LANDBOUW. Briefgeschrief fusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. tijdvak van 1 December 1932 tot 15 Ja nuari 1933 te Ter Neuzen beeft opge licht voor eenige geldsbedragen, onge veer 250 Leendert Heijnsdijk, tuin der te Ter Neuzen, Verdachte door den President onder vraagd erkende de hem ten laste ge legde feiten, hij had geen geld en moest aan contanten komen om te kunnen be staan. Een tweetal getuigen verklaarden aangaande de door verdachte gedane mededeelingen en betalingen die ze aan verdachte hadden gedaan. De Officier van Justitie requisitoir nemende, zeide dat verdachte een bij zonder sluwe oplichter is en leeft van deugnieterij. Verleden jaar heeft hij 5 maanden gezeten voor een soortgelijk feit en thans licht hij weer verschillende menschen op. Spr. had hier wel 20 dag vaardingen kunnen maken, en wij zou- den, aldus spr. hier wel een geheelen dag mee kunnen vullen. Een arme man als H. is 250 afhandig gemaakt. Ver dachte noemt zich wel Inspecteur doch voor een dergelijke betrekking is hij totaal onbekwaam. Zijn verhalen maakte hij aannemelijk en ging dan met een gespekte beurs de deur uit. Van dezen verdachte is volgens de Officier niets goed te verwachten. Hij eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte Mr. A. M. J. van Deïnse, advocaat te Middel burg bepleitte clementie, mogelijk kon verdachte na ontslag weer bij zijn vader aan het werk komen. De Officier van Justitie is van mee ning dat de vader verdachte liever niet ziet als wel en ziet geen enkele om standigheid voor clementie. E. S., 32 j., bakker te Hulst, was door den kantonrechter te Hulst ontslagen van alle rechtsvervolging van de ten laste gelegde overtreding van de Tar- wewet (niet bijhouden van de voorge schreven registers.) Verdachte verklaarde door de instel ling van de Tarwewet te zijn geruïneerd en zeide zich niet aan de wetten te kunnen houden. Verder geeft hij een uitvoerig verhaal van het invoeren van Belgisch brood. Verdachte ziet er groote ongelukken van komen als men zoo blijft voortgaan met te controleeren. De getuige Verhage, controleur van de Tarwewet zegt inzage gevorderd te hebben van het register. Get. kwam tot de ontdekking dat de registers niet wa ren bijgehouden en ziet hierin onwil van verdachte. De Officier van Justitie zegt dat de Kantonrechter te Hulst, evenals meer dere, ook thans weer een z.i. onbegrij pelijk vonnis heeft gewezen. Het be reiden van brood doet hier niets ter zake. Spr. acht van het grootste belang dat het vonnis van den Kantonrechter wordt vernietigd en vraagt vernietiging van het vonnis en veroordeeling tot een geldboete van 50 of 10 dagen hecht. L. V., 58 j., bakker, wonende te St Jansteen, was op 23 Maart 1933 door den kantonrechter ,te Hulst ontslagen van alle rechtsvervolging, terzake van ten laste gelegde overtreding van de Tarwewet (niet bijhouden van een re gister). Verdachte verklaarde de registers niet te hebben bijgehouden, omdat hij van particulieren bloem krijgt, waarvan hij brood moet bakken. Men heeft hem verder gezegd dat hij daarvan geen aan teekening behoeft te houden. Verder houdt hij zich van den domme, wat de President doet opmerken „dat verdachte wel achterlijk doet, doch er pienter uit ziet". Verdachte geeft dit zelf toe. De Officier van Justitie ziet hier weer een merkwaardig vonnis. Het doet er niets toe of het tarwe A. of B. is. De Hooge Raad heeft zich daar ook niet aan gestoord. Het vonnis zal volgens spr niet in stand kunnen blijven, terwijl doodeenvoudig is wat de menschen doen moeten. De Officier eischt vernietiging