ynihtfwMtt* m mm m mm, ZEELAND. binnenleid. KUNST EN WETENSCHAP. mmmm van den raad van goes. middelburg. goes. vlissingen. zuid-üveland. sghquwen-duiveland. th0len. NUMMER 124. DRIE BLADEN. ZATERDAG EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. tovwefcrte 27 MEI 1933. ELBUBGSCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCKE COURANT*™; Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „Do Middelburgsch' Courant"; Bureaux: Lange Sint Pietsrstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor PubKciteitswaar ie der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. BE RIJKSFONDSEN-COMMISSIE. Binnenkort rapport. OnJbonden is de commissie, welke in October 1931 was ingesteld tot onder zoek inzake het huidige systeem van belegging van de geiden der Rijksfond sen. Het door bedoelde commissie aan de regeering uitgebrachte rapport za' Wnnenkort worden gepubliceerd. AFGIFTE EN VERLENGING VAN PASPOORTEN. Het ministerie van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 15 Juni 1933 van rijkswege de navolgende bedragen zul len worden geheven ter zake van de afgifte en de verlenging van buiten landsche paspoorten: Voor de ajgifte van een paspoort voor één persoon 5 en van een paspoort voor een echtpaar of voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 jaren 7.50- Voor het verlengen van een paspoort voor één persoon 5 en van een pas poort voor een echtpaar of voor een persoon of een echtpaar met kinderen beneden 15 jaren 7,50. DE RUNDVEESTAPEL. Er is een commisie van voorbereiding gevormd inzake te treffen maatregelen in verband met de beperking van den rundveestapel. In de commissiè zullen eenige leden van de Crisis Zuivel Cen trale en van de Crisis Varkens Centrale zitting nemen. Als voorzitter zal optre den de heer R. Tromp van Holst. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M- Ontslagaanvrage ingetrokken. De piloten van de K. L. M, hebben besloten, hun op 5 Mei j.l. ingediende ontslagaanvragen terug te nemen. Op grond van een mededeeling van de di rectie der K. L. M., dat hun grieven en verlangens ernstig en welwillend onder de oogen zullen worden gezien. De Tweede Kamer is in vergade ring bijeen geroepen a.s. Dinsdag te één uur. Mr. P. J- Oud deelt in de Vrijzin nig Democraat mede, dat het aanvaar den van het ministerambt het hem on mogelijk maakt, zich langer met de re dactie van het orgaan te belasten, en hij tevens verplicht is, het secretariaat der partij neer te leggen. De partijraad heeft, naar in hetzelfde blad wordt medegedeeld, eenstemmig op het optreden van de beide partijge- nooten m het ministerie zijn fiat gege ven. Bij Kon. besluit zijn desurnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen.' F. A. v. Alphen, Breda, dir.: J, J. de Klerck, Amsterdam, dir.; H. Tak, Groningen, dir.; mr. J. J. Schroevers, Rotterdam, dir.; J. Kuil man, Amsterdam, dir; A. J. W. van Riet schoten, Rotterdam, dir. en C. P. Ooster- om, Utrecht, dir., met ingang van 1 Juni 1933 benoemd tot ontvanger dier mid delen. Bij Kon. Besluit is benoemd met in gang van I Juli tot Waterschout te R o t- terdam de heer A. H. Sirks, onder verleening van gelijktijdig eervol ont slag uit zijn betrekking van hoofdcom missaris van politie te Rotterdam en commissaris van de Rijkspolitie. (Ingez. Med.) Speerpunt van 3000 jaar. Onder Wedde (Gron.) is een gladde steenen speerpunt, circa 13 c.m, lang, opgedolven door den heer E. Tjabbes. Het voorwerp zou van pl.m. 1200 j. vóór onze tijdrekening dateeren, dus 3000 ja ren oudzijn. Goes, 26 Mei '33 Wat is het toch een merkwaar dig iets. De burgemeester is, als