GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. WEER EN WIND. NUMMER 120. TWEE BLADEN. MAANDAG 22 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. HALSHEREN. ZUID-BEYELAND. NOORD-BEVELAND. TH0LEN. DE HANIJT0. ytwltirfaf* Si MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 et. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgse!» Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Pos treken ing no. 43255Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteit*waar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN DEN STAAT EN ZIJN AMBTENAREN. Zaterdag hield Prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine te den Haag een rede voor het Congres der Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst, over de betrekkingen tusschen den Staat en zijn ambtenaren. Hij kwam tot de conclusie, dat naar zijn oordeel het organisatierecht ook voor ambtena ren en militairen moet gehandhaafd wor den. Hij juicht de beslissing van minister Deckers ten deze toe. Beperkingen zul len uit het wezen der zaak moeten vol len; al gaat spr. niet zoo ver van een ederatief verband tusschen organisa ties van ambtenaren of militairen en organisaties in het vrije bedrijf verwer pelijk te achten. Voorts meent hij, dat het politieke recht van den burger die ambtenaar is, om zijn stem uit te bren gen, moet worden bewaard; evenals zijn recht om zich politiek te organiseeren, behalve alweder, wanneer die orga nisatie zich kenmerkt door doeleinden of middelen, die voor den ambtenaar on duldbaar zijn. Anderzijds weet de ambtenaar, Jat hij te allen tijde onvoorwaardelijk aan bevelen of opdrachten moet voldoen en dat de stipte werking van het over heidsapparaat volstrekt verzekerd moet zijn. Staking en sabotage is onder alle omstandigheden uitgesloten. En uitge sloten is iedere woordenkeus in het openbaar, waar en wanneer dan ook, die de hoogheid van het gezag en den eer bied voor de gezagsdragers aantast. Wie zich al deze eenvoudige en van zelfsprekende normen herinnert, die ziet den zuiveren weg, waarlangs per soonlijkheid en menschenwaarde even zeer geeerbiedigd zijn als gezag en overheid. Tyrannie en anarchie zijn dan vermeden, evenals de rechteloosheid, die van beide het gevolg is. De loyaal dienende ambtenaar weet, dat hij in zijn vrije gebondenheid een machtigen dienst bewijst aan zijn volk. En de Overheid weet, dat zij aldus langs zuivere en strakke lijn overeen komstig haar heilige roeping haar volk op de beste wijze dient. VERZWARING VAN DEN WAALDIJK. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan het polderdistrict Maas en Waal een subsidie verleend voor dijkverzwaring in werkverschaffing en wel van den Waaldijk van Druten tol Dreumel, over een lengte van 17 K.M, Aan dit werk zullen gedurende een jaar 120 arbeiders uit de gemeenten Leerdam en Zwijndrecht te werk wor den gesteld, die in barakken worden ondergebracht, alsmede een 200-tal streekarbeiders. In totaal zal 140.000 M? grond verzet moeten worden, waar bij 6 locomotieven en 10 K.M. spoor ge bruikt zullen worden. De totale kosten van het werk be dragen 450.000. HET CONFLICT BIJ DE K. L. M. Hoe met de Indische lijn? Op Schiphol weet men te vertellen, al dus het „Vad.", dat de piloten van de K. L. M,, die tegen 1 Juli ontslag hebben aangevraagd, na den len Juni niet meer genegen zouden zijn naar Indië te vlie gen, omdat zij 1 Juli te Amsterdam wil len zijn. Het is te hopen, teekent het blad hier- blJ aan, dat de onderhandelingen zóó spoedig tot een resultaat zullen komen, dat de piloten dit voornemen zullen la ten varen, want al zou de Indische dienst na 1 Juni niet dadelijk worden gestag neerd (de