Hoe werkt ASPIRIN? ASPIRIN ris KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. HET STADHUIS VAN VEERE. Het jaarverslag droeg de goedkeuring van de vergadering weg, evenals de re kening van den penningmeester, dr. J. C. Kindermann, welke rekening stuit met een goed slot van 243, De vergadering herkoos als bestuurs lid den heer P. W. Menalda va nSchou- wenburg. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ledenvergadering en volgde een be stuursvergadering. Dr. S. F. H. J, Berkelbach van der Sprenkel is voornemens Zondag 3 Sep tember van de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam afscheid te nemen. Dr. Berkelbach zal Zondag, 10 Sep tember, te Amsterdam in de Nieuwe Kerk bevestigd worden door Dr. M. J, A. de Vrijer. De intrede van deta nieuwen leeraar zal plaats hebben op Woensdag 13 September. Een Zendingsfeest. De Classicale Zendingsvereeniging „Walcheren" hoopt ook dit jaar weer als naar gewoonte, haar jaarlijksch zen dingsfeest te houden op den z.g, „der den Pinksterdag", en wel te Valkenisse, aan den voet van Walcheren's hoogste duinen. (Bij ongunstig weer in de Herv, Kerk te Biggekerke). Sprekers zijn: Ds, R. ten Kate te Kou dekerk e zendeling Lalsschuit van West- Java; ds. D. J. Vossers te Vlissingen; zendeling Wetstein van Nieuw-Guinea en ds. C. v. d. Waa te Biggekerke. Nadere bijzonderheden worden later nog per advertentie in dit blad be kend gemaakt. Kantongerecht te Goes- De Kantonrechter Ite G o e is heeft veroordeeld wegens overtreding; te Kruiningen op openbaren weg vloe ken: I. v. d. V„ Hansweert 25 b. s. 10 dagen hechtenis; te Wissenkerke venten zonder ver gunning: J. B. M„ Ouderkerk aan den Amstel 5 en 1 b. s. 5 en 1 d.h.; dieren vervoeren op knellende wijze: E. de M„ Breskens, vrijgesproken; fietsen in een straat waar dat ver boden is: A. W. Goes 1 b- s. 1 d.h,^ motorrijtuig rijden zonder rijbewijs: M. F. Goes 2 b. s. 2 d.h,; vrachtauto rijden met te hooge en te breede vracht: W. R., Goes 5 b, s. 5 dagen hechtenis; fietsen zonder licht: A, G. Nieuw- dorp 3 b. s. 3 d.h-; idem zonder reflector: M. H. Krab- bendijke 2 b. s. 1 d.h.; J. J. Vlissin gen 1 b. s. 1 d.h,; auto rijden zonder rood achterlicht: C. G. F- B., Bergen op Zoom 3 b. s, 3 dagen hechtenis; fietsen zonder rem: M. de J„ Bors- sele 5 b. s. 5 d.h.; motorrijtuig rijden zonder minstens 2 goede remmen: G. M. K. Middelburg 3 b. s. d.h.; dronkenschap: I. v. d- V. Hansweert 15 b. s. 15 d.'h.W. T. Rilland Bath, le herhaling 3 d.h, Voor de rechtbank te 's-Graven- hage is Zaterdag voortgezet de zaak tegen den 41-jarigen bankier I. L„ ge detineerd in het huis van bewaring, be schuldigd van verduistering van effec ten ter waarde van 16.500 dollar. Na het getuigenverhoor eischte het O.M. tegen verdachte een gevangenis (Van onzen correspondent]. Ruim anderhalf jaar zijn verstreken sedert men de eerste hand legde aan t goede werk der restauratie van het al oude stadhuis van Veere, de eerste goe de schrede op den weg naar het behoud van dit mooie, toentertijd in een dani- gen toestand van verval verkeercnd ge bouw en nu is het ons vergund, onder de deskundige leiding van den opzichter de vorderingen der restauratie-werk zaamheden in oogenschouw te nemen. Even gaan wij terug en herinneren er aan dat men in de maand Augustus 1931 de steigers om het gebouw begon te plaatsen, nadat de Raad der gemeente Veerje ongeveer een jaar tevoren een bedrag van 10.000 gevoteerd had voor deze restauratie, waaraan de regeering en de Provincie Zeeland belangrijke sommen toevoegden. En niet te verge ten: de vele particuliere gaven! De noodzakelijke