47.079.92. Dit beteekent op de aanvankelijke bij drage van de streek een totale reductie van 33.055 pet. Dit percentage is niet voor alle be langhebbenden gelijk, omdat zij niet al len een gelijk aantal annuiteiten hebben betaald. Voor die polders en gemeenten, die een ander aantal dan twaalf annui teiten betaalden en eveneens voor hen, die 20-jarige annuiteiten betaald hebben, kan een analoge becijfering worden op gesteld. De N.V. Spoorweg-maatschappij ,,Z.- Beveland" heeft evenwel bericht gezon den, in dit voorstel, dat de commissie als de belanghebbenden meende te mo gen overbrengen, niet te willen treden. Zij heeft medegedeeld, dat de uiterste reductie die zij bereid is te verleenen, 30 pet. bedraagt. De commissie is van ooraeel, dat op dit voorstel der maatschappij niet be hoort te worden ingegaan. Zij meenen dat in de vorenstaande berekening ten aanzien van de maatschappij reeds een zeer redelijk en ruim standpunt is inge nomen, en dat er alle reden is voor de maatschappij óm over het thans nog bestaande kleine verschil heen te stap pen. Zij dringt er daarom bij adressanten aan het door haar aanvaarde standpunt te willen aanvaarden, opdat zij dan, ge sterkt door de uitspraak der belang hebbenden, nogmaals met aandrang bij de spoorweg-maatschappij het aanvaar den van haar voorstel kan bepleiten. ZIE ETALAGES id I Prinsengracht 709-713 lLeidschestraat 73 [AMSTERDAM (Ingez. Med.) De Kraaiert-polders. 's-HEERENHOEK. In de op Woens dag gehouden vergadering van stem hebbende ingelanden van den N. Kraai- ertpolder is de rekening over het dienstjaar 1932-'33 vastgesteld in ont vang op 4.672 en in uitgaaf op 3-133. De begrooting voor 1933-'34 is in ont vang en in uitgaaf vastgesteld op 4.493 met een post onvoorzien ad 1.160, terwijl het dijkgeschot evenals het vorig dienstjaar bepaald is op 11 per ha schotbare gronden en 8.50 per ha vroon. In die van stemhebbende ingelanden van den Z. Kraaiertpolder is de rekening over het dienstjaar 1932-'33 vastgesteld in ontvang op 6.103 en in uitgaaf op 3.171. De begrooting voor 1933-'34 is in ont vang .en in uitgaaf vastgesteld op 5.916 met een post onvoorzien ad 2.216, terwijl het dijkgeschot bepaald is op 3 per ha schotbare gronden en 3 per ha vroom. Over 1932-'33 bedroeg dit 6 per ha schotbaar en 4 per ha vroon. Op den staat van aanbeveling ter benoeming van een dijkgraaf wegens periodieke aftreding van den heer N. A. Remijn zijn geplaatst de heeren N. A- Remijn (aftr.), C. A. van Nieuwen- huijzen en M. Bierens, allen te Nieuw- dorp. In die van stemhebbende ingelanden van den W. Kraaiertpolder is de rekening over het dienstjaar -1932- '33 vastgesteld in ontvang op 10.649 en in uitgaaf op 7.441. De begrooting voor 1933-'34 is in ont vang en in uitgaaf vastgesteld op 9.692 met een post onvoorzien 2.710, terwijl het dijkgeschot evenals het vorig dienst- jaar bepaald is op 13 per ha schot- I bare gronden en 11 per ha vroon. j RAAD VAN ELLEWOUTSDIJK. ELLEWOUTSDIJK. Onder voorzit- i terschap van burgemeester Smallegange vergaderde Woensdagmiddag de raad. Afwe: ig de heer Goetheer. Onder de ingekomen stukken bevond zich een mededeeling dat de uitkeerijjg uit het gemeentefonds definitief is vast gesteld op 5.22 per inwoner. Het 'be kende adres der gemeente Poortvliet, werd evenals de circulaire der vereeni - ging van Ned. Gemeenten om adres en adhaesie bewegingen via deze ver- eeniging te doen, voor "kennisgeving aangenomen- De commissie tot onderzoek der re- kening; van jhet burgerlijk armbestuur adviseert tot goedkeuring, hetgeen m. i a, st. geschiedt. De begrooting van het vleeschkeuringsbedrijf, waaruit blijkt, dat de keuringsveearts tijdelijk gekort zal worden met 3 pet. word' rn. a. st. i goedgekeurd. Bij de vaststelling der be- grooting der gezondheidscommissie blijkt dat Ellewoutsdijk is aangeslagen voor een bijdrage van 3.34. i Bij de rondvraag informeert de heer Meulenberg