K. L. M. kan immers nog een aantal werkwillige bemanningen sa menstellen), toch zou het niet goed zijn voor de Indische lijn, die ons kostbaarst bezit is. DE MASSA-ONTSLAGEN TE NIJVERDAL. Dringend beroep der bevolking, i ^9?jn}Hiike Stoomweverij te Nij- verdal (O.) heeft zich, als bekend, de- zer 1dagen genoodzaakt gezien eenige honderden arbeiders te ontslaan als ge- gevolg van de niet vol te houden con currentie tegen Japan. Waar de welstand van de geheele bevolking van Nijverdal hiermee ge moeid is, werd Zaterdagmiddag een soort volksgericht in de open lucht op de Markt gehouden Hier hield de burge meester dr. L, C van der Steen van Ommeren een rede, en las een tele- gram voor, waarin de geheele bevolking van Hellendoorn een dringend beroep doet op de regeering en de Ned. volks vertegenwoordiging om spoedig zoodani ge maatregelen tot steun van 't textiel bedrijf te willen treffen, waardoor o.a. het nu weer dreigend ontslag aan hon derden textielarbeiders te Nijverdal als nog kan worden voorkomen en de ge meente voor de ernstige ramp, die daar van anders noodzakelijk het gevolg is, gespaard blijft. Een der plaatselijke predikanten, ds. Hijmans, drong aan op vooral kalm en rustig afwachten. De samenkomst had een 'volkomen rustjg en ordelijk verloop. NEDERLANDSCHE TREKKERS EN DUITSCHE JEUGDHERBERGEN. Het bestuur van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale heeft met groote bezorgdheid de ontwikkeling van het jeugdherbergwerk in Duitschland ge volgd. Teneinde met de toestanden dié nu in de Duitsche Jeugdherbergen heer- schen nader bekend te worden, bezoch ten twee leden in opdracht van het be stuur een aantal jeugdhergen, die het meest door Nederlandsche trekkers wor den bezocht. Op grond van het door hen aan het bestuur uitgebrachte rapport meent het bestuur ernstig in overweging te moe ten geven vooralsnog geen plannen te maken voor een bezoek aan Duitsche Jeugdherbergen. Zeer binnenkort zullen besprekingen tusschen het bestuur der N.J.H.C. en den nieuwbenoemden leider der Duitsche Jeugdherbergenbeweeging plaats vin den. Na afloop daarvan zal het bestuur in overleg met den raad van toezicht en advies een besluit nemen omtrent de wederkeerigheid overeenkomst, die vroe ger met de Duitsche organisatie werd gesloten. Met het oog hierop meent het bestuur zich thans tot bovenstaand ad vies te moeten bealen. Christelijke Ambtenaarsbond. Volgende week Dinsdag en Woens dag houdt de algemeene Nederland sche Christelijke Ambtenaarsbond haar 18en Algemeene Vergadering te Mid d e 1 b u r g. Dinsdagmiddag heeft te half twee het eerste deel van de vergadering plaats in de sociëteit de Vergenoeging en te half vijf officieele ontvangst ten Stad- huize. De gemeenschappelijke maaltijd heeft te Vlissingen plaats en daarna in St. Joris -te Middelburg 'een begroetings samenkomst, waarvan het programma een geheel Zeeuwsch karakter draagt. Woensdagmorgen heeft het tweede deel der vergadering in St .Joris plaats. Treinvertraging. De voetballers, die gisteren naar Ju liana geweest zijn, hebben niet alleen op sportgebied pech gehad maar ook de reis, heeft niet zonder hindernissen plaats gehad. De trein, die hen en de supporters terugbracht, heeft onder Boxtel een machine defect gehad en dit veroorzaakte een oponthoud van drie kwartier. In Roosendaal had men den gewonen Zeeuwschen avondtrein laten vertrekken en is een extra-trein, be staande uit een locomotief, een wagon eerste en tweede klasse en een wagon derde klasse (beschikbaar gesteld en deze bradht de groen-witten eerst te kwart voor één in den nacht hieraan, na een reis van zes uur- De spelers en hun begeleiders hebben zich ook