men hem zoo spreekt, een vlot en geestig man. De heer Van Poelgeest in poli- iicis een geestverwant van den lieer Ha- jenius is misschien ietwat minder vlot ter tale, maar evenzeer welbespraakt en met gevoel voor humor. De een wat sprankelender, soms wat onbeheersch- ter; de ander wat rustiger, soms even aan den sarcastischen kant. Maar die twee zamen, en dan in den Raad en 't is meteen mis. Dan krijgt men zoo het gevoel, dat steeds dreigender wolken zich samen pakken, en dra vliegen de bliksemflit sen van links en komen prompt, zooals de wetten der natuurkunde doen verwachten, de donderslagen terug van het midden van den tafel. Hoe zit dat toch Meestal zijn het in wezen heel onschuldige vragen en vraagjes, die de heer Van Poelgeest met het vriendelijkste, men zou soms haast zeggen onnoozelste, gezicht stelt. Maar aangezien een iegelijk wel weet, dat, zoo al vriendelijk, de heer Van Poelgeest zeer bepaald niet onnoozel isver moedt men dat er heel wat achter die vraagkens steekt. En vermoedelijk ver moedt de voorzitter van den Raad dat al heel erg. waarop deze dan met zijn flitsende grollekens, soms ook bijna echt boos, pareert. En tochhet wa ren maar zulke onschuldige vraagjes Waarom mocht bijvoorbeeld bij de gaslevering aan Krabbendijke etc., de heer Van Poelgeest niet eens beleerc vragen op welke artikelen van de ge meentewet dit voorstel berustte En toch pakten zich meteen al onweers wolken en donderkoppen samen. Of het tot een onweer gekomen is wij weten het niet. Want de pers was niet tegenwoordig bij de verorbering van het pièce de résistance dezes gerechts: tot vier uren zijn de heeren mèt den ad viseur van Ged. Staten en de regionale gascommissie over deze zaak in conclaaf geweest. Maar toen was het nog, of weer, een stralend blauwe lucht. En het voorstel was aangenomen. De Raad deed er o.i. verstandig aan, een verzoek van de vereeniging „Han delsbelangen" af te wijzen. Deze ver eeniging had nl. destijds gevraagd om de winkels des zomers tot 9 uur open te mogen houden. Toen kon het niet. Men ging er zelfs voor naar den minister. Nu kan het, en mag het, nu is aldus be sloten, en zie, n u komt dezelfde ver eeniging en vraagt; laat het nu weer niet mogen, doch schrijf weer 8 uur sluiten voor. Toegegeven moet worden: het voor stel werd goed verdedigd. Toen het van 9 uur op 8 uur kwam, zoo zeiden de voorstanders van heden, toen vreesden wij ernstige nadeelige gevolgen voor den winkelstand. Daarom hebben we ge tracht dit onheil af te wenden. Maar toen desondanks de 8 uur sluiting werd ingevoerd, bleek ons winkeliers-, dat de strop meeviel, en dat het toch wel erg prettig was. En daarom willen we nu ten halve nog keeren. Ziedaar het hoofdargument. Als er vitale belangen op het spel gestaan had den, dan zou men de voorstanders ge lijk hebben moeten geven. Maar nu dat niet het geval was, stemmen we volko men in met de Raadsmeerderheid, die niet zoo'n dwaas figuur wilde maken als de adressante haar wilde laten slaan. Nog een verzoek wees de Raad, te gen het advies van B. en W. in, af: dat van de N.V. Zeeuwsche Confectiefa briek, om met ingang van 1 Aug. ont heven te worden van de huur van het huis „Ma Retraite". De heer Brok- meier, aldus de voorzitter, had er zeer voor gepleit; hij kon, tegen de aanvan kelijk verwachting en in, ook te Goes geen werkkrachten vinden en moest daarom de zaak weer stop zetten. B. en W. wilden hier wel in treden, maar de Raad zei met de Fin. Commissie: „waar voor maakt men anders een huurcon tract, tenzij om het na te komen?" Met slechts twee stemmen tegen werd besloten, het volle pond te