BINNENLAND. ZEELAND. RECHTZAKEN. BI|| Rust, kalmte en zelfbeheersching DOLORES DE MEND0ZA. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 20 MEI 1933. No. 119. MIDDELBURG. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DE ECONOMISCHE RAAD. Tot voorzitter tevens lid van den Economischen Raad is benoemd prof. ir. I. P. de Vooys, directeur van de Alg. Kunstzijde Unie te Arnhem. Tot leden: mr, D. Beaufort, Utrecht, mr. H. Bijle- veüd, Amsterdam, Prof. mr. W. A. Bon- gers, Amsterdam ,Prof. mr. G. W. J. Bruins, Wassenaar, Prof. mr. P. A. Die penhorst, Amsterdam, Ir. A, Groothoff, Amersfoort, dr. E. Heldring, Amsterdam, Prof. H. A. Kaag, Tilburg, mr. H. van Manen, Zeist, dr. F, E. Posthuma, den Haag, J. A. Stokdijk, Rotterdam, mr. L. J. A. Trip, Amsterdam, Prof. mr. F. de Vries, Rotterdam, Ch. J. I. M. Weiter, den Haag. Tot secretaris is benoemd P. Lieftinck den Haag. MAGALLANES VRIJHAVEN. De consul van Chili te Rotterdam deelt mede: JDe stad Magallanes is tot vrijhaven verklaard, hetgeen medebrengt, dat met ingang van 1 Juli over het geheele ge bied van Magallanes geen douanerech ten zullen worden geheven. De stad Ma gallanes telt ongeveer 50.000 inwoners en is de meest Zuidelijk gelegen stad der wereld. Opgericht is een afdeeling Neder land van de Ned.-Indische Staatkundige partij „Vaderlandsche Club". Doel van de oprichting is hier meer algemeene bekendheid te geven aan de richtlijnen van de politiek van de V. C. en bij be langrijke vraagstukken het standpunt van de V. C. toe te lichten. Reizen in eigen land. Reizen in eigen land: het komend vóór-, hoog- en na-seizoen, overal ge propageerd. Wie weten wil, wat vele streken bin- nensgrens bieden aan natuurschoon, aan hotel „accomodatie" aan attractie, ga ter Openbare Leeszaal in de Molstraat. Een tafel vol lectuur aller gading in de studiezaal: kaarten, prospectie, van be kende bosch-, hei-, wei-, meer- en zee oorden, èn van stille plaatsjes, mooie plekjes, verrukkend en verkwikkend wie er kwam, noodend tot verblijf. lot behoud der Rijksleerschool. Men deelt ons mede, dat de voorbe reidende klasse, die verbonden is aan de Rijksleerschool alhier, uit bezuini gingsoogpunt bij het einde van den loo penden cursus wordt opgeheven. Waar uit het groote aantal leerlingen, dat steeds voor deze klasse werd opgege ven, mag afgeleid worden, dat de ouders prijs stellen op het hier gegeven onder wijs, zou het te betreuren zijn, als deze kiasse moest verdwijnen. Er heeft zich daarom een comité gevormd met het doel, een vereeniging tot instandhou ding dezer voorbereidende klasse te stichten. De oprichtingsvergadering, zoo als een advertentie in dit blad nader aangeeft, zal plaats hebben Vrijdagavond 26 -'Lei a.s.. Ouders van kinderen, die den leerplichtigen leeftijd nog niet heb ben bereikt, benevens alle anderen, die iets gevoelen voor de instandhouding Een geschiedenis uit het oude Madrid door F. MARION CRAWFORD. 44). - Toen gaf zij het op en legde haar hoofd op haar gekruiste armen op de steenen leuning. Spoedig kwamen de tranen weer, waar de nar blij om was, want hij wist dat ook in het vreeselijkste verdriet tranen leniging brengen, en dat nu het ergste voorbij was, zoodat hij haar spoe dig ergens kon brengen, waar zij veili ger zou zijn dan hier. Thans had hij haajy zoo ver mogelijk van Don Jan's deur gebracht, daar waar het lange terras naai het westen afboog, en waar het niet waarschijnlijk was dat op dit uur iemand voorbij zou komen. Het was een opwelling van het oogenblik geweest, en zelf was hij den schok, toen hij Don Jan s lichaam op den vloer uitgestrekt zag, nog niet te boven. Hij wist niets van wat er was gebeurd, maar zich er gens in een hoek schuil houdende om den koning van