ontruiming van het gebouw, zoo dringend geworden voor den goeden gang van zaken, duurde tot Februari 1932, waarna men met kracht kon aanvangen met het afloogen van den voorgevel, die onder een dikke laag gele verf zat en het afbreken der twee zware hoekschoorsteenen en dat der zes steenen dakvensters. Steen voor steen, hiervan werd met menie genum merd en gekenmerkt, zoodat men alles precies kon, (of, voor zoover dat nog niet geschied is, kan] heropbouwen, zoo als het vroeger was. Van den beganen grond af had men l straf van 154 jaar. De verdediger concludeerde tot vrij spraak en vroeg verdachte's onmiddel lijke (invrijheidstelling, welk verzoek door de rechtbank werd afgewezen, De rechtbank te Maastricht heeit A. G. S., mijnwerker te Schinveld, ver dacht van p°!ling tot doodslag op C, Plaus op 30 Januari, door hem met een revolver door het hoofd te schieten, vrijgesproken. De eisch was 4 jaar ge vangenisstraf. Voor de rechtbank te Maastricht heeft terecht gestaan J. L., taxi-chauf feur te Hoensbroek, terzake, dat hij met zijn auto te Heerlen, een kind, dat de straat overstak, doordat hij te veel links reed, heeft overreden en gedood. Het O.M. eischte een maand hechtenis. Inenting van vee einders dan door dieren artsen strafbaar. De Hooge Raad heeft bij vonnis van 10 April 1933 no. 356801 beslist, dat het inenten van vee een uitoefenen der vee- artsenijkunst is. Een veeverloskundige te Woudsend, die kalveren van een vee houder als voorbehoedmiddel met para- typhus-serum had ingespoten, werd ge verbaliseerd en door den kantonrechter te Lemmer op 1 Oct. 1932 veroordeeld tot een geldboete van 10 of tien dagen hechtenis. In hooger beroep werd door de officier van justitie voor de arr.- rechtbank te Leeuwarden vrijspraak ge vraagd. Maar de rechtbank bevestigde het vonnis tegen bedoelden veeverlos kundige ter zake van „niet toegelaten tot de uitoefening van een beroep, waar toe de wet een toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen". De officier teekende cassatie aan en hoe wel de procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad tot ontslag van rechtsvervol ging concludeerde, besliste de Hooge Raad: dat het „inenten" van vee in ieder geval niet behoort tot die handelingen, welke aan iedereen zijn geoorloofd; dat het inenten niet kan worden gerekend tot de verloskunst en heelkundige opera- tiën, waarvoor een uitzondering voor onbevoegden wordt gemaakt, dit laat ste voor zoover het betreft gezond vee; dat de inenting van vee, evenals van meflschen, ongetwijfeld moet geacht worden tot de uitoefening der genees kunde te behooren, onverschillig of men deze verrichting tot geneeskundi gen dan wel heelkundigen bijstand wil rekenen", waarom de Hooge Raad het beroep verwierp. Deze beslissing is van groote betee- kenis te achten. In Friesland alleen toch blijken, volgens een ingesteld on derzoek, een veertigtal inenters werk zaam te zijn, waartegen thans met meer succes zal kunnen worden opgetreden. Het inenten door leeken is de laatste jaren enorm toegenomen; men denke bijv. maar aan wat op het gebied der varkens- en pluimveehouderij gebeurt. Vrijgesproken. In de Vrijdag gehouden zitting der rechtbank te Winschoten werd vrijge sproken de W. 30 jaar, vrachtrijder te Musselkanaal (O.) vroeger gedetineerd, die 5 dezer terecht stond terzake po- (ging tot levensberooving c.a. te Bam- flair (Vlagtwedde) door in den nacht van 8 op 9 Maart j.l. te pogen den rijks ambtenaar M. C. v.; d. Meer met een smokkelauto te overrijden. De eisch was één jaar gevangenisstraf; (Ingez. Med.) zich nooit een denkbeeld kunnen vor men van