KERKNIEUWS. BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. AMERIKAANSCHE BRIEF. SitQQELBURfi. WAAR IS WERK? Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. agCTsasaaiSiBahai&saia Besloten werd het nieuwe concept-j urgentieprogramma op de e.v, hoofdbe stuursvergadering aan de orde te stelien. Besloten werd bij de regeering aan te dringen om een consulent aan te stellen, die de mogelijkheid van rationaliseering van den landarbeid in studie kan nemen en voorlichting kan verleenen over den aanschaf en de verbetering van land bouwwerktuigen. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schrijven van de commissie Ambachtstarieven, ingesteld door de Z.L.M., waarin een aantal conclusies over de geldende tarieven voor verschil lende werkzaamheden zijn opgenomen. De vergadering besloot deze in af schrift aan de afdeelingen toe te zenden. De Commissie vestigde o.m. de aandacht op de aanzienlijke besparing welke uit gezamenlijken aankoop van landbouw machines kan worden verkregen. Opgemerkt is, dat de Friesche Mij. van Landbouw hiermede groote voor- deelen voor hare leden heeft kunnen bereiken. Besloten is de commissie Belasting wezen te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om een her ziening te verkrijgen van den aanslag van de huurwaarde van woningen in de personeele belasting. Uit den kring Hulst is gewezen op de onbillijkheid van de bepaling dat in vele gemeenten het aan tal opcenten op de belasting van de huurwaarde in de bebouwde kommen lager is dan in de buitenwijken. Men besloot een onderzoek in te stel len en zoo mogelijk wijziging te ver krijgen. De regeling van Hooidbestuurs- en Algemeene Vergadering welke op 5 resp. 6 Juli a.s. te Oostburg zullen worden gehouden kwam in bespreking. De heer Ir. S. L. Louwes, Regeerings- commissaris voor de uitvoering van de Tarwewet en Crisisvarkenswet heeft zich bereid verklaard een inleiding op de Algemeene Vergadering te houden. Het te behandelen onderwerp zal nader worden medegedeeld. In verband met de tijdsomstandig heden zal het 90-jarige bestaan van de Z.L.M. in 1933 niet op bijzondere wijze worden herdacht. Door de 3 Centrale Landbouworgani saties is bij' den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid aangedrongen om de uitvoercontröle op te uien te ontne men aan het U.C.B. en deze op te dra gen aan een te stichten vereeniging. Be sloten is den heer Ir. J. D. Dorst aan te wijzen om de besprekingen over de te stichten organisatie mede voor te be reiden. Woensdagavond heeft ds. L. D. Poot, laatstelijk predikant bij de Ned, Herv. gemeente te Amsterdam, zijn in trede gedaan te 's Gravenhage. Als tekst voor zijn intrede had ds. Poot ge kozen Joh. 3: 31a. Aan het einde van den dienst werd ds. Poot staande toegezongen de zegen bede uit Psalm 134. De doopsgezinde kerk in Middelburg. Ds. A. Mulder te Aardenburg schrijft over het voormalige kerkgebouw der Doopsgezinden in ,,De Wachter": „Dit staat gelukkig nog, Aan de Hoogstraat naast de zeer fraaie stads- schuur. Het is sinds jaren eigendom van het Leger des Heils, dat het gebouw in 1931 uitwendig zeer goed heeft geres taureerd. We kunnen nu altans nog aan één staal in Zeeland zien hoe een oude Menniste Vermaning er van bui ten uitzag. In 1629 kochten Pieter van de Vegte en zijn zoons voor 3000 de „Zeepe- rie", blijkbaar dus een zeepsiederie, li. (Van onzen correspondent). Daarenboven was Hooman bezeten door de Amerika-koorts en begon de prijzen zoo hoog mogelijk te stellen om zooveel mogelijk winst en het zijn ver tegenwoordiger zoo moeilijk mogelijk te maken. Alle risico werd op Doelemeij- er s schouders geladen, aan een recla me-campagne werd niet gedacht véél te duur. en