HUISVROUWEN; VAN NEDERLANDI BINNENLAND. ZEELAND. DOLORES DE MENDOZA. KUNST EN WETENSCHAP. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 24 MEI 1933. No. 122. HET NIEUWE KABINET. De vermoedelijke samenstelling. w TEGEN EXCESSEN BIJ HET STRANDLEVEN. INVOER VEE- EN ZUIVEL PRODUCTEN. INVOER VAN ONDERKLEEDING. N D MIDDELBURG. Plaatselijk Crisis-Comité. m ID-REVELAND. ££EUWSGR-ÏLMNDEREÜ W.D Geen kermis. Vereeniging het Kunstmuseum te Middelburg. Naar het Alg. Handelsblad verneemt zal het crisiskabinet Colijn waarvan de benoeming zeer binnenkort is te ver wachten er als volgt uitzien: Dr. H. Colijn, minister-president, mi nister van Koloniën; mr. J. A. de Wilde, minister van bin- nenlandsche zaken; •jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken; mr. dr. L. N. Deckers, minister van defensie; mr. T. J. Verschuur, minister van .economische zaken; prof dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister voor sociale zaken, arbeid en werkloosheid; mr. H. P. Marchant, minister van On derwijs, 'Kunsten en Wetenschappen; mr. P. J. Oud, minister van financiën; ir. J. A. Kalff, minister van Water staat; mr. J. R. H. van Schaik, minister van justitie. In het nieuwe ministerie zullen dus de vijf groote partijen, t.w. R.-K., A.-R., C.-H., Vrijheidsbond en V.-D., vertegen woordigd zijn. Het aantal minister-zetels wordt dus van negen op tien gebracht, doordat eenige afdeelingen van Econo mische Zaken en Binnenlandsche Zaken onder prof. Slotemaker de Bruine zul len worden vereenigd in een nieuw mi nisterie voor Sociale Zaken, waaronder ook de werkloosheid ressorteert. Van dé bovengenoemden is de nieuwe naam die van jhr. mr. A. C. D. de Graeff, oud-gezant te Washington en oud-gou verneur-generaal van Ned.-Indië. Naar de Maasbode verneemt heeft 't kabinet-Colijn gisteravond vergaderd. Toen 't blad dit bericht ontving, was de vergadering nog niet geëindigd. Uiter aard zal daar het program van het ka binet in verschillende onderdeelen be sproken zijn. Zou overeenstemming worden bereikt, dan kon, zoo vernam de Maasbode de officieele publicatie heden worden tegemoet gezien. 't Schijnt zeker te zijn, dat de afdee- ling radio van Waterstaat naar het min der omvattend departement van bin nenlandsche zaken zal worden overge bracht. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck moet de portefeuille van buitenlandsche zaken zijn aangeboden, doch deze moet daarvoor hebben bedankt. VERZEKERING VAN RIJKSGEBOUWEN. V. V, Tweede Kamer. Aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1933 (ver zekering van rijksgebouwen) wordt het volgende ontleend: Eenige leden gaven als hun meening te kennen, dat verzekering van Rijksge bouwen tegen brandschade niet econo misch is. Het groote aantal aan het Rijk toebehoorende gebouwen en de ver spreide ligging daarvan in aanmerking genomen, moet het naar het oordeel de zer leden voordeeliger worden geacht, dat het Rijk zelf het hierbedoelde risico draagt. Van andere zijde werd tegenover de ze opmerkingen gesteld, dat tot voor kort van verzekering van de Rijksge bouwen geen sprake was. Bij de behan deling van de Rijksbegrooting voor 1932 hebben de Staten-Generaal zich echter /°ononnVx°tefring van een bedra8 van I ZJ.UOO ter betaling van premiekosten vereertigd met de opvatting der Regee ring, dat tot verzekering van 's Rijks ge- bouwenbezit behoorde te worden over gegaan. Gezien die beslissing, kan de Regeering bij de behandeling van het onderhavige ontwerp toch kwalijk wor den tegengeworpen, dat verzekering van de Rijksgebouwen niet in het be lang van de schatkist zou zijn. Ook prin- cipieele bezwaren kunnen op dit oogen- blik niét meer geldend worden gemaakt. Het bestuur der Federatie van de