in dezen pech als echte Zeeu wen gedragen. Zij hebben de vroolijk- heid niet verloren, de onwillige loco motief gekroond met hetgeen de tafel had versierd, tijdens den gemeenschap- pelijken maaltijd. Van bevriende zijde deelt men ons mede, dat bij een stadgenoot aan den Langeviele-buitensingel een koolmeesje haar eieren in de brievenbus heeft gelegd en.... uitgebroed! Het spreekt vanzelf dat de eigenaar van de ze brievenbus als waar vogelvriend hier veel zorgen aap besteed moet hebben. De Eurasia. Uit Port of Spain wordt aldus de Msb. d.d, 18 Mei bericht dat het meer gemelde motorzeilschip Eurasia als totaal verlies is te beschouwen. Alle verzekerde lading, alsmede een gedeelte van de uitrusting, heeft men kunnen bergen. Het is moeilijk reeds om het goede te begeeren, maar het is moeilijker nog om het goede te kiezen. Jeugdige werkloozen. Naar men ons mededeelt zal Dinsdag 30 Mei a.s-, in de Prins van Oranje, een vergadering betreffende bestrijding der jeugdwerkloosheid worden gehouden. Deze vergadering is belegd door de Landelijke Commissie (voorz. prof. F. Frencken) en daartoe uitgenoodigd zijn de gemeentebesturen en de plaatselijke comité's ter ontwikkeling van jeugdige werkloozen in het Oostelijk deel der provincie Zeeland. De vergadering zal een informatief karakter dragen. Mej. W. H. Harttorff, de adj.-secr. zal een inleiding houden over de principes en de organisatie van den arbeid voor jeugdige werkloozen. Voetbalongeluk. Gisteren kwam de speler C. B, van „Goessche Boys" zoodanig met een an der in aanraking dat hij met een ge broken been naar het R.K. Ziekenhuis moest vervoerd worden. Het ongeval is niet aan ruw spel te wijten. Geen van beide partijen trof hier schuld. Onbewoonbaar. B. en W. stellen voor het perceel Schotje van Armoede no. 2 onbewoon baar te verklaren. J. F. OP DEN ZIEKE f Te Vlissingen is op 79-jarigen leeftijd overleden de heer J. F, Óp den Zieke, 1921 hoofd eener openbare school is die van September 1883 tot September geweest. De overledene Avas nog. ambte naar van den Burgerlijken Stand en heeft zich ook voor verschillende ver eenigingen in het belang van Vlissingen verdienstelijk gemaakt. Opgepast. Nu het mooie weer en de komende feestdagen velen zullen nooden tot een tochtje per rijwiel, en daarbij ook de Noordweg wel een belangrijk deel tot zich zal trekken, maken wij attent op het mulle zand op het deel van den weg waardoor de waterleidingbuizen pas zijn gelegd en dat vooral bij uitwijken tot onaangename gevolgen zou kunnen lei den. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond verga derde de hier gevestigde afdeeling der Vereeniging Ziekenhuisverpleging. Uit het jaarverslag ontleenen we dat de vereeniging zich in bloeienden toe stand bevindt. Het ledental der afdee ling, bedraagt 1678 leden of 70 procent der inwoners. Voor rekening der vereeniging werden in 1932 verpleegd 26 patiënten, met ge zamelijk 455 ligdagen. De heer J. Langebeeke, die periodiek uit het bestuur trad, werd herkozen. RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. Zaterdag vergaderde de raad. Adhaesie werd betuigd aan een adres van B. en W. van Poortvliet aan de Regeering, om die landbouwers, die tarwe met regeringssteun verbouwen te verplichten deze te doen snijden met de sikkel en te doen dorschen met den vlegel. B. en W. stellen voor in overleg met B. en W. van Oudelande en het dage lijksch bestuur van het waterschap tot het doen verrichten van delfwerk. De Voorzitter acht dit een prachtig werkobject, daar dit grooten- deels uit arbeidsloon bestaat. Het is de bedoeling dat de gemeente 75 pCt,, het waterschap 25 pCt. bijdraagt- Op voorstel van den