eventueele vergissingen of tegenslagen werden onder geen voor waarden door Hoomans gedragen daar diende Doelemeijer voor! Niette min ploeterde Doelemeijer verder en kon cioor de voortreffelijkheid van zijn ar- tikel een zoodanig aantal orders boeken, dat men in Holland wakker werd en zei: Hé, daar schijnt in Amerika heusch 'n afzetgebied voor te bestaan. Toen pas gingen Hoomans en Co. hun politiek veranderen toen pas gingen zij den prijs verlagen en stuurden zij eerlijk aan Doelemeijer 'een voorraad vanille a's_ monster te dienen, zoodat hij nu na jaren van tobben en ellende een groeiend aantal afnemers van Hooman's vam le heeft. Maar een nuchter rede- menscb vraagt zich af: waarom e °omans zulk een uiterst voor- mei Th* er nr0g eens °P< dat na" M Cr" kelen gefingeerd zijn Red. voor de Gemeente om na enige ver bouwing en inrichting te dienen als kerk. Bij die verbouwing zal de voor gevel niet veel verandering hebben on dergaan; de muurankers der zolderbal ken bleven zitten tot op de huidige dag. Het uiterlik bleef als van een pakhuis of fabriek. De vermaning mocht in die tijd nog niet op een kerk lijken en daar door aanstoot geven aan de kerkelike heren Wij weten presies van wanneer de tegenwoordige vorm der ramen dateert, niet van 1590 zoals de ankersijfers aangeven, doch van 1695. Op een dag dat werklui bezig waren enige her stellingen in de kerk te doen, kwam de Eerste Edele van Zeeland, de verte genwoordiger van de Prins, Willem van Nassau-Odijk daar voorbij. Hij maakte een praatje met de diaken die er bij stond, en merkte op, dat men „nu ook de glazen voor aan de straat kon ver anderen en aan de kerk een beter aan zien geven." Dit was aan geen dove mansoor g.ezegd. (De „dienaarschap" kerkeraad) haastte zich aan de vriendelike wenk te voldoen Het huis naast de kerk heeft tot in de eerste helft der 18e eeuw tot ler aarswoning, later tot kosterswoning ge diend. Daar woonden o.a. Adriaan van Eeghen en Gerardus de Wind. In de tijd dat er nog geen openbare stadsreiniging bestond, waren de stoe pen van kerkgebouwen e.d. gewaar deerde gelegenheid om huisvuil te de poneren. Om dit te voorkomen bouw de men in 1723 een pothuis tegen de kerk, dat men biezonder billik verhuur de onder voorwaarde dat de huurder die daarin zijn bedrijf uitoefende, te vens op zou passen dat niemand er as of vuil neerwierp, Hij kreeg daarbij van Burgemeesters en Schepenen de be voegdheid tot bekeuren. Er kwam in 1794 een nieuwe preek stoel, het voorzangersbocht werd ver beterd. Het ouderwetse eiken moest geheel of altans onder een verflaag verdwijnen. Zo werden de pilaren met de balustrade gemarmerd en het overige houtwerk gevlamd Het uiterlike van het gebouw werd ook „verfraaid De mooie baksteen werd met houtwerk en al „eencoleurig" bekwast. Deze eencoleurigheid heeft stand gehouden tot de geslaagde res tauratie in 1931 In 1794 werden ook koperen kronen en blakers aangeschaft, of liever door de leden geschonken. In het laatste kwart der 18e eeuw is ook dit een al gemene mode, vermoedelik door de uitvinding der waskaarsen en door de ontzettende sterfte onder het rund vee, waardoor veel als voedsel onbruik baar vet voor de kaarsenfabricage vrij kwam. De gemeente heeft nog een andere plaats van samenkomst gehad. Vóór 1630 diende daartoe een pakhuis, ge naamd de Vette Gans, achter de Oude of St. Pieterskerk op het Hofplein, in de Schotsche hoek, waar tot voor kort de speelplaats Was der vereeniéintf „Uit het VolkVoor 'het Volk." Waar onze vaderen in de 16e eeuw samenkwamen is volstrekt onbekend. Vermoedelik nu hier dan daar in de huizen of pakhuizen der broeders." (Vereenv. Sp.) APOTHEKEN. Zondag en nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apo