AKKE&CAOiETS KERKNIEUWS. BEURSTHERMOMETER van Woensdag. LAATSTE BERICHTEN. HANDEL EN NIJVERHEID. LANDBOUW. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. NOORD-BEVELAND. ZEEOWSGH-VLAANDEREN W.§* KLIMOP-TENTOONSTELLING TE TERNEUZEN. Markt "AKKERTJES" AMSTERDAM, 24 Mei. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 100%—100%. Ned. 17 1000-4% 100%—100%. Ned. 31 1000-4 97%—98. Ned. 33 1000-4 97%—98%. Certificaten-3 77 —77 O. Indië 22 1000-6 89%—89%. O. Indië 23 100-6 69%—69%. O. Indië 26 1000-4 86%—86%, Denemarken Oblig. 1926-5 8282%. Duitschl. 100-7 44%—43%. Duitschl. 30 1000-5 37%—37%. Zwitserl. oblig, '24-5*101%—101%. Zwitserl. Staatssp, '27-4% 98%981/2. Amsterdam 1933-5 93%—97. 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdaam 1926-1930-4% 85%85%. Utrecht, prov. 1929-4% 100% Berlijn 1925-6% 29% Zeeuws. Hyp. B-5 100%100. Zeeuw. Hyp, B-4% 9999. A Amsterd. Bank 118118. C Rott.. Bankv, 8383. A Twentsche Bank 95%. A Pref. Gruyter en Zn. A 117117%. A Pref. Jurgens A 87%88%. A Ned. Gist- en Spiritusfab. 366—366. A De Schelde N.B. 38 A Ver. Papf. v. Gelder 63%63%. C Am. Car Foundry 13%14%. C Am. Smelt Ref. 23%24%. C Farbenind. I.G. 73%—74. C U. States St. C. 40%—42%. C North Am. Cy. 21%—22%. A Born. Sum. H.M. 148149%. A Linde Teves Stokv. 69%70. A Ned. Wol Mij. 68%69%. A Singkep Tin M. 106%111. A J. C. Japan Ln. 33%33%. A Rotterd. Lloyd 53% A S. M. Nederland 6161. A Amst. Thee C.M. 3639%. A Houth. Alberts 3030%. C Baltimore en Ohio 13%14%. A Southern Rlw. 13%14%. C Uninon Pac. Rr. 7780%. C Int. Nickel Cy. 11%12. A Koloniale Bnk. 69%69- A N.I. Hbk. 1000 58%—59. |C Ned. H. M. 1000 66%—66% -67. A Alg. .Kunstz. U, 28%—28%-29. A v. Be'rkels Pat. 18%18%. C Calv é-Delft 65 65 A C- Suiker Mpij. 26%—27. A Ned. Ford A.M. 135-138-39%. A Philips Gem. B. 151%155-53%. C Unilever 95%95-93%, C Anaconda Cop. 10%11. C Bethlehem St. 21%—22%-%. C Kennec Copper 14%14%-%. [A A.N.I.E.MN.B. 219—219. C Cities Serv. Cy. 33%-3%. A Kon. Petr. Mpij, 158%158%-58. C Contin. Oil Cy. 10% C Shell Union O.C. 6%—5%-%. A Holl. Amer. Lijn 21% De Huisvlijttentoonstelling. Toen wij gisteravond een kijkje na men in de speelzaal van de Chr. Bewaar school in de Wijngaardstraat, was men er reeds druk bezig met het inrichten van de Huisvlijttentoonstelling, die daar hedenavond en morgen gehouden wordt. Wat wij er zagen van de vele werk stukken, zeer mooie dingen, die men gaarne bezichtigen en koopen zal, be looft een belangwekkende expositie, die een bezoek overwaard zal zijn. Het is reeds ettelijke jaren geleden, dat te dezer stede een Huisvlijttentoon stelling gehouden werd. Dit is er één, die er weer zijn mag, en we vertrouwen, dat de belangstelling van de zijde van het publiek daaraan evenredig zal zijn. Houtsnede Cor Visser, Met groote erkentelijkheid maken B. en W. melding van een schrijven van den heer Cor Visser, kunstschilder, wo nende te Spaarndam, waarin deze aan de gemeente ten geschenke aanbiedt een door hem vervaardigde houtsnede, voorstellende de kaden. B. en W. geven den Raad in overwe ging om gemelde zeer fraaie houtsnede aan te nemen en hen op te dragen den dank der vergadering aan den gever over te brengen. Waar is werk De Agent der Arbeidsbemiddeling te Goes deelt ons