het bezoek aan' zijn broeder te zien terugkeeren, had hij ei zich van overtuigd, dat Don Jan toen alleen was. Toen was hij naar diens ka- mer gegaan om, zoo mogelijk, te weten te komen hoe het met den brief stond en of hij zelf al of niet nog in gevaar verkeerde. Want hij was van plan uit het paleis te vluchten of zich van kant te maken, liever dan op de folterbank gelegd te worden, als de koning hem zou verdenken de hand te hebben in een samenzwering. Een gewone lafaard was hij met, maar zijn angst voor lichame lijke pijn was zoo ontzettend, als alleen zulk een gevoelige natuur als de zijne kon voelen. Sinds hij Philips' gezicht aan net souper had gez-!en, zweefden hem steeds de pijnbank en de „Spaan van de voorbereidende klasse aan de Rijksleerschool, wordt dringend aange raden, deze vergadering bij te wonen. RAAD VAN TERNEUZEN. Oneenigheid bij B. en W. over verkiezingspropaganda. 9 uur winkelsluiting in Zomertijd. In de Donderdag gehouden raadszit ting bleek uil een verklaring van den voorzitter, dat door de afdeeling der S.D.A.P. aan B. en W. vergunning was verzocht om op Maandag den tweeden Paaschdag op de Markt propaganda te mogen maken met de bekende auto dier partij met gramophooninrichting waar mede redevoeringen werden ten ge- hoore gebracht. De meerderheid van B. en W. had dit verzoek geweigerd. Toen was men bij den burgemeester ge komen en deze, die van oordeel was dat het eerste verzoek, als behoorende on der de toepassing der Zondagswet door het college moest worden beslist had gemeend dat het tweede viel onder de toepassing van art. 21 der Algemeene Politieverordening, Hoewel de daarin beschreven vergunningen ook moeten verleend worden door B. en W. is de praktijk steeds geweest, dat het geven der. vergunningen werd overgelaten aan den burgemeester. Hij had tegen het rij den en demonstreeren met de auto geen bezwaar en had de vergunning verleend. Uit de daarop volgende besprekingen bleek dat de heer Geelhoedt en S c h e e l e, de wethouders, de ver gunning hadden geweigerd omdat zij de straat voor het houden van dergelijke politieke demonstraties niet geschikt achten; tegen de zaak zelf, en dus niet dat deze op 'n erkenden Zondag zou ge houden worden was hun bezwaar ge richt. Het had hun daarom gegriefd, dat de burgemeester tegen den wensch der meerderheid voor den volgenden dag eigenmachtig wel vergunning had ver leend, terwijl dat volgens de verorde ning toch ook tot hun college behoort en de heer Scheele zag daarin een aan tasting van het Gezag, hetgeen niet toe laatbaar is van wege den drager van het Gezag. De voorzitter wierp dat ver wijt van zich. Hij heeft de bestaande ge woonte gevolgd en krachtens de hem vroeger verleende volmacht vergunning verleend voor den werkdag. Indien de wethouders hem daarvan een grief ma ken wenscht hij die verantwoordelijk heid niet langer te dragen, en moeten al de desbetreffende verzoeken door het college beslist worden, tot welke ge volgen dit dan in de praktijk ook aan leiding geeft. De heer Scheele achtte het standpunt van den voorzit ter in dat opzicht niet juist en is van oordeel, dat er moet gewerkt worden in een geest van vertrouwen, doch dat men de verhoudingen niet scherp moet zetten. In den loop der discussie deelde de voorzitter nog mede, dat voor hetgeen vergunning gevraagd was, in het geheel geen vergunning noodig was. In verband met deze kwestie zal wijzi ging der politieverordening noodig wor den, O.m. werd door den heer Van D r i e 1 het goed recht zijner partij voor bedoelde propaganda bepleit. Bericht was ingekomen van den heer C. van den Bulck dat hij door bijzondere omstandigheden heeft moeten bedanken als lid der S.D.A.P. en mitsdien zijn ontslag nam als lid van