naar de plannen van B. en W. tot verlaging der havenrech- ten, in verband met de tijdsomstandig- i heden. De Voorzitter is bang dat verlaging deze bron van inkomsten voor de gemeente zeer zal doen verminderen en in vergelijking met de naburige ge- j meenten zijn de havenrechten niet te hoog. Hij geeft in overweging nog eeni- gen tijd te wachten, j Verder dringt de heer M e u 1 e n- 'berg aan op werkverschaffing. Finan- i cieel en moreel wordt de toestand on houdbaar. Een regeling zoc-als door de Breede Watering met eenige randge meenten van de Poel is getroffen, waar bij de gemeenten plm. 40 pet. hebben te betalen, lijkt hem wel een oplossing en volgens hem zal het bestuur van het Waterschap Ellewoutsdijk ook hier voor te vinden zijn. De Voorzitter zegt dat B. en W Het was een gedachte harer waardig, maar het was wel een zwaar offer. Zij nu dood lag, dood in zijn kamer. In den hemel wist hij dat zij even onschuldig geloofde niet dat er ter wereld nog iets was als hij zeli en hij zou ook weten dat zij zich zelf ging beschuldigen om te pogen haar vader te redden. Het tafereel stond haar reeds voor oogen, het hof, de grijze edellieden, de eerbare vrouwen, de dappere, jonge officieren, de onbezonnenen, de heele menigte, tegenover welke zij zou staan. Zij hoorde reeds den korten, hatelijken lach der vrouwen, die jaloersch op haar waren en haar haatten, het gemompeï der verbaasde mannen. Dan zou zij heet: was, waarvan zij niet bereid was af stand te doen behalve één ding. Dat eene kon men haar nog ontnemen, dat eene waarom haar vader Don Jan had gedood en waarvoor hij zelf het leven zou moeten laten. Maar zij kon ook daarvan vrijwillig afstand doen, alvorens het haar misschien ontroofd werd, en daardoor haar vaders leven redden. Zij kon uit vrijen wil haar goeden naam verbeuren en van zich zelf onwaarheid spreken. Met woorden kon zij den doode haar eer offeren, en de doode Tson niet omstaan om te ontkennen wat zij had gezegd, noch om haar offer te weigeren. Het kwam haar voor dat, indien men haar had aangehoord, men haar zou ge looven, omdat men zou bemerken, dat het ging om haar eigen schande. Maar het was wel zwaar, want haar eer was het eenige, dat zij nog, bezat, nu alles haar was ontnomen. Dolores was niet van plan te aarze len na beslist te hebben wat te doen, maar aan den strijd kon zij niet ontko men en die was zwaar en duurde lang, al zag zij ook spoedig duidelijk het einde er van vóór zich. Het waren slechts enkele woorden, er ook van overtuigd zijn dat het zoo niet blijven kan, doch dat de financieele toestand nu reeds zorgwekkend is en dat bij een onderhandeling met het Burg. Armbestuur gebleken is, dat deze ook heel weinig kunnen doen. Leenin gen kunnen natuurlijk alleen voor pro ductief werk worden gesloten. Verschilende leden gelooven dat 'n conferentie tusschen het gemeentebe stuur, Diaconie en Priimersfonds, mis schien tot een oplossing kan leiden. Verder zal dan in ylerbindingstelling met den inspecteur der Rijkswerkver schaffing de zaak eenigszins kunnen be spoedigen. Afnemende werkloosheid en wegsverbetering in Noord-Beveland. Men schrijft ons uit Kortgene: De werkloosheid is te Kortgene in zulk een mate afgenomen, dat deze week niemand op de arbeidsbeurs in geschreven stond. In de week van 13 tot 20 Mei 1.1. waren er nog 14. Ook te Kolijnsplaat is de werkloosheid zooda nig afgenomen, dat niemand bij de werk verschaffing opgenomen behoefde te worden. Te Wissenkerke met de ge huchten Kamperland en Geersdijk is de werkloosheid tot een minimum gedaald, terwijl er te Kats gedurende het slappe seizoen geen noemenswaardige werk loosheid was. De weg in den Thoornpolder te Wis senkerke is bijna gereed. Alle verkeer gaat over dezen nieuwen weg, die dooi den heer Janse van Kolijnsplaat aange nomen is voor ft 28.080. Bedoelde weg loopt vanaf den dorpsdijk te Wissenker ke naar den Boschdijk en is 1440 m lang. De