mede dat van elders aan vraag is om dienstboden, werkmeisjes, kamermeisjes, keukenmeisjes tegen loo- nen varieerend van 20 tot 40 per maand en kost en inwoning. Aanmelding dient spoedig te geschie den bij het agentschap op de Gemeente Secretarie alhier. Collecte Crisiscomité, De collecte voor het Crisiscomité heeft deze week 68.22% opgebracht. Goesche Sportbelangen, Tot lid van de Stichting „Goesche Sport belangen" is door B. en W. alsnog be noemd, de heer J. M. Meyler, secretaris van de Voetbalvereeniging „Goes", Rijwieldiefstallen. Alhier zijn verschillende rijwielen ontvreemd en is thans gebleken, dat die diefstallen zijn gepleegd door denzelf den jonge man, die te Middelburg we gens diefstallen is gearresteerd. Tentoonstelling. Zaterdagavond heeft in de Avond school voor Nijverheidsonderwijs een tentoonstelling plaats van teekeningen vervaardigd door werkloozen. COLIJNSPLAAT. Uit het comité voor de herdenking van Prins Willem van Oranje heeft zich Maandagavond een voorloopig comité gevormd, dat zal trachten te Colijnsplaat een Christelijke Oranjevereeniging op te richten. Kanon opgevischt. BRESKENS- Naar de Breskensche Courant meldt, haalde Zaterdag j.l. de schipper V. de C. op 3 km benoorden Cadzand in zijn net een vormlooze massa van hout, steen schelpen en roest op. Toen deee met den hamer uiteen werd geslagen, bleek ze o.m. een klein ouderwetsch scheepskanon op houten affuit te bevatten, een z.g. Draaibar. Bij de pogingen om de klomp uiteen te krijgen brak het ver vergane kanon, 't Affuit heeft de eeuwenlange inwerking van het zoute water beter doorstaan en is nog vrij gaaf alsmede twee stee- nen kanonkogels welke ook nog te voorschijn kwamen. Twee dagen te voren heeft denzelf den schipper nog het halve gewei van een bison priscus opgehaald. ««MMH HIIMIIII MM «II II l.l il— illjll llff NNI Zondag j.l. heeft prof. dr. T Hoek stra van Kampen als predikant beves tigd de heer M. de Regt theol. cand. te Middelburg in de Geref. Kerk te Dinteloord als opvolger van Ds. A. L, Ruijs, na een vacature van 8 maan- A; K.N. Stoomb. Mij. 15%15. A Ned. Schëepv. U. 58%59, A H.V. Amsterdam 206%209%-208. A Java Cult. Mij. 135—136. A N.I. Suiker U. 91—91. A Poerworedjo S.O. 5%5%. A Deli Batavia 140%140%-140. C Deli Mij. 1000 131 132%-131. A Senembah 137—137%-137. C Chicago Milw. 2%3%-3. A Amst. Rubb. C. 72%—73%-74%. A Deli-Bat. Rubb. 2930. A Hessa Rubber 2931%, A Serbadjadi S.R. 22%23. Prolongatie 2-2. WISSELKOERSEN. 23 Mei S_ Koninkl. Aku Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 8.40% 58.20 9.77% 34.59 47.96 37.50 2.14% 24 Mei. 8.42% 58.12% 9.77 34.60 47.97 37.60 2.15 i Philios Tabak den. Onder groote belangstelling hield de nieuwe predikant des middags zijn handel, wijl haar voorzitter, de heer intrede-preek. Namens het Kerkbestuur Van Rompu, ongesteld was; de heer Ph. sprak de heer Jac. Maris tot ds. de Callenfels als voorzitter van V. V. V.; Regt en tot de gemeente, waarna ds. H! de voorzitter van de afd. Kleinbedrijf Lanning van Fijnaart nog een kort woord der v, K. en een vertegenwoordiger sprak. van de Axelsche winkeliersvereeniging Laatstsgenoemde drukte in te waardee' In den ouderdom van 59 jaar is te ren objectiviteit en collegialiteit zijn Etersheim overleden ds. Plette, predi- groote bewondering uit voor wat ener- kant bij de Ned. Herv. Gem. aldaar. en eensgezindheid in Neuzen tot Ds. Plette aanvaardde zijn bediening stand brachten. 