van het vonnis en veroordeeling van verdachte tot een geldboete van 20 of 10 dagen hechtenis, er aan toevoegende dat in volgende zaken duizenden guldens boete zullen worden geëischt naar gelang er aan de tarwe verdiend wordt. F. L. v. R„ 37 j., bakker te Hulst, was op 23 Maart 1933 door den kantonrech ter te Hulst ontslagen van alle rechts vervolging terzake van ten laste geleg' de overtreding van de Tarwewet, (niet bijhouden van de registers). De ambtenaar van het O. M. was in hooger beroep gekomen. Eisch 10 b. s. 5 d.h. F. A- A., 18 j., winkelbediende te Axel, was op 4 April 1933 door den kan tonrechter te Ter Neuzen veroordeeld tot 10 b. s, 10 d.h., wegens overtre ding Motor- en Rijwielwet te Axel op 22 Februari 1933. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. A. J. v. d. Weel, vroeg ontslag van rechtsvervolging. W. D,, 31 j., bode te Vrouwenpolder, was op 22 Maart 1933 door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 6 geldboeten van 25, 10, 10, f 25, f 5"en f 25, alle boeten te vervangen door 5 dagen hechtenis voor elke boete, wegens slachting van een varken, zon der het vooraf te bedwelmen en afleve ren van vleesch en vervoeren, zonder dat dit vleesch een keuringsmerk droeg. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Middelburg, Meie 1933. Goeie vrind Jan! 'k E vanself je brief wi mi vee an- dacht geleze, 't Was naorigeid, wa je schreef, bienae van 't begin toet 't ende. 'k Wier d'er kompleit aokelig van. Mè, 't is niettemin waere, oor- De boereer- rebeiers moete blie zien, da j'is pursies geschreven eit, wa voor een leven die menschen Mè dae bin d'r ook, die wel een bitje rood g'öore bin, toen ze de schoenen antrokke, die voor ulder paste. Of jie de goeie medesienen weet voo de kwaelen van dezen tied? 'k Weet 't nie, Jan. Mè weet je wè, dat die meneer Deterdieng van de peterolie lest geschreven eit, dat aol de werkmen- schen een bitje meer moete verdiene en da me dan uut delende raeke. 'k Wou da ze dat dan toch mer is gauw prob- beerde, Jan. Soms dienk 'k wel is: 't is schielijk b'roerd g'oore, meschien is 't ook wi schielijk beter. Je schreef net, of je 't nie g'loofde, wa 'k over de Prins vertelde. Endrik laet je noe wete, dat de Prins de trap opgieng en toen 'n op de tweede tree stieng, öorde 'n geschufel en toen keek 'n om. G'loof noe mè, dat Endrik 't be ter weet as jie, Jan. En noe za'k je toch mer is êest van aol dat lolletje vertelle bie 'n verkie- zienge uut den tied, dat ieder z'n brief je tuus kreeg. Je moe wete, dat er toen een lieberaole meneer in Middelburg weunde, die 't vier uu z'n sloffen liep om kiezers nae de stembusse "te krie- gen. ('k Wil geen naeme noeme, wan 'k g'loove trouwens toch nie, da j'm ge kend eit). Bie zoo'n verkiezienge was t'er toen is een kiezer, die in een soor tement van een wienkeltje in de Grae- vestraete weunde. 't Gieng tegen viere en ie ao nog nie gestemd. Die meneer d'r op af. Jae, de goeie man kon nie weg. 't Moch wè litte, da z'n vrouwe net nie tuus was: ie moch op de wien- kel en op de guus passé. En wa dienk je? Die meneer zei, dat ie wè zoo lank tuus zou wachte en mit gaf 'n de kiezer een stembriefje mit de naeme van den lieberaolen- De kiezer as een kieviet d'r van deur- Ie was vanself gauw t'rug. Die meeneer stieng al in 't deurgat en 't was drekt: is 't gebeurd? Jae, zeit d'n anderen, mè luuster is effentjes. 