BINNENLAND. WEER EN WIND. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" ZEELAND. NUMMER 119. DRIE BLADEN. ZATERDAG 20 MEI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN, WALUHEREN. ZEEUWSCH-YLAANDEREN O.D. CEEUWSCH-VLAANDEREN W.B. 1 $>ro vittrialc MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ v Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsch» Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. DE KABINETSFORMATIE. Standpunt r.-k. fractie. De r.-k. bladen bevatten een officieu- se verklaring omtrent het standpunt van de r.-k. fractie ten aanzien van Colijn's pogingen tot vorming van een parle mentair kabinet. Luidend: „Waar is, dat de formatie van een parlementair kabinet, voortgekomen uit en steunende op de fracties der libera len, vrijzinnig-democraten, anti-revo lutionairen, christelijk-historischen en roomsch-katholieken, is mislukt, omdat de r.-k. Kamerfractie, gelijk te voren voldoende bekend was, om zoowel prin- cipieele als practische redenen niet be reid bleek daaraan hare medewerking te verleenen. „Deze vooral ook de practische bezwaren tegen de vorming van een parlementair kabinet op zoo breede, weinig samenhang vertoonende basis, bleken ook na het bekend worden van den uitslag der verkiezing onverzwakt te gelden. „Onwaar is, dat de heeren Aalberse en Van Schaik zouden verklaard heb ben, dat zij, indien daartoe aangezocht, niet bereid zouden zijn te pogen een par lementair kabinet op minder breede ba sis te vormen, „Onwaar is ook, dat de formatie van een rechts parlementair kabinet zou zijn afgestuit op gebrek aan voldoende medewerking van de zijde der Christe- lijk-Historische of Roomsch-Katholieke Kamerfractie." DE VERSNELDE BRUGGENBOUW- Tegen tolheffing. De A.N.W.B., de K.N.A.C. en de B.B. N. hebben in een adres aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat zij evenals dat college met veel instemming hebben kennis genomen van het voornemen der regeering om over te gaan tot een ver snelden bouw van de bruggen bij Moer dijk, Dorcjjrecht, ten Oosten van Rotter dam en ren Noorden van Hendrik Ido Ambacht. Zij meenen evenwel niet te kunnen instemmen met den opzet van finan ciering van bedoelde bruggen. Naar hun meening is niet duidelijk ge maakt om welke redenen zou moeten worden overgegaan tot een financiering door middel van een tolheffing ten ein de de meergenoemde bruggen spoedig te kunnen voltooien. Gedurende de laatste jaren zijn juist alle mogelijke pogingen gedaan om tot opheffing van de nog bestaande weg- en brugtollen te geraken en dit in het al gemeen niet zonder succes. Adressanten vermeenen dat die nood zaak niet bestaat, omdat de voorgeno- ™en bruggenbouw op soortgelijke wijze als thans is voorzien, kan worden ten uitvoer gebracht, evenwel zonder hin derlijke en voor de weggebruikers be zwarende tolheffing, mits de jaarlijksche bijdrage uit het Wegenfonds instede van tot 1947 tot 1955 wordt voortgezet. Een zoodanige gewijzigde financierings methode achten zij volkomen verant woord, omdat het hier objecten betreft, welke gedurende vele decennia hun waarde zullen blijven behouden, waar voor dus de afschrijvingstijd ontegen zeggelijk op ten minste 80 jaren kan worden geacht wanneer de financiering daarvan over een tijdperk van 20 a 25 jaren zou worden verdeeld. Om al deze redenen hebben genoem de vereenigingen verzocht de betreffen de wetsontwerpen te willen aannemen, echter zoodanig geamendeerd, dat het licht6 tolheffing daaruit worde ge- HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Het standpunt der federatie. De IJmuider Federatie heeft een ma nifest