9 Aug. 1903 te Kleverskerke, Hij Met het staande uit volle borst mee stond vervolgens te Culemborg, Zuid- gezongen Wilhelmus was de plechtige wolde, waar hij in 1922 eervol emeri- opening ten einde; toen ging men door taat ontving. Het vorig jaar stelde hij de g r o o t e zaal die van hout was zich weer beroepbaar en aanvaardde opgetrokken enkel voor deze gelegen- 21 September 1932 het ambt in de ge- heid! de stands bezichtigen. Het meente van Etersheim. spreekt vanzelf, dat wij ons niet aan een beschrijving zullen wagen; slechts enkele opmerkingen dus. Verheugend was de Commissaris der Koningin wees er ook terloops op in zijn openingsrede dat er naast plaatselijke winkeliers ook vele en be langrijke inzendingen van den overkant der Schelde waren: zoowel uit overig Zeeland, als uit Holland. Wij zagen o.a. enkele bekende Middelburgsche zaken vertegenwoor digd; deze inzendingen van elders moe ten den zakelijken band versterken. En vervolgens: de P.Z.E.M. mag af zonder- Gerei, Kerk, Cand. J. Mulder te Goes is beroe pen te Haamstede, Wat de H. H. v, d, Bruele en De Meyer tot stand brachten. Het is aan den overwal een lijk vermeld worden wegens het grandi vlotte, frissche beweging. Men heeft er oze Electrisch restaurant dat zij ter de moeite voor over, wat goeds in el- tentoonstelling inrichtte. kaar te zetten. Men weet het enthu siasme daarvoor te vinden, en gaande te houden. Nu weer hebben de winkeliersvereeni ging „Ter Neuzen Klimop" en haar De tentoonstelling maakt een flinken, keurigen indruk en Terneuzen mag met den opzet gelukgewenscht wor den. Tenslotte een opmerking van bijzon voor: het ook na de aangifte te laten af hangen of Goes dan wel Kloetinge ge kozen wordt. De heer P. Scheel eD e Putter achtte Kloetinge een beter centrum. De heer Goetheer bestreed dit, doch trok, na nog eenige bespreking, voor dit jaar zijn voorstel in. Verder werd besloten: merries met 3 afstammelingen te schrappen en alleen die met hoogstens twee toe te laten. Worden meer dan twee afstammelingen aangevoerd, dan blijven die buiten be schouwing. Zoo mogelijk zal dezelfde jury van vorig jaar worden' benoemd, hetgeen aan het bestuur werd overge laten. De heer Van Hotegem uitte nog de wenschelijkheid een derde jurylid, liefst van buiten de provincie te benoe men, Dit ook uit een oogpunt van recla me, nu er weer meer vraag komt naar veulens en jaarlingen. Van bestuurszijde werd toegezegd, dit te zullen overwegen en voorts werd na een vraag uit de vergadering, geant woord: dat weinig of geen geldprijzen beschikbaar gesteld zullen worden, dit met het oog op de kas en het achterwe ge blijven van de subsidie van het Nat. Stamboek. De heer P. S c h e e 1 e constateerde met blijdschap, dat de vergadering flink bezocht was en verschillende nieuwe le den waren toegetreden. Tenslotte werd nog besloten op Vrij dag 9 Juni a.s. per autobus naar de paar- denkeuring te Brussel te gaan. Rubber Amerika Suiker Industrie H.V.A. Unilever Schepen Mijnen Wettig gedeponeerd4 „Nose-comité" een groote tentoonstel- deren aard. Wij