den raad. De sche laarzen" voor oogen. Don Jan ech ter was vriendelijk, en zou hem wel waarschuwen als hem gevaar dreigde en zoo zou hij nog altijd door te vluchten of zich van kant te maken, kunnen ont komen aan te worden uiteen gereten. Daarom was hij de half openstaande deur van de slaapkamer binnen ge gaan, maar toen hij zag, wat daar was gebeurd, was zijn eerste opwelling om zich zelf te redden, zoo gauw mogelijk weg te loopen, niet alleen omdat de moord van Don Jan ontzaglijke moei lijkheden zou teweegbrengen, en een uit gebreid onderzoek en verhoor na zich zou sleepen, gedurende welke hij zoo goed als zeker schuldig zou worden ver klaard, maar ook om de meer onmiddel lijke reden dat, wanneer hij bij het lichaam werd gezien, hij als getuige zou worden gehoord. Maar daar hij geen lafaard was, ging zijn eerste gedachte, trots zijn vergeef lijken angst, uit naar het onschuldige meisje, wiens goede naam naar de maan zou zijn, indien zij aangetroffen werd in de houding, waarin zij daar lag. Daarom bracht hij haar, alvorens aan zich zelf te denken, zoo goed als hij maar kon, in veiligheid, zij 't dan ook met heel veel moeite en tegen haar wil. Half verlamd door haar grenzelooze smart, lag zij hevig snikkend tegen de leuning. De nar begreep, dat hij niets kon doen. Zoolang zij half bezwijnd scheen te zijn, had hij getracht haar een beetje te helpen door met zijn hand en- arm haar hoofd te ondersteunen, met een teederheid, alsof het zijn eigen kind had gegolden. Zoolang zij niet wist wat hij deed, was zij slecht^ eep in nood ver- keerend menschelijk wezen" gewees), en een vrouw; en in hei ul ;iste van zijn ziel voelde hij een groot medelijden met alles wat leed, was te inniger en grooter geloofsbrief van zijn opvolger, de heer A. J. Harte werden goedgekeurd en tot diens toelating besloten. De pachters van het grasgewas in de omgeving van het z.g, tweede Schelpen hoekje bij den Oosterput ondervinden nadeel van het publiek dat ter plaatse in de Schelde komt baden, door het vertreden van het gras. Zij verzochten een strook langs den Scheldeoever ter breedte van 10 M. met prikkeldraad te willen afsluiten tegen 20 per jaar. De heer Scheele raamde met de af sluiting de totale kosten op 40. B. en W. achten het niet noodig hierin tus- schenbeide te komen, omdat er een bad- en zweminrichting is. Met 8 tegen 6 stemmen vereenigde de raad zich on danks het pleidooi van de heeren Van Driel, De Bakker en Hamelink, met het voorstel van B, en W. Aangehouden werd een adres van caféhouders in de omgeving van het spoorwegstation tot wijziging der po litieverordening ten behoeve eener dansvergunning tijdens de Pinksterda gen. De voorzitter wees er op, dat, aange zien de Pinksteren na 1 Juni valt en dan inmiddels de wet betreffende het dans- gevaar in werking is getreden, dan het geen men wenscht toch totaal uitgeslo ten is. In verband met een verzoek der Win- keliersvereeniging Ter Neuzen Klimop werd besloten dat de 21 dagen waarop de winkels langer mogen geopend blij ven, in overleg met het bestuur dier ver eeniging worden bepaald. Daarbij zal gelet worden op bijzondere dagen voor Sluiskil. Over het amendement van den heer Hamelink om te bepalen dat gedurende den zomertijd het slluitingsuur der win kels voor de buitenwijken zal worden bepaald op 9 uur 's avonds en in de kom op 8 uur behouden staakten de stemmen opnieuw, zoodat dit als verworpen werd beschouwd. Met 8 tegen 6 stemmen werd daarop aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. om het sluitingsuur gedurende den zomertijd algemeen op 9 uur te stellen; tegen stemden de heeren Van Aken, De Bruijn, De Bakker, Van Driel, Van Doeselaar en Hamelink. Op voorstel van den heer Verlinde werd het