breedte bedraagt 5)4 m, terwijl er een verharding van klinkers gebruikt is. Door deze wegverbetering worden de nauwe wegen bij „Longroom" vermeden. De nieuwe weg sluit direct aan op den asphaltweg naar Kamperland. Ook de weg bij Hoveijn onder Wis senkerke wordt verbeterd. Er is daar een nieuwe sloot naast den weg gegra ven, die op die manier een breedte van 8 X m zal krijgen, terwijl er een ver harding zal komen van 5)4 m breed. De scherpe bochten bij de Hooge Heul en bij C. de Kam worden practisch afge sneden. Het werk v/ordt in gemeentelijk beheer uitgevoerd. Te Kortgene is het verflauwen van de Daar is in huis en maatschappij Veel narigheid te koop; Zoolang er leven is en iijm (VELPON) is er nog hoop. Clinge Doorenbos. I Is een CETA-BEVER product. (Ingez. Med.) kuste Dolores haar op het voorhoofd en streek haar over het donkere haar, „Ik kom terug, en, lieve Inez jij kent de waarheid, nietwaar, lieveling? Wat voor kwaad men na vanavond ovet mij zal spreken, bedenk dat ik uit eigen beweging gesproken heb, om vader te redden, en dat wat ik zal zeggen niet waar is". „Niemand zal je gelooven, als je iets kwaads van je zelf zegt", antwoordde Inez. „Dan zal vader moeten sterven". Na Inez te hebben gekust en haa,r kunnen gaan, alleen want misschien zou weer op de bank te hebben doen plaats geen enkele man den moed hebben haar nemen, ging zij heen. Vlug liep zij- door vriendelijk uit de zaal te geleiden. j de gangen naar de deur, die voor de Zij sloot haar vermoeide oogen en na hofdignitarissen bestemd was, pm^in de eenigen tijd sprak ze heel kalm en troonzaal te komen. Toen zij bij die vriendelijk: „Ik ga naar de troonzaal, deur was, sloot zij haar oogen; het was en jij zou 't best doen weer naar je ka-of haar hart stil stond. Binnen hoorde mer te gaan, lieve Inez, en daar op mij 'zij druk gepraat en zij wist daardoor dat te wachten, Ik ga trachten vaders leven de genoodigden nog' bijeen waren. Toen te redden vraag me niet hoe. Wat ik zij den drempel overschreed, liet zij den te zeggen heb, zal niet lang duren, en zwarten mantel, die haar hofkleedij be- dan kom ik dadelijk bij je". j dekte, vallen. Een half dozijn jongelie- Inez stond nu ook op en met een den, die bij den ingang stonden, gingen hand op Dolores' arm zei ze: „Laat me op zij om haar door te laten. Toen zij meegaan. Ik zal je kunnen helpen; dat haar herkenden, begonnen zij zachter te weet ik zeker". j spreken en keken haar vetbaasd na, om- „Neen", antwoordde haar zuster met dat zij juist op dit oogenblik verscheen, beslistheid. „Je kunt me niet helpen -en de heeren veronderstelden dat zij die zij behoefde te spreken, woorden j t zou je slechts kwetsen onbekend was met hetgeen er was ge- die zij nooit kon herroepen, die voor-j „Dan blijf ik hier", zei Inez. En on- beurd. Wat de gesprekken der menigte goed een brandmerk zouden zijn en die hoorbaar voegde zij er aan toe: „Dan in de zaal betrof, deze waren van dien men haar leven lang tegen haar zou ben ik dichter bij hem aard, dat men dingen overluid hoorde herhalen. Maar toch zou zij ze uitspre-j „Goed blijf dan maar hier. Dan zeggen, die een half uur geleden a's ken. Maar zij begreep niet dat haar va-1 kom ik hiér bij je terug dan zullen hoogverraad zouden hebben gegolden, der liever den dood zou ingaan, ver- we samen hem vaarwel zeggen en sa- Er was een rumoer, een fepanning, een diend of onverdiend, dan dat zijn doch-men bidden zijn ziel hoort ons en onophoudelijk spreken, een opwinding, dan gaan we naar huis". zooals die gewoonlijk aan een paleisre- Haar stem klonk bijna vast, maar volutie voorafgaan. Inez kon den doodangst niet zien, die ter tegenover de wereld als onteerd be kend zou staan. Voor haar zelf zouden de woorden natuurlijk niets beteekenen. Haar wereld was de man geweest, die zich op haar gezicht afteekende. Toen (Wordt vervolgd)^

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5