verspreid, waarin zij het misluk ken van de onderhandelingen tusschen partijen onder leiding van den rijksbe middelaar prof. mr. Josephus Jitta toe schrijft aan de nieuwe eischen van de reedersvereeniging om na 1 Januari a.s. een loonsverlaging van 10 pet. in te voe ren, wordt aan de Maasbode gemeld. Omdat de Centrale Bond geen discussie over dezen nieuwen eisch der werkge vers mogelijk achtte heeft zijn delegatie de conferentie reeds verlaten, voordat Y ee?1 bespreking kwam. De IJmuider Federatie verklaart nu bereid te zijn tot 't doen van concessies en daardoor mee te werken aan een op lossing, zoodra van reederszijde blijk wordt gegeven, dat redelijkheid en ge zond verstand de overhand krijgen, al dus de taal van het manifest, HET KONINKLIJK TELEGRAM AAN PRESIDENT ROOSEVELT. De Nederlandsche Maatschappijvoor Nijverheid en Handel heeft aan de Ko ningin een telegram van den volgenden inhoud gezonden: De Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel betuigt H. M. de Koningin haar groote dankbaarheid voor de treffende woorden, waarin H. M. in haar antwoord aan president Roo sevelt uiting heeft gegeven aan een overtuiging, die in het overgroote deel van het volk leeft. Moge deze daad van Uwe Majesteit mede van invloed zijn op het wederkee- ren van ventrouwen tusschen de volke ren en op het herstel van een daaruit voortkomend vrij handelsverkeer. TEGEN EXCESSEN BIJ HET STRANDLEVEN. Het bestuur der Federatie van de r.-k. vrouwenbonden in Nederland en het bestuur van den Nederlandschen Christen Vrouwenbond hebben in een tot de ministers van binnenlandsche za ken en justitie gericht adres gewaagd van de excessen, die zich bij het strand en badleven voordoen, en het verzoek gedaan de noodige maatregelen te ne men om aan genoemde excessen paal en perk te stellen. Naar aanleiding daarvan heeft eerst genoemde minister de commissarissen der Koningin uitgenoodigd, de aandacht van de burgemeesters op deze aangele genheid te vestigen. DE COMMISSIE-WELTER ONTBONDEN. Bij K. B. van 16 dezer is de staats commissie ad hoe aan welke was opge dragen binnen zoo kort mogelijken ter mijn aan de Koningin zoodanige voor stellen te doen a|s in verband met de noodzakelijkheid van eene blijvende en aanzienlijke verlaging van het peil der Rijksuitgaven dienstig zijn te achten, de zoogenaamde Commissie-Weiter ont bonden, met dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de door hen bewezen diensten, en is bevorderd tot groot-officier in de or de van Oranje-Nassau Ch. J. I. M. Wel ter,oud-vice-president van den Raad van Indië, lid en voorzitter van de vo rengenoemde Staatscommissie. Gisteren heeft de Koningin een aantal militaire autoriteiten ontvangen, zoowel van het Nederlandsche als van het Ned. Indische leger, die verzocht hadden aan de Koningin te worden voor gesteld en haar dank te mogen betui gen. Naar de N. Rott. Crt. uit zeer goe de bron verneemt, is dezer dagen de benoeming te verwachten van den mi nister van waterstaat, mr. P. J. Rey- mer, tot burgemeester van Bever- w ij k. Na zijn verhoor voor den rechter commissaris te Tiel, is het Tweede Ka merlid, de heer Wijnkoop, gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. Middelburg. (Ingez. Med.) Goed zoo De afdeeling Zeeland van de Ver eeniging van Ambtenaren der Registra tie en Domeinen vloog heden om 10 uur met een extra-vliegtuig van Vlissingen naar Haamstede tot het houden van haar halfjaarlijksche vergadering in „de Schouwsche Boer" waaraan verbonden een excursie naar de bebossching van den Staatsdomeinendienst op Westen schouwen. Wijziging licht Stavenisse. Aan den