MERCURIUS HAVERMOUT KORT ZEE0WSCI NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBOUW. BIOSCOPEN. BEUUS7NERN0METER van Zaterdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG GOES Philips - Aku CENT PER PONDSPAK AMSTERDAM, 27 Mei, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 98—97%. Ned. 33 1000-4 98—97%. Certificaten-3 77%78. O. Indië 22 dollar 1000-6 90%—89%. O. Indië 23 pndst. 100-6 69% O. Indië 26 1000-4% 86%—87. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82%. Duitschl. pndst. 100-7 43%43%, Duitschl. 30 1000-5% 36%— 37%. Zwitserl, oblig. '24-5 101% Zwitserl. Staatssp- 1927-4 98%981/». Amsterdam 1933-5 97 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 87—87. Utrecht, prov. 1929-4% 100% Berlijn 1925-6% 28%—28. geoorloofd is. Waar wij geen reden heb ben om aan de betrouwbaarheid van on zen zegsman te twijfelen, doen wij hier van gaarne mededeeling. De werkverschaffing van Ierse- k e is met ingang van Zaterdag 27 Mei geheel stopgezet. Benoemd tot opzichter bij de Ne- derlandsche Heidemaatschappij met standplaats Rotterdam, de heer P. J. Israël te G r o e d e. Zeeuws Hyp. B-5 100100% Zeeuws. Hyp. B-4% 9999 A Amsterd. Bank 117%118 Rott. Bankver. 8383 Twentsche Bank 9595% Pref. Gruyter Zn A. 117118 Pref. Jurgens A 8888% Ned. Gist- en Spiritusf. 370376. De Schelde N.B. 38 C A A A A A A Ver. Papf. v. Gelder 63%63 C Am. Car Foundry 16%^16% C Am Smelt Ref. 25%26% C Farbenind. I.G. 72%-71% C U. States St. C. 42%—44 C North Am. Cy. 23%—23% A Born. Sum. H. M. 149%150 A Linde Teves Stokv. 70%71 A. Ned. Wol Mij. 70-72% A Singkep Tin M. 114114% A J. C. Japan Ln. 32%— A Rotterd. Lloyd 53%53 A S. M. Nederland 6161 A Amst. Thee C.M. 4043% VROUWEN IN POSITIE moeten trachten indien zij last hebben van moeilijken stoelgang, daaraan een eind te maken, door het gebruik van het na tuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater. (Ingez. Med.) Zooals uit een advertentie in het nummer van gisteren bleek, zal morgen ochtend te half elf in de Fransche kerk een bijzondere dienst plaats vinden, waarin de 400ste geboortedag van Wil lem van Oranje wordt herdacht. Ned. Herv. Kerk. Ds. H. W. te Winkel te Sneek heeft het beroep naar Groningen aangenomen. Op verzoek verwijzen wij naar de advertentie betreffende examens en aanmelding van nieuwe leerlingen voor het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes, en vestigen de aandacht op de nieuwe opleidingen voor Nijverheidsac- ten en electriciteitsleer. Bij beschikking van den Minister van O., K. en W. is: alsnog benoemd tot plaatsvervangende lid van de commissie van Rijksgecommitteerden bij de bij de in 1933 te houden m.u.l.o.-examens: C. Wit, inspecteur Van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg. -Aan het Gasthuis Oostwal te Goes, slaagden voor het diploma zie kenverpleging A, op 26 Mei, de zusters J. Dagevos, H. C. v. Langevelde, E, J. Merison en R- Siebenga, De voorbereidende klasse der Rijks- leerschool te Middelburg. Onder Igroote belangstelling van de zijde der ouders is gisteren de aange kondigde vergadering gehouden, die ten doel had een vereeniging tot instandhou ding van de Voorbereidende klasse der Rijksleerschool te stichten. Nadat de Directeur der Rijkskweekschool, die de vergadering leidde, zijn blijdschap had uitgesproken over de talrijke opkomst, deelde