theek van mevrouw C. H. DekkerKoers fa. Wed. A. A. Nonhebei Zn. Lange Delft. Hiervan is uitgezonderd den Hemel vaartsdag, Donderdag 25 Mei, en den daarop volgenden nacht, dan is geopend de apotheek van mevrouw wed. J. Wal raven v. d. GardeHammacher, Korte Noordstraat. zichtige houding aangenomen en letter lijk alles gedaan om haar handel op Amerika onmogelijk te maken? Oh, dat is Hollandsche voorzichtig heid? Neen, waarde lezer, daar kan ik u andere staaltjes van vertellen! De firma Staphorst, beroemde fabrikante van fijne Friesche heerenbaai, krijgt 'n brief van Davidson en Co., 37 Broad way, New-York City, waarin een be stelling van 1200 dollar van deze geu rige tabak wordt gedaan. Informeert de firma Staphorst eerst ter bevoegde plaatse wie en wat Davidson zijn? Geen quaestie van! Zij krijgt direct 'n klap van de Amerika-koorts, gelooft blindelings in aanraking te zijn gekomen met een eerste klas importhuis (zulk prachtig briefpapier!), is overtuigd voor duizen den te gaan verdienen en zendt mir nichts, dir nichts voor twaalf honderd dollar waarde aan tabak naar den eer sten den besten, die toevallig op Broad way zit en Davidson heet. Die natuur lijk hoogst onbetrouwbaar is, de zen ding aan den man brengt zonder de af rekening naar Holland te sturen of zich later bedenkt en alles eenvoudig onaf gehaald in een douane-pakhuis laat lig gen. Dan na verloop van maanden komt Staphorst en Co. tot de conclusie wat onvoorzichtig gehandeld te hebben en gaat informeeren, wie en wat de firma Davidson eigenlijk is, om te hooren, dat het oplichters zijn en zij van de 1200 dollar nooit een cent zullen terugzien. Want Davidson is allang verhuisd en uit elkaar gespat en heet nu Moskowits WIE LEEST ADVERTENTIES? door H. J. H. Hermens. Er zijn typische voorbeelden te over van producten, die in slechts enkele ja ren tijds tot algemeene bekendheid zijn gekomen. Er zal geen verschil van mee ning over bestaan, dat deze bekendheid natuurlijk behalve aan de goede kwa liteiten dezer producten, hoofdzakelijk te danken is aan de voor deze artike- kelen gemaakte reclame, welke groó- tendeels uit advertentie-reclame be stond. Willen we het begrip „advertenties lezen" iets ruimer opvatten en er mede onder verstaan het zien van de adver tenties, dan moet noodzakelijk uit het vorige volgen, dat vrijwel iedereen ad vertenties leest. En vraag nu eens aan 5 mannen of zij advertenties lezen. Tien tegen één dat minstens drie ervaii beweren ze nooit in te zien. Maar toch schrijven zij met een bepaald soort vulpen, toch roo- ken zij een bekend merk sigaren, den geheelen dag gebruiken zij artikelen, welker reclame door hen zoogenaamd genegeerd wordt. En wat de huisvrouw betreft behoeft ge slechts in de provi siekast te kijken om te weten of zij ad vertenties leest, Ge ziet er nagenoeg alleen producten, welke regelmatig en constant geadverteerd worden. Volgt uit het vorige, dat nagenoeg ieder advertenties leest, dan wil dit nog geenszins zeggen, dat de belang stelling ervoor even groot is bij man als vrouw, terwijl ten aanzien van de soor ten artikelen natuurlijk een verdere nuanceering bestaat- De bijna onoverkomelijke moeilijkheid in het vaststellen van exacte gegevens omtrent het vorige schuilt in de psychi sche eigenschappen van den mensch. Vraagt men of iemand advertenties leest en krijgt men „Ja" tot antwoord, dan weet men iets positiefs, krijgt men „Neen" dan wil dit alleen zeggen, dat de ondervraagde zich niet bewust is advertenties te lezen, maar geenszins dat hij ze niet leest. De reclame heeft hier haar invloed uitgeoefend op het onderbewustzijn, wat door den mensch t.z.t. in een actie ve handeling omgezet kan worden, De