Inspecteur-Generaal van het Loodswezen enz. werd verzonden het volgend schrijven: Tijdens de laatste Algemeene Ver gadering van de Schippersvereeniging „Schuttevaêr" werd aangenomen een Elke ernstige en goedgemeende po ging om een vriend te zijn en anderen een liefdedienst te bewijzen, wordt een onweerstaanbare toovermacht, waarmee men zijn eigen kooi open kan rukken. Doch wie dat besef niet heeft, blijft tot zijn dood een gevangene Vincent van Gogh. voorstel om aan te dringen op wijziging van roode sectoren van het vuur van Stavenisse, no. 179 van de Lichtenlijst 1933, behoorende bij de Zeemansgids voor de Nederlandsche kust. Opgemerkt werd, dat {hans, in het licht opvarend, beide zijden van het vaarwater rood zijn gedekt. Men acht te het, vooral naar boven, gewenscht, dat stuurboordzijde in bedoeld geval door groen werd aangegeven. Ook voor de benedenzijde meende men wijziging tot groen te moeten aanbevelen en dit mede ter bevordering van uniformiteit in de wijze van aanduiding. De mindere .zichtbaarheid, werd geen bezwaar ge acht. Handelend in opdracht van bedoelde vergadering, heeft het bestuur van Schuttevaêr de aandacht van den In specteur op een en ander gevestigd, in de overtuiging, dat, zoo eenigszins mo gelijk, aan het verlangen der belangheb benden zal worden voldaan. Autcbusdienst tusschen Vierde en Vijfde District. De heer A. de Zeeuw te Terneuzen heeft concessie gevraagd aan Gedepu teerde Staten voor de inrichting van 'n dagelijkschen autobusdienst van Ter neuzen over Philippine, IJzendijke en Schoondijke naar Breskens. Deze autobusdienst zou dan komen te rijden langs trajecten van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Maat' schappij en van de Maatschappij Bres- kens-Maldeghem. Wanneer het college van Ged. Staten nog op hetzelfde stand punt staat als enkele maanden gele den, toen een aangevraagde concessie van IJjendijkeGrens naar Breskens is geweigerd, omdat de tram ruimschoots in de verkeersbehoeften voorziet, aldus de Breskensche Courant, dan is ook het slot van deze aanvrage reeds beslist en wel in afwijzenden zin. Het eerste Molenwaterconcert. De eerste muziekuitvoering op het Molenwater is gisteren gegeven onder begunstiging van prachtig Meiweder en een groot aantal stadgenooten was dan ook opgekomen om van de goede mu. ziek van ons Middelburgsch Muziek korps en van den heerlijken avond bui ten te genieten. Met den marsch „Alte Kameraden" zette het korps onder leiding van den heer Joh. H. Caro, het zomerseizoen in Voor de pauze kon men o.a. genieten van het Ballet-divertissement van Blat- termann, en na de pauze bracht het korps nog een drietal nummers ten ge- hoore, waarvan als laatste de groote fantasie over motieven van de .opera „II Trovatore" van Verdi. Dit nummer dat ongeveer 20 minuten in beslag neemt, is met groote aandacht gevolgd en met een krachtig applaus besloten. Een opgewekte marsch als toegift en het eerste concert was in alle opzich ten geslaagd- Parkeeren op Hemelvaartsdag. De regelings commissie voor den Bondsdag van het Nederlandsch Jonge- lings Verbond verzoekt ons mede te deelen, dat na overleg met den Commis saris van politie, besloten is auto's en autobussen op 25 Mei alleen te laten parkeeren op de Loskade en te bepa len, dat rijwielen dienen opgeborgen te worden in de daarvoor bestemde rijwiel bergplaatsen. Christelijke Jongemannen vereeniging. De Christelijke Jongemannen Vereeni ging alhier, vroeger genaamd Christe lijke Jongelings Vereeniging, herdenkt heden haar 60 jarig bestaan. Mede met het oog op de tijdsomstandigheden be sloot het bestuur aan deze herdenking een sober