de verwoestingen die door den tand des tijds hier waren veroorzaakt, Groote, stevige brokken natuursteen waren door de allesvernietigende kracht der ijzeren muurankers, die jaar in jaar uit, door vele eeuwen heen, door ver roesten en verwering waren uitgezet, verbrijzeld en gescheurd. Aldus waren gaten en scheuren ontstaan, waarin men de vuist kon leggen. De dorpels en kruisen der vensters waren gaan ver zakken, de eens zoo fiere beelden der Heeren en Vrouwen van der Vere wa ren meerendeels ontdaan van hun ka rakteristieke gelaatstrekken en krijgs haftige gestalte dit laatste, tenminste wat betreft de Heeren. Waar het steen zoo aangetast was kan men zich wel indenken, dat het houtwerk ook veel te lijden moet hebben gehad. De aanvoer van hout le verde geen noemenswaardige bezwa ren op, maar om het gewenschte steen te krijgen was moeilijker, dit toch moest zooals wij destijds ook reeds hebben gemeld, uit de groeven bij Aalst, in België, gehaald worden, groeven, die niet meer in exploitatie zijn. De her vatting der exploitatie ibleek noodza kelijk, daar men onder de voorraden steen van afgebroken huizen en der gelijke niet over dat van de gewenschte grootte en kleur beschikte. Doch ook dit zoo 't al niet van een leien dakje ging is eindelijk mogen gelukken. Inmiddels waren de beelden :op één na, dat van Adolf van Bourgondië die er nog staat, maar eveneens binnen kort van zijn verheven basement zal worden afgenomen verwijderd en in «aan "eaajsss op 5 Mei werd verdachte op verzoek van zijn verdediger, die vrijspraak be pleitte, uit de voorhechtenis ontslagen. Een arts die doorreed. De rechtbank te Leeuwarden heeft tot 600 boete veroordeeld een arts te Apeldoorn, die op 10 Juli 1932 een aan rijding veroorzaakte op den Overijsel- schen straatweg te Leeuwarden, en, hoewel hulpgeroep hoorende, met zijn auto doorreed. De veroordeeling had plaats op grond van het veroorzaken van zwaar lichamelijk- letsel door schuld- In hooger beroep wijzigde het Hof te Leeuwarden deze straf en veroordeelde den dokter tot 1 week hechtenis met ontzegging gedurende 1 jaar, motorrij tuigen te besturen. De procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad concludeerde tot verwer ping van het door H. ingestelde cassatieberoep. Geitenkeuring, Maandagavond j.l. hield de te G a - p i n g e gevestigde vereeniging tot ver betering van het Geitenras haar jaar- lijksche keuring. De keuring had plaats op een daartoe welwillend door den heer C. Dingemanse afgestaan perceel weiland en stond onder leiding van den heer Sietèma. Aangevoerd waren 31 geiten, waaron der zeer mooie exemplaren. De uitslag van de keuring was als volgt. Groep I Lammers, 8 stuks. Ie prijs C. Vos; 2e prijs S. Simonse; 3e prijs A. Versluijs. Groep II 1-jarige geiten 4 stuks. le prijs Jst. Meijers; 2e prijs P. Jozi- asse; 3e prijs H. Luitwieler. Groep III 2-jarige geiten 7 stuks. le prijs P. Goedbloed; 2e prijs Jac. Goedbloed; 3e prijs A. Versluijs; 4e pr. P. Dingemanse. Groep IV 3-jarige en oudere geiten 12 stuks. le prijs A. Versluijs; 2e prijs Jac. Goedbloed; 3e prijs P, Joziasse; 4e prijs H. Luitwieler; 5e prijs P. Goedbloed; 6e prijs J. A. M. Meijers. In het Provinciaal Stamboek zijn 2 geiten ingeschreven, n.l. 1 geit van P. Goedbloed en 1 geit van A. Versluijs. DE BETEEKENIS VAN HET NEDERLANDSCHE VEEHOUDERS- EN ZUIVELBEDRIJF. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F.N.Z.) schrijft ons: In verband met hetgeen den laatsten tijd in vergaderingen besproken en in artikelen geschreven wordt over de veehouderij en zuivelbereiding in ons land, kan het zijn nut hebben, enkele statistische gegevens en vergelijkingen te vermelden, die eenig inzicht geven in de beteekenis van dezen tak van volks bestaan. Volgens in 1932 door de Crisis-Zuivel- Centrale verzamelde gegevens zijn er in ons land 201.669 boerenbedrijven, waar op melkvee gehouden wordt. Nemen wij aan, dat op de helft dezer bedrijven de melkveeteelt de uitsluitende of verre weg overwegende bron van inkomsten is (de verhouding grasland tot akker- bouw- en tuinbouwgrond is in ons land als 6 5), dan kan men dus zeggen dat er rond 100.000 boeren met hun gezin di rect in de melkveehouderij hun volledig bestaan vinden. Het aantal melkkoeien wordt door de C.Z.C. berekend op ruim 1.338,000, dat is dus bij 100.000 bedrijven 1314 koe per bedrijf. Op een melkerijbedrijf met 13 koeien kan men rekenen dat de boer de Groote Kerk ondergebracht, om la ter i n het stadhuis tentoongesteld te worden. Want zij zijn gansch onherstel baar, evenals de mooie baldakijns, zoo dat te zijner tijd nieuwe beelden op de oude basementen verrijzen. Het zal nu menigeen verwonderen hoe een modern beeld zal passen in het kader van een 15 eeuwsch raad huis, maar het hier gebezigd adjectief wordt slechts gebruikt in tegenstelling met oud, wil dus niet te kennen ge ven, dat ons mooie stadhuis versierd zal (worden jmet proeven van beeldhouw kunst zooals men die te aanschouwen krijgt op sommige bruggen en tegen en kele gevels in de nieuwe wijken van eenige onzer groote steden- Wat men in Veere tot nog toe geleverd heeft is een sieraad, dat niemands ergernis zal wekken. Waar het gebouw aan den voorkant momenteel uit één massa steigerwerk schijnt te bestaan, dat den gevel aan het oog onttrekt, gebeuren daarentegen achter die schermen wonderen. Reeds is men zoover gevorderd, dat bijna de geheele gevel te linker en te rechter zijde af is. Het middenstuk, echter, dus dat gedeelte dat over de voordeur naar boven loopt en één der ramen van de raadzaal en één van de burgemeesters kamer omvat, is grootendeels (wegge nomen moeten worden. Met groote zorg wordt hieraan gewerkt, onherstelbare steenen worden vervangen en penanten versterkt met onzichtbare kolommen gewapend beton, terwijl het ijzerwerk zooveel als doenlijk was vervangen, werd door koper, dat niet aan het euvel Ons bloed voorziet alle organen van ons lichaam met de voor het leven belangrijke stoffen, terwijl de verbruikte, waardelooze stoffen worden uitgescheiden. Wanneer nu de Spieren het slacht offer van een te sterke of te plotselinge afkoeling worden, dan raakt deze functie van het bloed, die mén ais «stofwisseling* bestempelt, gestoord, zoodaf vergiftige stofwïsselingsproducfen in het bloed achterblijven; ais gevolg daarvan kunnen ont stekingen ontstaan. Dergelijke aandoeningen zijn als .spit in den rug" en .rheümatiek" bekend. Aspirin-tabletten oefenen een regelenden invlocd uit op bloeds omloop en stofwisseling, zoodaf de vergiftige stoffen worden uitgescheiden. Hierdoor wordt de oorzaak van de ontstekingen weggenomen. Bovendien stillen de Aspirin-tabletten de pijnen. Alleen van een volkomen zuiver, onschadelijk middel moogt Gij een ideale werking verwachten. Vraagt daarom steeds uitdrukkelijk Aspirin-tabletten, gemerkt met het Bayerkruis. Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Ingez. Med.) met zijn gezinsleden het werk kunnen verrichten. Rekenen wij elk gezin op 5 personen, dan zijn er dus in het melk- veehoudersbedrijf rond 500.000 perso nen werkzaam. Volgens de bedrijfstelling van 1920 zijn er in het zuivel- en melkproduc- tenbedrijf rond 14.400 mannen en 600 vrouwen werkzaam. Nemen wij aan dat er van deze 14.400 mannen 10.000 gezins hoofden zijn, die elk twee niet voor der den arbeidende personen te hunnen las te hebben, dan leven er dus uit deze be drijven 30.000 en 4.400 en 600 is 35.000 personen, zoodat er in directen zin uit het melkveehouders- en zuivelbedrijf 535.000 personen leven. Men ziet van welke beteekenis deze bedrijfstak voor de werkgelegenheid in ons land is. Dit komt nog in een duidelijker licht te staan, wanneer men een vergelijking maakt met andere belangrijke takken van volksbestaan, zooals b.v, den mijn bouw met ruim 36.000, de textielin dustrie met 54.000 en de metaalindustrie en den scheepsbouw met rond 67.000 personen; getallen, die beneden die van het veehouders- en zuivelbedrijf blijven. De totale melkproductie wordt in ons land berekend op 4.400 millioen kg. Re kenen wij deze op een bruto-waarde van 8 ct. per kg, dan vertegenwoordigt deze dus een inkomen voor 535.000 men- schen van 352 millioen gulden. De boe ren ontvangen daarvan echter thans niet meer dan gemiddeld 3 XA cent per kg, zoodat hun gezamenlijk inkomen 154 mill. gld. is, waarvan zij met 500.000 per sonen moeten leven en waarvan zij al hun bedrijfsonkosten nog moeten beta len. Waar het op het oogenblik vooral de vraag is, of tot een gedwongen inkrim ping van den melkveestapel moet wor den overgegaan omdat wij te veel boter produceeren, dan wel, dat het daaraan voorafgaand tot een beperking der mar garineproductie voor binnenlandsch ge bruik moet komen, is het van belang te weten, welke beteekenis de boter zoo wel als de margarine voor het volksin komen van ons land hebben. Stellen wij tegenover elkaar, wat er in 1931 aan de door de boterproductie en door het margarinebedrijf, voor zoo ver beide voor de binnenlandsche markt werkten, in Nederland aan inkomen ge vormd is, dan blijkt dit uit uitvoerige becijferingen voor de boter te bestaan uit 73.6 mill. gld. (ofwel 1.34 per kilo), terwijl dit inkomen uit de. margarine ze ker minder is dan 32.2 mill. gld. of in elk geval nog geen 0,49 per kilo. Bij een productiebeperking van de margarine gaat er dus volgens dezen maatstaf aan in Nederland verdiend in komen teloor een bedrag van de helft tot een derde deel van wat anders bij een inkrimping van den melkveestapel het geval zou zijn. - Nederlandsch volksinkomen in den waren zin van het woord is het inkomen dat bij boterproductie ontstaat. Dit be drag wordt verdiend als arbeidsinko men, pacht of rente van den inventaris door de honderdduizenden boeren en ar beiders, die er hun bestaan in moeten vinden. Bij de boter dékken zich dus de twee bovengenoemde begrippen. Maar bij margarine Er zijn in de margarine industrie in Nederland nog geen 3.500 ar beiders werkzaam. Naast het loon van de betrekkelijk zeer weinige arbeiders in dit kapitaalintensieve bedrijf zijn het de aandeelhouders, die een belangrijk deel in den vorm van rente en dividend tot zich trekken. En wie zegt ons hoe groot het percentage is, dat op die ma nier naar het buitenland verhuist EEN AFSCHEID. Vrijdagmorgen, na afloop der lessen, verzamelde zich het vaste personeel der School voor Dienstplichtige Onder officier-Administrateur te Middel burg, om afscheid te nemen van den met ingang van 1 Juni a-s. gepension- neerden Inspecteur der—Militaire Ad ministratie, Kolonel J. A. van der Kamp, Nadat de kolonel in juist gekozen woorden daarbij sprekende uit een veeljarige praktijk op onderwijsgebied naar voren had gebracht, dat het les geven aan de jeugdige dpln, hooge eischen stelt aan het personeel, uitte spreker zijn groote waardeering over 't feit, dat hij steeds had mogen