buitenlandsche litteratuur, speci aal de Amerikaansche en de Duitsche, geeft ons veel materiaal over het lezen van advertenties. Voor ons land is der gelijk materiaal echter slechts van be trekkelijke waarde, omdat deze cijfers geen rekening houden met het Neder- landsche ad verten tiewezen, noch met de Nederlandsche mentaliteit. Een in ons land ingesteld onderzoek geeft echter wel eenigszins een inzicht in het lezen van advertenties door huis vrouwen. Met opzet zijn in dit onder zoek aan huisvrouwen de vragen ge steld, omdat uitgegaan werd 'van het feit, dat de huisvrouw de koopster is van de meeste artikelen. Van de 5352 ondervraagde huisvrouwen gaven 4912 tot antwoord, dat zij regelmatig adver tenties in dagbladen lezen. Al wil dit niet zeggen, dat plm. 92 pCt. der huis vrouwen alle advertenties leest, wel be- teekent het, dat iedere huisvrouw regel matig de advertentie-pagina's der bla den doorziet- Een zeer belangrijk gegeven! Zou men nog kunnen veronderstellen, dat bepaalde klassen van de bevolking eerder of minder geneigd zijn adverten ties te lezen, de cijfers geven ook hier weer inzicht. Verdeeld over de drie klassen der bevolking de arbeiders klasse, de middengroep en de beter ge situeerden bleken de percentages waarin door huisvrouwen van deze groe pen advertenties in dagbladen gelezen werden te zijn: arbeidersklasse: 91.6 °/o middengroep: 91.6 beter-gesitueerden: 93.1 °/o De advertentiepagina's vormen dien en Kelly, die zich niet kunnen herinne ren wat er vroeger gebeurd is. Vaarwel twaalf honderd dollars! De heer Termaat kwam op een goe den dag bij met met het verzoek eens in de kranten te vertellen wat hem overkomen was: hij kon me genoeg dra matische stof leveren voor tien brieven. Onder andere artikelen was hij bezig met laat ik zeggen appelstroop in glazen potten van de bekende firma Duynvis en Makman uit Breda te im porteeren, die het eerstens als een gunst van hun kant schenen te beschouwen, wanneer iemand in Amerika moeite voor hen deed en verder, consequent genoeg, zoo hard mogelijk tegenwerkten op de manier als de heer Doelemeijer van Hoomans ondervond. Nu bezit Ame rika een „food law", die o-a. bepaalt, dat er van alles omtrent den inhoud en samenstelling van conserven in glas of blik buitenop gedrukt moet staan: zijn er kleurstoffen in, zijn die kunstmatig, tot welk een percentage zit er glucose of cellulose in en vooral niet te verge ten, hoe groot is de vaste of vloeibare inhoud in Amerikaanpch gewicht en wat is het land van oorsprong? Zooiets doen wij niet in Holland misschien ware het beter, maar onze fabrikanten breken er hun hoofd niet over, in Ame rika wel, Wil men naar Amerika uitvoeren, dan moet dit alles wel gedaan worden, omdat de douane 't eenvoudig niet door- overeenkomstig een der belangrijkste deelen. van de courant, zelfs de belang stelling voor stadsberichten en fotopa gina's gaven maar iets hoogere percen tages' dan de belangstelling voor adver tenties. Ongetwijfeld is er een differentieering in de belangstelling voor advertenties, welke in verband staat met het aange boden artikel. Ook ten deze geven de cijfers van het bedoelde onderzoek eenig licht. Zoo werden o.a. gegevens vergaard over de belangstelling in de dagbladen voor de befaamde familieberichten, voor vermakelijkheden-advertenties en voor de advertenties van de warenhuizen en magazijnen. Zeer interessant was het resultaat, dat er als volgt uitziet: Familie- Verma- Waren - ber. kelijkh. huizen Arbeidersklasse 64.1 19.1 85.6 Middengroep 81.0 41.7 86.7 Beter-gesitueerden 86.0 72.8 84.2 Tot slot, wat moet nu verstaan wor den onder het lezen van advertenties? In eerste instantie beteekent het niets anders dan dat