w w 1 KING ONDERWIJS. AKKER.OCHE15 KUNST EN WETENSCHAP. FiNANGIEELE BERICHTEN. LANDBOUW. RECHTZAKEN. LE0ER EN YL00T. VERKEERSWEZEN P. T. T. Bereid uit een, edd natuurpro duct met edele eigenschappen BELEVENISSEN VAN PIENTERE PIETER. "AKKERTJES" cncte contwoie van HïT IAB. Dr v. HAMÊ1 *oos a harmens a wam h 4 sp lap gf gïi 1 1 WORTH A CROWN PEPERMUNT (Ingez. Med.) zeide de heer C hr. Hondius uit Middelburg accoord te gaan met de grondbeginselen van het reglement, want de traktementen waren werkelijk te laag, 1200 was op de dorpen regel. De kerkvoogdijen zijn verplicht het reglement uit te voeren en die het niet doen, noemt spr. géén protesteerende, doch rebelleerende kerkvoogdijen, Spr. heeft wel bezwaar tegen den naam Raad van beheer, want het zijn toch de kerkvoogdijen die het beheer voeren, maar ook tegen de wijze waarop soms de aanslag plaats heeft. Het reglement zal veranderd moeten worden anders zal men gekke dingen zien. Het aan tal vacatures zal zeer toenemen. Spr. meent dat men meer moet doen dan praten en stelt daarom een motie voor, waarin wordt gewezen op de bezwaren tegen art. 9 van het reglement en met name tegen de wijze, waarop de aansla gen bepaald worden waarom het art. met het oog op de moeilijke tijdsomstan digheden onverwijld moet worden her zien en het H. B. wordt uitgenoodigd daartoe pogingen bij de Synode aan te wenden- De heer L. A. van der Harst uit Middelburg keurt ook de houding van de protesteerende kerkvoogdijen af. 't Reglement was noodig en is wettig tot stand gekomen. Men moet liever samen trachten te komen tot een billijke regeling, men schijnt er niet voldoende rekening me de te houden, dat bijv. te Middelburg bijna de geheele hoofdelijke omslag weggaat aan predikantstraktementen. Ook de Raad van Beheer moet niet marchandeeren, maar liever inzage van den kapitaalsdienst vragen. De heer mr. de Jong erkent in principe de bezwaren tegen den Raad van Beheer als naam, het zou beter zijn te spreken van Traktementsraad. De motie zou concreter geformuleerd moeten zijn. Het hoofdbestuur zal haar intusschen overwegen, de aanslag is voor Middelburg verhoogd, omdat meer traktement dan het minimum wordt ge geven. De heer Hondius zegt dat het niet anders kan, want dan bleef er een vacature, dit wijst juist te meer op de wenschelijkheid van wijziging van bet reglement. De algemeene voorzitter zei- de toe de motie te bespreken in het hoofdbestuur als dat met de afgevaar digden der prov. afdeeling bijeen komt. Ds. P ij n a c k e r uit Zierikzee meende, dat men alom een hoofdelijken omslag moet heffen en zeide, dat de periodieke verhoogingen in theorie 160, doch in werkelijkheid 80 zijn. In vele pastorien is nog gebrek. De heer mr. de Jong deelde mede, dat het hoofdbestuur plannen overweegt om te komen tot 0.25 afdracht per lid aan de generale kas. De heer J. A. Bakker, algemeen voorzitter sprak over: De Kerk en de Crisis. Deze crisis is volgens spr. geen ge woon conjuctuurverschijnsel maar voor al van zedelijk-geestelijk karakter en geheel anders dan die van de tachtiger jaren. Spr. beziet vooral de geestelijke zijde van de crisis. De groote vooruit gang op allerlei technisch gebied heeft het wereldverkeer geheel veranderd. De kerk heeft thans een belangrijke taak. Stoffelijke achteruitgang kan zich wreken in het kerkelijk leven. In de tachtiger jaren was de invloed van de crisis anders dan nu. Het was toen een tijd van kerkelijke actie (doleantie). Ook het sectarisme tierde weelig en de Herv. kerk ondervond de schade van deze beroeringen. Het blijvend deel der lidmaten had toen meer liefde voor de Herv. kerk dan nu en de offervaardig heid was grooter. Het is zoo stil in de kerk en spr. zou wel willen dat er weer eens een geestelijke beroering kwam. Daarvan zou het sectarisme profiteeren maar de Ned, Herv. zou er z.i. toch ook wel bij varen. De Synode moest in dezen tijd eens een bijzondere boodschap aan de kerk doen en opwekken tot offervaarigheid. Men moet meer den band der eenheid voelen. Men wacht tot de crisis de kerk raakt en wanneer God het niet ver hoedt, zal zij dan te gronde gaan. Be heer en bestuur, kerkeraad en kerk voogdij moeten samen werken om door den crisisnood heen te worstelen. De