karakter te geven. In den avonddienst in de Nieuwe Kerk hoopt ds. B. J. Rijnders, oud lie der C. J. M. V. morgen een herden kingsrede uit te spreken. Kanovaarders. Nauwelijks is de zomer in het land o:: de waterrotten laten van zich hooren en al is het voor zwemmen nog frisch, voor kanovaren is de tijd aangebroken. Dit weet ook het bestuur van de jonge ka- novereeniging „Triton" alhier en het schreef, zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, tegen Maandagavond den eersten propagandatocht uit. Vereeniging van cactussen en vetplantenverzamelaars. De Vrijdagavond in de sociëteit „De Vergenoeging te Middelburg gehouden vergadering van cactusliefhebsters en hebbers, besloot tot oprichting van een vereeniging. Alle aanwezigen gaven zich als lid op, en kozen tot bestuur mevr. Ter Weer, penningmeesteresse en de heeren J. H. Koers, voorzitter, J. C. de Dreu, secretaris, Noordweg R If; A. Minderhoud en F. Bosschaart, commis sarissen. De vereeniging stelt zich ten doel door het houden van lezingen en be sprekingen meer onderling contact te krijgen en door het geven van wenken en raadgevingen te komen tot de juiste kweekwijze van deze planten. Door lid te worden en te profiteeren van deze deskundige voorlichting, krijgen de pas beginnende verzamelaars (sters) een uit stekende kans om te slagen in het aan leggen van een goede verzameling. Ook personen van buiten Middelburg kunnen zich als lid aanmelden en de bestuursle den geven gaarne nadere inlichtingen. Collecte Crisiscomité- De Collecte voor het Crisis-Comité heeft deze week 64.53 opgebracht. Verslag Gezondheidscommissie. De Gezondheidscommissie, zetel Goes, merkt in haar verslag over 1932 o.a. op dat de gezondheidstoestand in het ambtsgebied der commissie in 1932 gun stig was. Het geboortecijfer was iets hooger dan in 1931; het sterftecijfer lager. Het hoogste geboortecijfer per 1000 zielen werd bereikt in de gemeente Nisse, nl. 31.05; het laagste in de ge meente Driewegen, nl. 14.77. Het hoogste sterftecijfer per 1000 zie len bereikte ditmaal de gemeente Bors- sele met 12,55; het laagste de gemeente 's-Heer Abtskerke met 2.33. Nog steeds valt sedert 1905 regelma tig een daling te constateeren, zoowel wat het geboorte- als wat het sterfte cijfer betreft. Het getal zielen stijgt re gelmatig, hoewel langzaam. Het getal diphteriegevallen bedroeg nog niet het derde gedeelte van dat van 1931; in totaal deden er zich slechts 11 voor, waarvan 3 in de gemeente Goes, 1 in de gemeente 's-Heerenhoek en 7 in de gemeente Heinkenszand, te gen resp. 14, 2 en 7 het jaar te voren, in dezelfde gemeenten. Winkelsluiting. Op verzoek van het gemeentebestuur van Goes wijzen wij er op, dat de gis teren door ons gepubliceerde winkel sluitingsverordening, vanwege haar leng te, welke zij in den ons toegezonden en uiteraard wettelijk juisten vorm had door onze redactie, bekort is tot op de lengte, welke zij in ons blad had IN EN OM GOES. Be Goesche slagers. De Goesche slagers hebben in den loop der jaren al heel wat narig heden meegemaakt, al zij daarbij da delijk opgemerkt, dat veel leed noode- loos geleden werd! Zoo waren er aanvankelijk velen te gen het slachthuis gekant, maar nu het er eenmaal is, zullen er nog maar wei nigen zijn, die het zouden willen missen- Want een gemeentelijk slachthuis, zelfs de zooveel hygiënischer behandeling van het vleesch buiten beschouwing ge laten, brengt vele voordeelen met zich Alleen staan daar ook eenige kosten tegenover, maar deze zijn zeker gering tegenover de hygiënische zekerheid die nu gewaarborgd is. We merken dit alles op, omdat den laatsten tijd