R. Kath. Vrouwenbonden in Nederland en het bestuur van den Ned. Christen Vrou wenbond hebben in een tot de ministers van binnenlandsche zaken en justitie ge richt adres gewaagd van de excessen, die zich bij het strand- en badleven voordoen, en het verzoek gedaan de noodige maatregelen te nemen om aan genoemde excessen paal en perk te stel len. Naar aanleiding daarvan heeft eerst genoemde minister de Commissanssen der Koningin uitgenoodigd, de aandacht van de burgemeesters op deze aangele genheid te vestigen. Gister is in de Moniteur Beige een decreet gepubliceerd volgens hetwelk met ingang van twee dagen na de af kondiging, de invoer in België van run deren, varkens, schapen, vleesch, melk boter en andere uit melk vervaardigde producten zonder contingenteerings- certificaat verboden is. Bij nadere informatie bij 't Belgisch Ministerie van Lapdbouw is gebleken, dat het artikel kads van deze regeling is uitgezonderd. De Staatscourant van heden bevat een Koninklijk Besluit, waarbij de invoer van onderkleeding, behalve ge breide en Iricotgoederen, gecontingen- teerd wordt voor den tijd van 9 maan den. Het percentage is vastgesteld op 80 pet. van den gemiddelden invoer in 9 maanden in 1931 en 1932. Deze contingenteering loopt af 1 Fe bruari 1934. Gistermorgen is de autobusdienst Alkmaar-Leeuwarden via den afsluitdijk, geopend. £en geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 47.) „Men is nooit zeker van zijn leven, prinses merkte de koning op. En zich weer tot den Engelschen ambassadeur wendend: „Beschouwt men in Engeland meloenen als onverteerbaar, ik heb er onlangs kwaad over hooren spreken," „Een meloen is een waardeloos ding van waterachtige samenstelling, uwe ma- jes ei antwoordde de ambassadeur, rad van tong. „Er kan niet veel voed- sel zitten m een door een groene schil omstoten holte, waarin zich uit een moe ras opgezogen water bevindt. Om u de waarheid te zeggen, hoor ik er door onze geneesheeren nooit iets goeds van zeggen, maar zelf kan ik er niet over oordeelen, want ik heb er in mijn heele leven nooit van gegeten, en God geve dat ik 't niet behoef te doen." „Waarom niet?" informeerde de ko ning, die buitengewoon veel belang in het onderwerp stelde. „Bent u er dan bang voor? ziet er toch zoo bijzon der sterk en gezond uit.' „Sire, ik heb wel eens ter wille van mijn maag een beetje water gedronken, maar eten zal ik het niet." honing glimlachte vroolijk. Y.a*, zi'1? de Engelschen toch ver- 5 andig zei hij, „en wat kunnen we nog veel van hen leeren!" De koning verliet toen den ambassa- ?e.y enJmê' zwi'8end naar het dansen kijken. Zijn oogen volgden slechts één Laat U door enkele centen niet weerhouden het zekere vóór het onzekere te nemen. Blue Band kost slechts enkele centen per pakje meer dan andere, goedkoopere soorten maar als Ge Blue Band koopt - koopt Ge gelijktijdig de volle zekerheid dat de allerbeste grondstoffen en de allerfijnste roomboter voor de bereiding worden gebruikt Die zekerheid, ook voor wat de buitengewone hygiënische wijze van berei ding aangaat, kunt Ge U verschaffen door een bezoek aan de Blue Band-fabrieken te Rotterdam; deze toch staan steads voor iedereen ter bezichtiging open. Koopt uitsluitend Blue Band - dan houdt Ge alle onzekerheid en twijfel buitan da daar/ MET 4 0 °Jo ALLERFIJNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSGONTROLE gestalte, zonder iets anders te zien. Vlak bij hem danste een mooi meisje met een van Don Jan's officieren. Zij was van 'n zeldzame Andalusische schoonheid, groot, soepel, slank en toch stevig ge bouwd, met ravenzwart haar en smach tende oogen, een fluweelzachte huid en een mond als een kleine, rijpe vrucht. Al haar bewegingen waren even gra cieus en natuurlijk