Vereeniging moest ook in de synode vertegenwoordigd zijn, want men moet met de gewijzigde omstandigheden re kening houden. Er moet een centraal kerkelijk bureau komen. De vereeniging zal trachten jong en oud actief te maken om de offervaar digheid te doen toenemen. Er moeten collecten en andere inzamelingen van geld voor de kerk plaats hebben. Bezuiniging is noodig en wat niet di rect tot de kerk behoort moet men ook n'e* voor haar rekening onderhouden als bruggen, wegen, kerkhoven enz. De leden moeten rijp worden voor een bij drage aan de Generale Kas. Doel en streven der vereeniging verstaat men nog dikwijls verkeerd en men kan daar om de medewerking van de prediking niet missen. Bij goede samenwerking tusschen beheer en bestuur kan de kerk weer een stad op den berg worden. De heer Hondius zeide, dat het heffen vari een hoofdelijken omslag zuiverend heeft gewerkt. Dat vindt spr. niet erg, omdat een Gideonsbende be ter is dan een gemengd volk. Spr. meen de dat er toch nog zooveel is waarvoor men dankbaar kan zijn, ook nog de zin tot offervaardigheid. De heer Bakker bleef er bij, dat in de jaren omstreeks 1880 er meer liefde was tot de Ned. Herv. kerk dan nu. De heer mr. H, Kippersluys gaf daarop eene toelichting over de moge lijkheid en wenschelijkheid van gemeen schappelijke verzekering. De premies voor collectieve verzekering zijn lager dan bij zgn. normale verzekeringen, mede omdat men geen agenten met recht op provisie als tusschenpersonen heeft. De regeling van collectieve ver zekering van kerkelijke goederen heeft men ook in Engeland en daar werkt het ook goed. Men kan bij verzekering niet rekenen met de verkoopwaarde van een kerkgebouw, maar moet reke nen met de opbouwkosten en op de col lectieve polissen komt niet de lastige bepaling voor, dat men bij afbranden de kerk weer op dezelfde plaats moet herbouwen. Men krijgt het geld van de verzekering en is vrij hoe er mede te handelen. Men kent ook hier bij niet de belangentegenstellingen, die bij parti culiere verzekeringen voorkomen, om dat men aanneemt, dat de polis de werkelijke waarde aangeeft op den dag van den brand. Voor oude kerkgebou wen, waarvan de waarde haast niet te schatten is, zal men een bedrag moe ten nemen, die voor een modern kerk gebouw op dezelfde plaats noodig zou zijn. Naast tegen brandschade kan men ook tegen stormschade verzekeren en dan is de premie samen 60 cent per 1000, dus lager dan anders voor brand alleen. Ook tegen inbraak en exploita tie (het laatste voor 5 cent per 1000) kan men polissen nemen en tenslotte ook tegen het financieel risico van tij delijke voorziening in kerkruimte. De heer Bakker wees er op dat hier een goed object voor bezuiniging is, omdat men er voor brand alleen reeds met 40 cent per 1000 af is. Spr. wees er op, dat in het Noorden nog al eens veel branden voorkomen in den laatsten tijd, waarbij de kerken gevaar zouden kunnen loopen. De Voorzitter zeide, dat in Zee land ook het aantal branden, met „oor zaak onbekend" niet gering is. De heer iC. van Harderwijk zeide verheugd te zijn over de tot stand- koming van jde hfdeeling Zeeland en hoopte dat het deze goed zal gaan. Men voelt ook hier dat eendracht macht maakt. Nu met volle kracht aan den arbeid zeide spr-, want hij is over tuigd, dat de liefde voor de kerk vol doende is. God helpe de afdeeling. De heer M. Laernoes meende namens allen te spreken als hij het hoofdbestuur dank bracht en vooral de voorzitter voor zijn mooie rede. Ook spr. hoopte dat de afdeeling goed werk zal verrichten en alle kerkvoogdijen in Zeeland tot samenwerking zal brengen. De Voorzitter bracht dank aan allen voor (hun tegenwoordigheid |aan de referenten, aan het stembureau en aan het werk-comité en verzocht ds. A, F. W. de Kluis uit Vlissingen in dankgebed voor te gaan, waaraan deze voldeed. Schuilen als het regent. Alle 5 scholen te Yerseke heb ben besloten om noch nieuwen noch ouden tijd de deuren te openen, maar den tijd te halveeren, dus half 9 en half een. De jaarvergadering van de ver eeniging van onderwijzers op Schou- wen-Duiveland wordt dit jaar gehouden te Haamstede en wel op Vrijdag 9 Juni a.s. Prof. dr. Ph. Kohnstamm, hoogleeraar te Amsterdam, zal aldaar een lezing