vaststel len, dat de officieren en onderofficieren der school hun taak met veel toewijding vervulden, waardoor zulke goede resul taten zijn bereikt. Met een bijzonder woord van dank en hulde richtte de Kolonel zich tot den commandant der School, den ka pitein G. Berghuijs, die sedert de op richting der school, nu bijna 10 jaren geleden, deze school leidt. Ook den le luitenant J. A. van Aalzum en den Adj. O, O, Adm. M. P. Bijl, die mede sedert de oprichting der school daarbij werk zaam zijn, bracht de kolonel dank voor de wijze, waarop zij den Commandant der School gedurende zoovele jaren ter zijde gestaan. der verwering onderhevig is. Langs de beeldenrij ziet men leege nissen zooals gezegd, prijkt alleen Heer Adolf op zijn eereplaatsje, doch niet voor langen tijd meer die nu ge restaureerd zijn en waarvan reeds een drietal zelfs al van kunstig gehouwen baldakijns voorzien is. Deze baldakijns zijn tot in de allerkleinste finesses ge trouw weergegeven, en als men nu vraagt hoe het mogelijk is ,zoo een baldakijn, met al zijn grillige acanthus en andere versiering, uit één stuk steen te houwen, dan is het antwoord twee ledig: door de hand van een kunste naar en met oneindig veel geduld. Weer stijgen wij op ladder en over balk en komen aan den voet der hoek torentjes, die zoo sierlijk rusten op kleine, draakachtige duiveltjes, en het blind traceerwerk der eerste verdie ping. De linker hoektoren is geheel weggenomen geweest en weer gerestau reerd de rechter hoektoren, die ge durende den beruchten Novemberstorm van 1922 neerstortte, is toen grondig ge restaureerd, maar wordt niettemin van een nieuwe leibedekking voorzien doch vertoont geen sporen van nieuw steen, evenmin als de muren en ven sters. Voor den leek is het gerestau reerde gedeelte niet van het met rust gelaten oude te onderkennen, en zelfs een deskundige heeft moeite om het eenmaal geretoucheerde steen van het oude te onderscheiden. De techniek kunst van het restaureeren is verge vorderd, heeft haar zenith bereikt, zou men haast zeggen. Boven onze hoofden missen wij de breede goot, die destijds uitstak en de daklijst van den voorgevel zoo ontsier de. Ook daaraan heeft de kundige lei ding van den tegenwoordigen archi tect verandering gebracht. Die goot zal nu binnen de dakbekapping vallen, is reeds voor twee derden klaar en men wacht met het laatste gedeelte totdat de leegte in den voorgevel ingevuld is. Een fotografische opname van het front zonder goot wees pas aan hoe veel mooier de zes met trapgevels en leeuw tjes versierde dakramen zouden uitko men zonder deze hinderlijke goot. Van deze zes dakramen zijn bereids twee gereed gekomen, en bij het aan schouwen daarvan doet zich de vraag weer voor hoe dit groote restauratie werk toch zoo keurig ten uitvoer kan worden gebracht- Nergens kan men nieuwe steenen en steenhouwwerk ontdekken en als men schuchter op merkt, dat men hier of daar dan toch w e 1 een nieuwen boog ontdekt, dan heeft men de plank doorgaans mis of, op zijn voordeeligst geraden, heeft men maar half gelijk, want bij veel boogwerk der blind-traceering hier kan men zien hoe de profileering in onderdeelen weer hersteld is, zoo zuiver ingelascht, dat het traceerwerk lijkt alsof het uit één stuk gehouwen is. Met dit al zijn wij tevens aan het hoogste punt der steigers gekomen, na melijk waar gevel in dak overgaat. De .bekapping .alle leitjes zijn afgenomen is hersteld en tijdelijk met asphalt- papier bedekt in afwachting van de lei dekkers. Hier en daar liggen proeven van leiendakbedekking, waaruit zelfs

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6