bij velen de idee post ge vat heeft, dat de Goesche slagers, duur zijn. En men grondt dan zijn meening op het feit, dat elders het vleesch goed- kooper is en het van -elders ook te Goes goedkooper aangeboden wordt Zooals uit het voorgaande bleek, kan een gering verschil te wijten zijn, aan het feit, dat men elders niet verplicht is in een gemeentelijk slachthuis te slachten ook Middelburg heeft er nog geen doch de voornaamste oor zaak moet toch in het kwaliteitsver schil gezocht worden. Middelburg 20-V-'33 Vrijdag: hoogste lucht temperatuur 22.6 °C; (73 °F); laagste 10.3 °C (51 °F). Heden 9 h: 14.1 C; 12 h: 18.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 769 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand 769.5 mm te Danzig; laagste 746.5 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond Zwakke tot matige O. tot Z. wind, hel der tot licht bewolkt, later wellicht toe nemende bewolking, droog weer, iets warmer. Zon op: 5 h 00; onder 20 h 54, Licht op: 21 h 24. Maan op; 3 h 11; ortder 15 h 58. Zondag 21 Mei. Zon op: 4 h 58; onder 20 h 55. Licht op: 21 h 25. Maan op 3 h 21; onder 18 h 12. N.M.: 24 Mei. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Mei. Hoogwater. Laagwater. Za. (Zomertijd.) 20 12.03 24.15 6.03 18.18 Zo. 21 12.47 6.48 19.00 Ma. 22 1.00 13.25 7.29 19.39 Hoog - en Laagwater te Wemeldinge. Mei. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Za. 20 1.00 13.34 6.57 19.25 Zo. 21 1.55 14.26 7.44 20.08 Ma. 22 2.44 15.09 8.29 20.50 De leek oordeelt zoo vaak: vleesch is vleesch, maar inderdaad is er een geweldig verschil tusschen vleesch en vleesch. Zoo zal zelfs de leek begrijpen, dat een varken, met erwtenmeel ge mest, heel wat duurder moet zijn, dan één dat met aardappelmeel aan zijn ge wicht kwam. En wat de smaak betreft: het spek van het „erwten-varken" is lekkerder dan de ham van het „aard appelen-varken". Zoo is ook hier „alle waar naar zijn geld" en daar de Goesche bevolking als regel hooge eischen stelt aan de kwaliteiten van het vleesch, zijn de slagers wel genoodzaakt goede kwali teit vee te koopen en daar evenredige prijzen naar te berekenen. Dit alles bleek ons, na onderzoek ter bevoegder plaatse, waarbij ook dr. Baak, de directeur van het slachthuis, zoo welwillend was ons in te lichten, en waarna onze conclusie moest luidden: als regel verkoopt de Goesche slager goede kwaliteit vleesch en berekent hij daarvoor een alleszins billijken prijs, die hem voor zijn arbeid, enz, enz. ze ker toekomt, Een relletje. Gisteravond ontstond alhier een rel letje, toen een adelborst van de Gelder land een artillerist aan hield, die niet het militair saluut bracht. De soldaat is onder verzet naar de bomvrije kazerne overgebracht. Ook hierna bleef het ru moerig op straat en moest de politie handelend optreden, waarbij een man, die niet aan de bevelen van de po litie voldeed naar het bureau is over gebracht, waarbij hij verzet pleegde en een agent een klap in het gezicht gaf. KOUDEKERKE. Dat de lente thans in haar volle kracht mensch en dier verkwikt, blijkt wel uit het zich reeds enkele avonden en nachten doen hoo ren van een nachtegaal, die zijn mooien zang van af zijn verborgen plaats doet klinken. KLOOSTERZANDE, Alhier zal Don derdag 25, Zaterdag 27 en Zondag 28 Mei een tentoonstelling worden gehou den betreffende het Huis van Oranje, van Prins Willem af tot en met Konin gin Wilhelmina en Prinses Juliana. AARDENBURG. Donderdag verga derden de stembevoegde ingelanden van het waterschap Grooten Boom en Goodsvliet. Btesloten werd de tofhef-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1