zagen onder de genoo- ling in deze Zeeuwsch Vlaamsche ha- digden velen uit Breskens, die destijds venstad georganiseerd, die een ferme daar tot de organisatoren van de even voortzetting mag heeten van wat reeds eens succesvol^ Eerste Zeeuwsch eerder, in den vorm van winkelweken Vlaamsche Jaarbeurs behoorden. Wij en de instelling van een marktdag be- herinnerden ons toen de waarschuwen- reikt mocht worden. de woorden, door „onzen gouverneur" Gistermiddag iis de tentoonstelling bij de opening van die tentoonstelling door den Commissaris der Koningin in gesproken. Wij vernamen uit verschel Zeeland geopend. dener Bressiaander mond oprechte Daartoe hadden de genoodigden, het waardeering voor wat Terneuzen tot eere-comité, besturen etc. zich in de stand bracht. E; toen rees bij ons de groote Ober-Bayern-zaal verzameld- vraag: is hier geen mogelijkheid voor Hans Westermeiers Beiersche kapel samenwerking? Het komt ons voor, dat ontving de autoriteiten met een statig eenige Zeeuwsch-Vlaamsche i ten- Wilhelmus en daarop sprak de heer F. toonstellingen per jaar wel wat veel ge- B. G. d e M e y e r de welkomstrede vergd is. De Eerste Zeeuwsch Vlaamsche uit. Spr. zeide o.m. te verwachten dat Jaarbeurs was een succes. De groote Terneuzen binnen een halve eeuw Mid- Klimop Tentoonstelling wordt zeker delburg of Vlissingen aan inwonertal óók een succes. Komaan: is hier niet zal overtreffen, wanneer eenmaal de een federatieve band te leggen, met Z. VI. bagagewagen door puike verbin- hartelijke samenwerking: nu eens hier dingen met lage tarieven stevig aan en dan eens daar, ééns per jaar, een den Nederlandschen Pullmann gehaakt flinke Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs zal zijn. Tentoonstelling? De Commissaris der Konin- met 't onmiskenbare gevoeL dat Uw dag alweer zal eindigen met zoo'n aanval van die ellendige hoofdpijn. Nederlandsch Dadelijk een "AKKERTJE" Product en desnoods een uur later nog eenVerrast bemerkt Ge, dat de dag steeds pret tiger wordt en dat het werk beter Vlot dan ooit! Neem toch "AKKERTJES" in huis, per 12 stuks slechts 50 cent. Gebruikt dus voortaan uitsluitend/ Volgens recept van Apotheker Dumont ling. Med.) STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Onderstaande prijzen vielen op de na volgende nummers: 1000: 4690 7164 20599 400: 7431 18939 20307 200: 774 3861 7724 12176 15851 20433 100: 73 1123 8678 17290 17772 19587 UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is bepaald dat de va catures van kantonrechter te Hulst en Terneuzen niet zullen worden vervuld en zijn de werkzaamheden van kantonrechter in deze kantons opgedra gen aan mr. A. E. van Eldink Thieme, kantonrechter te Oostburg. Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Hulst mr. M. L. D. van Wal- sem thans griffier te Terneuzen en is hem in de hoedanigheid van griffier bij het kantongerecht te Hulst de gemeen te Terneuzen als vaste en voortdurende verblijfplaats aangewezen. HET NIEUWE KABINET. Als een bijzonderheid kan worden de vrijgekomen helling de kiel gelegd gemeld, dat dr. Colijn reeds eenigenv00r het motorschip „Almkerk", te Zaterdag heeft op de werf der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Maat schappij te Amsterdam met gunstig ge volg de te waterlating plaats gehad van het dubbelschroef motor-, passagiers- en vrachtschip „Tarn", het laatste van twee schepen in aanbouw voor de fir ma Wïlh. Wilhelmsen, te Oslo. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. A. Overwegvan Deventer, echtgenoote van den heer ir. J. Over weg, een der directeuren van de Ma chinefabriek Gebr. Stork Co. N.V.. Hengelo. Terstond na de tewaterlating werd op Vergadering van Paardenfokkers. Gistermiddag werd in de Melksalon gin in Zeeland sprak daarna de ope ningsrede uit. Spr. bracht eerst hulde aan den moed, den ijver en de toewij ding der tentoonstellingsbesturen; hun werk is niet alleen in het direkte be lang der winkeliers van Terneuzen, maar ook in het algemeen belang van „De Landbouw" te Goes een alge Z. Vlaanderen, opdat zijn bewoners er meene vergadering gehouden van den uit leeren dat ze zooveel mogelijk in Bond van Zuid-Bevelandsche Paarden- eigen land hun inkoopen kunnen en fokkers. De secretaris, de heer J. Q. C. moeten doen, niet in het buitenland. Peman Kakebeeke, was wegens ziekte Weliswaar, zoo zeide spr., is spaar- afwezig. Er waren veel leden opgeko- zaamheid in deze moeilijke tijden ieders men. plicht, maar toch kunnen wij deson- De voorzitter de heer P. Dekker, danks voor den handel en den midden- van Borsselen, deelde mede, dat er zes stand veel doen, door ons rechtgeaarde leden hadden bedankt, doch daar een vaderlanders te toonen in het aan den grooter aantal als lid toetrad ging het dag leggen van een oprechte voorliefde ledental nog vooruit. Van de afd. Zee voor het Nederlandsch fabrikaat. land van het Ned. Trekpaarden Stam- De crisis kan niet immer duren en, boek is een toelage van 100 ontvan- aldus besloot spr., als de normale om- gen. De rekening, geopend met een ba- standigheden teruggekeerd zullen zijn, tig saldo van 438.06 luidt in ontvang- dan gaat Z. VI. een goede toekomst te- sten 876.70 en uitgaven 516.54. gemoet; zijn rijken bodem, het peil van Hierna werd de aftredende secretaris zijn landbouw, zijn gunstige ligging aan herkozen en in de plaats van den heer den breeden stroom, zijn groeiende in- C. Zandee, die zich niet herkiesbaar dustrie en z'n toenemende handelsrela- stelde, de heer J. L. Goetheer, van Wol- faartsdijk, gekozen,. De heer Zandee werd tot eere-lid be noemd, terwijl hem telegrafisch dank werd betuigd voor het vele dat hij voor den Bond deed. Vervolgens kwam de werkwijze 1933 in bespreking. Het bestuursvoorstel luidde: keuringen te houden Maandag bouwen voor de N.V. Ver, Nederland sche Scheepvaartmaatschappij te 's Gra- venhage. ties, maar bovenal de zich ontplooien de energie der Zeeuwsch-Vlamingen, zijn daar borg voor! Hierop heeft mr. P. D i e 1 e m a n, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, nog het woord gevoerd. Zijn inleiding was geborduurd op het thema Le cha grin ne paye pas les detteszijn stof een excursie op historisch terrein, 26 Juni te Heinkenszand, Kloetinge en waaruit des sprekers kennis van, liefde Krabbendijke of Kruiningen, voor heng voor, en geloof in zijn Zeeuwsch-Vlaan- sten en merries, geb. in 1931, '32 en '33; deren eens weer helder aan den dag voor merries met 3 en 2 afstammelingen kwam. niet onder de 2 jaar; van