't Was een zegen, da'k meneer.... (nee k wil wi geen naeme noeme) tegen kwam. Die vroeg nae m'n briefje en die zei, da'k een verkeerde naeme ao: 't trok nergensten op. Ie ei me g'lukkig gauw een ander briefje gegee en dat 'k in de busse gedouwd en jie bin be dankt meneer, da je zoo prontjes op gepast eit. Rood van kwaedeid liep die meneer weg. Me zü mè zegge, Jan, da me de ver kiezienge wi g'aod De muren, daer eêle lappen van aolderlei pampieren opgeplakt stienge, bin ook wi prontjes schoongemaekt. Noe moe'k je zegge, Jan, dat er bie ons fassoendelijke plakkers weune. Ie dere partij kreeg op iedere muur of schuttienk z'n volle gerechtigeid en iedere partij liet an den anderen dae die recht op ao, Meschien begriep je dat nie goed, Jan. Mè 'k za dudelijker spreke. Aol de plakkers liete mekaors pappieren mee rust: niks van een an der afscheure en niks van een ander overplakke. Kiek, dae bin 'k blie om. Waere ze mer overaol zoo. Mè dae mankeer nog een bitje an. Je moe mer is luustere. Flee week 'n Vriedag pakte 'k m'n fiets en 'k gieng is een ende de Seiswegt op. Joen, joen, wat was 't bu ten de stad mooi- 't Is aoltied vreed jammer, dat er bin, die dat nie kunne of nie wille zie. 'k Docht: 'k rien over Griepskerke en Oostkappel en dan wi naer uus. 'k Moch vanself toen voobie m'n neef Andries op Griepskerreke. As een goeie rentier stoeng bie z'n ekken- tje net niks te doen. 'k Moch in uus komme. In de fermielje noeme m'n An dries w.el is den avvekaot. Noe ie kan vreed riddeneere, vooraol over de gos- dienst en over de polletiek. Ie was blie, dat 'n weer is lekker klesse kon. Ie ao 't vanself d'r over dat op Griepskerreke de Griffermeerde êel vieandig stae te genover die van de staende kerreke en omgekeerd. Noe, as d'ouwe nie mi kun ne, niks erg op de twee scholen maeke ze wi nieuwe vechtersbaozen klaer. Ze dienke dae nie an Galaten vuve vaes vuuftiene: Maer indien gij malkanderen bijt ende vereet ziet toe, dat gij van malkanderen niet verteert en wort. Mer in eenst W'ier Andries: duvelsch. En waerover dienk je? Bè daer ao een kennisse van um een borretje gemaekt en daer ao d'n prontjes een papier op geplakt mi naemen en ie ao gevroge nommer één daevan te stemmen. Dat was meneer de Geer. En over da pap pier ao d'r een 's nachts een portret geplakt. Je begriept, dat een Griffer- meerden da gedaen eit- Is 't niet vreed dinne, Jan? 'k Vinde De verdediger, mr. P. C. Adriaanse, gemachtigde vroeg vrijspraak of lich tere straf. A. S., 25 j., werkman te Middelburg, was op 5 April 1933 door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot 10 b. s. 10 d.h. wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Middelburg op 17 Maart 1933. De ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, behalve de straf 5 b. s. 2 d.h. C. van S,, 55 j., garagehouder te Goes, wa? op 31 Maart 1933 door den kanton rechter te Goes veroordeeld tot 50 b. s. 25 dagen hechtenis wegens overtre ding van de Motor- en Rijwielwet, ge pleegd te Goes op 8 Februari 1933. Verdachte werd ten laste gelegd dat hij met een snelheid van 60 a 70 km had gereden op den fs-Heer. jHendrikskin- derendijk over de linkerzijde van den weg, en plotseling naar rechts is uitge weken en daarbij geslipt en tegen de woning van A. Dootjes is aangebotst, en daaraan aanzienlijke schade is toege bracht. Deze zaak moest men uitstellen tot 9 Juni, omdat een tweetal getuigen, die aanvankelijk aanwezig waren, toen de zaak aan de orde kwam het gerechts gebouw hadd enverlaten, en dus als niet verschenen waren te beschouwen. Z. L. M. In de vergadering van het dagelijksch bestuur op Maandag j.l. te Middelburg gehouden, kwamen o.a. de navolgende onderwerpen in bespreking: Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het K.N.L.C. over