hij mede, dat aan alle bestaande Rijksleerscholen de voorbereidende klasse zou worden opgeheven. In Apel doorn was dat reeds verleden jaar ge beurd, en daar heeft men toen een ver eeniging tot instandhouding van die klasse opgericht. In het belang der Rijksleerschool zou het gewenscht zijn, aldus spreker, dat dit ook hier gebeur de, en gezien het groote aantal kinderen, dat ieder jaar aangegeven wordt, achtte hij het ook zeer wel mogelijk. Nadat hij nog een beschouwing ge houden had betreffende den financi- eelen kant van de zaak, stelde hij de aanwezigen in de gelegenheid, nadere inlichtingen te vragen, waarvan door verschillende personen gebruik gemaakt werd. O.a. kwam hierbij ter sprake, of ook kinderen van 4 jaar aangenomen zouden kunnen worden. De Voorzitter gaf te kennen, dat dit zeker mogelijk zou zijn, al zouden na tuurlijk 5-jarige kinderen moeten voor gaan. Vervolgens werd de vergadering eenige oogenblikken geschorscht, ten einde degenen, die dit wenschten, in de gelegenheid te stellen, zich op te geven als lid. Staande de vergadering gaven zich 63 personen als lid op, terwijl bo vendien van verschillende anderen, die verhinderd waren te komen, bericht was ingekomen, dat zij bereid waren te steunen. Vervolgens ging men over tot het kie zen van een bestuur. De voorzitter stel de voor een bestuur van vijf leden, on der wie den heer P. Luteijn, het hoofc der Rijksleerschool, zoodat over 4 per sonen te stemmen was. De vergadering ging hiermee accoord en koos als be stuursleden mevr. C. H. Polak-Drielsma en de heeren W. L. Heijboer, W. L. M Thieme en R. Hettema, die allen hun be noeming aannamen. Nadat de voorzitter nog meegedeeld had, dat spoedig een nieuwe bijeenkomst noodig zou zijn tot vaststelling der statuten, sloot hij de vergadering met een woord van dank aan allen, die op zoo duidelijke wijze blijk hadden gegeven van hun belang stelling voor de Rijksleerschool. In de daarop volgende bestuursverga dering verdeelde het nieuwe bestuur de functies als volgt: de heeren Heijboer en Luteijn, respect, voorzitter en secretaris mevr. Polak, penningmeesteresse. Na dat nog in algemeene lijnen de te vol gen werkwijze uitgestippeld was (o. a, het vormen van een propagandacommis- sie), sloot de voorzitter deze vergade ring. Te K a p e 11 e werden Woensdag de eerste kruisbessen geveild. De voor zitter de heer H. A. Nijssen hield hier bij een bizondere toespraak. Spr. wees ELECTRO. Ein Mann mit Herz. (-h) Een man met hart is Theodor Monti (Gustav Waldau); bovendien een man met een charmante dochter, een man met veel dollars, een weelderige wat men noemt „chique gemeubelde' villa, een hyper-luxueus bankiers „of fice", een omvangrijke staf bedienden Tot hen hoort de jonge man met hart bovendien met verstand, met tact, met handigheid. Dat is allemaal Gustav Fröhlich, Het is een toevallige botsing op de Bahnhof trappen, het is een grap pige vergissing, een geestige verwikke ling, die des bankiers dochter op des bankiers kantoor doet employeeren, en in nader en nauwer dagelijksch contact met Gustav brengt, en bovendien in de jalouzietjes, de intriguetjes, de konkel tjes, het machtsvertoon, nu eenmaal op een „afdeeling" noodzakelijk inhaerent. Tot nuttige leering stellig, van taen- schen- en karakterkennis en van het onderscheid welke man met hart dit hart op de rechte, en