als die van een kind, vanaf haar blanke hals tot haar kleine gewelfde voet, die telkens zichtbaar werd, om dadelijk weer onder haar met goud geborduurde rok te verdwijnen. Toen zij even naar den koning had ge keken, sloeg zij haar oogleden neer en de lange, zwarte wimpers raakten bijna haar wangen. Philips kon zijn oogen niet van haar af houden. Plotseling ontstond er een kleine op schudding onder de gasten en een ge stalte kwam tusschen den koning en het voorwerp zijner bewondering. Hij schrok eenigszins en ergerde zich door zoo ruw herinnerd te worden aan hetgeen een half uur geleden had plaats gegrepen, want het was Mendoza, lang en barsch in zijn wapenrusting, die daar met een starren en strengen blik in zijn oogen voor hem stond. Zonder een buiging te maken, stond hij als een soldaat op een parade, uit kracht der gewoonte wach tende tot Philips hem zou aanspreken. De koning fronste het voorhoofd en bijna onbewust hief hij een hand op ten teeken dat de muziek moest ophouden. Midden in een maat eindigde zij, en de heel zee van licht en kleuren en glin- sterende juweelen lag stil, terwijl ieder- een naar den koning keek. Alles had zoo 1 plotseling plaats gegrepen, dat iedereen schrok, alsof er een vreeselijk onheil was gebeurd, alsof een aardbeving het Alcazar op zijn zware grondvesten had doen trillen. Mendoza sprak met zijn harde stem zoo luid, dat hij tot aan het einde dei- zaal verstaanbaar was. „Don Jan van Oostenrijk is gedood! Ik, Mendoza, heb dat gedaan, terwijl hij ongewapend was". Het duurde lang, voordat een geluid werd gehoord. Philips was de eerste die sprak. „De man is krankzinnig", zei hij met onverstoorbare kalmte. „Zorg voor hem, Perez". „Neen, neen!" riep Mendoza uit. „Ik ben niet krankzinnig. Ik heb Don Jan gedood. U zult Hem in zijn kamer vin den, zooals hij gevallen is, met een wond in zijn borst". Nog een oogenblik duurde de stilte, terwijl Philips gezicht onbeweeglijk bleef. Toen hoorde men een gil van een vrouw, lang, oorverscheurend, als van iemand, die met den dood worstelt. En toen hoorde men plotseling weer een kreet, zooals in de oude zaal nog nooit te voren had weerklonken. Het was een afschuwelijke kreet, die om bloedwraak riep, en hoewel zij Philips niet gold, werd hij er toch lijkbleek van en week een pas achteruit. Maar Mendoza bleef als een rots staan, wachtende tot men hem zou aangrijpen. Het volgende oogenblik heerschte er een woedende verwarring in de zaal. Overal hoorde men gegil en kreten van haat en toorn. De heerèn drongen de In de week van 15 tot en met 20 Mei is ontvangen: Maandelijksche bijdragen: A. D. f2.50, J. H. J. f 0.50, fa. R. A. P. f 1, fa. P. f 1, A. L. 1. C. f 1, P. B. f2.50, H. J. C. v. d. W. f 1, Wed. B. v. d. P. f 0.25, F. d. H. f 0.50, P. D. B. f 0.50, P. S. f0.30, J. W. v. S. f 1, W. J. B. f 1, W. H. f 1, C. J. d. K. fl, P. B. f 0.50, H. f 1.25, Mej. M. J. K. f 0.50, Mej. S. f 0.40, Mej. H. fl, A. H. M. f 0.25, J. P. Z. f 0.15, E. Ch. C. f 0.50, J. P. L. f 1, Mej A. S. f 0.25, S. T. f 0.25, J. W. f 1, J. L. f 0.50, dr. J. C. K. f 10, Mej. J. E. S. f 0.25, Mej. Wed. S. P. A. B.-K. f 0,50, L. J. B. f 0.50, Mevr. Wed. M. C. H.-V. f 5, J. A. A. f 0.25, M. S. f 0.25, Mej. P. W. H. f 0.50, H. J. W. f 2.50, K. J. f 0.25, P. V. f 0.50, M. H. fl, Mej. L. H. C. W. f 1, Mej. M. J. G. W. f 1, W. G. f 0.50, A. P. v. D. f2.50, H. A. R., f 0.50, R. E. K. fl, N. C. v. O. f 0.50, J. d. K. f2.50, Gez. d. J. f 0.50, L. A. f 0.50, P. J. B. f 1, J. J. O. f 0.50, H. v. M. f 1, J. H. H. f 0.50, ds. A. L. f 1, P. v. S. f 1, fam. N. F. D. f 2.50, J. G. V. f 0.50, W. v. A. f 0.50, Mej. Wed. J. v. S.