de wenschelijkheid van het nemen van maatregelen om te komen tot een prijs- verhooging voor blauwmaanzaad, was het dag, bestuur van oordeel, dat, ge zien de ervaringen, opgedaan met den gezamenlijken verkoop van karwij, het uiterst moeilijk zal zijn een vrijwillige regeling tot stand te brengen. Het dag. bestuur meent dat overheidsbemoeiin gen in de eerste plaats dienen gericht te zijn op de hoofdproducten van het ak kerbouwbedrijf. Daar de teelt van blauwmaanzaad voor vele bedrijven van belang kan worden geacht, uit een oogpunt van ra- tioneele vruchtwisseling, zal het alles zins gewenscht zijn dat deze cultuur niet verdwijnt. Ingekomen was een verzoek van het K.N.L.C. om opgave te doen van even tueel voor te stellen wijzigingen of aan vullingen van het bestaande urgentie programma. Hierover is Uitvoerig van gedachten eigelijk da zoo'n knul een dief is, wan ie eit 't eigendom van een ander verdoen- keremaend en da bord eit 'n gebruukt, of 't ziene was, zonder dat 'n daevoo purmissie ao. Noe dienk 'k, dat de Griffermeerde wè zullen uuzoeke, wie t gedaen eit en dan za d'n meschien wè van 't aevenmael af'gouwen öore, wan dae bin ze nog al is gauw mee in de weere. Zoo óorde 'k flee weke, da ze leejen van een partij, die griffermeerd is in kerke en een bitje röod in de pol- etiek, ook a onder senzuur wilde brienge. Oe die partij pursies êete, weet 'k nie, mer een meneer van Outen stoeng één. En 'k g'loove ook vast, da z'op Tergaepienge ook a gauw imen- schen van 't aevenmael zullen ouwe as ze nog langer 't arte in ulder lief om de Middelburgsche krante te leze. Noe dienk jie vanself, da'k lolletjes maeke, Jan. Mè da's nie waere, oor. Je moe wete, dat daer een domenie bie z'n mis bezoek wel is as een wilden op den krantenanger anvliegt en ziet 'n, dat dae de Middelburger in zit, dan snokt 'n die der uut en mit een stemme van wat bin je me, schreeeuwt 'n dan: Die moet t'er uut. Kiek, as die krante te gen den gosdienst te keer gieng of d'r mee spotte, dan zou 'k zegge: Domenie, j'ei gliek: waekt as een goeien erder voo je kudde. Mè da doet die krante nooit. Die laet ieder vrie in z'n g'loof. 't Is een fassoendelijke polletieke kran te. Dien domenie bemoeit z'n eige mi de polletiek. Da spiet me voor um, wan daer oort dikkels z'n óot êet en z'n arte koud van. En noe dat er vee bie de verkiezienge 't nie aoltied nauwe néme mi d'eerlijkeid, komt 'n d'r ook a gauw mee op een naeme. Mè voo de gosdienst spiet me 't nog vee meer, wan die lied daer aoltied schae bie, O, 't gaet soms een êelen tied mooi.' In aolderlei krootjes op 't durrup is 't evangelie, wat den domenie zeit. En j'oor nie anders dan: „zjeker, zeker, domenie" en „Ivanself, domenie". Pan gae z'n bost d'óogte in en a gauw dienkt 'n, dat 'n nè zoo goed brieven kan schrieven as Metellus. En dan komt 't wel is zoo verre, dat de gemeenteraed geen vienger in den assie kan steke, as den domenie 't nie goevindt. Groö- tevaeder ao daer een mooi vaesje over, Ier ei j't: As Aoron kan z'n voeten kriege In Mozes'schoenen, is 't gedae. Den erremen Mozes moet dan zwiege Al liet 'm Aoron barvoes gae. A je nie begriept, wie daerin bedoeld öore, mi Mozes en Aoron, moe je 't schrieve oor, Jan. En a je noe dienkt, da's lekker voor Aoron en b'roerd voo1 Binnen-aanzicht van de nieuw'e Gereformeerde kerk aan de Kanaalstraat t» I te Oost-Souburg. gewisseld en werd het navolgende on der de aandacht van het Landbouw-Co- mité gebracht: De gewijzigde omstandigheden, waar in de export van land- en tuinbouwpro ducten is komen te verkeeren, maakt 't noodzakelijk