de advertentie een prik kel geeft, dus de aandacht weet te trekken, een aandacht, welke door psychologen op tijdsduur werd gemeten en bleek te varieeren van ca. 18 se conden. Blijkt de persoon, wiens aan dacht getrokken is belangstelling voor het aangebodene te hebben, dan eerst wordt de advertentie gelezen in de strikte beteekenis van dit woord. En de tijdsduur hiervan is geheel willekeurig. Men ziet hieruit, dat „Wie leest ad vertenties" een onderwerp is, waar veel meer aan vastzit dan in een kort arti keltje kan gegeven worden. Vlissingen. van 1118 Mei 1933. Ondertrouwd: J. Rijnders, 42 j. en M. C. de Moor, 30 j.; H. L. Plompen, 20 j. en A. S. Theewis, 18 j.J. C. de Feij, 26 j. en A. van den Bosse, 21 j.; J. Min- derhoud, 29 j. en A. W, van der Endt, 19 j.; P. W. de Hooge, 25 j. en E. van der Merk, 27 j.; J. A Minneboo, 29 j. en C. A. Oele, 25 j. Getrouwd: J. J. Jongman, 26 j. en J. de Kraker, 27 j. Bevallen: M. Belfroid, geb. Vinke, d.A. J. Evelaar, geb. Baljé, z.; C. M. Tabak, geb. Fliers, z.; M. M. Vermeulen, geb. Jtinssens, d. Kruiningen. Van 11 tot 18 Mei. Ondertrouwd: P, A. Verschure 22 j. en M. Th. Modde 19 j. Bevallen: L. Koole geb. Maas z.; J. M. van Antwerpen geb. Van der Meijden z. Yerseke. Van 12—19 Mei Getrouwd: E, T. Zoeteweij 24 jr. jm. en A. M. S. Rober 23 jr. jd. Bevallen: K. Grootjans geb. Van Iwaarden z.; A. van Damme geb. Klap 2d.; A. J. van Oost geb. Duinkerke d. Overleden: D. Spruit 75 jr. echtgen. van J. Schipper. TOELATING LEERLINGEN MEISJES U. L. O.-SCHOOL G. Ouders, voogden en anderen, belast met de verzorging van meisjes, die 6 klassen eener gewone lagere school met vrucht hebben doorloopen, en voor wie na de aanstaande zomervacantie plaat sing op de meisjes u. 1. o. school G wordt verlangd, worden uitgenoodigd van dat verlangen vóór 15 Juli 1933 aan gifte te doen bij het Hoofd der School aan de Haringplaats alhier, bij voorkeur op Dinsdag, 23 Mei en Donderdag, 1 laat. En alles wat ze te doen hebben, is zich te laten voorlichten door iemand, die het weet en diens aanwijzingen pre cies na te volgen, hoe krankzinnig ze ook schijnen mogen. Termaat vertelde aan Duynvis precies en niets anders dan dat onder geen voorwaarden de kleinste afwijking gemaakt mocht wor den, zelfs niet in formaat van de strookjes, waarop die interessante be schrijvingen moesten staan en die on der het Hollandsche etiket geplakt moesten worden of er schuin-linksch achter, ik ben vergeten wat de Ame rikaansche wet precies voorschrijft. De eerste zending, die zoo uitgerust moest zijn en die notabene een goede bestel ling vormde, kwam aan en werd vast gehouden: de strookjes mankeerden, 't waren de gewone glazen potten, zooals die in Den Haag of Groningen verkocht worden. De heele voorraad werd opgeslagen in een gouvernementspakhuis a zooveel per dag, Termaat greep eerst naar zijn hoofd en toen naar zijn schrijfmachine. Antwoord: de strookjes zouden nage stuurd worden en moesten er dan maar in New York opgeplakt worden. Die flauwe Amerikaansche nonsens ook! De strookjes kwamen aa.n en waren zoo wel onvolledig bedrukt als van verkeerd formaat, kortom absoluut niet volgens de voorgekauwde aanwijzingen van Ter maat. Weer terug! Intuschen lag de boel opgeslagen en de rekening van bewa ring steeg met den dag. Moesten Duyn vis en Makman dat betalen? Ze dach- Juni 1933, des namiddags tusschen 3 en 4 uur. Vrijstelling van het toelatingsexamen kan worden verleend op voldoende ver klaring van het Hoofd der school, waar de meisjes te voren onderwijs genoten. De ouders, voogden en anderen wor den uitgenoodigd bij de- aangifte hun trouwboekje mede te brengen en in ieder geval de namen en geboorte-data nauwkeurig op te