blijven eischen. Het kwaad slot van de Gasthuisreke ning over 1930 bedraagt 24.000. De Raad voteerde een garantie tot dit be drag voor een door het Gasthuisbestuur te sluiten leening. De s.d.a.p. en de r.k. waren tegen dit voorstel, op principi- eelen grond; zij wilden n-1. eerst de Wee het huis waar de kip kraait en de haan zwijgt. principe-quaestie uitgemaakt zien. Met 94 stemmen keurde de Raad echter "het voorstel van B. en W. goed. De voorz. heeft hierbij nog een ver klaring afgelegd. „In de Raadsvergade ring van 17 Febr. j.l.", zoo zeide hij, „heb ik o.m. gezegd, dat ik mijn mee ning over het Gasthuisbestuur óók wel eens ten beste zou willen geven. Naar aanleiding dezer uitlating heeft zich een heele correspondentie tusschen mij en den voorzitter van het gasthuisbestuur ontwikkeld, en ik gevoel mij gedrongen, aldus spr., hier te verklaren, dat ik met deze uitlating geenszins bedoeld heb een blaam op het Gasthuisbestuur te werpen". Dickens zou zeggen: The ho nourable gentleman used the words in their Pickwickian sense Nog meer oppositie zat er dreigend in de lucht. De secretarie wou een adres- seermachine hebben, en het scheen even of de Raad dat luxe vond. Moeilijk, heel moeilijk te beoordeelen. Met 112 komt de Adressograph er echter. Gelukkig beschikte de Raad afwijzend op een verzoek van een ingezetene, die het onderste uit de kan wou hebben De betrokkene had een geraamde scha de van 700 gehad doordat bouwter rein, hetwelk hij van de gemeente kocht, bleek een slecht gedeelte te hebben, waar een vroeger onvoldoende gedemp te put onder zat. In gemeen overleg is den man onverplicht, uit billijkheids overwegingen, 470 in de geleden scha de tegemoet gekomen, en nu wilde hij schoon men het er destijds over eens geworden was de resteerende 230 ook nog vorderen. Na de verkregen in lichtingen, door den heer Rothuizen in den Raad gegeven, maakte dit request een pooveren indruk! DE WEG GOES—MIDDELBURG. Ieder, dié gebruik maakt van boven genoemden weg zal zich afgevraagd hebben, wanneer de bij 's-Heer Arends- kerke over den spoorweg gebouwde via duet aan den weg zal zijn aangesloten. Wij kunnen mededeelen, dat het be gin hiertoe gemaakt is, want tegen Woensdag 21 Juni is de aanbesteding van dit werk uitgeschreven, waarvan de raming 154.000 bedraagt. DESTRUCTIE VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Voor Zeeland bejstaan nog geen vaste plannen. In het jaarverslag over 1932 van de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten zijn enkele gegevens vermeld be treffende 't vraagstuk der destructie van vleesch en vleeschwaren, waaruit blijkt, dat in dezen nog veel valt te regelen. De destructie gaf, wat het noorden en oosten des lands betreft, geen bij zondere zorgen, aangezien de destructor van de N.V. Ned. Thermo-Chemische fabrieken te Bergum, dank zij den finan- cieelen steun der gemeenten, zijn werk Dleef doen. Meer zorgen veroorzaakte de organi satie der destructie voor het westen en, zuiden van het land. Wat het wes ten betreft kwam wel de overeenkomst van geldleening tot stand tusschen het Rijk en de N.V. Thermo-Chemische fa brieken, waarvan door den minister van binnenlandsche zaken mededeeling is gedaan aan de gemeentebesturen, doch de goedkeuring der Staten-Generaal onder voorbehoud waarvan de overeen- tomst is aangegaan werd in het af- geloopen jaar nog niet verkregen, zoo dat met den bouw van den destructor nog geen begin kon worden gemaakt. De destructie vond in de zuidelijke provincies geen verderen voortgang. Door de Zeeuwsche L a n d- 3ouw Maatschappij is des tijds een commissie ingesteld