welke dit op de verkeerde plaats heeft. Aan de goede afloop twijfelt natuur lijk niemand, evenmin aan den inder daad „onschatbaren" dienst, die eerst bewezen dient, voor we na de happy end-kus huiswaarts kunnen keeren. Daarbij, daartusschen en daardoor voor dezen kant van het witte doek ge legenheid te 'over eens hartelijk te lachen om vele goede vondsten, zetten, kwinkslagen. Frisch-jeugdig spel bij te wonen van een zoo uitstekend acteur als Gustav Fröhlich, van Gustav Waldau, van Paul Kemp, Gustav's vriend, den gebruikelijken recht- en terechtzetter. En eenige Schlagers van den massa fa brikant dezer muziek Robert Stolz vast van buiten te leeren. Stellig als rythme- leiding op onze al dan niet veerende dansvloeren! FLORA.. Waterloo Bridge. Het is in de oorlogsjaren. De menig te zoekt dekking, men vlucht in paniek stemming voor de bommenwerpende Zeppelins. Op de Waterloo Bridge tij dens zulk een Zeppelin-raid boven Lon den, ontmoeten de behulpzame Myra en Roy elkander. Myra: een charmante en aardige ko- riste. Dat was zij. Nu werkloos, als zoo- velen helaas. Myra's bestaan is zwaar en moeilijk, een donkere toekomst, geen uitkomst ziend, kan niets haar meer uit A Houth. Alberts 30%—29%. C Baltimore en Ohio 14%15%. A Southern Rlw. 14%15. C Union Pac. Rr. 84%87%. C Int. Nickel Cy. 12%12%. A Koloniale Bnk. 7071 A N.I. Hbk. 1000 58—58% C Ned. H. M. 1000 65%—65%-66V* A Alg. Kunstz. U. 30—31%-32% A v. Berkels Pat. 18%18% C Calvé-Dëlft 64%—66 A C. Suiker Mpij. 27%28 A Ned. Ford A.M. 132%—136-39 A Philips Gem. B. 154%—157%-60 C Unilever 94%—94%-95% C Anaconda Cop. 11%11%-% C Bethlehem St. 22%—23%-24 C Kennec Copper 14%14%-15% A A.N.I.E.M.—N.B. 220%—221. C Cities Serv. Cy. 3%3%. A Kon. Petr. Mpij. 157%—158%-60%. C Contin. Oil Cy. 10%10%-%, C Shell Union O.C. 66-6%. A Holl. Amer. Lijn 21%20. op de moeilijke tijden, welke nog niet zoo rooskleurig uitzien. De prijzen van de kruisbessen zijn niet naar wensch. Wij staan weer aan het begin van de campagne de hoop wordt uitgesproken dat 'spoedige verbetering moge komen voor het afzet gebied. Prov. comm. voor de Paardenfokkerij in Zeeland. In den laatsten tijd is het meermalen voorgekomen dat gevraagd wordt om dekbewijzen af te geven, nadat de hou der van de merrie den termijn bedoeld in artikel 21 der Paardenwet 1928, heeft laten verstrijken zonder den hengsthou- der een zoodanig bewijs te vragen en het dekboek reeds ingevolge artikel 57 van het Koninklijk besluit van 14 Aug. 1932, Staatsbl. no. 493, aan den secre taris der betrokken regelings-commissie was opgezonden. Waar artikel 20 der wet den hengst- houder verplicht tot nauwkeurige invul ling der dekboeken en artikel 21 der wet een voldoend langen termijn geeft aan den eigenaar of houder der merrie om een dekbewijs aan te vragen, be hoort naar de meening van den minister van Ec. Zaken en Arbeid, in het alge meen aan aanvragen als in het hoofd de zes bedoeld geen gevolg gegeven te worden. Onze uitvoer van tuinbouwproducten en fruit naar Engeland. Op de kantoren van het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen in Ne derland, te den Haag, heeft een pers conferentie plaats gehad, waar de voor zitter en secretaris van het Centraal A K.N. Stoomb. Mij. 15%—15. A Ned. Scheepv. U. 59—58%-60. A H.V. Amsterdam 209%211-213%. A Java Cult. Mij. 135139. A N.I. Suiker U. 91%93. A Poerworedjo S.O. 5% A Deli Batavia 141—141%-143. C Deli Mij. 1000 132—133%-134%. A Senerabah 137%—138-140. C Chicago Milw. 2%—3%. A Amst. Rubb. C. 76%—79%-80%. A Deli-Bat. Rubb. 30%— 32%-35%. A Hessa Rubber 31%31%. A Serbadjadi S.R. 22—23%-24. Prolongatie 22. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 26 Mei. 27 Mei. Londen 8.39 8.40 Berlijn 58.10 58.10 Parijs 9.77% 9.77 Brussel 34.59 34.59 Zwitserland 47,95% 47.95 Kopenhagen 37.45 37.35 New-York 2.14% de impasse helpen. Het immoreele le ven is het gevolg daarvan. Roy is een jong soldaat, wiens vurige liefde voor Myra niet is te blusschen. Myra's terughoudendheid, haar telkens veranderende besluiten,» jawoord,; ge volgd door vlucht, enkele malen herha lend deze wispelturigheden, zelfs hals starrige weigering tegenover hem: Roy is en blijft kalm, liefhebbend en zorg zaam voor Myra. Hij doorstaat alles als 'n edel frontsoldaat- Zoo strijdt hij aan houdend tot den laatsten meter toe den heroischen liefdesstrijd. De moed niet laten zakken, niet gewanhoopf, doch vertrouwende op zijn liefde voor haar. Een rustige, succesvolle liefdestactiek van Roy. Een volgende raid maakt weer vele slachtoffers, ook op de Waterloo Brid- ge. In de hoofdrollen Mae Clark en Kent Douglas, wier spel weet te boeien in de ze dramatische film. De blinde passagier. Een lief bekoorlijk meisje tracht ge vaarlijke avonturen te ontvluchten, maar gaat ongewild nieuwe avonturen tege moet: als blinde passagiere ontdekt zijn de door den stuurman, verborgen blij vend voor de overige bemanning, het is een angstige vaart huiswaarts. Dialoog rijke scenes van liefde en beloften, maar de moeilijkheden blijven en die te over winnen gaat niet erg vlot. Een vuistgevecht, een onverwachte moord en onschuldig verdacht. Maar spoediger dan verwacht komt het happy end. Fay Wray is deze lieve stowaway. LANDBOUW. De jacht naar Goud, Een stel bandieten uit de groote stad trekt, aangetrokken door een adverten tie, en om uit de oogen der politie te ko men, naar een kleine plaats in het Wil de Westen. Door de dorpsbewoners, die dit begin van „vreemdelingenverkeer" feestelijk willen vieren, worden zij met muziek van den trein gehaald. De leider der bandieten komt echter al spoedig in conflict.met een cowboy, van wiens meisje hij wat te veel werk maakt. Doch iet groote conflict komt pas, als een oude goudzoeker een rijken goudader ontdekt. De bandieten zijn op dit goud lelust, en gaan in het dorp een terreur uitoefenen, waarbij zij niet op een paar dooden kijken. Een der inwoners weet echter te ontsnappen en den genoemden cowboy op de hoogte te stellen, die op ïandige wijze redding brengt en de ban dieten vonnist. Uit deze korte opsom- Bureau, alsmede vertegenwoordigers van verschillende belanghebbende or ganisaties uitvoerige mededeelingen heb ben gedaan over den vernietigenden in vloed, die de Engelsche tarieven heb ben op den Nederlandschen' export Vaö groenten en fruit. De heer V a 1 s t a r, voorzitter van het Centraal Bureau, gaf allereerst een korte inleiding. Daarbij deed hij vooral uitkomen, hoe de wer king van de Engelsche tarieven niet minder fnuikend is voor den Nederland schen export, dan die der Duitsche ta rieven en maatregelen. Het merkwaar dige feit doet zich echter voor, dat men rondom de Duitsche kwestie veel rumoer heeft