-M. f 0.50, A. V. f 0.50, C. d. N. f 1, F. M. f 2.50, P. M. f 0.50, P. S. f 1, J. B. f 1, E. J. P. f 0.50, F. V. f0.10, A. D. f 0.50, C. d. V. f 0.50, J. V. f 0.50, Mej. D. f 0.50, F. J. H. f 0.50, Wed. L. f 1, C. v. d. K. f2.50, J. J. v. R. f 1, J. C. V. f 0.25. Wekelijksche collecte 111.06. Aandeel entrée's kijkdag verkooping Notarishuis 17 Mei 1933 19.53. Wekelijksche bijdr. Gymnasium 1.51. Het gironummer van den penning meester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Wekelijksche bijdrage perso neel Fa. Schulte en Thieme 2.63. YERSEKE. De zwemvereeniging „De Oosterschelde" zal a.s. Zaterdag haar terrein in gebruik nemen. Haar voorzit ter, burgemeester Gunning, zal een rede houden. De vereeniging, die nog geen jaar bestaat, heeft reeds 172 leden, welk geta ldagelijks groeit. De springplank en de gleibaan zullen deze week gereed komen. Verder zal 'n partij zand wor den aangevoerd, zoodat de dijk zal worden herschapen in een strand, GEEN TWEEDE Z. VLAAMSCHE JAARBEURS. BRESKENS. De 2e Zeeüwsch-Vlaam- sche Jaarbeurs zal wegeiis gebrek aan voldoende deelname niet doorgaan. RAAD VAN SCHOONDIJKE. Toetreding Centraal agentschap arbeidsbemiddeling. SCHOONDIJKE. In de Dinsdag alhier gehouden voltallige raadszitting herdacht de voorzitter het overleden lid J. C. Quist, die verscheidene jaren lid van den raad is geweest, en van wiens overlijden, een bericht was ingekomen, dat namens den raad reeds was beant woord, Met 1 stem tegen besloot de raad gevraagde f 5 toe te staan aan den A.N.W.B, Een schrijven van Ged. Staten, om trent het streekarchief werd uitvoerig besproken. B. en W. stelden voor een afwachtende houding aan te nemen, wat de raad goed vond. Aan de bijzondere school werd een voorschot verleend van 550. De raad stemde toe in een verzoek om toe te treden tot het centraal agent schap voor Zeeuwsch Vlaanderen wes telijk deel der arbeidersbemiddeling voor een proefjaar en tegen tegen betaling van 4 J4 cent per inwoner. Als bode en marktmeester (vacature- Kotvis) werd de nieuw benoemde veld wachter aangewezen. Bij de rondvraag kwam de arbeid der werkloozen ter sprake. Het aantal is nu gering. ZUIDZANDE. In verband met de werkstaking in het landbouwbedrijf in deze gemeente zal de kermis op den tweeden en derden Pinksteren niet door gaan. dames op zij om naar voren te komen, maar een gesloten gelid drong van ach teren op. „Doodt hem! Doodt hem aan 's ko- nings voeten! Doodt hem op de plaats waar hij staat!" Plotseling zag men een staalblauwe flits boven de hoofden. Een officier van Mendoza's garde had zijn degen getrok ken en toen vlogen de rapieren bij do zijnen uit hun scheeden. „Sangre! Sangre! hoorde men iemand roepen, en de jonge mannen namen, ter wijl zij mede naar voren drongen, dezen krijgskreet der Spaansche soldaten „Bloed! Bloed" over. Een klein aan tal heeren, die geheel vooraan stonden, trachtten een ruimte rondom den ko ning en Mendoza vrij te houden. De oude man stond roerloos. Hij acht te het beneden zich zijn hoofd om tc draaien, hoewel hij den kreet, die om wraak riep, het geluid van degens, die snel uit hun leeren scheeden werden getrokken en het opdringen van man nen, die het volgende oogenblik zijn lichaam met hun wapens zouden door boren, achter zich hoorde. De groote, oude Ruy Gomez kwam naar voren om dezen doodelijken vloed te keeren, en naast hem de Engelsche gezant, die rustig had besloten öf eerlijk spel te zien, óf gewond te worden door het voorkomen van moord. „Terug!" donderde Ruy Gomez. „Te rug, zeg ik. Zijt u Spaansche heeren, o' beulen, die dezen man het leven willen benemen? Achteruit!" „Sangre! Sangre!" klonk het overal. „Neem dan eerst mijn bloed", riep de Gistermiddag vergaderde bovenge noemde vereeniging in een der zalen van 't Museum, onder voorzitterschap van den heer mr. J. J. Heyse. De