betreffen de het onderzoek naar de meest ge- wenschte wijze, waarop de vleesch- destructie in Zeeland kan plaats hebben. Deze commissie heeft van deze aange- egenheid een belangrijke studie ge maakt en zij kwam tot de conclusie, dat de landbouworganisaties in Zeeland in verband met de tijdsomstandigheden de uitvoering niet op zich zullen kunnen nemen. Het hoofdbestuur van de Z.L.M. heeft zich met deze conclusie vereenigd en besloot de uitvoering van de des tructie niet in eigen beheer te nemen. Uit een overleg met het bestuur der afdeeling Noord-Brabant van den Chr. Boerenbond gevoerd, is een samen komst voortgevloeid van de besturen der drie zuidelijke afdeelingen (Z e e- I a n d, Noord-Brabant en Limburg! met het bestuur van dien Noord-Bra- bantschen christelijken boerenbond waarin is besloten, dat die bond onder gewijzigde voorwaarden de destructie ter hand zal nemen voor de geheele provincie Nocrd-Brabant, alsmede voö.r Midden- en Noord-Limburg en he' Zeeuwsche eiland T h o 1 e n. Over de regeling van d.e destructie in het overige deel van Zeeland be staan nog steeds geen v%ste plannen, In dezen is van belang, dat op de op 9 Juni a.s. te Goes te houden vergadering van de afdeeling Zeeland van de Ver eeniging van Nederl. gemeenten, het he stuur dier afdeeling nadere mededee lingen zal doen over de stichting van een destructor voor afgekeurd vleesch, DE AFSTANDSMARSCH VAN „ACHILLES". Concert en muzikale wandeling. Reeds gisterenavond ontmoetten wij de eerste van de deelnemers van buiten Zeeland, die morgen deelnemen aan den grooten afstandsmarsch ter eere van 't 10-jarig bestaan van „Achilles". Het wa ren de kwartiermakers voor de deelne mers behoorende tot de „aanbevolenen" van de Koloniale reserve te Nijmegen. Ruim twintig van deze toekomstige onderofficieren komen hedenmiddag per autobus alhier aan, vermoedelijk onge veer half vijf. Zij zullen voor het station de bus verlaten en dan met hun eigen tambour een wandeling door een deel der stad maken, om later per bus verder te reizen naar Vlissingen, waar zij in de bomvrije kazerne overnachten. Hedenavond heeft op de Markt van 8 tot kwart voor 9 en van 10 tot kwart voor 11 een concert plaats en van 10 tot II uur belichting van het stadhuis. Van 9 tot 10 trekt een stoet van deel nemers met muziek vanaf de Markt langs Noordstraat, Hofplein, Wagenaar- straat, Balans, Abdij (rond), Balans, Korte- en Lange Burg, Lange- en Korte Delft, Dam, Bateauport, alle Kaden, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Lange- en Korte Gortstraat naar de Markt. Morgen te tien uur vertrekken de on geveer 600 deelnemers van de Markt Abdijuitvoering. Met een enkel woord willen wij hier nog herinneren aan de eerste Abdij uitvoering van het Middelburgsch mu ziekkorps, morgen ochtend van 8 tot 9 te geven. Een blik op het programma heeft ons overtuigd, dat dit weer met groote zorg is samengesteld. VOOR DE WERKLOOZEN. De Commissie voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen, deelt ons mede, dat B. en W. toestemming heb ben gegeven tot gebruik van ide ge meentelijke zweminrichting aan den Havendijk op Maandag, Woensdag en Vrijdag telkens des morgens van half elf tot 12 uur. Zij, die onder deskundige leiding willen leeren zwemmen en zich nog niet opgaven, zullen dit nog voor 1 Juni dienen te doen bij den secreta ris der centrale commissie, den heer J. Lorier Jr. Beenhouwerssingel 70, Een tentoonstelling. Ter gelegenheid van haar 35-jarig be staan houdt de afd. Middelburg der s. d-a.p. heden en morgen een tentoon stelling van propaganda-materiaal, pla ten, foto's, etc., betrekking