houden. Legaat Prof. van Vollenhoven, Prof. mr. C. van Vollenhoven heeft' zijn huis met tuin te Leiden gelegateerd aan het Leidsch Universiteitsfonds. Art, 13 L.o, wet. Bij Kon. besluit is het beroep van den raad der gemeente Stavenisse te gen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij genoemde gemeente verplicht werd tot een vergoeding, krachtens art. 13 l.o. wet 1920, ten be hoeve van een verzorger van een leer plichtig kind, ongegrond verklaard. De gemeente is dus verplicht om de door Ged. Staten van Zeeland vastge stelde vergoeding van 75 pet. der wer kelijk gemaakte kosten, uit te keeren. en niet in de gelegenheid naar den tandarts te ga&n, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den wel- doenden rust geven, waar naar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuwpijnen, 'n Kou, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Nederlandsch Product Gebruikt dus voortaan uitsluitend: Volgens recept van Apotheker Dumont (Ingez. Med.) Oud Boeddhabeeld. Aneta meldt uit Batavia. De Oud heidkundige Dienst is verrijkt met het grootste en oudste bronzen Boeddhabeeld, dat ooit in den Archipel werd gevon den. Het beeld is afkomstig van de Westkust van Celebes, waar tot -dpsver- re nooit iets uit de Hindoe-periode werd gevonden. Deze vondst werpt een geheel nieuw licht op de verbreiding en de chronolo gie van de Boeddhistische stroomingen in het Oostelijk deel van Ned. Indië De vondst wordt onder de belangrijk ste ontdekkingen van den laatsten tijd gerangschikt. groeit op klei-, zand- en leemhoudende zandgronden, mits voldoende droogge legd, terwijl hij geschikt is voor hoog- en halfstam en struikvorm op verschillen de onderstammen waarbij men hem geschikt oordeelt voor veredeling op ty pe IX behoeft het niet te verwonde ren, dat zijn verbreiding thans algemeen is. De vrucht is middelgroot tot groot; bij lichte oogsten worden de vruchten wel eens wat groot voor den handel. Op vallend is het aantal variaties: men treft gele, grauwe en roode typen aan, waar bij de bodemgesteldheid een rol speelt, terwijl de variatie zich niet enkel bepaalt tot de kleur, doch zich ook uit in den vorm en de duurzaamheid van de vrucht. Het is echter wel mogelijk, dat men an dere soorten onder de goudreinetten rangschikt. Merkwaardig is verder, dat dezelfden boom niet ieder jaar het zelf de type vruchten behoeft voort te bren gen: soms zijn ze langstelig en glad (zoo genaamde klapstelen), dan weer korste- lig en reinetteachtig. Een en ander schijnt samen te hangen met den om vang van de dracht. Vooral in de wintermaanden, van Jan. tot April is de goudreinette een uitste kende handappel, terwijl hij tevens als moesappel in hoog aanzien staat: hij le vert een buitengewoon fijne compote. Het geelachtig wit vruchtvleesch is zeer saprijk, knappend, smeltend, frisch zuur met aangenaam aroma. Hij is dan ook onze beste Nederlandsche winterappel en één van de appels, waarmede onze fruitcultuur de buitenlandsche concur rentie met succes het hoofd kan bieden. Invoer van trekpaarden in Frankrijk, De Fransch-Belgische handelsovereen komst van 15 April 1931 is eindelijk af gekondigd. Met ingang van 3 Mei j.l. kan Nederland ingevolge de bepalingen van deze overeenkomst een jaa.rcontin- gent van totaal 830 paarden invoeren tegen een invoerrecht van frs. 382.50 voor hengsten, ruinen en merriën van 5 jaar en ouder, van frs. 255 voor heng sten, ruinen en merriën van minder dan 5 jaar en van frs. 127.50 voor veulens. De terugbetaling van de sedert April 1931 meer betaalde invoerrechten zal geschieden, zoodra de Fransche douane daartoe instructies zal hebben ontvan gen en voorzoover het betreft reeds ingevoerde paarden, die vallen binnen het ons toegewezen contingent. te een boete van 250.subsidiair 50 dagen hechtenis. Met gesloten deuren is Woensdag behandeld een geval van aanranding van een minderjarig meisje, ongeveer 1 y. jaar geleden in een leeg perceel op den Hoofdweg te Amsterdam gepleegd. In de zaak waren 28 getuigen gedag vaard, De officier heeft tegen verd. V, IJ. 7 jaren gevangenisstraf geëischt. - Het Haagsch gerechtshof heeft be vestigd het vonnis van de Rotterdam- sche Rechtbank, waarbij de bankwerker H. H. P., de kuiper G. van den B. en de rijwielhersteller H. L. B., wegens inbraak gepleegd in den nacht van 6 op 7 Octo ber 1932 ten kantore van den Rijksont vanger te Middelharnis, zijn veroordeeld de beide eersten ieder tot 2)4 jaar en FI. L. B., tot 3 jaar gevangenissraf. Brandstichtingen. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft terecht gestaan de 47-jarige tim merman L. van E. te Oosterzee, be klaagd van brandstichting in een bij hem in gebruik zijnde schuur, welke geheel in vlammen opging evenals een houtop slagplaats. De eisch luidde drie jaar ge vangenisstraf met last tot onmiddelijke gevangenneming. De rechtbank wees het verzoek tot gevangenhouding af. Voorts vorderde het O.M. een jaar en drie maanden gevangenisstraf onder af trek van preventieve hechtenis tegen den 21-jarigen melkrijder A. V., onder Hallum wonend", wegens brandstichting in het bij zijn vader in gebruik zijnde boerderijtje, waardoor het dak ver brandde en een schuur geheel in vlam men opging. Uit het verhoor bleek, dat de vader tenslotte schade heeft gele den en deze had bij den brand geen be lang. Rotterdamsche Lloyd. Naar men aan de Msb. mededeelt, zal aan de algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Rotterdamsche Lloyd worden voorgesteld over het jaar 1932, evenals het vorige jaar, geen di vidend uit te keeren- De goudreinette. De goudreinette is ongetwijfeld de in Nederland meest populaire appelsoort geworden. Daarom is wel interessant, wat de heer Lijsten, directeur der N. P. V. in het orgaan onze nationale vereeni ging van fruittelers over dezen winter appel meedeelt zoo meldt de N.R.C, Over de herkomst is men het niet eens. Sommigen beweren, dat hij van Neder landsche, anderen, dat hij van Noord- fransche herkomst is. De appel is dan ook bekend onder verschillende namen: Schoone van Boskoop, Reinette mon- strueuse, Reinette Montforte, Gulden reinette. Men vindt hem thans verspreid over het N.-W. van Europa, terwijl hij in ons land bij de fruittelers zeer gewaar deerd wordt, nu men geleerd heeft zijn minder goede eigenschappen door een goeden ziektebestrijding te corrigeeren. Want zonder deze is hij sterk onderhe vig aan zwamziekten, vooral aan schurft- ziekten. Daar de boom vrij sterk groeit, een breede en betrekkelijk open kroon vormt, in de meeste gevallen tijdig en bij goede behandeling regelmatig vrucht baar is, zoodat beurtjaren niet behoeven voor te komen, de boom verder goed De Belgische regeering heeft de uitlevering gevraagd van M. v. D-, 28j., arbeider te Eecloo (B.) op grond van een bevel tot aanhouding verleend door den Onderzoeksrechter te Brugger ter zake van diefstal en vernieling te Knocke in April 1933. Voor de rechtbank te Tiel, stond Donderdag terecht, het communistische Tweede Kamerlid, de heer Louis de Visser, wegens beleediging van Presi dent von Hindenburg. In een op 11 April 1933 gehouden verkiezingsvergadering had hij over dezen gesproken als „de groote slachter van 1914 tot 1918, die houderd duizenden in den dood heeft helpen drijven". Met het oog op de verhouding tus schen de verschillende staten, is het van belang, aldus de sub. officier van Jus titie, dat dergelijke dingen achterwege blijven. Spr. noemt het gebeurde een ernstig feit. Voor gevangenisstraf acht spreker geen termen aanwezig. De officier eisch- Reserve-ritmeester jhr. P. J. Boo- gaert, van het Ilde regiment huzaren, komt van 12 Juni t.m. 1 Juli, bij het 3de half-regiment huzaren te 's-Gra» venhage, onder de wapenen, tot het volgen van een practischen opleidings cursus voor den naasthoogeren rang. Officier van administratie 1ste kl. der zeemacht A. van Houte, die be stemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 26 dezer met het motorvrachtschip Poeloe Bras uit Amsterdam derwaarts vertrekken. Indische Stoomvaartlijnen. Chr. Huyygens (thuisr.) 17 v. Colombo Marnix van St. Aldegonde 17 v. Batavia te Amsterdam. Johan de Witt, Amst. n. Batavia p. 15 Gibraltar. Baloeran (thuisr.) 18 (9 v.m.) v. Gibraltar. Dempo (uitr.) 18 (1 n.m.) van Colombo. Sibajak (uitr.) 18 ^Southampton. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 18 te Batavia. •Johan de Witt (uitr.) 18 te Genua.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7