tijdstip voor den verkoop van pa- tattes frites van 11 uur verlaat tot half twaalf. Aangewezen werd de plaats voor stichting eener nieuwe openbare school te Sluiskil en daartoe van Gravin Else de Hemptinne geboren Kerkhove de Denterghem te Gent aangekocht een stuk land in den Pierssenspolder, ge legen aan de Pierssenspolderstraat tegen den prijs van 1.35 per m2. Een voorstel van den wethouder Scheele, gesteund door de heeren De Jager en Huijssen, om wegens den moei lijken financieelen toestand der ge meente den bouw der school nog een jaar uit te stellen werd verworpen met 10 tegen 4 stemmen. Met de voorstellers stemde nog alleen de heer De Bruijn. Het voorstel was bestreden door de heeren De Jonge, Colsen en Van. Cad- sand. Het benoemen van een geneesheer te Sluiskil werd, na bespreking van dit punt der agenda in besloten vergade ring aangehouden. Voor bestrijding der kosten van ver bouwing der R.K. jongensschool in de kom van het R.K. kerkbestuur van St. Willibrordus te Ter Neuzen zal met het bestuur dier vereeniging een geldleening omdat hij zelf zooveel leed had onder vonden. Maar nu zij weer was bijgeko men en hem herkende, was het heel wat anders. Zij was nu niet meer een vrouw, maar een dame van hooge geboorte, een der hofdames van de koningin, iemand, die ver boven hem was verheven en wier hand hij niet waardig was aan te raken. Hij zou tegen den koning zelf veel vrijpostiger durven zijn dan tegen dit jonge meisje, dat door het toeval een oogenblik onder zijn hoede was ge steld. Terwijl hij in het maanlicht naar haar gratieuse gestalte, haar kleine en tengere armen keek, scheen zij hem toe van een altaar te zijn gekomen om in het leven te lijden, en dat het bijna heiligschennis was geweest zijn handen op haar schouders te hebben gelegd en haar te beletten te doen wat zij zelf wilde. Hij begreep niet den moed te hebben gehad zoo ruw en bevelend je gens haar opgetreden te zijn. Hij had een zacht gemoed, al bracht zijn beroep mee scherpe en stekelige dingen te moe ten zeggen. Heel delicate gedachten en gevoelens sluimerden in het diepste dei- ziel van den mismaakten man. ,,Kom'', zei hij zachtjes, na lang te hebben gewacht, en toen hij meende dat zij kalmer werd. „Laat mij u wegbren gen, Dona M'aria Dolores, want hier kun nen wij niet blijven". „Breng mij weer naar hem", antwoord de zij. „Laat mij weer naar hem terug keeren". ,,Neen dat gaat niet. Wel naar uw vader; daar bent u veilig". Voordat de dwerg het beletten kon, was Dolores opgesprongen. „Naar mijn vader! O. neen neen. neen! Nooit zoolang ik leef. Ik wil overal heen, behalve naar hem. Neem je handen van me af raak me niet aan! Al ben ik niet sterk, toch zal ik je dooden, als je ad 3200 worden gesloten tegen een rente van 4pet. Bij de rondvraag informeerde de heer Van Cadzand of B. en W. zich ten volle verantwoord achten met het oog op brandgevaar voor belendende ge bouwen in verband met de vergunning voor het bouwen der groote houten ten- toonstellingsloods met asfaltpapier ge dekt, op het parkeerterrein. De voor zitter deelde mede, dat de brandweer in overleg met het tentoonstellingsbe- stuur de noodige maatregelen genomen heeft. Er zal o.m. nacht en dag een brandwacht worden ingesteld en een der motorspuiten in de onmiddellijke omgeving gereed staan. Ook stelde de heer Van Cadsand vragen in verband met hinderlijk rumoer op het tennisveld en sportterrein tijdens teraardebestellingen op de daar naast gelegen begraafplaats. De voorzitter zou dit bij B. en W. nader bespreken en een onderzoek instellen. De heer Van Driel bepleitte te stoppen met het brengen van vuilnis aan de Van Steen bergenlaan nu men over een goede berg plaats beschikt en voorts dat terrein weer eens te