den steun aan den land bouw in andere banen te leiden. De steunmaatregelen aan het zuivelbedrijf waarbij tegen zeer lage prijzen zuivel producten moeten worden geëxporteerd, zijn op den duur niet vol te houden, zoodat terecht aan beperking van den veestapel noodzakelijk wordt geacht. De wanverhouding tusschen het stedelijk loon- en prijspeil en dat op het platte land zal dienen te worden gewijzigd om te komen tot verbetering van den toe stand op het platteland. Een beperking van de productie* zoo als deze reeds is vastgelegd in de steunwetten ten behoeve van de tarwe- suikerbieten en vlasteelt, alsmede de varkenshouderij achtte-men noodig. In verband met den zeer verminder den export der land- en tuinbouwpro ducten zal men zich noodzakelijkerwij ze meer op voorziening van de binnen- landsche markt moeten toeleggen. Aangedrongen dient te worden op het heffen van een invoerrecht op granen Hierdoor zal een deel van het bouwland beteeld kunnen worden met haver en rogge, waarvan de verbouw thans niet loonend is. Invoer van land- en tuinbouwproduc ten, die tegen eiken prijs op de Neder- Mozes, dan kiek jie nie verder dan je r.euze lank is. Nee, op een goeien dag öor Mozes kwaed en ie trapt Aoron d'r uut en dan is Mozes dikkels zoo dom om te dienken, dat de gosdienst de schuld eit. Daer ei je de schae voo den gosdienst deu de schuld van de domenies. Nee, Jan, een domenie moe buten de polle tiek bluve. Ie moe vechte voo 't konin- kriek, dat nie van deze waereld is. Ie moet de menschen leere, wat de zuvere en onbevlekte gosdienst is. Laete de domenies mer is meer preeke over Ja cobus één, 't leste vaes. En om noe nog is op zoo'n lezer van de Middelburgsche krante t'rug te kom men. As die noe de zin van den do menie doet, is 'n dan in eige gemoed ten volle verzekerd, dat 'n kwaed ge daen eit. Belief neen 'n- Ie is verze kerd in 't gemoed van den domenie. Mè da's Roomsch, Mè 't kan nog erreger: ie gae stiekum de krante leze bie z'n broer of z'n zwaeger: ie is een schijn- eiligen g'oore. 'k E nog wat over domenies. Je moe wete, dat den domenie op de Polder van z'n gemeente een badplaese wil maeke. 'k Wil graog g'loove, dat 'n 't goed meent. Mè 't is gevaerlijk, wat 'n doet. As 't is tegenslaet en daer ebbe ienkel- de menschen a êel wa geld uugegee voo de voorbereidienge, wie kriegt dan, de schuld? Nee, ie most er z'n eige mè nie mee bemoeie. En noe is êel wat anders. Je zal ook wè gelezen da z'in Duisland vrêed vee Joosche boeken verbrande. Jae, z'n ook gevroge, of ielekedeen z'n eige Joosche geschriften mer op wou stiere voo de verbrandienge. Ei jie noe wè begrepe Jan, dat dan uut d'uusouwens d'ouwe testamenten d'r ook an moete g'loove? En as dat waer is, dan zu ze vanself ook aolderlei schilderiën en prenten mi Joden en Jodinnen uut 't Ouwe Testement in 't vier gooie. En beelden van Jozef slaen z'an stikken, wan die was uut „den huize ende ge slachte Davids". Zie 't mè nae in 't Keskappittel, Jan. En aol de beelden van Maria kappot, wan da was toch ook een Joosche vrouwe- En dae dienk 'k d'r in êenst om, dat de Joden, die Kristen g'oore bin, ook nie deuge. Noe, dan za d'r van de nieuwe testementen ook niks overschiete as assie, Mè mit de vervollegienge van de Joden zellef, is 't toch ook wat te zeggen, Jan. Wa zou 'k graog wille, dat de Duischers, die nog bestolienge een biebel in uus ebbe, dat die is gienge leze Romeinen elleve. Uut 't êeste vaes zouwe ze kun ne wete, da Paulus z'n eige nie schaem-, landschemarkt worden geworpen, dient voorkomen te worden door het heffen van een invoerrecht