secretaresse, mevr. Evers-Keg bracht het jaarverslag over 19321933 uit, waarin zij er op wijst, dat men nog steeds in het onzekere leeft over het geen de Confrérie met het Schuttershof zal doen. Uit een stuk van 24 April 1886 blijkt, dat het in de bedoeling van den stichter (wijlen mr. G. N. de Stoppelaar) lag, dat het museum in volle eigendom over ging aan de Confrérie en uit een schrijven van September 1888, dat op het Groot boek der 3 Y> pet. Werkelijke schuld een som van 6000 is of zal worden inge schreven ten name der Confrérie, waar van de rente voldoende zou kunnen worden geacht ter bestrijding der jaar- lijksche lasten en onderhoudskosten. In hetzelfde schrijven staat „de Vereeni ging het Kunstmuseum zal zoolang deze zal bestaan en dit zal verlangen in huur hebben het achterste gedeelte van het gebouw voor een jaarlijkschen huur van 25 enz." Tengevolge van schenking en aan koop zijn in 1904 de drie zalen alle ge vuld en in 1907 wordt met de Confrérie overeengekomen jaarlijks 50 te beta len als afkoopsom om bij eventueele an dere tentoonstellingen niet meer gedu rende een maand of langer de twee eer ste zalen te moeten ontruimen. Thans betaalt de vereeniging reeds 200 per jaar. Overgaande tot de gehouden tentoon stellingen komt de secretaresse tot die van de werken van H. M. de Koningin, waarvan een winst van fr 609 kon wor den afgedragen. Op 23 Januari overleed de heer W. J. Schütz op 78-jarigen leeftijd. In 1900 volgde de overledene den heer v. d, Berge in het bestuur op en met groote dankbaarheid denkt men terug aan alles wat hij in het belang der Vereeniging heeft gepresteerd. Op de tentoonstelling die ter zijner eere, evenals eerstgenoem de in samenwerking met de Vereeni ging Voor de Kunst, van zijn werken is gehouden, was veel belangstelling. Van den heer mr. G. N. de Stoppelaar, ontving het museum ten geschenke een portret van wijlen diens vader, mr, J. H. de Stoppelaar, die te Middelburg ge boren is op 29 November 1826 en aldaar begraven op 2 Januari 1907, Deze was van 1874 tot 1904 rechter in de int. tri- bunaux mixtes te Caïro daarvoor voor zitter van de rechtbank te Middelburg Het portret is geschilderd door Gouwe loos en stelt mr. De Stoppelaar voor in ambtscostuum. Een officieele dankbetuiging is aan den schenker toegezonden. dappere, oude prins uit, zijn korten man tel achter zich uitspreidend om Mendo za te dekken. Maar nog drong een troep jonge edel lieden op, met den degen in de vuist en gloeiende oogen, om dan weer een eindje terug te wijken, uit eerbied vooi zijn positie en leeftijd. „Sangre! Sangre!" riepen zij, blind van woede. Intusschen marcheerde de lijfwacht naar binnen, want de voorzichtige Perez was naar de deur geijld, wierp die wijd open en gelastte den mannen op te tre den. Met de wapens gereed voor ge- jruik vormden zij een carré om den ko ning, Mendoza en Ruy Gomez, en op het gezicht van hun stalen helmen, borst- kurassen en hellebaarden verminderde het geschreeuw eenigszins en werd een gegrom van vervloekingen en ver- wenschingen hoorbaar. Een hooge, door dringende stem klonk scherp en snijdend als een mes boven het gebrom uit. Nie mand wist wie het was en Philips wan kelde bijna, toen hij de woorden hoorde. „Denkt aan Don Carlos! Don Jan van Oostenrijk heeft hetzelfde lot getroffen als Don Carlos en koningin Isabella!" Wederom heerschte een doodelijke stilte onder de menigte, terwijl de ko ning op Perez' arm leunde. De haat van de een of andere vrouw had als door een bliksemflits de waarheid onthuld en toen waren honderden handen ge reed hem, inplaats van Mendoza, van het leven te berooven. Dat wist hij en was bang. (Wordt vervolgd)?

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5