ontratten. N.a.v. een vraag van den heer D e Bakker voor verbetering van den naar zijn meening gevaarlijken oprit in de Korte Kerkstraat, gaf de wethouder voor financiën te kennen, dat daarvoor thans geen geld beschikbaar is. De voorzitter zeide aan den heer Van Doeselaar, die klaagde over ont duiking der Bouwverordening bij een aanbouw te Sluiskil, dat B. en W. daar op wel de aandacht gevestigd hebben, maar zij nog wachten met in te grijpen in verband met een kwestie tusschen aanbesteder en aannemer. Een bewo- ningvergunning is nog niet afgegeven. Aan zijn opmerking betreffende herstel ling van een der gemeentewoningen te Sluiskil zal worden voldaan. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag 19 Mei wer den de volgende zaken behandeld: C. C., 23 j., koopman te Serooskerke (W.) was op 25 April 1933 wegens op lichting van A. A. Brouwer te Bres- kens voor een bedrag van 100 en we gens oplichting van Roeland Lievense te Zoutelande voor een bedrag van 12.50 veroordeeld tot een gevangenis straf van 4 maanden. Tegen dat vonnis was hij in verzet gekomen en werd deze zaak thans we der opnieuw behandeld. Eisch bekrachtiging van het verstek- vonnis. J. F. T., 29 j., bakkersknecht te Oost burg, gedetineerd, werd (verdacht dat hij in October 1932 tot half Februari '33 in Zeeuwsch-Vlaanderen een geldsbe drag van ongeveer 250, dat hij in dienstbetrekking als agent van het kan toor „Dorma Gist Venlo" onder zich had, wegens door hem voor dat kantoor verkochte gist, Sheeft verduisterd. (Ing. Med.) tracht me naar mijn vader te brengen!" Zij pakte met haar kleine handen zijn polsen beet en trachtte met de kracht der wanhoop hem op zij te duwen om langs hem te kunnen komen. Maar rustig weerstond hij haar, met de groote kracht van zijn lange armen, terwijl hij zich op zijn korte, kromme beenen schrap zette. Plotseling liet zij in wan hoop zijn polsen los. „Niet naar mijn vader!" smeekte zij met gebroken stem. O, alsjeblieft niet naar mijn vader!" De nar begreep haar niet goed, maai hij gaf toe, want hij kon haar toch niet naar Mendoza's vertrekken dragen. „Maa,r wat kan ik dan doen om u er gens te brengen, waar u veilig bent?" vroeg bezorgd. „Hier kunt u niet blij- ven Terwijl hij zoo sprak, gleed er een lichte gestalte met uitgespreide handen uit de schaduw, en een zachte stem, die trilde van angst en ontroering, noemde Dolores' naam. Het volgende oogenblik sloot Dolores haar zuster in haar armen. „Is 't waar?" kreunde Inez. „Is 't dus waar? Is hij dood?" En haar stem brak, HOOFDSTUK IV. De genoodigden op het feest hadden zich na het souper weer in de groote troonzaal verzameld, waar het statige dansen, waarom het Spaansche hof zelfs toen in gansch Europa beroemd was, een aanvang had genomen. Het orkest was op een kleine estrade geplaatst onder den grooten hoog van het middelste ven ster. Een draperie van fluweel en bro- caat, die afhing van een soort hekwerk van voldoende hoogte, onttrok de muzi kanten aan het gezicht, hoewel sommi ge instrumenten en de bewegende strijk stokken der violisten er bovenuit kwa men. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Verdachte door den President onder vraagd, gaf een verduistering van een geldsbedrag groot 230 toe, doch niet dat van 500.Hij heeft het geld ten eigen bate aangewend, omdat hij van zijn loon niet kon bestaan. De officier van justitie is van mee ning, dat de firma die verdachte in zijn dienst heeft genomen verkeerd heeft gedaan door eerst niet eens te infor- meeren, hoe hij bekend staat. Verdach ts heeft een zwerversnatuur en is reeds eerder veroordeeld geweest. Spr. wil echter verdachte de kans geven zijn le ven te verbeteren en vraagt 4 maan den gevangenisstraf waarvan 2 maan den