geven. •- Middelburg, den 16 Mei 1933. Burg. en Weth. voornoemd, M. FERNHQUT, Voorzitter. S. A. VAN LEVERINK, lo. Secr. De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Oost- en Wester- Schelde, Wagenaarstraat D 78 te Mid delburg zendt ons de volgende aanvra gen Binnenland: AMERSFOORT, voor kuiperij te Nij- kerk, kuiper, speciaal voor het maken van botervaten, dadelijk, loon nader overeen te komen, voor 2 maanden, reiskosten worden vergoed. AMERSFOORT, voor rijwielfabriek, aldaar, zandstraler, plm. 20 jaar, dade lijk, loon nader overeen te komen, voor onbepaalden tijd. APELDOORN, autogeen- tevens elec- trisch lasscher, goed bekend met plaat- lasschen van 6 mm dik. LEEUWARDEN, voor meubelfabriek, te Franeker, meubelmaker bekend met fabriekswerk, dadelijk, loon nader overeen te komen. VENLO, muziekkapel, bestaande uit 4 personen, waarvan minstens 3 dames van 2025 jaar, welke bespelen piano met tango harmonica, prima 1ste vio liste, cello met saxobhoon en slagwerk, tegen 1 Juni, reiskosten en loon nader overeen te komen, inwonend, maand engagement, aanbiedingen onder opga ve van verlangd loon, photo's en waar de kapel is te hooren. MIDDELBURG, voor Koudekerke, (Dishoek) ^winkeljuffrouw, ,seizoen-bö- trekking, loon nader overeen te komen- VAKAFDEELING HOTELPERSONEEL. Geplaatst kunnen worden: keuken werkmeisjes, werkmeisjes, kooksters, kamermeisjes, serveerjuffrouw. VAKAFDEELING LANDBOUW. Geplaatst kunnen worden in Noord en Zuid-Holland goede melkknechten. Gevraagd voor Walcheren: boeren- dienstbode. Aanbiedingen uitsluitend aan de Dis tricts-Arbeidsbeurs te Middelburg. Mei. 23 Goes, Huizen, Verbist. 23 Vrouwenpolder, Huis en Inventaris, v. d. Harst. 23 Koudekerke, Hofstede en land, Loeff. 23 Goes, Huizen, van Dissel. 23 Middelburg, Afbraak, Struve, 24 Ovezande, Huis en Erf, Jonkers. 26 Middelburg, Inboedel, v. d. Harst. 30 Koudekerke, Inspan, Loeff. 30 Goes, Rijwielen, de Kok. 31 Koudekerke, Huis en inboedel, Loeff. Juni, Juni Koudekerke, Land, Struve. 1 Middelburg, Huizen, v. d. Harst. 1 Middelburg, Huizen en Bouwterrein, Blaupot ten Cate. 13 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 23 Vlissingen, Inspan, Vervaat en Willeboordse. 31 Oostkapelle, Huis en Land, Blaupot ten Cate. ten er niet aan! De Amerikaansche klant, die al bijna zijn geduld kwijt was? Termaat bad van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, dat een straaltje ge zond verstand ten kantore van Duyn vis en compagnon zou binnentreden, dan zou hij het staangeld op zijn rekening nemen, want die appelstroop was pri ma en goedkoop en er was hier vraag naar. Enfin, het kwam eindelijk terecht en toen de tweede zending zou aanko men, meende Termaat, dat het ergste achter den rug was. Die had inderdaad de strookjes.... maar het verkeerde soort, dat de eerste keer nagestuurd was. Kwam de idioterie nu maar van éénen kant, dan was het al erg genoeg, maar wie een beetje weet hoe de Ame rikanen van hun kant alles in het werk stellen om import tegen te gaan en zelf zoo hard mogelijk te exporteeren, begrijpt niet, dat de Hollander niet zijn uiterste krachten inspant om een om zet in dit land te krijgen of te vergroo- ten. Is de tariefmuur niet hoog genoeg dan bestaat altijd de kans om door zoo genaamde administratieve provisies den import te bemoeilijken, zoo niet on mogelijk te maken. Dit lijkt niet aan lokkelijk, maar het is een feit, dat hon derdtallen buitenlandsche producten met groot succes in Amerika verkocht worden, waarvan de exporteurs er niet voor terugdeinzen om kosten, tijd noch moeite te sparen, aangezien de Ame rikaansche markt moeilijk te veroveren maar zeker waard is.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7