gemaakt, maar dat aan de Engelsche verhoudingen nauwelijks eenige aandacht is gewijd. En toch ma ken deze tarieven het onmogelijk den Nederlandschen tuinbouw-uitvoer te handhaven. De secretaris, Mr. N i e m 1 1 e wees erop, dat de in Januari 1932 inge voerde Engelsche tarieven een geweldi gen invloed hebben gehad op den tuin- bouw-export uit ons land. Reeds bij een vluchtige beschouwing van de cijfers blijkt dit: de totale export van versch fruit, vruchtenpulp, versche groenten en vroege aardappelen naar Engeland be droeg in 1931 236.914 duizend K.G, en in 1932 182.639 duizend K.G., een ver mindering derhalve van 54.275.000 K.G of bijna 23 pet. Het meest sprekende voorbeeld is on getwijfeld tomaten, het belangrijk ste tuinbouw-exportartikel. Onze toma ten-export naar Engeland verminderde met 44 pel. Als wij onzen uitvoer nagaan, dan - Rubber Markt -'Amerika Tabak Schepen Mijnen Industrie - b inker H.V.A. Unilever Wettig gedeponeerd ming kan het niet blijken, maar toch is dit een zeer bijzondere Wild West film, met aardige vondsten, knap gespeeld, door artisten als Mary Brian, Richard Arlen, Eugene Pallette e.a., en spannend van begin tot einde. Heden kust Parijs Zooals de titel aan geeft, is dit een luchtig efilm, waarin veel gekust wordt. Doch het is voor een liefdadig doel, en dat maakt veel goed. Allicht echter wil één der „liefdadigheids-kussers", een bepaald meisje langer kussen, dan al leen „heden", en begint een roman. De roman van deze film is bijzonder vroo- lijk en de geestige verwikkelingen goed gevonden. Een aantrekkelijk geheel Jenny Jugo en Oskar Karl Weisse spe len de hoofdrollen. „SLOT OSTENDE". Het slippertje. De advocaat Heller viert zeer geluk kige wittebroodsweken, want zijn jeug dige vrouw Erica, is niet alleen schoon, maar, wat zeldzamer is, tegelijk degelijk en trouw. Een tegenstelling is wel het huwelijk van den dikken fabrikant Wer- necke wiens mooie vrouw Lona, naar haar romantischen aard, een avontuur lijk verleden heeft. Als Lona zich ver veelt, forceert zij een ontmoeting met Heller, die vroeger ook niet onverschil lig voor haar schoonheid was. Toevallig verneemt Erica een en ander en zij wil haar man met gelijke munt betalen, be zoekt een mondaine gelegenheid, flirt, en merkt, als zij wil betalen, dat zij geen geld bij zich heeft. In haar nood belt zij Mac Eppmann, een dege lijke geleerde op, die haar komt halen en onderdak in zijn huis verschaft. Intusschen heeft de heer Heller tot zijn woede ontdekt, dat Lona hem met een truc naar zich toe gelokt heeft. Woe dend verlaten deze twee het café, waar ze elkaar ontmoetten. Een plasregen stort neer, en als Heller toevallig de wa gen van zijn vriend Eppmann ontdekt, maakt hij daar gebruik van om Lona thuis te brengen. Toevallig ontdekt Wernecke de auto, met een heer en zijn vrouw er in, hij noteert het nummer en zoekt uit, dat dit de auto van dr. Epp mann is. Verontwaardigd gaat hij naar zijn advocaatmr. Heller, en daar is ook de heer Eppmann juist, die meent dat hij de zedelijke plicht heeft, nu Eri ca een nacht in zijn huis door bracht, haar te trouwen. Gelukkig komt er, als de geschiedenis geheel in het honderd loopt, uitkomst. Een onschuldige, zeer vermakelijke film, met schitterend spel van sterren als Renate Müller, Hans Brausewetter, Lermann Thimi