heer de R ij k werd besloten een crediet van 1000 toe te staan. Een blanco crediet werd verleend om enkele sollicitanten voor gemeente veldwachter op gemeentekosten over te laten komen. Besloten werd werkloozen met groo te gezinnen te werk te stellen aan de ha ven tot het afgooien van het slib. HOEDEKENSKERKE. Totf secreta ris van de afdeeling „Zeeland" van de Tuinbouwonderlinge, tevens plaatselijk vertegenwoordiging voor de ziektere geling is benoemd de heer J. Ermerins Jr. zulks in de plaats van den heer J- Ermerins Sr., die als zoodanig ontslag nam. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den heer P. M. Keim, kwam de af deeling Kapelle der vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zee land in ledenvergadering bijeen. De afdeeling telt 68 leden en een coöperatie. Het ledental bleef bestendigd Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, bleek dat de ontvangsten bedroegen 64.75, de uit gaven 71.25. Herkozen werden de bestuursleden ds- A. Scheele, voorzitter en P. Vermaire, Als afgevaardigde naar de jaarver gadering werden benoemd de heeren M. de Jager Az., J. van Wingen en T. P. de Graaf. Getracht zal worden om een spreker te laten optreden in het belang der stichting in de maanden September of October. BIEZELINGE. Zaterdagavond ontstond brand in den vlashoop van den heer A. van L. L, in de nabijheid van de land- bouwschuur van den landbouwer A. B. in Eversdijk. Omdat men vreesde voor de landbouwschuur was de brandweer van Biezelinge spoedig ter plaatse. Het gelukte om de schuur en de gebouwen te behouden. KRUININGEN. Donderdag vergader den de ingelanden van 't waterschap Kruiningen onder leiding van dijkgraaf A, J. Lindenbergh. Uit de rekening over 1932-'33 bleek dat de inkomsten be droegen 26778, de uitgaven 24018. De begrooting 1933-'34 sloot met een ontvangst en uitgaaf van 27.263. Het dijkgeschot werd verminderd met 3. Een voorstel van een ingelande om de pensioenstorting der ambtenaren door hen zelf te betalen werd verworpen met 8 voor en 27 tegen. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" alhier, had plannen gemaakt om des avonds met Hemelvaartsdag een concert te geven in de muziektent. Het bestuur van het gezelschap had de toestemming reeds gekregen, doch later werd die weer in getrokken, wegens de Zondagswet, SCHERPENISSE. Tot secretaris penningmeester van de vereeniging van kleinhandelaars in steenkolen op het eiland Tholen en St. Fhilipsland, werd gekozen de heer C. G. Hartog alhier. Op last van de Justitie is Zaterdag middag j.l. te Middelburg aangehouden zekere A. H., landbouwer te Krabben- dijke, thans te Rotterdam, als verdacht van oplichting, voor een zeer gelang- rijk bedrag gepleegd te Krabben- d ij k e in October 1932. De kommiezen D. Klut te Nispen en H. Peters te Rucphen zijn met ingang van 20 Mei a.s. verplaatst naar Hans- weert. Middelburg, 22-V-'33. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 27.5 °C; (82 °F); laagste 12.6 °C (55 «F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 21.6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometer stand 766 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand 774.3 mm te Abisko; laagste 759.3 mm te Biarritz. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige O. tot N. O. wind, helder tot licht bewolkt, droog warm weer, later iets koeler. Zon op: 4 h 57; onder 20 h 56. Licht op: 21 h 26. Maan op 3 h 34; onder: 19 h 28. N. M. 24 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later. (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 22 1.00 13.25 7.29 19.39 Di. 23 1.35 14.00 8.06 20.17 Wo. 24 2.09 14.34 8.42 20.54 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 22 2.44 15.09 8.29 20.50 Di. 23 3.23 15.49 9.08 21.25 Wo. 24 4.01 16.28 9.39 22.00 Opening door den burge meester. Zaterdagmiddag, ruim twee uur, werd de Hanijto, in de tent die in den tuin van het Schuttershof te Goes is opge slagen, op officieele wijze geopend. Er was veel belangstelling van standhou ders en genoodigden. De algemeene leider der tentoonstel ling, dè heer Tosi Facino, sprak een kort woord van welkom, in het bijzon der tot den burgemeester, den heer G. A. Hajenius gericht, terwijl hij voorts dank bracht aan allen die aan het tot stand komen van deze tentoonstelling hun medewerking verleenden. De heer Tosi Facino bood mevrouw Hajenius een tuil bloemen aan. De burgemeester zeide, aan het ver- voek, om deze tentoonstelling te ope nen, gaarne voldaan te hebben en me moreerde vervolgens, dat aan deze ex positie een kleine geschiedenis vooraf ging. Een jaar geleden was de voorzitter van „Handelsbelangen" bij hem geko men, om te spreken over een tentoon stelling, die de geheele Groote Markt zou beslaan, doch dit plan stuitte, o.a. in verband met den marktdag, op te groote bezwaren, Spr. had toen niet 't genoegen, den heer Tosi te ontmoeten, dat gebeurde pas, toen men met het plan voor deze tentoonstelling kwam, en spr. drukt zijn grootste bewondering voor het doorzettingsvermogen van dezen organisator uit. Spr. herinnerde vervolgens aan een tentoonstelling, die in de vorige eeuw, zooals hem uit oude kronieken bleek, te Goes gehouden was, en hij citeerde een aardig vers, toen door Judels ge zongen, beginnende met de regels: „een leerschool in het menschelijk leven; de ondervinding de docent." Voorts wees spr. er op, dat op deze tentoonstelling veel bezienswaardigs aanwezig is en hij beval vooral ook den stand van het crisis-comité in de be langstelling aan. Spr. uitte verder, zijn respect voor die menschen in Goes, die het hoofd koel houden en niet bij de pakken neerzitten, en hij citeerde: „kijk 'r eens hier en kijk 'r eens daar; is dat alles geen mooie waar?" Spr. besloot met allen succes toe te wenschen; hij hoopte op een ordelijk verloop, en ver klaarde vervolgens de tentoonstelling geopend. De muziek speelde hierna het „Wil helmus", dat door de aanwezigen staande werd medegezongen. Daarna ging men de stands bezichtigen. Langs de stands. In de tent worden twee flinke stands ingenomen door de fa. P. L o u i s s e, die exposeert met Chevrolet- en Opel- automobielen. Vooral een rood-bruine Opel, 4-persoons, zeer mooi van lijn en geheele uitvoering, die slechts 1350 kost, geheel compleet met assecoires, trekt de aandacht. De Chevrolet is er met de nieuwe „Standard" een impo sante, zwarte „Sedan de Luxe", en nog eenige andere merken. Den aandachti- gen beschouwer zullen, behalve de prachtige stroom-lijn en geheele luxi- euze uitvoering dezer wagens, o.a. nog verschillende nieuwigheden, als tocht vrije ventilatie, de octaanregelaar, de start-errator e.d. opvallen. De firma heeft voorts voor iederen bezoeker nog een attractie aan haar stand verbonden, waardoor men diverse fraaie prijzen winnen kan. De fa. A. de J a g e r - T o 1 h o e k, in bouw-materialen, bouwde een mooien stand op van de materialen waarmede zij exposeert, W noemen daarvan het fraaie „Eterniet Emaille", in alle kleu ren, voor wandbekleeding het „Celo- tex", een geluiddempend materiaal voor wand en plafond; „Triplex", in alle houtsoorten en maten; het sterk iso- leerende „Lignolite"; „Eternit", vlak en gegolfd; de ,,Bristac"-wegenteer voor oppervlakte behandeling, waarvan verschillende Zeeuwsche gemeenten o.a.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1