onvoorwaardelijk en 2 maanden voorwaardelijk een en ander met af trek voorarrest. De verdediger van verdachte mr, A, M, J. van Deinse bepleitte clementie en refereerde zich hverigens aan het oordeel van de Rechtbank. F. P., 38 j,, monteur te Sluiskil, ge detineerd, werd ten laste gelegd dat hij in de maand Maart j.l. te Sluiskil A. Fermont jheeft opgelicht voor ('afgifte aan hem van diverse maaltijden en tot het verstrekken van nachtlogies en be- wassching gedurende eenige dagen. Verdachte was in Maart 1933 te Sluiskil bij den logementhouder A. Fer mont gekomen en had dezen bij die ge legenheid medegedeeld dat hij, ver dachte werk zou krijgen op de cokes- fabriek; dat hij geld wachtende was van zijn broer en bovendien van een ken nis te Sas van Gent. Vervolgens vroeg hij den logementhouder in de kost te mogen komen, doch thans nog geen geld te bezitten. Door voormelde verhalen die allen in strijd met de waarheid ble ken te zijn is de logementhouder be wogen ^.an verdachte eenige dagen maaltijden, logies en bewassching te verschaffen. Verdachte door den President onder vraagd gaf een en ander toe. De ge hoorde getuige deed verhalen op welke wijze hij door verdachte bewogen was. Deze had thans een schuld bij hem van 45,28. De officier van justitie eischt 2 maan den gevangenisstraf met aftrek voor arrest. De verdediger van verdachte mr- A, M. J. van Deinse is van meening dat de oplichting niet vast staat. Verdach te zou betaald hebben als hij werk had gekregen. PI. verzoekt voor verdachte clementie. C. M., 27 j., tuinder te Sint Laurens, thans gedetineerd, werd ten laste ge legd, dat hij in Maart 1933 te Ter Neu zen, door zich uit te geven voor In specteur van de Bank Mercurius te Antwerpen, A. Jansen te Ter Neuzen heeft bewogen tot de afgifte van een bedrag van 4, terwijl zijn mededee- lingen grootendeels in strijd met de waarheid waren. Ook werd hij nog verdacht dat hij op 8 Februari 1933 te Ter Neuzen een ze keren Hoogstrate heeft opgelicht voor een bedrag van 25 en dat hij in het aHBWMKB—BH—H— Het gemaskerd dansen, indien men dat dansen mocht noemen, dat algemeen in zwang was in den tijd van keizer Maximiliaan, en dat nog niet geheel in onbruik was geraakt aan het keizerlijke hof. in Weenen, behoorde in Spanje al lang tot het verleden, en in de plaats daarvan waren de sierlijke „pavane"- dansen geïntroduceerd, waarvan nog he den ten dage leelijke nabootsingen be staan. De oudere dames trokken zich terug naar de buitenzijde der zaal en lieten den gecireerden vloer vrij voor hen, die dansten. Naarmate van hun rang vormden zich groepjes vanaf de estrade, waarop de troonzetels stonden, naar het andere einde der zaal. De ou dere en ernstiger heeren begaven zich naar aangrenzende vertrekken; hier wa ren speeltafels klaar gezet, waar met thans lang vergeten spelen groote som men gelds werden verloren. Dit geschied de met nadrukkelijk goedvinden van den vromen Philips, die begreep, dat alles, wat het fortuin der Grandes kon aan tasten, hem slechts ten goede zou ko men; immers door hun een deel van hun kolossale fortuinen te doen verliezen, beroofde hij hun tevens van datgene, wat een voortdurend element voor re volutie was. Alles wat in zijn macht was, stelde hij in het werk om de machtige Grandes van het koninkrijk te ruïneeren. Spelen en elke denkbare buitensporig heid moedigde hij aan, en met achter docht en misnoegen keek hij naar de voorzichtiger mannen, die evenals hun vaders, hun rijkdommen zorgvuldig bij een hielden. Maar dit waren slechts weinigen, want het behoorde nu een maal tot de waardigheid van een edel man om enorme geldsommen te verlie- zen zonder een spier te vertrekken. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5