e. a. NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Ingez. Med.) blijkt hij te zijn gestegen in den tijd, dat het invoerrecht 10 pet. van de waarde bedraagt, en met ongeveer 30 pel. gedaald te zijn in den tijd van het invoerrecht van 1 penny en met on geveer 50 pet. in den tijd van het invoer recht van 2 pence. Uit een overgelegden staat bleek, dat onze tuinbouw in staat is een invoer recht van 10 pet. te dragen; zelfs al zou dit nog hooger zijn, dan zou men wel licht nog kunnen blijven exporteeren. Maar tegen het tarief van 2 d en l d per Engelsch pond kan men onmogelijk blijven exporteeren. Hetzelfde kan men constateeren bij aardbeien en druiven. Onze export van versche aardbeien voor de jamfabricage was altijd zeer belang rijk. In 1932 verminderde deze uitvoer met 45 pet. Het geweldige invoerrecht van 2 sh. 6 pencé (ongeveer 2.40) per K.G. heeft onzen uitvoer van glasaardbeien naar Engeland vernietigd. In Mei 1931 wer den er nog 65.000 K.G. uitgevoerd, in 1932 konden er slechts 1000 K.G. naar Engeland geexporteerd worden. Maar ook het invoerrecht van 6 pence bleek te zwaar; onze export in Juni liep met bijna 60 pet. terug. Alleen in de periode, waarin het Engelsche invoerrecht 10 pet. van de waarde bedroeg, steeg onze ex port en wel van 986.000 tol 1.056.000. Bij de druiven was de teruggang even eens zeer ontstellend. Deze uitvoer daal de in totaal van 4.559.000 tot 1.769.000; een teruggang van 61 pet. Indien men zou meenen, dat wij er in 1933 beter aan toe zouden zijn, is dit een vergissing. Voor tomaten zullen in 1933 dezelfde invoerrechten gelden als in 1932; voor druiven en aardbeien zul len dit jaar uitsluitend de hooge tarie ven van kracht zijn. De tendens, welke voor de hier be sproken artikelen merkbaar is, kan men voor alle artikelen, die met een speci fiek recht belast zijn, duidelijk consta teeren. Men kan veilig zeggen, dat de Engel sche invoerrechten, die in een jaar een uilvoer-teruggang bewerkten als hier- Doven werd uiteengezet, op den duur allen uitvoer naar Engeland zullen ver hinderen. Als men zich de hoogte der Engel sche invoerrechten even realiseert, blijkt dit ook zonneklaar. En invoerrecht van 10 pet. van de waarde kan de Neder- landsche tuinbouw in den regel nog wel dragen; de specifieke Engelsche rechten reiken veel en veel hooger, vaak tot over de 100 pet. der veilingswaarde en srengen daardoor, bij de ook in Enge- and sterk gedaalde koopkracht, de prij zen op de Engelsche markten op zoo'n ïoog niveau, dat de consumptie daar snel terugloopt. De aan Engeland betaalde invoerrech ten bedragen totaal 5.897000. Op zich zelf genomen is dit reeds een respecta- 3el bedrag. Meer dan de regeering be schikbaar stelde voor steun aan den tuinbouw. Als deze invoerrechten niet betaald hadden behoeven le worden,' zou onder overigens gelijke omstan digheden den Nederlandschen tumbouw een grooter bedrag zijn toegevloeid dan nu uit de steunverleening. Uit hel bovenstaande blijkt, dat een verlichting der Engelsche invoerrechten voor den Nederlandschen tuinbouw als een eerste levensvoorwaarde moet wor den beschouwd. Na een jaar onder de Engelsche ta rieven te hebben geexporteerd, is het duidelijk gebleken, dat zij binnen korten tijd tot vernietiging van onzen luinbouw- exporl moeten leiden. Het is goed, dat onze regeering den

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2