hengsten met Vervolgens spraken nog de burge- 5 afstammelingen. Van het aantal aangif- meester van Ter Neuzen, de heer J. ten zal het afhangen of Krabbendijke Huizinga; de heer Neteson als plvv. dan wel Kruiningen wordt gekozen, voorzitter van de Kamer van Koop- De heer J. L. Goetheer stelde presidium der Kamer te aanvaarden Naar het C. B. verneemt, heeft Dinsdagavond ten huize van dr. Colijn de constitueerende vergadering plaats gehad van het a.s. crisiskabinet. tijd geleden was uitgenoodigd om z.'ch een eventueele benoeming te laten wel gevallen tot president van de Internatio nale Kamer van Koophandel, welke op het a.s- Congres te Weenen, dat 29 Mei1 bijeenkomt, zou geschieden. 0:scnoon dr. Colijn reeds te kennen had gegeven, dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat hij deze benoeming niet zou kunnen aanvaarden, aangezien nij wellicht tot een andere functie zou *r *r r» - worden geroepen, bleef men er prijs op r ,Na P°rman Pavlsu verklaring, stellen, hem tot president te benoemen De. Londensche bladen bestempelen Dr. Colijn heeft thans aan het Bureauglstf^n door Norman Davis afgeleg- van de Internationale Kamer van 1 de verklarmgen als een grooten stap Koophandel medegedeeld, dat ziin od voorwaarts ln de »c£htlné ,van het doel treden als minister-president van het Ide' ontwapenmgsconferentie nieuwe kabinet, hem verhindert, hetDeJ fY 1 nadfU,k aop, dat de samenwerking tusschen vol kenbond en Vereenigde Staten thans zoo nauw is als slechts mogelijk is. In de diplomatieke kringen te Londen, heeft de verklaring van Norman Davis, naar V. D. meldt, zeer groot opzien ge baard. Algemeen bestaat de indruk, dat de Amerikaansche concessies - en toezeg gingen veel verder gaan dan men had verwacht. Volgens de Engelsche meening, zou den de Amerikaansche verklaringen voor Duitschland voldoende garanties bieden, dat met de ontwapening werke lijk ernst zal worden gemaakt. Dit moet kalmeerend op Duitschland werken en er toe bijdragen, in Duitschland weer het vertrouwen tegenover de verdrags partijen op te bouwen. Ten aanzien van Frankrijk is men in Londen van meening, dat de Ameri kaansche verklaring den Franschen vei- ligheidswenschen, voor zoover doenlijk, tegemoet komt. Voor Frankrijk is hier mede de bodem gelegd voor veiligheid, welke het zal mogelijk maken, het En gelsche plan thans aan te nemen en de ontwapening dienovereenkomstig ten uitvoer te leggen. Naar het C.B. verneemt zullen de nieuwe ministers a.s. Vrijdag in den voormiddag door de Koningin worden beëedigd, waarna in den loop van dien dag de overdracht der portefeuilles zal plaats hebben. Verscheidene van de leden van het kabinet waren onlangs herkozen of ge kozen als lid der Tweede Kamer. Indien zij danken voor het Kamerlidmaatschap komen als hun opvolgers op de lijst der candidaten voor een Tweede Kamerlid maatschap voor in de vac. Colijn en De Wilde: dr. A. A. L. Rutgers, Paramari bo, Th. A. van Dijken. In de vacatures Marchant en Oud: mr. J. Schilthuis, Rotterdam, en D. Kooyman te Purme- rend. In de vac. v. Schaik: G. W. J. v. Koeverden te Buren. In de vac. Verschuur: M. P. v. d. Weij- den. In de vac. Deckers: Th. F. M. Schaep- man.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2