naar het ge wicht en niet naar de waarde. In België en Amerika wordt o. a. dit systeem toegepast, waardoor de heffing van het invoerrecht meer aan het doel beant woordt. Bij de heffing van invoerrech ten zal een verschillend tarief moeten worden toegepast voor de verschillende landen, teneinde de handelsbetrekkin gen met die landen naar welke wij meer uitvoeren dan invoeren, niet te schaden. Het buitenlandsche fruit dat hier op bepaalde tijden beneden den productie prijs wordt ingevoerd dient met een in voerrecht per kg te worden belast. Aan gedrongen werd op het treffen van maatregelen voor den aardappeloogst 1933. Een eventueel overschot aan aardap pelen dient tijdig uit de markt genomen te kunnen worden. De aanwezigheid van zeer groote hoeveelheden goede consumptieaardappelen op een tijdstip dat buitenlandsche vroege aardappelen op de Nederlandsche markt worden aangevoerd, wettigen het heffen van een invoerrecht op deze aardappelen. Inkrimping van den veestapel werd noodzakelijk geacht om een verbetering van de zuivelprijzen te verkrijgen. Aangedrongen dient te worden op eene verlaging der waterschapslasten en het verstrekken van een uitkeering uit het Wegenfonds ten behoeve van het onderhoud der tertiaire wegen. de 'n Jood te zien en uut 't acht en twintigste vaes zouwe ze kunne leere, dat de Joden aengaende de verkiesien- ge beminde zijn om der vaderen wille. En laete z'ook Zacharias 2 vaes 8 mer is opslae. Noe moe je nie dienke, da'k daemee zegge wil, da'k voor aol de Joden in de bresse wil sprienge. Da's glad abbuus. As t'er een Jood iemand besteelt, of wat ook voo kwaed doet, dan moet 'n gestraft öore, liever van- daege as morrege. Mè dan öort 'n nie as Jood gestraft, mer as dief. Kiek, as t'er een Jood onze gaeve guldens min der waerd probbeert te maeken, dan zegge 'k uut de grond van m'n arte: Lekker, dat de minister van justiesie um uut 't land getrapt eit. Mer a weer da's nie, omdat 'n een Jood is, mer om dat 'n een gemeene vent is. Mer as t'er een Duische dokter vee kennisse en vee ervaerienge in z'n vak eit en ie staet bie nacht en ontied klaer om den erremsten t'ellepen en ie is blie as t'er beterschap is en ie stae bewoge an sterrefbedden en ie giet balsem in aol derlei wonden en as ze dan zoo'n edele man durreve toesnauwe: Jie za geen menschen mi van den döod redde, om- da j'een Jood bin, dan schreeuwt dat ten Emel, dan roepe de Duischers een oordeel over ulder eige. Mochte ze toch mer is gauw toet beter inzicht komme. Mochte de domenis daer mer is preke over: Niet door kracht, noch door ge weld, maer door mijnen Geest zal het geschieden. (Zach- 4 6b.) En vooraol moete ze nie vergete te zeggen, dat, de zachtmoedigen het aerdrijk zulle b'er- reven. (Matth. 5 5). Laete de Dui schers weer aolemaele Kristenen öore. Ze kunne daevoo nog gaen leere bie den opperrabijn uut Amsterdam, die uut volle overtugienge geen Kristen wil êete, mè die een werachtig „Kris ten" is, wan die wil nie, dat er kwaed mi kwaed vergolden öort. Jan, laete me toch blie en gröos weze, da m'n in Nederland weune: ons klei ne landje is groot, want aolderlei ge- looven kunne ier in rust en vrede nef- fen mekaore leeve en 't groote Duis land is klein, wan daer is geen plekke voo de Joden. Toen 'k dat zat te schrieven, stoeng 't waeter in m'n öogen. Da zag Jikke- mien en ze zei: noe zou 'k er mer een ende an maeke. 'k Schêen daerom bots uut. Jebbe aolebei de groètenisse van ons aolebei, 't Gae goed mit ons. 'k Ope ook bie julder. Je goeie vrind Jewannes.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6