hebbende op de begin-periode van de socialistische beweging. De tentoonstelling vindt plaats in „De Gouden Poorte" en zij is voor een ieder toegankelijk. Blauwe week. Men schrijft ons: Zooals ieder jaar, heeft ook nu weer de „Blauwe Week Commissie" uit de N. C. A. het tijdvak van Hemelvaarts dag tot en met den tweeden Pinksterdag tot „Blauwe Week" geproclameerd. In deze periode komt de samenwerking, die tusschen de verschillende drankbe strijdersorganisaties permanent bestaat, naar buiten tot uitdrukking. Dan wordt eensgezind getracht, overal de aan dacht van het publiek op den strijd te gen het alcoholisme te vestigen. i Middelburg, 27-V-'33. Vrijdag hoogste j lucht temperatuur 16.1 °C; (61 °F); laagste 9.6 °C (49 °F). Heden 9 h: 12.3 °C; 12 h: 13.1 °C, Geen regen of neer- j slag. Hoogste barometerstand 763 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 770.6 mm te Jan Mayen; laagste 752.0 mm te Riga. Zwakke tot matige W. tot N. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 51; onder 21 h 04- Licht op: 21 h 34. Maan op: 6 h 22; onder: 24 h 3. Zondag 28 Mei. Zon op: 4 h 50; onder: 21 h 05. Licht op: 21 h 35. Maan op: 7 h 29; onder 24 h 51. E.K. 1 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Za. 27 3.58 16.20 10.20 22.46 Zo. 28 4.36 16.54 10.54 23.23 Ma. 29 5.12 17.30 11.27 24.00 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Za. 27 S 5.52 18.18 11.23 23.49 Zo. 28 6.28 18.50 12.01 24.26 Ma. 29 7.03 19.24 12.35 Dinsdag a.s. zal op de markt de z.g. „Blauwe tent" een plaatsje krijgen, waarin is ondergebracht" een groot ge deelte van het materiaal van het Rei zend Drankweer Museum, terwijl de leider Harders zelf daarbij aanwezig is om zoonoodig inlichting te verstrekken. Daarnaast wordt dien dag het z.g. „Blauwe Bloempje" ten verkoop aange boden, en zal een groote Sandwich-wa- gen door de stad rijden. DE HANIJTO. Zooals te verwachten was is de Vrij dag een voor de Hanijto betrekkelijk rustige dag geworden. Niettemin was er geregeld bezoek en heerschte er des avonds tusschen acht en tien uur weer een gezellige drukte. Ook nu trad Woodward weer op, en met vee! succes, en ook morgen zal hij met Bartoes en de Kaspolavos weer voor het noodige vermaak zorgen. We verwachten een sluitingsdag met veel bezoek. Op de Internationale Honden tentoonstelling, Donderdag 1,1, te Dordrecht gehouden, behaalde mevr, de Wilde alhier, met hare honden, 3 eerste en 4 speciale prijzen, De eerst volgende vergadering van. den gemeenteraad is bepaald op Woens dag 21 Juni, De Nederlandsche Reisvereeniging heeft te Rotterdam haar 27ste jaarver gadering gehouden. Als plaats van de volgende jaarvergadering werd Vlissin gen gekozen, NISSE Woensdag j.l, vergaderden dé Ingelanden van het Waterschap de Bui tenpolder van Nisse. De rekening 1932- '33 werd vastgesteld in ontvangst op 4.823 en uitgaaf op 3576, De be grooting 1933-'34 werd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 4.398. Het dijkgeschot werd bepaald op 9 (vorig jaar op 10) per ha. BROUWERSHAVEN. Woensdagmid dag omstreks half drie had op den ge vaarlijken hoek Heerenweg-Zuiddijk een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De auto van een ingezetene alhier kwam uit den Heerenweg en reed tegen een auto uit Eikerzee, welke van den Zuid- dijk kwam. Dit ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, liep met betrekkelijk geringe materieele scha de af. Een onveilige schietbaan. THOLEN. Men deelt aan de Iersek- sche en Th. Crt. mede dat het schieten op de schietbaan alhier op honderd m

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1